Benoeming-en, enz. Frankrijk. keerpunt in den grooten strijd, voor heel het land van zoo belangrijke en zegenrijke gevolgen, behoort inderdaad geken merkt te worden door een gedenksteen, een mijlpaal op den weg, waarlangs wij zijn geworden wat wij zijn. Doet het iets af, of daar later weer stemmen zullen opgaan, die een gedenkteeken zullen voorstellen voor andere feiten, op andere plaatsen? Na Alkmaar en Leiden is het niet waarschijnlijk. Overwinningen van het Staatsche leger, gelukkige verrassingen als die van Breda zijn feiten van een geheel anderen aard, dan de kloeke burgerdeugd, die in Haarlems, Alkmaars en Leidens beleg uitblonk. De Unie van Utrecht en de afzwering van graaf Philips zijn de groote gebeurtenissen, die den opstand besluiten. Daarna neemt de strijd meer het karakter aan van een gewonen oorlog, aan of over onze grenzen gevoerd. Maar laat men elk feit op zich zelf beeordeelen. Thans hebben wij alleen met Alkmaar te doen. Nog karig, uiterst karig is onze rijke geschiedenis door beeld en gedenkzuil voor de oogen des volks in dagelijk- sche herinnering gebragt. Grijpen wij de gelegenheid aan om te doen wat werd nagelaten. Arbeiden wij daardoor tevens aan den goeden smaak en den kunstzin van ons volk. Schragen wij te gelijk den ijver en de opgewektheid van onze kunstenaars, die naar werk zoeken. Nederland met zijn 1100 hoogstaangeslagenen, met zijn welvarende bevolking, is niet te arm om van tijd tot tijd eenige dui zenden guldens bijeen te brengen voor een nationaal monu ment. Daartoe krachtig te kunnen bijdragen is het benijd baar voorregt van den ruim bedeelde. Daaraan ook maar- door een kleine gift meê te werken, moet de eer zijn van elk regtgeaard Nederlander. W. v. D. K. (Op verzoek overgenomen uit de Alkmaarsche Courant.) Binnenland. HELDER en NIEUWEDIEP, 25 Februarij. Naar wij vernemen wordt Zr. Ms. fregat met stoomver- mogen Admiraal van Wassenaer eerstdaags buiten dienst gesteld en Zr. Ms. fregat met stoomvermogen Zeeland voor de dienst gereed gemaakt, met bestemming naar O.-Indië. De indienststelling van Het Metalen Kruis wordt op 1 April a. s. verwacht. De mailboot Conrad, van hier naar Batavia, is den 22 Febr. jl., 11| n. m., te Port-Saïd aangekomen. -Den 22sten en 24sten dezer heeft alhier plaats gehad de jaarlijksche loting voor de nationale militie. Het aantal lotelingen was: van deze gemeente 201, van Texel 56, van Terschelling 44, van Wieringen 16 en van Vlieland 5. Door de commissie tot het examineren van varens lieden te Amsterdam is aan den heer G. Lutz het diploma van tweeden en aan den heer S. Duinker van derden stuurman toegekend. Beide zijn leerlingen van de school voor de zeevaartkunde van den onderwijzer A. J. Leijer alhier. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een wetsontwerp tot aanleg van rijkswege te Vlissingen van een gemetseld droogdok. De kosten worden berekend op f 1,400,000. Bedankt voor het beroep naar Callantsoog door dr. W. C. van Manen, pred. te Winkel. Uit goede bron verneemt de Standaard, dat de heer Anthing, oud vice-president van het Hoog-Geregtshof, redacteur van de Biang Lala, door de Maleische gemeente te Tjakong, in eene plegtige vergadering, is beroepen tot haren herder en leeraar, en dat de heer Anthing, bewo gen met den nood dezer gemeente, het beroep heeft aan genomen. districten, die in lange niet zooveel bijdragen tot instandhouding van de staatshuishouding. De (heer van Eek, de secretaris, deelt eenige cijfers mede, naar aanleiding waarvan hij betoogt, dat West-Friesland, wanneer het staatssubsidie vraagt, niets meer dau zijn recht laat gelden. Wij zijn in staat gesteld deze cijfers hier terug te gevenwaarlijk ze verdienen wel eenige aandacht en billijken, dunkt ons, onze her haalde reclame's, in vroegere correspondentiën te berde gebracht, dat West-Friesland, een der vruchtbaarste streken voor de schatkist, recht heeft niet verwaarloosd te worden. Ziehier wat van deze cijfers is, waarbij als maatstaf van verge lijking zijn genomen de rechten op in- en overschrijving van vaste goederen, geheven in Haarlem, Alkmaar en Hoorn, gedurende de jaren 1870—72. Bedrag der rechten op inschrijving: 1870. 1871. 1872. Haarlem 2393.93 1914.53 2054.01 Alkmaar 1401.11 1386.20 2015.66 Hoorn 1896.29 2201.38 2761.13 Bedrag der rechten op overschrij ving: 1870. 1871. 1872. Haarlem 11939.10 13550.954 19526.98 Alkmaar 16836.574 16674.584 20445.75 Hoorn 21625.72 24610.714 32876.76 Uit dit overzicht blijkt, dat Hoorn in het recht op inschrijving alléén in 1870 de tweede in den rei, maar overigens altoos verreweg de hoogst opbrengende was, terwijl in het recht op overschrijving de opbrengst van Hoorn alleen bijna gelijk staat met die van Haarlem en Alkmaar te samen. Welsprekend zijn nog de volgende cijfers, aangevende de opbrengst van het district Hoorn in de belasting op ongebouwde eigendommen, gedurende het loopende jaar 1873. Haarlem631170.87 Amsterdam 7 08310.27 J Alkmaar1139372.40 Hoorn1868292.70 Hoorn betaalt dus van 't jaar lijna twee millioen aan belasting op onbebouwde eigendommen, d. i. meer dan Alkmaar en Haarlem te samen en driemaal zooveel als Amsterdam! In 't geheele rijk brengt deze belasting op ruim vijf en veertig millioen, waarvan dus een vierentwintigste gedeelte betaald wordt door het arrondissement Hoorn! Wij behoeven niet te zeggen en in vroegere correspondentiën hebben wij dit reeds aangetoond, dat de rechten van successie, hypotheek 'en hypothecaire inschrijving met de boven aangegeven cijfers gelijken tred houden. In een volgend artikel, zoo mogelijk in het eerstvolgend nummer, deel ik den verderen gang der meeting mede, waaraan ik mij voorstel eenige beschouwingen toe te voegen. GÉRAltD. Dr. Sasse levert een belangrijk artikel in de Huis vrouw over „schoothondjes" in verband met de hygiëne. De lezing van dat artikel is interessant; de wetenschap dat de overplanting vanlintwormeitjes met al de treurige gevolgen daarvan sterk bevorderd wordt door het dragen en overmatig liefkozen der schoothondjes, zal menige jonge en bejaarde vrouw terug brengen van die nare gewoonte. Te Avereest is een paard voor een boerenwagen op hol gegaan; de jongen sprong er af en bekwam geen letsel, maar de weduwe van Dijk, die mede dit voorbeeld volgde, kwam onder den wagen teregt, het wiel ging over het hoofd en zij was onmiddellijk een lijk. In het stations-koffijhuis der Holl. Spoorweg-Maat schappij, buiten de Willemspoort te Amsterdam, is gisteren in het openbaar aanbesteed het maken van eene aardebaan met de kunst- en eenige andere werken, tusschen Baarn en Amersfoort. Minste inschrijver was de heer Wiegering, voor f 428,685. De firma Wijnand Fockink, sedert 1679 te Amsterdam bestaande, roemrijk in de Oude en de Nieuwe wereld bekend, en op een aantal internationale tentoonstellingen bekroond, zal natuurlijk ook op de aanstaande wereldtentoonstelling te Weenen met hare producten niet achterblijven. De artikelen, welke zij daar heen zendt, zijn gerangschikt bij wijze van pyramide, welke met bijzonder genoegen worden bezigtigd. Zij is ruim 12 meters hoog, en beslaat eene oppervlakte van 16 vierk. meters. Het voetstuk is als zwart marmer geschilderd, en op groen marmeren vert de mer) paneelen zijn in gouden letters de namen der meeste likeuren, de verschillende bekrooningen van depóts vermeld. Aan de vier zijden staat met gouden letters op wit marmeren platen in vier talen (Nederlandsch, Fransch, Engelsch en Hoogduitsch) Fabriek van fijne likeuren, geves tigd 1679, Wijnand Fockink, Amsterdam." De longziekte onder het rundvee te Haarlemmermeer neemt toe. Sedert de laatste mededeelingen van den 10 Jan. jl., zijn 16 runderen onteigend en afgemaakt. In 1872 bedroeg het aantal wegens longziekte afgemaakte runderen 40 stuks. (W. v. Haarl.) Het D. v. 's Gr. verneemt dat de vijf ambassadeurs van het Japansch gezantschap, dat in de residentie verwacht wordt, heden bij den Koning ten gelioore worden toege laten. Ten 4 ure zullen zij door den kamerheer-ceremonie meester van het hotel Paulez worden afgehaald met drie hofkoetsen en twee escadrons kavalerie, rijdende één voor en één achter den trein. Een eerewacht zal hun aan 's Konings paleis de militaire honneurs bewijzen. Zij zullen daar ontvangen worden door de dienstdoende kamerheeren en den opper-ceremoniemeester. Bij de audiëntie zal prof. Hoffman, van Leiden, Z. M. tot tolk verstrekken. Na afloop van het plegtig gehoor, zal de stoet weder in dezelfde orde naar het hotel Paulez terugkeeren. Het gezantschap is gisteren aangekomen. De commissaris van politie, Beukman, heeft zich jl. Zaturdag morgen naar Schoonhoven begeven, meldt het Vaderland, vanwaar hij dien avond te 's Hage is teruggekeerd met belangrijke berigten omtrent den dubbelen moord, die welligt tot de ontdekking van de bij dien moord gestolen voorwerpen kunnen leiden. Zaturdag zijn door genoemden ambtenaar en de beide inspecteurs Ilardenberg en Mertz, in tegenwoordigheid van den officier van justitie, regter-commisaris en griffier bij de regtbank te 's Hage, in de woningen van de drie verdachten en in die van een vierden persoon huiszoekingen gedaan, waarvan de resultaten op het oogenblik nog niet kunnen worden medegedeeld. 't Dagbl. v. Z. H. voegt er bij, dat de vierde persoon, bij wien onderzoek is gedaan, de tapper Mulder is. Te Schoon hoven is familie van een der drie verdachten woonachtig. De Schoonh. Crt. berigt, ter zake van de uitlevering van Verlind, dat de Belgische regering het vervoer over Belgisch grondgebied niet toestaat, zoodat de heeren Beukman, commissaris van politie te 's Hage, en de inspecteurs Mertz en Hardenberg, zich binnen kort over België naar Havre zullen begeven, alwaar zij Verlind zullen overbrengen op eene stoomboot, die hen onder Nederlandsche vlag, direct naar Rotterdam zal voeren. Bijzondere vermelding verdient voorzeker de wijze waarop den 19 dezer te Leerdam de verjaardag des Konings werd gevierd. Daar ter plaatse bestaan een drietal glas fabrieken, toebehoorende aan de firma Jeekel en Comp., onder het beheer van onzen vroegeren plaatsgenoot, de oud-luit. ter zee C.A. Jeekel. Op genoemden dag zou het vuur gelegd worden onder de tweede glasblazerij, genaamd de Willem en de dag kreeg daardoor voor het personeel der fabrieken eene dubbele beteekenis. De driekleur wapperde en gaf aan het terrein een feestelijk aanzien. Deze industriëele onderneming scheen gedurende eenige jaren kwijnende te zijn, en langen tijd waren er twee fabrieken geheel buiten werking. Die toestand is veranderd sinds de genoemde firma, nu een jaar geleden, de zaak heeft aanvaard. Reeds zijn die glasblazerijen een bron van wel vaart voor de gemeente Leerdam en, naar men wenscht, zullen zij dat nog meer en meer worden. In den tijd van één jaar werden daar niet minder dan 4 millioen kilogr. steenkolen verbruikt. Met de bijgebouwen, loodsen en een 36tal arbeiderswoningen, heeft het terrein al het aanzien van een dorpje, en vormt dit etablissement de grootste glas fabriek van ons vaderland. Als blijk wat ondernemingsgeest vermag, is het boven staande zeker der vermelding waardig. Nevens handel, zeevaart en landbouw bekleedt de nijverheid eene zeer voorname plaats onder de bronnen van bestaan hier te lande. De bloei der industrie draagt in groote mate bij tot bevor dering van 's lands welvaart, en iedere poging om dien bloei te doen toenemen maakt aanspraak op de erkenning van dit streven, ook in het belang van neringdoenden en handwerkslieden. De heer Tak van Wissekerke, die onlangs het ongeluk had, een zijner vrienden op een jagtpartij dood te schieten, is door de regtbank te Goes tot een cellulaire gevangenis- straf van 45 dagen en f 25 boete veroordeeld. Het beroep, ingesteld door Jan van Druten, tegen een arrest van het hof in Gelderland, waarbij hij tot levens- lange tuchthuisstraf veroordeeld is, wegens moord en poging j tot moord, werd gisteren door den Hoogen Raad der Nederlanden verworpen. (D. v. 's Gr.) Jl. Woensdag is te Arnhem een gevangene in hel j huwelijk getreden, met het oog op de belangwekkende omstandigheden, waarin zijn aanstaande verkeerde. Twee jj rijksveldwachters waren om goede redenen bij de plegtigheid tegenwoordig, Is er iemand wiens nagedachtenis te Beekbergen in gezegend aandenken blijft, dan is het gewis die van Koning Lodewijk Napoleon, vader van den onlangs overleden ex-Keizer van Frankrijk, die gedurende zijne regering van Junij 1806 tot Julij 1810 in Holland een fonds heeft gevestigd voor de gemeenten Apeldoorn, Beekbergen, Loenen en Yaassen, hetwelk genoemd wordt het Fonds van Koning Lodewijk en waaruit de gemeente Beekbergen jaarlijks f 600 ontvangt, welke som j, overeenkomstig zijn verlangen, aldaar besteedt wordt deels v tot het aankoopen van vlas, hetwelk tegen hoog loon e, gesponnen wordt door weduwen, deels tot het leeren v naaijen en breijen voor meisjes yan behoeftige ouders en a de rest tot verbetering van wegen, door welke som gedurende z den winter nog al in veler behoeften wordt voorzien en Y alzoo in menig huisgezin de gedachtenis van Koning j Lodewijk gezegend is, welke zich door dat fonds een blijvend en verblijdend gedenkteeken heeft opgerigt, dat meet tot het nageslacht spreekt, dan een gedenkteeken van metaal of marmer. De Oude Tijd deelt mede, dat vroeger te Wijk bij Duurstede ten bate der diaconie een boete van f 3 was j ingesteld op te lang prediken. Den 19 Dec. 1774 werd die verminderd op elf stuivers. Uitgezonderd dank,- vasten- en bededagen en de Zondagen ^waarop het heilig avondmaal j werd bediend. De predikanten bedankten in 1774 bij geschrift den ma- a gistraat voor de vermindering der straf. Het Prov. kerkbestuur van Friesland heeft in een buitengewone vergadering uitspraak gedaan in de procedure s van den kerkeraad der Hervormde gemeente te Harlingen tegen dr. H. Oort, wegens het doopen zonder de gebrui kelijke formule, en heeft den kerkeraad niet ontvankelijk verklaard, omdat hij als aanklager geen regt had tot appèl, volgens art. 33 van het reglement voor de orde en tucht. Een oud-zeekapitein te Oude-Pekela, J. B. B. ge- naamd, oud ruim 70 jaar, heeft door ophanging een einde aan zijn leven gemaakt. Uit een door hem nagelaten schrijven blijkt, dat de ongelukkige tot deze wanhopige daad is gedreven door zorg voor zijn verder levensonderhoud. De Prov. Dr. en Ass. Crt. weerspreekt het berigt, dat een hoeveelheid veen in Drenthe door den heer Gratama aan Jezuïten zou verkocht zijn. De koopers waren niet die lieden, maar vijf heeren uit Deventer, industriëelen en kooplieden, die dat land gaan ontginnen. De regtbank te Zwolle heeft jl. Donderdag wederom een persoon veroordeeld tot gevangenisstraf van één dag wegens het dragen van een verborgen wapen (zakpistool) en daarbij het pistool verbeurd verklaard en de vernietiging I daarvan gelastterwijl op dien dag nog verscheidene personen i wegens gelijke overtreding teregt stonden. De Fransche wet, waarbij het dragen, fabriceeren en verkoopen van verborgen wapens is verboden, dateert reeds van 1728 en is hier te lande executoir verklaard bij Keizerlijke dekreten van 1810 en 9 Jan. 1811. De hertog van Aosta bevindt zich nog steeds in Portugal. Naar men verzekert zal hij naar Italië terug keeren met een schip genaamd: „Het Plebisciet." De kruidkundigen wenden pogingen aan om in Europa eene tot nu toe slechts in Nieuw-Grenada groeijende plant inheemsch te maken, welke voor de bereiding van inkt j eene kostelijke aanwinst zou zijn. Het sap hetwelk zij voort brengt, „clianzi" genaamd, is eerst roodachtig gekleurd, doch wordt, nadat het eenige uren heeft gestaan, donker zwart, en kan zonder eenige toebereiding als inkt gebruikt worden. Het chanzi werkt minder nadeelig dan de gewone inkt op stalen pennen. In Spanje heeft men met deze stof proeven genomen, waaruit is gebleken, dat deze inkt niet, gelijk de gewone inkt, door zeewater wordt aangetast. Iemand, die altijd somber gestemd was en nimmer eens een vrolijk uurtje had, vroeg aan een goeden kennis, die 't leven altijd van den luchtigen kant opvatte, wat hij toch wel doen moest, om ten minste een enkele maal een blij oogenblik te hebben. Wel, zeide de ander, eet een paar dagen niet. He, een raar middelJa, zeide de ander, raar, maar toch probatum, want als ge dat twee dagen gedaan hebt, zult ge „blij" zijn, als ge den derden dag weer wat te peuzelen krijgt, al is het maar een onnoozele biefstuk. Aangename zijde van de briefkaarten: Mijnheer A. komt te huis en vraagt den knëcht, of er brieven gekomen zijn. O, mijnheer, antwoordt deze op minachtenden toon, anders niet dan een paar briefkaarten, maar zij zijn van weinig belang. Met ingang van den 24 dezer is benoemd tot burgemeester van Maastricht, de heer W. H. Pyls. Met ingang van 1 Maart a. s. is de beer J. Conijn, sobeepsreeder te Egmond aan Zee, benoemd tot lid van bet Collegie voor de Zeevisseherijen. Buitenland. Volgens la Patrie zou der Kamer een wetsontwerp worden aangeboden, dat niet weinig beweging zal veroorzaken onder de aanfokkers en houders van paarden. Volgens die wet zou er per kanton een lijst worden opgemaakt van I alle paarden, die in Frankrijk zijn. Er zouden drie categoriën

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1873 | | pagina 2