EENE DIENSTBODE, ADVERTENTIËN. STATEN-GENERAAL. Benoeming-en, enz. Buitenland. Engeland. Oostenrijk. Burg-erlijke Stand. Gemeente Helder. Marine-Haven Nieuwediep. Correspondentie. Mejufvrouw A. VOS, Zuidstraat, 9 ure in de slooten nog ijs te zien was. Daardoor zijn de vele in den omtrek reeds opkomende aardappelen geheel afgevroren, en ook de fabrikanten van dakpannen en vloer tegels lijden daardoor sehade, aangezien al het gevormde in de laatste 14 dagen door de vorst is vernield. Dr. A. Réville, predikant bij de Waalsche gemeente te Rotterdam, heeft jl. Zondag voormiddag, met eene leer rede naar aanleiding van Matth. 22, vs. 19, afscheid genomen, 't Was evenwel, zegt de N. Rott. Crt. o. a., geen afscheid in den gewonen zin des woords, geen laatst vaarwel. Daartoe heeft hij Nederland en zijne gemeente te lief. Hij hoopt beiden van tijd tot tijd weder te zien en bij die gelegenheid den kansel te betreden, die hij thans, na eene 21jarige ambtsbediening, ,zon verlaten. Dat hij naar zijn vaderland teruggekeert, hij hield zich overtuigd dat niemand het hem ten kwade zou duiden. Ieder regt- geaard Nederlander toch weet wat het beteekent, aan den erfgrond der vaderen gehecht te zijn en zal het dus in hem eerbiedigen, dat hij zijne krachten wil gaan wijden, aan het zwaar beproefde Frankrijk. Daar woedt, meer dan elders, strijd op godsdienstig gebied. Diep in 't hart getroffen door de jammerlijke gevolgen van staatkundige verwikke lingen, löopt het te midden van dien strijd gevaar, de ware oorzaken van zijn rampspoed uit het oog té verliezen en de toevlugt te nemen tot wanhopige combinatiën, die den eer zouden verergeren dan verbeteren. Daarom bij naar gindsche dreven, niet in den waan van den storm te kunnen bezweren, maar in het gevoel van den burger, die in 't oogenblik van nood te wapen snelt, inde overtuiging dat ieder, hetzij met minder, hetzij met meer kracht bedeeld, het zijne moet doen waar zijn pligt hem roept. De heer W. H. C. Koeken, geschorst predikant te Moerdijk, is door het Provinciaal kerkbestuur van Noord brabant schuldig verklaard aan het verbreken der plegtig door hem afgelegde beloftenaan ongehoorzaamheid aan en verzet tegen de kerkelijke verordeningenaan het ver wekken van onrust in de gemeente en het verhinderen van de wettige uitoefening van de openbare godsdienst te Moerdijk, mitsdien aan verstoring van orde en rust en vergrijp in de uitoefening zijner kerkelijke betrekkingen. Hij is op grond daarvan ontzet van zijn ambt als herder en leeraar en van zijn lidmaatschap der Ned. Herv. kerk. v- In de Arnh. Crt. vraagt „een Nederlander," den weerbaarheidsbond, „die zooveel geld door de leening heeft gekregen," wat deze denkt te doen bij de hervatting der Atsjinesche expeditie. Bij de jl. Vrijdag te Arnhem gehouden loting der Maatschappij van Landontginning zijn de volgenden prijzen gevallen: eerste premie (Akkeroord), f 120,000 op No. 2094 geplaatst door den heer Feith, kassier te Groningen; tweede premie (Veldheem), f 22,000 op No. 4974; derde premie (Veelust), f 4,500 op No. 653; vierde premie (Donghorn), f 2,500 op No. 4118; vijfde premie (Kleinzorg), f 1,000 op No. 381. Men meldt uit Amsterdam aan de N. Arnh. Crt. o. a. het volgende: „Eene bijzonderheid der audiëntie vanjl. Donderdag morgen dient wel vermelding en zal zeker door de vrienden der schoone kunsten en onzer taal met genoegen vernomen worden. Victor Driessens, de Vlaamsche tooneeldirecteur, die den nieuw opgebouwden schouwburg voor dit saizoen gepacht heeft, kwam Z. M. verzoeken om met de jaarlijksche konink lijke subsidie begunstigd te worden, terwijl ook van hun kant de hh. Stumpff en Veltman, om de voortduring der aan hen verstrekte koninklijke subsidie kwamen verzoeken. Eerstgenoemde kreeg het niet ondubbelzinnig antwoord: dat het Z. M. nimmer in gedachte zou komen, om de vreemde kunst boven onze nationale te beschermen, en hij, sollicitant, er daarom ook maar niet aan denken moest, 's Konings subsidie te erlangen; Driessens ging met een zeer bedrukt gezigt heen. Veltman daarentegen kwam opgetogen, en als het ware perplex in de groote zaal terug. De Koning had hem geantwoord, dat het van zelf sprak, dat hij op de subsidie kon rekenen, want dat Z. M. nooit vreemden zou stellen boven nationaleneen goede les voor den stedelijken raad der hoofdstad, zoo vervolgt de schrijver, die zoo ondoordacht den schouwburg aan landgenooten ontnomen en aan een vreemdeling gegeven heeft." De Zutphensche Courant schrijft omtrent den optogt gehouden door Myers AmerikUansch paardenspel aldaar: „De heer Felix, ëen der artisten, reed de stad door met een grooten wagen, die niet alleen mét muzikanten was gevuld, maar bovendien door twintig paarden werd voort getrokken. Het was een opmerkelijk schouwspel, den heer Felix, zonder eenige hulp van anderen, geheel alleen zoovele paarden tegelijkertijd, op zoo kunstige wijze te zien besturen." De berigten omtrent dit cirque zijn, naar men meldt, niet overdreven. Men moet werkelijk toeren te aanschouwen geven, die aan het Nederlandsch publiek onbekend zijn. Uit een elft, die dezer dagen op de vischmarkt te Deventer werd verkocht en opengesneden, haalde de kooper een gouden ring te voorschijn. Jl. Zaturdag morgen lag in Friesland meer dan een half voet hoog sneeuw. Even als hier te lande heeft ook in België en in het noorden van Frankrijk gedurende de jongstverloopen dagen strenge koude geheerscht. In beide landen is de thermometer tot onder nul gedaald en in België zelfs tot 5 a 6 graden onder dat punt. De scherpe nachtvorsten hebben in genoemde landen aanmerkelijke schade aan de vroege aardappel- en aan vele andere voorjaarsproducten en in Frankrijk ook aan de wingerden toegebragt. Te Parijs en in den omtrek dier stad is veel sneeuw gevallen. Deze strenge temperatuur maakt een te onaangenamer indruk, omdat de winter er, even als ten onzent, bij uitstek zacht is geweest. 'f >i u De heer Stanley, de vinder van Livingstone bevindt zich tegenwoordig te Parijs. De Keizer van Duitschland heeft voor den Willemstoren te Dillenburg 3000 thaler geschonken. De Turksche regering heeft wegens het langzamerhand uitsterven der paarden van Arabisch ras den uitvoer van Arabische paarden uit de provinciën Bagdad, Syrië en Aleppo voor den tijd van 7 jaren verboden. Een der lijken van de equipage van de Atlantic, dat te Cerampus Reef is aangespoeld, is gebleken dat te zijn van een 25jarige vrouw, die deze reis en reeds verscheidene andere als gewoon matroos had medegemaakt. Tweede Kamer. Zitting van Zaturdag 26 April De ontwerpen tot verhooging der Indische begrooting voor 1873 en verstrekkingen voor het departement van oorlog, zijn zonder discussie aangenomen. Zitting van Maandag 23 April. De tribunes zijn stampvol en geen wonder de discussie over de nota betreffende Atsjin is heden aangevangen. De heer van Lijnden was de eerste spreker. Het resumé zijner rede is, dat de verantwoordelijkheid der oorlogs verklaring en van den toestand, waarin wij verkeeren, ten laste komt van het opperbestuur, dat is, de regering hier te landedat behoudens nadere inlichtingen de oorlog niet is geregtvaardigddat voor alsnog ook niet bewezen is de noodzakelijkheid der expeditie. Wijders verlangde hij te weten wat nu verder gedaan zal worden? De heer Haffmans meent, dat de noodige inlichtingen omtrent de aanleiding tot den oorlog en de inrigting der expeditie, zoomede de gevoerde correspondentién ontbreken. De nota des ministers geeft veel wat niet noodig is, maar het noodige wordt gemist; hij dringt aan op overlegging van nadere stukken. De heer de Roo waarschuwt tegen partijdige oordeelvelling; hij meent dat onze politiek medebragt Atsjin te annexeeren, maar oordeelt dat de zaak noch diplomatiek, noch militair behoorlijk was voorbereid. Bij zulk een gewigtig vraagstuk vervallen parlementaire consideratiën en is het lot van het kabinet voor hem van ondergeschikt belang. Hij hoopt op voldoende inlichtingen. De heer van Kees betoogde breedvoerig, dat de oorlog ontwijfelbaar is geregtvaardigd. Het échec ontmoedigt hem niet. Nederland is krachtig genoeg om zich van een geleden nederlaag te herstellen. Over de uitvoering van den oorlog behoudt hij zieh zijn oordeel voor; daaromtrent onbreekt nog,dé noodige kennis. De heer van Zuylen is even als de heer van Lijnden van oordeel, dat de regering moet aantoonen, dat de oorlog was geregtvaardigd en dat zij met beleid heeft gehandeld. Hij ontkent een en ander. De zitting welke eerst om half vijf eindigde werd verdaagd tot heden morgen elf uur, als wanneer de minister van Koloniën aan het woord is." Tot surnumerair bij de posterijen is benoemd de heer W. F. L. Oudenhoven, alhier. Te Haarlem zijn o. a. jl. Zaturdag voor het onderwijs in de wiskunde geëxamineerd en toegelaten de heeren E. Vogelenzang, van Alkmaar en L. M. J. Erdtsieck, van Hoogwoud. De luit. ter zee 1ste kl. J. Spanjaard, laatst behoord hebbende tot het escader in Oost-Indië en, wegens langdurig verblijf aldaar den 19 dezer in Nederland teruggekomen, wordt met dien datum op non-activiteit gesteld. Aan den administrateur bij het hospitaal der marine W. W. Bingley is, op zijn daartoe gedaan verzoek, met ingang van 15 Junij a. s., eervol ontslag verleend, onder toekenning van zoodanig pensioen, als waarop hij bevonden zal worden aanspraak te hebben. Tot kommandeur der orde van de Eikenkroon is benoemd mr. den Tex, burgemeester van Amsterdam. Oost-Indië. Benoemdtot 2den machinist bij de gouv. marine, de machinist 2de klasse bij de Koninkl. Nederl. Marine J. F. Platte. Jl. Vrijdag werden in 't Parlement eenige vragen tot de regering gerigt met betrekking tot den staat van zaken ter westkust van Afrika, 't Antwoord van den heer Knatchbull-Hugessen kwam hierop neêr, dat er op dit oogenblik twee Britsche oorlogschepen te Cape Coast zijn, en dat voldoende versterking in troepen uitgezonden is om de Ashantijnen terug te slaan. Deze verzekering belet intusschen de Daily News niet om den toestand vrij ernstig in te zien. 't Blad herinnert er aan, hoe de krijgshaftige, vrij beschaafde en goed georganiseerde Ashantijnen ten allen tijde geduchte tegenstanders zijn geweest van de Engelschen aan de kust, en hoe o. a. de expeditie onder Sir Charles Maccarthy, in 1822, voor Engeland noodlottig is afgeloopen. Zonder alarmist te willen schijnen, kan de News hare bezorgheid niet verhelen. Het lijk van den graaf de la War is in de Cam opgevisebt. In ons vorig nummer deelden wij zijne zonder linge verdwijning mede. De zaak van den „Trichborne-eischer" wordt steeds met de grootste belangstelling gevolgd. Het standpunt door de kroon gekozen is, thans te bewijzen dat de zich noemende Sir Roger Tichborne Arthur Orton is, de zoon van een slagter te Wapping. De Weener tentoonstelling heeft eene groote teleurstelling opgeleverd, in zooverre men meende de plegtigheid der opening en dergelijke gebeurtenissen door muziek te kunnen opluisteren. Bij het stemmen der instrumenten gaven deze een zuiveren toon, maar bij ensemble stukken was er geen plek in de rotonde te vinden, waar zij voldeed. Er was óf een echo óf de toonen rammelden. Alleen op de galerij was er een enkel punt, waar de muziek, maar dan zwak, zuiver vernomen werd. .G Jl. Zondag namiddag is de Keizer van Duitschland met Prins Bismasck en graaf Moltke te Petersburg aangekomen en door dèn Czaar en door diens geheele familie opgewacht en naar zijne woning geleid, alwaar de Czaar hem zijn portret, een eeredegen, het Kruis der George-Orde, een IJzeren Kruis pour le mérite, met het opschrift Sa Ecliabrost (voor dapperheid), benevens vazen en schrijfgereedschap van lazuursteen, ten geschenke heeft aangeboden. Keizer Wilhelm was verrast en getroflen. Opgave van af Zaturdag middag tot Dingsdag middag. ONDERTROUWD: D. Bronsdijk en A. E. Vroom. BEVALLENH. Hardebol, geb. Keijzer (Z.). C. M. van Straten, geb. Vergragt, (D.). E. P. Staalman, geb. Vosseveld (Z.). G. Gerritsen (Z.). M. H. van Veen, geb, Viering (D.). A. Duyts, geb. Vliek (D.). OVERLEDEN: S. D. Luijtze, 46 jaren. G. W. Sehieller, 62 jaren. J. Escherig, 2 jaren en 8 maanden. Zeilklaar Liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming 19 April. 28 April- Prinses Amalia. G.H.Timmermans. Batavia. 25 IJmuiden. F. Zeijlstra. Batavia. 26 Raphaël. G. Molenaar. Cura^ao. Binnengektomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. Binnengek. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor. Herkomst. 26 April. Ottolina. W. Ouwehand. Duink.&Goedk. Samarang. 27 Koningd.Nederl. M. C.Braat. deVries&Co. Bat.viaSuez. 28 Malacca. P. B. Sjöbeck. ZurMühlen&Co. Panaroekan. 28 BritiihConstitution. J. Shaw. Duink.&Goedk. Colombo. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Kroonprindses L. W. Nielsen. Fredrikstad. Hout. Amons Co. Bothnia. J.O.Buseb. Svartvickl.v.Leith. Freija. H. Erichsen. Drammen. v. Vliet Co. Emily Smeed. J. Bennett. Newcastle. Steenk; de Vries Co. John Robinson. J. Stamp. Seaham. ZurMühlen&Co. Stella. D. van Wijk. Lissabon. Stukg. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet). Windrigting en Kracht. Barometer mm. Stand. 27 12 nwtw. 1 14k. 28 12 w. 1.7 29 8 nnw. 8„ 29 12 nnw. 16» 754.46 761.39 757.25 Afw. - 4.84 t 1.99 - 2.25 759.29^- 0.21 Thermometer i nnrtJraJbet Stand. Afw. 5.4 7.0 7.4 7.2 - 6.7 - 5.2 - 2.9 - 5.1 o o fe Toestand van de zee. Hol in z. Golvend. 0.74 0.85 0.86 0.67(Hol in z. Weersgesteldheid- 27 April 12 u. Digtbewolkt, wind, regen, hagel. 28 April 12 u. Digtbetrokken, regenbuijig. 29 April 12 u. Losbewolkt, wind, buijig. 29 April 8 u. Losbewolkt, wind, buijig. Een ingezonden artikel moet wegens plaatsgebrek tot het volgende nummer blijven liggen. die met de wasch kan omgaan. Veertigjarige Eohtvereeniging VAN J. DE VRIES I EN DIEÜWERTJE MOLENAAR. Waard, gem. Barsingerhorn. Uit naam van hunne Kinderen, Behutcd- en Kleinkinderen, J. C. Volder. Ondertrouwd: D. BRONSDIJK Jr. EN A. E. VEO OM. Helder, 26 April 1873. Eenige en algemeene kennisgeving. Heden beviel mijn geliefde Echtgenoote C. M. DE CARPENTIER van een welgeschapen Zoon. Schagerbrug, 26 April 1873. H. VAN OS.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1873 | | pagina 3