n B u i t e n I a n d. Frankrijk. Engeland. Daitschland. Egypte. Amerika. Burgerlijke Stand. Gemeente Texel. Burgerlijke Stand/ Gemeente Zijpe. Burgerlijke Stand. Gemeente Wieringen. Marine-Haven Nieuwediep. SCHAGER MARKT van HEDEN. voeren over het aan boord van gemeld fregat ingescheepte detache ment mariniers2. aan boord van het schroefstoomschip Metalen Kruis, de luit. ter zee 1ste kl. jhr. G. C. Six, als 1ste off.de luits. ter zee 2de kl. F. Zegers Veeckens, A. G. EUis, B. T. W. van Hasselt en V. C. Dijckmeester; de adèlb. 1ste kl. J. H. M. Jansen, D. A. Mensert, J. 8. van Drooge, W. H. Souman, A. G. J). Nolthenius en J: P. van Rossumde off. van gez. 2de kl. D. Matak Fontein; de off. van adm. 1ste kl. A. J. M. Huart en de scheepskl. M. J. Vitringa; 3. aan boord van het wachtschip te Willemsoord, de luits. ter zee 2de kl. O. C. A. J. Moreaü, O. J. de Jong en G. C. Otten; de off. van gez. 1ste kl. H. C. Steen bergen en de off. van adm. 3de kl. H. J. Knottenbelt; 4. in de rol van het wachtschip te Amsterdam, de luit. ter zee 2de kl. M. F. Tydeman, ten einde gedetacheerd te worden bij de torpedo- dienst; 5. in de rol van het wachtschip te Hellevoetsluis, de luit. ter zee 2de kl. T. Spree, ten einde gedetacheerd te worden aan boord van het flottille-vaartuig Heotor, te Vlissingen; 6. aan boord van den monitor Tijger, de luit. ter zee 2de kl. R. Bakker, en 1. aan boord van den monitor Krokodil, de luit. ter zee 2de kl. J. D. A. Nederburgh. Met gelijken datum worden de kapt. der mariniers J. A. IJ. van Es en de 2de luit. van dat corps H. J. Jolles, eerstgenoemde belast met hdt bevel over en laatstgenoemde toegevoegd aan het detache ment mariniers, ingescheept aan boord van het fregat Admiraal van Wassenaer, weder ter beschikking gesteld van den commandant van gemeld corps. De Jardin dés Plantes te Parijs heeft een zijner oudste kostgangers verloren of liever den alleroudstenNono, een Sachtigq papegaai van de Markiezeneilanden, in 1776 door ougainviUe medegebragt, en destijds aan het Koninklijk Museum, en later aan den Jardin des Plantes ten geschenke gegeven.. Dat de papegaai wel 100 jaar oud kan worden, ook in gevangenschap en vreemd klimaat, bewees Nono in voldoende mate. Zijne vederen, waren nog zoo kleurig en glanzig en digt, als in de jeugd; zijn oog was even helder en spotachtig, als voor jaren geleden: zijn gekakel even vrolijk. Slechts één teeken verried zijnen hoogen ouderdom: Mj had zijne fraaije kuif verloren en zijn kop was geheel kaal. De heer Chevreul, die voor de dieren in den Jardin des Plantes als een goed huisvader zorgt, om met het burgerlijk wetboek te spreken, laat Nono opzetten. Die eer beeft de bijna iOOjarige papegaai dan ook wel vérdiend. Niet alleen begint het vleesch uit Amerika zijnen weg naar Europa te' vinden, gelijk reeds voor lang, en in enorme massa's, het Amerikaansche meel, maar nu reeds worden de fijne tafels te Parijs met gevogelte uit de Nieuwe Wereld voorzien. Aanhoudend komen in Frankrijks hoofd stad Amerikaansche faisanten ter markt en vinden er gretig koopers. De frischheid laat niets te wenschen over. De wijze van verpakking is deze. In fijne, zeer digt gevlochten manden wordt eerst een dikke laag ijs gelégd. Dit is weder bedekt met een laag zaagsel van harsachtig hout, dat alle insecten weert. Daarop liggen de faisaüten, ten getale van 30 of 40. Vervolgens wordt alles aangevuld met vastgepakte sneeuw. Zoo komen de faisanten, na eene reis van vijftien honderd mijlen, frisch te Parijs aan. De prijs is, reeds in eene week van 6 a 7 francs tot 8 a 9 francs, gestegen. De Parijsche gemeenteraad heeft, volgens den corres pondent van Daily News, geweigerd twee legaten te aan vaarden, een van 5000 francs ten behoeve der Duitsche armen en een van 30,000 francs voor de oprigting van een Duitsch hospitaal, alles nagelaten door een Duitscher, Schuier genaamd. Aangenomen evenwel zijn 5000 francs, door genoemden Schuier vermaakt aan 't Protestanschl consistorie. Dezer dagen is te Chatham een nieuw fregat voor de Britsche oorlogsvloot, de Raleigh genaamd, te water gelaten, dat zich van het ouderwetsche model van fregatten onderscheidt, doordien het bij magte is om zeer zwaar geschut aan boord te hebben en door zijne ontzaggelijke stoomkracht. De Raleigh meet 3210 ton, heeft machines van nominaal 800 paardenkrachten en zal 26 stukken van verschillend kaliber, de zwaarste 200ponders zijnde, aan boord hebbqn.. Ofschoon de berigten omtrent de opligterij, waarvan de Engelsche bank en eenige aanzienlijke firma's in de City te Londen het slagtoffer zijn geworden, nog zeer vaag zijn, maakt de zaak op de Londensche beurs diepen indruk. Het schijnt dat Amerikaansche Bonds 6 percent 555 zijn ingekocht en met valsche wissels betaald, althans worden vanwege de autoriteiten, bankiers, makelaars enz. gewaar schuwd dusdanige Bonds ten bedrage van 50,000 p. st. met opgave der nummers niet te beleenen of te koopen, laar zij door vervalsching zijn verkregen. Er' is 500 p. st. beloonmg toegezegd voor de gevangenneming van den Ame rikaan Frederic Albert Warren, alias C. J. Horton. Een der medepligtigen is reeds Zaturdag gevangen genomen en bij groóte uitzondering met gesloten deuren verhoord. De hoofdschuldige Warren heeft in Golden Cross te Londen en in een hotel te Birmingham gelogeerd. Voor 'toogen- blik heeft men zijn spoor verloren. Waarschijnlijk is hij nog in het bezit der effecten. Jl. Zaturdag heeft, zooals we reeds met een enkel woord vermeldden, in het Kanaal van St. Georges eene noodlottige aanvaring plaats gehad tusschen de stoomboot Torch, van de Liverpoolsche Schroefstoomboot-Maatschappij, en het schip Chicabuco, toebehoorende aan de heeren Belfour en Williamson, te Liverpool. De stoomboot was op hare 'eis van Liverpool naar Dublin en het schip kwam, beladen met graan, van San Francisco terug. Te omstreeks 2 ure ju den ochtend kwamen de vaartuigen, in een sneeuwstorm, 'n botsing. Het zeilschip zonk in omstreeks 3 minuten en 24 van de 27 opvarenden kwamen om het leven. De eerste stuurman en twee matrozen alleen werden gered rij hadden zich aan eenige drijvende balken vastgeklemd en werden na omstreeks 20 minuten door eene Liverpoolsche sleepboot opgenomen. De stoomboot had insgelijks zware schade geleden en was door twee booten op sleeptouw genomen, maar al spoedig bleek het, dat zij niet vlot kon blijven en kwamen de opvarenden, op één na, aan boord van een der sleepbooten over. Een veedrijver, James Logan genaamd, moest aan boord achtergelaten worden, omdat hij in zijn kooi, waarin hij lag te slapen, door de tengevolge der aanvaring gebogen ijzeren platen, was ingesloten en het onmogelijk was hem in tijds te bevrijden. De Chicabuco was een vaartuig van 999 tonnen. Onder de met dit schip verongelukte personen behoorden vier zeelieden, die van San Francisco tehuis voeren, nadat zij van het wrak der Aculeo gered waren. De regering heeft in antwoord op eene interpellatie in het Lagerhuis verklaard, dat zij tegen de Amerikaansche paardenziekte geen buitengewone maatregelen heeft genomen, die ook niet te nemem zouden zijn, zonder medewerking van Engeland, Frankrijk, Denemarken en Nederland. De strike der huurkoetsiers te Berlijn duurt voort. De straten der hoofdstad, gewoonlijk zeer druk bereden, hebben nu een stil voorkomen. Natuurlijk is de strike voor velen lastig j maar over het geheel draagt het publiek dien last met opgeruimdheid en vermaakt het zich zelfs over menig dwaas tafereel. Zoo zag men dezer dagen een door twee kruijers geduwden handwagen met 13 jongelieden, die een wandel rit maaktefi. Aan de stations ziet men o. a. vele handkarren en hondenwagens om de reizigers op te wachten. Langen tijd heeft men gemeend, dat veendamp een nadeeligen invloed uitoefende op de ontwikkeling der graan soorten en voedergewassen. Door dr. Prestel, te Emden, is echter thans het tegendeel aangetoond. Deze heeft waarge nomen, dat juist in de jaren, waarin de veenbranden meer dan gewoonlijk plaats hadden, en de lucht langen tijd met veendamp was bezwangerd, de oogst der rogge gemiddeld rijker was dan in de jaren van minder veenbranden en dus ook minder veendamp. Onlangs verhaalde een Straatsburgsch dagblad de volgende scène: Een heer treedt een kapperswinkel in de Grand Rue binnen. Hij is zeer gehaast, valt in een fauteuil neêr en verlangt geschoren te worden. Men zeept hem in en de patroon of zijn bediende maken zich gereed den ongedul- digen klant bij den neus te nemen. Hij zet het mes nog even op zijn hand aan en wil het gebruiken, maar.... hij kan niet, want in plaats van het scheermes heeft hij een mooije, roode kroot in de hand! De mijnheer wordt boos en vraagt of men hem voor den mal houdt. De kapper staat verslagen, neemt een ander mes en ditmaal.... Maar de klant springt woedend op. „Alle dui vels! schreeuwt hij, „scheert ge hier de lui met augurkjes?" En waarlijk, de kapper heeft een groote augurk in de hand. De man staart wezenloos voor zich heên; de klant wascht zich af. „Zeg eens, vriend zoo riep hij zijn Figaro toe, „als ge je scheermessen wilt vinden, dan behoor je beter in je zakken te tasten." En hij verliet den winkel. De barbier tastte werktuigelijk iu zijne zakken en daar zaten zijne beide scheermessen. Juist dezelfde scène heeft dezer dagen plaats gehad te Brussel bij de kappers Geerts Frères. Een klant treedt ^binnen, verlangt geschoren te worden, en telkens als de bediende hem het mes op het aangezigt wil zetten heeft hij, in plaats van het mes, nu eens een kroot, dan een wortel, een augurk of een komkommer in handen. Toovenarij is noch te Straatsburg, noch te Brussel in 't spel. Wij hebben hier alleen te doen met een paar grap pen ten zijnen best wille, door den fameusen prestidigitateur Veile, van Straatsburg, die eenige voorstellingen te Brussel komt geven en zoo door eenige treffende proeven de faam zijner vaardigheid laat verkondigen. De ex-Koning Amadeus en diens gezin zijn jl. Zondag te Lissabon aan boord gegaan van het fregat Roka, dat vermoedelijk naar Genua bestemd is. De Portugeesche en vreemde oorlogsbodems deden de gewone saluutschoten. Den 26ste Jan. is te Cairo de zesde jaarlijksche zitting der Egyptische Kamer van Afgevaardigden geopend. In de openingsrede, die, uit naam van den Khedive, door den eersten minister is voorgelezen, wordt een gunstig tafereel van den toestand des lands opgehangen en wordt de indie ning van verscheidene wetsvoordragten aangekondigd- De Onderkoning gevoeldë zich dan ook tot dè erkentenis gedrongen, dat het land met dankbaarheid jegens de godde lijke Voorzienigheid vervuld behoorde te zijn. De troonrede is den 1 .Febr. met een adres der Kamer beantwoord. In de berigten uit Cairo van 12 Febr., waaraan hét bovenstaande is ontleend, wordt geen gewag gemaakt van eene leening, die de Onderkoning, volgens sommige buiten- landsche dagbladen, voornemens zou zijn te sluiten en die, gelijk men beweert, niet minder dan een milliard fr. zou bedragen. President Grant heeft jl. Dingsdag bij het congres inge zonden zijne Boodschap ter gelegenheid van de wederaan- vaarding zijner hooge waardigheid. Hij zegt daarin o. a. het volgende: „Geleid door eene ondervinding van vier jaren, zal ik, gelijk tot dusverre, mij beijveren om de wetten te handhaven en werkzaam te zijn ter bevordering van 's lands hoogste belangen. Daar het land nog niet volkomen hersteld was van den schok der groote omwenteling, achtte ik het niet gepast nieuwe vraagstukken te berde te brengen, maar had mijn streven ten doel: de eendragt te herstellen, het crediet op te beuren, den handel te doen bloeijen, de kunsten des vredes te begunstigen, in het kort, den voor uitgang te bewerken. Ik heb de vaste overtuiging, dat de beschaafde wereld tot de republiek overhelt. Onze republiek is bestemd de ster te worden, die anderen zal tot gids strekken. Geen uitbreiding van grondgebied van dit vaste land zou eene vermeerdering van militaire magt kunnen tengevolge hebben; integendeel, zulk een uitbreiding zou de vermindering van het leger gemakkelijk maken. Ofschoon de uitslag van den burgeroorlog is geweest de slaven-eman- cipatie, bezitten de slaven nog niet het burgerregtaan deze onregtvaardigheid moet een einde komen. Mijne pogingen zullen ten doel hebben hartelijkheid tusschen de verschillende partijen in dit land tot stand te brengen, het muntpapier tot zijne werkelijke waarde op te voeren, zoo mogelijk het met goud gelijk te stellen, - wegen aan te leggen, - de vriendschappelijke betrekkingen met de naburige en de verwijderde landen te onderhouden, den Amerikaanschen handel op te beuren, - fabrieken en alle lakken van nijverheid te begunstigen, - voort te gaan met het werk der beschaving van de inlandsclie Indianen, door den invloed van opvoeding en onderwijs, en bijaldien dit ons niet mogt gelukken, door middel van oorlog die zelfs tot verdelging en uitroeijing zon moeten leiden. In de eerste plaats zal moeten onderzocht worden de vraag, of het mogelijk is door opvoeding en goede behandeling de Indianen tot nuttige leden der maatschappij te. vormen." Vervolgens herinnert Grant aan het voorstel tot inlijving van St. Domingo als territorium bij de Vereenigde Staten. Volgens zijn gevoelen strekte dit voorstel tot bevordering veeleer van de belangen van St. Domingo, dan die van Amerika; het werd echter verworpen. Voortaan zullende voorstellen tot het verkrijgen van meer grondgebied alleen dan bij hem ondersteuning vinden, wanneer zij door het volk zijn goedgekeurd. Nooit heeft Grant ingestemd met de vrees dat een regering verzwakt en ten val komt door uitbreiding. De volksontwikkeling, de volksopvoeding, de telegraaf, de stoom, brengen verandering in alles. „Ik geloof veeleer", zegt Grant, „dat God de wereld er op voorbereidt om te worden één natie, welke één taal spreekt, en geen legers, geen vloten meer noodig heeft. Hij verklaart wijders, dat hij erkentelijk is voor de groote eer, tweemaal tot president gekozen te zijn, maar dat hij met verlangen uitziet naar het oogenblik, waarop zijne verantwoordelijkheid zal ophouden. Van 26 Februarij tot 6 Maart 1873. ONDERTROUWD: Christiaan Jurgen Claasen en Trijntje de Wijn. Michiel Backer en Cornelisje Koorn. GETROUWDSimon Dros en Reinoutje Salm. GEBORENArnoud, zoon van Johannes Reuvers en Dieuwertje Langeveld. Machiel, zoon van Cornelis Zegel Jz. en Cornelia Veen. Dirkje, dochter van Pieter Bakelaar en Grietje den Braven. Jan, zoon van Augustinus Cornelis Keijser en .Elisabeth Veenstra. OVERLEDENWillem Drijver, 27 jaren, echtg. van Engeltje Plaatsman. Martinus, 25 jaren, zoon van Pieter LaDgeveld en wijle Aatje Duinker. Dirk, 4 maanden, zoon van Abraham de Ruijter en Pietje Bakker. Margaretha Gerberdina Emilie, 10 maanden, dochter van Cornelis Keijser en Martje Kuijper. Cornelis, 19 jaren, zoon van Biem Timmer en Pietje Dogger. Aafje Vlaming, 22 jaren, echtg. van Hendrik Wuis Pz. Van 16 tot 28 Februarjj 1873. ONDERTROUWD: Jacobus van Houdt, weduwnaar, wonende te Scherpenisse, (prov. Zeeland), en Duifje de Leeuw, weduwe. GETROUWD: Geene. GEBOREN: Jacob, zoon van A. Schager en A. Kruijsveld. Teunis, zoon van P. Grin en A. Boonacker. Cornelis Jan, zoon van K. Lugtig en M. Bood. Dirkje, dochter van J. Spaans en A. Visscher. Nicolaas, zoon van ÏJ. Schager en N. Govers-. Trijntje, dochter van C. Bellis en H. Korsman. Maria, dochter van P. Noordstrand en T. van der Fluit. OVERLEDENMarijtje, 6 jaren, dochter van M. Kruijsveld. Willem, 2 jaren en 6 maanden, zoon van M. Ploeger en N. Cleve- ringa. Maartje Stam, 59 jaren, vrouw van J. Blom. Trijntje, 2 dagen, dochter vau O. Bellis en H. Korsman. Aagtje Stoffel, 55 jaren, weduwe van J. van der Aarde. Trijntje, 2 maanden, dochter van W. Bos en A. Hoogschagen. Van 1 tot 28 Februarij 1873. ONDERTROUWD en GETROUWD: Geene. GEBORENAdriane Wilhelmina, dochter van J. P. Huchtshom en W. J. Zaadnoordijk. Antje, dochter van H. Vergat en M. Knijt. Carlotte Elisabet, dochter van N. Kok en T. Lont. Jan, zoon van J. Kborn en T. Zomerdijk. Arijaantje, dochter, en Cornelis, zoon van C. Duijnker en A. D. Wigbout. Petrus, zoon van C. Witten- berg en G. Konijn. OVERLEDENWillem Takes, 82 jaren, weduwnaar van M. T. de Wind. Cornelis, 1 uur, zoon van C. Duijnker en A. D. Wigbout. Zeilklaar liggende en vertrokkenSchepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming 2 Febr. 5 Maart. Prins v. Oranje. E.W.Fabritius. Batavia via Suez. 28 6 Java Packel. C. A. Trappen. Tjilatjap. 1 Maart. 6 HooiteWichger. J. Klasen. Genua. 3 JanPieterz.Koen. P. Ouwehand. Batavia. 4 5 Irene. J. J. Hansen. Middell. Zee. 5 5 Freeman Dennis. B. Abbott. New-York. 5 Krommenie. B. Bijll. Buenos Ayres. Binnengekomen Koopvaardijschepen GrooteVaart. Binnengek. Schip Gezagvoerder. Cargadoor. Herkomst 6 Maart. Reichstag. H. Hauschildt. Duink.&Goedk. Cheribon. 6 Sibal. C. Holte. van Vliet Co. Mobile. 6 Auguste. 0. Underborg. Amons 8c Co. Charleston. LATEBE BKRKJTEV Het instructie-vaartuig Ternate, onder bevel van den luit. ter zee 1ste kl. J. A. E. Dinaux, is heden middag van hier vertrokken tot het doen der jaarlijksche oefeningstogt. PER TELEGRAAF. Lammeren f 28 a 42 Bokk. en Geitena 11 Magere Varkens- 17 a 24 33 Biggen - 9 a 13 20 Eenden c. 70 alOO 20 Kippen - 75 a200 Boter per kop -95 a KaasperK.G. - 40 a 45 Kip-Eijeren per 100 -250 a270 Eend-Eijeren -350 a375 1 Paarden f 140a Ossen - a Stieren 15 Gelde-Koeijen - Kalf-Koeijen - Vaarzen Hokkelingen 40 Nucht.Kalveren- VetteRammen - 320 Schapen 160a280 290a a a 7a 18 a 42a 48

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1873 | | pagina 3