1873. N°. 40. Woensdag 2 April. 31 Jaargang. KENNISGEVING. NATIONALE MILITIE. BEKENDMAKING. QUARANTAINE. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Binnenland. HELDERSCHE NIEUWEDIEPER COURANT. „W ij huldigen het goede.' Vsrichijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zatuedag namiddag. ibonnementaprija per kwartaal 1.30. franco per post - 1.65. Bureau; MOLENPLEIN, N°. 163. Prijs der Advertentiën Van 14 regels 60 cent. elke regel meer 15 cent. Groote letters, of vignetten worden naarplaatsrnimteberekend VERTREKDAGEN DER BRIEVENMAILS: 'aar Oost-lndié: via Triest 15 April 'savonds 6 u. 25 m. o MarseMe 10 April 's avonds 6 u. 25 m. a a Brindisi 3 April 's avonds 6u. 25 m. per Willem Kroonprins der Nederlanden, 14 April, 's avonds 11 u. v.Rotterd. p. Kingsto>i2 Mei 'smidd.lu.40ra. fturapao en Suriname, 16 April 's morg. 6 u. 25 m. Kaap de Goede Hoop. via Soutliampton3 April, 's morg. 6 u. 25 m. v .iiouiuj.. ,u e/- BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente HELDER brengen ter openbare kenhis, dat de Militieraad van liet 3de district in Noordholland de TWEEDE ZITTING zal houden te HOORN, en wel voor zoo ver deze gemeente betreft op WOENSDAG den 16den APRIL e. k., des voormiddags ten half elf ure, tot het doen nn uitspraak omtrent alle in de eerste zitting niet afgedane zaken en omtrent hen, die als Plaatsvervangers of Nummervertvisselaars verlangen op te treden. Zij, die het voornemen hebben een Plaatsvervanger of Nummer- vemisselaar te stellen, worden, in hun belang aangemaand, om tijdig ter Secretarie dezer gemeente te vervoegen, ten einde omtrent de henoodigde stukken inlichtingen, te bekomen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H el der, STAKMAN BOSSE, Burgemeester, den 30 Maart 1873. L. VERHEY, Secretaris. vat. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente HELDER maken bij deze, tengevolge eener bekomene Kennisgeving van den Heer Directeur en Kommandant der Marine alhier, aan de daarbij belanghebbenden bekend, dat Mie binnenkomende schepen, welke onderhevig zijn aan Quarantaine, van den 16 dezer tot en met den 15 Oetober aanstaande, op de reede van Texel in de bogt van den Zuidwal zullen moeten verblijven, ten einde aldaar het ontslag uit Quarantaine af te wachten. Burgemeester en Wethouders voornoemd herinneren bij deze alle Klippers, sloeplieden en anderen personen, dat het aan gèene sloepen of andere vaartuigen, onder welk voorwendsel ook, geoorloofd is, tich naar boord van Quarantaine schepen ter adsistentie of om udere redenen te begeven, alvorens daartoe het noodige verlof van den Heer Kommandant van Zr. Ms. Wachtschip of wel, zoo npodig Quarantaine-wachter van het genoemde Wachtschip tot opzigt hebben bekomen; en waarschuwen dientengevolge elk en een iegelijk om zich bij voorkomende gelegenheden dienovereenkomstig ti gedragen, ten einde zich voor de nadeelige en onaangename (telgen, welke uit eene tegenstrijdige handelwijze noodzakelijk waden voortvloeien, te vrijwaren. j.Burgemeester en Wethouders voornoemd, Helder, STAKMAN BOSSE, Burgemeester, den 1 April 1873. L. VERHEY, Secretaris. Heeft Nederland geen kunstliefde en kunst waardering? beantwoord door eene dame. b de Kunstbode heeft mej. Kruseman een artikel geschreven, ''win zij misschien in wat te warme woorden over de geringe 'iifde voor de kunst en over het gemis aan gelegenheid ter bplei- !®g in eenig kunstvak hier te lande klaagde. Die klagt was zeker vele opzigten niet onjuist,.... doch de waarheid mag niet zoo Wir. gezegd worden, en dan zeker niet door eene vrouw. Zij is Wer vrij hevig aangevallen, ook in 't Vaderland. Thans geeft 5 dgarin ,'t volgende antwoord, dat wel de aandacht verdient <ïst is. de wereldtentoonstelling te Weenen, die u te hulp roept te bewijzen, dat de (kunst in Nederland wordt aangemoedigd, *leuud, beschermd en op prijs gesteld. Sedert wanneer is Weenen Wand? Heb .ik zelve niet in mijn brief aan de Kunstbode ®gd; „Mogelijk beoordeel ik mijn vaderland verkeerd (en dit ik van harte), maar ik geloof dat er fiog menig jaartje zal bten verloopen, eer het begrijpen zal wat het door kunst en waring wezen kan en wezen moest, eer het, medegesleept door toeeemen.de. vermenging der volkeren, door vreemdelingen ge- tybfakt zal worden, om gelijken tred te houden met de minder Swegte. landen, die het voor had moeten gaan in kunsten en "•«schappen, wijl het toch reeds bij hen achter moet staan in ftbreidheid en in kracht." iffas ijc dan doof, toen ik gehoord en blind, toen ik gelezen dat de kostbaarste schilderstukken van doode meesters bewaard den boven een petroleum-magazijn Voorwaar een artistieke 'gplaats 1 Als die doodè meesters terug konden komen en vrijheid Keen om zelve eeD bergplaats voor de vrachten van hun arbeid boeken, ik twijfel er niet aan of zij huurden dadelijk een waggon ten schuit en gingen met hun schat naar 't buitenland, om HELDER en NIEUWEDIEP, 1 April. Spanje is, als gewoonlijk, het tooneel van inwendige beroering. De Carlisten hebben er het stadje Berga inge nomen; sedert bijna twee maanden had men daar geen soldaat in den omtrek gezien. Puycerda, een grensvesting nabij de Pyreneën, wordt door de opstandelingen bedreigd; neemt de regering niet spoedig doeltreffende maatregelen, dan is het te voorzien, dat deze belangrijke sterkte weldra in handen zal zijn van den vijand, voor wien zulk een punt van zeer groot gewigt is. De toestand van Cuba is door de afschaffing der slavernij op Portorico er niet op verbeterd. De Spaansche planters óp eerstgenoemd eiland vreezen, dat de slavernij bij hun nu ook moeijelijk zal kunnen gehandhaafd worden,; terwijl zij door afschaffing zouden worden ten gronde gerigt. 't Is te voorzien, dat door dit dreigend vooruitzigt de opstand tegen het moecjerland zal worden in de hand gewerkt. Portugal doet van zich spreken door eene ongunstige beoordeeling, uitgesproken door de openbare meening, ter zake van begunstiging door hooggeplaatste personen van industriële ondernemingen. De regering had ter gunste van eene spoorweg-maatschappij een wetsontwerp ingediend; doch de beide ministers, die tot 't bestuur dezer maat schappij behoorden, zagen zich genoodzaakt door de opgewekte verontwaardiging hun lidmaatschap dier directie vaarwel te zeggen. In Oostenrijk wordt eerstdaags te gemoet gezien de uitgave van 't Roode Boek, eene verzameling van diplo matieke documenten. Vroeger werd die openbaarmaking met groot verlangen verbeid; thans echter, bewust als men is er weinig in te zullen vinden, wekt dat boek al heel geringe belangstelling op. Ds. Snijder zal op a. s. Zondag, des avonds ten 6 ure, zijne intreêrede honden als predikant bij de Hersteld Evang. Luthersche gemeente alhier, nadat hij 's voormiddags door ds. Heiwig van Amsterdam zal zijn bevestigd. Door de commissie tot het examineren van varens lieden te Amsterdam is jl. Zaturdag met goed gevolg als eersten stuurman geëxamineerd de heer A. J. Dijker, leerling aan de school voor de zeevaartkunde van den onderwijzer A. J. Leijer alhier. De voorstelling, gegeven door den Burgerkring Harmonie, ten voordeele van de wed. K. de Rijper en hare 7 nog jeugdige kinderen, heeft netto opgebragt de som van f 251,80. De mailboot Koning der Nederlanden is den 30 Maart Aden gepasseerd. Alles wel. In de jaarlijksche algemeene vergadering van aandeel houders in de Hollandsche IJzeren Spoorweg-maatschappij is met algemeene stemmen goedgekeurd de balans over 1872 en de verdeeling van winst, en alzoo besloten tot de ijitkeering van een dividend over 1872 van 6| pCt, dat is van f 65 per aandeel, zoodat behalve het reeds uitbetaalde voorloopig dividend van f 20, alsnog per aandeel is uit te deelen f 45. De aftredende commissaris de heer J. Borski werd herkozen en aanvaardde die keuze. bescherming te zoeken tegen de gevaarlijke op prijs stelling hunner landgenootenMaar genoeg over schilderkunst; dit weinige is reeds veel te veel. Waar zijn uwe beeldhouwers, Nederland? Vergeet gij den Parij- 'zenaar, die u ontrouw is geworden en, in den vreemde werkend, bekroond werd en gedecoreerd? Was dat de taak van Frankrijk wel? En zoo ja, och! kom dan niet op tegen mijn eenvoudige hoop op de toenemende vermenging der volkeren En uwe schrijvers? Bezit gij twee Multatuli's, dat gij zoo weelderig afstand doet van één? Die Wagner, die Wiertz van 't kleine Nederland, wiens kroon aan den hemel reikt, al buigt men zijn scepter ook neêr in 't slijk. Waar is zijn tweelingbroeder, die in zijn harnas passen zou en niet zou bezwijken onder de wapenrusting, die hij draagt? En uw tooneel, mijn vaderland, uwe toonkunst, uwe componisten, tooneeldichters, muziekscholen? Waar is dat alles? En wat rigt hét uit? Er zijn muziekscholen in Amsterdam, Rotterdam en den Haag. Waar zijn de kunstenaars, die alleen daar gevormd werden? Aan de opera te Brussel is een Nederlandsche zangeres verbonden, zoo ook aan die van Parijs en aan die van Weenen. Waarom niet aan die van Rotterdam of den Haag? In Roomscb-Catholieke kerken in Amerika wordt muziek uitgevoerd van van Bree. Zou men in Nederland niet de voorkeur geven aan eén Duitsche, Fransche of Italiaansche compositie Waarom wordt in Nederland een vertaalde Rabagas toegejuicht? Waarom geeft de Kunstbode als premieplaat een Fransche photographie Daar een beeld, door een Nederlander in Frankrijk gemaakt en in Frankrijk bekroond Waarom geeft gij zelf, Vaderland, uwe lezers een uit het Duitsch overgebragt feuilleton? Is dat weelde of armoede? Overvloed of tekortkoming? Antwerpen heeft Nederland uitgenoodigd om deel te nemen aan deu prijskamp van tooneelstukken. Kom, Nederland, sta op en beproef nog eens uwe krachten in 't buitenland, maar Onder de Nederlandsche dichters van dezen tijd heeft zich de helaasal te vroeg ontslapen de Genestet een alle- zins eervolle plaats verworven. Zijne gedichten worden door het beschaafd publiek gelezen en hoog gewaardeerd. Zijn leekedichten inzonderheid munten uit door waren humor, en zijne werken in 't geheel hebben een blijvende waarde Wij noemen het daarom een goede gedachte om van zijne verzamelde gedichten, begeleid met eene levensschets door prof. C. P. Tiele, eene volksuitgave bezorgen, die in tien afleveringen van 25 cents, dus voor f 2.50, in ieders handen kan komen. Wij gelooven dat de uitgevers, gebr. Kraay te Amsterdam, met deze volksuitgave een nuttig werk verrigten; de Genestet's werken verdienen tenvolle door hun eenvoudigen, ongekunstelden vorm bij onze landgenooten nog meer algemeen bekend, nog algemeener gewaardeerd te worden. Beroepen te Breda de heer B. J. Swaan, pred. te Maarssen. Aangenomen het beroep naar Hindeloopen door ds. J. Kapteyn, pred. te Oosterend op Texel. Bedankt voor het beroep naar Alphen aan den Rijn, door ds. J. Vermeer Az., pred. te Zwolle. Bedankt voor het beroep naar de Remonstrantsche Broederschap te Rotterdam door den heer dr. J. W. Bok, pred. te Amsterdam. De liedertafel "Orpheus* te Ondkarspel en Noord- Scharwoude heeft in de afgeloopen week, onder leiding van den hoer J. Vis, het laatste concert in dit saizoen gegeven. Het zeer talrijk opgekomen publiek was over de uitvoering zeer tevreden. Het progamma bestond uit compo- sitiën van de heeren Hol en Coenen, en door den heer Otto en eenige dilettanten uit Alkmaar zijp eenige nummers voor strijkkwartet voorgedragen. Naar de Amst, Crt. verneemt zal de hpogleeraar J. J. van Oosterzee, van Utrecht, de openingsrede uit spreken bij het noordelijk zendingsfeest, dat dezen zomer te Oranjewoud zal worden gehouden. Dezer dagen werd door de familie Klinkhamer te Amsterdam aan het Kon. Oudheidkundig genootschap ten geschenke gegeven de boekenkist, waarin volgens de over levering Huig de Groot uit zijne gevangenis te Loevenstein ontsnapte. Deze kist was vóór 1872 in het bezit eener familie, te Gorinchem woonachtig (de Daatselaars maar omstreeks genoemd jaar aan mr. Jacob Klinkhamer, advocaat te Amsterdam, afgestaan, en wel als gave van erkentelijk heid voor bewezen regtsgeleerde diensten. Met toestemming van vermelden advocaat zijn van de kist door C. Filips Jr. twee gravuren gemaakt, die in 1782 uitgegeven werden en waarvan een exemplaar door de schenkers, almede aan het Genootschap aangeboden is. Afgezien van dè aan haar verbonden traditie, is de kist merkwaardig, wegens het ijzeren beslag waarmede zij voorzien is. Bovenstaand berigt ontving de Kleine Crt. van geachte zijde; men meent echter de opmerking niet te mogen terug houden, dat, gelijk men welligt weet, er een andere kist bestaat, toebehoorende aan de familie Graswinckel, welke evenzeer aanspraak maakt op de eer Huig de Groot geher bergd te hebben. wees niet verwaand of onopregt en erken het ten minste door de toenemende vermenging der volkeren, enz. Immers, uw jeugdige toonkunstenaars zijn ook naar 't buitenland gelogen, naar 't kleine België zelfs, dat ons zoover vooruit is in kunst. Werd de kunst in Nederland evenveel aangemoedigd als iD België, hadden wij hier gesubsidiëerde oonservatoires en opera's als in Brussel, Ant werpen, Leuven, Luik, enz.; hadden wij directeurs als Gevaert en Benoit en meesters als Dupont, Steveniers en Chiaraulonte, enz., dan zouden wij ook artisten hebben en componisten, tööneeldioh- ters, enz, enz. Nu zijn het vreemdelingen, die uitheemsche kunst werken in Nederland opvoeren en bekroond worden met de lauweren, die Nederlanders elders plukken gaan. Nu nog een paar vragen slechts. Waarom heeft de geniale Verhulst zoolang gezwegen? Waarom rijzen de café-chantants. als uit den grond op, terwijl zelfs Amsterdam geen opera heeft? Wie koos tot directeur van de concerten van Felix Meritis een doove? Een doove om muziekanten te beoordeelen! Is er geen blinde te vinden om schilderstukken te keuren en geen lamme om de dans kunst in eere te houden? Kunt gij 't kwalijk nemen, Vaderland, dat een kosmopolitisch persoontje als ik ben, na zulke vreemdheden in een land gevonden te hebben, in verontwaardiging uitroept: Nederland is anti-artistiek! Ik geloof hiermede duidelijk genoeg aangetoond te hebben, dat mijn brief in de Kunstbode (waarvoor ik alleen aansprakelijk ben) noch bevooroordeeld, noch leugenachtig is, en dat mijn klagt over anti-artistiek niet u geldt, arme kunstenaarsdie alleen lijdt onder dezen stand van zaken, maar wel hen, die aan het hoofd dier zaken staan en, tevreden met den schijn, de werkelijkheid naar Weenen verwijzen." Mr. W. de Vos, Keizersgracht, Amsterdam.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1873 | | pagina 1