Benoeming-en, enz. B u ite n 1 a n d. Frankrijk. Engeland. Spanje. Marine-Haven Nieuwediep. MARKT van HEDEN zeer schraal zijn. Een matige vangst bij goed weêr is thans een zeldzaamheid. Te Stootshorn werd dezer dagen een paard afgemaakt dat aan hondsdolheid lijdende was. Dit beest was ongeveer 16 weken door een ander paard, dat aan die ziekte leed (tengevolge van een dollenhondsbeet), verwond geworden. De heer Yictor Driessens, directeur van de stads schouwburg te Amsterdam, is jl. Zaturdag ook benoemd tot directeur van het nationaal tooneel te Antwerpen laatstgemelde betrekking zal door den heer van Doeselaar voor rekening van den heer Driessens worden waargenomen. (Y.) Tot directeur van de lioogere-burgerschool te 's Hage is benoemd dr. A. T. van Aken, thans directeur van 's Rijks hoogere-burgerschool te Alkmaar. Men herinnert zich, dat onlangs nabij den Haag het ]ijk van een dienstmeid in het water is gevonden, en dat er vermoeden rees, dat daarbij aan moord gedacht moest worden. De Haagsche Nieuwsbode verneemt betreffende die zaak het volgende„Omstreeks den tijd, waarop het meisje werd vermist, moet, digt in de nabijheid van de Geestbrug, een vrouw door een burger en twee koloniale militairen geheel ontkleed zijn op den publieken weg en op de meest onzedelijke wijze behandeld. De personen in kwestie verklaren, die vrouw daarvoor te hebben gekocht, doch dit neemt niets weg van den schijn, dat hun beweren logenachtig en de mishandelde tevens de vermoorde zou fijn. Zij weten immers de door hen bedoelde vrouw niet san te wijzen of te noemen." Te Utrecht is overleden de heer mr. C. A. de Jongh, ridder der Militaire Willemsorde en van den Nederl. Leeuw, oud vice-president van de beide hooge geregtshoven van Nederl.-Indië. Heden zal voor het Provinciaal Geregtshof in Noord- kabant te regt staan Francyna van Breda, huisvrouw wan A. v. H., oud 31 jaar, geboren te Vught, wonende te Oirschot, thans te 's Bosch in hechtenis. Deze vrouw wordt o. a. beschuldigd van door haar alleen gepleegde aaurandingen van 4 meisjes, die te zamen van eene boter- mijn huiswaarts keerden, hun geld of hun leven te hebben afgeëischt, terwijl zij zich in manskleederen, en bovendien haar aangezigt zwart gemaakt, met een groot mes in de hand vertoonde, waardoor zij zoodanige ontsteltenis bij die meisjes te weeg bragt, dat zij zich van haar geld wist meester te maken. Te 's Bosch en Eindhoven is tegen haar geïnstrueerd. Men verwacht dat zij, even als voor den regter-commissaris plaats had, ook voor den hove in manskleederen, die als stukken van overtuiging ten harent zijn in beslag genomen, zal teregt staan. Vele nieuws gierigen in deze ruchtbare zaak worden ter teregtzitting van den hove verwacht. Een paar kroeghouders te Harderwijk waren op het idee gekomen om, evenals bij vroegere gelegenheden, hunne dranken een toepasselijken naam te geven. Zoo zag men bij twee hunner voor de ramen gepubliceerd: „Atsjinbier en Atsjinbitter." De kroeghouders hadden op een grooten toeloop gerekend, doch zagen zich deerlijk teleurgesteld, daar nu niemand binnenkwam. „Wij willen wel tegen Atsjin vechten, maar wat van Atsjin komt drinken wij niet; vooruit maar jongens, dan maar naar een ander, waar nog Hollandsch goed te krijgen is." Den volgenden dag waren do publicatiebilletten voor de ramen verdwenen en nu ging het zoogenaamde Atsjinbier en bitter onder Hollandsche vlag zonderwroeging het keelgat binnen. Eene meid te Eibergen, die sedert 28 jaar tegen f 8 (acht guldenloon per jaar diende, is dezer dagen door den rijken boer, bij wien zij dienstbaar was, weggezonden, omdat zij niet meer zoo vlug voort kon als vroeger. De verontwaardiging over die daad is in het dorp algemeen. Men schrijft ons uit Zuidveen, dd. 3 dezer: „In de vorige week was een 14jarige knaap, onder de gemeente Steenwijkerwold, bij de Woldkerk, bezig aan het hakken van eikenhout in het niet ver van die kerk gelegen eikenboschje. Eensklaps voelt hij een geweldigen steek aan zijn hand; hij werd gebeten door een adder, die men om dezen tijd des jaars in deze streken bij menigte aantreft. Daar de hand opzwol ging de jongen dadelijk naar den geneesheer van Steenwijkerwold. Deze niet thuis vindende loopt hij naar Steenwijk, om daar een doctor op te zoeken. In dien tusschentijd was het vergif, door den beet in de hand gedrongen, reeds door den geheelen arm heen tot den schouder getrokken. De toestand van den knaap is niet en men is bevreesd, dat hij aan de gevolgen zal Op de Norgermarkt (provincie Groningen) werd dezer dagen een hengst-veulen van 13 weken oud verkocht voor 130 gulden. Uit het Noorden des lands meldt men, dat de rogge op open plaatsen, waar ze was blootgesteld aan de vele en schadelijke nachtvorsten der laatste weken, grootendeels geheel verloren is en reeds heeft plaats gemaakt voor ander verbouw. Dr. Sasse, die wekelijks in de Huisvrouw mededee- lingen over' „huishoudelijke" hygiëne ten beste geeft, waarschuwt in het jongste nummer van het blad tegen het ondernemen van „huwelijksreisjes!" Hij zegt, dat „velerlei slepende kwalen" door „die ongelukkige huwe- lijksreisjes" ontstaan, zoodat menig echtelijk geluk er door wordt verwoest. In Harper's Weekly vindt men eene karikatuur op den oorlog met de Modoc-Indianen. Oom Sam staat als scheidsregter tusschen twee jongens, een Indiaan en een Amerikaan. De laatste klaagt huilend: „Ik heb hem geslagen en geschopt en nu wil ik hem het venster uitsmijten en hij wil het niet hebben." De uitvinder der vliegmachine, de Groof, is jl. Zondag te Brussel niet opgestegen. Wegens het ongunstige weder heeft hij zijn proef tot een volgende week uitgesteld. Carlotta Patti gaat de kunstenaars-loopbaan vaarwel Betreffende den brand, die jl. Donderdag avond te Amsterdam plaats had, wordt van daar het volgende gemeld aan de Asser Crt.: „De omgekomenen bij de ramp zijn de onderwijzer Wix met twee kinderen, een meisje van circa 7 en een jongentje van 5 jaar. Hunne lijken werden geklemd aan de hanebalken op de zoldering gevonden. Zoo 't schijnt heeft de vader eene poging willen wagen om door het dak ann den rook en de vlammen te ontkomen, doch of de rook moet hen hebben verstikt, of des onderwijzers krachten moeten tekort geschoten zijn om de sparren en pannen te verbrijzelen. Zijne vrouw, die zich op de voorkamer bevond, wierp eerst haar kind uit het raam en daerna liet zij zichzelf er uitvallen. Het kind kwam, bijna naakt, goed op het kleed teregt dat de eerste helpers gestrekt hielden. Zij zelve stuitte op een spionspregeltje der verdieping beneden hare woning en daarna op het uithangbord van den bakker depot-houder, brak twee ribben en bekwam eenige hoofdwonden, welke laatste echter niet vau belang moeten zijn. Door den zwaren schok, welken de vrouw op bet kleed gaf, braken een der mannen, die het ophielden, vier vingers. De vrouw, nog onbewust van het lot dat haar man en hare twee oudste kinderen heeft getroffen, moet op weg van beterschap zijn. Verder is er eene oude vrouw, Sweerman is haar naam, in de vlammen omgekomen. Deze oude vrouw had reeds een kind van hare betrekkingen uit de vlammen gered en wilde nog waarde redden, doch de vlammen waren haar te snel; haar lijk werd geheel verkoold gevonden. Berigtgever dezes kwam op het tooneel, waar de verschrikkelijke ramp voorviel, juist nadat de moeder en haar kind naar beneden waren gekomen; maar 't. tooneel te beschrijven, dat toen plaats had, is mij onmogelijk! Meer dan twee honderd menschen liepen als waanzinnig door elkander, huilende en schreijende. Nu riep mij een toe: och, red hen (daarmee doelende op hen die nog boven waren), dan vroeg mij een ander, of ik die of die niet gezien had. Ik kon niet eens antwoord geven, want dezelfde persoon had zich ook weer onmiddelijk tot een ander gewend, met dezelfde vraag of verzoek. Slechts enkelen behielden goed hunne tegenwoordigheid van geest om pogingen tot redding aan te wenden. Aan hunne pogingen is het dan ook te danken, dat de ramp niet grooter is geworden dan zij reeds is. Vooral een marinier gaf bewijzen van moed en zelfopoffering. Hoe de brand is ontstaan is op heden nog een raadsel; aan gissingen en vermoedens ontbreekt het echter niet." Tot lid der Prov. Staten van Zuidholland in het hoofdkiesdistrict Zoetermeer is gekozen mr. J. G. Patijn, off. van justitie te Botterdam. Benoemd tot hoogheemraden van Waterland M. C. Merens en J. P. Swart; en tot heemraad van het waterschap de Schermer P. Glijnis Pz.van het waterschap Eijerland. A. Koning Jz.van den Sint-Aagtendijk, van wege de gemeente Heemskerk, H. Zaalberg; van den polder Wieringerwaard, C. Waaiboer; en van den polder Westzaan, J. Breet Jz. Benoemd tot hulponderwijzer aan de openb. 2de lagere school te Batavia de heer J. Oostenbroek. Benoemd zijn tot officieren der orde van de Eikenkroon; de hh. D. J. V. baron van Sijtzama, te Driesum, mr. O. E. G. graaf van Limburg Stirum, te Leeuwarden, en mr. J. W. de Fremery, mede aldaar; tot ridder dier orde de heer mr. E. A. Sandbrink, te Winschoten. De luit. ter zee 1ste kl. A. P. Hooghwinkel, behoorende tot de rol van het wachtschip te Willemsoord, wordt met den 15 dezer op non-activiteit gesteld. Benoemd is o. a. bij 't wapen der infanterie: tot 2den luit. bij het Sste reg. de serg. tit. S. A. N. van Overveldt, van het 7de reg. Volgens le Pays, zijn alle hinderpalen tegen den terug keer van Prins Napoleon in Frankrijk opgeheven, ep-heeft de regering haren consul te Milaan gelast, den Prins zijne reispassen te verschaffen. De maarschalk Mac Mahon heeft eene proclamatie aan het leger uitgevaardigd, waarin hij zegt„De Nationale Vergadering, een president der republiek uit uwe gelederen verkiezende, heeft daardoor een bewijs gegeven van het vertrouwen, dat zij stelt in uwe toewijding, in uwe vader landsliefde en in uwe magt om de orde te handhaven en de wetten te doen eerbiedigen." Voorts wordt bekend gemaakt, dat de generaal Ladmirault benoemd is tot bevel hebber van het leger van Versailles, en daarop zegt de maarschalk: „Gij zult blijven, zooals ik u altijd gekend heb: getrouw aan de'kenspreuk, die de dappersten onder u op de borst dragen: eer, vaderland, moed, krijgstucht." Het museum in den dierentuin te Parijs heeft uit Amerika een megatherium hoog 2 m. 38 c. en lang 5 m. 40 c., ontvangen. Het megatherium is een dier van vóór den zondvloed en dus in versteenden staat. Men verzekert, dat Keizerin Eugenie zich sedert twee dagen te Parijs bevindt. Te Parijs werd jl. Maandag een wedstrijd gehouden tusschen 62 verschillende korpsen pompiers uit de departe menten Seine, Seine-et-Oise en Seine-et-Marne. Er waren 5000 pompiers en 75 pompen. Bij die gelegenheid oefenden zich de mannen der brandweer in het redden van menschen in een door de vlammen bedreigd en bouwvallig huis. De pompiers van Clichy hebben de groote eere-medaille behaald. De hondententoonstelling te Parijs heeft tot en met Zondag 11. 48,940 francs aan entree opgebragt en was door 22,500 personen bezocht. Maandag is zij gesloten, heden worden de prijzen uitgereikt en morgen begint de openbare verkooping. Reeds zijn tot hooge prijzen honden uit de hand verkocht. Zoo is voor enkelen terriers 1600 a 1800 francs betaald. Graaf Couteux de Cauteleu, eigenaar van een beroemde meute, doch die niet te koop was natuurlijk, is letterlijk met aanzienlijke aanbiedingen vervolgd en geplaagd, derwijze, dat hij eindelijk, om van een hardnekkigen, onver- biddelijken, kooplustigen Engelschman af te komen, hem tegen wil en dank twee honden voor 4000 francs heeft moeten verkoopen. Voor een Chineesch hondje werd een bod van 800 francs geweigerd. Onder de bijzonder opmer kenswaardige honden wordt een van Engelsch ras vermeld, de grootste dien men ooit zag. Het dier heeft namelijk de groote van een kalf en weegt 125 kilogr. Het kleinste hondje daarentegen weegt slechts 308 gram. De eigenaar heeft er 2300 fr. voor geweigerd. In den dierentuin te Marseille is een olifant, die aan de gemeente f 8.50 per dag aan onderhoud kost. Men heeft, om die kosten uit te sparen, het dier reeds verscheidene malen willen verkoopen, maar op het oogenblik der afleve ring, weigerde het steeds mede te gaan. Geweld noch '2 SS Uren. Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. •SPc <D -a o u O Toestar d van de Stand. Afw. Stand. I Afw. O zee. 4 12 zwtw. 0.2k. 759.54 - 1.46 17.0 f 0.6 0.83 Vlak. 5 8 nwtn. 0.5 757.80 - 3.28 14.4 - 0.4 0.92 5 12 nwtn. 0.3„ 758.06 - 3.02 16.5 - 0.2 0.85 u list vermogten zijn tegenstand te overwinnen. Thans heeft men het plan om hem te dooden en wel door middel van een torpedo van nieuwe vinding. Onder een stortregen is jl. Maandag de rozenmaagd van Nanterre gekroond. Een naaistertje, Valentine Anne Melleu'x, werd met algemeene stemmen der dorpelingen voor den prijs aangewezen als een braaf en werkzaam meisje, dat, als hare ouders aan het werk zijn op het land, nog bovendien zorg draagt voor vier broêrtjes en zusjes. De plegtigheid der krooning geschiedde in de kerk, in do tegenwoordigheid van den maire, de adjunct-maires en al de aanzienlijken der gemeente, die de bekroonde onder hegeleiding van militaire muziek in optogt naar huis geleidden. De bekroonde heeft vele geschenken gekregen en 500 fr. van de gemeente. Als zij binnen het jaar trouwt, ontvangt zij nog 500 fr. Voor Doncaster, het paard dat bij de jongste Derby- rennen won, is aan den eigenaar te vergeefs f 96,000 geboden. De Era verhaalt, dat een kunstenmaker te Brigthon te vergeefs op zich wachten liet, dewijl hij zijne kunst van slangenbezwering, in Indië geleerd, ook op den achtarmigen visch octapus, die zich in het aquarium van genoemde stad bevond, wilde uitoefenen. Dit gelukte in zoo verre, dat de octapus hem volgde om de kuip heen, doch toen de man zich over het water boog, slingerde de visch zijne acht zuigers om den hals van zijnen bezweerder, en trok hem onder water. De heer Collette, zoo heet de man, werd, na eenige worsteling, door de omstanders uit het water getrokken en van de omarming van den octapus verlost. (De Era is verantwoordelijk voor dit verhaal). Duitschland. De Shah van Perzië ontving jl. Maandag Prins von Bismarck. In twee kleine plaatsjes van de provincie West- Pruissen is door Polen de Aziatische cholera aangebragt. Uit dien hoofde is te Graudenz eene keuringsstation en, voor de geïnfecteerde plaatsen, eene quarantaine van vijf dagen ingesteld. Te Wiesbaden is overleden mr. J. C. G. C. Laan, lid der Gedep. Staten .van Utrecht. Oostenrijk. Te Weenen failleerde dezer dagen een handelshuis met een tekort van circa dertig millioen gulden. Naar men verneemt, is jl. Dingsdag te "Weenen ontdekt, dat de „kredit anstalt" voor een bedrag van 430,000 fl. bestolen is. De van dien diefstal verdachte persoon, de kassier Pokarny, is sedert jl. Zaturdag verdwenen. Aan Spanje is zijn schoonste kroon ontnomen. Het officiële blad bevat een besluit, krachtens hetwelk in het vervolg geene adellijke titels meer mogen verleend worden en het vermelden er van in de registers van den burgerlijken stand en openbare bescheiden verboden is. Alleen in het dagelijksch leven mag men nog zijn titel voeren. De adel is tevens ontheven van de verpligting om, bij het sluiten van huwelijken, de toestemming van de kroon of het hoofd van den staat te vragen. Spanje zonder adel, zonder grandes. Dit ééne besluit zal meer voor don Carlos of eenig ander koninklijk preten dent uitrigten dan alle andere besluiten en maatregelen van de regering kunnen voorkomen of alle plunderingen der Carlistische generaals. Elke hidalgo zal zich thans verwijderen van een republiek, die hem het dierbaarste ontneemt wat een Spanjaard bezit. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet). Weersgesteldheid- 4 Junij 12 u. Helder, ligtbewolkt, 9cboon. 5 Junij 8 u. Ligtbewolkt, beneveld, mooi. 5 Junij 12 u. Ligtbewolkt, beneveld, mooi. Zeilklaar! iggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming 28 April. Ottolina.* W. Ouweband. Batavia. 21 Mei. 5 Junij. Tromp. E. Leue. Batavia via Suez. 25 4 Amsterdam. J. Kruisinga. Samarang. *Heeft gelost en geladeD. Passagiers aan boord der Tromp: de heeren H. Demmeni, kapt. der infanterie, detachements-kommandant; H. Berail, J. Buddingb, W. Munniks de Jongh, 2de luits., medegeleiders, benevens 300 man suppletie-troepen, waaronder 30 onderofficieren. Binnengekomen Koopvaardijschepen GrooteVaart. Binnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor. Herkomst. 4 Junij. Kate Covert. W. B. Minchin. Duink.&Goedk. Bangoon. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Aimwell. S. 1'irnie. Seaham. Steenk. ZurMühlen&Co. Barsingerhorn. S. v. d. Woude. Sundswall. Hout. van Vliet Co. AnnaColbjornsen. A.M.Halstensen. Soderhamn. Cobden. O. Andrews. Middlesbro. Spoorstav.Hoogl.&v.Herw. SCHAGER Telegram, 4 Paarden Ossen Stieren 70 Gelde-Koeijen - Kalf-Koeijen Vaarzen Hokkelingen 20 Nucht.Kalveren - VetteRammen 168 Schapen (Vorige opgave.) 3000 Lammeren f 14 13Bokk. en Geiten - 1 27 MagereVarkens- 18 89 Biggen - 10 Eenden c Kippen Boter per kop - 85 KaasperK.G. - 35 Kip-Éijeren per 100-300 f 70al50 - 180a380 - 220a270 - 140al70 - 110al30 7a 21 a a 21 a 11 a 32 a 14 a a alOO a 40 - 32a 40 Eend-Ëijeren -300 a360

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1873 | | pagina 3