Binnenland. Wie een steen op dezen Vorst, die door niemand aan- I sprakelijk mag worden gesteld voor de daden zijns vaders, moge werpen, wij noemen zijnen afstand van het koninglijk purper te grootscher, naarmate wij dergelijke belangeloos heid onder vorstelijke personen minder gewoon zijn. Stellen wij tegenover hem den pretendent don Carlos, die, onge roepen, alleen ter wille van zijn dynastiek belang, het land van zijn verlangen in beroering brengt en zijne gewenschte en beminde onderdanen aan plundering en doodslag bloot stelt, hoe hoog staat dan niet de zoon van den geëx communiceerde boven den afstammeling der legitieme en zich noemende Catholieke Koningen! Amadeus kan naar zijn vaderland en tot zijn bescheiden rang van jonger Koningszoon terugkeeren zonder wroeging, zonder schande. Spanje eene republiek! De gemeenebestelijke regeerings- vorm verkozen door de eeuwenoude monarchie der Ferdi- nanden, Philipsen en Isabella's, door het meest royalistische van alle Latijnsche rassen? Hoe begrijpelijk die keus ook zijn moge, nadat eene reeks van slechte Koningen het eens zoo machtige Rijk tot een staat van droevig verval gebracht en de eens zoo kloeke en fiere natie verontzedelijkt heeft, en hoe noodzakelijk voor het oogenblik ook ter beteugeling van de ambitie der vele pretendenten en dus tot vermijding van burgeroorlog, wij vreezen, dat Spanje blijken zal voor de republiek niet geschikt te wezen en dat de orde er niet zal wederkeeren, voor het zich in de armen ge worpen heeft van een dictator, die de partijen met streng heid beheerscht; en dat nog lange jaren, vooral besteed aan volksonderwijs, noodig zullen zijn, eer dit Rijk zich in een bestendigen toestand en zijne talrijke schuldeischers zich in eene eerlijke naleving van aangegane verplichtingen zullen mogen verheugen. 't Is te denken, dat de afkondiging der Spaansche repu bliek een verbazenden indruk zal maken op de zoo licht ontvlambare gemoederen der republikeinen in Frankrijk, waar de strijd tusschen het legitieme Koningschap en de republiek thans vertegenwoordigd wordt door de Commissie van Dertig en den door de linkerzijde gerugsteunden president Thiers. Maar wij willen door geene gissingen vooruitloopen den invloed, welke de gebeurtenissen in Spanje waarschijnlijk elders zullen uitoefenen. HELDER en NIEUWEDIEP, 18 Februarij. Zr. Ms. schroefstoomschip de Watergeus vertrok jl, Zondag onder bevel van den kapt.-luit. ter zee K. C. Bunnik naar Oost-Indië. Jl. Zaturdag had in het Koninklijk Instituut der Marine het jaarlijksch assaut der adelborsten plaats. Een der zalen was voor die gelegenheid smaakvol gedecoreerd, prijkende o. a. met een wapentrofée en een koningskroon van gas. Muziekuitvoeringen van het stafmuziekkorps onder directie van den kapelmeester Weckesser luisterden het feest op, dat door een groot aantal genoodigden werd bijgewoond. Met een zeer geanimeerd bal werd dit assaut besloten. Naar wij vernemen wordt de heer J. J. A. Bedloo de Bronovo, magazijnmeester der marine alhier, met 1 Julij a. s. in die betrekking verplaatst naar Amsterdam en ver vangen door den luit. ter zee 1ste klasse G. W. C. Voorduin. De jaarlijksche wintercollecte, door diakenen der Hervormde gemeente alhier dezer dagen gehouden, heeft opgebragt 638.73. -s- De sociëteit Mars zal, naar wij vernemen op 25 dezer haar vierde jaarfeest vieren; ter sluiting van 't vereenigings- jaar. Ter gelegenheid van den vastenavond zal een gemas kerde optogt worden gehouden, besloten door een allegorische voorstelling der natiën van Europa. De zangvereeniging Cecilia verschafte gisteren avond aan hare talrijke bezoekers een zeer genotrijken avond. wij bereid zijn de behulpzame hand anderen te verleenen. Onder de vele brandwaarborg-maatschappijen, die in ons vader land bestaan, zal er ons, bewoners van het Noorderkwartier, bij naam geen enkele meer bekend zijn dan de 1ste Onderlinge Noord- hollandsche Brandwaarborg-Maatschappij, gevestigd te Oudkarspel. Men zegt in die maatschappij is voor een som van ruim 24 millioen gulden verzekerd. Elk verzekerde betaalt van hetgeen hij laat inschrijven 50 cents per mille administratie-kosten. Als wij nu een beetje rekenen kunnen, dan ontvangt de directeur aan admini stratie-kosten, die hij in zijn taschje steekt 12 duizend gulden. Een aardig sommetje! Het is wel waar, dit is geen zuiver inkomen; veel moet er af en er blijft nog al iets aan maat en strijkstok, hangenmaar dat kan en dan blijft er nog een aardig stuivertje over. Behalve het alleen-directeurschap der 1ste maatschappij, was hij vroeger ook nog mede-directeur der 2de Onderlinge Noord- -hollandsche Brandwaarborg-Maatschappij, welk directeurschap thans bekleed wordt door den zoon van den directeur der 1ste maat schappij. De 2de maatschappij is voor den directeur wel niet zoo voordeelig als de 1ste, want de administratie-kosten moeten gedeeld worden met een mede-directeur, boekhouder en vier commissarissen, maar ook deze maatschappij heeft den directeur der 1ste nooit geen windeieren gelegd, en doet het zijn zoon ook nu nog niet. Denkt nu niet, dat ik er iets tegen heb, dat de directeur zulke goede zaken met zijne onderneming maakt, o volstrekt niet, zijne verant woording is zoo groot en zijn verstand moet hij zoo inspannen om zulk een zaak gaande te houden, en aan het verstand behooren wij te offeren; bovendien, het komt hem eerlijk toe; dat hij de admini stratiekosten opstrijkt is een openlijke zaak; elk, die zich in die maatschappij verzekert, weet: ik ben verplicht 50 cents per mille administratiekosten te betalen. Maar wat nu verzekerden mogen eischen, is, dunkt mij, dit: dat de directeur met ijver en getrouw heid de belangen der maatschappij in het algemeen, en van ieder verzekerde in het bijzonder behartigt; dat zoolang geen enkele der geassureerden middelen aanwendt om hem in zijne administratie kosten te kort te doen, hij geen geassureerde rechtstreeks of zijde lings benadeelt; dat hij met zijne assurantiezakeu geene andere zaken gaat vermengen; en, wil de directeur gaarne op tijd de premie- en administratiekosten der verzekerden ontvangen, zoo behoort hij van zijne zijde te zorgen, dat geen der geassureerden naar assurantie- gelden behoort te wachten. Wat nu geschied is, wil ik mededeelen. Ik zal enkel op feiten wijzen, die een ieder kan onderzoeken. (Slot volgt.) Met veel succes werden ten gehoore gebragt: Die Mai- königin" en Het lied van de klok." Van beide omvangrijke en schoone stukken werden de solo's en kooren op aliezins verdienstelijke wijze ten gehoore gebragt. Ter afwisseling ook der vele tooneelvoorstellingen, was deze zanguitvoering ons zeer welkom. We maken belangstellenden opmerkzaam op den buiten gewoon hoogen barometerstand, voor dezen tijd des jaars. Men zie de weerkundige waarnemingen hierachter. Het is nog niet bevestigd dat een marine-matroos, die dezer dagen alhier is gehuwd, zich zoude hebben schuldig gemaakt aan bigamie. Aan ds. H. Ernst Jr., pred. bij de Evang. Lutli. gemeente te de Rijp is op zijn verzoek, eervol ontslag verleend. Al wat de zee oplevert vindt thans gretigen aftrek en verschaft aan den visscherstand te Texel een algemeene welvaart. De mosselen- en alikruikenhandel op Engeland neemt meer en meer toe. Gedurig komen te Texel Engel- schen om met de visschers leveringscontracten te sluiten. Ooesters zijn niet menigvuldig en duur. Vijfhoeken of zoogenaamde zeesterren worden voor bemesting zeer gevraagd; schelpen voor kalkbranderijen bedingen hoogen prijs; zeegras geeft mede goede verdiensten. De zee levert niets op of alles wordt goed betaald, uitgezonderd de krabben, die daar talrijk huishouden, maar nog geen artikel zijn. Vele groote nieuwe schuiten zijn en worden gedurig aangebouwd, als een gevolg van de welvaart, die thans onder den visscher stand heerscht. (Amst. Crt.) De oudste predikant bij de Hervormde gemeente te Alkmaar, de heer A. van Maurik, heeft eervol ontslag aangevraagd. Men schrijft ons van Alkmaar, dd. 15 dezer: „Aan de vereeniging voor ijs- en volksvermaken alhier is in eene op den 11 dezer gehouden algèmeene vergadering den naam gegeven van „de Wedstrijd." Zij telt reeds ruim 240 leden." Door den gemeenteraad van Nieuwe Niedorp is benoemd tot hulponderwijzer aan de openbare school aldaar de heer W. Visser, thans hulponderwijzer te Winkel. Jl. Donderdag avond had te Nieuwe-Niedorp de laatste volksvoorlezing in dit saizoen plaats. Sedert half Nov. des vorigen jaars werden zij geregeld om de 14 dagen gehouden in de school, door het gemeentebestuur daartoe, met kosteloos gebruik van vuur en licht, afgestaan. Eenige leden van het departement der Maatschappij „Tot Nut van 't Algemeen" traden achtereenvolgens op met stukken in proza en poëzie. Voor afwisseling en verscheidenheid werd zooveel mogelijk zorg gedragen, doch de belangstelling voor deze goede zaak laat aldaar wel iets te wenschen over. De voorloopige zamenkomst ter voorbereiding van eene meeting, waarop een algemeen petitionnement zou worden uitgelokt tot verkrijging van een Staatsspoor in het arrondissement Hoorn, op jl. Zaturdag aldaar gehou den, werd bijgewoond door ruim 50 personen. Men merkte daaronder 'op onze beide leden van de Tweede Kamer, vele leden der Prov. Staten en zeer vele burgemeesters. Met groote meerderheid van stemmen zijn de plannen der voorloopige commissie goedgekeurd. De meeting is bepaald op Zaturdag a. s., 's middags 12 ure, in de Parkzaal. Tot leden van het bureel zijn benoemd, voor Hoorn: de hh. Brinkerink, burgemeester van Zwaag, J. Groot Jr., lid van den gemeenteraad van Hoorn en van Eek, hypo theekbewaarder aldaar; voor Enkhuizen: J. Bruyn Jz., kantonregter en lid der Prov. Staten; voor Andijk: R. Kooyman Pz., burgemeester en lid der Prov. Staten; voor de Beemstef: H. Scheringer, grondeigenaar; voor West woud: Jb. Blom, burgemeester; voor Grootebroek: M. E. Rooy, notaris; voor Twisk: K. Koster, grondeigenaar; voor Hoogwoud: T. A. O. de Ridder, burgemeester; voor Wognum: A. Commandeur, burgemeester. (HetVaderland.) De afdeeling Enkhuizen der Hollandscbe Maatschappij van Landbouw heeft besloten in de maand Mei of Junij het 25jarig bestaan der afdeeling te vieren door het houden van een tentoonstelling, harddraverij, optogt en vuurwerk. Eene commissie uit de verschillende gemeenten is benoemd om met het bestuur een doelmatig plan te ontwerpen. Voor de benoeming van een directeur-generaal der publieke werken te Amsterdam zijn voorgedragen de hh. J. H. Henket, hoogleeraar aan de polytechnische school te Delft, en J. F. W. Conrad, hoofdingenieur van den waterstaat. De aandacht van veehouders wordt gevestigd op de volgende advertentie in de Landbouw-Courant Wordt te koop aangeboden een Hoornlooze Stier, 27 maanden oud, franco te bevragen en te zien te Nederhemert bij Gijs Kuipers. De raad der gemeente Zandvoort heeft besloten tot het bouwen van een raadhuis, waaraan reeds sedert ge- ruimen tijd behoefte bestond. De daartoe noodige gronden in de Kerkstraat zijn aangekocht, zoodat men weldra de aanbesteding kan verwachten. Het huis aan de Bogt van Guinea te 's Hage, bewoond geweest door mevr. van der Kouwen, dat in de vorige week in veiling f 7600 opbragt, is bij de jl. Dingsdag gehouden gunning door den heer Buningh gemijnd voor de som van f 7975. (N. Rott. Crt.) Door de politie te Rotterdam zijn aangehouden drie gevaarlijke personen, die allen reeds meermalen gevange nisstraf ondergaan hebben, en er thans hun werk van maakten om in de Zandstraat en de omliggende straten bij nacht dezen en genen van zijn geld en kleinoodiën te berooven. In deze dagen van algemeene verkoudheid achten wij het niet ondienstig mede te deelen dat in het weekblad De Huisvrouw, dr. Sasse, na een aantal veelgebruikte middplen afgekeurd te hebben, tegen harduekkigen hoest en heeschheid aanbeveelteen mengsel van rum, vijgen en Boerhaafsche klontjes. Meer dan eens verklaart de bekende geneesheer verwonderd gestaan te hebben over de goede uitwerking van dit middel, in gevallen als zelfs door geneesheeren voorgeschreven middelen vrucheloos bleven. Den 3 Maart a. s. zal te Utrecht gehouden worden de vergadering van den Nederlandschen Weerbaarheidsbond, waarin bepaald moet worden de plaats waar dit jaar de nationale schietwedstrijd zal worden gehouden. Reeds vroeger is door ons medegedeeld, dat, bij genoegzame medewerking van de zijde der ingezeten, er uitzigt bestaat dat dit concours in deze gemeente zal plaats hebben. Fransche kooplieden hebben gedurende de vorige week in de omstreken van Zwolle wedèr vele paarden opgekocht en daarvoor goede prijzen besteed, die tot ruim f 700 per stuk opliepen. Een dier kooplieden heeft 26 paarden per spoor van Zwolle naar Parijs verzonden. Bij voortduring blijkt hieruit, dat het Overijsselsche paardenras voor het buitenland zeer getrokken wordt. (Amst. Crt.) Wordt uit sommige streken gemeld, dat de zucht tot landverhuizing naar Amerika nog al groot is, ook in Fries land schijnt dit het geval te zijn. Men verzekert toch, dat in de maand April e. k. uit deze provincie een 200tal personen naar Minnesota zullen vertrekken. (D.) Men schrijft uit Emmen aan de Winschoter Crt, dd. 14 Februarij: Naar men alhier met zekerheid verneemt, is door de Jezuiëten van den heer Gratama te Assen gekocht een groote uitgestrektheid veen, liggende in de zoogenaamde Emmerveenen. Dit veen, voor eenige jaren door genoemden heer aangekocht voor f 30,000, is thans gekomen op f100,000, een bewijs, dat door de kanalisatie van Drenthe de gronden, en vooral de veenen, aanmerkelijk in prijs zijn gestegen. Bij nog andere eigenaren van gronden in genoemd veen moeten pogingen zijn aangewend om hen tot het verkoopen daarvan over te halen, doch niet bij allen moet het gelukt wezen, 't Plan bestaat, naar men zegt, genoemde veenen op groote schaal te ontginnen, in de veenkoloniën dezer gemeente een tweede Catholieke kerk te bouwen (een staat er reeds te Erica) en zoodoende een toegangsoord te vormen voor de R. C., die zich door de nieuwe Pruissiscke wetten bezwaard gevoelen. Volgens officiële opgaven zijn in Rusland in de eerste 10 maanden van 1872 300,000 runderen aan de veepest gestorven. Chinesche keuken. De Chineezen zijn ontegen zeggelijk een van de meest interessante volkeren der aarde. Eigenaardig in vele gebruiken, zijn zij dit ook in de keuze van hunne levensmiddelen. Zij nuttigen bijkans ieder levend wezen, dat hun in den weg komt: honden, katten, havikken, adelaars, uilen en ooijevaars zijn geregeld bij hen op de markt te vinden. Bij gebrek daarvan kunnen zij zich ook zeer goed met een schoteltje ratten, veldmuizen en slangen vergenoegentorren en andere smakelijke dieren behooren tot hun grootste versnaperingen. De voorliefde voor honden- vleeseli is bij de Chineezen een ware hartstogt geworden; de Chineezen zouden dus gedurende de belegering van Parijs de eenige zijn geweest, die geen armoe hadden geleden. Jonge, vette, malsche hondjes gelden voor eén waar Lucullus maal, wanneer zij door een bekwamen kok worden toebe reid en zij worden soms zeer duur betaaldbij ieder groot gastmaal komt dan ook hondenvleesch, op alle mogelijke manieren toebereid, op tafel, en Europeanen, die het bij dergelijke gelegenheden geproefd hebben, verzekeren, dat men het delicieus weet toe te bereiden. (De Huisvrouw.) In Pella's Weekblad leest men 't volgende omtrent landverhuizing naar Amerika: Mijnheer de Redacteur Van onderscheidene zijden hooren wij (als Hollanders gevestigd in Amerika) met belangstelling over de beweging in ons geboorteland spreken en schrijven over verhuizing naar Amerika. Tot ons leedwezen zien wij, dat onze land- genooten in gevaar zijn in de handen van zielverkoopers en landspeculanten te vallen. Het smart ons, dat verkeerde of belanghebbende personen onze landgenooten naar Minne sota verwijzen, met geen ander doel dan als commissie agenten de profijten te trekken, die hun door de spoorweg- compagnie van den Noordelijken spoorweg met liberale hand worden uitgereikt. Overtuigd, dat UEd. door uw menig vuldig reizen in dit land ondervindelijk kunt öordeelen ovet de verschillende gewesten in de Vereenigde Staten, geschikt tot landverhuizing voor Hollanders, verzoeken wij aan UEd. de plaatsing van het volgende stuk over Minnesota, over genomen en vertaald uit de Chicago Times van den 16 Jan. 11. Voor de verhuizing uit Noorwegen en Zweden biedt Minnesota waarschijnlijk eene goede gelegenheid aan. Uw dienaar Pella, 25 Jan. 1873. James Muntingh. De Minnesota-ramp. De Wetgevende Vergadering zal de noodlijdenden te hulp komen. St. Paul, Minn., 15 Jan. De gouverneur heeft heden eene boodschap gezonden naar de wetgevende vergadering, om tengevolge van het verlies van menschenlevens en van vee gedurende den laatsten sneeuwstorm, de hulp van den Staat in te roepen, om de lijders, die meestal aankomelingen zijn en in armoe dige omstandigheden verkeeren, te ondersteunen. Ten einde dergelijke rampen voor de toekomst te voorkomen, werd er een verzoekschrift ingezonden bij de wetgevende vergadering, om van staatswege heiningen van ijzerdraad daar te stellen over de prairies, die door de respectieve localiteit jaarlijks moeten onderhouden worden, en langs de wegen als wegwijzers moeten dienen. De lijst van dooden door de laatste zware sneeuw wordt steeds grooter. Het grootste aantal rampen schijnt bij Nieuw Ulm, Brown Co. voorgevallen te zijn. Achttien menschen verloren daar het leven. Iemand uit Redwood Falls verhaalt, dat toen hij van daar ging, reeds zeven en dertig personen dood gevroren waren. Onder de ongelukkigen in Sibley County zijn P. B. Baker, A. K. Jenkins en P. Randerberg. Onder de namen, die wij van Brown Conty hebben, be hooren Thomas O'Connell met zijn span paarden: een Jennyen een jongeling genaamd Moorshouse. De heer L.M.Fox met zijne vrouw, zijn kind en neef werden door de sneeuw over vallen aan den weg naar Redwood, tusschen Madelia en Marshall. Zij schuilden achter de slede en eenige zakken

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1873 | | pagina 2