ADVERTENTIËN. Buitenland. België. Frankrijk. Engeland. Duitschland. Zwitserland. Italië. Amerika. Burgerlijke Stand. Gemeente Helder. Burgerlijke Stand. Gemeente Texel. 281ste STAAT S-LOTERIJ Marine-Haven Nieuwediep. SCHAGER MARKT van HEDEN. ,an het zuidelijk gedeelte der Zuiderzee op de in het verslag in «Icremeene trekken aangegeven wijze uit een technisch oogpunt fit. jjjoo-elijk is, en dat daaruit zoowel voor het algemeen belang als •e' toor het bijzonder belang der waterschappen niet alleen geene nadeelen 38 uilen voortvloeijen, maar dat daarentegen die belangen daardoor lel blijvend zullen worden bevoordeeld. en 2. Dat verschillende overwogen bezwaren van algemeenen e» aard, ofschoon zij niet uit het oog mogen worden verloren, toch jjetgenoegzaam overwegend zijn om de onderneming op grond daarvan te ontraden. 3. Dat het ontginnen en in cultuur brengen der droog te naken gronden een zeer moeijelijk en kostbaar werk zal zijn, waarbij "S hch tallooze groote bezwaren en moeijelijkheden zullen voordoen, 9 doch dat wetenschap en ondervinding ook dan, evenals zij reeds 88 Mo dikwijls elders hebben gedaan, de middelen zullen aan de hand rt «even om flie bezwaren te overwinnen en de onderneming te maken in tot eene weldaad voor het vaderland. ld 4. Dat de onderneming op zich zelve geene winstgevende zal le lijn en dit alleen kan worden door krachtige hulp en ondersteuning van Rijkswege, doch dat er met het oog op het algemeen belang 111 jlle termen bestaan om die hulp en medewerking te verleenen. 5. Dat, mits van Rijkswege krachtige hulp en medewerking e' worde verleend, er in het algemeen geene aanleiding is gevonden 9 m het uitgeven der onderneming in concessie aan eene maatschappij in beginsel te ontraden. 9 6. Dat de kosten van de gevorderde wijziging der landsverde- K liging in verband met de droogmaking in geen geval behooren te O) morden gebragt ten laste der onderneming. Pe minderheid, ofschoon aannemende dat de onderneming uit een zuiver technisch oogpunt mogelijk is, meent de uitvoering ii Jaarvan te moeten ontraden. Zij meent dat de kwade kansen te ieer de voordeelen overtreffen, om de zaak bij concessie aan te ratten. Mogt de onderneming door het algemeen belang geëischt 11 worden, dan acht zij alleen den Staat bevoegd die uit te voeren. 1 Echter zijn er naar haar oordeel betere wegen in te slaan, die tot a let doel: vermeerdering van grand, kunnen leiden. Zij meent dat ft de zaak, zooals zij thans wordt voorgesteld, van te grooten omvang I is en te zeer ingrijpend in gewigtige algemeene belangen om met l eenige mogelijkheid de voorwaarden te kunnen overzien, die tot u waarborgen voor die belangen gevorderd worden. Enkele leden meenden zelfs, met nadruk de aandacht der regering te moeten vestigen op de vraag, of het wel wenschelijk, ja zelfs te verantwoorden zou zijn om deze droogmaking in handen wan particulieren te geven, daargelaten nog de zeer groote bezwaren, rerbonden aan de uitvoering bij wijze van concessie van een werk, jat zóó diep ingrijpt in de belangen van een zóó groot deel van let vaderland. Jl. Zondag werd de wekelijksche vogelmarkt te Brussel in opschudding gebragt door de eerste toepassing van de wet van 30 Maart, houdende verbod van den verkoop van insecten-etende vogelen. Zeer vele kooplieden hadden ze voorhanden; voor dezen keer vergenoegde men zich met het geven van de vrijheid aan deze vogels, tot groot genoegen der voorbijgangers; de overtreders zijn, wanneer zij zich weder aan wetschennis schuldig maken, met gereg- terlijke vervolging bedreigd geworden. In het Ambigu te Parijs is jl. Zaturdag een stuk van Arsène Houssaye, getiteld Mademoiselle Trente-six Vertus, uitgefloten. In langen tijd heeft men zulk een geduchten val van een tooneelspel niet gezien. Alexandre Dumas fils heeft nog maar de femmes du demi-monde op het tooneel gebragt; Houssaye meende vrijheid te hebben er de femmes ui carte op te brengen en theoriën door haar te doen verkondigen over de maatschappij en de femmes du monde. Hoeveel waars ook in die voorstelling mogt gelegen zijn, zij was te raauw. Er zijn dingen die waar zijn, maar welke men niet behoeft te vertellen of voor te stellen. De Fransche dagbladen spreken van een ziekte onder Je katten, die op dit oogenblik te Périgueux heerscht. Den 2 April heeft een kat, die men dacht dat razend was, ver scheidene andere katten gebeten. Den 26 en 27sten heeft een kat verscheidene personen gebeten, alsook eenige huisdieren. Het gemeentebestuur heeft de inwoners verzocht hun katten te dooden. De Figaro verhaalt, dat dezer dagen te Parijs een zonderling begraven is, die sedert 40 jaar aldaar woonde, en van Hollandschen oorsprong was. Zijn naam is van ïïtlem. In 1831 was hij luitenant bij het Nederlandsche leger en na de afscheiding van België niet wetende, welke nationaliteit te kiezen, verhuisde hij naar Parijs en leefde Jaar in de wijk Batagnolles, Rue des Dames, van 4000 francs rente. Hij was verzot op militaire zaken en vertoonde zich nooit anders dan in uniform. Hij las veel krijgskun- Jige boeken en hield zich zelf voor een groot veldheer. Zijn buren hielden veel van hem daar hij goedaardig en liefdadig was. Daar hij zich als te knap beschouwde om altijd luitenant te blijven, zorgde hij zelf voor bevordering. In 1840 benoemde hij zich tot kapitein en droeg de uni form van dien rang. In 1855 steeg hij op eigen bevel tot luitenant-kolonel. Tijdens de krimoorlog vertoonde hij zich ®et de onderscheidingsteekenen van een kolonel in Ned. Jienst, en bewees zich zelf in 1860 de eer eener benoeming tot ridder van den Ned. Leeuw, waarvan hij later zelfs officier en commandeur werd. In 1870, toen zijn gezond heid slecht werd benoemde hij zich tot generaal. Daarop «wd zijn gezondheid beter, zoodat hij zich in dien sieuwen rang kon vertoonen. Onder zijne papieren werden Je brevetten gevonden van de verschillende graden en ridderorden, die hij zich bij de gratie van zich zeiven had vereerd. De kwestie der loonsverhooging is reeds doorgedrongen tot de stille en deftige vertrekken van het Britsch Museum. De ambtenaren en assistenten van deze voorname inrigting, waaronder gentlemen van de grootste begaafdheden, zoowel °p letterkundig als wetenschappelijk gebied, hebben verhoo- fpng van hun salaris gevraagd, dat, niettegenstaande de steeds aangroeijende werkzaamheden, nog altijd hetzelfde is als bij de instelling door curatoren in 1835. Ofschoon door curatoren ten sterkste aanbevolen, is de verhooging door het beheer der schatkist geweigerd. -Van de Kust van Guinea wordt aan de Liverpool Couiier geschreven, dat de Ashantijnen den o >rlog hebben begonnen, omdat de Engelschen hun niet even als de Nederlanders jaarlijks een geschenk gaven van 400 dollars en bovendien 30 dollars voor iederen man, die de Koning hun bezorgde voor hun leger in de koloniën. Deze lieden waren door den Koning van Ashantee gemaakte krijgs gevangenen, die natuurlijk liever aan de Nederlanders voor de dienst in hun leger verkocht dan door den Koning geslagt worden. De Engelsche diplomaten schijnen van „gevestigde regten" van den Koning van Ashantee niets geweten te hebben en de heer Pope Hennessy, destijds bestuurder der kust, wilde van de eischen van dien Koning niets hooren. Toen de Engelschen den Koning verzochten eenige Duitsche en andere zendelingen, die te Comercey werden gevangen gehouden, los te laten tegen eene ver goeding van 1000 p. st., werd de gezant gevangen genomen, en vielen de Ashantijnen met 13,000 man het onder Engelsche bescherming staande gebied aan. Aan Daily Telegraph wordt uit Petersburg het vol gende gemeld: „Volgens een berigt, van Engelsche zijde afkomstig, heeft de Khan van Khiva aangeboden, om zich onvoorwaardelijk aan de eischen van Rusland te onderwerpen. Dezer dagen is te Edinburg eene invloedrijke meeting gehouden, waarin besloten is eene inschrijving te openen met het doel om een door mevrouw D. O. Hill vervaar digd standbeeld van dr. Livingstone te koopen, ten einde het te Edinburg in Princess-street, aan het einde der Waverley-brug, op te rigten. De bekende Frankforter Bierlerawallblijkt in het geheel aan 27 personen het leven gekost te hebben. De brouwers hebben zich tot den gemeenteraad gewend om schadevergoeding, maar dit werd geweigerd. Zij zullen zich nu beklagen bij de Pruissische regering. Bij een besluit van den Bondsraad is aan de hertogin van Madrid en aan eiken agent van don Carlos het verblijf in de westelijke en zuidelijke kantons van het land ontzegd. In antwoord op het adres der Fransche deputatie heeft de Paus gezegd, dat Frankrijk niet ophield blijken van zijne liefde jegens hem te geven. Z. H. gaf voorts zijn vertrouwen te kennen, dat op de tegenwoordige beproe vingen een dag van zegepraal zou volgen. Ten slotte ver klaarde hij, dat in deze oogenblikken de maatschappij aller- wege door de ernstigste gevaren werd bedreigd. De stem van den Paus was helder en krachtig en zijn voorkomen voortreffelijk. Spanje. Jl. Zaturdag overhandigde de gezant der Yereenigde Staten aan den president-minister de boodschap van den generaal Grant, waarbij deze aan de Spaansche regering mededeelingen deed van de adressen van gelukwensching, in de beide huizen van het congres ten aanzien der Spaan sche republiek aangenomen. Bij die aanbieding, welke met veel vertoon gepaard ging, hield de generaal Sickles de volgende toespraak: „Bij een gemeenschappelijk besluit van den 3 Maart hebben de Amerikaansche Senaat en het Huis van Vertegenwoordigers uit naam van het Amerikaansche volk het Congres der Spaansche republiek geluk gewenscht met de invoering van den republikeinschen regeringsvorm in Spanje. Ik acht mij gelukkig van dit besluit aan Uwe Exc. mededeeling te kunnen doen en haar tevens mijne gelukwenschingen te mogen aanbieden met den goeden uitslag der door u verordende maatregelen en met de mede werking, welke uw wijs bestuur ondervindt. In eene speciale vergadering heeft de Amerikaansche Senaat een ander besluit genomen, waarbij dat hooge staatsligchaam zijne inge nomenheid heeft te kennen gegeven met het berigt dat uwe regering de slavernij op Portorico had afgeschaft, en door die handeling een blijk had gegeven van haren opregten wensch om republikeihsche instellingen te vestigen in een land, waar een edele vrijheidsmin en een regtvaardige eerbied voor de regten van den mensch heerschen. De Vereenigde Staten verlangen niets liever dan het geluk van die naburige landen, waarmede zij goede betrekkingen onderhouden, en stellen daarom een levendig belang in alles wat de welvaart der West-Indiën betreft. Door de opheffing der slavernij heeft de Spaansche republiek de zekerste waarborgen gegeven voor den vrede en de aan hankelijkheid van hare Amerikaansche bezittingen. In het genot van de voordeelen hunner betrekkingen tot het moe derland en met de vrijheid verzoend, zullen Cuba en Portorico voortaan meer dan ooit tot den luister van Spanje bijdragen, en zij zullen ondervinden dat de regtvaardigheid de steunpilaar is der republiek, tot welke zij thans behooren, en hunne rust en welvaart het beste verzekert." Te JDixon in Illinois heeft een vreeselijk ongeluk plaats gehad. Een groote menigte was op een brug verzameld om een doop bij te wonen, toen plotseling de brug instortte en allen in den stroom vielen. Men gelooft dat er minstens 50 personen verdronken zijn. Reeds zijn 32 lijken, meest van vrouwen, opgevischt. Vele personen worden vermist, en 24 ontvingen ernstige kwetsuren. Opgave van af Dingsdag middag tot Donderdag middag. GETROUWD: C. Hagenaar en A. M. Veen. A. Kater en J. Rezel. D. Bronsdijk en A. E. Vroom. J. G. A. Berindsen en A. Leijen. BEVALLENA. Stijger, geb. Meijsser, (D.). L. J. Zoll, geb. Braams, (D.). OVERLEDENW. Jonker, 67 jaren. H. Molleman, 3 maanden. H. Wentel, 5 weken. Levenloos aangegeven 1. Van 1 tot 7 Mei 1873. ONDERTROUWD: Jan Witte Jz. en Martje Bakker. Jacob Geus en Pietertje Wuis. Pieter Leenderts Bakker en Jantje van Gromv. Leendert Griek, weduwnaar van Klaaske Koudenburg en Aritje van der Wal. Arie Timmer en Trijntje Koppen. GETROUWD: Cornelis de Ridder en Aaltje Schaap. Simon Puiman en Catharina Slot. Jacob Bakker en Antje Kerke. Thomas Thomassen en Hendrikje Dekker. GEBORENAntje Guurtje, dochter van Jacob Bakker Lz. en Trijntje Roeper. Arie, zoon van Pieter Burger en Frouwtje Brouwer. OVERLEDEN: Johanna Geertruida, 4 jaren en Arendje, 2 jaren, dochters van wijlen Cornelis Tanis en Maartje Pippeling. Jannetje Duinker, 63 jaren, weduwe van Maarten Kalis. VIJFDE KLA.SSE. Tweede lijst: No. 5723, 17174 en 19798 ieder 1000; No. 10351 en 10938 ieder ƒ400; No. 3446, 4036 en 13191 ieder 200; No. 2578, 12025 en 13772 ieder 100. Derde lijst: No. 317, 1446, 10081, 10124, 15002, 15276, 15751 en 18058 ieder ƒ1000; No. 718, 3139, 10773,11216 en 19603 ieder 400; No. 4290 200; No. 1436, 6295, 7185, 10407, 15555, 16934, 17586 en 19875 ieder 100. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Sehip. Gezagvoerder. Bestemming 25 April. IJmuiden. F. Zeijlstra. Batavia. 4 Mei. Adriana Johanna. W. Bakker Hz. Suriname. 4 Noordzeekanaal. L. Bron. Soerabaija. 7 GerardPieterServat. G. de Joode. Samarang. 7 Hansa. E. Schellhase. Montevideo. Binnengekomen Koopvaardij schepen Groote Vaart. Binnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor. Herkomst. 7 Mei. Argus Eije. H. Wood. van Vliet Co. Galveston. 7 Stamford. E. Garden. ZurMühlen&Co. Bataviav.Suez. 8 Gesiena. B. Ordeman. Hoogl.8cv.Herw. Batavia. Aangekomen per Stamford, de hh. Papta, kapt. der infanterie en familie; Dura, off. van gezondheid en familie; P. Seegers Veeckens. Binnengekomen Sohepen bestemd hunne lading in de Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Conservator. W. Robinson. Newcastle. Steenk. Hoogl.8tv.Herw. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet). 1 Uren. |j Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh.l procent. 1 Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 7 12 zzw. 5k. 753.59 - 6.55 10.8 - 2.2 0.84 Slechtw, 8 8 otn. 0.5„ 746.50 -13.68 9.8 - 1.4 0.92 Vlak. 8 12 zo. 0.4„ 747.78 -12.40 1.00 - 3.2 0.84 ii Weersgesteldheid: 7 Mei 12 u. Helder, ligtbewolkt, mooi, donder. 8 Mei 8 u. Digtbewolkt, mooiweer. 8 Mei 12 u. Digtbewolkt, mooiweer. PER TELEGRAAF, a 611 Lammeren f 16 a 21 250a350 12 Bokk. en Geiten - 1 a 7 90al80 15 MagereVarkens- 17 a 25 180a360 105 Biggen - 8 all-J 190a290 Eenden c. a 170a200 12 Kippen - 80 al25 90al40 Boter per kop - 90 a 9a 13 Kaas per K.G. - 30 a 40 a Kip-Eijeren per 100 -280 a 34a 40 Eend-Eijeren -350 a Paarden f Ossen Stieren 260 Gelde-Koeijen - Kalf-Koeijen - Vaarzen Hokkelingen 40 Nucht.Kalveren- VetteRammen - 370 Schapen Na een langdurig en zeer smartelijk lijden, overleed heden mijn geliefde Echtgenoot JOHANN FRIEDER1CH WIL HELM JONKER, in den ouderdom van 67 jaren en 6 maanden. Helder, 6 Mei 1873. Wed. B. JONKER, geb. Blok. Mede uit naam mijner Kinderen en Behuwdzoon. Kennisgeving aan Vrienden en Bekenden. In 67jarigen ouderdom overleed heden ten mijnent huize J. F. W. JONKER, gepensioneerd Sergeant-Majoor der Mariniers. Bijna 25 jaren diende hij mijne familie met eene trouw, welke ons steeds met achting aan hem zal doen denken. Nieuwediep, 6 Mei 1873. A. A. BAKKER Cz. Voor de menigvuldige en hartelijke betuigingen van deelneming, ondervonden bij gelegenheid onzer veertigjarige Echtvereeniging, betuigen wij onzen hartelijken dank. St. Maartensbrug, 8 Mei 1873. D. SCHOORL en NEELTJE JONKER. Mede uit naam onzer Kinderen. De ondergeteekende brengt bij dezen zijn innigen dank aan de Israëlitische gemeente te den Helder, voor de vele bewijzen van belangstelling, ondervonden bij de ter aarde bestelling van zijn geliefde Echtgenoote. Wleringen, M. A. STIBBE. 6 Mei 1873. Mede namens mijne Kinderen.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1873 | | pagina 3