Benoeming-en, enz. STATEY-GENERAAL. Gedurende de zomerdienst zullen van hier vertrekken treinen ten 6 u. 30 m.; 9 u. 10 m.; 1 u. 30 m. en 7 u.; en aankomen ten 9 u. 45; 12 u. 23 m.7 u. 37 m. en 10 u. 47 m. Des Vrijdags en Zaturdags vertrekt ten 11 u. 46 m. een markttrein naar Alkmaar, welke ten 3 u. 20 m. alhier retourneert. Het oude handschrift, bij de familie Over de Linden alhier berustende, het Adela-boek, dat voor eenigen tijd onder onze vaderlandsche geleerden zooveel belang stelling wekte en zooveel strijd uitlokte, wordt in 't jongste nommer van das Ausland besproken. De schrijver laat in het midden of het werkelijk een gedenkstuk is uit de 13de eeuw en toen vervaardigd naar aanteekeningen, die van veel vroeger tijd en zelfs van vóór onze tijdrekening dag- teekenen, dan wel of het eene valsche oorkonde is, die niet ouder kan zijn dan van omstreeks het einde der 16de eeuw. Hij acht dien strijd echter nog niet beslist, en zoolang dit het geval niet is, moge men verpligt zijn van den inhoud van het boek een voorzigtig gebruik te makenbelangrijk heid is daaraan niet. Hoogst merkwaardig acht hij het, dat alleen in dat boek, waarin de vroegste geschiedenis der Friezen, hunne Indische herkomst, hunne zeevaart enz. beschreven worden, melding gemaakt wordt van het bestaan eener watergemeenschap, ter plaatse waar thans de door graving der landengte van Suez, de Middellandsche en Roode zeeën verbindt. De vermelding van die zee-engte, waarvan geen der oude geografen gewag maakt, maar die toch volgens de uitkomsten van het geologisch onderzoek, door de commissie voor het Suez-kanaal stellig moet bestaan hebben, geeft aan het boek eene hoogere waarde, zelfs dan, wanneer het niet uit de 13de maar uit de 16de of 17de eeuw afkomstig mogt zijn. Door Z. M. is bepaald, dat aan de navolgende officieren een missie naar Weenen is opgedragen, ten einde voor een wetenschappelijk militair doel de tentoonstelling en eenige andere militaire inrigtingen aldaar in oogenschouw te nemen, alsden officier van gezondheid 1ste kl. dr. P. J. van der Grijpden militairen onder-intendant 2de kl. W. F. Meyl, werkzaam bij het ministerie van Oorlogden kapt. C. W. T. von Jeetze van het reg. grenadiers en jagers; den kapt. A. M. Mazel van het 1ste reg. vesting-artillerie en den kapt. F. H. Ampt van het korps ingenieurs, mineurs en sappeurs. Z. M. de Koning ontvangt telkens nieuwe bewijzen van de sympathie der Drenthenaren, die zich zeer vereerd toonen Neêrlands vorst in hun midden te zien. Op alle dorpen, waar Z. M. zich vertoont, vieren de ingezetenen feest. Het Vaderland verneemt, dat ook Z. K. H. Prins Frederik voornemens is om gedurende het verblijf van Z. M. in de provincie Friesland zich voor eenige dagen derwaarts te begeven. Boven het reeds vastgestelde contingent voor het leger in Oost-Indië zullen dit jaar nog naar Java wederom worden uitgezonden: 1700 man infanterie, 200 man van het wapen der artillerie en 100 mineurs en sappeurs, waaronder 5 pCt. onderofficieren en 6 pCt. korporaals. Aangenomen het beroep naar Oost- en Wester-Blokker door den heer J. van den Bergh Jr., pred. te Heemstede; naar Rotterdam door ds. L. Schouten, pred. te Harderwijk; naar Zutphen door ds. B. Kuperus, pred. te IJlst. Dr. I. Hooykaas, pred. bij de Hervormde gemeente te Schiedam, heeft het beroep naar de Remonstrantsch Gereformeerde gemeente te Rotterdam aangenomen. Door de heeren P. Dammes en J. P. van Putten te Texel, is met goed gevolg examen afgelegd voor de betrek king van hulponderwijzer. Beiden leerlingen van den heer J. Glijnis aldaar. De lijst der hoogst aangeslagenen in de directe belasting, verkiesbaar tot leden van de Eerste Kamer der Staten- Generaal voor de provincie Noordholland, bevat 192 namen, Mevrouw von Herbeck schelde en gaf bevel om in te spannen. „Tante," zeide Emmy toen de dienstbode zich weder verwijderd had, „laat ik toch voleindigen wat ik begonnen ben. Ik vind het in het geheel nog zoo dwaas niet, als bij eenige wilde volks stammen zoo als men zegt de vrouwen hunne mannen des te inniger lief hebben, hoe meer slagen zij van hen krijgen. Slechts een satan een wezenlijke satan wordt eenmaal uw schoon zoon;" en hier werd de toon harer stem wezenlijk roerend zacht door de uitdrukking van kinderlijke liefde, die er in opgesloten lag, „want gij zijt inderdaad mijn tweede moeder en geen moeder kan beter zijn dan gij." Mevrouw von Herbeck kuste Emmy op haar voorhoofd en zeide „God geve dat alles goed afloopt; uw lot baart mij dikwijls zorg genoeg. De dienstbode meldde, dat het rijtuig voor was en het toilet tot het aanvaarden van de reis begon. Emmy trok een korte, met bont gevoerde mantel aan en sloeg een kap van zachte witte wol om haar hoofd en om haar prachtig blond haar. „Maar uw mantel is zoo wijd, Emmy! de koude dringt overal door," zeide hare tante waarschuwend. „Dan zal ik de roode shawl om mij heenslaan, en zal er uitzien als een Rus in zijn kaftan." „En wat trekt gij over uwe schoenen van atlas, Emmy?" „Die wilde ik juist in de met bont gevoerde laarsjes steken, die ge mij met Kerstijd gegeven hebt, tante." Niet waar, ik ben gehoorzaam, ik doe alles wat gij wenscht?" Mevrouw von Herbeck schudde even met haar hoofd. Het reiseostuum was aangetrokken; de dienstbode geleidde de dames naar den wagen, legde nog een duchtige pels over de voeten, wenschte ze een gelukkige reis en voort ging het over de krakende sneeuw. Spoedig had men de grenzen van Birkenwald overschreden en het heerenhuis van Charlottenhof, de woning van den assessor von Löbau, werd als een duistere opeen gedrongen massa in de schemering zichtbaar. Hoezeer Emmy ook tegen von Löbau uit gevaren had, toch kwam haar hoofdje uit den van hoek den wagen te voorschijn tot aan de ruiten van het portier en luisterde zij, na een onderzoekenden blik over hel geheele gebouw te hebben laten gaan, waarvan slechts door twee vensters licht scheen. „Von Löbau is reeds naar D. gereden, de benedenste kamers worden door den inspecteur bewoond," fluisterde zij. Daar hare tante geen vragen deed, maar haar sluijer nog vaster over haar gelaat trok, ging ook Emmy weder met haar hoofd op het kussen liggen en droomde van vreugden zonder tal, die het bal van heden avond haar zou brengen. (Wordt vervolgd). waarvan 151 inwoners van Amsterdam. De eerste is de heer Anton Povel, geb. te Greever 6 Jan. 1796 en gena turaliseerd in 1852, wiens aanslag bedraagt f 7000,48 (grondbelasting f 2026,70, personeel f 2759.38 en patent f 2214,40) voor aanslagen te Amsterdam, Utrecht, Rotter dam, Leeuwarden en Hilversum. Op deze lijst komen ook voor de heer J. Spaans Jr., te Barsingerhorn, wiens aanslag bedraagt f 1019.25, de heer J. S. Jansen, te Helder, aanslag f 1041,67, de heer jhr. mr. G. C. Fontein Verschuir, te Heilo, f 1017.78.1, de heer jhr. mr. C. van Foreest, te Heilo, f 1719.92, de heer mr. J. J. H. van Reenen, te Bergen, f 1860.581, de heer J. Oostwoud Wijdenes te Hoorn, 876.53, de heer D. Schui temaker, te Avenhorn, f 868.15 en de heer jhr. D. C. de Dieu Fontein Verschuir van Heilo, te Alkmaar, f 854.13. Als een zeldzaamheid kan worden medegedeeld, dat te Wieringen bij den landbouwer P. K., een schaap is hetwelk vijf weken geleden één, en thans weder twee lammeren heeft geworpen. Door het postkantoor te Alkmaar zijn in 1872 ver zonden 14,816 ongefrankeerde en 354,741 gefrankeerde brieven, 6376 aangeteekende en 75 met aangegeven gelds waarde, tot een bedrag van f 24,407. Uitbetaald zijn 3059 postwissels tot een bedrag van f 59,312 en gedeponeerd 5901 stuks tot een bedrag van f 102,376. 421,860 post zegels en 44,805 briefkaarten zijn verkocht. 549 kwitantiën werden gedeponeerd; daarvan werden 452 a f 1974.62 betaald en kwamen 97 a f 1173.78 onbetaald terug. De zuivere opbrengst van het kantoor beliep f 20,554. Omtrent de spaarbank aldaar kan worden medegedeeld, dat de ontvangsten in 1872 hebben beloopen f 35,752, makende met de inkomsten van allerlei aard eene som van f 38,885. De uitgaven beliepen f 27,261. Het beloop van het kapitaal was, het tegoed daaronder begrepen, f 84,890, terwijl de bank schuldig was f 74,181. Aan 1724 deelhebbers is 4 pc. rente uitgekeerd geworden. Door de hulpbank zijn 307 voorschotten gegeven tot een bedrag van f 22,080. Van 312 aanvragen zijn slechts 5 geweigerd; 305 voorschotten zijn geheel betaald; 7 zijn door borgen betaald. De wekelijksche afbetalingen met de renten hebben bedragen f 21,459. Het schuldboek zonder de rente was groot f 4667. De ontvangsten waren f 23,210 en de uitgaven f 23.611alzoo meer uitgegeven dan ont vangen f 401. Het reserve-fonds bedraagt f 4652. Door de vereeniging tot Ontwikkeling van den land bouw in Hollands Noorderkwartier zal in de maand Augustus a. s., op nader te bepalen dag, een wedstrijd gehouden worden in den Groetpolder onder Winkel, met werktuigen voor den graanbouw. Verscheidene prijzen zijn uitgeloofd, o. a. een van 100 voor de doelmatigste en best werkende graanmaaimachine voor twee paarden. Het jaarverslag over 1872, door het bestuur der stoomvaartmaatschappij Nederland aan de aandeelhouders gezonden, is niet ontmoedigend, al is het waar, dat de financiële resultaten nog alles behalve gunstig zijn. Het eerste exploitatiejaar der maatschappij sloot met een tekort van f 140,665; het nu afgeloopen boekjaar levert een tekort van f 48,500. Twee oorzaken hebben medegewerkt tot dit ongunstig resultaat over het laatste boekjaar. De prijzen der steenkolen, die bij het oprigten der maatschappij f 8 per ton waren, zijn, zonder dat dit voorzien kon worden, tot f 16 gestegen. De Suezkanaal-maatschappij verhoogt willekeurig, in strijd met de concessie, het tarief, zoodat van een schip der maatschappij hetwelk vroeger 19,000 fr. betaalde, thans 32,000 fr. per reis geëischt wordt. Een en ander verhoogt de onkosten per reis met f 25,000 en heeft het saldo in een tekort veranderd. Gesteld dat de beide verhoogingen blijvend zijn, dan is toch het vooruitzigt op dividend niet verloren. De 4 stoom schepen hebben in 1872 slechts 5 reizen gemaakt, die gemiddeld een netto-winst van ruim f 35,000 opleverden. Het aantal reizen kan bijna verdubbelen, terwijl de schepen in den handel zulk een goeden naam verkrijgen, door gave uitlevering der lading, dat aanvankelijk tabak werd over gevoerd voor f 90, later voor f 100 en laatstelijk voor f 110 per last. De handelmaatschappij, die in 't afgeloopen jaar f 99.14 per last betaalde, zal wegens de hooge zeil- vrachten in 1872, over 1873 f 107.55 per last vergoeden. Ook voor den overvoer van koffij en thee geniet de maat schappij preferentie, wegens goede uitlevering, zoodat met grond mag aangenomen worden, dat de winst [per reis betrekkelijk aanzienlijk zal stijgen. Daarbij komt, dat, hoewel volgens de statuten voorgeschreven afschrijving op de schepen der maatschappij heeft plaats gehad, deze, tengevolge van verhoogde ijzerprijzen met 25 pCt. in waarde zijn toegenomen. Jl. Woensdag stond voor de correctionele kamer der arrondissements-regtbank te Amsterdam teregt een bij de politie bekende zakkenroller, Christoffel Alders. Hij had reeds meer vonnissen, zoo van correctionelen als criminelen aard, ondergaan, en te zamen 15 jaren en 6 maanden in verschillende gevangenissen doorgebragt. Op 26 April 11. werd hij door twee dienaren van politie op heeterdaad betrapt, terwijl hij, tijdens het spelen der muziek vóór het paleis op den Dam, hij gelegenheid van het jongste bezoek van Z. M. den Koning, eene onder de volksmenigte op den Dam staande jufvrouw een knipbeursje uit den zak futselde. Hij gaf op, thans uit armoede te hebben misdreven, daar hij nergens eenig voor hem passend werk krijgen en 'toch niet verhongeren kon. Voor zwaren arbeid was hij door zijnen ligchaamstoestand ongeschikt; ligten zou hij zelfs nog onlangs aan den commissaris van politie hebben gevraagd, maar deze had hem, volgens zijn zeggen, tot den zomer uitgesteld. Overeenkomstig het rekwisitoir van den subst.- offic. van justitie, mr. P. Verloren van Themaat, verklaarde de regtbank hem schuldig aan enkelen diefstal, na vroegere veroordeeling ook tot criminele straf, en veroordeelde zij hem tot eene gevangenisstraf van 6 jaren en 8 maanden, dat is het maximum der in deze op te leggen straf. (Am.Crt.) Op een der grootste sigarenfabrieken te Amsterdam is de proef begonnen om meisjes het sigarenmaken te leeren. In de jl. Maandag gehouden algemeene vergadering der effectenhandelaars te Rotterdam, is besloten met 1 JUI1g het beursuur te stellen van 12| tot 2 ure. va» De rector der theologische school van de Chris; Geref. gemeente te Kampen heeft aan den burgemeester het door dezen hem toegezonden materiëel voor de lijst van 'JJ! plaats gehad hebbende koepokinenting teruggezonden, m# Jiij< berigt, dat z. i. de theol. school niet tot de inrigtingen 2 behoort, waarop de wet omtrent de besmettelijke ziekten toepasselijk is. niet Omtrent de turfstekers in de Drentsche veenen zegt de correspondent van dé N. Rott. Crt. het volgende3 „Hoeveel die lieden verdienen Zeer veel, met het ooi op hunne werkelijke behoeften. Een geoefend turfsteker ontvangt in het saizoen f 2,50 daags en buiten het saizoen wint hij zijn daggeld door in het zand of in het houtwerk te arbeiden. Hij heeft het goed, maar twee zaken staat tot hem in den weg. In de eerste plaats zijne verslaafdheid 1 aan de jenever, die alle grenzen te buiten gaat. In de tij» tweede plaats zijne tot dusver ongeneeslijke manie om vat t,D den nacht een dag te maken. De lieden gaan, hoe met '"c het hun ook beletten wil, des avonds ten 10 ure aan het S werk; dan bearbeiden zij hun stukje bouwgrond en be. werken het veen tot des middags ten 12 ure. Na det m middag leggen zij zich vier of vijf uren te slapen et beginnen dan op nieuw. Hoe het mogelijk is zulk eene dij levenswijs, met hard werken en veel jeneverdrinken, vol m te houden, is onverklaarbaar, maar zij houden het vol, Ook de vrouwen maken gebruik van sterken drank. It deze afgelegen, door zeer weinigen bezochte streken leeft en sterft eene talrijke bevolking, zonder dat de buitenwereld m er veel notitie van neemt. Ik ben er te kort geweest om !1' over de mate van verstandelijke ontwikkeling te kunnet oordeelen; zeker is het, dat de volbloed-turfsteker iets fei eigenaardigs in het gelaat heeft, dat niet van groot vernuft de getuigt; ze komen hunnerzijds evenmin in de buitenwereld, is als deze zich om hen bekommert. De meesten hebben ra nooit eene stoomboot gezien, hebben geen begrip van den telegraaf en weten zelfs niet wat spoorwegen zijn. Zeer enkelen, die ter gelegenheid van de feesten naar Hoogeveen 5 waren afgedwaald, stonden versteld bij het zien van loco- motief en spoortrein, die zij voor de eerste maal in hun ve leven aanschouwden. De veenvelden worden ontgind; zou ja het niet meer dan tijd zijn ook de hand aan de beschaving le der veenarbeiders te slaan?" Te Hoogeveen heeft men als omklinker een trommel slager. Regt karakteristiek is het zeker dat deze trommel slager ook in functie treedt telkens als er kerkdienst is, daar er geen groote klok in Hoogeveen is. Des Zondag) trekt die omslager wanneer de kerkdienst aanvangt drie of viermaal met trommelslag het dorp door, en op dat signaal begeven de geloovigen zich ter kerk. 11 De tunnel, aldaar bij gelegenheid van 's Konings bezoek opgerigt, bestaat uit circa 300,000 turven. 11 Het Nieuwsblad voor den Boekhandel bevat de volgende annonce: „De dames Kruseman en Perk, zijn van zins Weenen te bezoeken. Zij wenschen zich met heeren redacteuren en uitgevers te verstaan tot het leveren van artikelen en brieven, waarin hoofdzakelijk zal worden behandeld niet ie voorwerpen op de tentoonstelling, maar hetgeen aldaar, buiten die voorwerpen om, door vier scherpe vrouwenoogen wordt opgemerkt. Adres generaal Kruseman, Brussel, (Chaussée de Charleroi 51)." Te Bethlehem is de rust hersteld. Frankrijk eischt evenwel dat degenen, die in de H. grot vernieling hebben aangerigt, zullen gestraft worden. De koepel van den St. Paul te Londen is 111 voeten hoog, die van de St. Pieterskerk te Rome is 156 voet en die van het tentoonstellingsgebouw te Weenen 354 voet. Kladderadatsch viert deze week zijn 25jarig bestaan, 't Blad geeft bij deze gelegenheid een aardige plaat, voor stellende een optogt van zijne „vrijwillige en niet-vrij willige medewerkers." Onder deze laatsten bespeurt men Thiers, gewapend met een monster-bouquet. De kapitein-commandant der dd. schutterij te Assen H. A. M. Brumsteede is benoemd tot officier der orde van de Eikenkroon. Benoemd tot directeur van het postkantoor te Kampen de heer H. van Yssel Groothuis, thans directeur van het postkantoor te Zaandam. De luit. ter zee 2de kl. H. C. Achenbach, laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost-Indië en van daar den 27 dezer in Neder land teruggekomen, wordt op non-activiteit gesteld. De off. van gez. 2de kl. G. G. Rovers, alhier in-garnizoen, wordt met den 15 dezer verplaatst naar Utrecht. Tweede Kamer. Zitting van Dingsdag 6 Mei. De Kamer hervat de beraad slagingen over het wetsontwerp houdende eene nieuwe regterlijke inrigting. De artt. 4965 worden behandeld. Bij art. 56 nam de Kamer een niet onbelangrijk besluit. De regering had voorgesteld, dat, indien een regterlijk ambtenaar het lidmaatschap der Tweede Kamer aanvaardde, en de dienst daardoor stremming ondervoud, het personeel tijdelijk kon worden vermeerderd. Met 52 tegen 10 stemmen werd dit artikel verworpen. Een amendement vau, den heer Lenting, de strekking hebbende om de bezoldiging van zoodanig regterlijk ambtenaar tot op het 2/3 te verminderen werd met 49 tegen 14 stemmen verworpen. Zitting van Woensdag 7 Mei. De discussie over het appèl in alle strafzaken is niet afgeloopen. Aan het slot der zitting is inge komen de credietwet voor uitgaven ter zake van Atsjin, groot 5J millioen. De slotsom van het dezer dagen uitgebragt verslag der staats commissie, benoemd bij Kon. besluit van 4 Mei 1870 om het plan van den heer Bos c. s. over de indijking van het zuidelijk gedeelte der Zuiderzee te onderzoeken, luidt, naar men verneemt, als volgt De meerderheid is van gevoelen 1. Dat de indijking, droogmaking en het in cultuur brengen

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1873 | | pagina 2