1873. N°. 53. Vrijdag 2 Mei. 31 Jaargang. ERVEN IN DE KONINGSTRAAT BERIGTEN BETREFFENDE DEN OORLOG MET ATSJIN. Binnenland. Uitgever A. A. BAKKER Cz. ELDERSCIIE EV NIEUWEDIË COURANT „Wij huldigen het goede." Verschijnt Dinosdao-, Donderdag- en Zaturdag namiddkg. Abonnomentsprija per kwartaal1.30. franco per post - 1.65. VERTREKDAGEN DER BRIEVENMAILS: Naar Oost-lndië: via Triest 13 Mei 's avonds 6 u. 25 m. t Marseille 8 Mei, 's avonds 6 u. 25 m. Brindisi 15 Mei 's avonds 6u. 25 m. t per Prins Hendrik 15 Mei, 'savonds 11 u. Java 30 Mei, 's avonds 1L uur. Curafao en Suriname16 Mei 's morg. 6 u. 25 m. Kaap de Goede Hoop. via Southampton: 3 Mei, 's morg. 6 u. 25 m. en daaraangrenzeiide a<jn te.leggen nieuwe straten. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente HELDER, In aanmerking nemende dat de Koningstraat binnen kort van wege de gemeente zal worden verlicht; Herinneren den eigenaars van erven in de Koningstraat en daaraangrenzende aan 'te leggen nieuwe straten aan hunne verpligting, om die erven van den openbaren weg af te scheiden, door gemet selde muren of houten schuttingen, ter hoogte van 2 ellen, gemeten boven den weg. Daar waar zulks niet hinderlijk is, kan door de ondergeteekenden voorloopig eene andere en minder kostbare wijze van afschutten worden toegestaan. De eigenaars van erven, die vóór 15 Mei e. k. aan de verpligting tot afschutting niét hebben voldaan, zullen overeenkomstig de.ver ordening op liet bóuwen worden vervolgd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Helder, STAKMAN BOSSE, Burgemeester, den 28 April 1873. L. VERHEY, Secretaris. Een telegram uit Penang, dd. 26 April, meldt dat de havens van Atsjiu tot dusverre nog niet effectief zijn geblokkeerd. Jhr. M. Salvador geeft bij advertentie in de Haarl. Crt. als zijne zeer gewaardeerde opinie te kennen, dat wij de Atsjinezen met rust moeten laten. Volgens den te Konstantinopel verschijnenden Levant Herald van jl. Dingsdag, zou in die stad aangekomen zijn een afgezant van den Sultan van Atsjin, met last om voor dezen bij den Sultan van Turkije ondersteuning in den oorlog tegen Nederland te vragen. Naar het U. D. uit zekere bronnen verneemt, heeft de werving voor het leger in Oost-lndië zulke gunstige resultaten, dat men vertrouwt een voldoende versterking van het Oost-Indische leger hier te lande te kunnen vinden, zoodat men niet tot het bujtenland zijn toevlugt zou behoeven te nemen. Van officieren is het aanbod zelfs zoo groot, dat niet allen, die wenschen, zullen kunnen overgeplaatst worden. Bij de marine is het echter, wat de mariniers en matrozen betreft, minder gunstig gesteld, daar niettegen staande het verhoogde handgeld, nagenoeg niemand zich aanmeldt. HELDER en NIEÜWEDIEP, 1 Mei Met zekerheid vernemen wij thans, dat Zr. Ms. stoom schip Zeeland de reis naar Oost-lndië zal voortzetten en niet retourneren. Aan den sergeant der mariniers J. P. Rugers, in garnizoen alhier, is de kleine gouden medailje uitgereikt en de daaraan verbonden gratificatie van f 50, voor 36jarige trouwe dienst. Gisteren morgen ten 7 u. 40 m. zijn, per extra-trein, van hier naar Amsterdam vertrokken om aldaar in garnizoen te komen, het 3de bataillon van het 7de reg. infanterie, onder commando van den majoor H. E. J. Heijmans en ie 12d© en 14de compagnie van het 1ste reg. vesting-artillerie, onder commando van den kapitein J. N. A. Schneiders 'an Greijffenswerth. Onderscheidene officieren en burgers Wen den vertrekkenden uitgeleide naar het station van den spoorweg. 8 Namiddags ten ruim 1 ure arriveerde hier een extra- Mnmet troepen, komende uit Amsterdam, die de vertrokken militairen moeten vervangen; het 4de bataillon van het 7de infanterie, onder bevel van den majoor H. F. K. van üverveldt, en de 5de en 13de compagnie van het 1ste 'eg. vesting-artillerie, onder bevel van den kapitein H. A. bchneiders van Greijffenswerth. In de Jonkerstraat alhier heeft gisteren een schoor steenbrand plaats gehad, waarvan de gevolgen door spoedig aangebragte hulp zijn voorkomen. Burean: MOLENPLEIN, N°. 163. Prijs der Advertentiën Van 14 regels 60 cent. elke regel meer 15 cent. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. a—BgBggggnafHIHrtWMBHaiBWMPBÉW— Z. M. zal Zaturdag a. s. de residentie verlaten, ten einde de reis naar de Noordelijke provinciën te aanvaarden. Uit Groningen wordt officiëel medegedeeld, dat ook Z. K. II. Prins Hendrik den 21 of 22 Mei. e. k. in die stad zal arriveren en zijnen intrek nemen ten huize van jhr. mr. W. J. Quintus. Door den minister van Koloniën is de onlangs opgerigte stoomvaartmaatschappij Java volkomen gelijk gesteld met de stoomvaartmaatschappij Nederland. De stoomboot Java van de stoomvaartmaatschappij Java zal 31 Mei vertrekken met een detachement militairen, onder bevel van den majoor Schilfer, en zal ook specie voor het gouvernement overvoeren. Wijders zijn de bepalingen voor gouvernements passagiers gemaakt met de stoomvaartmaatschappij Nederland ook toepasselijk verklaard op de stoomvaartmaatschappij Java. Door zulke regeringsmaatregelen zal de ondernemings geest in Nederland ongetwijfeld worden opgebeurd. (Amst.Ct.) Beroepen bij de Herv. gemeente te Haarlem ds. E. A, G. van Hoogenhuyze, pred. te Steenwijk. Bedankt voor het beroep naar de Herv. gemeente te Nieuw Stadskanaal door ds. A. Bleijenberg, te Enkhuizen. Er is nog niet veel kans op dat Schagen spoedig een wolmarkt zal krijgen. In de zitting der gemeenteraad aldaar van jl. Maandag toch werd besloten de zaak nader te bespreken met eene commissie uit de afd. Schagen der Holl. Maat schappij van Landbouw. Den 24 April was voor de gemeente Nieuwe Niedorp een dag van algemeene vreugde. Van schier iedere woning, in en buiten het dorp, zelfs de meest verwijderde, wapperde de vlag. De door alle inwoners hooggeachte burgemeester, de heer D. van der Stok, vierde zijn zilveren huwelijksfeest, en de gemeente wilde bij deze gelegenheid toonen, hoezeer zij den man weet te waardeeren, die gedurende de laatste 14 jaren aan haar hoofd staat. Des morgens gingen de school kinderen, ten getale van 232, door den hoofd- en de hulp onderwijzers begeleid, in. optogt langs liet dorp, voorzien van vlaggen en banieren. In de school teruggekeerd, ont vingen zij eene versnapering van wege den jubilaris, die weldra met zijne familie in hun midden verscheen, en door de vrolijk juichende kinderen met toepasselijke liederen werd begroet. Na een hartelijke toespraak tot de onderwijzers en kweekelingen, verliet de burgemeester met de zijnen de school en ontving in zijne woning menigvuldige blijken van belangstelling en genegenheid, ook door het aanbieden van fraaije cadeaux. Des avonds waren 80 personen door hem genoodigd in het logement van den heer Kwantes, waar niet minder ondubbelzinnige bewijzen van opregte waardeering aan hem en de zijnen gegeven werden en de gasten tot den vroegen morgen genoegelijk bijeen bleven. De waardige man hal gezorgd dat die dag ook voor de onvermogende een goede dag was; 124 meer of min behoeftige huisge zinnen werden rijkelijk onthaald." Op de te Hoorn gehouden veemarkt waren omstreeks 2500 stuks vee aangevoerd; de handel was vlug en men besteedde voor gelde koeijen f 125 a 325 en voor melk- koeijen f 150 a 350. De gevangene, Jansen, die te Hoorn ontsnapte, is bij Buiksloot gevat en weer teruggebragt. De exploitatie van het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam heeft in het afgeloopen jaar, niettegenstaande de belangrijke uitgaven tot verbetering van het Paleis en de tuinen, een voordeelig saldo van f10,448,881 opgeleverd. De schuttersraad der dienstdoende schutterij te 's Hage, onder voorzitterschap van den luitenant-kolonel, buiten gewoon adjudant des Konings, baron van Hardenbroek van Bergambacht, heeft den 26 April dezer uitspraak gedaan in zake van J. B., schutter bij de artillerie-compagnie van het 1ste bat. der dd. schutterij te 's Hage, op aanklagt van den kapitein H. P. Mutters, kommandant van voormelde compagnie, beschuldigd van verzet tegen zijn meerdere, gedurende de dienst, door woorden en daden. Bij de exercitie op 1 April, toen de compagnie was aangekomen op het daartoe aangewezen terrein en daar appèl werd gehouden, had beschuldigde zonder verlof het gelid verlaten en zich voor den kapitein geplaatst, dezen tot tweemaal toe op beleedigenden toon toegesproken en o. a. de woorden toegevoegd „wat wou jij me doen?" daarna weigerde hij zich, op het herhaald bevel van den kapitein, weder in het gelid te begeven en verzette zich, toen door den kapitein bevel was gegeven hem te ontwapenen en te verwijderen. Terwijl een en ander, na de bevestiging door getuigen, door den beklaagde volstrekt niet werd ontkend, maar hij zich beriep, als verzachtende omstandigheid, op den verregaanden staat van dronkenschap, waarin hij verkeerde, heeft de schuttersraad, overwegende dat het verzet in woorden en daden wettig bewezen was, en de staat van dronkenschap volstrekt geen verzachtende omstandigheid vormt, daar ieder, in wat rang ook bij de schutterij geplaatst, moet zorgen, dat hij zich tijdens de dienst niet in dien toestand bevindt, den beklaagde J. B. veroordeeld: 1. tot wegzending uit de schutterij; 2. (ondernadere goedkeuring van het plaatselijk bestuur) tot een geldboete, waarvan het bedrag jaarlijks, totdat de vijfjarige diensttijd van den veroordeelde zal zijn verstreken, zal bedragen vijftig gulden, invorderbaar de eerste maal op den dag waarop het vonnis kracht van gewijsde zal hebben verkregen en vervolgens telken jare op denzelfden datum; 3. in de kosten van den processe begroot op één gulden. Boeten en kosten des noods door middel van provoost-arrest te verhalen. (D.v.'sGr.) Aan een brief uit het Noorden, voorkomende in het Vaderland, lezen wij o. a. over mej. Mina Kruseman het volgende „De „heeren der schepping," om met Mina Kruseman te spreken, schijnen mij toe zeer onhoffelijk en onloffelijk tegenover deze lang niet alledaagsche vrouw zich gedragen te hebben. Schoorvoetend heeft de pers, voornamelijk toch door mannen gedreven, den lauwer aangedragen, dien zij integendeel met ingenomenheid en overvloedige mildheid had moeten strooijen. Ik beschouw het optreden dezer vrouw, zoo als het geschiedde, met zooveel kracht, waardig heid, ernst en in zulk een onberispelijk schoonen vorm als een evenement. Met vooringenomenheid nam ik onder de toehoorders plaats. Ik wil dit niet ontveinzen; integendeel, ik acht het pligt dit openlijk uit te spreken. De schuld van mijn bevangen oordeel is de pers. Ik had plaats ge nomen en lijdelijk de onbelangrijke, ondiepzinnige jeremiades over Elisabeth de France over mij laten heengaan. Ik was noch koud, noch warm. Velen, ja de meesten mijner mede-toehoorders waren boos; bij wijze van antiquiteit, vond ik, kon men aan zoo'n voorlezing in het genre van mad. de Maintenon of mad. de Genlis althans la mort sans phrase gunnen. De dames zijn zoo dikwijls dupes geweest van heeren verhandelaars, 't Is niet onbillijk, dat de vrou wen de heeren nu eens met gelijke munt betalen. Betsy Perk werd door Mina Kruseman vervangen, en in een halve seconde was het publiek geëlectriseerd. Zij imposeert en sleept mede. Snijdend scherp, niet in den vorm, want de novelle heeft in taal en in kleeding overal het mes eener kunstvaardige kritiek gevoeld, maar snijdend door de scherpe waarheid heeft de spreekster ons voor de ontzag gelijke kwestie van de opvoeding en bestemming der vrouw geplaatst. Zij deed het als artiste en droeg onberispelijk wat uitvoering betreft, door rijke intonatie, vlugheid en doelmatigheid van gebaren, een eenvoudige novelle voor. Vijf zusters uit een fatsoenlijk gezin, zonder middelen, wat moet er van haar worden? Trouwen! Wel zeker en daarop wachten, wachten, altijd wachten op den man, die niet komt! Maar van de vijf trouwen er slechts twee, van de honderd slechts veertig. Wat zullen die anderen? Heeft de vrouw dan geen ander levensdoel? Moet de vrouw, mag zij niet of kan zij niet in haar eigen levensonderhoud voorzien, mag zij niet werken voor haar brood? Haar verkeerde opvoeding, het gebrekkig onderwijs, haar gegeven; „waar het kennis geldt, onderwijst men ons oppervlakkig, waar het oppervlakkigheid betreft,- zeer degelijk!" belet zulks. Tenzij dan, dat men den blaam der excentriciteit niet schuwende, onbevreesd van het ordinaire af te wijken, zich zeiven met duizend moeijelijkheden worstelende een baan breekt. Och, voor de mannen doet men alles; wat scholen rijzen er niet voor hen op, hoogere burgerscholen, polytechnische, gymnasiën, akademiesMogt eens een halve eeuw lang dit heir van inrigtingen door vrouwen bezocht wezen, wat zou ons vaderland dan groot zijn! Intusscben komt voor de vrouw, wie het aan levensdoel en levens kracht ontbreekt, een reddende engel. Het is de tering, die de zwakke en onbeschutte van den last des levens verlost! Ik wil opzettelijk geen verslag geven. Laat men hooren, of zich schamen, dat men niet is gaan hooren. Ik wil een pligt vervullen en het voor de eer van mijn vader land zoo luide mogelijk uitspreken, dat Mina Kruseman op uitstekende wijze hare hoorders voor een ernstige levens vraag heeft geplaatst. In haar gloeide het vuur van ver ontwaardiging, en zij heeft het in het hart harer hoorders overgestort. "Wij mannen laten ons door de liefde voor de moeder, die ons onder het hart droeg, te zeer verblinden over de armzaligheden van het levenslot onzer zusters, en al weet ik evenmin als de spreekster zelve een panacee, ik zeg met haargeven wij der vrouw fair play. Laat ons aan hare opvoeding ten minste niets minder ten koste leggen dan voor die van de would be heeren der schep ping en haar helpen in het ontsluiten van de levensbe trekkingen, die haar ook het levensonderhoud doen vinden. Huwelijk en de wilde namaak daarvan zijn toch niet het een en het al." Dr. A. Réville heeft dezer dagen afscheid genomen van de Waalsche gemeente te Rotterdam, en 11. Zondag is hem, namens een groot aantal vrienden en vereerders, door eene commissie uit hun midden, bij monde van den hoog leeraar Scholten, een aandenken toegezegd, bestaande in eene schilderij van grooten omvang, eene kerk voorstellende,

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1873 | | pagina 1