1873, N°. 49. Woensdag 23 April. 31 Jaargang. BEKENDMAKING. Uitg-ever A. A. BAKKER Cz. BER1GTEN BETREFFENDE DEN OORLOG MET ATSJIN. Binnenland. HELDERSCHE EN MIEVWEDIËPER COURANT. ,,Wij huldigen het goede.' Verschijnt Dingsdag-, Dokdebdag- en Zatuïdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post - 1.65. Burean: MOLENPLEIN, N°. 163. Prijs der Advertentiën Van 14 regels 60 cent. elke regel meer 15 cent. Groote letters of vignetten worden naarplaatsrnimteb«rekend VERTREKDAGEN DER BRIEVENMAILS! Naar Oost-lndië: via Triest 29 April 'savonds 6 u. 25 m. „ut, Marseille 24 April 's avonds 6 u. 25 m. Brindisi 1 Mei 's avonds 6u. 25 m. per Prins Hendrik 15 Mei, 'savonds 11 f v. Rotterd. p. Kingston 2 Mei 's midd.lu.40m. Curacao en Suriname, 1 Mei 's morg. 6 u. 25 m. Kaap de Goede Hoop. via Southampton: 23 April, 's morg. 6 u. 25 m. De BURGEMEESTER der gemeente HELDER maakt ter voor koming van ongelukken aan de ingezetenen bekend, dat de practisehe gchietoefeningen op de Hors met het geschut van Zr. Ms. oefenings- raartuig „Vulkaan," weder op den 1 Mei e. k. zullen aanvangen, "telkens één uur vóór den aanvang van de oefeningen, zal van genoemd vaartuig een los schot worden gedaan en eene roode vlag van den voortop worden gekeschen, en zal de Hors alsdan voor vaartuigen, personen en vee, in de rigting van de door piket palen gemerkte schootslijn, tot op 4000 meters van af paal O onveilig zijn. Bij het eindigen der schietoefeningen wordt de roode vlag ingehaald. Verder wordt' in herinnering gebragt, dat het verboden is, de projectielen en verdere materialen, welke op gemelde plaats liggen, op te zoeken en zich toe te eigenen, zullende deze handelwijze worden beschouwd als ontvreemding van 's Rijks goederen, en degenen die zich onverhoopt hieraan mogten schuldig maken, als toodanig worden vervolgd. Helder, De Burgemeester voornoemd, den 17 April 1873. STAKMAN BOSSE. Jl. Vrijdag avond werd bij het departement van Koloniën het navolgende telegram van den gouverneur-generaal van Ned.-Indië ontvangen: „Volgens telegram van kolonel van Daalen, van 14 April, moskee nabij kraton met veel verlies genomen. Het weder laatste dagen ongunstig. Hij vraagt koelies, doch geene troepen tot versterking. Niettemin gaan twee bataillons en artillerie en, behalve stoomschip Timor, ook nog Banka." Tot toelichting van dit berigt diene het volgende. ,/De kolonel van Daalen, de oudste kolonel van het Indische leger, is, blijkens de ontvangen Indische dagbladen, van een verlof naar Europa in de helft van Maart per mail Batavia teruggekomen. Het schijnt, dat hij daarop terstond aan de expeditie naar Atchin is toegevoegd. (Misschien was de kolonel Egter van Wissekerke ziek geworden en trad de kolonel van Daalen in zijne plaats chef van den staf op. Dit is echter eene loutere gissing). Hij schijnt den generaal-majoor Kohier tijdelijk als opper bevelhebber der expeditie te hebben opgevolgd en als zoo- y het bovenstaande telegram aan den commandant van het leger te hebben gezonden, krachtens artikel 10 der instructie voor den opperbevelhebber, luidende„Na aan komst van de expeditionaire magt ter reede, en voorts na elke belangrijke gebeurtenis, zendt de opperbevelhebber telegrafische berigten, bestemd voor den commandant van het leger en chef van het departement van Oorlog in Ned.-Indië, per stoomschip naar het naastbijgelegen telegraaf station, in den regel en bij voorkeur Penang, van waar ze worden overgeseind." „Wat de aanvraag om koelies betreft, kan worden mede gedeeld, dat dadelijk na het vertrek der expeditie reeds WO bannelingen, met de noodige mandoors, te Batavia zijn verzameld en gereed gehouden om als reserve voor de espeditie te dienen. Dit blijkt uit een besluit van den gouverneur-generaal van 14 Maart, jl. Vrijdag per mail entvangen. Jl. Donderdag is te Batavia aangekomen de mailboot Prins van Oranje, die eene mitrailleuse met de noodige «mmunitie, 200,000 patronen voor achterlaadgeweren en ten detachement suppletie-troepen uit Nederland aanbrengt. Het telegram uit Indië van den 13 dezer, waarvan mede- leeling werd gedaan in het 2de buitengewone bijvoegsel tot ie Staatscourant van 13/14 April, bevatte het berigt dat adelborst Zimmer was gesneuveld. Dit berigt is van regeringswege niet vroeger publiek gemaakt omdat eerst fe familie-betrekkingen van den gesneuvelden officier daar mede in kennis moesten worden gesteld. Op dezelfde wijze al voortaan gehandeld worden." Nog leest men in de Staatscourant het volgende: tin de gisteren per mail uit Indië ontvangen berigten wordt bevestigd, wat omtrent de zamenstelling der expe- fcie naar Atsjin is medegedeeld in de Staatscourant van '6 dezer. Voorts blijkt daaruit, dat Padang is aangewezen 'Is militair station tijdens de krijgsverrigtingen in Atsjin. W stoomschepen onderhouden eene geregelde gemeen- ip tusschen Atsjin en Padang. Daarmede worden ook de zieken en gewonden geëvacueerd, die te Padang en in de Padangsche bovenlanden zullen worden verpleegd, en de benoodigde manschappen aangevoerd om de expeditionaire troepen voltallig te houden. Brieven en pakketten, tot een gewigt van 10 kilogrammen, voor de ambtenaren, officieren en minderen bij de expeditie, worden van Java, Madura en Sumatra van gouvernementswege vrachtvrij vervoerd." Een berigt dd. 17 dezer, Zondag namiddag bij het departe ment van Koloniën ontvangen, luidt: Troepen leden den vorigen dag een gevoelig échec bij de kraton. Dientenge volge naar strand bivouac terug gekeerd. Toestand is zoodanig dat in verband met mousson staking der expeditie in overweging zou worden genomen. Van Reuter's Office is bet volgende telegram uit Penang, onder dagteekening van 20 dezer, ontvangen: "Al de Nederlandsche troepen zijn tot aan het strand achter de palissaden teruggetrokken, waar hunne positie vermoedelijk onhoudbaar is. De Atsjineezen hebben groote strijdkrachten. Het regensaizoen is begonnen. Het aantal dooden en gekwetsten bij de Nederlanders wordt op 500 geschat. Van die der Atsjineezen kan geen cijfer worden geraamd, maar bij hen zijn de verliezen aanzienlijk." In de telegrammen uit Atsjin wordt melding gemaakt van een kraton, die zeer versterkt en krachtig verdedigd werd. Voor onze lezers, die met de bijzonderheden van Oost-lndië onbekend zijn, zal het niet onbelangrijk zijn te vernemen wat een kraton is. Daaronder wordt het versterkt verblijf van een inlandschen vorst verstaan In den regel bestaat het uit een zeer uitgestrekt, meest vierkant terrein, omgeven door een zwaren muur, waarop wachttorens zijn geplaatst. Binnen dezen ringmuur bevinden zich onderscheiden e pleinen en gebouwen, eveneens door muren en poorten van elkaar gescheiden. In het midden ligt de eigenlijke woning van den vorst. (Hbl.) Het telegram uit Singapore aan de Daily Telegraph gerigt betreffende den oorlog met Atsjin, luidt als volgt: De Hollanders zijn bij hunnen aanval op de Atsjineezen er bij eene tweede bestorming in geslaagd twee forten te nemen, maar zij werden teruggeslagen, toen zij poogden het voornaamste fort in bezit te nemen. Het was een wanhopig gevecht en, ongelukkig voor de Hollanders, werd hun bevelhebber, generaal Kohier, gedood. Op dit oogenblik zijn de Nederlandsche troepen bezig het paleis van den Sultan te belegeren. Bij het bestormen der forten beliepen de verliezen der Hollanders 200 man. De Atsjineezen, die zeer armoedig gewapend waren, leden zware verliezen. Ik verneem dat er veel ziekte heerscht onder de Holland- sclie troepen, en dat er bevelen tot versterking zijn gegeven. De lazareth-schepen zijn vol en hebben bevel gekregen om naar Padang te vertrekken. De peperhavens zijn geblokkeerd en de handel staat stil. De minister van Koloniën heeft ter kennis van belang hebbenden gebragt, dat zoodra omtrent gesneuvelde of gekwetste officieren bij de expeditie tegen Atsjin de thans van het Indisch bestuur nog niet ontvangen opgaven zullen zijn ingekomen, die ter kennis van liunne familie of betrekkingen zullen gebragt worden. Blijkens een gisteren morgen bij het departement van Koloniën ontvangen telegram van den gouverneur-generaal van Ned.-Indië, is de krijgsraad van Atsjin, gepresideerd door den gouvernements-commissaris, eenstemmig van gevoe len geweest dat de positie onhoudbaar was wegens de geleden verliezen en vooral wegens den hevigen mousson. Daarop heeft de gouverneur-generaal in een door hem gepresideerde vergadering van den Raad van Indië, welke werd bijgewoond door de commandanten der zee- en landmagt en door den generaal-majoor Verspijck, besloten tot staking der expeditie, om haar in het najaar te hervatten. Dit besluit is genomen, vooral met het oog op den mousson, waardoor de gemeen schap tusschen de schepen en den wal weken lang kan verbroken zijn, en dus de gelegenheid ontbreken kan om de troepen naar behooren van voedsel en drinkwater te voorzien. De kust blijft geblokkeerd. HELDER en NIEUWEDIEP, 22 April. De toestand in Spanje blijft bij voortduring belangstelling wekken. Bestendig wordt dit schoone land door den burger oorlog geteisterd. De magtsontwikkeling der regering heeft er nog in geenen deele toe kunnen leiden om den opstand nader tot het einde te voeren. Een aantal oorlogsmateriëel is dezer dagen over Fransch grondgebied vervoerd, bestemd voor de verdediging van Puycerda. De Eransche regering had daartoe toestemming verleend. Hier en daar zijn de benden der oproerlingen door de regeringstroepen uiteen gedreven, misschien om zich elders met nieuwe lust en kracht tegen de vertegenwoordigers van orde en rust te verzetten. Noord-Amerika wordt dezer dagen verontrust door Indi- aansche stammen, die een driedaagsch gevecht tegen, de geregelde troepen hebben doorgestaan. Hun opperhoofd werd doodgeschoten en de cavalerie, die hun tracht na te zetten, verleent geen kwartier. De Belgische bladen spreken hun vertrouwen uit omtrent de geldleening, waartoe door de regering is besloten. Het Journal de Bruxelles zegt aan 't slot van zijne be schouwingen daaromtrent„Deze groote financiële operatie zal op nieuw aantoonen, hoe groot het vermogen van het Belgische crediet is. De voorwaarden zijn in de billijkste evenredigheid bepaald en geven den meest mogelijken waarborg." Volgens een bij het departement van Marine ontvangen telegram, is het schroefstoomschip Metalen Kruis, onder bevel van den kapt. ter zee H. B. Kip, den 19 dezer te Gribaltar aangekomen, teneinde steenkolen in te nemen, en vervolgens van daar de reis naar Oost-lndië voort te zetten. Aan boord was alles wel. Naar aanleiding van het koninklijk besluit van den 19 dezer wordt het te Feijenoord aangebouwde schroef stoomschip 4de kl. Riouw met den 26 dezer in dienst gesteld, met bestemming naar Oost-lndië, en het bevel daarover opgedragen aan den luit.-ter-zee 1ste kl. W. Steffens. De mailboot Koning der Nederlanden is den 20 dezer 's middags Gibraltar gepasseerd. Alles wel. Het stoomschip de Ruyter is den 18den Maart van Batavia vertrokken en is den 20sten dezer van Port Saïd naar hier vertrokken. Gisteren avond had in Tivoli de jaarlijksche algemeene vergadering plaats van Helder's Comité van het Roode Kruis. De president, de heer Oudenhoven, opende de bijeenkomst met eene toespraak, waarin hij o. a. wees op de oorlogsgebeurtenissen in Oost-lndië, waardoor voor de vereeniging een nieuwe taak was ontstaan tot het verleenén van krachtdadige hulp. Door den secretaris, den heer Krol, werd verslag gedaan van de verrigtingen der vereeniging in 't afgeloopen jaar, o.a. van het door 't Hoofdcomité genomen besluit, dat er een verzameling van modellen worde bijeengebragt van al wat op 't gebied van hulp, verpleging, vervoer en ver blijf van zieken en gewonden uitgevonden of volmaakt wordt om tot leiddraad en voorbeeld voor de comité's te dienen. De zorg hiervoor is opgedragen aan eene commissie van vijf geneeskundigen. Ingevolge hiervan zal eene barak worden vervaardigd tot model. Modellen van een en ander zullen ter beproeving aan het Departement van Oorlog worden aangeboden. De rekening en verantwoording van den penningmeester sloot met een batig saldo van 515.62. De vergadering nam op voorstel van den president het besluit om, in navolging van 't geen het hoofdbestuur en het Rotterdamsch comité hebben gedaan, hiervan 100 als eerste gift voor de expeditie naar Atsjin af te zonderen. Na eenige discussie werd mede op voorstel van den president besloten een deel der inkomsten te bestemmen voor aankoop van eenige noodwendigheden bij zieken verpleging, ten dienste van mingegoede plaatsgenooten. Tot secretaris werd gekozen de heer Steenbergen, in plaats van den heer Krol, die eerstdaags naar elders vertrekt; tot leden van het comité de heeren B. K. Boom en L. Yerhey, terwijl de 4 aftredende leden van het dage- lijksch bestuur werden herkozen. Door den heer Steenbergen werd ter bezigtiging gesteld de teekening van een door hem uitgedacht hulpmiddel om de verdere spoedige verpleging van gekwetsten te bevorderen, 't Bestaat in een ledikant met toebehooren, zoodanig inge- rigt, dat het door twee mannen kan worden gedragen en dat het bevat al het noodige voor ligging, hetgeen anders verspreidt is en vaak te vergeefs wordt bijeengezocht. Deze vinding is aan het hoofdbestuur ter beoordeeling ingezonden. Door den president werd dank gebragt aan den wegens vertrek aftredenden secretaris en vervolgens de .vergadering gesloten. De generaal-majoor I. H. R. Kohier, wiens dood in den strijd voor het vaderland in ons vorig nommer werd medegedeeld, was geboren den 3den Julij 1818 en had dus den ouderdom van bijna 55jaren bereikt. Op 14jarigen leeftijd reeds trad bij in dienst bij de 9de afdeeling infanterie in twee jaren werd hij bevorderd tot korporaal; in Oct. 1839 werd hij als onderofficier overgeplaatst bij het Oost- Indische leger, waar hij reeds na een verblijf van drie maanden werd bevorderd tot 2den luitenant; in 1852 werd

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1873 | | pagina 1