ADVERTENTIE N. ~ïTl E N S T B 0 D E Eagela&d. Duitschland. Spanje. INGEZONDEN. Marine-Haven Nieuwediep. worden gevormd, nl. paarden van 1500 fr., paarden van 1200 fr., en paarden van 1000 fr., waarde. De eigenaars zouden gehouden zijn hunne paarden ter beschikking te houden van de militaire magt, die hen zou betalen naar de categorie, waartoe zij gebragt waren. De schatting commissie zal voor de helft uit militaire, voor de andere helft uit burgers bestaan, terwijl het cijfer der aangevraagde paarden geregeld zal worden naar de behoefte. De aartsbisschop van Parijs heeft een zeer hartelijken hrief aan mgr. Mermillod geschreven, waarin hij dezen prelaat en mgr. Lachat de gastvrijheid aanbiedt op Franschen bodem en een broederlijke schuilplaats in zijn eigen diocees. De wet op de dronkenschap werkt te Parijs geducht, dat wil zeggenalle violons of politie-lmisjes zitten vooral des Zondags en Maandags opgepropt met dronkaards. Generaal Uhrich, de gewezen kommandant van Straats burg, is gepensioneerd met 9000 francs. In de geschiedenis van dezen man is veel tegenstrijdigs: de een noemt hem een held, de andere scheldt hem als onbekwaam; zijn naam werd gegeven aan een der straten te Parijs, terwijl van andere zijde een onderzoek werd gevraagd tengevolge van zware vermoedensStraatsburg gaf hem het burger-diploma, vele Straatsburgers protesteerden tegen deze eerbewijzing. Het zal wel zijn, dat hij noch zooveel eer, noch zooveel blaam verdient. Omtrent het proces tegen maarschalk Bazaine wordt gemeld, dat van de 1140 getuigen, die in de voorloopige instructie gehoord zijn, 600 voor den krijgsraad zullen worden gedagvaard. De benoeming der leden van die raad zal op bet uiterste oogenblik worden bekend gemaakt. Het rapport van generaal Rivière, dat op dit oogenblik in handen van generaal Pourc^rt is, beslaat 400 bladzijden. Men heeft het plan om, z5ti dit geen practische en finantiële moeijelijk- heden van belang oplevert, de zaak, die niet voor Junij a. s. zal kunnen dienen, ver van Parijs te behandelen, om alle eventuele opgewondenheid te vermijden. Ziehier hoe de generaal Garibaldi zich over de discus- siën uitlaat, die dezer dagen in de Nationale Vergadering over het Vogesen-leger zijn gevoerd. „Mijn waarde Riboli!" schrijft hij, onder dagteekening van 11 Februarij, aan den gewezen chef der geneeskundige dienst bij genoemd leger, die den brief des generaals in het Avignonsche blad la Democratie du Midi heeft openbaar gemaakt ,/gelief de volgende regelen ter openbare kennis te brengen. Wanneer de jakhalzen van Versailles, met name Pasquier, Légur en Dupanloup, beginnen te huilen, ben ik gewoon met een minachtend glimlachje te antwoorden en hun onwel- voegelijke uitingen te bedekken met de bemodderde zolen mijner schoenen. Niettemin bestaan er drie lasteringen, waaromtrent het publiek inlichting wenscht, en daarom haast ik mij te antwoorden. 1. Wat mijne beweerde tafel weelde betreft, zal ik alleen zeggen, dat een versche visch, dien mij gezonden werd door Zelli van Marseille, eens mijn eenzame tafel heeft versierd. 2. 8000 francs, die het Fransch-Italiaansche comité van Marseille (voor een standbeeld voor Garibaldi) mij ter band stelde en die ik overhandigde aan doctor Riboli, om aan 4e gewonde Italianen van het leger der Vogesen te worden uitgedeeld. 3. Een mantel van 180 francs, die ik in Frankrijk zou lebben aangetrokken, is een aartsleugen, omdat kolonel Basso en ik, gedurende den geheelen veldtogt, nooit iets anders aan hebben gehad dan onze oude punchs (mantels) van Caprera. Ik acht dit voldoende. Het is een voldoening, die het publiek toekomt en niet de ellendelingen, welke de eer en de belangen van de Fransche natie compromitteeren," L'Univers blijft, ondanks het schrijven van Garibaldi, van meening, dat de „jakhalzen" van Versailles zeer teregt gebuild hebben. In het Hoogerhuis.- heeft, lord Rosebery de aandacht gevestigd op het verminderen in kwantiteit en kwaliteit der Engelsche paarden. Dat het soort over het algemeen achteruitgaat, wordt door sommigen betwist, maar zeker is let, dat het in tijd van oorlog uiterst moeijelijk, om niet te zeggen onmogelijk zou zijn, de noodige paarden te vinden. Lord Rosebery zeide, dat bij de laatste herfstmanoeuvres 2000 treinpaarden noodig waren, maar dat zij niet bij elkander konden gekregen worden; geen 100 van de paarden, die toen geleverd zijn, waren uit Engeland1250 waren ut Frankrijk overgebragt. De geleverde paarden waren zoo weinig bestand tegen het werk, waarvoor zij bestemd waren, dat toen zij na drie weken verkocht werden, zij per stuk f 240 minder dan den inkoopprijs opbragten. Lord Rosebery meende ook uit goede bron te weten, dat dit jaar de groote herfstwapenoefening niet gehouden zou 'orden, omdat de regering geen kans zag de noodige paarden te bekomen. Het Huis besloot een onderzoek omtrent deze 'utgelegenheid in- te stellen. Het laat zich aanzien dat de werkstaking in zuidelijk Wales heden tengevolge van een vergelijk eindigen zal, dat alsdan 60,000 arbeiders den arbeid zullen hervatten. Een industrieel te Berlijn is op het denkbeeld gekomen °m, teneinde plaats te winnen op straat en het personen vervoer goedkooper te maken, tramway's aan te leggen, 'elke door honden zullen getrokken worden. Zes gedres- 'eerde honden zouden voor eiken wagen met twaalf zitplaatsen gebruikt worden. De plannen zijn aan het gemeentebestuur onderworpen. Over wijnvervalsching, zoowel voorheen als thans, '°rdt in de Deutsche Weinzeitung; het volgende mede gedeeld: Het wonder van Kana treedt in onze dagen meer en ®eer op den achtergrond; want het is waarlijk verbazend de kunst om van water wijn te maken steeds alge- meener wordt. Voornamelijk in dit jaar is het wijnmaken een vast beroep geworden. De een oogst 4 aam wijn en maakt daarvan 40 tot 50 aam (het is wel wat overdreven), ja, een ander heeft zelfs in het geheel geen druivennat noodig, maar weet met probate recepten toch nog 60 procents-wijn te fabriceren. In een plaatsje in de Paltz, dat|wij hier niet willen noemen, ging onlangs de makelaar bijna van huis tot huis en vroeg zeer naïf of de wijn nog niet klaar was; in een andere plaats beklagen de vrouwen zich dat zij reeds eenige malen 's ochtends geen koftijwater konden krijgen. Met het oog op deze aan gelegenheid is de volgende verordening van het jaar 1751 nog al belangrijk, om een paralel te trekken tusschen voorheen en thans. „Genadige verordening, betreffende de bestraffing van wijnvervalschers: Wij, Wilhelm, door Gods genade landgraaf van Hessen, vorst van Herzfeld, graaf van Katzenelnhogen, Dietz, Ziegenheim, Nidda, Schaumburg, Hanau, enz. enz., doen mits deze te weten aan ieder en een iegelijk, burger van ons graafschap Hanau. Aangezien de, in de oudste rijkswetten van het jaar 1497 en later ten strengste ge strafte, wijn- en giftmengerij sedert eenigen tijd op nieuw de overhand heeft genomen, en door winzuchtige en eer vergeten lieden aan vele menschen door gemaakte wijnen een onherstelbaar nadeel wordt toegebragt in hun leven en hunne gezondheid, en groote bedriegerijen daarmede ge pleegd worden, en overmits wij thans het noodzakelijk achten zoodanige slechtheid te voorkomen en daardoor van onze getrouwe onderdanen zoo veel doenlijk het gevaar af te wenden, zoo is het dat wij bepalen, bevelen en mits deze verklaren onze wil te zijn, dat degenen die het onder staan wijnen met mineraliën, zilverglit of dergelijken te vergiftigen en schadelijk en ongezond te maken, zonder genade door middel van den strop ter dood gebragt zullen wordendiegenen echter welke daartoe zullen hebben ge bruikt plantaardige stoffen, rozijnen en suiker, zullen uit het land gegeeseld en voor eeuwig verbannen wordenook de medepligtigen, die tot het feit de hand hebben geleend, en dezulken die, het wetende, het niet aan de overheid bekend maken, zullen met eeuwigdurende tuchthuis- of gevangenisstraf worden gestraft." Hierop volgen nog eenige bepalingen. Het merkwaardige stuk eindigt aldus: „Ieder heeft zich thans in acht te nemen en zich te wachten voor schande en schade; en opdat niemand zich kunne beroepen op zijne onbekendheid met deze bepalingen, zoo zal deze wet en verordening onder openbaar klokgelui tot ieders informatie afgekondigd en jaarlijks van den kansel afgelezen en aangeplakt worden op de plaatsen waar dit gewoonlijk geschiedt; en op iedere overtreding zal naauwkeurig worden gelet; aan hem die een contraventie zal aanbrengen zal met verzwijging van zijnen naam een bijzondere belooning worden uitgereikt. In oirkonde met onze eigene handteekening geteekend en gezegeld met het vorstelijk wapen. Gedaan te Kassei den 5 Januarij 1751. (L. S.) Wilhelm L. z. H. vt. Verna." Tot zoover de vorstelijke verordening. Hieraan knoopt zich geheel onwillekeurig de vraag: als deze verordening heden nog regtsgeldig wierde verklaard, hoe vele zielen zouden dan wel op onze wijnlanden overblijven, als al onze wijnfabriekanten en hunne helpers hetzij ter dood veroor deeld, hetzij weggegeeseld, hetzij voor eeuwig uit het land verwezen, hetzij met eeuwigdurende tuchthuisstraf gestraft zouden worden? Tempora mutantur! (Amst. Crt.) In het hoftheater te Dresden is jl. Zondag avond in Aschenbrödel het costuum van een elfjarige danseres in brand geraakt. Hoewel dadelijk alles ter hulp snelde, is zij des avonds aan de bekomen wonden overleden. De Duitsche dierkundige Brehm betoogt met klem, dat de vos een vrij wat nuttiger dier is dan men algemeen denkt, welke laatste meening Reintje dan ook onverbiddelijk steeds met den dood moet bekoopen. 't Is als met de musschen en spreeuwen voor de enkele landbouw-producten waaraan zij zich vergrijpen, verdelgen zij een onnoemelijk aantal schadelijke dieren. Zoo legt de vos zich hoofdza kelijk toe op de jagt op muizen, welke dieren zijn hoofd- voedsel uitmaken, en geenzins de enkele eenden, kippen of patrijzen, die de boer wel eens door Reintjes schuld mist. Brehm is overtuigd, dat de vos een van de nuttigste dieren is, en dat in zijne plaats de haas sterker diende vervolgd te worden, want dit dier is een van de schadelijkste. De officieren der nationale garde hebben de Sonvereine Vergadering hare gelukwenschen aangeboden en haar de verzekering gegeven, dat zij haar onder alle omstandigheden zouden ondersteunen. De heer Martos, president der Ver gadering, heeft de deputatie dank gezegd. Hij zeide, dat de Vergadering, het eenige wettige gezag in Spanje, be sloten had de republiek, de vrijheid en de orde te hand haven. De volksvertegenwoordigers zouden geenerlei vrees- aanjaging dulden, en hadden vast besloten om liever op hunnen post te sterven dan voor geweld te wijken. Zij zouden de republiek behoeden tegen de gevaren, waar mede reactie en demagogie haar bedreigden, en rekenden daarbij op de ondersteuning van het leger en van de vrijwil ligers der republiek. Deze toespraak is algemeen toegejuicht. Het Carnaval heeft zich rustig ingesteld. L'Imparcial meldt, dat het door 32 kolonels en 40 luitenant-kolonels der artillerie gevraagde ontslag is toe gestaan. Te Aceribo op Porto-Rico is een opstand uitgebroken, onder het aanheffen van de kreet: „Weg met Spanje 1" De opstand is onderdrukt en daarbij zijn drie opstandelingen om het leven gekomen. Uit Honolulu is het berigt ontvangen dat de Wetgevende Vergadering der Sandwichs-eilanden de verkiezing van den Prins Lunalillo tot Koning had goedgekeurd en dat de nieuwe Koning den 5 Jan. was gekroond geworden. Bij het afleggen van den eed op de j constitutie had de Koning eene redevoering gehouden, waarin hij, na hulde te hebben gebragt aan zijnen voorganger,, het volgende zeide: „Dit volk levert het in de geschiedenis éénige voorbeeld van inboorlingen en vreemdelingen, welke eendragtig en met ernst zich zeiven regeren; in alle maatschappelijke, betrek kingen heerscht een uitstekende geest, welks bevordering pligtmatig is. „Mijne regering begint onder gunstige voorteekenen. Met de vreemde mogendheden houden wij de meest vriend schappelijke betrekkingen, van wier handhaving ik overtuigd ben, zoo wij voortgaan met onzen pligt te doen volgens de begrippen van regt en welvoegelijkheid, welke de betrek kingen der mogendheden beheerschen. Inwendig geniet dit rijk vrede, rust en eene behoorlijke mate van welvaart, welker verdere ontwikkeling mijn grootste wensch is. De eilanden zijn vatbaar voor eene veel hoogere ontwikkeling, dan thans hun deel is. Zij bezitten de vereischte eigen schappen om een koningrijk te vormen, hetwelk op de achting van andere mogendheden aanspraak kan maken, en tevens welvaart en geluk te verschaffen in veel ruimere kringen. De natuur heeft ons eene zeer gunstige ligging geschonken in den weg van den wereldhandel. Door de zekerheid onzer havens, de overvloedigheid onzer producten, door onze vrijzinnige wetten en in de havens geldende reglementen behooren wij den handel van alle natiën hier heen te trekken. Elke wetgevende maatregel, welke strekken kan tot uit breiding en bescherming onzer handelsbetrekkingen, zal op mijne opregte medewerking kunnen rekenen." De nieuwe Koning, die een groot voorstander is van de Vereenigde Staten, heeft zijn ministerie bijna uitsluitend uit Amerikanen zamengesteld. Mijnheer ie Redacteur l Nog een enkel laatst woordje over de ijsschuit s. v. p. De inzender ook een ooggetuige is blijkbaar een vreemdeling in Jeruzalem. De man schijnt onbekend met onze plassen, welke hij onbeduidend!! gelieft te noemen; de inan kent zeker geen polder Waal en Burg, Langewalen, Hoornder Nieuwland, Hammer, etc. etc. alles water en des winters ijs, alzoo ruimbaan voor de ijsschuit, nergens geen land waar meer over te veel water geschreeuwd wordt dan op ons eiland, en wat zijn overige reclame betreft, daarvan neemt schrijver geen notitie, immers hij deed zulks niet om te beleedigen, maar alleen tot waarschuwing ter voorkoming van verdere ongelukken; die waarschuwing herhalen wij nog aan allen, maar in het bijzonder aan die ook een ooggetuige en roepen hem vooral ernstig toe: blijft uit de rigting der ijsschuit! EEN OOGGETUIGE. (Wij sluiten de discussie hierover. Eed.) Zeilklaar liggende en vertrokkenScliepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming 9 Nov. 24 Febr. Noordbrabant. G.H.ltuhaak.Montevideo v.Card. 23 Febr. Aurora. H. Visser. Singapore v. Cardiff 24 Sliedrecht. L.M.Willemse. Binnengekomen Sohepen bestemd hunne lading in de Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Biddick. T. Liddie. Sunderland. Steenk. ZurMühlen&Co. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet). 03 0 f* Uren. 1 Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh.i procent, j Toestand van de z ee. 03 Stand. Afw. Stand. Afw. 23 12 nwtw. 7k. 758.50 - 1.42 2.0 - 2.3 0.64 weingolv 24 12 nnw. 0.7 756.13 - 3.80 2.0 - 2.4 0.74 Slechtw. 25 8 zo. 5 761.43 f 1.49 1.2 - 4.0 0.92 25 12 760.60 f 0.66 0.4 4.1 0.85 Golvend Weersgesteldheid- 23 Febr. 12 u. Helder, winderig, mooiweer. 24 Febr. 12 u. Digtbetrokken, sneeuw. 25 Febr. 8 u. Digtbewolkt, beneveld, vorst. 25 Febr. 12 u. Digtbewolkt, beneveld, winderig. Gevroren van 22 op 23 dezer 1 millimeter. 23 24 24 25 -2 15 Heden overleed, in den ouderdom van 49 jaren, mijn geliefde Echtgenoot WILLEM BUUTER, mij nalatende zes kinderen, waarvan vier te jong zijn om hun verlies te kunnen beseffen. Nieuwediep, 22 Februarij 1873. DIEWERTJE MOEN, Wed. W. Buuteb. Gisteren avond overleed, na een smartelijk doch geduldig lijden, in den ouderdom van 49 jaren, onze geliefde Moeder en Behuwdmoeder Mejufvrouw MARIA RöTHER, geb. ADOLPH, geliefde Echtgenoot van den Heer P. H. RöTHER, Opperkonstabel bij de Kon. Ned. Marine. De Hemel geve ons sterkte in deze zware beproeving. Nieuwediep, 23 Februarij 1873. H. J. RöTHER. M. E. VAN ACHTERBERG—RöTHER. E. J. RöTHER C. RöTHER. wordt verlangd, dadelijk of later, liefst BCEUStBSTMEID, Loon ongeveer 100.per jaar. Adres bij BERKHOUT Co., Boekh., Zuidstraat.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1873 | | pagina 3