1873. N°. Zondag 16 Maart. 31 Jaargang. BEKENDMAKING. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: MOLENPLEIN, N°. 163. ELDE i\ MEI WEDIEPER COURANT. „Wij huldigen het goede." KSffig» Verschijnt Dingsdag-, Donderdag-en 2aturdag namiddag. Abonnementsprijs per wartaal ƒ1.30. franco per post - 1.65. Prijs der Advertentiën Van 14 regels 60 cent, elke regel meer 15 cent. Groote letters of vignetten worden naai plaatsruimte erekend VERTREKDAGEN DER BRIEVENMAILS: Naar Oost-lndië: via Triest 18Maart 'savonds 6 u. 25 m. Marseilleül Maart 's avonds 6 u. 25 m. „na Brindisi 20Maart's avonds 6u. 25 m. Curagao en Suriname, 16 Maart 's morg. 6 u. 25 m. Kaap de Goede Hoop. via Southampton: 23Maart, 's morg. 6 u. 25 m. De VOORZITTER, van den RAAD der gemeente HELDER brengt ter openbare kennis, dat DE RAAD ZAL VERGADEREN op DINGSDAG den 18 MAART 1873, des AVONDS ten ZEVEN ure. Helder, De Voorzitter voornoemd, den 14 Maart 1873. STAKMAN BOSSE. punten tee behandeling: 1. Beëediging van het jongst gekozen Lid. '2. Bezwaarschriften Kohier Höofdelijken Omslag. 3. Vaststelling van dat Kohier. 4. Idem Kohieren Belasting Honden. 5. Expiratie' contract ophalen van vuilnis, enz. fi. Adres hulponderwijzers om verhooging van wedde. 7. Mededeeling van ingekomen stukken. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente HELDER brengen ter openbare kennis, dat de lijst DER KIEZERS VOOR LEDEN VAN DE TWEEDE KAMER DER STATEN GENERAAL, DE PROVINCIALE STATEN en VAN DEN GEMEENTERAAD, door hen op heden zijn vastgesteld, dadelijk aangeplakt en gedurende veertien dagen op de Secretarie der gemeente voor een ieder ter nedergelegd. II e 1 d e r, 14 Maart 1873. Burgemeester en Wethouders voornoemd, STAKMAN BOSSE, Burgemeester. L. VERIIEY, Secretaris. Binnenland. HELDER en NIEUWEDIEP, 15 Maart. Prins Amadeus van Italië heeft, gelijk reeds met een enkel voord door ons gemeld, zijnen dank betuigd aan de Kamer voor het hem toegezonden adres. Hij zegt daarin o. a.: „Ik heb de kroon van Spanje aangenomen, hopende aan dat land rust te tullen verschaffen. Bemerkende dat Spanje in mij zijn geluk niet kqn vinden, heb ik afstapd gedaan van den troon, nadat ik steeds trouw aan de grondwet was gebleven. Italië zal in mij altijd een soldaat vinden, die zijn vaderland bemint." Bij de lezing van die laatste woorden komt onwillekeurig de vraag oprijzen: Waarom niet liever een burger, die zijn vaderland bemint? Waarom moeten vorsten juist den soldatenrok dragen? De minister-crisis in Engeland wekt de algemeene op merkzaamheid. 't Is zeer waarschijnlijk dat de heer Disraëli nu de teugels van 't bewind aanvaarden zal. De Belgische Kamer van Vertegenwoordigers hóeft het wetsontwerp tot het overnemen van den Luxemburg-spoor weg met 76 tegen 24 stemmen aangenomen. Dë geruchten omtrent de aftreding van een paar ministers in Frankrijk wordéfi door nadere tijdingen gelogenstraft. De Nationale Vergadering in Spanje zal eerstdaags te beslissen hebben over de vraag: Zal onmiddelijk worden overgegaan tot de ontbinding dier vergadering, of zal zulks later geschieden Terwijl de wetgevers over deze en derge lijke Vragen peinzen, doen de Carlisten in het noorden des lands al hun best óm terrein te verovereii en zijn te Bar- celona de regeringstroepen door het volk ontwapend. Spanje is Zonder Koning en ook zonder rüst. De Fransche Nationale Vergadering heeft jl. Woensdag out 411 tegen 234 stemmen het door de commissie-van- dertig voorgedragen ontwerp tot wijziging der grondwet aangeflomen. Vólgens telegrafische herigten uit Berlijn van den 13 dezer, heeft de Engelsche regering aan de verschillende Mogendheden in vertrouwen medegedeeld, dat zij besloten is om overeenkomstig de bestaande tractaten Portugal té ondersteunen tegen mogelijke aanslagen van de zijde van Spanje. Het antwoord op deze mededeeling ontvangen ïou van volkomen instemming getuigen. Het hoofd-comité van het Eoode Kruis heeft een au zienlijke som ter beschikking gesteld van zijn dagelijksch bestuur, om aankoopen te doen van verschillende voorwerpen [en dienste en ten behoeve van de expeditionaire troepen Nederlandsch-Indië. Men is reeds met'den meesteii !póed tot de uitvoering van dat loffelijk besluit overgegaan, soodpit ons wakker leger in de overzeesche bezittingen binnen zeer korten tijd in het bezit zal zijn van veel, daarvan het tot nog toé verstoken was. (D.) Beroepen bij de Herv. gemeente té Vlaardingen de heer J. Kraijenbelt, pred, te Alkmaar; bij de Evang. Luth. gem. te de Rijp de heer J. L. Bleeker, pred. te Brielle. Het gedicht, door een lid der sociëteit Neptunus te Oude Schild op Texel vervaardigd naar aanleiding van 't vergaan der viscbschuit te Texel, en waarvan de uitgave geschieden zal ten voordeele der weduwe Drijver aldaar, ligt thans ter perse en zal, tegen 15 ets. per exemplaar, eerstdaags het licht zien. Wij hebben met zeer veel genoegen kennis genomen van den inhoud, en bevelen het aanschaffen van dit gedicht zoowel daarom, als om 't liefdadig doel, ten sterkste aan. Jl. Woensdag had te Hoorn de plegtige inwijding plaats van den nieuwen tempel der Loge West-Friesland aldaar. Zekere F. B., sedert jaren brievenrondbrenger te Wormermèer, is den 10 dezer in verzekerde bewaring gesteld, verdacht van oneerlijke handelingen in de uitoefening zijner betrekking gepleegd te hebben. De violoncellist Davidoff heeft op een concert in Felix Meritis te Amsterdam zijne gaven 'getoond op een instrument, dat eene waarde van 25,000 vertegenwoordigt. Onder den titel„Een lezend vrouwenpaar" lezen wij in de Amst. Crt. het volgende: „Gedoscht in een groen fluweelen sleepkleed, d coeur uitgesneden, met naauwe mouwen, die aan de uiteindén met witte kantjes omzoomd waren, betrad eene lieftallige verschijning jl. Woensdag avond, aan den arm van den vrouwenleeraar Doorenbos, de kleine, met een rood tapijt bedekte, en vóór den trap van het orkest in de beneden zaal der Keizerskroon, te Amsterdam, geplaatste estrade, om eene lezing te houden. Het lelieblanke wit van het haast onzigtbare stukje hals dat zich koket achter een rand van kleine zwarte kant verschool, stak aangenaam af bij de dónkere kleur van het kleed, terwijl het schitterende kruis van staal en de kleine broche van hetzelfde metaal bijna in glans onderdeden voor de liefelijke blikken uit de donkere kijkers, die in een d la Trebelli met valschen haartooi gekapt hoofdje sprekend schitterden. Deze aangename, emancipe rende verschijning was niemand anders dan de onbekende grootheid, mejuffër Mina Kruseman, die waarschijnlijk, indien zij zich niet aan de vrouwenbevrijding hadde gewijd, een man gelukkig had kunnen maken en stellig niet lang had bekoevpn te wachten op een levensgezel, die haar, ter wille van bare weldoende trekken, hart en hand zou hebben aangeboden. Nu echter bestaat daartoe weinig kans, ten minste wanneer alle trouwlustige vertegenwoordigers van het mannendom kennis maken met de in vreeselijk veel tijd vakken verdeelde, onbetamelijk eenzijdige en hier en daar vermetele schets, welke dë lieve jufvrouw, staande op de estrade, en na den daar geplaatsten muzieklessenaar te hebben weggenomen, voor een auditorium van circa honderd personen, voor zeven achtsten uit datóes bestaande, met een zoetvloeijend stemgeluid en op werkelijk aardige wijze voordroeg. Jammer dat dé inhoud zoo weinig strookte met het mode-achtig uiterlijk en het alles behalve blaanwkous- achtige voorkomen der dame, en dat de stellingen, daarin verdedigd, op zoo weinig bevredigende Wijze werden toegelicht. Het was een pleidooi voor de emancipatie, voor de emancipatie op groote schaal, een pleidooi tegen ieder huwelijk, dat niét op wëderzijdsche genegenheid is gegrond, een pleidooi door het leveren van contrasten, waarbij echter de hoofdzaak voor eén cotitrastenstudie ontbrak, namelijk waarheid. Inderdaad, de overdrijving was te groot en mej. Kruseman zal zelve moeten bekennen, dat zij aan al hare niet geëmancipeerde zusteren onregt doet, door haar, bij monde van een der dames in de schets „vervelende, góed gefatsoeneerde automaten te noemen;" zij zal zelve moeten zeggen dat hare voorstelling van„het wachten op een man," van„opvoeding voor het huwelijk," van de theorie door een andere harer heldinnen vooropgesteld „dat een vrouw een man niet gelukkig behoeft temaken," in de hoogste mate eenzijdig betoogd en in de consekwen- tien slecht volgehouden is, vooral omdat de would-be novelliste ons een exemplaar van een man, van een gehuwd man te genieten, of liever te verachten gaf, zoo als er misschien wel gevonden worden, doch zoo als zij stellig niet in den regel moeten worden beschouwd. Wanneer de schrijfster en spreekster in algemeenen zin heeft willen schetsen, dan heeft zij zich deerlijk vergist en een misgreep gedaan, door juist die minder voorkomende typen te kiezen, welke voor de waarheid van haar beginsel slechts een uit- zonderings-argument leveren. Onwaar, ja meer dan dat, bij uitstek miskennend is te theorie van dé emanciperende Nora, die geen kinderen hebben wil omdat zij van hare zoons geen militairen wil zien, en voor hare dochters geen vrijen en onafhankelijken werkkring kan verkrijgen. Het gevoel eener moeder is te grootsch en te verheven, dan dat wij gelóovën zouden dat er één dame in de zaal aan- wezig was of daarbuiten kon gevonden worden, die met deze niet-voortplantingstheorie instemde. Waar moest het heen? Nora, die met vier zusters de contrasten in de schets moeten vormen, schijnt de gefingeerde gedachten- personificatie van mej. Kruseman te zijn. Is deze bewering juist, dan wenschen wij de lieve dame geen geluk met hare denkbeelden, hoewel b. v. hare bestrijding van het uitoefenen der functiën van winkelbedienden, enz. door mannen, eenigermate steekhoudend was. Minder waar echter was weder de phrase „dat een vrouw niet eervol werkzaam kan zijn," en van de toekomst zal de al of niet juistheid van den eenigzins pedanten volzin afhangen, dat bij open stelling gedurende een halve eeuw van alle inrigtingen voor onderwijs, voor vrouwen alléén de vrouwen van Nederland in verstandelijke en zedelijke ontwikkeling de meeste mannen van dezen tijd zouden voorbijstreven en Neder land de grootste natie der eeuw zou worden. Zoo ver is het gekomen, dat de mannen zelfs niet meer onderwezen mogen worden. O, juffer Mina! ge hebt aan uwe Nora wat al te krasse bewoordingen in den mond gelegd, vooral toen ge haar van de vernielende superioriteit der mannen" liet sprekenzoo vernielend is die toch' nog niet, vooral wanneer ge in aanmerking neemt, dat gij waarschijnlijk in eigen persoon van die vernielende superioriteit bij uw onderrigt hebt geprofiteerd. Een naauwkeurige analyse van de schets is onnoodig, want het komt hier op de strekking aan, te meer omdat de vorm weinig bijzonders aanbiedt. De voordragt echter liet niets te wenschen over. Voor de mannelijke aan wezigen was waarschijnlijk liet vis-d-vis van een groot uur met een knappe, lieve, jonge dame het aangenaamste van den geheelen avond. Anders was het met mej. Betsy Perk, die niet met een pantalon b la dr. Mary "Walker of een mannenpostuur a la Anna Dickinson, maar in een eenvoudig zwart zijdje gehuld, een lettervruchtje ten beste gaf, dat niet onaardig was, doch door de min gelukkige wijze van voordragen veel van de waarde verloor. Bij de vlugtige auditie van„Een zustertrits in de zeventiende eeuw," waarin wij de kennis met Roemer Visscher en zijn drietal dochteren vernieuwden, kwam het ons voor dat het schetsje verdienste bezit, die echter door een te overhaaste, somtijds onduidelijke lezing niet erkend konden worden. Daarbij mist mej. Perk totaliter de gave van te boeijen, voor public speaker is zij ongeschikt; en als men dat nu niet zijn kan, dan moet men het niet dwingen. Wanneer „ons streven" naar iets haakt, dat „onze roeping" niet medebrengt, dan is het betpr dat streven aan banden te leggen en bij de roeping te blijven." Is het waarheid, vraagt het Handelsblad, dat de plannen tot verbetering van het Noördhollandsch kanaal, door wegruiming van dé Purmerender schutsluis en het doortrekken van den Schérmerboezem tot aan liet Noordzee kanaal te Amsterdam, plannen waardoor vooral de scheepvaart op Amsterdam zou gebaat worden, en het hoogheemraadschap van Waterland voor góed in de gele genheid komen om zijn binnenboezómwaterstand in het belang van den landbouw aldaar te verlagen, is het waar, dat die plannen, bij het ministerie van Binnenl. Zaken aanhangig, plotseling ter zijde zijn geschov,en door een ander plan, 'van de Zaanstreek afkomstig, bedoelende het Noord- hollandsch kanaal bij de Koogerpolder (Westgraftdijk), langs de Zaan, door het graven van een nieuw scheepvaartkanaal met het Noordzeekanaal bij Zaandam te Verbinden, en te gelijker tijd de schutsluis te Purmerend definitief voor de scheepvaart te sluiten? Zijn wij wel ingelicht, dan is er van het op zijde schuiven van het plan tot verbetering van liet Noordhollandsch kanaal geen sprake, maar is de beslissing daaromtrent door de regering alleen aangehouden, in verband met het onder zoek eener aanvrage tot verbinding van het Noordhollandsch kanaal met het Noordzeekanaal, langs de Zaan. (St.) De heer A. Visscher (A. van Brussel) hoofdredacteur van het weekblad Asmodee, heeft na zijnen overgang tot de Roomsch-Catholieke kerk aan het bestuur der Internationale te Amsterdam kennis gegeven, dat hij niet langer als lid der vereeniging wenschte te worden aangemerkt. De afdeeling der Internationale aldaar nam harerzijds in hare' laatste vergadering het besluit den lieèr A. Visscher, zich noemende A. van Brussel, hoofd-redacteur van Asmodee, niet meer in haar midden te duldén, als zijnde onwaardig om nog langer deel uit te maken van de Internationale. (De Werkmansvriend.) Te Haarlem overleed den 10 dezer de heer B. H. Staring, gepensioneerd kapt. ter zee, ridder der Nederland- sche orden. Men schrijft uit Gaasterland: Zooals de zaken staan, laat het zich niet aanzien, dat er dit jaar vele kievitseijóren zullen zijn, aangezien het getal kievitten buitengewoon gering is. Men schrijft dit hieraan toe, dat, er nog steeds bij groote menigte gevangen worden. Het toezigt op deze strooperij iaat te wenschen over, maar haar geheel tegen te gaan is, de omstandigheden

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1873 | | pagina 1