AQVERTENTIËN. Duitschland. Oostenrijk. Italië. INGEZONDEN. Burgerlijke Stand. Gemeente Helder. Burgerlijke Stand. Gemeente Zijpe. Marine-Haven Nieuwediep. ALKMA ARSCHE MARKT VAN GISTEREN. ALKMAARSCHE MARKT VAN HEDEN. Correspondentie. omwikkeld was. De nablijvenden der vijf omgekomen visschers zijn meest allen hulpbehoevend, en de opziener der Iersche visscherijen, de heer Brady, roept den bijstand van menschlievenden in. Gisteren is te Carlsbad overleden Prins Adalbert van Pruissen en te Homburg Prinses Augusta von Lieg- aitz, tweede gemalin van wijlen Koning Friedrich Wilhelm III. Prinses Alice van Hessen is te Darmstadt van een !()on bevallen. Denzelfden dag viel haar zoontje, Prins Frederik Willem, uit een der vensters van het paleis te Darmstadt, aan de gevolgen waarvan de jeugdige Prins is overleden. Groote verslagenheid heerscht tengevolge daar van onder de koninklijke familie. 't Begint er te Weenen nu regt feestelijk uit te zien. De gekroonde hoofden komen aan en worden feestelijk onthaald. Maandag had o. a. te Schönbrunn een groot gala-diner plaats, waaraan de Keizer van Rusland, de groot vorst en de grootvorstin met gevolg, de Russische en Deensche gezanten en graaf en gravin Andrassy deelnamen. Des avonds ten 10 uur was er een thé dansant, dat ook door den Koning der Belgen, graaf Auersperg en vele vertegenwoor digers van de diplomatie en den adel werd bijgewoond. Een souper besloot het feest. De Koning der Belgen is naar Regensburg vertrokken, terwijl de komst van den Keizer en de Keizerin van Duitschland definitief bepaald is op den 21 dezer. De Weener tentoonstelling is jl. Maandag bezocht door 113,000 personen; men had daar even als hier mooi weer. De Shah van Perzië heeft van den Keizer een kostbare vaas ten geschenke gekregen en op zijn beurt den Keizer ten met brillanten versierde waterpijp ten geschenke gegeven. Den toast, die op hem uitgebragt werd, heeft de Shah in 'I Fransch beantwoord,/Ik drink op de gezondheid van den Keizer van Rusland." Daar 't gebruik van wijn aan Jen Perzischen heerscher door de godsdienst is verboden, zoo was zijn glas met suikerwater gevuld. Urbano Ratazzi, een van de beroemdste mannen uit de levrijdingsgeschiedenis van Italië, overleed dezer dagen in 65jarigen ouderdom. Het berigt van zijn dood heeft diepen indruk gemaaktde president der Kamer heeft voorgesteld de Kamerzitting te schorsen als een blijk van nationalen rouw en den standaard der Kamer gedurende 14 dagen net rouwfloers te bekleeden. Ook de minister-president Lanza en andere sprekers spraken een woord van hulde. Het nieuwe St. Antony-gasthuis te lieeuwarden. De correspondent van de N. Itott. Crt. geeft van deze belangrijke inrigting de volgende beschrijving: ,De naam van St. Antony-gasthuis had me in de stellige mee rling gebragt, dat ik een bezoek ging brengen aan een gasthuis, dit wil zeggen aan een ziekenhuis. Tot mijne verbazing trof ik tin gasthuis aan in een anderen of in den waren zin des woords. Langs het paleis voert een naauwe straat naar het oude Prove niers-huis, een soort hofje dat er ouderwetsch uitziet, maar voor let overige op de gebruikelijke wijze is ingerigt. De bezittingen vu dat oude Proveniershuis zijn door schenkingen, legaten als anderszins dermate toegenomen, dat het mogelijk is geweest in de daarachter gelegen buurt het nieuwe St. Antony-gasthuis te vestigen. Die aanzienlijke stichting draagt een zoo bijzonder karakter, dat let ondoenlijk is daarvoor met een enkel woord een benaming te vinden. Ik heb dat gasthuis hooren bestempelen met den naam: rigting tot voorkoming van armoedemaar die benaming kan niet de juiste zijn, aangezien de inrigting geen werk verschaft; zij ver leent hulp, geheele of gedeeltelijke hulp, in een vorm, die bedeeling is zonder bedeeling te zijn. Wie eene kleine bezitting heeft, kan in dat gesticht in den vorm van lijfrente op bevoorregten voet leven; naar gelang men minder bezit wordt hulp verleend; wie niets bezit wordt geheel onderhouden, maar alles in bijzondereu vorm, afwijkende van het gewone Proveniers- en oude-mannenhuis- leven. Voorwaarden van opneming zijnmeer dan 5 öjarigen leeftijd en eene met eere afgelegde loopbaanalle plaatsen zijn bezet, zoodat lij overlijden eene geduchte concurrentie ontstaat, om in het gesticht te worden opgenomen. Het is in verschillende categoriën verdeeld en met het oog daarop fflgerigt en gebouwd. Tan de voorzijde bezien zou niemand op het denkbeeld komen Mor eene inrigting van dien aard te staan. Men denkt zich voor aanzienlijke heerenhuizen te bevinden, die aan de voorzijde en 1« zijkanten door tuinen zijg omgeven. En in de werkelijkheid ijl dat ook heerenhuizen 't zijn de verblijven van de lijf-renteniers «ste klasse. Die gezinnen hebben volgens tarief een zeker kapitaal hebben in ruil ontvangen het levenslang eigendomsregt op de ®oning (eene magnifieke voorkamer, met slaapkamer, logeerkamer, "aken en kelder) en een voldoend jaargeld om van te leven. De henhuizen aan den voorkant zijn bewoond door lijfrenteniers van tweede klasse, gezinnen wier middelen ontoereikend waren en fc derhalve gesteund worden door vrije woning, vrije brandstof en rije bewassching. Volgen twee andere categoriën. De voorpanden zijn, gelijk gezegd, van elkander gescheiden door buien, die zich naar achteren uitstrekken, tot aan een dwarsgebouw. inrigting vertoont op die wijze een achtergebouw met vier Heugels, de Burmania-, Minnema-, Auckama- en Wiarda-vleugel. In die vleugelgebouwen zijn de twee andere categoriën gevestigd. De eene bestaat uit gezinnen, die geen lijfrenteniers zijn. Zij tóórnen vrije woning, wascli en brandstof en voorzien in hun nderhoud door te werken, niet voor het gesticht, maar in de stad. Ieder gezin is volkomen vrij en voert dan ook eigen keuken. Vindt het gezin geen werk, dan wordt door het gesticht hulp 'erleend in geld. De tweede bestaat uit ongehuwde mannen of weduwnaars, die iet, meer werken kunnen; deze worden geheel onderhouden voor ekening van het gesticht en zijn daar ook in den kost. bh deze korte omschrijving, die ik hoop dat niet te ver van de 'aarheid afwijkt, zal men moeten toestemmen, dat het tamelijk moeijelijk is een naam te vinden, die met bepaalde juistheid den naam van deze inrigting omschrijft. Te moeijelijker is het eene juiste definitie van het gesticht te geven, naarmate regenten en regentessen hunne bemoeijingen ook verder uitstrekken. Voor rekening van het gesticht wordt toch casu quo de bevolking vermeerderd van Nederlandsch Mettray, van het Doofstommen- instituut te Botterdam, van de inrigting voor ooglijders te Utrecht, van het Idiotengesticht te 's Hage en van de kweekschool voor de Zeevaart te Leiden. Afbeeldingen van al die inrigtingen sieren de wanden van de bestuurs-kamer. Voeg daar dan nog bij dat het gesticht ook, behalve aan de bewoners, de gelegenheid om lijfrente te sluiten biedt aan oppas sende minvermogende ingezetenen van Leeuwarden, boven de 55 jaren, sedert minstens 5 jaren aldaar woonachtig. Die gelegenheid is voor hem, die er gebruik van maakt, uitermate voordeelig, daar noeh winst, noch administratiekosten berekend worden. Deze sclioone en belangrijke stichting draagt geen kerkelijk karakter. Zij neemt op het gezin, den man met de vrouw en zoo noodig de kinderen, zonder zich te bekreunen om de godsdienstige belijdenis. Protestanten, Catholieken, Israëlieten, naar de religie wordt niet gevraagd. Ten laatste zij nog vermeld, dat het gesticht uit eigen kas in de soepbedeeling voorziet. Behoeftige kinderen kunnen in het gesticht soep komen etenbehoeftige gezinnen kunnen er soep laten halen, alles, gelijk ik reeds zeide, zonder bijdragen van particulieren, voor rekening van de kas der inrigting. De uitgestrektheid der lokalen houdt gelijken tred met het groote gewigt der stichting zelve. De vier vleugels met het achter gebouw bevatten, behalve de woningen der lijfrenteniers en van de gezinnen die geheel of gedeeltelijk worden onderhonden, een enormen keuken, ketelhuis, waschhuis, droogkamer, linnenkan;er, bureaux, vergaderzaal, voogdenkamer, enz. enz., en in alle rigtingen groote, fraaije tuinen. Ik heb gemeend door het voorgaande hulde te moeten brengen aan eene inrigting die hare wedergade wel niet zal vinden, en hoop den lezer tevens een dienst te hebben bewezen, door hem in kennis te brengen met het St. Antony-gasthuis te Leeuwarden." Texel, 6 Junij 1873. Mijnheer de Redacteur! Mij tellende onder de „belanghebbenden" bedoeld in de annonce, voorkomende in uw blad van heden, van de Burgersociteit, alhier; veel belangstellende in de handelingen van den Gemeenteraadhet nut der publiciteit in dezen ten volle beseffende en een niet een zijdig maar onpartijdig verslag van de Gemeenteraads-zittingen hoog waardeerende, ben ik zoo vrij langs dezen weg UEd. het verzoek te doen, genoemde verslagen van andere zijde en zonder Soeieteitskleur in uw blad te willen opnemen. Ik doe dit in de vaste overtuiging dat het gemeente-bestuur geen bezwaar zal maken UEd. die verslagen te doen toekomen; dat wij eene gedurige rectificatie dan niet noodig hebben; dat het de vele lezers van uw blad, op ons eiland, zeer aangenaam zou zijn. Ik en velen met mij zullen daar belangstellend naar uitzien en ons in geen geval afhankelijk stellen van de luimen der Burgersocieteit. Uw bestendige lezer, Z. Opgave van af Donderdag middag tot Zaturdag middag. ONDERTROUWDH. G. van Doesburgh, commissaris van politie, wonende te Amsterdam en J. Zur Mühlen. M. Oudkerk, kleermaker, weduwnaar van G. Trijbetz en M. Cohennó, wonende te Amsterdam. J. van Brederoode, werkman en T. Agema. J. Nelis, timmerman en T. Hemelrijk. N. Rooker, zeeman en D. Roerdomp. A. van der Staaij, ziekenoppasser bij de Marine en E. Snel. H. Mens, vischkooper en D. van Dok. J. Rieuwerts, visscberman en C. L. Delchambre. GETROUWDGeene. BEVALLENG. R. Drager, geb. de Roos, (Z.). J. E. Rijkers, geb. Veldman, (2 Z.). OVERLEDENJ. J. H. Smit, 7 weken. P. Roosendaal, 3 maanden. L. H. Schooneman, 30 jaren. Van 16 tot 31 Mei 1873. ONDERTROUWDGeene. GETROUWDGerrit Zwaan en Antje Noorden. Curolus Ber- nardus van Daele en Neeltje Koopman. Dirk Kapitein en Antje Scbagen. Jacob Delver en Jacoba Dekker. Cornelis Stam en Neeltje Metselaar. GEBORENMaria, dochter van J. Nieuwenburg en T. Hoogland. Martina Maria, dochter van J. Bakker en T. Jol. Eulps, zoon van A. Nobel en G. Sohuijt. Elisabeth Maria, dochter van G. C. Hulst en S. D. Boom. Anna Maria, dochter van J. van Bensekom en J. M. Stuyt. Klaas, zoon van P. van Bodegraven en A. Meilis. Pieter, zoon van J. Schouten.en J. van Twuijver. Elemoed, zoon van P. de Ruiter en T. Prins. OVERLEDEN: Teunis, 15 maanden, zoon vaD T. Kiezeling en A. Visser. Jan Cornelis Adolf, 7 maanden, zoon van H. J. Brom en E. M. Sieverts. Gerrit Johannis, 1 jaar, zoon van W. Palmans en T. G. de Vries. Dirk, 14 maanden, zoon van A. Kapitein en B. Koopman. Levenloos aangegeven kind van J. Krigee en D. Raap. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming 28 April. Ottolina.* W. Ouwehand. Batavia. Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. Binnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor. Herkomst. 6 Junij. Amalia. H. Bakker. Duink.&Goedk. Suriname. 6 Humboldt. H. D. Busch. Cheribon. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in do Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Riga. Hout. van Vliet Co. Helsingfors. Blikman Co. Soderhamn. van Vliet Co. Sunderland. Steenk. Duink. Goedk. J. W. Wilkens.Malaga. Stukg. ZurMühlen&Co. T. B. Bloos. Hudickswall. Hout. van Vliet Co. J. T. Teensma. Sundswall. Blikman Co. Elisabeth. T. Visser. MariaCatharina. J. Sluisman. Angenieta. Biddick. Pollux. Noordholland Helena. G. E. Visser. T. Liddie. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet). 1 *fïunr 1 Uren. j Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Yochtigh. procent. Toestard van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 6 12 n. 6k. 1 757.68 - 3.47 13.5 - 3.3 0.93 Golvend. 7 8 ntw. 17 763.76 f 2.55 10.4 - 4.7 0.75 Hol in z. 7 12 nnw. 12„ 764.72 f 3.51 10.8 - 6.2 0.71 Golvend. Weersgesteldheid- 6 Junij 12 u. Digtbewolkt, beneveld, wiuderig 7 Jnnij 8 u. Bewolkt, wind, onstuimig. 7 Junij 12 u. Bewolkt, wind. Temperatuur van de maanden April en Mei, waargenomen te Helder April. Mei. April. Mei. 1845. 7.90 10.70 1860. 6.37 11.12 46. 9.75 13.90 61. 6.77 9.18 47. 7.23 14.38 62. 9.18 14.00 48. 9.73 15.72 63. 9.11 11.48 49. 8.56 14.37 64. 7.52 10.53 1850. 9.63 12.66 65. 8.63 14.16 51. 8.79 11.50 66. 9.06 10.76 52. 6.73 11.69 67. 7.94 11.42 53. 7.31 11.60 68. 8.08 14.77 54. 8.80 11.84 69. 9.52 11.90 55. 5.81 9.77 1870. 8.44 10,90 56. 8.41 10.49 71. 7.41 9.93 57. 7.82 12.48 72. 9.28 11.79 58. 7.08 11.30 73. 7.21 9.55 59. 7.68 12.27 Kaas. Aangevoerd 306 stapels, wegende 63061 kilogram. Kleine Hooi f 39,Commissie f 35,Middelbare f 37,.Laagste prijs f 24. Kleine Gras f 37,75. Comm. f 37,50. Middelb. f 38,— Ter Graanmarkt bedroeg de aanvoer slechts 180 heetol., zoodat geen marktprijzen te noteren zijn. 4 Paarden bov.'tj aar f 45a245 Veulens - a 15 Koeijen -175a295 47 NuchtereKalveren- 10a 24 190 Schapen - 29a 48 530 Lammeren - 11a 21 170 Magere Varkens - 19a 32 284 Biggen ben. 10 w.- 8a 12 5 Bokken en Geiten - 4a 7 Kleine dito c a Ezel f a Boter,per0.630K.G. c 85a 90 Gelukkig is de zitting van den Raad te Texel eene publieke zaak. We kunnen onzen lezers alzoo de verzekering geven, dat we door tusschenkomst van een vriendelijke hand van elke zitting een zooveel mogelijk volledig verslag zullen geven. Redactie. Het gezondene van J. was te laat om nog geplaatst te worden. Red. LIJST V.V\ 1IIM EVI'DV, geadresseerd aan onbekenden, verzonden door het Post kantoor alhier, van 16 tot 31 Mei 1873. J. Seegers, J. G. Kremer, Stovis, Keting, Dieperiuk, allen te Amsterdam; W. Heidmau, te 's Gravenhage; mej. J. A. de Klerk, te den Helder; mej. C. Simmer, te Leiderdorp; C. Banning, te Rotterdam; J. de Bie, te Veenhuizen; Jantje Kruit, te Sloterdijk. De Directeur van het Postkantoor te Helder, H E R W E IJ E R. Ondertrouwd; Mr. H. G. VAN DOESBURGH, van Amsterdam, en J. ZUR MüHLEN. Nieuwediep, 6 Junij 1873. BECEPTIE 15 Junij, ten huize van den Heer Th. C. Zur Mühlen. Ondertrouwd: WILLEM LOURENS BAKKER en ANTJE PLAATSMAN. Oosterend op Texel, 7 Junij 1873. Getrouwd JAN ROODT Jr. en GRIETJE SMIT. Helder, 5 Junij 1873. Voorspoedig bevallen van twee welgeschapen Zoons J. E. RIJKERS, geb. VELDMAN. Nieuwediep, 5 Junij 1873. Heden overleed, na een kortstondig doch geduldig lijden, mijn geliefde Echtgenoot CORNELIA WIERING, in den ouderdom van ruim 37 jaren, mij nalatende zeven kinderen, te jong om het smartelijk verlies te kunnen beseffen. Helder, 5 Junij 1873. L. SCHILDER. Heden overleed, na een langdurig lijden, mijn geliefde Echtgenoot L. H. SCHOONEMAN, in den ouderdom van ruim 30 jaren. Zij die hem gekend hebben zullen mijn verlies beseffen. Helder, 6 Junij 1873. D. SCHOONEMAN, geb. BONTES.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1873 | | pagina 3