Duitschland. Oostenrijk. Rnsland INGEZONDEN. Burg-erlijke Stand. Gemeente Helder. Burg-erlijke Stand. Gem. Anna Paulowna. Burg-erlijke Stand. Gemeente Callantsoog-, 281ste STAATS-LOTERIJ. Marine-Haven Nieuwediep. ;s voor een sleephelling, stelsel Labat; en dat de regering niet bekend is met een plan om bet brievenvervoer van Harwich naar Berlijn over Vlissingen te rigten. De bezwaren, in 't verslag opgesomd, werden bij de beraadslaging nader toegelicht, doch ook bij onderscheidene leden vond het ontwerp irarme verdediging, vooral met het oog op het algemeen belang van den handel en de schoone gelegenheid die "Vlissingen daartoe aanbiedt. Het ontwerp werd ten slotte aangenomen met 37 tegen 34 stemmen. Vervolgens werd aangevangen met de behandeling van het ontwerp tot aanleg van spoorwegen voor rekening van den Staat. Een motie tot nitstel hiervan werd verworpen met 61 tegen 10 stemmen. Zitting van Maandag 5 Mei. Bij de gehouden discussie over den aanleg der lijn ArnhemNijmegen voor Staats-rekening heeft de minister verklaard, dat omtrent andere lijnen, Welke bij geen mogelijkheid door particuliere industrie konden aangelegd worden, de regering tot staatsaanleg geneigd zou zijn. De minister had het oog op eenige speciaal besproken lijnen, alsde Noordhol- landscb-Friesche Spoorweg, AlmeloZwolle en verbinding van Gorkum met den Staatsspoorweg. Het wetsontwerp waartoe ook de lijn ZevenbergenZwaluw behoort, is daarop aangenomen met 88 tegen 3 stemmen. Heden (Dingsdag) hervatting van het debat over de regterlijke organisatie. Buitenland. De Times zegt, dat de wereldtentoonstelling te Weenen uit een politiek en sociaal oogpunt de hoogste belangstelling wekt. Binnen menschengeheugen heeft Oostenrijk de grootste rampen ondervonden, die een land kunnen treffen en toch is er geen staat op het vasteland, die sneller vooruit is gegaan. In vele opzigten is het geheel veranderd. Politieke veranderingen en de toenemende gewoonte van vrije discussie hebben zelfs invloed uitgeoefend op het maatschappelijk leven des volks, dat nu oneindig veel verschilt van de beleefde en goedhartige, maar apathische Oostenrijkers van voor '48. Het is alsof een stroom van licht en leven over let volk is uitgestort. Spoorwegen hebben daartoe bijge dragen, maar veel meer nog heeft :het te danken aan het zaad der vrijheid, dat sedert dien tijd over Europa is uitgestrooid. ,on; - j n In het Tichborne-proces zijn thans alle getuigen uit Parijs gehoord; de zaak van den „claimant" staat zeer zwak. De Birmingham Gazette meldt, dat vier personen Zaturdag avond in een waggon van de 2de klasse van de Iersche expres zaten, die om 11 u. 40 m. 's avonds te Stafford aankwam. Het waren twee dames, de heer Moore van Londen en de heer Thomas Brown, heelmeester van Limerick. Kort na het vertrek uit Londen sliep de heer Moore in; Brown viel hem aan en gaf hem een stokslag op het hoofd. De heer Moore greep onmiddelijk zijn tegen strever vast en hield hem in bedwang tot de trein te Staf ford kwam, waar men bevond dat Brown zinneloos was. Hij zeide voornemens te zijn geweest al de personen te vermoorden, die zich in den wagen bevonden. t Volgens de laatste berigten bestond de Britsche strijdmagt aan de kust van Guinea behalve uit vier oorlog schepen uit 840 man waaraan nog versterking zou worden toegevoegd. In Wiesbaden zijn twee dames van aanzienlijken huize, waarvan een met een geheimraad gehuwd, tot 1| jaar zware kerkerstraf veroordeeld, wegens het stelen van kant in winkels. De strike der huurkoetsiers te Weenen heeft niet langer dan twee dagen geduurd en is derhalve nog voor de opening der tentoonstelling geëindigd. Nadat zij door de politie met geldboete en intrekking hunner concessie bedreigd waren, hebben de huurkoetsiers de eerste stap tot verzoening gedaan en van de zijde der politie is daarop de toezegging gegeven, dat het nieuwe tarief in enkele opzigten berzien zou worden. K »|f* Volgens berigten omtrent de Khiva-expeditie wordt op sommige plaatsen 't marcheeren aan de troepen zeer moeijelijk gemaakt door de ontzettende sneeuw-massa's. Mag men den Golos gelooven, dan zou een gedeelte van het expeditie corps reeds den 27 dezer Khiva kunnen bereiken, wanneer ten minste niét al te veel kameelen sterven en onderweg geen onverwachte tegenstand wordt geboden. Den 6 Junij zon een ander gedeelte kunnen arriveeren. Dingsdag avond is te St. Petersburg door 2094 militaire musici en tamboers de aangekondigde taptoe op uitstekende wijze uitgevoerd. De indruk was „geweldig."' Koog op Texel, 3 Mei 1873. Heden werd alhier de eerste steen gelegd voor 't nieuwe school gebouw, door den hoofdonderwijzer ter dezer plaatse. In eene toespraak wenschte hij den aannemer suecès op zijn werk, den opzigter en de werklieden de noodige harmonie om met genoegen werkzaam te zijn. Het gemeentebestuur, hoewel niet vertegenwoordigd, werd daarom niet vergeten, maar voor zijne bemoeijngen in dezen buide en lof gebragt. Al was de Koog ook volgens sommigen in vele opzigten een vergeten plekje, ten aanzien van 't onderwijs had men althans bewijzen van 't tegendeel voor de hand. Een driewerf hoezee! door een 5Otal leerlingen aangeheven, waarvan velen van vlaggen voorzien waren, een: leve het gemeentebestuur! door alle aanwezigen en het zingen van een paar Vaderlandsehe liederen besloot de toespraak des onderwijzers. Deze ontving den dank voor t gesprokene van hen, die met het werk of het toezigt daarop belast waren en de kinderen genoten eene kleine versnapering van den aannemer. Hiermede liep deze eenvoudige plegtigheid tot aller genoegen af. X. Mijnheer de Redacteur Bij de vele becijferingen die in het adres van de plaatselijke schoolcommissie aan den gemeenteraad, ter zake van tractements- verhooging der HH. onderwijzers en van wijziging der schoolgeld- lumng; voorkomen, is het niet te verwonderen dat uw verslaggever in de jongste raadsvergadering uiet alle cijfers, op het eerste gehoor, heeft kunnen verstaan. Hij meldt dat: de schoolcommissie, bij eene heffing van 40 eents 's maands per scholier, de schoolgelden raamt op f 4000 's jaars. Dit is niet juist. Een cijfer iu ongeveer dit bedrag zou verkregen worden wanneer van elk schoolgaand kind het schoolgeld letaald werd; maar dit cijfer is alleen genoemd om aan te toonen dat ook in dit geval bij de voorgestelde heffing het onderwijs nog bijna half om niet wordt gegeven. Intusschen is het er zoo ver af dat de schoolcommissie gerekend zou hebben op de betaling van het schoolgeld door alle kinderen, dat de jaarlijksche ontvangst door haar geraamd wordt op ongeveer f 2000 (twee duizend;) voor een aantal wordt geheele of gedeeltelijke kwijtschelding voorgesteld. Om verkeerde gevolgtrekkingen, waartoe de onjuiste opgave van uwen verslaggever bij het publiek aanleiding zou kunnen geven, te voorkomen of weg te nemen, verzoek ik u deze regelen te plaatsen tot rectificatie. Texel, Namens de Plaatselijke Schoolcommissie. 5 Mei '73. R. G. J. WIERINGA, Secretaris. Het leven te Weenen. Hieromtrent bevat de Pall Mali Gazette de volgende beschrijving: Geen aangenamer, geen amusanter plaats is er in de wereld - namelijk voor wie vrijen tijd en geld genoeg heeft dan de hoofdstad van Oostenrijk. Om in de hoogste kringen toegelaten te worden, dient men te behooren tot een der groote adelijke familiën van Europa: want de Oostenrijksche adel is nog immer zeer exclusief; geen koopman, hoeveel malen ook millionair, vindt genade in zijne oogen. Maar de klasse der parvenu's zelf heeft zich aaneengesloten, vormt eene weelderige en levenslustige coterie en verleent gaarne aan vreemdelingen een schitterende gastvrijheid. En bovendien zelfs zonder éénige introductie bij inwoners, behoeft de reiziger zich te Weenen geen oogenblik te vervelen. Om te beginnen, heeft hij de schouwburgen, die goedkooper en in vele opzigtén beter zijn dan de Parijsche; zij zijn 't rendez-vous van alle klassen, van den Croatischen sjouwerman af, tot den Keizer die men vier, vijf avonden in de week in zijn loge kan zien, hartelijk lagehend om de dwaze, onverbeterlijk opgevoerde farces en operettes. Dan, na afloop van de theaters, breekt 't vrolijkste uur van den avond aan. Geheel Weenen gaat soupeeren; de restaurants zijn opgepropt, de straten vol leven en beweging, op een uur dat ze te Londen reeds spookachtig leêg en donker zijn. Aanlokkelijker nog dan de schouwburgen, zijn de Weener zomer- theaters: lagehende, goed-verlichte tuinen, waar men, in een gemak- kelijkenrottingstoel gezeten, versche lucht inademt en kostelijk comediespel aanschouwt, onder 't genot van een Smyrnasehe sigaar en een glas goudgeel, ijskoud lagerbier. In die tuinen treft men een deftig publiek aantal van dames, waarvan de meeste zeldzaam bevallig zijn. Want de Weener vrouwen zijn bekend zoowel om hare schoonheid, als om de keurigheid en kostbaarheid van hare toiletten, en de bevallige losheid van hare manieren. Men heeft dikwijls de Oostenrijkers bij de Engelschen vergeleken. Inderdaad, beide nationaliteiten gelijken op elkander in uiterlijk en door sommige karaktertrekken. Maar de Oostenrijker komt hierin meer den Fransch- man nabij, dat hij 't grootste deel van zijn leven slijt buitenshuis^ 't Café is des Weeners eigenlijk thuis. Geen Weener homme d'affaires heeft het zóó druk, of hij kan, midden op den dag, een half uur uitbreken om met een vriend of bezoeker even de straat op te slenteren, een ganzelever-pasteitje (een der fijne hapjes van de Weener keuken) te gaan snoepen, en een schoppe bier te gaan drinken. 't Moet dan ook gezegd worden, dat de Weener café's verleidelijke inrigtingen zijn: verleidelijk door chique en ruimte, door prettige gezelligheid, uitgezocht consumabel, de meest vlugge, beleefde bediening, en in de voornaamste althans voortref felijke avond-concerten, van welke het Fremdenblatt dagelijks de programma's bevat, tegelijk met eene menigte andere nuttige wenken voor hen die den tijd wenschen te dooden. Bijzonder schoon zijn de omstreken van Weenen. Baden, Voslau, Hitzing, Schönbrunn en de kloosters aan de oevers van den Donau bieden tallooze verrukkelijke uitstapjes per rijtuig, spoortrein of stoomboot. Naar Schönbrunn loopt tegenwoordig ook een paardenspoor. Amerika en de Modoc-Indianen, De strijd tusschen de troepen der Vereenigde Staten van Noord- Amerika en de Modoc-Indianen, die nabij de grensscheiding tusschen Oregon en Californië, en dus in het noordwestelijk gedeelte van de Unie, gevoerd wordt, erlangt een vrij ernstig aanzien. De geschie denis dier worsteling, zooals zij uit mailberigten en laatstelijk uit telegrammen is bekend geworden, is kortelijk deze. De Modoc- Indianen, die thans, naar het schijnt, niet meer dan een 70tal personen sterk zijn, hebben sedert geruimen tijd de bovenbedoelde streken onveilig gemaakt; hetgeen ten gevolge gehad heeft, dat in het begin van dit jaar troepen gezonden zijn om aan hunne rooverijen een einde te maken. Zij hebben die troepen niet alleen in een onaantastbare stelling in de scheuren en spelonken namelijk van een aloud en uitgestrekt lavabed, hetwelk tusschen 10 en 60 voeten diep is afgewacht, maar hun bovendien belangrijke verliezen berokkend, zoodat men gepoogd heeft eene minnelijke schikking met hen te treffen. In het begin van April echter hebben zij de personen, die uit naam der Amerikaansche regering met hen over den vrede kwamen onderbandelen, verraderlijk aangevallen en ver- scheidenen hunner vermoord. Daarop beeft de bevelhebber der troepen, de generaal Geilen, besloten de Indianen in te sluiten en te zorgen dat er niemand zou overblijven, die zich zou kunnen beroemen de hand te hebben gehad in den moord der vrede-onder- handelaars; hetgeen echter, naar luid der jongste berigten, groote moeijelijkheden bleek in te hebben en tot belangrijke verliezen heeft geleid. De Módocs waren al spoedig uit de ingesloten schuilhoeken naar andere ontsnapt, en de troepen, die verleden Zaturdag eene poging gedaan hebben om ben op te sporen, zijn in eene hinderlaag gelokt, waarbij 19 man gesneuveld, 23 gewond en 4 vermist en dus waarschijnlijk gevangengenomen zijn; terwijl het schijnt dat de Modocs niet meer dan 4 man verloren hebben. Sedert is eene versterking van 400 man troepen naar het tooneel der worsteling afgezonden. De Indiaansche bevolking der Vereenigde-Staten wordt op 300,000 personen geschat, waarvan er 245,000 kunnen gezegd worden vreedzaam te zijn. Daarentegen zijn een 56,000tal vijandig, die op drie verschillende punten bestreden worden. Vooreerst in het noordwesten, het tooneel van den hierboven beschreven oorlog; vervolgens in het zuiden, in Nieuw-Mexico, waar de stam der Apachen gestadig in bedwang moet gehouden worden, en eindelijk in het noorden, in Minosota, waar de Dacotahs, Sioux, Blackfeet en andere stammen herhaaldelijk in opstand zijn en van waar laatstelijk niet al te duidelijke berigten zijn ingekomen omtrent overwinningen, welke zij nabij fort Garry, en dus op Engelsch grondgebied, op de troepen der Unie zouden hebben behaald. Opgave van af Zaturdag middag tot Dingsdag middag. ONDERTROUWD: K. Beukenkamp, smid en J. Roerdomp. V. Urban, fourier der artillerie en M. Reek. GETROUWD: Geene. BEVALLEN: S. S. Weers, geb. de Jongh, (Z.). A. Visser, geb. List, (Z.). T. Burger, geb. Gores, (D.). H. Sant, geb. Kool, (Z.). S. van Engelen, geb. Meijer, (Z.). C. Minneboo, geb. Zwis- selaar, (D.). C. Pieterse, geb. Boon, (D.). A. Havenga, geb.Giezen, (D.). A. Kerkhoft', geb. Westerman, (D.). OVERLEDEN: J. de Wijn, geb. van der Meer, 55 jaren. E. G. Janse, 5 jaren. Levenloos aangegeven 2. Van 16 tot 30 April 1873. ONDERTROUWDC. Krans, timmerman, wonende te Schagen en T. Dekker, R. Roerman, arbeider en G. Vink. GETROUWD: Geene. BEVALLENE. Pronk, geb. Leijen, (D.). R. Kooijman, geb. Hagenaar, (D.). D. van Brederode, geb. Klein, (D.). T. Muntje- werf, geb. Mosk, (D.). J. Cornelissen, geb. Crum, (Z.). T. Dekker, (Z.). J. Kooger, geb. Metselaar, (Z.). M. Visser, geb. Zwaag, (Z.). OVERLEDEN: R. Waiboer, 2 maanden. J. P. Heiligenberg, 5 maanden. E. Breen, 3 maanden. P. Tuinman, 46 jaren en C. Bek, 35 jaren, de beide laatsten te Wieringerwaard woonachtig. Van 1 tot 30 April 1873. ONDERTROUWD: Dirk Vos en Geertje Mooij. Frans Jonger- ling, wonende te Zijpe en Marijtje Baken. GEHUWD: Maarten Kruit en Maartje Brouwer. GEBOREN en OVERLEDEN: Geene. VIJFDE KLDA.SSE. Eerste lijst: No. 9242, 14422 en 19255 ieder 400; No. 14397 200; No. 271, 513, 2669, 8004, 9320, 9861, 15619, 18697 en 19693 ieder 100. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming 25 April. IJmuiden. F. Zeijlstra. Batavia. 26 5 Mei. Raphaël. G. Molenaar. Curaijao. 30 30 April. SusanM.Dudman.* P. K. Durkee. Philadelphia. 4 Mei. 5 Mei. Bellatrix. E. Kruse. Philadelphia. 4 Adriana Johanna. W. Bakker Hz. Suriname. 4 Noordzeekanaal. L. Bron. Soerabaija. Per Raphaël de heer A. P. Risch, echtgenoot en 4 kinderen, de heer F. F. Sonstral en echtgenoot. *Ligt ter reede. Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. Binnengek. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor. Herkomst. 1 Mei. Fairwind. J. Perkins. Duink.&Goedk. Bezoeki. 1 Pepita. N.P.Pahlson. v. Vliet 8cCo. New-Orleans. 2 Florentine. R. Jones. Duink.&Goedk.Passaroeang 2 A. E. Vidal. M.Angelbeck. Soerabaija. Cornelia. H. Croese. IIoogl.&v.Herw.Passaroeang Ary Scheller. J.L.Besseling. Duink.&Goedk.Passaroeang Aliee. H.C.H.Pieper. ZurMühlenbCo. Macassar. Eugénie. L. Voss. Duink.&Goedk.Passaroeang Juanita. D. F.deMaruri. Order. Wilmington. 6 Era. S. Faeeij. Duink.&Goedk. Bahia. Binnengekomen Sohepen bestemd hunne lading in de Binnenhaven te lossen. Schip. Stoomvaart. Hardwieke. Irene. Barbara. MariaElizabeth Aimwell. Hebe. Gratitude. Kepier. Biddiek. Bunymede. Mary enEmily. Mart ha. Albieore. Gezagvoerder. J. Brouwer. J. Dennis. J. J. Hansen. J. Robinson. J. Henderson S. Fernie. W. Harrison. S. Hodgson. C. Mohrke. T. Liddie. K. Drijden. G. Moorsom. J. J. Topzant. R. Laurenee. Herkomst. Hamburg. Sunderland. Gibraltar. Seaham. Newoastle. Sunderland. Newoastle. Boness. Greensmouth. Lading. Cargadoor. Stukg. Duink.&Goedk. Steenk. ZurMühlen&Co. Stukg Steenk. Hoogl. &v.Herw. ZurMühlen&Co. Duinker&Goedk. ii de Vries Co. Machineriën. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet). a Windrigting Barometer Thermometer C. •ÈPÓ Toestard van a ii en Kracht. mm. -a g u O O °- de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 4 12 nwtw. 7k. 752.21 - 7.75 7.8 - 4.8 0.81 weingolv 5 12 zzo. 4» 754.40 - 5.66 10.6 - 2.1 0.74 Slechtw. 6 8 z. 9 748.88 -11.22 9.8 - 1.0 0.81 Golvend. 6 12 zw. 11 750.72 - 9.38 8.7 - 4.1 0.86 Golvend. Weersgesteldheid- 4 Mei 12 u. Bewolkt, wind., buijig, koelweer. 5 Mei 12 u. Betrokken, regenbuijig. 6 Mei 8 u. Digtbewolkt, wind, regenbuijen. 6 Mei 12 u. Bewolkt, wind., bufjig, koelweer.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1873 | | pagina 3