ADVERTENTIËN. Burgerlijke Stand. Gemeente Helder. Burgerlijke Stand. Gemeente Wieringen. Marine-Haven Nieuwediep. ALKMA ARSCHE MARKT VAN GISTEREN. ALKMAARSCHE MARKT VAN HEDEN. ?kel dat lindi ar e« Bar» vordet '«git, iet Ij nscha ir oo el ti niddel garii- al die eau. eiilt i k mi au. Het Hof der Admiraliteit is thans bevoegd verklaard tot regtspreken in zake de aanvaring van de Charkeih met Je Batavier, op grond, dat de Khedive, aan wien de Char keih toebehoort, geen onafhankelijk souverein is. De eisch van de Nederlandsche Stoomboot-Maatschappij bedraagt 20 000 p. st. De Charkeih, die nog steeds onder arrest is, wordt op eene waarde van meer dan 30,000 p. st. geschat. De Admiraliteit heeft aan de gepantserde fregatten Audacious en Penelope last gegeven om den Shah van van Perzië tegemoet te varen. De Londensche Daily Telegraph deelt een telegram mede, volgens hetwelk in het Russische fort aan den mond van de Jaxartes afgezanten van den Khan van Chiwa aangekomen zouden zijn, met volmagt om al de voorwaarden, de generaal Kauffmann, als opperbevelhebber der Rus troepen mogt stellen, aan te nemen. Daar zij echter eenen anderen weg hadden ingeslagen, dan de voortrukkende Russische troepen volgen, zoo hadden zij den generaal Kauffmann niet ontmoet en hunne zending niet kunnen volbrengen, zoodat voor het oogenblik van eene wijziging van het plan der operatiën of van het staken van den veldtogt, geene sprake kon zijn. Intusschen waren van het fort uit Kirgisen afgezonden om den generaal Kauffmann van de komst der gezanten te onderrigten. Dit berigt schijnt nadere bevestiging te vereischen. Wij vernemen met bijzondere voldoening zegt de Times in een aan de aanstaande komst der Shah van Perzië gewijd artikel dat een buitengewoon gezant onzer Koningin den Shah te gemoet zal reizen, en dat Sir Henry Rawlinson met die eervolle taak belast is. Eene betere had men moeijelijk kunnen doen. De personen die de Perzische taal verstaan en spreken zijn tegenwoordig zelfs in den Indischen staatsdienst niet zeer talrijk meer, en bij ons te lande zijn zij zelfs bijzonder dun gezaaid. Bovendien onderscheidt Sir Henry Rawlinson zich, behalve door eene ongemeene bedrevenheid in de Oostersche talen, door eene veelzijdige praktische ondervinding in de Ooster sche politiek. Hij is zelf gezant bij het Perzische hof geweest, en is later door het bekleeden eener andere betrek king ingewijd geworden in die zeer ingewikkelde intrigues, welke in hagchelijke omstandigheden in de aan onze Indi sche bezittingen grenzende landen gesponnen werden. De Shah en hij zullen zich zonder moeite met elkander ver staan en sir Henry is juist de man om hem met vrucht in de wonderen der Westersche wereld in te leiden. Zelfs de Keizer van Rusland, met al zijne zorg voor de leiding der Oostersche politiek, zou geen beteren vertegenwoordiger kunnen vinden." Uit Bombay telegrapheert men dd. 7 dezer, dat sir Bartle Frère op het punt stond naar Engeland terug te keeren. Duitschland. In het vorige jaar werden in Wurtemberg 231 millioen meikevers gedood. Daar op 1 meikever eene nakomelingschap van ongeveer 20 engerlingen komt en elke engerling gedu rende de driejarige ontwikkelingsperiode 1 kilo planten- substantie verteert, zoo zou de hoeveelheid plantenvoedsel, verteerd door de nakomelingschap der gedoode meikevers in de volgende 3 jaren (nog niet eens meegerekend, dat rij veel meer bederven dan opvreten) in ronde cijfers 23 millioen kilo geweest zijn. Tegenover deze verbazende hoeveelheid zijn de kosten, die op de inzameling der mei kevers vielen, 15,604 gulden, niet de moeite waard. Te Mulhausen, in den Elzas, werd den Pruissen dezer dagen een aardige poets gespeeld, hierin bestaande, dat op zekeren Zondag op geheimzinnige wijze aan den top van een der hoogste populieren in den omtrek de Fransche driekleur werd vastgehecht. Onmiddelijk was de bevolking er vah ingelicht en de wandelaars rigtten lagchend hunne schreden naar den kant, waar de Fransche kleuren wap perden. De politie kwam het laatst achter het nieuwtje, maar zoodra had zij er de lucht niet van beet, of eenige agenten, gewapend met bijlen, begaven zich naar de geïn crimineerde plek en hakten den boom om; geen enkele Pruis toch durfde in den boom klimmen om de oproerige vaan weg te nemen. De geheimzinnige hand kwam echter eiken Zondag terug om een anderen populier met de Fransche vlag te tooijen. Wat te doen? Alle populieren om te hakken, dat ware al te gek geweest; en er werd derhalve eene belooning van 100 thalers uitgeloofd voor dengene, die den „misdadiger" zou ontdekken. Reeds den morgen na deze bekendmaking ontving de directeur van politie in vertrouwen vier namen en even zoovele adressen. Men komt bij den eerste en bevindt zich tegenover een allerdikbuikigst man, die alle moeite had zich te bewegen; van daar gaat men bij den tweeden en vindt een lamme; de derde was een blinde, en de vierde een verminkte. Voeg hierbij dat de inspecteurs en agenten, de woningen, waarheen de fopper hen gezonden had, verlatende, begroet werden door een luid gelach, uit alle verdiepingen, alle vensters en alle winkels, en men zal zich een klein denkbeeld kunnen vormen, hoe gemüthlich de Elzassers met hun nieuwe meesters omspringen. Spanje. Aan het slot van een brief over Spaansche zaken in het Journal des Debats leest men het volgende: Fransche reizigers, die zoo gelukkig waren ongedeerd uit Spanje in hun vaderland terug te keeren, hangen een treurig tafe reel op van de provinciën, die door de Carlisten worden afgeloopen. Overal de zigtbare teekenen van plundering, verwoesting en ellende. Handel en nijverheid zijn vernietigd, de velden onbebouwd, de inwoners aan wanhoop ten prooi, en alle menschelijk gevoel uitschuddende. Ziedaar op welke wijze de legitimisten in Frankrijk en Spanje orde en vrede terug brengen, ziedaar hoe zij, volgens de uitdrukking van de proclamatiën van don Carlos, „de fakkel van den burgeroorlog willen uitdooven." Men mag hierbij niet ver geten dat de Carlisten, eenmaal van gansch Spanje meester, er evenzoo zouden huishouden als zij thans in de noordelijke provinciën doen. Immers op die manier te „regeren," is de eenige eerzucht der legitieme ridders. Amerika Men deelt een staaltje van den strijd der rassen mede uit Louisiana, den ongelukkigen Staat, welke door de schuld van Grant en het Congres onder eene regering zucht, die niet door de meerderheid der burgers is verkozen en die vijandelijk tegenover de blanke bevolking staaf. In Grand- district heeft een neger-moord plaatsgevonden, die herinnert aan de gruwelijke tooneelen van fort Pillow of aan het doen stikken door Bugeaud van een Kabylenstam in met rook gevulde holen. Do aanleiding daartoe lag in eene aanstelling van ambtenaren door gouverneur Kellog (die door Grant ondersteund wordt). Dc negers waren niet tevreden met deze aanstelling (met 't oog op de November- verkiezingen en de daarmee verbonden geschilpunten), bezetten het raadhuis van Colfax en verschansten zich daaraan. Het bezetten daarvan beteekent feitelijk de in bezitneming van het bestuur. De blanken der tegenpartij uit het aangrenzende Rapides-district waren sedert langen tijd op de in Grant-district de overhand hebbende negers verbitterd, rukten in drie compagniën tegen het raadhuis op, namen de daarvoor opgeworpen verschansingen weg en staken eindelijk, nadat zooals de blanken voorgeven de negers op hen gevuurd hadden, niettegenstaande zij een wapenstilstand hadden voorgesteld, het raadhuis in brand. De vlugtende negers werden door de blanken neêrgeschoten, zoodat van de 400 negers er slechts 100 ontsnapten; 300 bleven op de plaats dood, terwijl het verlies aan de zijde der blanken niet meer bedroeg dan 1 doode en eenige gekwetsten. Het zuiden, waar tegenwoordig zoowel politiek als maatschappelijk beide rassen scherp tegenover elkander staan, is als een open buskruidton, waarvan de ontploffing ieder oogenblik kan plaats hebben. Het ontbreekt daar aan de grondelementen voor wettige orde, aan eerbied voor de wetten, daar de bron dier wetten zelf verkeerd is. Hoe de bondsregering, wier tusschenkomst volgens de grondwet eerst op verzoek der wetgevende magt kan plaats hebben, die moeijelijkheden eenigszins zal verzachten van geheele oplossing kan in de eerste jaren nog geen sprake zijn blijft nog steeds te bezien. Er is genoeg gebeurd om het gewone middel van het Congres in de Louisiana-kwestie, overgaan tot de orde van den dag, eindelijk onbruikbaar te maken. De kwestie zal den volgenden winter nog veel ingewikkelder zijn dan dit voorjaar. Uit Amerika komt de tijding dat de troepen der rege ring eindelijk eene overwinning hebben behaald op de Modoc-Indianen. De wereldvermaarde M. F. Maury, oud-officier der marine van de Vereenigde Staten, daarna officier op de vloot der Zuidelijken of Geconfédereerden, is gestorven in den ouderdom van 67 jaar in zijn verblijf te Lexigton in Vir- ginia. Hij stierf als hoogleeraar der natuurkundige weten schappen aan de militaire school te Virginia. De zeevaart en de meteorologie is zeer veel aan hem verpligt. Opgave van af Donderdag middag tot Zaturdag middag. ONDERTROUWDG. Weijrmars, zeeman en D. Duinker. K. Bijl, visscherman en M. C. de Smit. J. van Schadewijk, smid, weduwnaar van L. J.Klapveldis en M. Reijters, weduwe vanB.L. Vogel. GETROUWD: Geene. BEVALLENM. S. Mulder, (Z.). M. Schotvanger, geb. Linde man, (D.). J. L. Veen, geb. Stilkeboom, (D.). H. Nieuwbuurt, geb. Noot, (Z.). OVERLEDEN: N. Tuinder, 33 jaren. H. Visser, 39 jaren. N. C. Kjempe, (ouderdom onbekend). Van 1 tot 31 April 1873. ONDERTROUWD: Cornelis Metselaar en Geertje Tijsen. GETROUWD Adrianus Lampert en Maartje Butter. Wiggert Tijsen en Reinuw Kippenbroek. Alderd Minnes en Aaltje Koorn. Simon Strand en Maartje Everts. GEBORENCornelis, zoon van M. Gorter en T. Kaan. Dieu- wertje, dochter van C. Muurs en G. Kaan. Pieter, zoon van A. Harteveld en E. Boersen. Evert, zoon van P. Everts en G. Groen. Jacob, zoon van J. Bont en A. Knaap. Nan, zoon van J. Rotgans en D. Baijs. Simon, zoon van A. Hutman en M. Hutman. OVERLEDENAaltje, 1 jaar, dochter van P. Keijzer en M. Boersen. Dieuwertje, 2 dagen, dochter van C. Muurs en G. Kaan. Evert, 13 maanden, zoon van D. Baijs en T. Zomerdijk. Antje, 8 jaren, dochter van G. Engel en E. Mikken. Arijaantje, 7 weken, dochter van C. Duinker en A. D. Wigbout. Jacobus, 2 jaren, zoon van D. Zasburg en C. Doris. Jannetje Muurs, 72 jaren, weduwe van D. Kuut. Martinus Jacobus Schröder, 29 jaren, echtgenoot van A. C. Arbouw. Zeilklaar Liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming 25 April. IJmuiden. E. Zeijlstra. Batavia. 4 Mei. Adriana Johanna. W. Bakker Hz. Suriname. 4 Noordzeekanaal. L. Bron. Soerabaija. 7 GerardPieterServat. G. de Joode. Samarang. 7 Hansa. E. Schellhase. Montevideo. Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. Binnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor. Herkomst. 9 Mei Bdith. G. Douglas. Duink.&Goedk. Philadelphia. 10 Caledonian. T. Patching. Bataviav.Suez. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Whitwood. R. Thornton. Goole. Steenk. Hoogl.&v.Herw. Langley. S. Shearer. Sunderland. Duinker&Goedk. Recovery. J. Johnson. Newcastle. Weerkundige Waarnemingen te Helder(Landskeet). Windrigting en Kracht. Barometer Stand. I Afw. Thermometer C. Stand. Afw. Toestand van de z ee. zw. wzw. w. l.Ok. 2.0» 2.4„ 761.23 f 1.01 762.42 f 2.16 763.13 f 2.87 11.6 10.0 10.4 - 1.4 - 3.0 0.75 0.89 0. Vlak. Slechtw. ERRATUM. In een beschouwing over 't oude handschrift van de familie Over de Linden, voorkomende in ons vorig nommer, staat abusivelijk belangrijkheid is daaraan (aan dat handschrift) niet; dit moet zijn: belangrijkheid is daaraan niet te ontzeggen. Kaas. Aangevoerd 221 stapels, wegende 43842 kilogram. Kleine Hooi f 38,Commissie f 39,Middelbare f 38,.Laagste prijs f 23,Kleine Gras f Middelbare f Ter graanmarkt bedroeg de aanvoer 354 hectoliters, waaronder 50 Tarwe, 63 Gerst, 200 Haver en 38 Boonen. Alles werd vlug verkocht. Tarwe f 12, Gerst 57 kilo f 7.10, idera Chev. 66 kilo f 8, Haver 40 kilo f 4.10, idem 45 kilo f 4.60 a 4.80, idem 53 kilo f 5,50, Paardenb. f 7.50, bruine dito f 13.25, Erwten zonder vraag; alles per hectoliter. 4 Paarden bov.'tjaar f 50a270 Veulens - a 18 Koeijen -210a295 72 NuchtereKalveren- 5a 18 717 Schapen - 21a 45 1839 Lammeren - 16a 24 241 Magere Varkens - 21a 35 346 Biggen ben. 10 w.- 10a 14 7 Bokken en Geiten - 5a 10 20 Kleine dito c 60a95 Ezel f a Boter,per 0.630 K.G. c 80a874 KJKJ kJAJÖ Vijf-en-twintigj arige Echtvereeniging VAN JAN Pz. KIKKERT IJ. ,1 tunJHbnv *»>l» ftortltml» 1/ BETJE D. KALF. Texel, 11 Mei 1873. Hunne dankbare Kinderen en Behuwdzoon. Vijf-en-twintigjarige Echtvereeniging; VAN AARJEN BROUWER JOHANNA MARIA VINK. Helder, 11 Mei 1873. Uit naam hunner dankbare Kinderen en Behuwdkinderen. Algemeene kennisgeving. Weersgesteldheid' 9 Mei 12 u. Helder, beneveld, mooi. 10 Mei 8 u. Bewolkt, beneveld, mooi. 10 Mei 12 u. Helder, beneveld, mooi. Getrouwd GERHARDUS HENDRIK GEERLIGS, van Anna Paulowna, EN AAGJE KISTEMAKER, van Winkel. 11 Mei 1873. Heden overleed, na een langdurig en smartelijk lijden, mijn geliefde Echtgenoote TRIJNTJE BAKKER, in den ouderdom van ruim 57 jaren. Wat ik, mijne Kinderen en Kindskinderen in haar verliezen kunnen zij alleen beseffen, die haar eenigermate gekend hebben. Nieuwediep, 10 Mei 1873. W. C. HENKES. Mede uit naam mijner Kinderen en Schoonzoon. Strekkende deze tot algemeene kennisgeving zoowel binnen als buiten deze gemeente. Heden ontsliep, zacht en kalm, na een kortstondig lijden van 10 dagen, mijn innig geliefde Vader HENDRIKUS VISSER, in den ouderdom van 59 jaren. Nieuwediep, 9 Mei 1873. H. C. VISSER. Strekkende deze tot algemeene kennisgeving. Voor de menigvuldige blijken van deelneming, onder vonden bij de langdurige ziekte, het overlijden en de begrafenis van mijn geliefden Echtgenoot JOHANN FRIEDERICH WILHELM JONKER, betuig ik, ook namens mijne Kinderen en Behuwdzoon, mijn hartelijken dank. Helder, 11 Mei 1873. Wed. B. JONKER, geb. BLOK. Mevrouw ©ROEST8WBBVEB betuigt, ook namens haren Echtgenoot, haar dank voor de deelneming bij hare ernstige ongesteldheid ondervonden. Nieuwediep, 10 Mei 1873. Het R. C. KERKBESTUUR der Parochie SWiF PETRUS EN PAULUS, te Helder, stellen <8® het zich ten aangenamen pligt, openbare hulde te brengen aan de Heeren J. DE VRIES en J. DE GRAAF, Schilders ter dezer plaatse, voor het uitmuntend Schilderwerk aan onze Altaamis, enz., door hen in bovengemelde Kerk vervaardigd. Deze vereerende erkentenis moge den Heeren J.DE VRIES en J. DE GRAAF de streelende zelfvoldoening schenken en andere Besturen opwekken en aanmoedigen om aan deze, even kundige als loijale Schilders, met het volste vertrouwen hunne werkzaamheden op te dragen.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1873 | | pagina 3