Benoemingen, enz. STATEX-GEXERAAL. Buitenland. Frankrijk. Engeland. Duitschland. Italië. Spanje. Amerika. SCHAGER MARKT van HEDEN. voeren en het noodeloos bloedvergieten, wordt vergroot door het volharden op een weg, die niet die der geregtigheid js Een regtvaardig God kan aan Nederland en Nederl.- Indië zijne bewarende en zegenende hand onttrekken en toelaten, dat de staatkunde, die wij ons jegens Atsjin veroorlooven, op ons zeiven worde toegepast. Wat moet er thans geschieden Onze Koning late zich bewegen de gepleegde gruwelen te stuitende overijld tegen Atsjin ondernomen vijandelijkheden te staken; en met een luisterrijk gezantschap, regtstreeks uit Nederland afgevaar digd, aan den Sultan van Atsjin de verzekering te geven, lat hij en het geheele Nederlandsche volk de overijling der Indische regering betreurendat hij in opregte vriend schap wenscht te leven; bereid is wederzijds waarborgen te wisselen, opdat zulke verwikkelingen voor de toekomst voorkomen worden. Dat is, naar des briefschrijvers overtuiging, de eenige oplossing, die mogelijk, die regtvaardig, die eene Christen natie waardig is. Nog eene bijzonderheid van den Koning der Koningen, ien Shah van Perzië. Op een bal te St. Petersburg, waar bij zich schromelijk verveelde, zag hij een zeer cokette, maar niet minder oudachtige dame. Hij wenkte haar. De Jame was verrukt, naderde opgetogen den vorst en boog liep, wachtende op hetgeen hij zeggen zou. In gebrekkig Fransch sprak hij toen op teemenden toon: „Si vieille, ti laide, si maigre, que venez-vous faire au balf* (Gij, zoo oud, zoo leelijk, zoo mager, wat doet ge hier op bet bal De Shah zegt 1'Indépendance is een vrij schoon man, een weinig zwaarlijvig, met een kalm en veerkrachtig gelaat, waarvan de tint tamelijk bruinachtig is. De blik ïijner zwarte oogen is ongemeen krachtig en doordringend. Hij draagt een zwaren knevel en heeft een eenigzins lang- zamen of moeijelijken gang, die niet zonder waardigheid is. Te Hoorn op Terschelling is tot hoofdonderwijzer benoemd de hier C. de Vries, hulponderwijzer te West-Terschelling. Aan den magazijnm. bij de dir. der marine te Amsterdam G. B. Eindwachter Bilheimer is, met den laatsten dezer, ter zake van langdurige dienst en den bij de wet gev. leeftijd, een eervol ontslag git zijne betrekking verleend, onder behoud van zijne aanspraak op pensioen; met den 1 Julij is aangesteld in die betrekking J. J. A. Bedloo de Bronovo, magazijnm. bij de dir. der marine te Willemsoord; de luit. ter zee 1ste kl. G. W. C. Voorduin is, op zijn verzoek, let zake van ongeschiktheid voor de militaire dienst, tengevolge van in en door de dienst ontstane ligchaamsgebreken, met den 1 Julij a, s. op pensioen gesteld, met toekenning van den titul. rang van kapt.-luit. ter zee, en zijn aan genoemden gepens. zee-officier met 1 Julij a. s. tijdelijk opgedragen de functiën van magazijnm. bij de directie der marine te Willemsoord. De luits. ter zee 2de kl. W. J. H. de Kanter en J. C. Commijs' de eerste dienende aan boord van het wachtschip te Willemsoord en de 2de als 1ste off. aan boord van den monitor Krokodil, worden met den laatsten dezer op non-act. gesteld en met den 1 Julij a. s. respect, vervangen door de luits. ter zee 2de kl. J. L. M. van Gorkum en F. J. Beekman. De luit. ter zee 2de kl. V. C. Dijckmeester, dienende aan boord ran het wachtschip te Willemsoord, wordt met den laatsten dezer op non-act. gesteld en met 1 Julij a. s. vervangen door den luit. ter zee 2de kl. jhr. R. W. J. van Pabst van Bingerden. De luit. ter zee 2de kl. H. F. Verheggen, laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost-lndië en van daar den 11 dezer in Neder land teruggekomen, is met dat tijdstip op non-act. gesteld. De minister van Oorlog, ontvangen hebbende een aantal rekwesten, «aarbij door of ten behoeve van milicieus-verlofgangers, vrijstelling wordt verzocht van het opkomen onder de wapenen voor de eerlang te houden najaars-oefeningen, heeft ter kennis van de adressanten gebragt, dat de belangen van de dienst niet toelaten in hun verzoek te bewilligen. Te dezer gelegenheid worden de betrokken miliciens herinnerd, dat zij, die wegens ziekte niet op den bepaalden dag onder de wapenen komen, overeenkomstig de daaromtrent bestaande voorschriften, zich na hunne herstelling bij hun corps zullen moeten vervoegen, ten einde in den wapenhandel te worden geoefend ge durende een tijd gelijk aan dien, welken zij anders in werkelijke dienst doorgebragt zouden hebben. Eerste Kamer. Zitting van Woensdag 18 Junij. De beraadslaging over de overeenkomst met de Amsterdamsche Kanaalmaatschappij is aau- jevangeu. De heer Messchert van Vollenhoven heeft de geheele aak sedert 1862 zeer breedvoerig besproken; noch de primitieve Mncessie, noch de statuten deugden, zoodat steeds op verkeerden grondslag is voortgearbeid. Hij dringt niet aan op staatsovername, naar op transactie met de maatschappij, de aandeelhouders en den aannemer, om alle belangrijke punten, vooral wat het peil, de hoofden en het stoomvermogen te Schellingwoude betreft, voor goed te regelen, en op die nieuwe grondslagen moest dan de maat schappij het werk voortzetten als het niet anders kan, en hangende een en ander kon de regering eenig nieuw voorschot geven. De heeren Smit en Prins bestrijden mede deze overeenkomst, als niet gevende eene behoorlijke, afdoende regeling. Ten slotte is de overeenkomst met de Kanaalmaatschappij aan genomen met 24 tegen 6 stemmen en het ontwerp tot verstrekking v»n gelden daarvoor met algemeene stemmen. Daarna is de Kamer cp recès gescheiden. De minister van Buitenlandsche Zaken heeft verklaard, dat bij de '(gering omtrent eenige inmenging van Turkije in zake Atsjin noch il, noch officieus iets bekend is. Keizerin Eugénie heeft jl. Vrijdag op hare doorreize te Verviers den spoortrein, die daar eenigen tijd stilhoudt, verlaten en het terrein achter het stationsgebouw op en leêr gewandeld. „Zij was, zegt la Meuse, van Luik, in den zwaren rouw en slechts door een klein gevolg vergezeld. De gewezen Keizerin heeft hare fiere gestalte van vroeger behouden, maar hare gelaatstrekken verraden niet onduidelijk het leed, dat zij in de laatste tijden ondervonden heeft. Zij ontving van allen, die zich in haren omtrek bevonden, blijken van eene eerbiedige sympathie. Ongetwijfeld zal zij zich te binnen hebben gebragt, dat de Keizer den 7den September 1870 zich insgelijks te Yerviers heeft opgehouden, om den Keizerlijken Prins op te wachten, die echter ver hinderd werd zich daar bij zijnen vader te voegen. Die herinnering zal gewis zeer pijnlijke gewaarwordingen bij de vorstin hebben opgewekt. De keizerlijke Prins, die den löden Maart zijn 18de jaar is ingetreden, gelijkt zoowel op zijnen vader als op zijne moeder. Hij is blond, tamelijk lang en heeft een zeer zachtaardig en tevens voornaam voorkomen." Ranc, lid van de Nationale Vergadering, is naar Londen gevlugt, om eene preventieve gevangenschap te ontgaan. Figaro verhaalt, dat jl. Maandag een vossenjagt is gehouden opden Boulevard des Italiens, een der drukste buurten van Parijs. Een man liep met een vos te koop, die hij aan een touw hield. Dit zonderlinge paar werd spoedig omringd door een grooten hoop nieuwsgierigen. Een politie-agent wij zijn te Parijs bemoeide zich er mede en uit angst liet de vossenkoopman zijn voedster ling los. Alle honden en straatjongens met den agent het angstige dier achterna, dat na lang draven eindelijk een toevlugt zocht ineen volle omnibus! Groote ontsteltenis daar, zoowel bij heeren als dames. De politie behield echter de overwinning en wist Reintje in hechtenis te nemen, die zich onder de japon eener oude juffrouw had verscholen. Als een opmerkelijk bewijs van instinct behoort nog te worden vermeld, dat de omnibus juist zou vertrekken naar den Jardin des Plantes, den Parijschen dierentuin. Velen der gedeporteerde Commune-mannen, die op de eilanden des Pins en Nou in Nieuw-Caledonië verblijf hielden, hebben, ten gevolge van hun voorbeeldig gedrag, verlof gekregen zich te Noumea en in de omstreken te vestigen. Zij verdienen gemiddeld 12 francs per dag; de meest geschikte werklieden brengen het tot 15 a 18 francs. Velen hunner hebben daarom verzocht hunne familiën te doen overkomen, daar zij zich in staat zien ze te onder houden. Aan dat verzoek is gevolg gegeven en eene eerste bezending familieleden, bestaande uit vrouwen en kinderen, zal eerstdaags per stoomboot Fénélon Havre verlaten. Het gouvernement heeft met de reeders van dit schip eene over eenkomst gesloten a 450 francs per hoofd, voeding inbe grepen. In de eerste dagen verlaat de Fénélon de Fransche kust; de reis zal 50 a 60 dagen duren. Voor de ongehuwde gedeporteerden is ook gezorgd, want onder het toezigt van eenige geestelijke zusters zal een honderdtal meisjes uit liefdadige gestichten van Parijs naar Noumea vertrekken, waar zij in een gesticht gelegenheid zullen vinden door handenarbeid hun brood te verdienen, tot dat zij zich in het huwelijk zullen begeven, hetgeen spoedig zal geschieden, daar de Staat haar als bruidschat eenige hectaren grond schenkt. Dat deze wijze van kolonisatie gunstig zal werken in een land waar het klimaat goed is en de producten van den bodem bij goede kuituur zeer voordeelig zijn, is on betwistbaar. In de Londensche Times leest men„Wij verheugen ons, te kunnen melden, dat, als een gevolg van sir Bartle Frère's zending, de Sultan van Zanzibar den 5 dezer het hem voorgestelde tractaat heeft onderteekend en dat de slaven markt dienzelfden dag ontruimd is." Prins Napoleon is jl. Zondag te Londen aangekomen. Mevrouw Adelaïde Ristori is, na een afwezigheid uit Europa van verscheidene jaren, gedurende welke zij twee kunstreizen in Amerika gemaakt heeft, jl. Woensdag den 11 dezer weder in het Drury-lane-theater te Londen, in de rol van Medea, opgetreden, en heeft, naar het getuigenis der Times, daarin denzelfden grooten indruk op het publiek gemaakt als vroeger. Mevrouw Ristori zal drie weken te Londen blijven. De bisschop van Lichfield ontmoette verleden week op zijn wandeling een hoopje werklieden, die in de zon lagen te praten. Met het doel, eens een goed woord tot hen te spreken, ging de bisschop naar hen toe. Hij vroeg hun, wat ze daar uitvoerden. Een antwoordde, dat zij een ketel gevonden en besloten hadden dat hij die den grootsten leugen kon vertellen, den ketel hebben zou. Dat was een gewenschte stof en de bisschop preekte dapper tegen het liegen. Hij werd met de bij preeken gebruikelijke aan dacht aangehoord, totdat hij zeide, dat hij zulk een afschuw van liegen had, dat hij zelf nooit een leugen had verteld. Nu was eensklaps de stichting verbroken en lagchende riepen de werklieden: „Geeft den ketel aan den bisschop! Hij heeft dien eerlijk verdiend!" De Paus heeft jl. Dingsdag in het college van kardinalen eene rede gehouden. Hij prees den ijver der kardinalen in het handhaven der regten van de kerk, en dat voorbeeld vond navolging in Italië en elders. Dat zijn voor hem de heldere stippen. Maar voor 't overige heeft het hart zich over duizenden zaken te bedroeven. De Paus verklaarde verder de censuur te herhalen en te bevestigen, die uitge sproken is over hen, die door geweld zich van den kerke- lijken staat hebben meester gemaakt en de goederen der kerk geroofd hebben. Die censuur moet te eer herhaald worden, vermits dagelijks nieuwe aanslagen gesmeed worden tegen de godsdienst. Ten slotte maande hij de aanwezigen aan God te bidden, dat Hij steeds elke gedachte van verzoening nit hun hart moge bannen. De vijanden der kerk willen dat Hij stappen tot hen zal doen; maar zij moeten tot Hem komen. De minister van Oorlog heeft een circulaire uitgevaardigd, waarbij hij alle aanwezige of met verlof zijnde generaals en officieren beveelt om binnen 20 dagen op hun post te zijn, indien zij niet door ziekte worden belet. Men meldt uit New-York: „Rustverstoringen komen vaak voor en hoe de revolver hier in 't land in alles eene rol speelt, blijkt nog uit eene aankondiging van een loge menthouder te Denver, die een nieuw hotel heeft laten zetten en het publiek opmerkzaam maakt, dat hij de muren kogelvrij gebouwd heeft, zoodat de gasten, die hun oestertje gebruiken, waarvan allen groote liefhebbers zijn, geen gevaar kunnen loopen, wanneer in de kamer naast hen soms onaangenaamheden plaats vinden. Maar de r is uit de maand, dus de oestertijd is over en dit zegt hier te lande heel wat. Om de tien huizen toch vindt men een oesterhuis, of althans gelegenheid om oesters te krijgen, waarvan door een ieder druk gebruik wordt gemaakt. Op alle mogelijke, zeker tienderlei, wijzen worden zij toebereid, gekookt, geroosterd, gebraden, bij wijze van soep enz. Men eet ze zittende aan tafeltjes of, vooral de heeren alleen, meest maar staande aan de toonbank. De oesters zijn zeer groot van stuk, lekker van smaak en hebben een langwerpigen vorm. Het gewone getal, dat men gebruikt, namelijk raauwe, is een half dozijn (men krijgt dan 7 stuks, waarschijnlijk omdat de helft van twaalf zeven is). Daaraan heeft men genoeg en betaalt men slechts 20 cents, met inbegrip van een portie sla, die men vooraf krijgt en Engelsche beschuitjes a discrétion. Ook vindt men op straat overal oesterkraampjes, want zij worden hier niet als in Holland alleen als délicatesse beschouwd, maar ook als dagelijksch voedsel. Ten bewijze hoe groot zij zijn kan dienen, dat onlangs een man in New-Hampshire eene weddingschap had aangegaan, dat hij er honderd twintig zou eten, hetgeen hem het leven kostte. Te New-York en door de geheele Unie heen werd den 30 Mei feest gevierd de Decoration Day, gewijd aan het versieren der graven van hen, die in den grooten kamp voor de Unie het leven lieten. Van de afwisseling in de temperatuur te New-York is bijna geen denkbeeld te vormen. Een maand geleden klaagde men over het koude, griezelige weêr. Op den eersten Mei hadden de boomen nog geen bladden 3den Mei was er een verschil in de temperatuur van 42 graden, de week daaropvolgende van 50 graden. Den 22 Mei viel te New-York het eerste geval van zonnesteek voor, en in de laatste week van Mei had men een hitte, waardoor geheel de stad in kwijnenden, luste- loozen staat werd gebragt. Zeker zijn eenige dozijnen gevallen van zonnesteek voorgekomen. En nu, terwijl soda water het meest gewild artikel van den dag was, terwijl panama-hoeden en zomer-kleederen de geheele week in zwang waren, terwijl de dagen broeijend, en de nachten drukkend waren en versche lucht een mythe was, nu, terwijl allen als om strijd een veilige wijkplaats tegen de warmte zochten aan de baden of op de bergen, daar draaide de wind en veranderde de temperatuur zoo, dat men gaarne zijn demi-saison weêr opzocht. De viering van de Decoration-Day werd te Boston ver stoord door den brand, die niet minder hevig dreigde te worden dan die in November, 's Morgens ten half negen ure brak de brand uit in een meubel-magazijn in Washing- ton-street en eerst tegen den middag gelukte het 't vuur te stuiten, dat voor een millioen dollars schade aanrigtte. Onder de gebouwen, die vernield werden, behooren the Globe Theatre, the International Hotel, Smith 's Riding school, the Jourdain Gallery, the Chauncey Hall school, the Freeraan's Bank en de kazerne van het 9de regiment. Het gelukte het vuur, dat zich reeds aan het dak van Old Boylston Market en aan den toren van de Presbyteriaansche kerk had medegedeeld, in den aanvang daar te stuiten. Sedert de branden in Fish Avenue Hotel en in Centre- Street, waarbij in het begin van het jaar zooveel menschen het leven verloren, is door eene commissie van de brand weer een streng onderzoek ingesteld omtrent de middelen om bij brand te ontkomen, voornamelijk bij gebouwen door veel menschen bewoond. Het onderzoek is bij vele hotels afgeloopen; ijzeren trappen zijn van buiten, van de eene verdieping naar de andere aangebragt, en al ontsiert het menig huis, is het toch een verblijdend teeken dat dit onderzoek practische resultaten gaf, wat zoo dikwijls niet het geval is. Onder de vele kolossale ijzeren gebouwen, die te New-York overal verrijzen, ziet men in de 4de Avenue tusschen de 32ste en 33ste straat het kosthuis voor meisjes en vrouwen uit den werkenden stand, door A. T. Stewart, den bekenden New-Yorkschen manufacturier, opgerigt. Het uitwendige van het gebouw is geheel gereed. Het heeft een voorgevel van 192 voet, bij 205 v. langs de zijden, met 6 verdiepingen, te zamen 109 v. hoog. De rez-de-chaussée wordt voor 24 winkels ingerigt, terwijl het overig gedeelte aan het eigenlijke doel gewijd zal worden. Het doel, zoo zegt het prospectus is geen winstbejag, maar philanthro- pisch, namelijk om vrouwelijke werklieden, die geen tehuis hebben, zoo goedkoop mogelijk kost en woning te verschaffen. PER TELEGRAAF. Baarden Ossen - Stieren 28 Gelde-Koeijen - Kalf-Koeijen - Vaarzen Hokkelingen 18 Nucht.Kalveren - VetteRammen - 195 Schapen f a a 130al80 140al90 180a350 210a230 160al80 130al45 9a 17 a 24a 36 668 Lammeren f 13 a 18 9Bokk.enGeiten - 2 a 10 5 MagereVarkens- 10 a 35 41 Biggen - 9 a 12 enden o. a ïppen a Boter per kop - 85 a Kaas perK.G. - 40 a42£ Kip-Eijeren per 100-300 a325 Eend-Eijeren -360 a

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1873 | | pagina 3