1873. 42. Zondag 6 April. 31 Jaargang. Uitgever A. A. BAKKER Cz. PROVINCIALE WATERSTAAT VAN N00RDH0LLAN1). AANBESTEDING. Binnenland. HELDERSCHE MiEUWEDIEPER COURANT. „Wij huldigen het goede.' Verschynt Dingbdag-, Donderdag-en Zaturdag namiddag. Abonnementspriji per kwartaal 1.30, franco per post - 1,65, Bureau: MOLENPLEIN, N#. 163. Prijs der Advertentiën Van 14 regels 60 eent, elke regel meer 15 eent. Groote letters of vignetten worden naarplaatsmimtekeraltend VEÏtT REKDAGEN DER BRIEVENMAILS Naar Ooet-lndÜ: via Tritst 15 April 'savonds 6 u. 25 m. a n Marseitte 10 April 's avonds 6 u. 25 m. Brindisi 17 April 's avonds 6u. 25 m. I n per Willem Kroonprins dér Nederlanden 14 April, 's avonds 11 u. n v. Rotterd. p.Kingston 2 Mei 'smidd.lu.40m. Curafao en Suriname, 16 April 's morg. 6 n, 25 m. Kaap de Goede Hoop, via Southampton13 April, morg. 6 u. 25 m. li De BURGEMEESTER der gemeente HELDER, Ontvangen hebbende eene aanschrijving van de Gedeputeerde 8tnten der provincie Noordholland van den 27 Maart 11. Nq. 25, Roept bij deze op de ingelanden van den polder het Koegras, om kennis te nemen van een door Gedeputeerde Staten voornoemd ontworpen bijzonder reglement van bestuur voor den polder het Koegras, gelegen onder de gemeenten H e 1 d e r en Callantsoog. Tot dat einde zal gemeld ontwerp-reglement met het daarbij jevoegd exemplaar van het algemeen reglement van bestuur voor de Waterschappen in Noordholland, gedurende eene maand, eanvangende den 7 dezer, ter Secretarie dezer gemeente, op alle werkdagen en de gewone kantooruren, ter inzage zijn nedergelegd. Bezwaren tegen het ontwerp-reglement moeten in die maand schriftelijk bij den ondergeteekenden worden ingebragt. Helder; De Burgemeester voornoemd, en 5 April 1878. STAKMAN BOSSE. VERGADERING van den RAAD der gemeente ANNA PAULOWNA, op Woensdag den 9 April 1873, des namiddags ten 2 ure. Anna Paulowna, 5 April 1873. De Voorzitter, C. E. PERK. Punten ter behandeling 1. Aanbieding verslag Gemeente en verslag Onderwijs 1872. 2. Rekwesten Onderwijzers, verhooging jaarwedden. 3. Rekwest Vroedvrouw, idem. 4. Behandeling reclames en vaststelling Kohier Hoofdelijke n Omslag, dienst 1873. 5. Aanwijzing terrein Nieuwe School. 6. Af- en overschrijvingen, dienst 1872. 7. Mededeeling ingekomen stukken. Brieven nit Kennemerland. XI. Alkmaar, 8 April '73. Treurig zult gij 't zeker met het'oog op onze aanstaande feestviering neemen, dat 'Uilenspiegel zich geroepen heeft gevoeld, daaraan een artikel te wijden onder het leelijke opschrift „Afscheiding." En helaasUilenspiegel heeft waarheid gesproken. In den nood van 1573, toen in Alkmaar slechts de keus bestond tussehen vrijheid of den dood, trokken alle ingezetenen, onverschillig of zij de oude ot de nieuwe kerkleer waren toegedaan, ééne lijner was een dracht inde benarde veste. Thans, nu het géldt den eendrachtige n ttrijd der vaderenfeestelijk te herdenken, heerseht er tweedracht. Niet tusschèn Catholieken en Protestanten. Een deel der orthodox- Gereformeerdeü meent, dat de algemeene feestcommissie het feest „verwatert," dat zij „de heilige kern onzer geschiedenis niet tot haar recht" laat -komen. Het wil een eigen feest organiseeren, het onthoudt zijné bijdragen aalt de algemeene feestviering eö het roept in den Standaard de „Christenen" in Nederland op, daartoe wige honderden guldens bijeen te brengen. De oproeping is :ekend door 2 leden van den kerkeraad, die zich ook in ander opzicht, de feestviering betreffende,, van hunne meerendeels orthodoxe roedebroeders hebben afgescheiden. Men had namelijk besloten, ie den morgen van den achtsten Oetober godsdienstoefening te houden, maar later kwam men, uit overweging dat de dan heerschende drukte storend werken en menigeen weerhouden zou, en uit over- Veging,, dat eene kerkelijk gekleurde feestviering hen ergeren zou, die ter' wille eener gew.enschte samenwerking mogelijke kerkelijke bezwaren ter zijde zetten, tot het verstandig besluit om de gods dienstoefening in den avond van den voorafgaanden Zondag te doen plaats hebben. Wat nu de Standaard beweert, dat „helaas" de Groote Kerk de uitreiking van een vaandel zal geschieden jn een muziekuitvoering zal gehouden worden, is niet juist. De «fstcommissie had indertijd aanzoek gedaan om voor de uitvoering 'toer feestcantate, even als zulks in Enkhuizen heeft plaats gehad, over het ruime en indrukwekkende kerkgebouw te mogen beschikken, ««ar, zoodra zij bemerkte uit welken hoek de wind woei, maat delen genomen om zich op andere wijze te helpen. Door hare «edewerking zal waarschijnlijk hier de kolossale feesttent verrijzen, «élke ten vorigen jare ook te Brielle gediend heeft en de gelegen heid zal aanbieden, de cantate voor een paar duizend mensehen 1 gehoqre te brengen. De tekst is van den heer Banck, te Gravenhage, de compositie van den heer Meyroos, te Arnhem, fflen mag verwachten, dat de uitvoering aan even bevoegde «aden zal worden toevertrouwd. Wij dreigen iu onze feestweek itcht zangerig te zullen zijngij weet reeds, dat doctor Heije een volkslied vervaardigd heeft, dat in den aanstaanden zomer, gepo lariseerd door draaiorgels, het geheele land zal doorklinken, - '*ee onzer boekhandelaars hebben bovendien Feestliederen en Feest- «anken uitgegeven, waarvan die van onzen nieuwen weesvader Kerkhoven zich onderscheiden door het treffen van den rechten Op Donderdag den 17den April 1873, des namiddags ten half drie ure, zal aan het lokaal van het provinciaal bestuur vaR Noordholland, te Haarlem, bij enkele inschrijving worden aanbesteed: a. Het leveren van stortsteen en het beBtorten van de hoofden der Pettemer Zeewering. b. Het leveren van brik, eet- en stortsteen en het bestorten der Heldersche Zeewering, in twee peroeelén. o. De duinbeplanting en het stellen van rietschuttingen op Texel en den vasten wal van Noordholland, in drie perceelen. De bestekken zijn, tegen betaling van 20 cents per exemplaar, verkrijgbaar aan het lokaal van het provinciaal bestuur voornoemd, aan het bureau voor buitenlandsche paspoorten op den O. Z. Achterburgwal tegenover het Walepleintje te Amsterdam en bij den Opzigter van den Provincialen Waterstaat W. Ph. DE KRUIJFF te Helder. Nadere inlichtingen kunnen verkregen worden bij den Hoofd ingenieur van den Waterstaat te Haarlembij den Ingenieur J. M. F. WELLAN te Alkmaar en bij den Opzigter W. Ph. DE KRUIJFF te Helder. HELDER en NIEUWEDIEP, 5 April. Terwijl in Spanje door de Carlisten op bedroevende wijze wordt voortgegaan met het bedrijven van wreedheden, veroorzaken hunne buitensporigheden aan de regering steeds ernstige zorg. In Italië wordt de regering op eene andere wijze in 't naauw gebragt't wetsontwerp op de verbruiks belastingen dreigt daar het bewind ten val te zullen brengen. De rijksregering in Oostenrijk bevindt zich daarentegen in eene zeldzaam gunstige verhouding tegenover de Volksver tegenwoordiging, zoodat vooreerst geene mededeelingen van heftige debatten van uit die parlementen zullen te wachten zijn. De Kamer van Vertegenwoordigèrs in Luxemburg heeft eene wet aangenomen, waarbij de benoeming van een bisschop geheel aan den Paus wordt overgelaten. Üit Frankrijk bepaalt zich het staatkundig nieuws tot de aanvaarding van 't lid volkstoon. Wie weet hoe vele er nog volgen! Wij zullen heel wat te studeeren hebben. Ongelukkig, dat wij zingende geen geld kunnen maken. Groote Bommen worden bijeengebracht voor gemeenschappelijke versiering en verlichting, maar de inschrijving voor de algemeene feestviering blijft ver beneden de verwachting. Gelukkig dat eene vereeniging van ingezetenen uit eigen beweging de feestcommissie verrast heeft, door de kosten der harddraverij a f 600 voor hare rekening te nemen, en dat de Ontzetvereeni- ging met algemeene stemmen besloten heeft, het nog disponibel jgedeelte van haar feestfonds a f 650 ter beschikking der algemeene commissie te stellen. Voor hare eigen feestviering blijft der Vereeniging de gewone contributie harer leden, wier aantal zeker nog aanmerkelijk stijgen zal, te meer wanneer het bestaan eener .groote feestzaal niet noodig maakt den sterken aanwas te beperken. De commissie heeft zich vereenigd met het door den heer Straeké geboetseerde ontwerp voor een gedenkteeken. Het stelt eene gevleugelde vietoria voor, fraai van teekening en drapeéring en herinnerende aan de kunstwerken der Grieksche meesters. De uitvoering moet f 12,000 kosten, d. i. f 2000 meer dan het in het beroep op de natie geraamde bedrag, reden te meer om de belangstellende hulp van alle vrienden van vaderland en kunst te mogen verwachten. Duidt het mij niet ten kwade, dat ons eeuwgetijde alweer zoo groote plaats in mijn schrijven beslaat. Het is het voornaamste onderwerp der gesprekken en houdt de gemoederen zeer bezig. Na het eindigen van ons tooneelsaizoen, hebben wij het voor recht gehad mevr. Kleine-Gastman nogmaals te hooren, en wel in eene vergadering van hét Nut, welke ook voor niet-leden toe gankelijk was gesteld. Zij droeg daarin een drietal dichtstukken voor en gaf daarmede het bewijs hoe zij, zonder de hulpmiddelen van het tooneel, door hare welsprekenheid alleen hare hoorders weet te boeien en te treffen. Hare voordrachten werden afge wisseld door kwartet-uitvoeringen, waarbij de piano meesterlijk bespeeld vyerd door eene dilettante, mevr. v.d. M. v. O., die als eene groote aanwinst voor onze muzikale wereld mag beschouwd worden. .i Eene andere talentvolle stadgenoote, mevr. S., verschafte ons op nieuw het gedot harer praohtlge alt-stem op hét concert van Arion en Concordia. De heer Smabers trad, wat hij minder dan vroeger doet, op ais solo-tenor, de heer van Vladeracken van Hoorn als bas, en.... mej. Gips van Dordrecht als sopraan! Psalm 145 van Verhulst, Alt, Aria en Koor uit „Samson" van Handel, Sopraan, Aria en Koor uit „die Maccabeër," van Beethoven en „Stabat Mater" van Rossini vormden het rijke programma van den avond, die voor zeer velen een heerlijke feestavond heeten mocht. Professor Hess bezocht ons met zijne kinderen ten tweeden male en trof het beter dan de eerste keer, zoodat in den nawinter aan muzikaal genot vergoed is, wat de voorwinter met zijne talrijke tooneelvoorstellingen deed ontberen. Het Natuur- en Letterkundig Genootschap, alhier sedert bijna 100 jaren bestaande en nog steeds een bestendigen bloei ge- maatschap der Academie door den hertog van Aumale en tot de keuze van een president der Nationale Vergadering. De heer Grevy is als zoodanig afgetreden en met belang stelling wordt de verkiezing van zijn opvolger te gemoet gezien. Men zegt dat daarvoor t meest in aanmerking komen de heeren Martel en Casimir Périer. Volgens de laatste tijdingen worden echter nog herhaal delijk pogingen aangewend, om den heer Grevy te bewegen op zijn besluit tot aftreding terug te komen. In den loop dezer week is een detachement^ sterk 25 man, van het 3 bat. 7 reg. infanterie, van hier naar Hoorn vertrokken, ter versterking van het garnizoen aldaar, dat vele koortslijders telt. Het Vaderland deelt onder voorbehoud mede, dat de nieuwe indeeling van het leger in brigades en divisiën door Z. M. den Koning zou goedgekeurd zijn. H. Rademaker, te Bovenkerk, gemeente Aalsmeer, heeft den Koning de eerste grasboter toegezonden en daarvoor Z. M. dankbetuiging ontvangen. Door Jacobus Krijger, tuinier en hovenier te Naald wijk, zijn jl. Vrijdag de eerste nieuwe aardappelen van den kouden grond aan Z. M. den Koning aangeboden. Tegen de bepaling, dat geen vergunning moet gegeven worden tot vervoer van verdacht Vee naar de weide, door den minister van Binnenl. Zaken bij missive van 4 Maart jl. uitgevaardigd, zijn van verschillende zijden bezwaren geop perd, die den minister niet ongegrond schijnen. Ten einde daaraan te gemoet te komen, zonder dat het doel dier aanschrijving het beletten van de verspreiding der long ziekte in de weide wordt opgegeven, heeft de minister van Binnenl. Zaken aan de commissarissen des Konings in de verschillende provinciën verzocht de burgemeesters te magtigen, om in gevallen, waarin de eigenaars van verdacht vee dit naar de weide wenschen te vervoeren, daartoe ver gunning te geven, onder de noodige voorwaarden ter voor koming van besmetting. Daartoe zijn verschillende bepa lingen voorgeschreven, wier stipte naleving, in voorkomende gevallen; den gemeentebesturen worden aanbevolen. Jl. Dingsdag vertrok een deel der Nederlandsche hoofdcommissie voor de internationale tentoonstelling te Weenen, om zich te belasten met de regeling van en het nietende, mocht, na, in een vorig jaar eene serie der werken van Teylers Genootschap te hebben bekomen, zich onlangs verheugen in de ontvangst van dergelijk geschenk van het Bataafsch Genoot schap der proefondervindelijke wijsbegeerte te Botterdam. Het bezit bij zijne fraaie verzameling instrumenten ook een minera- logisch kabinet en andere hulpmiddelen voor de beoefening der wetenschappen. Der stede kasse wordt in deze dagen van alle kanten besprongen: de hulponderwijzers, die f 400 a 700 bezoldiging genieten, ver klaren van dat bedrag niet fatsoenlijk te kunnen leven en vragen verhooging, B. W. stellen voor, de nachtwachts in de winter maanden 75 in plaats van 50 cents per nacht te doen verdienen, de directeur der gasfabriek komt over anno passato met een notaatje, voor den dag van f 1655, als toepassing eener op de uitbreiding der verlichting betrekking hebbende bepaling van het nieuwe contract, welke bepaling, hoezeer gevolg van onderhandelingen, dood eenvoudig door B. en W. uit het oog was verloren, en commissarissen der stads-apotheek vragen een kleine duizend gulden om hun tekort over het vorige jaar te dekken. Op de gemeentelijke dienst van 1872 schijnt intusschen niets meer tót bestrjjking van dergelijke tekortjes en achterstallen beschikbaar te zijn. Maar laten wij niet jammeren over eenige honderden in eene stad, waar, nu de heeren de Witt te Amsterdam den ijzeren bovenbouw van 2 bascule-bruggen voor f 19,449 hébben aange nomen, in één jaar voor f 80,000 aan publieke werken besteed wordt, Al vroeger beweerde ik, dat wij met onze naambordjes, schulden, enz. werkelijk op weg waren om op een groote stad te gaan gelijken. Weder een nieuwe stap in die riohting. Eenige inge zetenen hebben in publieke veiling de langs een der fraaiste plantsoenen liggende Binnenbanen aangekocht, met het voornemen dat terrein te bestemmen voor villa's; in den trant dus derHaarlemsche Kenau- en Bipperda-parken, maar,,., in miniatuur. Naar men verzekert zal de lijnbaan op een ander terrein voortgezet worden. Gij verwachtte zeker wel, dat de rijke kinderlooze weduwe, wier overlijden oris tijdens mijn vorig schrijven vervolde, at onze liefdadige gestichten op stevigen voet zou hebben gezét, zooals mej. de Vries dat' eenige jaren geleden te Enkhuizen deed. Welnu, zij heeft aan de Vincentius-Vereenlging zéven- tiende; aan de Dominicuskerk twee tiende en aan het R. C. Weeshuis een tiende van eene boerenplaats vermaakt, welke, even als haar geheele boedel, 30 jaren lang onder beheer der executeuren moet blijven. Voorts zegt men, dat de Hervormde armen f1000, deLuthersche en de Israëlitische f 600 zullen bekomen. Een nichtje, dat vele jaren de oude tante heeft gezelschap gehouden, is aan den besten koop; zij bekomt drie boerenplaatsen, dadelijk de inkomsten, over 30 jaren den eigendom. Om u geen vergeefsche reis te laten maken voeg ik hierbij, dat zij verloofd is, en opdat gij u daaromtrent geene verkeerde gedachte zoudt vormen dat zij al verloofd was vóór tante haren nog al eens veranderden uitersten wil door den dood bezegeld had. En wijl de dood het eind van alle aardsche dingen is, sluit ik hiermede ook mijn brief.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1873 | | pagina 1