ADVERTENTiÊN. De Kiezers van Texel Een bekwaam STEENZETTER, EENE DIENSTBODE. Engeland. Duitschlaad. Oostenrijk. Amerika. INGEZONDEN. Burgerlijke Stand. Gemeente Helder. Marine- Haven Nieuwediep T WEGENS VERTREK. BEKWAME BANKWERKERS en MODELMAKERS kunnen onmiddellijk teg-en HOOG LOON vast werk bekomen aan eene Fabriek van Stoom- en andere Werktuig-en in Overijssel. Brieven franco aan het Bureau dezer Courant. AANBESTEDING. Het bouwen van eene ONDER WIJZERSWONING te Oudkarspel. nersoneel en de belasting op het meubilair, en eene vermin dering der patentbelasting. De vlottende schuld bedraagt g7 millioen. Jl. Zaturdag zijn te Londen telegrammen ontvangen, inhoudende, het eene, dat Warren, het andere, dat Bidwell personen die verdacht worden van in de opligting ten nadeele der Engelsche bank betrokken te zijn, te Havana zouden jijD in hechtenis genomen. Het is mogelijk, dat de twee lelegrammen, op slechts ééne inhechtenisneming betrekking hebben, en dat Warren en Bidwell twee namen van een en denzelfden persoon zijn. Keizer Wilhelm vierde jl. Zaturdag zijn 76sten geboortedag. De Keizer is nog krachtig en levenslustig als altijd. In de zitting van den Rijksdag heeft bij de discussie ever de overeenkomst met Frankrijk nopens de schade loosstelling voor den oorlog de heer Simson onder toejuiching der vergadering voorgesteld, dat de Rijksdag zou verklaren met de grootste tevredenheid het begeleidend schrijven van den rijks-kanselier te hebben ontvangen. Prins Bismarck dankte de vergadering voor hare waardering. De uitdrukking van dank, door de meerderheid der volksvertegenwoordiging geuit, noemde hij de hoogste belooning van den staatsman. Voor hem was het eene aanmoediging bij de hem nog wachtende werkzaamheden, en eene artsenij voor de kwalen, waarmede hij bij de vervulling van zijne taak heeft te kampen. Nog scheiden ons zes weken van de opening der wereldtentoonstelling, schrijft men uit Weenen, en reeds jijn vele vreemdelingen hier aangekomen. Tot dezen hebooren in de eerste plaats de leden der buitenlandsche commissiën, die reeds hunne bureaus met talrijk personeel hebben geopend. Het prachtige weêr, dat den arbeid aan de tentoonstelling zeer begunstigde, is oorzaak geweest, dat bijna alles vóór den bepaalden termijn is voltooid, en heeft ook zoo heilzaam op den gezondheidstoestand der stad gewerkt, dat hij sinds jaren niet zoo weinig te wenschen overliet. Bijna eiken winter hadden de laag gelegen wijken der stad last van let Donauwater, waarvan de gevolgen zich openbaarden in koortsen, enz. Dit heeft dezen winter geen plaats gehad. De onafgebroken scheepvaart op den Donau heeft Weenen. in staat gesteld om reeds tijdig te beginnen met approvi- andeerenin dit opzigt zijn ook overeenkomsten getroffen tnsschen de staats- en gemeente-overheden en de spoorweg maatschappijen. Laatstgenoemden voeren nu dagelijks een proviandtrein aan. Door dezen maatregel is eene stijging van prijzen voorkomen. Talrijke restauraties bereiden zich voor, om duizenden gasten zonder verhooging van tarief te bedienen. Op gelijke wijze is voor het onderkomen der vreemdelingen gezorgd, niet slechts door vermeerdering van het aantal groote hötels, maar ook door de gastvrijheid der ingezetenen zeiven, die voor de vreemdelingen een aantal particuliere huizen ter beschikking stellen, welke anders in den zomer ledig staan en niet verhuurd worden. Wat voorts omtrent de ontzaggelijke prijzen verhaald wordt, die onze logementhouders nu reeds eischen, die geruchten zijn onwaar en met opzet uitgestrooid; ook voor minder bemiddelden is uitstekend gezorgd, door de inrigting van gebouwen voor hunne ontvangst bestemd. Zoo zijn er ruime lokalen voor onderwijzers, voor werklieden enz. Voor de reis naar Weenen zullen de verschillende maat schappijen aanzienlijke vermindering der tarieven toestaan. Voor het verkeer tusschen alle deelen der stad en de tentoonstelling, die slechts 25 minuten gaans van het centrum Ier stad is verwijderd, zijn twee nieuwe naar het Prater voerende tramway's aangelegd, zoowel het aantal wagens van den tramway als omnibussen is aanzienlijk vermeerderd. Voor de overige huurrijtuigen is door het gemeentebestuur nieuw tarief vastgesteld. rok, een ligten pantalon, lavendelkleurige das, gouden horo- logiekettingen en ringen. Een scheiding op het midden van het hoofd en keurige frisuur maakte hen nog fraaijer. Met muziek en dans, waarbij men elkander druk het hof m lakte, hield het gezelschap zich bezig tot op het sonpé, dat te middernacht werd opgedragen en het bal besloot. In Lijfland, op de Oeselsche kust, had dezer dagen een voorval plaats, dat de toeschouwers met ontzetting vervulde. Een vracht graan werd langs de kusten in lieden over het ijs vervoerd. 18 paarden en 9 sleden met 9 geleiders vormden de karavaan. Toen deze nog geen uur weg was, ontstond een plotselinge dwarrelwind, die de opjoeg en het ijs deed breken. Vier fler geleiders, die een donkere streep langs de kust zagen, gingen op onderzoek uit en de achterblijvenden zagen hen al spoedig met ijsschotsen worstelen, waardoor zij het gevaar dat hen dreigde, ontdekten. Het gelukte den vier mannen met inspanning, waartoe alleen Joodsgevaar in staat stelt, den oever te bereiken en toen tij uitgeput naar hunne makkers omzagen, bleek het dat Je schots waarop de achtergeblevenen stonden naar de zee dreef. Wel riepen zij de hulp der kustbewoners in, maar et bestond geen mogelijkheid om een boot uit te brengen, met steeds toenemendèn Spoed dreven de ongelukkigen naar zee. Handenwringend smeekten zij te vergeefs om hulp en zoo lang de ijsschots met haar kostbare vracht voor het oog zigtbaar bleef, stonden daar de magtelooze kust bewoners schreijende hen na te staren. Des avonds zag men ver in zee nog een groot vuur; waarschijnlijk hadden »j de sleden in brand gestoken als noodvuur voor in de nabijheid zijnde schepen. Dit is 't laatste wat men van de ongelukkigen bespeurd of vernomen heeft; allen zijn vermoe delijk in de diepte verdwenen. Te Brooklijn in Noord-Amerika werd onlangseen prachtig kinderbal gegeven. Het haar der jonge meisjes *as volgens den nieuwsten smaak gefriseerd, gepoederd en met bloemen versierd. Witte glacé handschoenen van de nieuwste mode waren algemeen en de dametjes hadden fransche schoenen van dezelfde kleur als hare kleedjes. Een 7jarige coquette was gestoken in rose zijde, en met juweelen bedekt, te zamen voor ongeveer 7000 dollars. De heeren van 914 jaar schitterden door een zwarten Mijnheer de Redacteur! Uw verslaggever heeft in uw vorig nummer niet juist weêr gegeven wat in de vergadering van den Gemeenteraad van Texel bij de behandeling van den Hoofdelijken Omslag is voorgevallen. Ziehier een beknopt maar getrouw verslag ter plaatsing. Nadat omtrent de ingekomen bezwaarschriften door den Raad was beslist, stelt de voorzitter voor het nu gewijzigd kohier vast te stellen. De heer W. verklaart zich hiertegen, zegt dat hij evenmin als verschillende andere leddn, het kohier heeft ingezien, dus geene cijfers kent en derhalve verlangt, dat alle aanslagen aan de beoor deeling en goedkeuring van den Raad zullen worden onderworpen. Onderscheidene leden stemmen hiermede in. De heer K. (wethouder) betuigt zijne bevreemding dat de leden geene inzage hebben genomen van het kohier, dat 14 dagen ter lezing voor een ieder heeft gelegen, en dat in deze vergadering moet worden vastgesteld. Hij ondersteunt het voorstel van den voorzitter, om, nu de ingekomen reclames zijn afgehandeld, tot de vaststelling over te gaan. De voorzitter verklaart, dat hij elk voorstel tot wijziging van eenigen aanslag in behandeling zal brengen, maar dat het geheel iu strijd zou zijn met de bedoeling en den geest der gemeentewet, indien de Raad den Hoofdelijken Omslag post voor post ging beoordeelen en vaststellen, daardoor zou art. 264 eeu doode letter worden en zijne beteekenis verliezen. De heer W. repliceert en handhaaft het regt van den Raad om tegen eiken aanslag bezwaren in te brengen en dus het geheele kohier artikelsgewijze te behandelen. De voorzitter ten volle het regt van den Raad, om zoo te handelen, erkennende, merkt op dat naar zijn oordeel, deze verkeerd zou doen van dat regt gebruik te maken. Dit zou aanleiding geven tot hatelijk twisten en eindeloos geschrijf over het vermogen der iugezetenen, enz. Hij leest ter opheldering voor de aanteekening op art. 265 uit mr. J. H. G. Boissevain, Staatsregt van Nederland). (Geene wijziging van dat artikel zoo als uw verslaggever schrijft). De heer W. brengt daarop ter tafel eene lijst van personen, omtrent wier aanslag hij bezwaren heeft in te brengen. Op voorstel van den voorzitter wordt de verdere behandeling uitgesteld en de vergadering gesloten. Met de meeste achting heb ik de eer te zijn, Texel, Uw Dienstw. Dienaar, 23 Maart 1873. L. Zijpe, 23 Maart 1873. Mijnheer de Redacteur! Met genoegen zag ik in het nommer dezer courant van jl. Zondag het verslag opgenomen der laatstgehouden vergadering van den Texelscheu Gemeenteraad. Met genoegen, zeg ik, omdat ik hoop dat daardoor een wenk wordt gegeven ten aanzien van andere belangrijke gemeenten in uwen omtrek, vanwaar tot nogtoe te vergeefs naar een raadsverslag werd uitgezien. Inzonderheid in deze gemeente bestaat het verlangen dat er eenig licht opga omtrent de raadszittingen. Wenschelijk zou het zijn, ook ter voorlichting van de kiezers, dat in deze courant, die in de Zijpe het meest gelezen blad is, geregeld het verslag der raadsvergaderingen werd opge nomen. Voor de uiting van den wensch daartoe, ben ik zoo vrij een plaatsje in uw blad te vragen, in 't vertrouwen, dat ook gij geneigd zult zijn wel te willen medewerken tot de publiciteit van datgene, wat in den Raad voorvalt. Men bedenke bovendien, dat het bij de uitgebreidheid van deze gemeente ondoenlijk is voor de ingezetenen om de raadszittingen, ofschoon ze in 't openbaar gehouden worden, bij te wonen. Met achting heb ik de eer te zijn, UEd. Dw. Dienaar, B. \Qaarne stellen wij ons blad beschikbaar voor de kostelooze opname van bovenbedoelde raadsverslagen, waaromtrent wij reeds meermalen den wensch tot publiciteit vernamen. Redactie.] KERMIS. Terwijl in onderscheidene gemeenten des lands reeds aanstalten gemaakt worden voor de kermisviering in April en Mei, denkt onze vroedschap ook reeds ernstig na over de dingen, die den eersten Maandag in de maand Julij en eenige volgende dagen alhier zullen geschieden. Het Dageiijksch Bestuur heeft bij den Raad het voorstel iugediend, om de kermis niet meer zoo als tot nog toe geschiedde, bij beurten in het westelijk en in het oostelijk deel der gemeente te doen plaatsen, maar om een vaste plaats voor 't opslaan der kramen en tenten aan te wijzen op den kanaalweg en op de beide pleinen, aan de uiteinden daarvan gelegen. Het komt steller dezes voor, dat dit plan allezins aanbeveling verdient, en dat het jammer zoude zijn als tegen dit voorstel een storm van adressen losbrak van de zijde van neringdoenden uit het westelijk of oostelijk deel dezer gemeente. Het bijzonder belang moet ook in dezen voor het algemeen belang wijken. En de voorgestelde plaatsing mag geacht worden werkelijk in 't algemeen belang te zijn. Vooreerst toch is de Kanaalweg min of meer als het middel punt der gemeente te beschouwenhet Havenplein en de Dijkstraat zijn dat althans veel minder. Vervolgens zou de uitvoering van 't voorgestelde plan een doeltreffend middel zijn om de oude meening te doen vernietigen alsof er twee plaatsen zijnHelder en Nieuwe- diep, een meening die in den laatsten tijd hoe langs hoe meer bestrijders vindt. Eindelijk wordt bij 't volgen van dit plan een goed toezigt der politie bevorderd en kunnen ook de rijtuigen zich buiten het gedrang der kermisbezoekers veilig langs de Loods- en Kerkgracht naar alle zijden bewegen. Eeu en ander strekt aan 't voorstel van B. en W., mijns inziens, tot voldoende aanbeveling en zal, naar ik meen, daaraan de meerderheid in den Raad wel ten deel doen vallen. Helder, Maart 1873. P. Opgave van af Vrijdag middag tot Dingsdag middag. BEVALLEN: V. C. Remer, geb. deWaeij, (Z.). D. Buis, geb. Griek, (D.). E. Boon, geb. Krijnen, (Z.). T. Reints, geb. Doezie, (Z.). T. Bot, geb. Visscher, (D.). J. D. M. Drabbe, geb. Kool, (Z.). N. Lap, geb. Streur, (D.). G. H. van Mansum, geb. Lemstra, (Z.). OVERLEDEN: C. Steijaart, 2 jaren en 6 maanden. J. Wigman, 13 jaren. Levenloos aangegeven 1. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet). .1 a Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh. procent.1 Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 23 12 O. 1.4k. 765.06 f 3.50 5.5 - 1.5 0.86 Vlak. 24 12 otn. 0.6, 765.41 f 3.88 6.4 - 0.6 0.88 ii 25 8 n. 0.3, 766.41 f 4.91 4.2 - 0.9 0.97 25 12 no. 0.2 767.03 f 5.53 6.6 - 0.5 0.94 Weersgesteldheid- 23 Maart 12 u. Helder, beneveld, mooi. 24 Maart 12 u. 25 Maart 8 u. 25 Maart 12 u. Zeilklaar liggende on ver trok Ir er Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming 15 Maart. 24 Maart. Julia.* S. Baker. Philadelphia. 20 23 Anna Elisabeth. H. J. Klasen. Samarang. 22 Jupiter. W.A.F.Stokhuijzen. Samarang. 22 23 Etua. J. J. Schrijver. Genua. 22 23 JantinaMargaretba. J. Vos Peper. Oporte. 24 Johanna. W.H.B.K.Rösingh. Batavia v.Newc. *Is heden van de reede gezeild. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Corinna. T. Drijden. Newcastle. Steenk. Hoogl.&v.Herw. Langley. J. Shearer. Sunderland. Duinker&Goedk. Carbon. G. Reston. Newcastle. Zur Midden &Oo. MaryEenwick. C. Richmond. John Peacock. J. Finley. Moulmain. Hout. Duinker&Goedk. Activ. J. Jensen. Drammen. Amons Co. Sailor. J. Sheriff. Newcastle. Steenk. de Vries Co. Harbinger. J. Sheriff. Castor. P. A. de Boer. Lissabon. Stukg. ZurMühlen&Co. AnnaColbjornsen. A.M.lIalstensen. Drammen. Hout. van Vliet Co. Amalia. E. Sparre. Fredrikstad. Amons Co. Heden overleed tot onze diepe droefheid ons Zoontje JACOB, in den ouderdom van ruim 13 jaar. 1 Den Helder, 22 Maart 1873. T. WIGMAN. T. WIGMAN—KAAN. voor Leden van den Gemeenteraad en Leden der Tweede Kamer, worden uitgenoodigd op Donderdag; den 37 Maart a. 8., in het Logement DE VERGULDE ZWAAN, aan den Burg. PUNT VAN BEHANDELING: „Oprlgting van een Süesvcreeniging." Dr. E N S IN G. Al WSE IETS TE VOKDEBKltr HEEFT van den Heer J. VAN DER KEMP, gelieve zich vóór 31 MAART a. s. aan te melden ten huize van A. EENNIK, Eerste Vroon straat, te Ni e u to e d i e p. Wordt gevraagd, voor vast werk,, aan den Prins Hendrik-Polderdijk Adres met franco brieven of in persoon bij den Burgemeester van Texel. Wordt ten spoedigste verlangd: Loon 80. Adres bij den Boek- en Papierhandelaar W. P. KOOIJ, Binnenhaven, No. 29. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente OUUKARSPELzyn voornemens, onder nadere goedkeuring, op MAANDAG den 31 MAART 1873, 's namiddags één ure, in het Raadhuis aldaar, bij enkele inschrijving aan te besteden: Het bestek ligt ter lezing te Alkmaar in DE TOELAST, te Hoorn in HET PARK en te Helder in DEN BURG, terwijl de teekening ter inzage ligt bij de Burgemeester van Oudkarspel en bij den Provincialen Opzigter van den Waterstaat T. C. VAN DER STERR, te Hoorn, bij wien tevens nadere inlichtingen te bekomen zijn. Bestekken zijn, op franco aanvrage, tegen betaling van 0.50 per exemplaar, te bekomen bij den Burgemeester voornoemd, terwijl aanwijzing zal worden gegeven op den dag der aanbesteding.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1873 | | pagina 3