ADVERTENTIE N. Buitenland. Duitschland. Zwitserland. Italië. China en Japan. Burgerlijke Stand. Gemeente Helder. Burgerlijke Stand. Gemeente Texel. Marine-Haven Nieuwediep. SCHAGER MARKT van HEDEN. per Telegraaf. weiden door den minister niet ernstig bestreden, omdat ZExo. de billiikheid daarvan wel inzag, doch dit zelve niet kon voordragen met het oog op de vele ambtenaren, voor wie tractements-ver- kooging eveneens noodzakelijk is. Zaturdag a. s. voortzetting. De redering heeft aan de Kamer voorgesteld de bekrachtiging der overeenkomst, met de Amsterdamsche Kanaal-Maatschappij, laatstelijk gesloten. De regering beantwoordt bevestigend de vraag, 0f 't wenschelijk is, aan de Kanaal-Maatschappij, door het ver kenen van verdere staatshulp tot voortzetting van het werk ge- levenheid te verschaffen. ï)e Maatschappij is niet te kort gekomen aan hare verpligtingen, ten aanzien van de uitvoering der concessie, volgens goedgekeurde plannen en bestekken; de Maatschappij heeft toegestemd in het te haren laste nemen van wijzigingen in de werken zonder ver- voeding en in het compenseèren van het mindere met het meerdere werk. Nopens het Kanaalpeil h'èeft men zich verstaan. De regering stelt voor, de Maatschappij in de gelegenheid te stellen, hare taak te blijven vervullen en zoo mogelijk ten einde te bren»en, door het leenen eener som van 5J millioen, waarop laar reeds sedert een jaar hét uitzigt is geopend, en waarvan zij bij wijze van voorschot reeds eene som van 3J millioen heeft genoten. De minister van Oorlog heeft den 8 dezer de volgende circulaire uitgevaardigd omtrent het krankenbezoek in de militaire zieken- inrigtingenOverwegende, dat ook na de aanschrijvingen van 21 Febr. en 18 Maart jl. er behoefte blijkt te bestaan aan eenige nadere bepalingen ;omtrent de herderlijke zorg van godsdienstleeraren of geestelijken der verschillende kerkgenootschappen voor kranken, in de militaire ziekeninrigtingen verpleegd wordende'; heeft de minister van Oorlog goedgevonden, in vervanging vaii die aanr schrijvingen vast te stellen 1. Overal, waar een militaire zieken- inrigting bestaat ^al aan het bestuur of de geestelijkheid van elke ter plaatse gevestigde kerkelijke gezindte, des verlangd, door den toeziende» chef dep inrigting een toegangkaart uitgereikt worden, tot het bezoeken van kranken dier gezindte door een geestelijke, leeraar of krankenbezoeker, aan wien dit door dat bestuur of dié geestelijkheid wordt opgedragen; 2. dag en uur, eens in de week, mor dat bezoek bestemd, worden, naar het advies van den eerst- lanwezenden officier van gezondheid en in overleg met het bestuur of de geestelijkheid der betrokken kerkelijke gezindte, door den toezienden chef bepaald en op de kaart uitgedrukt. 3. De toe gangkaart kan wezen voor één, twee, drie of meer personen, die op de kaart moeten zijn genoemd. Zij geldt voor den houder. 4. Wanneer een kranke godsdienstige toespraak of hulp verlangt, hetzij van den leeraar of geestelijke, aan wien het wekelijksch bezoek is opgedragen, hetzij van een anderen door hem aangeduid, dan zal aan dezen dit verzoek vanwege de administratie der inrigting terstond overgebragt en de gelegenheid tot bezoek gegeven worden. Verlangen verwanten van een lijder dat hij door een geestelijke of. leeraar worde bezocht, dan geeft de toeziende ehef daartoe verlof. 5. Oordeelt de officier van gezondheid, of, bij diens ontstentenis, een der geëmployeerden, dat een verpleegde met levens gevaar wordt bedreigd, dan wordt van wege de administratie der inrigting onverwijld daarvan kennis gegeven aan de geestelijkheid of bet bestuur van de ter plaatse gevestigde kerkelijke gezindte, wnartoe de lijder behoort, opdat de gebruikelijke plegtigbeden of gebeden tijdig kunnen plaats hebben, 6. Een geestelijke of leeraar, overeenkomstig de artt. 4 of 5 toegelaten, heeft vrijen toegang tot den kranke wien het geldt, zoolang hij dit voor de vervulling zijner herderlijke pligten noodig acht. 7. Den toezienden chef der inrigting wordt het opgedragen te zorgen, dat de voorgaande bepalingen in minnelijke schikking met de verschillende kerkelijke autoriteiten worden nagekomen.. 8. Bij misbruik kan de toegangkaart door een andere worden vervangen. De vervanging geschiedt, de betrokkénl kerkelijke autoriteit gehoord, op magtiging van den minister van Oorlog. 1 M >1 0» ;i1 nexilk beofl offaftijk?! i( De werkzaamheden aan den Gotthard-tunnel gaan in den laatsten tijd goed vooruit, niettegenstaande de rots bij Goschenen waarschijnlijk tot het moeijelijkst te doorboren gedeelte van den geheelen tunnel behoort. In het begin van April vorderde men dagelijks slechts 1 meter, thans 1| h 2 meters; hetgeen voornamelijk moet worden toegeschreven aan de meerdere oefening der werklieden. Den 4 Mei was men aan de zijde van Goschenen tot 124 mëtërs, aan die van Airoio tot 180 meters- gekomen. DeDaily Telegraph verzekert dat de Russen Khiwa hébben ingenomen. In de dépêche staan tijdstip en plaats van afzending nietvermeld. Een jong Engelschman, G. Gay genaamd, die, na zijn akademischen cursus' in Engeland voltooid te hebben, naaf Oost-Indië teruggekeerd was, om zich onder den heer Marreft voor het departement van openbare, werken voor te bereiden, is het slagtoffer van een tijgerjagt geworden. In de nabijheid van Sanigram hield zich een dier roofdieren op, dat reeds veel menschen buit gemaakt had. Men besloot op 't dier jagt te maken. Marrett en eéh der drijvers plaatsten zich onder een boom, terwijl'. Gay als nieuweling op dén boom' klom. Plotseling kwam dé tijger uit een kreupelbosch te voorschijn eri sprong öp Marett toe. Deze had nog juist den tijd om op eene knie te vallen en los te drukken. De kogel raakte des tijgers kop eaj, verbrijzelde hem de onderkin. Vóór de schutter kon opstaan, was hij reeds door het woedende dier ter aarde geworpen. Marrett, Je drijver en het dier rolden over den grond. De eerste, geheel ontsteld, verloor zijn bewustzijn. Gay, die in den hoom zat en, om beter te mikken, van plaats veranderen wilde, verloor het evenwigt en viel op den rug des tijgers. Voedend wendde deze zich met de klaauwen tegen den nieuwen vijand; nu kwam Marrett weer bij, zag zich door allen behalve den eenen drijver verlaten en weinige schreden terder den tijger, die bezig was zijn medgezel te verscheuren, ïoen de tijger Marrett zag bewegen, liet hij Gay los en ging een oogenblik achteruit. Marrett én de drijver wilden den ongelukkige redden, maar de tijger ging weer op aijn buit toe en op het bijna levenlooze ligchaam zijn klaauw zettende, daagde hij ieder uit, die hém zijn prooi zou willen ontrukken. :1 Eindelijk naderden de drijvers, die rustig uit de verte het tooneel hadden aangezien, en konden eerst na lang aarzelen er toe besluiten te zamen op het dier los te gaan °m het met hunne klepwerktuigen te verjagen. Dit gelukte en nn werd Gay verbonden en verpleegd, maar stierf reeds eenige uren later. Te Keulen is door de politie op straat gevonden een jongman in Hollandsche dienst, die zijn verloftijd bij zijn te Keulen woonachtige ouders wilde doorbrengen. Bij het binnengaan in een koffijhuis is hij met drie Keulenaars aan het vechten geraakt en zwaar gewond; de politie heeft hem per rijtuig naar het hospitaal vervoerd, maar toen men daar aankwam, was hij reeds een lijk. Twee der daders zijn reeds gevat. De tentoonstelling te Weenen is tengevolge der hevige stortregens geheel onder water gezet; op het plëin heeft zich een groot moddermeer gevormd, en in de rotonde lekt het water aan alle kanten door, zoodat men evenveel regen schermen ziet, als bezoekers in hooge, waterdigte laarzen, terwijl men bovendien nog de weinige bezoekers afschrikt door al te strenge contróle, die echter moeijelijk te vermijden is, riadat de wijsheid der algemeene directie niet minder dan 26 verschillende toegangskaarten met naauwelijks te onderscheiden kleuren heeft ingevoerd. Overigens begint men den put te dempen, nadat het kalf verdronken is; politie, gemeenteraad, pers, algemeene directie, enz. houden voortdurend beraadslagingen, om de alles te bovengaande afzetterij op alle mogelijke wijzen tegen te gaan. De Prins van Wales, zegt de Weener correspondent van de Köln. Zeit., is de eenige vorstelijke persoon, die zich te Weenen gemakkelijk beweegt, zonder zich aan de duizend-en-een voorschriften der hofétikette te storen. Hij leeft als garr-on, verschijnt nooit in uniform, rijdt in een eenvoudige koets door de stad, komt in alle straten en verliet onlangs de hofloge om een bezoek te brengen aan Patti, die zich in eene loge tegenover hem bevond, alles tot groote verontwaardiging, voegt de berigtgever er bij, van de deugdzame Weeners. Volgens een der bladen loopt het met de Internatio nale ten einde. Er heerscht bij haar sedert de aankomst der uitgewekenen van de Parijsche commune teGenève zulk eene tweedragt, dat de eene groep na de andere is uiteengegaan. Evenwel is dit niet de eenige oorzaak; zij is ook zeer achteruitgegaan, sedert vele harer leden tot de overtuiging zijn gekomen, dat de verwachte omkeering op maatschap pelijk gebied slechts een droombeeld is geweest, hetwelk het verbond met zijne verkeerde middelen niet kan verwe zenlijken. Het is nu reeds zoover gekomen, dat de huur van het lokaal in de Temple Unique niet meer nit de kas kan worden voldaan en dat de eigenaar, dr. Baumgartner, daarom de huur heeft opgezegd. Op dit oogenblik moet de Shah van Perzië zich te St. Petersburg bevinden. In het winterpaleis zijn appar tementen gelijkvloers voor hem in gereedheid gebragt, daal de Perzische étikette het verblijf in de bovenverdieping verbiedt. Slechts zestien personen van zijn gevolg mogen onder hetzelfde dak als hun Souverein wonen; daarom zullen de overige personen, die den Shah vergezellen, in hotels of particuliere logementen hun intrek nemen. De Perzische vorst heeft een som van 9 millioen tomans voor zijn reis bestemd. (Een toman doet ongeveer f 1.50.) De uniform van den Shah, waarin hij de officiële audiëntiën gedurende zijn verblijf in Europa zal bijwonen, is bezaaid met diamanten en andere edelgesteenten, waar van de waarde op 2 millioen roebels wordt begroot. Z. M. en zijn gevolg zouden in vergulde rijtuigen de Russische hoofdstad binnentrekken. De Paus werd Maandag avond door eene bezwijming overvallen, die een uur aanhield. Z. H. ontving den vol genden dag, bij gelegenheid van zijn 81sten verjaardag, niemand, en is zeer zwak. De gemalin van den Mikado heeft door haar voorbeeld een einde gemaakt aan de dwaze mode, volgens welke getrouwde vrouwen hare tanden en wenkbraauwen behoorden te verwen. De Japanners moeten voortaan brood eten in plaats van rijst, welke vrucht, gelijk men weet, tot nu toe hun hoofdvoedsel uitmaakte. f jNGEZONDEN. EEN PROVINCIAAL CONCOURS AAN DEN HELDER. Het is mijnen plaatsgeuooten bekend, dat vóór een paar maanden pogingen zijii aangewend om den Nationalen Schietwedstrijd van den Nederlandschen Weerbaarheidsbond dit jaar hier ter plaatse te doen houden. Die pogingen zijn mislukt, niet omdat deze gemeente daarvoor ongeschikt werd geacht, maar omdat financiële redenen het Centraal Comité deden besluiten, om op dat concours ook voor buitenlanders de gelegenheid tot deelneming open te stellen, en den Haag daartoe de meest geschikte plaats is te achten. Tengevolge hiervan zal bedoelde wedstrijd nu in de vlakte van Waalsdorp plaats hebben. Inmiddels is bij 't bestuur van 't Vrijkorps alhier het plan gevormd om pogingen aan te wenden, ten einde alhier op het zoo doeltreffend gelegen terrein nabij Kijkduin een Provincialen Schiet wedstrijd te organiseeren, De deelneming aan dien wedstrijd zal worden opengesteld voor leden der vereenigingen tot vrijwillige oefening in den wapenhandel, in dit gewest bestaande, voor leden de; dienstdoende schutterijen in deze provincie en voor officieren, onderofficieren en manschappen van land- en zeemagt ter dezer plaatse. Het is te verwachten, dat, wanneer van genoegzame deel neming blijkt, deze wedstrijd, te houden in 't begin van Julij a. s., een groot getal vreemdelingen naar hier zal lokken en dat op de beide dagen, waarop dit concours zal plaats hebben, voor nering doende ingezetenen belangrijke voovdeelen zullen te behalen zijn. Te meer zal dit het geval zijn als, bij de toezegging der noodigè geldelijke ondersteuning, aan dit concours worden verbondenmuziek uitvoeringen, optogten, feesthals en vuurwerk. Binnen enkele dagen zullen lijsten ter inteekening aan de huizen der ingezetenen worden aangeboden; het is te wachten, dat velen, in 't bijzonder nering doenden, het belang der zaak zullen inzien en voor niet onbelangrijke ipjdragen zullen inschrijven. Zonder dien steun toch kan aan het plan onmogelijk worden gevolg gegeven. Aan inteekenaars wordt daarentegen gratis bezoek der verschillende festiviteiten toegestaan, waartoe entrée-kaarten zullen worden verstrekt. Ieder doe wat hij kan om zulk een voor de plaats onzer in woning voordeelig plan te bevorderen! X. Opgave van af Dingsdag middag tot Donderdag middag. ONDERTROUWD: Geene. GETROUWDH. Jongstra en K. Abbenes. J. Kruithoff en M. Kikkert. C. Dorlerjn en M. G. Muhlenkamp. K. Beukenkamp en J. Roerdomp. V; Urban en M. Reek. J. Leijen en C. Van Amsterdam. J. J, Remer en W. Leijen. BEVALLEN: R. E. van Thijn, geb. Simons, (DJ. E. G. Marcband, geb. Griek, (Z.). A. van Leeuwen, geb. Schraa, (D.). OVERLEDENG. 'Siiitsëlaair1, 61 jaren. Levenloos aangegeven I. Van ;7 tót 14 Mei 1873. ONDERTROUWDGeétie, GETROUWD: Johannes Slot en CornelisjeDijker. PieterEelman en Dieuivertje Boon. Piefer Lequderts Bakker en Jantje van Grouw. GEBORENRoelof, zoon van Gèrrit Bremer en Antje Brouwer. OVERLEDENGerberdina, 9 méénden, dochter van Jacob Veenboqr en Kaatje Verberne. Jean Franqois, 17 jaren, zoon van Naatje de Porto. 281ste STAATS LOTERIJ. Y IJ F D g imf sA S E Vijfde lijst: No. 17473 5.0,000; No. 15684 ƒ10,000; No. 17367 ƒ1500; No. 2516, '7794, 15169 en 17761 ieder 1000;"No. 297, 5457, 9884, 10334 en 19552 ieder ƒ400; No. 1430, 5934, 7177, 9770 en 18644 ieder ƒ200; No. 660, 5558, 6840,11893,13935,14414, 14821 en 15414 iede^lOO. 2t.esde lijst: No. 233, ,659 en 15949 ieder 1000; No. 13510 en 15689 ieder ƒ400; No. 6189, 14305, 15496, 15785 en 17079 ieder 200; No. 3088, 5929, 6930, 7707, 10741, 11029, 13104, 14135 en 18718 ieder 100. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet). Windrigting en Kracht. Barometer Stand. nwtn. 7k. nwtn. 1.4„ nw. 1.2,, Afw. 764.05 f'3.63 763.09 2.63 763.39 f 2.93 Thermometer C. Stand. I Afw. Toestand van de zee. 6.8 7.7 5.4 4.9 5.0 0.81 Golvend. 0.79 Slecht. 0.79 Weersgesteldheid- 14 Mei 12 u. Digtbewolkt, Winderig. 15 Mei 8 u. Digtbewolkt, büijig. 15 Mei 12 n. Ligtbewolkt. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen G-roote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming 25 April. 14 Mei. IJmuiden. F. Zeijlstra. Batavia. 28 Koning derNederl. M. C. Braat. Batavia via F Suez en Padang. 29 14 Stella. D. van Wijk. Middêll. Zee. 4 Mei. 14 Adriana Johanna. W. Bakker Hz. Suriname. 4 14 Noordzeekanaal. L. Bron. Soerabaija. 7 14 GerardPieterSerVat. G. de Joode. Samarang. 7 14 Hansa.f E. Schéllhase. Montevideo.. 12 14 Soerabaija Packet. D. O. Rolff. Soerabaija. Binnengekomen Koopvaardijschepen GrooteVaart. Binnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor. Herkomst. 14 Mei. den 2 April. P. O. Pedersen. ZurMühlen&Co. B.enicarlo. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading 1 Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Quay Side. T. Hardcaetle. Newcastle. Steenk. ZurMühlen&Co. Orb. J. Granger. 3 Paarden f "50al00 Ossen 160a:180 Stieren - 180a220 125 Gelde-Koeijen - 190a290 Kalf-Koeijen - 220a270 Vaarzen - 180a210 Hokkelingen - 90al20 40 Nucht.Kalveren- 7a 16 VetteRammen - a 500 Schapen - 30a 45 160 Lammeren f 16 a 23 25Bokk.enGeiten - Ja 12 20 MagereVarkens- 16 a 32 70 Biggen - 9 a 13 Eenden c. a Kippen a Boter per kop - 82Ja KaasperK.G. - 30 a 45 Kip-Eijeren per 100-280 a Eend-Eijeren -345 a Staat van Brieven, geadresseerd aan onbekenden, over de maanden Jan., Febr. en Maart 18J3. Noord-Amerika. P. Ronold, te BostonC. Baker, te Philadelphia; G. Hopman, te White Rook. België. Poulin van Houten, T. Engelberts en H. T. Smit, allen te Antwerpen. rnteuO as1, uiisli b-iabnod j.)m hxljjfl „q Duitschland. Wed. Bakhoven, te Mainz. i.a uil Engeland. Miss E. Ooltaman, te Barin Hill J. W. Kuijpers, te Ealmouth; mej. E. E. B. Klop, A. Péterzen, beiden te Londen. De Directeur van het Postkantoor te Helder, H ïTt'ï IJ E R. Heden namiddag overleed, na een hevig lijden van eenige dagen, onze jongste lieveling, AALTJE, in den jengdigên leeftijd van zeveiltien maanden en vier dagen. <9 Anna Paulowna, 13 Mei 1873, Ju. KOEGELBERG Kz. A. KOEGELBERG, geb. DEKKER. De ondergeteekenden betuigen bij dezen bun hartelijken dank voor de blijken van belangstelling, ondervonden bij gelegenheid van hunne 25jarige Echtvereeniging. A. BROUWER. a k J. M. BROUWER—VINK.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1873 | | pagina 3