Marine-Haven Nieuwediep. SCHAGER MARKT van HEDEN. aangenomen, om deel te nemen aan den feestmaaltijd, die alsdan bij de Italiaansche ambassade, ter gelegenheid van den verjaardag van Koning Victor Emmanuel, zal worden gegeven. Het Journal Officiel deelt mede, dat voortaan geen oude bommen, kardoezen en andere niet meer te gebruiken munitie zal worden vernield, maar dijt zij in de zee zullen worden geworpen. Het ongeluk, door het losmaken van bommen op het fort St. Valérien jl. Zaturdag aan 29 sol daten overkomen, heeft tot dat besluit van den minister van Oorlog aanleiding gegeven. Het is beter dat de staat eenige materiële scbade lijde, zegt de minister, dan dat het leven der manschappen in aanhoudend gevaar worde gebragt. Assi, de beruchte agent der Internationale, wiens aanstoken honderden arbeiders in le Greusot en elders ongelukkig heeft gemaakt, ja de vuige oorzaak van herhaalde bloedstorting was, is thans in zijn verbanningsoord slagtoffer zijner eigene theoriën. Hij heeft, volgens een brief van een hoofdamb tenaar uit Numea, waar hij door den krijgsraad veroordeeld werd verblijf te houden, een smederij opgezet. Reeds had hij acht knechts. Zij hebben allen den hamer bij het aanbeeld neergelegd en het werk gestaakt, omdat hij hun loon niet wilde verhoogen. L'Univers deelt een schrijven mede, door een vijf tiental burgers van Genève uit naam van de Catholieken dier stad aan den abt Hyacinthe (Loyson) gerigt, waarin zij dezen te kennen geven, dat men hem omtrent hét aantal en de gezindheid der personen, die hem naar Genève hebben geroepen, misleid heeft. Niet door drie honderd, maar slechts door honderd tachtig personen is, zeggen de briefschrijvers, de vergadering bijgewoond, waarin tot het uitnoodigen van den abt besloten is, en onder die honderd tachtig personen bevonden zich een vijftigtal Franschen, ,meerendeels uitgewekenen der Commune." De voorzitter der vergadering, beweren zij verder, was een erkend vrij denker, en een der redenaars betoogde, zonder dat hij door iemand der aanwezigen tegengesproken werd, dat het oprigten eener gemeente van Catholieke dissenters of oud- Catholieken te Genève ten eenenmale verkeerd was, en dat men alle Christelijke kerkgenootschappen, zonder uit zondering, behoorde op te heffen. Zij geven ten slotte de verwachting te kennen, dat de abt, na het ontvangen dezer inlichtingen, zich niet tot een werktuig van nieuwe ver volging der te Genève reeds al te zeer aangerande kerk zal laten maken. Voor het hof van assises te Bordeaux verscheen dezer dagen zekere. Jean Mauo, aangeklaagd, zijne geheele familie, met name Armand Mano en diens vrouw, zijne schoon ouders, Jean Mano, zijne vrouw en zijne beide kinderen Marie en Mena vermoord te hebben. De oude Mano bebouwde de pachthoeve Thastons bij Barp en was een algemeen geacht man, Jean Mano, een drinker en speler, leefde met hem in onmin. Als brievenbesteller nam hij echter zijne betrekking goed waar. Hij bewaarde voor het hof een lijdelijke koelbloedigheid en bleef steeds loochenen de schuldige te zijn. Engeland. De Echo verzekert, dat in den ministerraad besloten is, dat de heer Gladstone aan de Koningin het ontslag van het Kabinet zal aanbieden. De heer Gladstone had gisteren een tweede audiëntie bij de Koningin. Het blad acht het nu waarschijnlijk dat de heer Disraeli zonder verwijl bij de Koningin zal ontboden worden. „Dimanche Gras," aldus schrijft een Franscb corres pondent aan een Londensch blad, melding makende van Parijs in den carnavalstijd, „is de miserabelste carnavalsdag geweest, dien ik mij kan herinneren. Zelfs het weer spande met dit dwaze feest ééne lijn. Bij het begin van den car navalstijd hadden we eene reeks van dagen zoo heerlijk en helder, dat wij ons reeds met het aanbreken van de lente meenden te mogen verheugen. De Champs Elysées wemelden van kinderen, het bosch van Boulogne was gevuld met twee rijen open victoria's, de boulevards waren over stroomd door ligtgekleede slenteraars, die gewoonlijk hun spoedig vermoeide ledematen doen uitrusten aan de kleine tafeltjes, die o.ver de geheele lengte der trottoirs vóór de cafe's zijn gerangschikt. Toen kwamen eensklaps drie koude mistige dagen de mist was zoo dik, dat de kleine rivier bootjes niet konden laveren; en tallooze ongevallen met rijtuigen beloonden de zorgeloosheid der zeer slechte voer lieden in deze beschaafde wereld. Ieder werd verkouden, en de kwalen van den Engelschman werden nog vergald door den onophoudelijken spot, „gij moet u hierover ver heugen; het doet u herinneren aan Londen!" Toen ver anderde de mist eindelijk in een sterken regen, welke de vele dungekleede débardeurs, die van de tallooze bals huiswaarts keerden, druipnat het hazenpad deed kiezen. Heden op Dimanche Gras" hangt een dikke sluijer boven de stad; de énkele voerlieden in het Bois zagen er koud, gemelijk en regt treurig uit, de gemaskerden te paard trokken in het geheel geen aandacht wegens het lamlendig galopperen hunner ellendige Zondagspaardenop de boulevards waren niet meer dan een half dozijn gemaskerden tegenwoordig, die zich voor zich zeiven schaamden, en er is overigens niets dan de tijdelijke melancholie van eenige bezoekers der vermakelijkheden om u te herinneren, dat men in de Jours gras is. Een carnaval te Parijs beteekent tegen woordig niet anders dan een spookachtige spotternij op den insteller zelf; hoe eerder het voor goed wordt begraven, des te beter. Met eene jl. Zondag te Liverpool aangekomen mail boot zijn nadere berigten ontvangen aangaande den inval der Ashantijnen op het onder het Britsche protectoraat staande gebied der westkust van Afrika. Daarbij wordt vermeld, dat men te Cape Coast Castle en te Elmina verwachtte dat de inval der Ashantijnen zich niet bepalen zou tot het meer binnenwaarts gelegen gebied, maar dat hij door eenen aanval op de kustplaatsen zou worden gevolgd, omdat de Koning van Ashantijn de wapenen had opgevat onder het voorwendsel dat Elmina hem toebehoorde. Men vreesde dat de handel door den oorlog veel lijden zou, en ondervond te Lagos reeds eene zekere stremming, daar de handelswegen uit het binnenland door den staat van oorlog onveilig waren geworden. De bevolking van het overvallen gebied bereidde zich tot verdediging tegen de Ashantijnen voor, en had daartoe hulptroepen uit de Britsche bezittingen ontvangen. De Pall Mali heeft brieven uit Zanzibar ontvangen, waaruit duidelijk blijkt, dat de Sultan uit vrees voor oproer onder zijne onderdanen, zeer ongeneigd is de voorstellen van sir Bartle Frère betreffende de afschaffing van den slavenhandel goed te keuren. Een dame te Springfield, die van de trappen viel met het hoofd naar beneden, is door den grooten omvang van haar kapsel van eene wissen dood gered. De Iersche Universiteitsbill is door het Lagerhuis met 278 tegen 284 stemmen verworpen. De Daily Telegraph zegt, naar aanleiding van het besluit van het Lagerhuis, het volgende: De stemming van jl. Dingsdag is een doodelijke slag voor een der grootste ministeriën, welke Engeland ooit heeft gekend. Er bestaat volstrekt geene reden om te betwijfelen of de heer Gladstone zal, na afloop van den ministerraad, zijne demissie aanbieden aan de Koningin, die waarschijnlijk den heer Disraeli met de zamenstelling van een nieuw kabinet zal belasten. Duitschland. De Keizer heeft gisteren den Rijksdag geopend met eene rede, waarin hij eenige werkzaamheden opsomt die aan de orde zullen komen als: hervorming van het vestingstelstel, bevrediging van de aanspraken der invalieden, hervorming van de marine, algemeene militaire wetgeving gebaseerd op het stelsel van verpligte krijgsdienst, verbetering van het inkomen der rijksambtenaren, zoomede van de officieren en onderofficieren 't welk bij den gunstigen toestand der rijks middelen, zonder verhooging van het bedrag der begrooting kan geschieden, nieuwe muntwet, nieuw posttarief voor kleine pakketten en geldswaarden, opheffing van de zout- belasting. Voorts wordt het vooruitzigt geopend op een vervroegde ontruiming van het Fransch grondgebied, ten gevolge van vervroegde betaling van oorlogscontributie en de geruststellende ontwikkeling van Frankrijks inwendigen toestand. Voorts wijst de Keizer op Duitscldamds vriendschappelijke betrekkingen met alle buitenlandsche mogendheden, waardoor het vertrouwen op het behoud en de bevestiging des vredes geregtvaardigd wordt. Dit vertrouwen wordt inzonderheid en ten volle geregtvaardigd door de vriendschapsbetrekkingen met de vorsten van de twee magtige naburige rijken, en deze betrekkingen zijn door het persoonlijk bezoek dier vorsten bevestigd en versterkt geworden. De Keizer zal het bevorderen van deze den vrede waarborgende betrekkingen met de naburige rijken beschouwen als eene aangename taak, welke hij met Godes hulp hoopt te volbrengen. Het Japansche gezantschap is jl. Dingsdag in tegen woordigheid van Prins Bismarck en verdere hooggeplaatste personen door Z. M. den Keizer ten gehoore ontvangen. De beroemde zangeres me vróuw Jenny LindGold- schmidt bevindt zich tegenwoordig te Berlijn en laat zich aldaar nog dikwijls in kleinere kringen hocfren. De beroemde fabriek van Krüpp, te Essen zal twee producten naar de tentoonstelling te Weenen zenden, die alles zullen overtreffen, wat zij tot heden geleverd heeft, zelfs het monsterkanon dat op de wereldtentoonstelling te Parijs werd aanschouwd; namelijk: een gegoten stalen kanon bijna 7 meters lang en 780 centimeters zwaar, en een blok gegoten staal dat 1000 centenaars weegt. In de. helft dezer maand zullen deze twee stalen kolossen met een extra trein over Giessen, Neurenberg en Passau naar Weenen worden vervoerd. Uit Stuttgardt wordt gemeld, dat het lijk van de ontslapene Koningin-moeder heden avond in den grafkelder van het slot Ludwigsburg zal worden bijgezet. De overledene zal op geen praalbed worden gelegd en het publiek alzoo er niet bij worden toegelaten. De „landsrouw" voor zes weken is uitgevaardigd. Men schrijft uit Munchen: Den 28 Febr. heeft prof. Döllinger zijn 74sten verjaardag gevierd. Hij ontvigg bij die gelegenheid een eigenhandigen, hoogst vriendschappelijken brief van den Koning, gelijk de grijze geleerde en priester reeds meermalen op dien datum van Z. M. ontvangen heeft. Den 7 Maart was het vijftig jaar geleden dat Döllinger zijne werkzaamheden als professor in de theologie aanving, en wel bij 't lyceum te Afschaffenburg. Te Hertfort werd dezer dagen een jong meisje, met name Karoline Nasz, tot 5 jaren tuchthuisstraf veroordeeld wegens poging tot moord op een politie-agent. De ante cedenten der beschuldigde, die een zeer innemend uiterlijk bezit, verwekten ontzetting tijdens de behandeling. Zij telt pas 23 jaren en is reeds 11 maal wegens verschillende misdaden gestraft geworden. Haar laatste misdaad, die zij nu met een vijfjarige gevangenschap boeten zal, was, dat zij zich met een geweer in de hand uit de hut, die zij met hare moeder bewoonde naar buiten begaf en bij die gelegenheid een lading schroot op den als uitvoerende magt fungerenden politie-agent afschoot. Oostenrijk. De regering heeft aan ,de regiments-commandanten aan geschreven te zorgen dat bij de aanstaande wereldtentoon stelling te Weenen, de soldaten bij de militaire revuen er netjes uitzien. Die mooije soldaten-tentoonstelling rijmt niet mooi met eene wereldtentoonstelling, die tot hoofddoel heeft: bevordering van den onderlingen vrede. vertegenwoordigde. Aan het hoofd dier deputatie bevond zich Prins Alfred von Liechtenstein. Het door hem voorgelezen adres, hetwelk door la Voce della Verita wordt medegedeeld, strekte om te constateren, dat de beduchtheid en de voorspelling der Catholieken, dat de bezetting van Rome op de slavernij der kerk moest uitloopen, maar al te zeer bewaarheid zijn geworden. Het adres protesteert tegen de opheffing der geestelijke corporatiën en verklaart het bewerken eener verzoening of het aan nemen van een modus vivendi voor eene onmogelijk zaak. God, zeggen de adressanten, zal de overweldigers straffen. De standvastigheid der Catholieken zal onwrikbaar zijn. De H. Vader heeft zijne levendige voldoening over deze internationale demonstratie aan den dag gelegd. De godde- loozen en ongeloovigen, zeide Z. H. o. a., randen de kerk op allerlei wijze aanmaar ik stel een onbepaald vertrouwen in de toekomst; de ervaring van het verledene schraagt mijnen moed, ondanks alle pogingen van den Vórst der Duisternis, om tweedragt tusschen de geestelijken en de leeken te zaaijen. Dat allerwegen het volk zich aan de geestelijkheid, de geestelijkheid aan de bisschoppen, da bisschoppen zich aan den Paus aansluiten: en laat ons gezamenlijk waken en strijden, opdat wij de overwinning behalen. Vervolgens weidde de Paus, naar aanleiding der schriftuurplaats: „Wie niet met mij is, is tegen mij," uit over den jammerlijken waan dergenen, die door het op offeren hunner beginselen hunne vijanden tot inkeer en tot het inslaan van den goeden weg trachten te bewegen. Hij bragt hulde aan den moed der adressanten en eindigde met het schenken van zijnen zegen aan al de Catholieken, die door de leden der deputatie vertegenwoordigd werden. De ex-Koning van Spanje, Amadeus, hertog van Aosta, bevindt zich weder te Turijn, zijne woonplaats vóór dat hij de Spaansche kroon aannam. Bij zijne aankomst aldaar werd hij verwelkomd door den Kroonprins van Italië (zijn broeder) en den Prins van Savoye-Carignanvoorts waren, om hem te ontvangen, verschenen de autoriteiten, de troepen, de nationale garde, vele corporatiën, en een zeer talrijke volksmassa. Met de levendigste symphatie werd de vorst begroet en het volk begeleidde hem naar het paleis. In de Kamer van Afgevaardigden heeft de president een brief voorgelezen van Koning Amadeus, waarin hij de Kamer dank betuigt voor het adres, dat zij hem na het neerleggen der kroon heeft doen toekomen. Amadeus zegt in dien brief, dat hij de kroon van Spanje had aangenomen in de hoop, dat hij aan dat land de rust zou kunnen hergeven. Doch hij heeft gezien, dat het land zijn geluk door hem niet kon terugvinden, en alzoo heeft hij besloten de kroon neêr te leggen. Hij is zich bewust de constitutie eerlijk gehandhaafd te hebben. Italië zal altoos in hem een soldaat, vinden, die zijn vaderland liefheeft. Spanje. Don Miguel de Dorronsoro, tot opperbevelhebber der Carlisten in Guipuzcoa verkozen, is, volgens 1'Univers zoo bovenmatig dik, dat hij bijna niet loopen en geen paard hem dragen kan. Men is genoodzaakt hem op een sterk muildier te hijschec en met riemen er op vast te gespen. Weerkundige Waarnemingen te Helder(Landskeet). r— cö CtJ S Uren. I Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Voehtigh.J procent. Ij Toestand van de z ee. i Stand. .Afw. Stand. Afw. 12 12 nwtn. 1.6k. 742.59l-18.31 4.4 - 1.0 0.74- Slechtw. 13 8 wnw. 1 749.40-11.78 3.7 f 0.1 0.71 Vlak. 13 12 wtn. 0.7u 7 50.69 j—10.49 4.6 - 1.0 0.69 n Italië. A Dezer dagen heeft de Paus eene deputatie van ongeveer 150 vreemdelingen ontvangen, die de Catholieken van Oostenrijk, Duitschland, Frankrijk, Spanje, Italië, België, Nederland, Engeland, Noord-Amerika, Zwitserland en Polen Weersgesteldheid-12 Maart 12 u. Helder, ligtbewolkt, mooiweer. 13 Maart 8 u. Helder, ligtbewolkt, mooiweer. 13 Maart 12 u. Helder, ligtbewolkt, mooiweer. Zeilklaar liggende en vertrokkenSchepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming 3 Maart. JanPieterz.Koen. P. Ouwehand. Batavia. 5 Krommenie. B. Bijll. Buenos Ayres. 11 Dieuwerke. B. van Veen. Suriname. 12 Dido. A. H. van Wijk. Messina. 13 Zeebloem. T. 1). Gollards. Soerabaija. Binnengekomen Koopvaardijschepen GrooteVaart. Binnengek. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor. Herkomst. 13 Maart. Petunia. T.B.Johnson. Duink.&Goedk. Passaroeang. 13 Henriëtta. J.R.Brouwer. Hoogl.&v.Herw. Padang. Binnengekomen Sohepen bestemd hunne lading in de Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Conservator. W. Robinsou. Newcastle. Steenk. Hoogl.&v.Herw. Sylvia. O. M. Naess. Drammen. Hout. Blikman Co. Urania. A.Gorboe. Abo(laatstv.Rostock), Amons Co. Whitwood. J. Eyre. Goole. Steenk. Hoogl.&v.Herw. PER TELEGRAAF. 2 Paarden Ossen Stieren 18 Gelde-Koeijen Kalf-Koeijen Vaarzen Hokkelingen 60 Nucht.Kalveren VetteRammen 400 Schapen 100al35 a a 170a220 190a240 100,1150 Lammeren f a 3 Bokk en Geiten - 2 a 5 20 Magere Varkens- 17 a 28 - 10 a 14 c. 75 alOO - 75 al35 -100 a - 40 a 45 100 -250 a270 -325 a 36 Biggen 6 Eenden 30 Kippen Boter per kop 8a 18 Kaas perK.G. a j Kip-Éijeren per 32a 40 j Eend-Eijeren

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1873 | | pagina 3