schappen aan de wetten en het. geregelde toezicht van den Staat te onderwerpen, en in de grornfovet de bepaling op te nemejj, dat de wet de bevoegdheid van den Staat ten opzichte van de opleiding, de aanstelling en het ontslag der geestelijken en de grenzen der kerkelijke disciplinaire macht regelt. De minister vereenigds zich met de voor stellen der commissie en deze werden door de beide takken der Vertegenwoordigers goedgekeurd, door het Huis der Afgevaardigden met eene groote, door het Heerenhuis met eene kleine meerderheid. In het laatste sprongen niet alleen de minister van Eeredienst en de president-minister van Roon voor de wijziging der constitutie in de bres, maar ook Prins Bismarck gevoelde zich verplicht, daarvoor een lans te breken. De aanhangige kwestie, zeide hij, was niet van confessioneelen, maar van staatkundigen aard zij betrof een strijd tusschen het koningschap en het priesterdom. Het Pausdom was altijd eene politieke macht geweest, maar in de Staten dezer wereld kwam aan den Staat de voorrang toe. De artikelen 15 en 18 der grond wet vormden, toen zij ontworpen werdein, een compromis tusschen de voorstanders eener góede staatsregeling en de Kerk, welker bijstand de eerstgenoemden niet wilden ont beren. Deze modus vivendi kon echter niet van langen duur zijn. Bij het einde van den Franschen oorlog was de regeering zeer geneigd, zich met den Paus te verstaan; al wat in strijd hiermede in het Huis der Afgevaardigden was gezegd, was onwaar. De omstandigheid in aanmerkifig genomen, dat de verstandhouding met Italië gedurende den Franschen oorlog eenigermate te wenschen overliet, moest de Cathaüeke beweging na het eindigen van den oorlog ten hoogste kwetsend zijn. De strenge organisatie der Catholieke partij had op de grootte van het van die, zijde dreigende gevaar opmerkzaam gemaakt. Het was de plicht der regeering, den Staat te beschermen. De regeering moest het in art. 15 en 18 der grondwet besloten compromis opzeggen - daarmede kon en wilde het ministerie niet langer regeeren en oen nieuwe» modus vivendi trachten te yinden, het Heerenhuis mocht aijnen bijstand geven tegen de ondermijning van het gezag der fegeering. Het grondwettig beletsel dus weggeruimd zijnde, is in de vorige week de tweede bezing der 4 kerkelijk-politieke wetten in het Huis der Afgevaardigden als van een leien dakje gegaan. Binnenland. HELDER en NIEttWEDIEP, 27 Maart. JL Dingsdag avond werd onder kommando van den kapt. Jochems met het hier garnizoen houdend bataillon van het 7de regiment infanterie eene oefening in de veld dienst gehouden. Er werd ondersteld een nachtelijke aanval van den vijand, komende van de zijde der Kleine Keet, terwijl onze troepen in het fort Kijkduin waren gelegerd. Van uit genoemd fort rukte het bataillon op, met den uitslag dat de aanval afgekeerd, en de onderstelde vijand tot den terugtogt gedwongen werd. -Jl. Dingsdag zijn door den heer P. K., veehouder te Texel, rseds twee jonge leeuwerikken in een nestje gevonden. Naast de bestaande feestcommissie, zoo wordt aan de Standaard gemeld, heeft zich te Alkmaar een commissie gevormd, die, met de neutraliteit der hoofdcommissie niet tevreden, de driehonderdjarige gedachtenis van Alkmaars ontzet zóó wenscht te vieren, dat eere gegeven wordt aan Hem, die ook aan Alkmaar de victorie schonk. Door deze christelijke feestcommissie is een circulaire verspreid, waarin wordt medegedeeld, dat voor de uitvoering van haar plan f 1000 noodig is, waarvan men te Alkmaar naam van Shoddygenoemd. Onder het woord Shoddy, namelijk, verstaat de Engelschman iets onechts, iets nagemaakts. Zoo verstaat hij onder den naam van Shoddy-aristocratie, die Amerikaansehe parvenu's, die door den handel in petroleum, oud ijzer, beenen en dergelijke dingen rijk geworden, te New-York, Baltimore, Phila- delphia en andere groote steden der Vereenigde Staten, de levens wijze der groote wereld naapen, de weelde van den adel op het vasteland zoeken te overtreffen, maar in manieren en kennis,'denk wijze en gezindheid altijd nog hun oorsprong en afkomst aanwijzen. Shoddy-wol nu is eenvoudigreeds gebruikte wol; als men er een bepaalde hoeveelheid nieuwe wol bijvoegt, kan men uit dat mengsel zeer sterke stoffen fabriceeren, die menigen proef kunnen doorstaan zonder hunnen een weinig onreinen oorsprong al te duidelijk te verraden. Reeds in het begin van deze eeuw richtten de lakenfabrikanten van Yorkshire, Batley, Bradferd, Leeds, enz. hunne opmerkzaam heid op dit onderwerp. Zooals overal elders, zoo gingen ook in Engeland oude lompen, oude tapijten en andere lappen zonder eenige complimenten naar den papiermolen, totdat eenige verstandige fabrikanten op de gedachte kwamen, dat de draden van buiten gebruik gestelde kleedingstuuken toch nog wel iets vanhunne vroegere sterkte en kracht van samenhang, waardoor de stoffen bijeen worden gehouden, zouden hebben overgehouden. Maar hoe zeu men deze nog bruikbare wol uit de slechte, smerige en vette lappen te voorschijn brengen, hoe den eenen draad van den anderen afzonderen. Alleen tot bereiking van dit doel vervaardigde men een machine en richtte men fabrieken op. Deze fabricatie moest echter Van alle andere dingen, die in dezelfde fabriek gemaakt werden, afgezonderd gehouden worden, want het stof en de smerig-, beid van deze lompen is inderdaad onbeschrijfelijk en zou de nieuwe wol zeer beschadigen. Men noemde namelijk de vaneen- gescheurde draden in den beginne met geen anderen naam dan mót dien van duivelsstof. Nemen wij aan, een spaarzame huismoeder verkoopt al haar wollen lompen, in plaats van die, zooals vroeger, aan den vuilniskar óver te leveren. De verschillende kooplui, waaraan zij ze verkoopt, hebben weder hunne opkoopers. Zomen en dergelijke onregelmatige kispepen en verdikkingen worden er van afgescheurd en deels ge bruikt om kussens en matrassen te vullen, deels ook om grof pakpapier, ja zelfs ook om potasch te vervaardigen. Alleen de van zomen vrije stukkeu gaan naar de thbrieken van Yorkshire, waar zij tot Sboddy gemalen werden. Maar zooals bij de meeste dingen zoo zijn ook hier verschillende trappen van voortreffelijkheid. De eerste kwaliteit heet Mungo, de tweede Shoddg, de derde Extract. Het Mungo bestaat uit de overblijfsels van wezenlijk goede wol, het allerbeste eigenlijk uit geheel nieuwe lappen, afval van de slechts f 500 a 600 kan bijeenbrengen, zoodat voor bet overige een beroep wordt gedaan op Neêrlands Christenen. Omtrent het onlangs uitgebragt rapport der Commisie van den Waterstaat, aan welke een nader onderzoek van de plannen en werken der Amst. Kanaal-Maatschappij was opgedragen, verneemt men, dat de conclusie strekt tot verzwaring in aanzienlijke mate van de hoofden in zee, en tot verandering van het kanaalpeil, zoodat dit van 50 tot 20 centimeters onder A. P. wordt verhoogd. Daarenboven moeten, tot verzekering van de afwatering der polders, sluiswerken en stoomtuigen van grooten omvang elders worden aangelegd. Eene raming van de kosten van de dientengevolge door de Kanaal-Maatschappij te maken zwaar dere of nieuwe werken, moet door de-commissie niet gemaakt zijn; maar volgens het gevoelen van deskundigen zouden die kosten niet ver beneden 10 millioen gulden blijven. (N.R.C.) Hoe ijverig de Amsterdamsche politie zich bij voor komende gelegenheden toont, blijkt o. a. daaruit dat, toen dezer dagen op den Dam een vrouw onder de wielen van een rijtuig geraakte, zij door de hulp van „acht" agenten van politie in eene vigelanto naar het gasthuis vervoerd werd. -De KI. Crt. drukt den wensch uit, dat onze musea Zortdags kosteloos toegankelijk zullen zijn voor iedereen. Zou men niet denken, zegt dat blad, dat de gespierde figuren uit de 17de eeuw aan die wanden een woord tot ons volk te zeggen hebben, 't welk voor menige preek niet behoeft onder te doen? Zou men meenen, dat een namiddag-uurtje in het gezelschap van de besten uit het voorgeslacht doorgebragt, den indruk van een kerkgang op den voormiddag zal ver zwakken En de ontwikkeling van den smaak voor het schoone is reeds op zich zelf eene weldaad voor 't volk. Het gemeene en leelijke, 'twelk in de week en ook op den Zondag ergert,, zal krachtiger bestreden worden, als de kunst hare stem mengt in het koor der bestrijders. Te Schooten werd jl. Zaturdag avond omstreeks 9 ure, op advies van den distrikts-veearts, een aan hondsdolheid lijdend rund onteigend. Treffend voor de aanschouwers waren de oogenblikken van razernij, waarin dit schoone en krachtvolle dier verkeerde, totdat de bijl een einde maakte aan het verschrikkelijk schouwspel. Ongeschikt voor den handel, is het dier in zijn geheel op een behoorlijke diepte begraven, na alvorens met de noodige hoeveelheid petroleum te zijn overgoten. Jl. Maandag namiddag omstreeks 3 ure bevonden zich op de Veenlaan te 's flage een man, vrouw en hun kindje, vergezeld van hun grootvader, toen de grootvader spelenderwijs tot het kind zeide: „wil ik je nu eens in het water gooijen Spelenderwijs loopt hij er mede naar den kant der gracht,, spelenderwijs schommelt hij het-kind boven het water en zeker ook „spelenderwijs" tuimelen beiden in het diepe water. Natuurlijk groot gegil en misbaar! De op die hoogte woonachtige kapitein der grenadiers, de Jacquier de Lompret, en de vader van het kind mogten er gelukkig in slagen, beiden spoedig weder op het drooge te brengen. De roekeloosheid was zwaar genoeg gestraft! -Aan een schrijven, hetwelk uit een allezins vertrouw bare bron is gevloeid, ontleent het Dagblad het volgende: Tegenover al de geruchten, nopens het uitstellen der wereldtentoonstelling verspreid, kan met zekerheid worden gemeld, dat daar in de verste verte geen sprake van is. De bouw vordert uitstekend en nadert snel zijn voltooijing. Nog nimmer was, op gelijk tijdstip vóór haar opening, aan eenige wereldexpositie haar tijdige aanvang zoo ten volle gewaarborgd. Zonder eenigen twijfel zal dan ook de opening den 1 Mei plaats hebben. Al de buitenlandsche bezoekers en belangstellenden, die nu reeds te Weenen zich bevinden, bevestigen ten volle deze opvatting. kleerenmakerstafels, die te klein zijn om als stalen dienst te kunnen. doen. Slioddy wordt uit een minder soort stof vervaardigd, uit oude kleeden, tafelkleeden, flanel en andere lappenterwijl het extract uit half wollen stoffen bestaat, waarvan de scheering katoen is. Om deze wol nu van het overige te scheiden, moet inen zijn toevlucht tot de scheikunde nemen. Zekere zuren, eenige alcaliën en zouten hebben de eigenschap dat zij de katoen verteeren, de wol echter niet aantasten, daarom wordt de aldus vervaardigde stof ook extract genoemd. De fabricatie van lompen tot mungo en shoddy geschiedt op een vrij gewelddadige wijze. Men werpt de lappen in een machine, waarvan het binnenste met duizende tanden voorzien is, die tegen 1 en door elkander heen werken en de lompen in afzonderlijke draden verscheuren, die echter nog lang genoeg zijn om in elkander ge weven eenigen samenhang te hebben. Eene enkele machine is in staat op een dag vijfhonderd, ja duizend centenaars van zulke lompen uit elkander te pluisen en fijn te maken. Maar ér ontstaat daarbij verschrikkelijk veel stof; millioenen maal millioenen atomen vallen op den bodem der machine neder, even zoo vele millioenen vinden echter hunnen weg door de reten en spleten der machine. Alles wat men tot nu toe hiertegen beproefd heeft is te vergeefs geweest, het is onmogelijk geweest dit stof meester te worden. Zeer veel fabrieksteden te Yorkshire, voornamelijk Batley, kunnen hiervan meepraten, en daar de lompen, op de eerste plaats waar ze verwerkt worden, een afschuwelijken stank van zich geven, kan men begrijpen met welke geuren de lucht, vol van het stof der lompen, bezwangerd moet wezen. Dit hinderlijke stof echter gaat nog niet verloren. Is het van dezelfde kleur, dan wordt het, voor zoover men het verzamelen kan, gebruikt tot het vervaardigen van grof vloeipapier. Is het van verschillende..kleur, dan is het altijd nog een uitstekende meststof. Mungo, shoddy en extract worden, zooals wij weten, in laken veranderdechter wordt het niet alleen uit de genoemde stoffen vervaardigd. De reeds eenmaal gebruikte wol heeft namelijk zoo-, veel van hare kracht en samenhang verloren, dat een uit haar alleen vervaardigd stuk laken zeer spoedig uit elkander zou vallen. Om dit kwaad te voorkomen voegt men er eene zekere hoeveelheid nieuwe wol bij, en in deze vermenging is het eigenaardige gelegen van deze fabricatie van laken uit lompen. De verhouding tusschen de vermenging van nieuwe met oude wol kan men niet met volkomene zekerheid bepalen; men kan tien deelen van de eerste met een deel van de laatste vermengen, maar ook tien deelen van de laatste met een deel van de eerste; ook kan men van heide gelijke deelen nemen, in één woord, men kan het mengsel zoo maken als men zelf verkiest. Bovendien komt het ook niet zelden voor, dat de fabrikant slechts de schering uit dit Voorts zijn alle verhalen, omtrent een ongehoorde duurte der levensmiddelen en het gebrek aan woningen, dat te vreezen zou staan, gansch en al onwaar. De rijksregering en die der stad geven zich voor dat belang de meest mogelijke moeite. De levensmiddelen zijn billijk van prijs, hetgeen alleen reeds daaruit blijkt, dat de granen, waarvan de markt als de grondslag van alle andere levensmiddelen kan worden beschouwd, in Hongarije zijn gedaald. Ten aanzien der gelegenheden om te verblijven kan worden berigt, dat reeds 10,000 woningen beschikbaar zijn gebleken, waar men voor 2, 4, 6 of 10 gulden daags zeer voldoende zal kunnen logeren. Nog valt te constateren, dat deYentoonstellings-c«mmis|i8| met succes onderhandelt over een vermindering van dê tarieven der middelen van vervoer voor de bezoekers der expositie, terwijl er eindelijk op mag worden gewezen, dat de gezond heidstoestand te Weenen gunstiger is dan ooit. Jl. Maandag middag werd t& Breda door marechaus sees het politie-bureau binnengeleid monsieur Caoteloupe de Maleret,de oprigter van het dagblad PEurope Conserva- trice en stichter van de chevalerie du Sacré Coeur. Den heer blijkt een slimme chevalier d'industrie te zijn, dis menigeen tot slagtoffer heeft gemaakt. Van zijn dagblad zal nu wel geen sprake meer zijn. Men zal zich herinneren, dat eenigen tijd geleden een wachtmeester van het 1ste escadron 2de regiment huzaren, uit Bergen-op-Zoom deserteerde en een som van f 500 medenam,, die. hij voor den luitenant; detachements-com- mandant moest gaan halen. Deze onderofficier nu is jl. Zaturdag voor hetiront van een gedeelte der. troepen van het garnizoen te 's Hertogenbosch afgestraft, d. w. z., dat het vonnis, tegen hem den 6 Maart jl. gewezen, jl. Zaturdag in het openbaar is uitgesproken, waarbij hij is verklaard vervallen van den militairen stand en veroordeeld tot drie jaren kruiwagenstraf. Het prov. geregtshof van Zeeland heeft jl. Vrijdag uitspraak gedaan in de vroeger vermelde zaak van Tannetje Jelina Marinusse, oud 32 jaren, dienstmeid, wonende te Vlissingen, thans te Middelburg gedetineerd, beschuldigd van in de laatste helft van Oct. jb uit de woning en ten' nadeele der jufvrouwen Schmidt te Vlissingen, bij nacht uit eene secretaire arglistig te hebben weggenomen en zich toegeëigend geldswaardig papier, tot een gezamenlijk bedrag van p. m. ƒ1600. Het hof heeft haar schuldig verklaard aan diefstal, gepleegd bij nacht in een bewoond buis en te dier zake veroordeeld tot eene tuchthuisstraf van 5 jaren, Onder de landverhuizers, die in de laatste dagen uit Zeeland naar Noord-Amerika vertrokken, bevond zich een weduwe van ruim 80 jaar. De oude vrouw wenschte nog getuige te zijn van het lot harer kinderen in de Nieuwe Wereld. Jl. Zondag is naar het huis van arrest te Arnhem gebragt een jong mensch van goeden huize, aan het post kantoor aldaar werkzaam, als verdacht van zich/schuldig te hebben gemaakt aan het verduisteren van brieven met geldswaarde. Voor eenige dagen overleed bij de Dedemsvaart Jacob van der Roer, in den ouderdom van 103 jaren.. Aan de jl. Dingsdag te Leeuwarden gehouden eerste voorjaars-paardenmarkt waren 107 paarden aangebragt. De prijzen waren van f 65 tot 570. De handel was traag, tengevolge der hooge eischen. Uit Groningerland wordt gemeld dat het koolzaad- verbouw, dat in die provincie voor velen een belangrijk deel van hun bestaan uitmaakt, zich niet gunstig laat aanzien wegens de vele verwoestingen, daaraan door de larve van een soort van aardvloo toegebragt. Den 17 dezer is de lucifersfabriek te Nyköping, in Zweden, tot den grond afgebrand. mengsel vervaardigt, maar voor den inslag katoen neemt. Zoo doende ontstaat er eene groote menigte van stoffen, die allen in kwaliteit en prijs aanmerkelijk verschillen en een menigte, verschil lende namen hebben, die men moeielijk onthouden kan. Daar- wij dit alles nu zien en ondervinden, zoo kan men gerust zeggen, dat onze uitwendige mensch evenzeer Shoddy is, als de toon en de manieren van onze maatschappij; evenals de gewoouteniien gebrui ken van aanzienlijken en geriugen uiterlijke schijn en'bedrog is, Zoolang de verhouding van Shoddy en Mungo tot.de nieuwe wol binnen zekere grenzen beperkt blijft, kan men er zeker niets legen hebben, dat deze reeds eenmaal gebruikte wollen draden nogmaals voor onze kleeding worden aangewendintegendeel,dit herhalend gebruik is voor de maatschappij zeer voordeelig.. Als echter de lompen de nieuwe wol al te zeer overtreffen, wordt het eene andere vraag. Dan wordt het bepaald bedrog of vervalsching, daar men de menschen zand in de oogen strooit door het leveren van een fabrikaat, dat zich voor iets anders en voor iets meet uitgeeft dan het werkelijk is. Wie bij zijp kleermaker een nieuwen rok, jas of broek van fijn laken bestelt en daarvoor een misschien zeer blinkend en in het oog loopend, maar ook zeer sppedig tot spinneweb verteerd schaduwbeeld ontvangt, die is zeker volkomen in zijn recht, als hij over bedrog klaagt. En inderdaad is onder de vele vervalschingen en bedriegerijen, waaraan zioh de nieuw» industrie, helaas maar al te zeer sohuldig maakt, het vervaardigen van Shoddy-laken uit lompen een bedrog van de ergste soort; omdat het publiek nauwelijks een middel in, handen heeft om zich) daarvoor te behoeden. Welke uitbreiding de fabricatie van Shoddy in Engeland allëfll verkregen heeft, mogen de volgende cijfers toonen. Yijf jaren geleden verwerkten de lakenfabrikanten te Yorkshire jaarlijks reeds n»el dan vijfhonderd millioen pond aan lompen; tegenwoordig zal de hoeveelheid nog wel veel aanzienlijker zijn. Ongeveer vier—vijfde van deze lompen komen uit Groot-Brittannië zelf, het overschie tende vijfde deel uit Nederland, Duitschland en Denemarken, Op het vasteland is de Shoddy-industrie betrekkelijk weinig ontwik keld, ofschoon men in de aan het begin genoemde Dtiitsohe fabrieksteden daarmede reeds lang een goed begin -gemaakt- heeft. Het meerendeel van de Duitsche oude kleêren wordt in Duitsohland zelf tot Shoddy-stof verwerkt, maar die stof wordt naar Engeland verscheept, om daar tot laken gefabriceerd te worden. In de zoogenaamde Ridings, de fabriekdistricten van Yorkshire, zijn zeer vele aanzienlijke groothandelaars, die zich gehepl alleen met den handel in wollen lompen bezig houden, deze naar hunne kwaliteit laten sorteeren en ze vervolgens) aan de verschillende Shoddy-- fabrikanten verkoopen. Wij zelf kennen zulk een lompen-koning, wiens vermogen verscheidene millioenen ponden sterling beloopt.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1873 | | pagina 2