BER16TEN BETREFFENDE DEN OORLOG MET ATSJIN. zij zich door weinige speculanten leiden en nopens de Indische zaken misleiden? Dat is in de tegenwoordige dagen van openbaarheid, nu ook in Indië tal van tijdschriften en dagbladen bestaan, nu het verkeer met de koloniën levendiger is dan ooit, en de koloniale zaken ook hier te lande meer dan vroeger behandeld en besproken worden, niet mogelijk. Het geweten der natie is ontwaakt en zal zich door den klank van miljoenen niet weêr in slaap laten wiegende liberalen hebben die inspraak vernomen en haar niet willen versmoren, zij zullen niet rusten vóór Nederland zijne schuld jegens Indië heeft geboet, de rechtvaardigheid jegens de ons onderworpen volken betracht, en zijne roeping nakomt om die volken tot geluk en hooger ontwikkeling te voeren. Dat is een der punten van het liberale programma, een dat er met eere op prijkt, dat de conservatieven aan de liberalen benijden mogen. Maar zijn dan de conservatieven blind voor het jegens Java gepleegde onrecht, spreekt bij hen het geweten niet, doen ook zij geene moeite om de waarheid te kennen? Wij durven het kwalijk denken. Zeker is het, dat partij schap zeer blind kan maken. Maar als wij gezien hebben, hoe weinig op de conservatieve stembusbanier geschreven staat, hoe de conservatieve partij reden voor haar bestaan zoekt door juist andersom te oordeelen dan de liberale, als wij bedenken dat haar, uit den aard der zaak, eene traag heid moet eigen zijn, welke haar belet om nieuwe, groote denkbeelden te vatten en de baan van vooruitgang te betreden, welke haar het hoogste heil moet doen vinden in „het behoud," de bevestiging van zelfs gebrekkige en vermolmde toestanden, dan mogen wij haar niet te hard beoordeelen. De natie moet bij de stembus oordeelen tusschen haai en de liberale partij, ook wat betreft het door ons besproken onderwerp. De stemgerechtigde burgers mogen geene onkunde voorwenden ten aanzien van den toestand in Indië, zij moeten zich zooveel mogelijk op de hoogte trachten te stellen zij oefenen door hun uit te brengen stem invloed uit op het wel en wee van gindsche volken, en zij zijn aan hun geweten verantwoording schuldig wegens die stem. Mogen zij het devies gedachtig zijn van den edelen stichter der „Maatschappij tot nut van den Javaan:" „de Heer wil rechtvaardigheid en geen offerhande." In de N. Rott. Crt. leest men het volgend uittreksel van een brief, geschreven ter reede van Atsjin, van 5 tot 9 April 1873: „5 April. Heden morgen kwam een der stoomschepen van de Ned. Indische stoomvaart-maatschappij, de Cores de Vries, op de reede, met de voor de expeditie bestemde mineurs en sappeurs aan boord, terwijl vóór den middag de komst der overige vijf stoomschepen geseind werd. Deze vaartuigen moeten vijf andere transportschepen slepen, op welke zich de overige troepen der expeditie bevinden. Met uitzondering van Zr. Ms. raderstoomschip Sumatra is nu de geheele vloot, zoowel oorlogs- als transportschepen, in den voormiddag ter reede gekomen. De bevelhebbers der land- en zeemagt vergaderden onmiddelijk daarop aan boord van Zr. Ms. stoomschip Citadel van Antwerpen, om het plan van campagne vast te stellen. Er is besloten morgen ochtend een militaire verkenning aan den wal te doen. 6 April. De verkenning had heden morgen ten zeven ure plaats. Zij bestond uit twee compagniën infanterie, geleid en beschermd door de marine. Het was een impo sant gezigt, de eerste soldaten (tirailleurs) op Atsjins bodem te zien stappen en zich onverwijld aan den ingang van het bosch opstellen. Naauwelijks was dit geschied, of de vijand kwam wanhopend op de onzen toeschieten, doch deinsde dadelijk terug ten gevolge van welgerigt snelvuur uit de Beaumont-geweren van onze wakkere soldaten. De eerste benting werd spoedig genomendaarop voegden zich nog twee compagniën bij de eersten en ging men het bosch dieper in. Iutusschen opende de tweede, veel sterkere henting het vuur tegen de nabijliggende schepen, doch werd na korten tijd door het geschut van het stoomschip Citadel van Antwerpen tot zwijgen gebragt. Driemaal schoot dat oorlogsvaartuig de Atsjineesche vlag van de wallen, onder een luid hoera op zee. Ten half één uur was inmiddels de verkenning weder geëmbarkeerd, na hier en daar in het binnenland handgemeen te zijn geweest. Overal verdedigde de vijand zich met wanhoop, en hier en daar stortten de Atsjineezen zich op de bajonetten der onzen. Vele vijanden vielen, velen werden gewond. Aan onze zijde hebben wij het verlies te betreuren van een Inlandschen sergeant, terwijl vier andere inlanders ernstig gewond werden. Van de Europeanen viel gelukkig niemand en werd ook niemand gewond. Ten één uur vergaderden de generaal Kohier met zijn staf en de kapitein ter zee Koopman op nieuw aan boord van de Citadel van Ant werpen en stelden het verdere plan van aanval vast. Men was over de verkenning zeer tevreden, en besloot in den vroegen morgen van den 8sten het algemeen debarketnent te doen plaats hebben. 8 April. Heden heeft het algemeen debarkement plaats gehad, naar wensch, doch niet zonder hevigen strijd. De vijand stortte zich meermaal met de grootste verbittering en als razend op de bajonetten onzer dapperen, doch werd telkens door het welgerigt vuur der onzen met kracht teruggedreven. Een groote slagting werd onder hen aan- gerigt, terwijl aan onze zijde 47 gewonden en enkele dooden werden geteld. Eene poging van een deel onzer troepen, om een der laatste bentings aan strand te nemen, mislukte, en nu bivouakkeren de onzen niet ver van daar, op ongeveer een half uur afstands. 9 April. In den nacht werden onze troepen herhaaldelijk door den vijand aangevallen. Heden morgen opende de zeemagt een algemeen vuur tegen de benting die gisteren stand gehouden heeft. De geweldige muur bezweek voor de kolossale granaten, die er tegen geworpen werden. Toen onze troepen de benting daarop bestormden, werd ze door den vijand ontruimd, die gillend in de bosschen ver dween. Nu wappert er de Hollandsche vlag." Binnenland. HELDER en NIEÜWEDIEP, 27 Mei. De toestand van Italië en van Frankrijk eiscbt thans in het bijzonder eenige vermelding. In eerstgenoemd rijk stuit men bij de verhouding tot den H. Stoel thans op nieuw op een krachtig en hoogst ernstig verzet, dat zich in heftigen weerstand en in bedreiging lucht geeft. De pogingen, tot verzoening aangewend, blijken thans geheel en al ijdel te zijn geweest. In Frankrijk hebben hoogst gewigtige gebeurtenissen plaats gehad. Tengevolge van de interpellatie in de Nati onale Vergadering ter zake van de wijziging in het Kabinet gebragt, heeft de heer Thiers zich genoopt gevoeld om zijne waardigheid neder te leggen. Ofschoon het hem te dier zake niet aan blijken van sympathie ontbroken heeft, is de orde gelukkig onverstoord gebleven. Tot president der republiek is daarop gekozen maarschalk Mac Mahon, een man in de geschiedenis van het tweede keizerrijk een belangrijk persoon. De gekozene heeft zijn betrekking aanvaard en een nieuw ministerie is opgetreden, waarin om de Bonapartisten te believen, de heer Magne, oud-minister onder Napoleon III, de portefeuille van Finantien heeft bekomen. Deze gewigtige voorvallen in de staatkundige geschiedeni; van Frankrijk zijn een gevolg van het tijdelijk aaneen sluiten der verschillende partijen van de regterzijde in de Nationale Vergadering. Men verzekert dat dit bondgenoot schap nu reeds met groote verdeeldheid bedreigd wordt. Zeker is het, dat de taak, die den nieuwen president wacht, verre van benijdbaar is, ook daar de linkerzijde in de Kamer zich sinds het gebeurde des te naauwer aaneen sluit. De heer Thiers zal thans eenvoudig als lid der Nationale Vergadering optreden. Zr. Ms. schroefstoomschip Bommelerwaard, kommandant luit ter zee 1ste kl. Haakman is eergisteren uit Hellevoet- sluis naar Oost-Indië vertrokken; terwijl Zr. Ms. stoom schip Riouw, kommandant luit. ter zee 1ste kl. W. Steffens, gisteren tot een proeftogt is naar zee gestoomd om, valt die gunstig uit, zijne reis naar Oost-Indië te vervolgen. Gisteren heeft alhier eene proef plaats gehad met het schieten uit het kanon van 23 centimeter van de Oost batterij, met het oog op de torpedo's nabij de kust. Door eene tusschenkomende omstandigheid heeft zich de proef niet uitgestrekt tot het gelijktijdig vuren met meer dan twee stukken. In onderscheidene woningen zijn glasruiten verbrijzeld. Een telegram uit Penang, dd. 19 dezer luidt: De toestand te Deli is rustig. Eene versterking der Neder- landsche troepen is aangekomen. (Zie Staten-Generaal.) Een telegram uit Konstantinopel van 23 Mei meldt: „Het half-officiëele blad Bassiret zegt, dat het gouver- ment der Porte een protest bij de Nederlandsche regering heeft ingeleverd over den oorlog tegen den Sultan van Atsjin." - Z. M. de Koning met de Prinsen Hendrik, Frederik en Alexander zijn per extra spoor jl. Zaturdag namiddag ten 3 ure van hunne reis naar het noorden des lands in de residentie teruggekeerd en werden door den Prins van Oranje en verschillende autoriteiten opgewacht. De extra-trein werd begeleid door de hh. H. Ameshoff, president en C. Verloop, ingenieur der Nederl. Rijnspoor weg-Maatschappij. In verband tot de geruchten, in de vorige week verspreid, kan thans met zekerheid worden gemeld, dat alleen de heer de Vries jl. Zaturdag aan Z. M. ontslag heeft gevraagd als minister van Justitie. (N. Rott. Crt.) Het gerucht loopt dat officieren van de dd. schutterij de officieren zullen vervangen, welke voor twee jaren bij het leger in O.-Indië worden gedetacheerd. Door een correspondent van den Times wordt met bijzonderen lof gesproken van de tentoonstelling in Arti et Amicitiae te Amsterdam. Beroepen te Harlingen ds. S. S. de Koe, te Buitenpost. Te Texel wordt veel gesproken over de bijzondere gelegenheid welke aan het zeestrand-bestaat voor een bad- inrigting aan het dorp de Koog. Volgens geneeskundigen zou het zeewater aldaar door de dubbele strooming en de meerdere zoutdeelen tc prefereren zijn. Tot penningmeester van den Anna Paulowna Polder is benoemd de heer M. J. Tiele aldaar. Ook te Noordscharwoude heeft zich een commissie gevormd voor het inzamelen van gelden ten behoeve van het monument, dat men te Alkmaar oprigten wil, ter gedachtenis aan den 8 Oct. 1573. De commissie bestaat uit de heeren C. Kroon, burgemeester; M. Buijs, predikant en A. Brinkman, landbouwer aldaar. Onlangs werd een dorpsburgemeester door een zijner ingezetenen uitgenoodigd tot bet opmaken van procesverbaal wegens diefstal in zijn woning. De burgemeester weigerde aan het verlangen van den klager te voldoen. Hierop heeft deze zich gewend tot den officier van justitie te Alkmaar, en zoo deze weigert hem regt te verschaffen, zal hij zich tot den procureur-generaal van Noordholland wenden. De bedoelde diefstal bestaat in het wegnemen van 3 Urbanus- pillen door een boezemvriend van den klager. Men schrijft ons uit Winkel, dd. 25 dezer: „In de jongstgehouden vergadering van den gemeente raad is besloten om het tractement van den hoofdonderwijzer te bepalen op f 1000 en de jaarwedden der hulponderwijzers op f 500 ieder. Beide hulponderwijzers-betrekkingen zijn thans vacant, daar nu ook de heer J. Pels tegen 1 Julij e. k., op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol is ontslagen." Men schrijft ons uit Hoorn, dd. 25 Mei: „Gisteren avond had in het Park-lokaal alhier de aange kondigde meeting plaats, ter bespreking van kandidaten voor het lidmaatschap der Tweede Kamer ter vervanging van den heer van Akerlaken, die niet meer in aanmerking wenscht te komen. De meeting werd door ruim 200 personen bezocht en was zeer geanimeerd, ofschoon zeer ordelijk. Wij hadden het zeldzame voorregt twee der voorgestelde kandidaten, de heeren A. van Eek en H. Raat, in 0ns '°to midden te zien en hun politiek programma (Englisc], m fasion) te hooren ontwikkelen. ierl De meerderheid der vergadering gaf haar hoop te kennen lót dat de heer van Akerlaken zich de kandidatuur alsno» zoj I laten welgevallen. len De kiesvereeniging Burgerpligt zal Dingsdag a. s. een vergadering houden tot benoeming van haren kandidaat !()t Naar men uit goede bron verneemt, moet de heer vaB '°'i Akerlaken sedert de meeting een brief geschreven hebben aan liet bestuur van genoemde vereeniging, waarin hij zich op nieuw verkiesbaar stelt." Gisteren is op het raadhuis te Amsterdam aanbesteed het bouwen en gedurende drie jaren na de oplevering 1 onderhouden van eene kazerne voor de brandweer, op het ur. terrein^ gelegen op den hoek van de Yalckenierstraat en ie het Weesperplein. Minste inschrijver de heer J. Koster ke voor f 57,300. pro De verwachting door den grooten roep, die te 111 Amsterdam het Great American Circus van J. W. Mijers G" voorafging, en niet weinig versterkt werd door den prachtigej optogt, is bij de eerste voorstellingen niet beschaamd 5, Bevallige rijdsters, stoute rijders, flinke paarden, een het j0 leger vlugge clowns, krachtige en behendige gymnastiekers lei niets ontbrak wat dit gedeelte der voorstelling betrof, ook niet uitmuntend gedresseerde honden op de meest gracieuse f" wijze door een der dames gepresenteerd, en menige nieuwig. heid, hoe schaarsch anders op dit gebied te vinden, kwam hier op het programma voor. Zoo b. v. de steltenlooper, - :I en die houten beenen waren wel een voet of tien hoog r amuseerde het verbaasde publiek bijzonder. Maar bovenal waren de gedresseerde olifanten de helden van den avond, |0i Dat was een waarlijk nooit gezien schouwspel, en de intel- n ligentie, de betrekkelijke vlugheid, de soms allerkoddigste manoeuvres dier kolossen, maakte dit gedeelte der voor- I" stelling tot het glanspunt van den avond. Zij werd besloten met het bezoek van den leeuwentemmer in den kooi, welke door een der olifanten midden in den circus werd gereden, De heer Cooper legt groote onverschrokkenheid aan den dag en is zijne „pensionnaires" ten volle meester. (Am.Ct.) Jl. Zaturdag is een inspecteur van politie te Amsterdam, bij het afgaan der brug op de Utrechtsche straat over de si Prinsengracht, onder den muziekwagen van den optogt van het circus Mijers geraakt. Een wiel is hem over de botst S gereden, zoodat hij onmiddelijk een lijk was. - Te 's Hage is door de afgevaardigden van verschillende streken des lands een Nederlandsch schaakbond gevormd. In Augustus zal aldaar een eerste schaakstrijd worden gehouden. De geamputeerde kanonnier M. van den Akker, wien dezer dagen van wege het Utrechtsche comité van het i Roode Kruis de beide kunstarmen zijn uitgereikt en aan i wien door de deelneming van het publiek zooveel ter ver- i zachting van zijn toestand geschonken is, zou, na een liefde volle verpleging van 6 maanden in 's rijks hospitaal te Utrecht, jl. Zaturdag namiddag die inrigting verlaten, om zich in zijne geboorteplaats Loosdrecht te gaan vestigen en door den burgemeester dier gemeente daartoe met rijtuig worden afgehaald. (U. D.) Jl. Woensdag morgen is in de Zwaansteeg te Utrecht een droevig voorval gebeurd; toen de ouders van een kind dien morgen ontwaakten, bemerkten zij, dat het kind, om streeks een half jaar oud zijnde, dat bij hen in bed lag, onder hen geraakt en dientengevolge dood gedrukt was. Volgens een ander berigt zou de man dronken geweest zijn. Men schrijft uit Harderwijk aan het U. D. Sedert eenige weken heerscht hier eene buitengewone drukte; af en aan komen hier burgers en soldaten aan, bestemd voor de koloniën. Het best varen hierbij de kroeghouders en bordeelen; het is een zeer treurig gezigt zoovele jonge knappe mannen te zien, die het grootste gedeelte van hun geld verkwisten en 't spreekt van zelf, dat velen er op uit zijn, om, uit winstbejag, den van veel geld voorzienen en aan weinig geld gewonen koloniaal er toe te brengen om dit, dikwijls op schandelijke wijze, te verkwisten, 't Ware te wenschen, dat er middelen te vinden waren, om den soldaat, vóór zijn vertrek uit het vaderland, tegen hen, die het op zijne beurs gemunt hebben, te bescher men, opdat hij van zijn handgeld iets overhebbe, wanneer hij daarvan in 't verre Oosten zeer zeker nut en genot hebben kan. Jl. Zaturdag vierde de heer L. S. Fredriks, te Mid delburg, in het genot eener goede gezondheid zijn 1 Olsten verjaardag. Van de sociëteit op de Groote Markt, die hem ten vorigen jare het eere-lidmaatschap aanbood, wapperde de nationale driekleur. De Asser timmerlieden klagen over gebrek aan werk, als gevolg van de verhooging van werkloonen. Te Ostende is jl. Donderdag bij het schijfschieten de soldaat die den observatiepost bezette, uit den kuil gekomen op het oogenblik dat men schoothij was terstond een lijk. De telegraafkabel tusschen Penang en Madras is hersteld. Wij zijn verzocht de volgende mededeeling te plaatsen „Verscheidene dagbladen hebben zich over de prijzen der woningen en der levensmiddelen te Weenen uitgelaten, op eene zoo onnaauw- keurige wijze, dat de gemeenteraad van Weenen het noodzakelijk heeft geacht, een onderzoek in de negen afdeelingen der stad te doen instellen, eensdeels om de bestaande prijzen te kennen, ander deels om daar, waar de prijzen te hoog zijn, ze volgens het tarief te verminderen. Deze enquête heeft ten gevolge gehad, te constateren dat in de meest bezochte restauraties in de stad, de prijzen van een gewoon middagmaal 64 kreutzer tot fl 1.07 (70 cents tot f 1.15), in de voorsteden 70 cents tot 1 gulden en in den Prater 50 cents tot 70 cents zijn. Wel is waar, dat in eenige restauraties in de tentoonstelling zeer hooge prijzen verlangd zijn geworden, maar daaraan is ook een einde gemaakt, door de oprigting van tent-restauraties, waarin de gewone tariefsprijzen bestaan moeten. Betreffende de prijzen der woningen, maakt men de tentoonstelling- I bezoekers opmerkzaam dat nog duizende niet dure woningen voor- handen zijn, ais men zich slechts wil wenden tot de bureaux, die

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1873 | | pagina 2