I ADVERTENTIËN. Ouitschland. Italië, Spanje. INGEZONDEN. Burgerlijke Stand. Gemeente Texel. GEMEENTERAAD. Marine-Haven Nieuwediep. SCHAGER MARKT van HEDEN. noemt het blad het regt om zich bij zijn doopnaam te laten noemen. Zooals men weet, wordt de edelman met zijn voornaam en titel aangesproken. Alleen de pairstitel acht genoemd blad van gewigt, omdat daaraan wezenlijke privi legiën zijn verbonden. De begrooting van Marine over 18731874 is vast gesteld op 9,872,725 p. st. Zij is dus 340,576 p. st. hooger dan de vorige. De firma Cassel, Petter en Galpin te Londen zal binnen kort een nieuw geïllustreerd werk in afleveringen uitgeven, bevattende eene beschrijving der verschillende rassen van het menschdom, door dr. Robert Brown. Do Londensche Times bevat de volgende depêche uit Parijs van den 23 Febr., des avonds ten 11| ure: „De op dit oogenblik uit Lissabon ontvangen tijdingen meldden, dat er ernstige verschijnselen zijn van een revolu tionaire beweging in republikeinschen geest." Sedert geruimen tijd had men niets naders vernomen van den luchtballon, dien de ingenieur Haenslein uit Mainz van een stuurtoestel meende te kunnen voorzien, thans verneemt men, dat te Brünn in Oostenrijk de eerste proeven in het groot met de uitvinding van den heer Haenslein genomen zijn en dat deze zeer goed voldaan moeten hebben. Het ter vulling van den ballon gebruikte lichtgas was echter niet voldoendeer zullen nieuwe proeven met waterstofgas genomen worden. Uit eene statistieke opgave van de verliezen der Duitsche armee in den jongsten oorlog, bewerkt door den geheimraad dr. Engel, blijkt, dat het gezamenlijk aantal gesneuvelden en overledenen bedraagt 40,881 officieren en manschappen. Buitendien zijn er vermist gebleven 4009. De bulletins betreffende den gezondheidstoestand der Koningin-moeder van Wurtemberg luiden in de laatste dagen veel gunstiger, zoodat men de hoop koestert, dat H. M. weldra geheel hersteld zal zijn. Eene Russische dame, Johanna Ewreinoff, uit Peters- burg, is jl. Vrijdag na afgelegd examen door de Juridische faculteit te Leipzig tot doctor in de beide regten benoemd. In Landshut (Beijeren) werd nog de vorige week een slagtoffer van den oorlog met Frankrijk begraven. Gedurende twee en een half jaar leed hij de ondragelijkste pijnen, van de wonden in Bazeilles ontvangen, waar hij en onderscheidene andere soldaten met zwavelzuur overgoten en dientengevolge vreeselijk verbrand werden. Sommige dagbladen maken den inhoud van een brief openbaar, door Z. M. den Koning aan zijnen zoon Prins Amadeus gerigt, waarin Z. M. zijne volkomen goedkeuring hecht aan het besluit van den Prins om afstand te doen van de kroon van Spanje, en hem tevens toezegt, dat hij hij zijne terugkomst in Italië vaji de zijde der Italiaansche natie op dezelfde genegenheid staat zal kunnen maken, die hij steeds van haar ondervonden heeft. Don Carlos bevindt zich wel degelijk op Spaansch grondgebied. Den 17 dezer is hij Guipuzcoa binnenge treden en trok hij, gevolgd door zestien rijtuigen, door Damcharinea. De berigten, die de telegraaf brengt uit Madrid, luiden alles behalve geruststellend. Jl. Dingsdag vreesde men in de hoofdstad voor wanordelijkheden, vooral van de zijde van eenige gewapende federalisten, die de roode republiek willen proclameren. De regering stelde echter haar volle vertrouwen in het garnizoenaan generaal Burgos werd het opperbevel van de troepen Opgedragen, en deze liet terstond de meeste openbare gebouwen bezetten en alle toegangen tot het paleis der Cortes bewaken. De laatste berigten luiden: Madrid heeft zijn gejvoon voorkomen herkregen. Amerika. Uit Amerika wordt thans kaas naar Europa vërzonden, in den vorm van molensteenen, ter zwaarte van ruim 60 ponden. De smaak is goed, de prijs aanzienlijk minder dan de Europeesche kaas. Zekere Roberts, een Amerikaan, heeft bij zijd dood 900,000 dollars nagelaten; toen zijn vader hem in zijn jeugd in een winkeltje zette, gaf hij hem den raad mede zijne wekelijksche uitgaven nooit hooger dan 8 shillings 6 pennies te laten loopen; dat hield hij altijd vol tot op zijn 72ste jaar, toen hij als nieuwe bezuiniging invoerde om van wilde kastanjes televen; dit dieet bragt den man naar eene plaats, waar de wekelijksche uitgaven nog veel minder zijn. Omtrent den aanslag op het leven van den president der Peruaansche republiek verneemt men, dat hij uitging van de militaire partij, die door de tegenwoordige regering meer dan vroeger onder tucht gebragt wordt, waardoor cnder de gansche partij eene verbittering ontstond, welke zich met alle kracht tegen den president Pardo rigtte en ook tiet er voor terugdeinsde om vele onschuldige menschen in den moord van den president te doen deelen. Ongeveer tegen mijlen van Lima ligt Chorillos, een uitspanningsplaats 'oor de bewoners der hoofdstad, die zich in de warme tagen des jaars daarheen begeven en zich aan alle werk- aamheden onttrekken. Beide plaatsen zijn door een spoor- veg verbonden. Ook de president had zich daarheen begeven, doch keerde eiken dag op denzelfden tijd naar Lima terug, «n daar den ministerraad bij te wonen. De spoorweg naar Chorillos loopt gedeeltelijk door de straten der hoofdstad, maakt bij het verlaten der stad een bogt om een huis, zoodat de rails daar bijna vlak langs heenloopen. Hierop touwden de zaamgezwo renen hun plan. De hoofden daarvan Weven buiten de stad en bestuurden alles uit Chili, waar zij veilig waren. Hunne werktuigen te Lima waren officieren, fc ontslagen waren, of burgers, die diep in schulden staken en niet in fatsoenlijke kringen werden geduld, en die gaarne kunne medewerking verleenden aan den moord van den presi dent, daar bij de daardoor veroorzaakte regeringloosheid a'le onzuivere elementen boven zouden blijven. Onder deze had een officier der Marine, Beausejour genaamd, de tónwerving van een hoop gemeen bp zich genomen, terwijl Pierola, de broeder van den bekenden minister van financiën Pierola, en een letterkundige, met name, Bogardus, zich de hoofdleiding der zaak in Lima hadden voorbehouden. Men wilde uit het zoo digt bij den spoorweg gelegen huis een mijn onder den weg aanleggen, deze met buskruid vullen en door een electrische batterij doen springen, juist op hot oogenblik dat de trein de naauwe straat zou inrijden. Door 't afsteken van vuurpijlen zou den zaamgezworenen van de aanwezigheid van Pardo van station tot station kennis gegeven worden. Door een gunstig toeval kon de politie nog te juister tijd het complot verijdelen, waarvan de uitvoering de gansche stad in rouw zou hebben ge dompeld. Een der helpers, met name Herredia, die met den aanleg der lijn en der electrische verbinding was belast, begaf zich naar Bogardus om hem een aanzienlijke m geld af te persen. Tussclien beide mannen ontstond weldra een hevige woordenwisseling, waarvan het gevolg was, dat Herredia zijn tegenpartij trachtte dood te schieten, maar in zijne woede misschoot. Daar dit tooneel aan een open venster aan de straat plaats had en de zusters van Bogardus,. die er bij tegenwoordig waren, alle mogelijke geweld maakten en om hulp schreeuwden, verscheen wel dra een commissaris van politie met zijne agenten. De beide personen in kwestie begonnen elkander dadelijk een last van beschuldigingen op te leggen, waardoor hun gemeenschappelijk misdrijf bekend werd, hetgeen hunne gevangenneming en de verdere ontdekking der zaak ten gevolge had. Verdere onderzoekingen in het huis van Bogardus bragten al het duistere aan het licht en gaven tot een aantal arrestatiën aanleiding, zoodat bijna allen, die aan den aanslag zouden deelnemen, werden opgepakt. Slechts een hunner, een zekere Pinatelli, een jong mensch, heeft zich uit schaamte door lucifers van 't leven beroofd, waarvan hij de koppen ongemerkt een voor een had door geslikt. Algemeen was men in de voorname kringen ver ontwaardigd over den aanslag; eene menigte adressen van gelukwensching, aan den president gerigt, gaven de vreugde over zijne gelukkige redding te kennen, voornamelijk van de vele Engelsshen uit Lima en Callao, wier deelneming, als van geheel onpartijdige zijde afkomstig, van bijzonder veel gewigt is. Hoe prozaïsch het klinke, 't is een feit, dat het eiland, waar bijna de geheele Europeesche jeugd tehuis is, het echte eiland van Robinson, onder den hamer komt. De president m Chili heeft nl. den publieken verkoop uitgeschreven van de eilanden San Juan Fernandez, waar Robinson Crusoë zoo lang vertoefde, en waar wij met hem hebben geleefd. Gisteren avond werden wij verrast door eene Soiree Amusante gegeven door de familie de Haas, reeds van vroeger als tooneel- spelers bij ons bekend. De ljeer M. de Haas, die vroeger in onderscheidene rollen den naam van tooneelkunstenaar zich bij ons heeft waardig gemaakt, heeft een getrouwen opvolger in zijn zoon gevonden, die als jeugdige kunstenaar, als comiekzanger, in muziek en stem, een van de eerste kunstenaars in dit vak kau genoemd worden. Ijle gekozen stukjes, voordragten en chansonnetten lieten niets te wenschen over, en het zal ons aangenaam zijn nogmaals door dit gezelschap met een Soiree vereerd te worden. Texel, 25 Febr. 1873.K. Van 19 tot 26 Februarij 1873. ONDERTROUWD en GETROUWD: Geene. GEBORENWillem, zoon van Wijbrand Kooiman en Grietje de Bruin. Cornelis, zoon van Arie Cornelis Lap en Hendrina Pouwlina Koning. Arie, zoon van Dirk van der Werf en Guurtje de Jager. Grietje, dochter van Cornelis Keijser Rz. en Harretje Leien. Cornelis, zoon van Jan Schraag en Keetje Huisman. Jan, zoon van Dirk van der Vis en Trijntje Kooger. Trijntje, dochter Cornelis Witte en Maria Verberne. Marinus, zoon van Taulus Bakelaar en -Benjamintje Mulder. OVERLEDENBen levenloos aangegeven kind. Zitting van Dingsdag den 25 Februarij 1873. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeetj. J3 Uren. 1 VVindrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. 05 O Toestand van de <o Stand. Afw. Stand. Afw. t> zee. 26 12 zto. 12k. 1 737.60 -22.35 7.0 f 2.5 0.95 Hol in zee 27 8 zzw. 2.5 736.07 -23.89 5.2 f 2.3 0,90 Golvend 27 12 wnw. 10„ 737.98 -21.98 5.0 f 0.4 0.92 ii 27 Febr. 8 u. Betrokken, regenbuijig. 27 Febr. 12 u. Digtbewolkt, winderig. Binnengekomen Koopvaardijschepen GrooteVaart. Binnengek. Sehip Gezagvoerder. Cargadoor. Herkomst, 25 Febr. Kobé. H. N. Prins. ZurMühlen&Co. Maoasser. 26 Willem v. d. Bèy. A. de Jongh. Palermo. 26 Gutenberg. C. Braren. Duink.&Goedk. Batavia. 26 Kandanghauer. W. Zeelt. de Vries Co. 26 Zaanstroom. C. J. Oepkes. ZurMühlen&Co- 27 i, IJmuiden. F. Zeijlstra. Hoogl.&v.Herw. 27 n Mr.Jb.v.Lennep.R.B.v.d.Sprenkel. ZurMühlen&Co. 27 Ada. J.G.Wiebenga. v. d. Brugh Co. 27 ii Nehalennia. D. Gaaff. Duink.&Goedk. 27 ii Cardenas Paeket. C. Ouwehaud. v. d. Brugh Co. Havana. Binnengekomen 3ohepen bestemd hunne lading in de Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Cherburn. R. Benson. Sunderland. Steenk. de Vries Co. PER TELEGRAAF. f a Lammeren f 20 a38| - a Bokk. en Geitena - a 14 Magere Varkens- 18 a25£ - 135a275 23 Biggen - 9 a 13 - 180a210 30 Eenden c. 50 alOO - a 30 Kippen - 75 a200 - a Boter per kop - 92|a 8a 16 Kaas per K.G. - 40 a 45 -a Kip-Eijeren per 100-250 a 24a 44 Eend-Eijeren -375 b400 Paarden Ossen - Stieren 9 Gelde-Koeijen - Kalf-Koeijen Vaarzen - Hokkelingen 80 Nucht.Kalveren- VetteRammen - 240 Schapen Voorzitter de heer Burgemeester. Tegenwoordig 15 leden; afwezig die heer de Lange, met kennis geving van verhindering. De aanteekeningen van het verhandelde in de vorige zitting worden gelezen en goedgekeurd. Aan de orde is het onderzoek der geloofsbrieven van het op 18 dezer gekozen raadslid, de heer C. van Veen. Terwijl de zitting voor eenigen tijd wordt geschorst, heeft dit onderzoek plaats door eene commissie, bestaande uit de heeren Boom, Hugenholtz en Groen. Bij de heropening der zitting brengt de commissie, bij monde van den heer Hugenholtz, rapport uit. Zij verklaart de bedoelde stukken in orde tejjhebben bevonden, en stelt mitsdien voor, den heer van Veen als lid van den Raad toe te laten. Dien overeenkomstig wordt besloten. Er worden gelezen missives van de heeren K. J. Krul en D. de Lange, houdende kennisgeving van hun bedanken voor de betrek king van Regent van het Algemeen Weeshuis. De Voorzitter deelt mede, dat deze stukken in handen zijn gesteld van het Bestuur vau het Weeshuis, tevens met uitnoodigiug om eene aanbevelings lijst in te dienen voor de hierdoor ontstane vacaturen en voor die door 't overlijden van mejufvrouw Papineau—Ruardi ontstaan. In antwoord hierop i3 door Bestuurderen van 't Weeshuis medegedeeld, dat op hunnen aandrang de heer Krul voorloopig heeft afgezien van zijn plan om af te treden, en dat voor beide overblijvende vacaturen deze nominatiën worden voorgesteld: Voor Regent: 1ste cand, de heer S. Braaksma. 2de u ii W. J. Maalsteed. Voor Regentes: 1ste cand. mejufvr. A. JelgersmaLastdrager. 2de h J. LeichVisser. De uitslag der stemming is deze: verkozen worden de heer Braaksma met 14 en mejufvr. Jelgersma met 11 stemmen. Op mej. Leich waren 2, op mevr. de wed. Lastdrager 1 stem uitge- bragl, terwijl bij iedere keuze 1 briefje in blanco was ingeleverd. De heer Braaksma, in de vergadering tegenwoordig, verklaart zich bereid die betrekking te vervullen. Er wordt magtiging verleend tot het doen van eenige af- en overschrijvingen op de begrootingen van het Burgerlijk Armbestuur en van het Algemeen Weeshuis. Op voorstel der Commissie voor de Gemeentewerken wordt be sloten tot bestrating van den openbaren weg in de Wagenstraat en in de Jonkerstraat en tot verbetering van den weg naar de z. g. Vischdroogerij, met bestrating van den ingang van dien weg. Op voorstel van het Dag. Best. wordt besloten om art. 1 der Verordening op de Openbare Scholen in deze gemeente zoodanig te wijzigen, dat de aanneming van nieuwe leerlingen op die scholen niet meer, zooals tot heden, geschiede op den eersten schooldag van ieder kwartaal, maar op den eersten schooldag der maanden Februarij, Mei, Augustus en November, en zulks met het oog op de betaling van schoolgelden. De Voorzitter herinnert aan 't plan om, vóór men tot den bouw eener nieuwe school zoude overgaan, te beproeven subsidie daarvoor te erlangen van de provincie en van het rijk. Hij vraagt of de Raad geneigd is om dat plan alsnog door te zetten. Hierover wordt het woord gevoerd door de heeren Maalsteed, Graat, Boom en de Breuk. Eerstgenoemde deed opmerken, dat, met het oog op het batig slot van het vorige jaar, welligt geen subsidie zou worden toegestaan. Nadat de overige sprekas zich vóór de aanvrage om subsidie hadden verklaard en de meening hadden uitgesproken, dat reeds bij 't opmaken der begrooting voor 1873 daartoe was besloten, werden B. en W. gemagtigd zich in dien zin tot Gedep. Staten en tot de Hooge Regering te wenden. De Voorzitter herinnert, dat in Junij 1874 de concessie expireert aangegaan met den heer Sarphati omtrent het ophalen van vuilnis, enz. Hij deelt mede dat in de volgende zitting een voorstel daar omtrent zal ter tafel komen en vestigt voorloopig de aandacht der leden op die belangrijke aangelegenheid. B. en W. vragen magtiging tot herstel eener vergissing bij het kadaster, tengevolge waarvan de gronden, waarop de gasfabriek van den heer Bosch Reitz is gevestigd, tendeele geboekt staan ten name der gemeente Helder. Daar zulks niet het geval is, dat de gemeente eénig eigendomsregt op dien grond heeft, wordt de gevraagde magti ging met algemeene stemmen verleend. Op zijn daartoe gedaan verzoek wordt aan den heer J. de Jongh met 1 April a. s. eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van hulponderwijzer aan eene der openbare scholen in deze gemeente, uithoofde van zijne benoeming te Zaamslag. De Voorzitter deelt mede, dat er een adres is ingekomen van de gëzamentlijke hulponderwijzers bij de gemeente-scholen om verhoo ging hunner jaarwedden. Dit stuk is nog niet bij B. en W. in behandeling geweest en zal dus eerst in de volgende raadszitting een punt van overweging kunnen uitmaken. Op eene deswege door den heer de Breuk gedane vraag, antwoordt de Voorzitten, dat in de volgende zitting mededeelingen zullen geschieden omtrent het plan tot uitbreiding van onze haven. Hierop wordt dé Vergadering gesloten. ffleoooaoocooo ooooooooooo go ooexjooooooaoaoeg* Twaalf-en-een-lialfjarige Echtvereeniging A Twaalf-en-een-lialfjarige Echtvereeniging VAN M. A. GRUNWALD EN MIETJE DE LEEW. Helder, den 27 Februarij 1873. RECEPTIE: Zaturdag en Zondag 1 en 2 Maart, Ondertrouwd: J. N. B O U y E T en D. S P O R R IJ. Nieuwediep, 27 Februarij 1873. Heden overleed, na een langdurig doch geduldig lijden, mijn geliefde Echtgenoot GRIETJE PRINS, in den ouderdom van 37 jaren en 3 maanden, mij nalatende vier Kinderen. Nieuwediep, 25 Februarij 1873. F. BEUKENKAMP. Mede uit naami der Ouders. Eenige kennisgeving.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1873 | | pagina 3