Benoeming-en, enz. STATEX-GEXERAAL Buitenland. Frankrijk. £nge!and. De diefstal van effecten, een waarde van ruim f50,000 vertegenwoordigende, in den nacht van 28 op 29 Sept. 11. te Numansdorp, gezegd de Buitensluis gepleegd, werd jl. Woensdag morgen, ter audiëntie van het Prov. Geregtshof in Zuidholland, in al zijn bijzonderheden onderzocht. N. had met een tweeden persoon door hem aange wezen afgesproken om te zamen bij de oude lieden Huizer, de man is 83 en de vrouw 73 jaren oud, eens in te breken en de welgevulde geldkist weg te nemen. Tot dat doel gingen zij des nachts naar de gezegde woning, plaatsten een ladder tegen het huis, waarna de onbekende, nadat hij eerst aan een bovenraam beproefd had binnen te dringen, naar binnen klom en vervolgens door de voordeur N. binnenliet. Beiden gingen toen naar den kelder, haalden de geldkist er uit en verlieten de bestolen echtelieden. De booswichten vertrokken met hun buit naar een weiland en begroeven daar hun schat. Den tweeden en derden nacht gingen zij weder naar die weide, groeven de ontvreemde kist op, bragten ha^r verder en begroeven haar weder. Den vierden nacht geschiedde hetzelfde, doch met dit verschil, dat de dieven er thans toe overgingen om eens na te zien, wat zij eigenlijk geroofd hadden. Door middel van een paar werktuigen werd de kist open geslagen, de effecten er uit genomen en het omhulsel in een put, de zoogenaamde ringkaput geworpen. De kwitantiën en andere niet geldswaardige papieren werden verbrand. Den 3 Oct., na het misdrijf, vertrok N. naar Rotterdam en wilde de effecten, bestaande uit Oostenrijksche, Turksche, Amerikaansche Staatspapieren en Amerikaansche Spoorweg- aandeelen, tegen de beursnotering van dien dag gerekend een waarde van ongeveer f 51,000 hebbende, bij een commissionair, den heer de Waal, aan de Boompjes daar ter stede, verkoopen. Dien heer kwam reeds dadelijk de zaak verdacht voor; ten minste hij voldeed niet aan den gegeven last en ver klaarde de obligatiën niet te willen koopen zonder verkregen magtiging van N's moeder. De misdadiger had opgegeven, dat onlangs zijn vader overleden was en die effecten had nagelaten, welke zijn moeder weder in geld wilde omzetten zijn woonplaats, zoo zeide hij, was te Heerjansdam. Nadat N. den commissionair had verzekerd, dat zijn moeder niet schrijven kon, en ook geweigerd had, dat de heer de W. dan met hem naar zijn moeder zou gaan, hoorde hij niets meer van de zaak; hij ging daarop naar Heerjansdam, Zwijndrecht en Barendrecht, en informeerde daar of er ook iemand was gestorven, die een dergelijke som had nage laten, doch te vergeefs, men wist nergens van. Den volgenden dag, 5 Oct., werd echter alles duidelijk. Toen de vogel in de knip gevangen was, hoorde de heer de W. dat de effecten afkomstig waren van de familie Huizer,'en sedert 1845 allen op één stuk na aangekocht waren door de firma de Kat Zoon, te Dordrecht. Met het oog op de vroegere veroordeeling tot zeven jaren tuchthuisstraf werd een straf geëischt van minstens 5 en hoogstens 20 jaren. Nieuwland is gisteren veroordeeld tot acht jaren tucht huisstraf. (Dagbl. van Zh. en' s Gr.) De hoofdonderwijzer aan de bijzondere school te Langerak, A. Krijger, heeft tegen 1 Mei a. s. zijn ontslag genomen, omdat hij zich bezwaard bevind met de verplig- tingen bij de nieuwe wet op de vaccine den onderwijzers opgelegd. en de vervelende insluiting van Parijs en het langzaam voort- knagende heimwee, ja, was alles vergeten en gevoelden wij ons geheel en al op ons gemak door de vroolijkheid van het oogenblik. „Dat is een lekker wijntje," zeide Hardt smakkende, terwijl hij de oude vurige Bourgognewijn met het gezicht van een echten kenner langzaam opslurpte en het glas lachend tegen het licht hield om bet fonkelend kleurenspel daarin te beschouwen maar, voegde hij er schertsend bij: „laten wij de plichten der beleefdheid niet vergeten en terwijl wij den afwezigen gastheer als den goeden gever van dit alles gedenken, hem een stillen dronk wijden." Dit zeggende voegde hij de daad bij het woord en dronk zijn glas uit. Wendt had reeds verscheidene malen zoo in stilte gedronken en liet dezen laatsten dronk met zulk een lief en zoetsappig lachje gepaard gaan, dat men gezegd zou hebben, dat hij wezenlijk met de grootste teederheid aan den gevluchten Pranschman dacht. Op dit oogenblik trad Kippke binnen zijne oogen glinsterden op een verraderlijke wijze en zijn neus had zoo ongeveer de kleur van het morgenrood. Met een lachje, dat van de hoogste tevredenheid getuigde, meldde hij, „dat er een boer beneden was, dat de een jarige vrijwilliger met hem gesproken had en zeide, dat het de bezitter van dit huis was, die de heeren officieren zeer gaarne zou willen spreken." „Bravo, de wolf in de fabel," riep de hoofdman, „breng hem hierheen Kippke en breng nog een couvert met erwtensoep en schapenbout naar boven." „En beaucoup de pommes de terre," zeide Wendt met een wat zware tong. „Oui monsieur," zeide Kippke, om dit het volgend oogenblik zeer verschrikt met een „om u te dienen, mijnheer de hoofdman," te verbeteren. Toen er kort daarop aarzelend aan de deur geklopt werd, riep Hardt met zulk een donderende stem „entrez," dat het mij in het geheel niet verwonderde te zien, dat de gelaatskleur van den goeden Franschman een weinig bleek was. De binnentredende was een man tusschen de vijf en vijftig- en zestig jaren met een kleine, maar in weerwil van de blauwe kiel, nette en zelfs elegante gestalte en met een vriendelijk gelaat, dat nu echter de duidelijke kenteekenen van kommer droeg. Hij zag met een onverholen uitdrukking van bezorgdheid op zijn gelaat naar ons, en was klaarblijkelijk verwonderd al die dingen rondom ons te zien. Hij boog beleefd voor ons en lachte, ofschoon zijn mond zich krampachtig bewoog, toen Hardt hem de hand gaf en de zijne schudde; die handdruk was hem misschien wel wat al te Duitsch. Naar het scheen maakte het een eigenaardigen indruk op hem in zjjn eigen huis uitgenoodigd te worden, plaats te nemen en als gast behandeld te worden. Hij gaf echter met groote beleefd heid gevolg aan de uitnoodiging, vermande zich zelfs om iets te eten en met blijkbaren tegenzin, op uitnoodiging van Hardt, zijn vol glas te ledigen. (Slot volgt.) Jl. Zondag vierde de sergeant-majoor F. M. Hoffbauer, onderwijzer in de gymnastiek aan Koninkl. Milit. Academie, te Breda zijne 50jarige dienst als militair. Reeds vroeg in den ochtend werd hem door het muziekcorps van het aldaar in garnizoen liggende 6de reg. inf. eene aubade gebragt, en 's middags te 12 ure werd te zijner eere het geheele personeel der Academie op het plein voor het hoofdgebouw verzameld, waaraan hij door den heer gouverneur, generaal- majoor A. Engelvaart, als een toonbeeld van naauwgezette pligtsbetrachting werd voorgesteld. Hierna werd de jubilaris, door het geheele personeel gevolgd, naar de eetzaal van het gebouw geleid, waar hem door den lsten luitenant J. H. Weenink, namens eene uit officieren bestaande commissie, twee fauteuils en eene portefeuille, inhoudende f 190, ten geschenke werden aangeboden. Ook werd hem aldaar door het corps kadetten een prachtige eeredegen geschonken. Jl. Dingsdag had te Goes een deerniswekkend voorval plaats. Een oppassend jongmenseh, zoon eener weduwe, schrijnwerkersknecht bij een meubelmaker, was aan den arbeid en wilde een ander heft aan zijn beitel bevestigen. Bij het aftrekken van het oude heft houdt hij den beitel naar het ligchaam gekeerd. Door de hevigheid van den ruk en het plotseling losschieten van het heft dringt de beitel den jongman in het lijf. Hij snelde nog naar een in de nabijheid wonend chirurgijn, waarhij neerzeeg. De chirurgijn verklaarde de wonde voor doodelijk en, daar de jongeling tot de Roomsch Catholieke godsdienst behoort, werd een priester ontboden en ontving hij nog in de woning van den chirurgijn de Sacramenten. Vervolgens naar de zijnen vervoerd, blies hij eenige uren later, onder ijsselijke smarten, den laatsten adem uit. (N.Rott.Crt.) Het provinciaal geregtshof in Gelderland heeft jl. Don derdag bij een arrest, waarvan de lezing ruim drie kwart uurs duurde, Elbert Beekman, schuldig verklaard aan moedwilligen doodslag op zijn vrouw Elbertje van Olst, en hem deswege veroordeeld tot 20 jaren tuchthuisstraf en in de kosten van het geding. Dat hij den brand moedwillig zou hebben gesticht of den doodslag met voorbedachten rade zou hebben gepleegd, achtte het hof niet wettig en overtuigend bewezen. (Volgens de Arnh. Crt. is de veroordeelde voornemens, zich tegen dit arrest in cassatie te voorzien.) Tot lid der Provinciale Staten van Overijssel, hoofd kiesdistrict Markelo, is bij herstemming gekozen jhr. mr. G. J. C. Scliimmelpenninck. Naar de Weener-tentoonstelling zijn uit Groningerland 4 monster koeijen verzonden, die voor de zware som van f 2000 verkocht zijn. Berigten uit Batavia dd. 13 Febr. luiden o. a.: Eergisteren zijn van Singapore alhier aangekomen twee leden van de hertogelijke familie von Saksen-Coburg-Gotha, namelijk de Prinsen Ferdinand Philippe Marie Auguste Raphaël, hertog van Saksen, majoor bij de Hongaarsche landweer, en Louis Auguste Marie Eudes, hertog van Saksen, schout-bij-naoht bij de Braziliaansche marine, die op hunne terugreis naar Europa een kort bezoek aan Java komen brengen. Ter eere van die gasten is op den avond van dien dag door den gouverneur-generaal in het gouvernements- hótel te Rijswijk een diner gegeven. Gisteren zijn de Prinsen naar Buitenzorg vertrokken om een kleinen togt in de Preanger regentschappen te doen. Door den gouverneur van Celebes en onderhoorigheden is, onder dagteekening van 6 dezer, via Soerabaija getele grafeerd, dat in het onder zijn beheer staande gewest allerwegen eene gewenschte rust heerschte, en dat kraeng Bonto Bonto met zijnen steeds kleiner wordenden aanhang zich nog altijd ophield in het gebergte van de Noorder districten aan de grenzen van Lamoeroe, waar aan eene krachtdadige vervolging onzerzijds, bij de heerschende ongun stige weersgesteldheid, niet te denken valt. Dr. Sasse bespreekt in de Huisvrouw „het dansen" en besluit zijn artikel met de volgende regelen: Uit een gezondheids-oogpunt acht ik voor mij, het frequenteeren van bals en danspartijen, of zooals men wil: het dansen, strijdig met de gezondheidsleer, zoo lang dat niet op andere wijze en onder andere vormen geschiedt. In de eerste plaats is het dansen in overvulde, warme en stofrijke zalen zeer nadeelig voor de ademhalingswerktuigen en de nach telijke uren, die anders aan den slaap gewijd zijn, dragen er toe bij, dat het reeds verzwakte ligchaam meer en meer uitgeput raakt; voeg hierbij de drukkende en knellende kleeding, die den omloop des bloeds belemmert, terwijl juist door die heilzame voetbeweging het reeds koortsige bloed nog driftiger door de aderen gejaagd wordt. Wanneer ik u nu nog op de zoo luchtige balkleeding, die zulk een uitste kend middel voor koudevatting bij openstaande deuren of ramen, of bij het verlaten van de balzaal is, attent maak, gezwegen nog van de verkoelende middelen, als: ijs-prae- paraten en het drinken van koude dranken, dan toch, dunkt mij, zult gij wel genoeg overtuigd zijn, dat het zich op de maat bewegen onder zulke omstandigheden, alles behalve een heilzame gezondheidsmaatregel mag genoemd worden. Neenwil men absoluut dansen, men danse bij het volle daglicht en niet in den nacht, wanneer de tijd van rust is aangebroken, zoo noodzakelijk tot het hervatten van de bezigheden des daags. Meisjes of vrouwen, die de schade lijke gewoonte hebben, om zich stijf te rijgen, waarschuw ik ernstig tegen zulke heilzame voetbewegingen, en inzonderheid moeten zij, die aan long of hartkwalen lijdende zijn, zich ten eenemale van het dansen onthouden. Voor haar, die bij het dansen bleek in plaats van rood wordt, is de edele danskunst een voortreffelijk middel, om naar een bevallig plekje op het kerkhof uit te zien. Overigens herhaal ik nogmaals, dat een flinke dagelijksche wandeling, veel gezonder is dan een nachtelijke voet-gymnastiek, gelijk het dansen. Er zijn strikes van allerlei aard, zelfs de Londensche politie-agenten volgden dezen meer en meer gebruikelijken weg, om hooger tractement te bekomen. Maar aan Spanje komt weder de eer toe op dit gebied nog iets nieuws te vinden. De bende van den Carlistischen generaal Saballs heeft strike gemaakt en verklaard, dat zij niet meer vechten wilde, dan tegen 10 realen daags. Zulk een eisch is niet zonder voorbeeld, maar wel de tweede voorwaarde, die deze strijders voor de legitimiteit er aan verbindendat zij niet meer dan zes uren daags zullen marcheren, „wanneer het niet noodig is." Een Amerikaansch predikant verdacht, bij gelegenheid van het sluiten van een huwelijk, den bruidegom dat hij de betaling wou ontduiken. Aan het slot der plegtigheid nam hij dus de volgende voorzorg: „En zoo verklare ik ulieden voor man en zou ik u beleefd mogen verzoeken de kosten ten bedrage van twaalf dollars aan den koster te voldoen? Pauze, de bruidegom voldoet aarzelend aan den wenk, waarop de prediker op zegenenden toon vervolgde vrouw; Amen." Aan G. J. van Leeuwen, te Alkmaar, is voor het tijdvak van Vrijdag 4 April tot en met Vrijdag 16 Mei 1873, vergunning ver leend voor eene stoombootdienst, bestemd tot veevervoer van het stoomgemaal de Lijnden naar Leiden en tusschengelegen plaatseii. Tot gemeente-secretaris te Beverwijk is benoemd de heer H. I, Senn van Basel, volontair ter secretarie te Ede. Tweede Hamer. Zitting van Donderdag 20 Maart. Heden heeft de minister van Justitie in de geheele voormiddagzitting en daarna nog langer dan een uur, zijne voordragt verdedigd, zoowel uit het oogpunt der grondwettelijke verpligting, als uit de overtuiging der noodzakelijk heid, wil men, zoowel het burgerlijk als het strafproces, eenvoudiger, spoediger en goedkooper maken en met meerdere waarborgen om- geven. Na den minister hebben nog gesproken de hh. Heemskerk en van Houtenbeiden vele en overwegende bezwaren tegen de hoofdbeginselen van 't ontwerp uiteenzettende. Zitting van Vrijdag 21 Maart. De algemeene beraadslagingen over de regterlijke organisatie worden gesloten. Het debat over de artikelen is aangevangen. Ingekomen een wetsontwerp tot aanleg van staatsspoorwegen. De bij de Nationale Vergadering ingediende wetsvoor- dragten tot reorganisatie van het actieve leger, die tot aanvulling strekt van de wet op de recrutering, bestaat nit 22 artikelen, waarin o. a. wordt bepaald, dat het actieve leger zal bestaan: 1. uit 144 regimenten infanterie, elk zamengesteld uit 3 veldbataillons en 1 depotbataillon en uit 36 bataillons jagers te voet; welke gezamenlijk 36 divïsiën en 12 legercorpsen zullen vormen2. uit 72 regimenten cavallerie, in brigaden en divisiën verdeeld, die aan elk der legercorpsen zullen worden toegevoegd3. uit 40 regi menten artillerie, uit 4 regimenten genie en uit eenige andere corpsen. Door de Parijsche bladen worden adressen van geluk- wensching en dankzegging medegedeeld, die uit verschillende steden aan den heer Thiers zijn toegezonden. Daaronder merkt men er een uit Verdun op, waarin uit naam van de bevolking dier stad o. a. het volgende verklaard wordt: „Al moet Verdun nog twee maanden lang tot onderpand voor den laatsten termijn strekken, al moet onze stad alzoo tot gijzelaar voor Frankrijk dienen, wij beklagen ons daar over niet. Wij zien daarin eene hulde door onze over winnaars aan het verzet gebragt, dat Verdun hun indertijd heeft geboden en tevens eene aanhaling van den band met Belfort, die heldhaftige stad van oostelijk Frankrijk. Die gedachten zullen onzen moed schragen, tot de dag der verlossing aanbreekt, die tevens de bevrijding van geheel Frankrijk zal zijn." Een grijsaard heeft dezer dagen op zijn sterfbed in het gasthuis te St. Symphoriën plegtig verklaard, dat hij de eenige schuldige was in zake den moord gepleegd den 2 Maart 1842, waarvoor twee personen waren veroordeeld de een tot levenslange en de andere tot löjarige dwang arbeid. Twee getuigen, een boer en zijne vrouw, die het alibi verklaarden van de beschuldigden, werden te dier zake uithoofde van het afleggen van valsche getuigenis tot dezelfde straf, voor verscheidene jaren verwezen. De eerste der veroordeelden is in het bagno overleden en de andere heeft zijn straf reeds ondergaan. De justitie doet in deze zaak onderzoek. De eisch van de reeders der Nederl. stoomboot Batavier, welke door de stoomboot Charkier, van den Khedive van Egypte, in den grond is geboord, bedraagt 18,000 p. st. De Charkier ligt nog steeds in het Victoria-dok te Londen onder arrest. De heer Gladstone heeft in de jl. Donderdag gehouden zitting van het Huis der Gemeenten medegedeeld, dat alle leden van zijn ministerie hunne portefeuilles weder aanvaard hebben, en dat hij volgens dezelfde beginselen als vroeger 's lands belangen zal behartigen, daarbij rekenende op de ondersteuning der liberale partij. Volgens de Times, zal de regering den 3den April de begrootingen indienen, en .wel eene begrooting van ontvangsten ten bedrage van 76 millioen, en eene begrooting van uitgaven ten bedrage van waarschijnlijk 71 mill. p. st. Volgens de Times, getuigt dit van den gunstigen toestand des lands. Een behartigenswaardig voorbeeld van ijver, om bij de jongste belangrijke stemming in het Lagerhuis tegen woordig te wezen, gaf de afgevaardigde uit Yorkshire, Beckett Denison. Hij bevond zich te Parijs en had den trein verzuimd om de boot te halen. Onmiddelijk bestelt hij een extra-stoomboot van Calais naar Dover en een extra-trein van Dover naar Londen, waar hij nog tijdig vóór de stemming aankwam. De Pall Mali Gazette deelt den volgenden brief mede van een officier uit Madrid, wiens vader een hoogen rang in Spanje bekleedt: „Indien gij mijn kamer zaagt, zoudt gij aan Robinson Crusoë denken, toen hij zich voorbereid had op een aanval der Kannibalen. Daar helaas het leger geheel gedemoraliseerd republikeinsche prediking, socialismus en ongeloof en daar de stad vol is van losgelaten boos doeners, Fransche communisten, leegloopende werklieden

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1873 | | pagina 2