Benoemingen, enz. Buitenland. Fraakrijk. Het Engelsche stoomschip St. George, dat ten behoeve van de maatschappij Java de reis naar Indië zal doen, vertrekt 25 dezer van hier en zal o. a. vervoeren een detachement koloniale troepen sterk 300 man. Naar men verneemt, zullen onder de naar Java vertrekkende suppletietroepen een 40 tot GOtal manschappen zijn, die met de behandeling der mitrailleuses bekend zijn. Gisteren is alhier uit 's Hage aangekomen het deta chement van het regiment grenadiers en jagers bestemd om hier ter bewaking van 's Rijks werf garnizoen te houden. Z. M. de Koning zal zich Maandag a. s. naar Vlis- singen begeven om de werken aldaar te bezigtigen. H. M. de Koningin zal, naar men verneemt, op het laatst dezer maand de Weener tentoonstelling bezoeken. Mr. H. Loos, aartsbisschop der Oud-Catholieken te Utrecht, is jl. Woensdag middag overleden. Het U. D. zegt van hem o. a. „Aan een teedere zorg voor de aan zijne hoede toever trouwde kerk, voor welker belangen hij tot den laatsten ademtogt gewaakt en gestreden heeft, paarde hij een huma niteit, een eenvoudigheid van zeden, die de ware kenmerken eens bisschops, en schoone sieraden eens regtgeaarden burgers zijn." Jl. Woensdag overleed te 's Hage op 53jarigen leeftijd, de heer J. A. Kool, hoofdingenieur bij den aanleg van Staatsspoorwegen. Zestal te Haarlem: G. A. Rademaker, te Sneek; E. T. Kruyff, te Velp; J. H. L. Roozemeyer, te Middel burg; H. Smeding, te Nederhorst den Berg; D. P. M. Huet, te Dirksland en J. G. Verhoeff, te Wissekerke. Men schrijft ons van Texel, dd. 6 Junij 1873. ,,'t Deensche schoenerschip Dorthea, jl. Maandag op het Yogelenzand aan den grond geraakt, is na een paar vaartuigen te hebben gelost, vlot gekomen en hier in de haven gebragt. 't Schip zal waarschijnlijk geheel moeten lossen om bij de scheepstimmerwerf te worden nagezien." Ook op de Texelsche kust zullen, naar wij vernemen, proeven genomen worden door het gedeelte der torpedo- compagnie, thans alhier verblijf houdende. Met genoegen verneemt men, dat bij eenige gegoede ingezetenen van Texel en van Schagen het plan bestaat eenige schuiten, voor alle visscherij geschikt, te laten maken, en tevens om te Texel een kalkbranderij tot stand te brengen. Als een en ander plaats had zouden voorzeker velen een bestaan vinden, die thans schier gebrek lijden. Jl. Donderdag morgen omstreeks 11 ure werd te Alkmaar brand ontdekt in een pakhuis van de lieereu Ansingh en Mesman aldaar, naar het schijnt ontstaan bij het koken van olie. Door snel aangebragte hulp was het vuur spoedig gebluscht en is de schade betrekkelijk gering. Een der knechts van genoemde heeren moet nog al ernstige brand wonden hebben bekomen. In de gisteren te Amsterdam gehouden zitting van den gemeenteraad is met 22 tegen 7 stemmen besloten een adres in te dienen bij de Eerste Kamer om de aanneming van het wetsontwerp tot bekrachtiging van het contract met de Kanaalmaatschappij af te raden. Jl. Woensdag morgen tegen 5 ure werden de bewo ners der Nieuwmarkt te Amsterdam op zeer onaangename wijze in hun slaap gestoord door eenige bedienden van het circus Myers, die in opgewonden toestand van den Zeedijk komende, een man, die op een pothuis lag te slapen, mishan delden en anderen, die te hulp schoten, eveneens op het lijf vielen, terwijl zij in een water- en vuurhuis, waar hun tegenstanders gevlugt waren, de glazen insloegen en met stukken hout, die zij er uit de bosschen haalden, het gevecht voortzetten. Eindelijk kwam de politie opdagen, die eerst drie en daarna de vier andere belhamels arresteerde. De heer Mijers, de eigenaar van het groote Ameri- kaansche circus, heeft dezer dagen te Amsterdam eene voorstelling gegeven ten voordeele van de nagelaten be trekkingen van een inspecteur van politie, die bij gelegen heid van den optogt door Amsterdam overreden en om het leven gekomen is. De opbrengst was f 721,75. De Amst. Crt. leverde in haar nummer van 24 Mei, in een feuilleton over de nieuwe slaapwaggons op de spoor wegen, een schets eener type van een Amerikaansch dagblad reporter in de bladen leest men thans een bijdrage tot de karakterestiek van het genus, die als waar wordt opge geven, als te Londen in werkelijkheid gebeurd, doch die wij evenwel niet waarborgen. De correspondent van de New—York-City komt te Londen, den dag vóór eene wisseling van ministerie. Vroeg op den volgenden morgen reeds is de reporter aan het telegraaf bureau, toen dat bureau nog pas was geopend. Het is 6 ure^en eerst ten 12 ure zal het ministerie bekend worden. Hij moet nu zorgen meester te blijven van den draad op het oogenblik dat het berigt komt, alleen meester, zoodat niemand kunne interveniëren en hem op het juiste oogenblik in den weg zijn. Bovenal moet zijn confrater de reporter van Boston-Daily-News verwijderd worden. Wat te doen Gevonden! Hij vraagt een bijbel, en begint met te laten overseinen het eerste vers van den psalm „Super flumina Habylonis" en zegt tot den verbaasden beambte: „Ga maar altijd door, tot 12 ure." Ten 12 ure was 1250 p. st. (f 15,000 verseind). Maar het berigt van het nieuwe minis terie kwam, en de New-York-City had het zoozeer verlangde berigt nu het eerst. Doch zij moest het ook alleen hebben. De onverbiddelijke reporter seinde weder door uit den bijbel tot 's avonds 11 ure. Zijn confrère nam in wanhoop de vlugt per eerste paket. De New-York-City betaalde aan den Engelschen telegraaf 2416.64 p. st. De Haagsche werkstakende sigarenmakers, die met eene kraam op de Haagsche kermis stonden, hebben voor f 1000 verkocht met eene zuivere winst van f 125. Uit het Westland worden de nieuwe aardappelen bij kleine partijen verzonden, weldra misschien in grootere hoeveelheden, vooral nu Junij zich zoo gunstig heeft ingesteld. De hoofdprijs, bestaande in 3 paarden, 10 koeijen en 6 schapen, ter waarde van f5000, in de Woerdensche ver loting, is gevallen op no. 29295. Men leest in het Vaderland Jl. Vrijdag was 't de dag waarop het gieten van het standbeeld van de Nimf, dat in den Briel zal worden ge plaatst, zou plaats hebben in de ijzergieterij van de heeren van Enthoven en Co. Behalve een aantal genoodigden, waren ook eenige leden van de Brielsche hoofdcommissie voor de oprigting van een gedenkteeken ter herinnering aan Neêrlands bevrijding uit de Spaansclie tyrannie, waar ender de president dier commissie, de heer Lette van Oost-Voorne werd opgemerkt, ter bestemder ure in het fabriekgebouw bijeengekomen, ten einde van deze belangrijke werkzaamheid ooggetuigen te zijn. Reeds in den vroegen morgen was de noodige massa rood koper in den oven tot gloeihitte gebragt, terwijl eindelijk ten twee ure voor de oogen der aanwezigen, waarbij zich verscheidene dames 1 hadden gevoegd, de noodige hoeveelheid tin in den oven werd geworpen, welke met hevig gesis in een oogwenk in de gloeijende massa werd opgenomen. Eenige oogenblikken later werd met breekijzers een opening in den oven geslagen en schoof het vloeibaar metaal met geweld in een enormen ketel of zoogenaamden lepel. Deze ketel werd toon op een rolwagen vervoerd naar het lokaal, waar de vorm van het te gieten beeld in den grond was begraven, en weldra verzonk nu het vocht als een gloeijende lavastroom in den trechter om zich onder de aarde te huwen aan den leemen vorm, waaruit de Nimf, zoo wij hopen, in schoone pracht zal verrijzen. Dit gewigtig werk was in ongeveer een uur tijds zonder eenige stoornis te ondervinden afgeloopen, en naar alle verschijnselen te oordeelen, zal het. gieten naar wensch zijn geslaagdhierdoor zal de in dit vak reeds zoo gunstig bekende firma van Enthoven en Co. een nieuw metalen getuigenis van haar bekwaamheid hebben tot stand gebragt, en tevens de eer der Nederlandsche kunstindustrie handhaven. Te Vlissingen is op het terrein der havenwerken een roei boot met acht personen omgeslagen. Drie hunner (huisvaders) zijn verdronken, twee anderen verkeeren in levensgevaar. De dames Perk en Kruseman hebben te Vlissingen haren leestogt gestaakt. Zij werden daar zeer goed ontvangen, ontvingen ruikers met fraaije aanspraken en een Vlissinger schrijft aan het U. D.: „Wij zien in onze verbeelding de beide talentvolle vrouwen, kampioenen,martelaressen eener heilige zaakeenmaal geëerd en gevierd in de geschiedrollen van Neerlands ontwikkeling en beschaving." Eene sterke verbeelding heeft die helderziende Vlissinger, dat is zeker! Jl. Donderdag is te Arnhem eene vergadering van het Schoolverbond gehouden. Uit het daarin uitgebragte verslag blijkt, dat het Verbond telt 73 afdeelingen, met 7300 ledeir, waaronder 600 vrouwen. Nadat eenige voor stellen tot wijziging der wet waren afgehandeld, is een gemeenschappelijke maaltijd gehouden. Vervolgens is voorzien in vacatures bij bet bestuur; de heer Harting is als alge meen secretaris herkozen, en in de plaats van den afgetreden penningmeester Delfos is gekozen de heer G. P. van Vladeracken, van Hoorn. Daarna is behandeld de kwestie der algemeene leerpligtigheid, en na uitvoerige discussie is aangenomen het voorstel van de hoofdcommissie, strekkende om „op grond van art. 32 van het algemeen reglement te benoemen eene commissie, die een grondig onderzoek zal instellen, of invoering van wettelijke leerpligt noodig is en of de daartegen bestaande bezwaren van genoegzaam gewigt moeten worden geacht, om het schoolverbond terug te houden, die zaak te ondersteunen." Jl. Woensdag werd te Sneek de eerste der twee jaarlijksche wolmarkten gehouden. De aanvoer was zeer gering en volstrekt geen vraag voor het buitenland. Wat er was is aangekocht door speculanten en wolkammers. De handel was zeer flaauw. Voor de eerste soort wol werd besteed f 1,70 a 1,75 per kilo. Voor de 2de soort f 1,60 a 1,70. Over 14 dagen wordt de tweede markt gehouden, die waarschijnlijk beter zal zijn dan deze, daar tengevolge van het koude weder, de schering nog lang niet afgeloopen is. Op een uitmuntend grasland te Meppel is dezer dagen het eerste hooi geoogst. De opbrengst was ruim. Eerlang wordt in Nederland verwacht het muziekkorps van de Brusseische schutterij te paard, om concerten te geven in de voornaamste steden van ons land, als te 's Hage, Amsterdam, Rotterdam, Utrecht, Haarlem. (D. v. Z.) Op de verschillende Transatlantische stoomvaartlijnen zijn schikkingen gemaakt om gedurende Junij en Julij omstreeks 22000 1ste klasse passagiers naar Europa te kunnen vervoeren, terwijl voor de 2de klasse op nog veel meer gerekend is. Men rekent dus op een aantal reizigers van Amerika naar Europa, grooter dan ooit. Dr. J. Sasse levert in de Huisvrouw een hoofdartikel onder den titel „Naar de badplaats." Meent men dan werkelijk, zoo lezen wij daarin o. a., dat men voor geld aan een badplaats zijne gezondheid koopen kan, wanneer het onbedriegelijk merkteeken des doods reeds op de ont- vleeschde kaken gegrifd is? Helaas! hoe velen die aan een badplaats genezing zochten, vonden er ver van hun vader land, ver van vrienden en bloedverwanten, slechts rust op een eenzaam kerkhof-hoekje. Erkennende dat een badreisje soms weldadig kan zijn, ziet dr. Sasse de noodzakelijkheid niet in, juist heil voor kwalen te zoeken in het bezoeken der badplaatsen. Met de volgende regelen wordt dit lezenswaardig artikel besloten „Laten zij, die aan bedorven sappen lijdende, het inwen dig gebruik van rijkelijk water behoeven; laten zij, die als magere bloedarme personen de melkkuur ondergaan moeten, het water uit hunne eigene omgeving, de melk van de in hunne nabijheid grazende koeijen drinken, en ik durf er mijn hand op geven, dat zij er beter bij varen zullen, dan bij die dure bronnen en melk-inrigtingen der badplaatsen. Het water, 'twelk de lijdende menschheid drinken moet, behoeft volstrekt niet in Ems, Kreuznach, Neuenahr, Pyrmont, Carlsbad, enz. gezocht te worden, want op alle plaatsen der wereld, overal waar het uit de aarde ontspringt, is het heilzaam en verkwikkend. Lijders aan rheumatisme worden niet, gelijk men meent, door de alkaliën van de baden van Teplitz, enz. genezen, maar alleen door de warmte van 'twater 't welk in het bad uren lang op het lijdende ligchaamsdeel inwerken kan. Onverschillig echter of men koude of wanne baden moet gebruiken, men kan zich even goed te huis aan dergelijke kuren onderwerpen, waarbij men nog het genot heeft zich in den kring der huisgenooten en familie, leden te bevinden, die veel beter dan men dit van vreemden verwachten kan en mag, de behulpzame hand bieden, waar deze noodig mogt zijn. Ook de voedingsdiëet, waar die door den ervaren geneesheer is voorgeschreven, kan veel beter in acht genomen worden door liefderijke bloedver wanten dan door vreemd dienstpersoneel, dat slechts be trekking gevoelt op het.... geld, 't welk men voor de diensten afperst. Vrouwen, gij die den naam hebt van „nerveus» te zijn, ik waarschuw u nogmaals dringend voor het gebruik van koolzure wateren, in- en uitwendig, en voor het telkens.... „toilet maken." Het drinken van minerale watereu en het eten van pastilles of tabletten, vervaardigd van het zout van deze of die beroemde minerale bronnen, is niets meer of minder dan kwakzalverij, en des noods kunt gij u dat „tuig" zelf verschaffen dooreen weinig dubbel koolzure soda, liet eenig geheim waaruit de Emser- en Fji(%-pastilles enz. bestaan. Is uwe gezondheidstoestand, in 't kort, van dien aard dat gij verandering van lucht en omgeving noodig hebt' welnu, ontvlugt de stad en ga naar 't land, en is het dat uwe kwaal ongeneeslijk verklaard wordt en doodelijk is welnu, sterf dan liever op uw eigen bed, omringd van ai de u dierbaren, dan in een vreemd land, te midden van vreemden, die niet u, maar uw geld beweenen." Benoemd tot ontvanger der reg. en dom. te Zaandam de heet C. ter Kuile, thans in die betrekking te Oosterhout. Aan den heer C. J. van Spall is, op zijn veroek, eervol ontslag verleend als 1ste luit. bij het artillerie-vrijkorps alhier. Voorts zijn bij genoemd korps benoemd, tot lsten luit. de heer J. Schuyt, thans 2de luit.; tot 2den luit. de heer K. W. Feitli, thans fourier. Tot 2de luit. bij het 4de reg. infanterie is benoemd de sera D. W. Binkhorst. Benoemd tot kommandeur der orde van de Eikenkroon, de heer jhr. C. A. van Sijpesteijn, gouverneur van Suriname. Prins Napoleon is gisteren te Parijs aangekomen. De stad Parijs zal 7 millioen besteden tot voortzetting van eenige groote werken, die onder het keizerrijk waren begonnen. Zoo zal de Avenue de Popcra voltooid worden. Deze prachtige straat, van de nieuwe opera naar het Théatre fran9ais, waarvan aan beide kanten slechts stukken van 100 el gereed zijn, moet nog een millioen kosten. Twee millioenen zullen aan de Tuileriën worden besteed en het stadhuis zal ook stellig worden opgebouwd. Het Palais royal is bijna geheel hersteld. Men heeft te Parijs een bende Engelsche dieven onder bevel van kapitein John Hamilton gearresteerd. De kapitein zelf had het Grand-hötel, waar hij woonde, als operatie terrein uitgekozen. Engeland. De Times bevat een circulaire van den hertog de Broglie, minister van Buitenlandsche Zaken der Eransche republiek, aan de gezanten. In dit document verklaart hij dat de regering de buitenlandsche politiek van zijne voor gangers handhaven, voor het binnénland een gematigde voor het buitenland een vrede-politiek in acht nemen en de revolutionaire partij met kracht bestrijden zal. De nationale vergadering zal, zegt hij verder, over den toekora- stigen regeringsvorm beslissen, wanneer zij het tijdstip daartoe geschikt acht. Aan het slot der circulaire leest men„De revolutiegeest maakt eene zamenzwering tegen den vrede en de maatschappijgeheel Europa heeft gelijk belang bij de onderdrukking van dien geest. De zege der demagogie zou in Frankrijk sterker zijn dan elders; derhalve is de zaak der Eransche maatschappij de zaak van geheel de beschaafde wereld." Van het eiland Cuba is berigt ontvangen, dat in een gevecht aldaar 19 Spanjaarden en 74 opstandelingen het leven verloren hebben. In het park te Preston, in Lancashire, werd Dings dag een standbeeld van den overleden lord Derby onthuld in tegenwoordigheid van de voornaamste leden der conser vatieve partij en van eene volksmenigte, op omstreeks 25,000 personen geschat. Volgens een berigt uit Ierland, hebben vijf visschers van Sherk-eiland hun leven verloren door de jagt op een zoogenaamden zonvisch, een naam ontleend uit de omstan digheid, dat die visch op een grooten afstand zigtbaar is, terwijl hij zich in de zon op de oppervlakte der zee koestert. Somtijds wordt hij met een hoek en aas gevonden, doch meestal met een harpoen, zooals de walvisch. De traan van den zonvisch wordt op eene waarde van f240 geschat, en verlokte negen visschers om op dat zeedier jagt te maken. Zij slaagden in het spiesen van den visch, doch moesten wegens de grootte en zwaarte van het beest de lijn laten spelen om den visch af te matten, alvorens hem aan boord te kunnen halen. Dit duurde drie of vier uren, gedurende welke de visch de boot medesleepte. Eindelijk haalden zij hem op en joegen hem een tweeden harpoen in het lijf. De visch bezigde, denkelijk door de pijn tot een uiterste poging gedreven, zulk eene kracht, dat hij de haak van den eersten harpoen brak en de nieuwe lijn zoo snel deed afloopen, dat er een groeve van twee duim op den kant der boot ontstond. De lijn wond zich om het been van een der visschers, die over boord werd gesleept. Zijne medgezellen schoten toe om hem te redden en deden de- boot omkantelen, zoodat alle negen in het water geraakten en vijf er van verdronken. De vier geredden haalden de lijn in en daarmede het lijk van den man, die er mede

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1873 | | pagina 2