Benoeming-en, enz. B u i t e n 1 a n d. Frankrijk. Engeland. Duitschland. Oostenrijk. 281ste STAATS LOTERIJ. Marine-Haven Nieuwediep. ADVERTENTl ËN. WAARSCHUWING. WAARSCHUWING. 0ver de artikelen van het ontwerp tot wijziging der pensioenwet voor burgerlijke ambtenaren voortgezet. Het hoofdpunt der herzie- nin<rafschaffing der doorloopende korting, is aangenomen met 35 tegen 20 stemmen. Zitting van Maandag 10 Maart. In de heden gehouden zitting is ingekomen het ontwerp tot nadere wijziging van art. 4 der wet van Ang. 1863 tot opheffing der slavernij in West-Indië. De be handeling der pensioenwet is geheel ten einde gebragt, doch daar over één artikel de stemmen gestaakt hebben, zou morgen eene overstemming en daarna de eindstemming over de geheele wet plaats hebben. Een amendement van den heer v. Sijpestein, om vóór Januarij 1875 de wachtgelden bij de wet te regelen, werd verworpen met 37 tegen 21 stemmen. De wetsontwerpen van ondergeschikt belang, heden aan de orde gesteld, zijn allen aangenomen. Het wetsontwerp tot wijziging der wet op de „nationale militie" bestaat uit 32 artikelen, de belangrijkste bepalingen zijn de volgende Art. 1 bepaald, dat art. 4 der wet van 1861 wordt: „Een ieder die ter inlijving bij de Militie wordt opgeroepen, is verpligt zïjn dienst in persoon waar te nemen." Art. 4 wijzigt het minimum van maat, van 1,56 op 1,55 M. Art. 5 bepaalt dat ieder die voor de loting zich als vrijwilliger aanmeldt bij de landmilitie en als zoodanig ingelijfd wordt, niet verpligt is in de kazerne te wonen of deel te nemen aan de menage der onderofficieren of soldaten, mits hij: 1. aan de te stellen eischen van bekwaamheid voldoet; 2. voor eigen rekening in zijne kleeding en uitrusting voorziet en zonder genot van soldij, brood of toelage voor kleeding- en reparatie-fonds verlangt te dienen. Van sub, 2 wordt pntheffing verleend indien de vrijwilliger aantoont buiten staat te zijn daaraan te voldoen. Wie zich aldus als vrijwilliger :ft aangegeven, behoudt toch het regt om inmiddels opgekomene redenen van vrijstelling te doen gelden en op dien grond van zijn aangifte ontslagen te worden (art. 8). Art. 18 bepaalt dat de vrijwilligers, voor zooverre zij daartoe geschikt zijn en er gelegenheid bestaat, worden ingelijfd bij het korps en geplaatst in het garnizoen hunner keuze. Art. 19 bepaalt, dat aan de in art. 5 genoemde vrijwilligers, in tijd van vrede, op verzoek, uitstel van eerste oefening voor hun eerste dienstjaar wordt verleend; het uitstel kan ook voor het tweede n, in bijzondere omstandigheden, voor het derde jaar worden verleend door den minister van Oorlog. Op zijn verzoek is eervol ontslag verleend aan den heer G. G. van der Sande, als 2de luit. bij de dd. artillerie-schutterij alhier. Tot 2den luit. bij de dd. schutterij te Enkhuizen is benoemd de heer mr. L. H. D. de Vos tot Nederveen Cappel, thans schutter. Tot ontv. der dir. bel., in- en uitg. regten en ace. te Zutphen is benoemd de heer jhr. A. C. von Weiier, thans controleur det- lelfde middelen te Arnhem. De scheepsklerk ,M. J. Vitringa, thans dienende aan boord van het freg. met stoomv. Admiraal van Wassenaer, wordt, onder in trekking zijner plaatsing aan boord van het schroefstoomschip Metalen Kruis, met den 15 dezer op non-act. gesteld. Voorts worden met den 16 dezer de scheepskl. M. J. Rambonnet en J. Langereis geplaatst respectivelijk aan boord van laatstgen. bodem en van het raderstoomschip Valk. Jl. Vrijdag zijn door Frankrijk weêr 150 millioen aan Duitschland uitbetaald. De heer Thiers heeft aan den wensch zijner vrienden om meer rust te nemen, toegegeven en staat 's ochtends een uur later op dan gewoonlijk (zes uur.) De minister van Binnen] andsche Zaken heeft aan de prefecten en maires eene circulaire gezonden betreffende de emigratie van jonge meisjes naar Nieuw-Caledonië, en wijst als voor dit doel meest geschikt de meisjes uit de weezengestichten aan. Het ministerie van marine zegt aan degenen die emigreren willen, het volgende toe 1. uitrusting tot de reis; 2. kosteloozen overtogt tot Numea 3. in de kolonie kost en inwoning bij de zusters van den H. Joseph de Cluny, aan wier zorgen de meisjes worden toevertrouwd van den dag harer afreize tot het oogenblik dat zij een vestiging hebben gevonden; 4. zij kunnen als uitzet aanspraak maken op vier hectaren land, die zij dan overdragen aan den bruigom met wien zij in de kolonie huwen. Te Versailles is dezer dagen uitspraak gedaan in de zaak van het in brand steken van het Palais-Royal, in den nacht van den 23 op 24 Mei 1871. Er waren 5 beschuldigden. De twee minstschuldigen, de officieren der gefedereerden Pierre Rey en Damarey stonden teregt; de hoofdschuldigen, de drie kolonels der gefedereerden Boursier, Hinard en Bernard, zijn voortvlugtig. Naar het getuigenis der beschuldigden zouden zij zich tegen de uit voering van het door Lullier overbragte bevel, om het paleis in brand te steken, nog hebben verzet; dit is door andere getuigen niet bevestigd; maar het aandeel der drie voort- vlugtigen was stellig veel grooter. Boursier had de alge- meene leiding op zich genomen en schildwachten uitgezet met den last om niemand dan de brandstichters toe te laten. Hinard had zich met de vernieling van den Valois- vleugel, Bernard met die van den vleugel-Nemours belast een getuige heeft Bernard in persoon met eene hartstoorts het gebouw in brand zien steken. Rey had dien nacht de wacht aan het paleis, en spoorde zijne manschappen aan om het werk der vernieling voort te zetten en riep overluid «Welk een heerlijk gezigt levert die brandende woning der Koningen opDamarey beweerde dat Lullier de ware schuldige was, daar deze het bevel om het paleis onder zijn toezigt in brand te doen steken en allen, die tegen stand boden, te doen fusilleeren, bragt. De raad heeft de drie voortvlugtigen ter dood veroordeeld, aan Rey vijf jaren dwangarbeid opgelegd en Damarey vrijgesproken. De budget commissie heeft besloten, overeenkomstig het voorstel der regering, aan .de vergadering voor te stellen schadeloosstellingen wegens den oorlog toe te kennen van RO millioen aan de stad Parijs en van 100 millioen aan de bezette departementen. Ziehier de manier, waarop de identiteit van den bij verstek veroordeelden schoenlapper Clément, lid der com mune, is bewezen geworden President Uw naam, voornamen, leeftijd en geboorte plaats? Beschuldigde. Emile Leopold Clément, 50 jaren, geboren te Nangis. Pres. Bekent gij een van onze tachtig gebieders geweest te zijn? Besch. Ja. Pres. Men heeft aan de prefektuur van politio een brief van u gevonden, die aan den Keizer gerigt was. Besch. Ja. Pres. Daarin vraagt gij hervormingen voor het volk? Besch. Ja. Pres. En dat volk hebt gij doen mitrailleren. Besch. Ja. Pres. Zijt gij in 1852 niet tot vijf jaren gevangenisstraf veroordeeld? Besch. Ja. Pres. Sedert zijt gij weêr aan het schoenlappen gegaan? Besch. Ja. Pres. En meendet gij uit uw schoenlappers-winkeltje Frankrijk te kunnen regeren? Besch. Ja. Pres. Weet gij, dat gij ter dood veroordeeld zijt? Besch. Ja. Nooit is een „ja" met zulk een groot flegma op een verschrikkelijke vraag geantwoord. Op den Mont-Yalérien is een patronenfabriek ont ploft; 28 menschen werden gewond, waarvan 12 doodelijk. - De Liberté meldt het volgende: „De godsdienstoefening den 3 dezer in de kerk St.-Etienne-du-Mont gehouden, werd door een gek incident gestoord. Op het oogenblik dat de prediker, pater Gaillard van het Öratoire, sprak van het geweten en de pligten welke dit een Christen oplegt, stond een persoon midden in de vergadering op en riep: „„Leve de republiek!"" Ofschoon dit een levendige opschudding maakte bleef de redenaar kalm. Het bleek, dat men met iemand te doen had, wiens hoofd niet in volkomen helderen toestand verkeert." De minister van Koloniën, graaf van Kimberley, heeft jl. Vrijdag in het Hoogerhuis, in antwoord op eene inter pellatie van graaf van Lauderdale, die gevraagd had, of het gerucht waarheid behelsde, dat de Koning der Ashan tijnen aan de Koningin van Engeland den Oorlog had verklaard en met 12,000 man de grenzen was overge trokken, gezegd, dat het onjuist was, dat de Koning der Ashantijnen den Oorlog had verklaard, maar de waarheid is, dat hij de grenzen is overgetrokken, en aan het hoofd van 12,000 man op het Britsch gebied is gekomen, zonder den oorlog te hebben verklaard. Het was den minister niet mogelijk op dit oogenblik de reden voor dien onver- wachten inval mede te deelen, maar in elk geval moest men die zaak niet te ligt opnemen, in aanmerking genomen, dat ongelukkig bij dergelijke gelegenheden die invallen het gevolg zijn van ernstige en gegronde grieven. De lezing, die overigens de meeste waarschijnlijkheid voor zich heeft, is deze: eenige hoofden zullen van het onder bescherming staande gebied verdreven zijn geworden, waar hun geen overlast of leed had moeten geschieden. Dit nu heeft den Koning der Ashantijnen tot het nemen van wraak aangespoord. Het gouvernement van H. M. zou al zijn aandacht aan die zaak wijden en verscheiden oorlogschepen zijn ter plaatse aanwezig, gereed om datgene te doen wat noodig zou kunnen geacht worden. De Britsche autoriteiten hadden genoegzame voorzorgen genomen, om, desgevorderd, krachtig tusschenbeide te komen. Te Londen is William Morgan, oud 49 jaren, ver oordeeld tot 10 jaren tuchthuisstraf, om het huwen van negen vrouwen te gelijk. Tot groote verontwaardiging van de pers en het publiek heeft de opperkamerheer jl. Vrijdag Court-theatre doen sluiten, waar tegenwoordig een kluchtspel wordt gegeven getiteld: The happy land,,/ in 't welk door personen, die sprekend gelijken op de ministers Gladstone, Lowe en Ayrton een dwaze en zeer wereldsche dans wordt uitgevoerd. Sedert evenwel, nadat de directeur beloofd had de costumes enz. te zullen veranderen, is de schouwburg weer geopend. Reeds heeft in 't Lagerhuis een der leden aangekondigd dat hij de regering over deze zaak wenscht te interpelleeren. Te Berlijn is dezer dagen eene meeting gehouden van „socialistisch gezinde vrouwen en meisjes." Ongeveer 80 waren tegenwoordig, meer dan genoeg, om dê speech van zekeren meubelmaker Mendel over „de vrije vrouw" en de „volksgaarkeukens" oorverdoovend toe te juichen. Het is aan de 80 zoo goed bevallen, dat zij besloten hebben voortaan elke week bijeen te komen. De werkstaking der Berlijnsche droschken-koetsiers is geëindigd. Jl. Donderdag reeds reden er weêr 400 en wel volgens 't nieuwe tarief. Prof. Ebers, te Leipzig, die sedert het najaar van 1872 in Egypte vertoefde, heeft bij Thebe in bet graf van zekeren Amen-em-heb een belangrijk manuscript gevonden. Het behelst den levensloop van den overledene, die tijdens de 18de Egyptische dynastie, omstreeks de 17de eeuw voor Christus leefde en deelnam aan de veldtogten van Pharao Tutmes III, met dezen over den Eufraat trok en onder Amenophis II, den opvolger van Tutmes, een der eerste hovelingen was. Het manuscript geeft de namen van vele West-Aziatische steden in hun oudsten vorm en in eene volgorde, die ook uit een geografisch oogpunt van belang schijnt te zijnvoorts de opgaaf van den duur der regering van Koning Tutmes III met jaar, maand en dag, waardoor het tevens eene uiterst belangrijke bijdrage voor de kennis deEgyptische chronologie kan geacht worden. De keizerlijke familie heeft gisteren het terrein van de wereldtentoonstelling bezocht. De Keizer heeft zich zeer gunstig over den gang der werkzaamheden uitgelaten. In de afdeeling Groot-Brittannië liet de Keizer zich den Engelsche commissaris, den heer Owen, voorstellen. Van den catalogus der tentoonstelling te Weenen zullen er een half millioen exemplaren worden gedrukt. In dien catalogus worden ook advertentiën opgenomen. De prijs daarvoor is thans bepaald als volgtvoor bladzijde 185 fl.; voor i bladzijde 370 fl.voor J bladzijde 740 fl. en voor eene geheele bladzijde 1400 fl., dat is dus f1680. Voor eene advertentie op den omslag wordt het zesvoud van deze som gevraagd. Indien dus een industrieel eene der buitenzijde van den catalogus in beslag wilde nemen om zijne zaak te adverteren, zou hij daarvoor moeten betalen tien duizend en tachtig gulden. Wij doen 't goedkooper. Amerika. De New-York Herald verhaalt, dat de paus onlangs aan eenige Amerikaansche zee-officieren gevraagd heeft, hoe hij in Amerika ontvangen zou worden. De Herald zegt, dat de Amerikanen zeer gevleid zouden zijn met de komst van den hoogsten vertegenwoordiger van den oudsten vorm van het christendom, omdat zij dan zouden kunnen doen zien, dat de schrik van zoo menige Europeesche regering in hun midden kon wonen, zonder eenige bezorgd heid te veroorzaken. Hoeveel eerbied een groot deel der bevolking hem ook zou mogen betuigen, zijn regten en privilegiën zouden dezelfde zijn als van ieder, die in Amerika landt. Overigens zou hij een geheel wereld deel hebben om zich te bewegen, en van martelaars of gevangenschap zou geen sprake meer kunnen zijn. Het schouwspel van allerlei secten, die vreedzaam en broederlijk naast elkander leven, zou hem bewijzen, dat het Evangelie niet altijd het zwaard behoeft te brengen. Voor een Bismarck of een Mazzini zou hij niets te vreezen hebben. Zijn naturalisatie-acte zou hem beter beschermen dan Franscbe bajonetten. Hij zou overtuigd worden, dat de republiek, al erkent zij geen godsdienst, daarom niet goddeloos is. Mét een huis in New-York en een buitenplaats te St. Augus- tine, zou hij de rest zijner dagen kalm en rustig kunnen slijten. EERSTE KLA-SSE. Eerste lijst: No. 19374 2000; No. 17085 en 17437 ieder 1500; No. 9687, 9970 en 15309 ieder f 1000; No. 4356 f 400; No. 9266 200; No. 4874, 7466, 8550 en 19391 ieder f 100. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet). u eö es Uren. Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh. procent. Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 9 12 zzw. 16k. 756.85- 3.88 8.2 f 3.2 0.72 Golvend 10 12 zwtz. 7 748.16-12.70 6.8 t 1-7 0.88 11 8 zto. 1„ 742.75-18.23 2.8 - 0.4 0.96 Vlak. 11 12 wzw. 0.1 742.21j-18.77 4.6 - 0.6 0.90 Weersgesteldheid: 9 Maart 12 u. Ligtbewolkt, winderig. 10 Maart 12 u. Ligtbewolkt, wind, mooi. 11 Maart 8 u. Bewolkt, hagel, natte sneeuw. 11 Maart 12 u. Ligtbewolkt, mooi. Zeilklaar liggende en vertrokkenSchepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming 3 Maart. JanPieterz.Koen. P. Ouwehand. Batavia. 5 Krommenie. B. Bijll. Buenos Ayres. 11 Dieuwertje. B. van Veen. Suriname. Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. Binnengek. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor. Herkomst. 9 Maart. Livingstone. J.W.Mc.Mullen. vanVliet&Co. New-Orleans 9 Albatros. H. H. Koch. Hoogl.&v.Herw. Suriname. 11 i, Insulinde. J. H. J. Jollie. Batavia. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Athelstan.* T. Bedlington. Neweastle. Steenk. Duink.&Goèdk. Java Packet. C.A.Trappen. (lek terug uit zee) Steen. Broomside. P. Goodson. Sunderland. Steenk. Barbara. J. Robinson. ZurMühlen&Co. *Lek, met assistentie van Engelsche visschers, binnen gebragt. De ondergeteekenden betuigen bij dezen hunnen hartelijken en opregten dank aan de Heeren Doctoren van het Marine- Hospitaal alhier, en inzonderheid aan den Wel-Edelen Heer HELLEMA, voor de menschlievende behandeling aan hun Zoontje bewezen, die door een gebrek aan beide beenen (hoewel thans nog onder behandeling) door de kundige hulp van genoemde Heeren, geheel hoöpt te herstellen. R. STEIJNS. J. G. STEIJNS, geb. DOUWES. fiEEN CREDIET TE VEREEENEIV aan mijne Huisvrouw TRIJNTJE NOOT, zonder mijne voorkennis, als zullende niet valideren. PIETER KOKKES. QEE1V «EED of CREDIET TE VERIEEWEX aan de Equipage van het Noorsche Schip „HENRY zonder voorkennis van den Kapitein N. JACOBSEN of de Kargadoors AMONS C°. De aangekondigde veiling op 26 Maart 1873, ROERENDE GOEDEREN in de gemeente Anna Paulowna, op de Hofstede „ZELDEN PAS,,, is UITGESTELD tot 3 ATRIE eerstkomende, ten zelfden ure. Notaris SMIT. In het vorig nummer stond abusivelijk onroerende goederen.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1873 | | pagina 3