Artillerie-Vrijkorps. EENE DIENSTBODE ADVERTENTIËN. België. Engeland. Duitschland. 1 Spanje. Marine-Haven Nieuwediep. Burgerlijke Stand. Gemeente Helder. Burgerlijke Stand. Gemeente Texel. Burgerlijke Stand. Gemeente Wieringen. SCHAGER MARKT van HEDEN. Nederland teruggekeerd tot 2den machinist bij de gouvern.-marine, Je machinist 3de kl. bij de Kon. Ned. marine K. Mulder. Bij de fabriek voor de mar. en het stoomw. te Soerabaija, tot opzigter belast met het opzigt over de ambachten, A. van de Ven; lot baas, belast met het ineenzetten van ijzeren schepen, A. H. van Manen; beiden gesteld ter beschikking van den gouv.-generaal, om als zoodanig te worden benoemd en onlangs uit Nederland aan gekomen. Belastmet de waarneming der betrekking van gezagh. 2de kl. tij de gouvern.-marine, de gewezen gezagh. bij genoemden tak van dienst P- van der Leeuwmet bepaling, dat hem het bevel over den gouvernements stoomer Boni zal worden opgedragen. Door den commandant der zeemagt en chef van het Dep. der Marine in Nederl.-Indië is de volgende beschikking genomen. Bij de gouvern.-marinfe benoemd: tot machinist-leerling 2de kl., de klerk bij de weeskamer te Soerabaija P. Pielat. Buitenland. Uit Ostende wordt van den 7 dezer geschreven: „Het vertrek van Nasreddin-Shah van Ostende naar Engeland is thans definitief op 18 Junij, des ochtends ten 9 ure, bepaald. Het Britsche stoomjagt Vigilant zal den 17den te Ostende aankomen, om ter beschikking van den Perzi- schen gezant te worden gesteld. De Engelsche flotille, die den Shah op den overtogt zal begeleiden, zal de Vigilant op 3 of 4 mijlen van den Ostendenschen wal opwachten." De heer de Groof heeft in de Chronique een brief doen plaatsen, zoo niet ter verontschuldiging of verklaring, dan toch ter verantwoording. Hij erkent dat het publiek alleen kan oordeelen naar den uitslag, en dat hij op dit oordeel alleen kan antwoorden door eene nieuwe, beter slagende poging. Wat hij echter wel moet releveren, is de voorba righeid van het oordeel. Als men 24 uur had gewacht zou men hem niet homme-voleur in plaats van homme—volant hebben genoemd. Dadelijk na het ongeval heeft hij gezorgd door anderen, bevoegden, de rekening te doen opmaken, ai het saldo, zoo er een is, te stellen in handen van den burgemeester, om het aan te wenden op de wijze als hij zal goedvinden. Hij betuigt verder zijnen dank aan alle autoriteiten voor de bescherming, hem verleend. Frankrijk. Booth, de beroemde Amerikaansche tooneelspeler, is den 8 dezer te Parijs overleden. Zijn broeder was de moordenaar van den president Lincoln. Een werkman bij Bordeaux, die bloedzuigers had gezocht, en die in een zak in de hut had gelegd, waar hij woonde, is den volgenden morgen dood op zijn bed gevonden de bloedzuigers hadden hun gevangenis wëtën te verlaten en bedekten letterlijk het lijk. Jl. Maandag middag ten 1 ure brak er brand uit in den grooten toren van hét Alexandra-paleis óp Muswell-hill te Londen, en in een uur tijds was het geheele kolossale gebouw vernield. Eerst veertien dagen geleden werd het voor het publiek geopend, 't Gebouw was 900 voet lang en 430 voet breed, doch zoo snel verspreidden zich de vlammen, dat aan blusschen niet te denken viel en men slechts nog kon trachten eenige kostbare kunstwerken te redden, dat dan ook ten deele gelukte, hoewel veel van waarde is verbrand. Tal van brandspuiten waren aanwezig, doch er was gebrek aan water, 't Geheel is één ruïne, en groot is het getal van hen, die door den brand werden benadeeld. Werklieden, balletdanseressen, tooneelspelers, muzikanten zagen hun bezittingen een prooi der vlammen worden. En ook de meeste tentoongestelde voorwerpen verbrandden. Het paleis kostte 600,000 pond en was voor 120,000 pond geassureerd; de herbouw zal, meent men, minstens 100,000 pond kosten, zoo althans de fondamenten en muren niet te veel hebben geleden en nog bruikbaar zijn. Men zal met dien herbouw beginnen, zoodra de puinhoopen zijn weggeruimd. De oorzaak van den brand schijnt een loodgieter te zijn, die op den toren aan het soldeeren was. Voorzoover bekend is, werden slechts twee personen ernstig gekwetst. In eene verkooping van munten, in de vorige week te Londen gehouden, betaalde men voor eène munt, een balve penny (2| cent), afkomstig uit de regering van Koning Alfred, f 171een dubbele sovereign, uit de regering 'an Eduard IV, f 1980; een zilveren stukje zes pence (30 cent), uit de regering van Koningin Elizabeth, f 372 gninje (f 12.60), uit de regering van Koningin Anna, f510, en zoogenaamde „farthings" (eene waarde van 11 c. per forthing) werden verkocht voor f 60 en voor f 84. Het verschil tusschen de eene en andere „farthing" wordt liet opgehelderd, Te Graye is Woensdag avond de toren van de kerk ingestort, juist toen er dienst werd gedaan; een persoon *erd door het neerstortend puin gedood en dertien anderen ernstig gewond; de toren was zeer oud erj dagteekende uit 3e elfde eeuw; men had kort te voren plan gemaakt hem Ie doen herstellen. i - - Het eerstvolgend nummer van de Fortnightly Review een artikel bevatten om te bewijzen, dat de photografie 'eeds voor een eeuw te Londen werd uitgevonden, doch Hoor de regering, uit vrees voor liet vermeerderen van sbriftvervalsching, werd verboden. Ter eere van den hoogen Perzischen gast hebben dezer dagen te Berlijn groote exercities der brandweer plaats gehad. Toen de Shah van eene voorstelling in den schouwburg naar zijn verblijf was teruggekeerd, klonk plotseling brandalarm. Binnen drie minuten reeds werden de signalen met de klokken gegeven en renden de eerste spuiten met razenden spoed naar het plein van het konink lijk paleis. Yan alle zijden klonk een oorverdoovend gelui; tien minuten later stonden een 30tal spuiten en slangenwagens op hun post. Het flikkerend schijnsel der tallooze fakkels wierp een tooverachtig licht op de blusch- middelen en de talrijke heen en weer snellende beambten. Van zijn balkon staarde de Shah het tooneel op zijn gefnak aan. Tegen kwart over tienen werd het signaal „klein vuur" gegeven. Vijf spuiten werden in een oogwenk voortgerold, een fluitje liet zich hooren, en uit al de brand spuiten steeg een breede waterstraal bijna loodregt omhoog. Wederom werd door fluitsignalen te kennen gegeven dat men het vnur meester was, waarop de spuiten even snel als zij gekomen waren weder terugtrokken. Geen twee minuten later klonk het signaal „groot vnur." Nu ontstond een oorverdoovende drukte. Wagens rolden, klokken luidden, bevelen klonken, het plein van het paleis bevatte een chaos van wagens, spuiten en manschappen, doch een fluitsignaal bragt de schoonste orde in de massa. Het bleek slechts een valsch alarm te zijn geweest, want de 'spuiten rukten niet op, maar manoeuvreerden slechts op het plein en renden in snellen spoed weg. De fakkeldragers groetten tot afscheid met hunne fakkels, en alles was weg. Ten 10 u. 40 m. was het plein zoo stil en somber als ooit. De Shah van Perzië heeft Berlijn verlaten. Hij begeeft zich voor enkele dagen naar Wiesbaden en zal op zijn reis derwaarts een bezoek aan de fabriekinrig- ting van den heer Krupp te Essen brengen. Per telegraaf ontving de Shah het berigt van het over lijden zijner moeder. Dadelijk is op zijn bevel naar Teheran getelegrafeerd, het stoffelijk overschot der overledene voorloopig bij te zetten, en de gebruikelijke kerkelijke plegtigheden en den rouw tot zijn terugkomst uit te stellen. Dezer dagen is het Russische huis op het Weener ten toonstellingsterrein ingestort. Een persoon is bij dit ongeval gedood, drie anderen bekwamen gevaarlijke wonden. - Onder de muziek-instrumenten op de Weener tentoon stelling behoort ook de piano, waarop Franz Schubert zijn meeste compositiën componeerde, 't Is niets dan een oud afgespeeld spinet. In het dorp Schöneberg had reeds sinds jaren een paar ooijevaars boven eene schuur zijn zetel opgeslagen en men liet hen en hun kroost steeds ongemoeid. Jl. Vrijdag echter, terwijl de vader om voedsel uitgevlogen was en de moeder met twee kinderen achtergebleven, maakte een vreemde ooijevaar van de gelegenheid gebruik om de moeder aan te vallen. Deze moest, na zich een half uur hard nekkig verdedigd te hebben, den strijd opgeven en hare lievelingen aan den overweldiger laten, terwijl zij angstig klapperend wegvloog. De kleinen werden meedoogenloos door den indringer met snavelslagen vermoord. Intnsschen keerde de moeder met haar gade naar het tooneel van de misdaad terug en nu ontstond een hevige strijd tusschen den moordenaar en den in zijne vaderliefde gekrenkten ooijevaar, terwijl de moeder door aanhoudend geklapper haar gemaal aanvuurde. Twee uren werd er geworsteld, menige veer en menige bloeddroppel werd er bij gelaten. Eindelijk verloren beide strijders het evenwigt en vielen van het dak. Nu kwamen de dorpelingen aangeloopen en scheidden de vechtenden, terwijl zij den moordenaar, die uit eene wond in de borst hevig bloedde, nahem duchtig afgerost te hebben, lieten wegvliegen. Betreffende den moordaanslag op don Alfonso, den opperbevelhebber van het Carlistische leger, verneemt men de volgende nadere bijzonderheden „De aanslag had plaats bij gelegenheid eenér audiëntie, door drie kort te voren bij de Carlisten in dienst getreden personen aangevraagd. De kolonel Ignace Wils, die steeds tot de onmiddelijke omgeving van den Prins behoort, had achterdocht tegen deze personen opgevat en hield, terwijl zij in de audiëntie-zaal waren, door eene ten deele open staande deur het oog op hen. Toen zij bij het verlaten der zaal hun misdadig oogmerk wilden volvoeren en een hunner den Prins met een ponjaard wilde treffen, snelde Wils op hen toe en bragt den sluipmoordenaar een sabel houw toe op den opgeheven arm. Op het gerucht kwamen andere personen toeschieten en werd het drietal gearresteerd. Eenige dagen later werden zij gefusilleerd." Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote V aart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming 20 April. Prins Hendrik. E. Oort. Batavia v.Suez. 28 f Ottolinft. W. Ouwehand. Batavia. 11 Junij. Ada. J. G. Wiebenga. Samarang. Passagiers a/b Prins Hendrik: G. H. Aalders, 1ste luit.; E. K. J. van Muiken, 2de luit.; P. E. Mulder, 1ste luit.; E. baron van Aerssen Beijeren van Voshol, W. H. Voorman, kapts.P. van Assen, F. W. J. M. Hnstinx, H. A. Holtskamp, F. W. J. Buijs, C. van Leeuwen, J. K. Koot, 1ste luits.J. P. van Vlierden, H. J. Camerlirigh, G. H. Slot, D. Cheriex, 2de luits.M. C. B. de Groot, G. van Tienhoven, J. A. L. Schoemaeekers, M. G. W. A. Schumann, H. T. Mulder, A. J. F. Rochell, A. E. Mooijaard, J. van Wijk, J. J. Friese, J. P. F. G. E. Delpy, Jhr. W. O. G. Bloys yan Treslong, L. F. Leyds, W. Vermeire, H. Koppen, M. C. B. de Groot, H. A: Calkoen, J. K. Wijmans, 1ste luits.; j.M. Romijn, 2de luit.P. F. T. Lafors, kapt.W. J. Scheltus, J. L. de Boek, J. Joha, D. .G. Sloet van Zwanenburg, T. C. van Orsoy Veeren, P. Vinkhuijzen, Jhr. W. A. Roëll, F. A.Egter, lsteluit.s; L. W. C. Gerlach, detach.-komm., echtg. en 2 kinderen; W. L. J. Scheepens, 1ste luit., echtg. en 4 kind.; H. L. v. d. Hoff, 1ste luit.; J. M. Romijn, 2de luit.; B. Schaap, 2de luit., met echtg.; J. A. W. Oxenaar, 2de luit.; de hh. J. Fabius, A. W. Blume; mevr. van de-Gevel; mej. Los; de hh. v. Leeuwen en echtg.; J. Verheul, echtg. en kind; G. Hemmes en echtg.; D. F. M. Schas; mr. E. J. Huber; A. J. Meijer; S. A. Web, echtg., 2 kind. en baboe; mej. E. Roque; J. H. Roque, 1ste luit.; mevr. Davidis; van Riemsdijk, off. v. gez., met echtg.; P. Rutgers; R. F. A. Loth met bediende; C. C. T. H. Jagema met echtg.J. yan Schooten; A. Jongkees; een d?tach. militairen, sterk 400 man, waaronder 24 onderofficieren. Binnengekomen Koopvaardijschepen GrooteVaart. Binnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor. Herkomst. 10 Junij. Saga. O. Olsen. van Vliet Co. Galveston. 11 Lida. J.W.C.VinkeMuller.Duink.&Goedk. Suriname. 11 Kosmopoliet. T. H. Klein. Hoogl.&v.Herw. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading inde Binnenhaven te lossen. Sehip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Whitwood. R. Thornton. Goole. Steenk. Hoogl.&v.Herw. Leonida. H. C. Rigelsen. Borgo. Hout. Blikman Co. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet). P p Uren. Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh.j procent. |l Toestand van de j zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 11 12 zwtz. 0.7k. 755.73j- 5.63 17.8 - 0.0 0.72 Vlak. 12 8 zzw. 0.2 752.40- 8.89 17.0 - 0.9 0.90 12 12 zw. 0.2„ 752.09- 9.29 15.8 - 2.0 0.88 Weersgesteldheid- 11 Junij 12 u. Helder, beneveld, schoon. 12 Junij 8 u. Digtbewolkt, beneveld, mooi. 12 Junij 12 u. Ligtbewolkt, beneveld, mooi. Opgave van af Dingsdag middag tot Donderdag middag. ONDERTROUWD: J. G. van Put, timmerman bij de Marine en J. Willems. GETROUWD: J. Sevenhuijsen en A. M. de Klerk. G. Baas en C. Crabbendam. C. Arend en E. T. G. Penninkhoff. D. Wolvendijk en H. Tietz. K. Koning en A. Schaap. A. H. Driessen en A. Faber. BEVALLENGeene. OVERLEDENM. Schotvanger, 1 maand. Van 28 Mei tot 4 Junij 1873. ONDERTROUWD: WillemLourensBakkerLz. enAntjePlaatsman. GETROUWD: Geene. GEBORENBiem, zoon van Pieter Vlaming en Bregje Roosendaal. Grietje, dochter van Pieter Vlaming en Martje Stoepker. Naantje, dochter van Cornelis Vermeulen en Martje Stark. Pieter, zoon van Pieter Bouma en Maartje Kooger. OVERLEDEN: Geene. Van 1 tot 31 Mei 1873. ONDERTROUWD; Cornelis de Jong en Geertje Lont. GETROUWDC. Metselaar en G. Tijsen. J. Zomerdijk en T. Swan. J. Takes en A. Zomerdijk. L. Wigbout en M. A. Swart. GEBORENSimon, zoon van A. Hutman en M. Hutman. Simon» zoon van C. Omes en M. Rotgans. Gerrit, zoon van C. Annes en M. Nannes. Guurtje, dochter van S. Klein en M. Lont. Simon, zoon van P. de Vries en M. Wagemaker. Johannes, zoon vanW. Dijkshoorn enM. Bakker. Geertje, dochter yan C. de Vries en N. Veerdig. OVERLEDENLeentje Stofkooper, 57 jaren, echtgenoot van M. Stibbe. Evert, 11 weken, zoon van P. Everts en G. Groen. Antje, 7 jaren, dochter van J. de Jong en M. Klein. T. de Haan, 36 jaren, eohtgenoot van J. Jongkind. Guurtje, 10 dagen, dochter van S. Klein en M. Lont. Jan, 10 maanden, zoon van H. Spren keling en T. Zandveld. Gerbrig Wagemaker, 48 jaren, weduwe van N. de Jong. PER TELEGRAAF. f a 1013 Lammeren f 8 a 18 - a 12Bokk. en Geiten - 3 a 10 - a 10 MagereVarkens- 19 a 25. - 200a387 30 Biggen - 10 a 12' - 240a300 Banden e. a - 170a240 Kippen - a - 80all0 Boter per kop - 90 a 8a 11 KaasperK.G. - 30 a 40 32a 45 Kip-Eijeren per 100-320 a330 19a 38 Eend-Eijeren -360 a l'aarden Ossen Stieren 30 Gelde-Koeijen - Kalf-Koeijen Vaarzen Hokkelingen Nucht.Kalveren - VetteRammen - 176 Schapen - 30 Ondertrouwd: CORNELIS VERMEULEN EN HENDRIKTJE BAKKER. Nieuwediep, 12 Junij 1873. Voor de vele bewijzen van belangstelling, bij de vol trekking van ons huwelijk ontvangen, betuigen wij langs dezen weg onzen hartelijken dank. Helder, 9 Junij 1873. J. ROODT Jr. G. ROODT—SMIT. Door de krachtdadige medewerking der Ingezetenen is het mogelijk gemaakt, dat de Provinciale Schietwedstrijd op 6 en 7 Julij e. k. alhier kan doorgaan. Met het oog daarop wordt alsnog de gelegenheid tot toetreding tot het Korps opengesteld tot 21 Junij e. k.aangifte te doen bij een der leden van het Bestuur. Helder, 10 Junij 1873. Mr. D. P. H. ABERSON, Pres. P. H. POLAK, Secr. kan geplaatst worden ten huize van den Heer H. BITTER, Genees-, Heel- en Verloskundige alhier.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1873 | | pagina 3