Uitgever A. A. BAKKER Cz. MIGTEN BETREFFENDE DEN OORLOG MET ATSJIN. COURANT Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. it franco per post - 1.65. Bureau: MOLENPLEIN, N°. 163. Prijs der Advertentiën Van 14 regels 60 cent, elke regel meer 15 cent. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. VERTREKDAGEN DER BRIEVENMAILS Naar Ooat-lndiS: via Triest 8 Julij 's avonds 6 u. 25 m. Marseille 3 Julij, 's avonds 6 u. 25 m. a Brindüi 10 Julij 's avonds 6 u. 25 m. Curagao en Suriname, 1 Julij 's raörg. 6 u. 25 m. Kaap de Goede Hoop, via Southampton: 3 Julij, 's morg. 6 u. 25 m. Volgens berigten uit New-York zijn van daar 31 kisten Bostonsche telegrafische nachtsignalen naar Rotterdam ver scheept op een bestelling van onze regering, die ze wil gebruiken op onze vloot hij de blokkade-operaties tegen Atsjin. Uit dezelfde bron wordt berigt, dat de peper-plantages in 't noorden van Sumatra verloopen, daar alle arbeiders bij het Atsjinesche leger dienst nemen. De Amerikaansclie bladen zijn van meening, dat wij in bet najaar een hevigen tegenstand zullen ontmoeten. Volgens de Russische Golos heeft de Turksche regering een oorlogschip gezonden naar den Indischen Archipel, ten einde eene bemiddeling tusschen ons land en Atsjin tot stand te brengen. Een telegram uit Penang, dd. 26 dezer luidt: „Het gerucht loopt, dat de Hollanders bereid zijn om eene schikking in der minne met de Atsjinezen te treffen." Eene particuliere dépêche uit Konstantinopel verzekert, dat twaalf Turksche schepen van Suez vertrokken zijn, zich begevende naar Aden. Deze geruchten zijn echter niet bevestigd. De van Atsjin in den avond van 9 Mei 11. ter reede van Batavia aangekomen troepen zijn in den ochtend van den llden, voor zoover zij aldaar tehuis behoorden (2de en 12de bat. infanterie) gedebarkeerd. „Aan den Kleinen Boom door vele belangstellenden opgewacht (zoo leest men in de Javabode van 21 Mei) marcheerden zij met de staf- muziek aan het hoofd, steeds omringd door een grooten tóevloed van volk, langs Rijswijk, waar de gouverneur- generaal voor zijn paleis hen groette, naar de Citadel te Weltevreden, waar eene commissie uit de burgerij, die f 7000 voor eene behoorlijke en passende ontvangst had bijeengebragt, hen ontving en welkom heette. Geweren werden nu aan rotten gezet, randsels afgeworpen en elk der manschappen ontving eenige verfrissching, bestaande nit een halve flesch wijn, brood, eijeren, kaas, vruchten, enz. De president van het comité, de heer Kleyn, oud-kom- mandant der Bataviasche schutterij, hield eene opwekkende rede, waarin hij vooral deed uitkomen, dat vele ingezetenen Uit Amerika. Aan een brief uit New-York, voorkopende in de Arnh. C!rt., ontleenen wij het volgende: „Wanneer het hier mooi weêr is, wemelt het van rijtuigen en heeren en dames te paard. Ook rijden de dames veel alleen of net haar tweeën, zonder caveliers. Het amazonen-costuum is geheel als in Holland, doch de heeren dragen meest rijbroeken, hooge laarzen, fluweelen korte jasjes en zwarten hoed. Zij zijn bijna allen uitstekende ruiters en de paarden een lust om te zien, meest ge- traiseerd Engelsch ras. Op de rijtuigen gebruikt men geene zweepen naar groote karwatsen. De Amerikaan is een hartstogtelijk lief- lebber van rijden en vooral van hard rijden. Er is hier een heer - zijn naam schiet mij op het oogenblik niet te binnen die twee harddravers heeft, welke niet voor 100,000 doll. te koop zijn. Hij heeft er misschien ook meer dan 10 maal zooveel reeds mede geronnen. Er trekt daar juist eene begrafenis van een Ier voorbij. Vooraf {aan een paar duizend leden van de Hibernia-vereeniging te voet Btt hunne insignia, doch ditmaal zonder standaard of muziek, wals gewoonlijk het geval is. Op hen volgt de lijkwagen, door wer schimmels getrokken en eindelijk de koetsen, waarvan ik er juist negentig tel. Een andere optogt, dien ik den eersten Paaschdag was die van Barnums Great World» Fair, die zijne tentoon stelling toen opende. Een mooijer optogt, hetzij bij Oranje- of studenten-feesten, heb ik nooit gezien. Voorop een wagen, zoo loog als een half huis, met een kolossaal korps muziekanten, bont uitgedost. De wagen werd getrokken door 8 kameelen en 6 paarden. Ban volgden 4 olifanten met hunne cornaks en daarop drie afdee- ïugen amazonen en ridders in de prachtigste costumen. Het «stuum van eene afdeeling ridders was geheel zilver geschubd, 'au den helm af tot de handschoenen toe, hetgeen een verblindend fct maakte. Nooit zag ik rijker, prachtiger en toch eenvoudiger riddergewaden. Op hen volgden een honderdtal wagens van ver skillende grootte, waarin de wilde beesten enz., getrokken door twee, vier of zes paarden. Onder die wagens was er een van glas, daarin een Indiaan zat te midden van een aantal slangen, die om tem heen kronkelden. Een tweede wagen met muzikanten was luidden in den stoet, terwijl de trein gesloten werd door een aliego- nschen wagen, een huis hoog, pyramidaalsgewijze door personen bezet, die alle mogelijke volken van de wereld voorstelden. Het Personeel, de paarden en de wagens waren allen even bont opge- hen een blijk van sympathie wilden geven door een hartelijk welkom. Wel komen wij zoo ging de spreker voort u niet tegemoet met lauwerkransen en triumfkreten, maar wij mogen en kunnen toch op u wijzen als schoone voorbeelden van heldenmoed. Wij kunnen u toeroepen: „Gij hebt regt op eerbied, gij hebt u jegens Nederland en den Koning verdienstelijk gemaakt." Groot was het enthousiasme, waarmede de vele aanwe zigen door luide hoerali's blijken gaven, dat zij instemden met deze hartelijke woorden. De kolonel van Daalen, bevelhebber der expeditionaire troepen, betuigde de leden der commissie en de burgers van Batavia, namens de terugkeerende, hier te huis behoo- rende betaillons, innigen dank voor de schitterende ovatie, aan de troepen bereid. Gij toont daardoor zeide hij o. a. niet te behooren tot den grooten hoop dwazen, die eene expeditie naar de uitkomsten beoordeelen, zonder te letten op hetgeen daarbij grootsch en roemrijks is vol- bragt. Hij bragt hulde aan den leeuwenmoed, waarmede de troepen gestreden hadden tegenover een talrijken vijand, welks dapperheid in eere moest worden gehouden. De westmoussou had verdere operatiën, die met versterking van troepen, onder een generaal, wiens verdiensten algemeen erkend worden, zouden kunnen zijn hervat, onmogelijk gemaakt. Maar de opgedane ondervinding was niet verloren, en zoo er behoorlijk gebruik van werd gemaakt, zou bij een tweeden togt Atsjin zeker voor onze wapenen moeten zwichten. De commissie had gezorgd voor een extra trein, waar mede het 12de bataillon naar Meester-Cornelis werd over gevoerd en heeft verder de artillerie en kavallerie in de kampementen op gelijke wijze onthaald. Ook de ketting- gangers, die zich bij de expeditie over liet algemeen goed moeten hebben gedragen, zijn niet vergeten. De troepen, voor Samarang en Madura bestemd, ver trokken den 20sten van de reede. De ontvangst door de burgerij op eerstgenoemde plaats moet ook zeer hartelijk geweest zijn. Het Roode Kruis laat zich aan de vele in het hospitaal te Batavia verpleegde verwonden veel gelegen liggen en verschaft hen, in verband met de militaire autoriteit, het geen noodig, nuttig en aangenaam is. Voor de gekwetsten te Padang wordt op gelijke wijze zorg gedragen, De totale sterkte der expeditie bestond uit 144 officieren en 3425 minderen. Van deze zijn gesneuveld 4 officieren en 52 minderen. Gewond werden 27 officieren en 411 minderen. Het percentsgewijs verlies bedraagt dus, wat de gesneuvelden betreft, voor officieren 2,76, voor minderen 1,52; wat de gekwetsten aangaat, voor officieren 18,75 en en voor minderen 12 procent. tuigd, doch het merkwaardigste was, dat op de meeste wagens, waarvan sommigen een grooten omvang hadden, tafereelen nit de bijbelsche geschiedenis geschilderd waren. Op den leeuwenwagen stonden Adam en Eva, een leeuw en een leeuwin streelende, hetgeen nog al toepasselijk is; maar hoe men op beeren, wolven, tijgers, hyena's, alligators en alle mogelijk ander wild gedierte bevattende wagens, Jezus wandelende op de zee, Jacoh droomende van den ladder met de engelen, de verloren zoon met zijne zwijnen (misschien was er in dien wagen een vreemd varken) enz. enz. afbeeldt, begrijp ik niet anders dan door het woord humbug toe te passen. Weet men hier op de een of andere wijze de kerk er bij te halen, dan is men half gewonnen. Men mag hier de gansche week den schurk spelengaat men Zondags maar tweemaal naar de zoogenaamde kerk, offert men daar een dollar op den schotel en zet men in dien tijd een vroom gezigt, dan is men de beste broeder. Barnums Great Worlds Fair heb ik Zaturdag 11. bezocht. Het was toen de laatste voorstelling, die hier gegeven werd. De tentoonstelling had plaats in een zeer groote tent, welke gemeen schap had met eene andere nog grootere, die tot circus was ingerigt. De tentoonstelling bestond uit allerlei wilde dieren, automaten, reuzen, dwergen,' verminkten en wanschapen wezens, enz. Het merkwaardigste hieronder was: vooreerst de spreekmachine, die inderdaad zeer interessant is, maar meer effect zou maken, wanneer het zich ook b. v. in een automaat bevond. Men ziet den gansehen toestel nu wel, als het ware, open en bloot, maar toetsen, pedalen registers en blaasbalg benemen veel van dc illusie. Het voortgebragte geluid was zeer zuiver, maar eentoonig, gelijkende op het spreken van een doofstomme. Ten tweede een groote kooi waarin kippen, duiven, miereneters, honden, katten, apen, kakatoes, papegaaijen, marmotten, konijnen en een „druivenbeer." Het circus had eenen zeer grooten omvang en kon duizenden raenschen bevatten. In het midden waren manéges, aan elkander grenzende, waarin steeds dezelfde toeren verrigt werden. Dit alles was in de volmaaktste orde, terwijl tevens alle toeren op het ongezadelde paard verrigt werden. De stilte en orde, die gedurende de geheele voorstelling onder die duizendtallen van mensohen hcerschte, waren waarlijk te bewonderende entree toch was slechts 50 cents, zoodat ieder er van kon profiteren. Mijn hoofddoel bij mijn bezoek aan Barnums Fair was om den wereldbekenden man zeiven eens te mogen zien. Zeer tevreden was ik dus, toen op eens een in het zwart gekleed heer zich tusschen de twee maneges plaatste en men als een I Al dadelijk na de aankomst der van Atsjin teiugge- j keerde troepen werd, namens den gouverneur-generaal, aan de hoofdofficieren, die aan den togt hadden deelgenomen, een geheim stuk overhandigd, waarin vragen omtrent de leiding der expeditie voorkwamen; de antwoorden daarop moesten binnen een zeer korten tijd ingezonden worden. De kolonel van Daalen, bevelhebberen den kolonel Egter van Wissekerke, chef van den staf, werden geene vragen gedaan. De wensch, in ons laatste mailnummer uitgesproken (zegt genoemd blad), dat de regering, zoo noodig, eene enquête instelle, schijnt te zullen worden verwezenlijkt. De hande lingen van den kolonel van Daalen en den kolonel Egter van Wissekerke zullen door eene commissie worden onderzocht." Aan het mailoverzigt van de Indiër ontleenen wij het volgende: De blokkade van de Atsjinesche havens was den 21sten nog niet afgekondigd, hetgeen toch wel zal moeten gebeuren, wil ze geldend zijn. Wat zou het ook beteekenen, deze kusten met drie of vier oorlogsbodems te willen blokkeren, want dit is de beschikbare bruikbare magt van de oorlogs marine? Thans is het bestuur voornemens de schepen van de gouvernements-marine te stellen onder bevel van een officier van de koninklijke marine en ze te bemannen met een corps matrozen van de kon. marine, hetgeen noodig is om regt van blokkade' uit te oefenen, ten einde iets tegen de Atsjinesche havens te kunnen uitrigten, die thans nog open staan om er wapens en wat men wil in en uit te voeren. De marine is zoo weinig voldoende dat, nu de Maas en Waal van Padang naar Singkel is gezonden, de regering het stoomschip Vice-President Prins heeft ingehuurd, ten einde ter beschikking van den gouverneur van Sumatra's westkust te blijven, totdat een oorlogsbodem den stoomer van de Nederl.-Indische Stoomvaartmaatschappij vervangt." Nog is er sprake geweest van het inhuren en bewapenen met vier stukken van eenige stoomschepen van de maat schappij, die dan, op den voet als de schepen der gouver nementsmarine, zouden gebruikt worden om de blokkade effectief te doen zijn, waarvan de koophandel van Penang getuigt, „dat die haar geenerlei belemmering in den weg legt," zeer zeker ook niet tot afzet van de ontzaglijke hoeveelheid krijgsvoorraad, welke in de Straits opgestapeld is. Zelfs tijdens de aanwezigheid van de expeditie had de kommandant der marine geen schip disponibel om de haven van Atsjin af te sluiten voor de praauwen onder allerlei vlag, die binnenliepen! Hij bleef met zijn bodems de kust- forten beschieten en de landingstroepen ondersteunen. Aan de gezagvoerders der particuliere schepen zijn adviezen gevraagd over de mogelijkheid om te landen in verschillende loopend vuurtjemr. Barnum 1 mr. Barnumhoorde. Hij nam zijn hoed qf. groette het publiek en hield eene, natuurlijk goed met humbug doorspekte, korte speech, waarin hij den ingezetenen dank zeide voor hunne trouwe opkomst. Onder een daverend gejuich verwijderde hij zich weder en bleef toevallig twee passen van mij afstaan, waar een knecht hem hielp zijn jas aantrekken. Daardoor had ik eene uitstekende gelegenheid hem goed op te nemen. Hij is een lang knap man, geenszins zoo dik als men uit zijn portretten zou opmaken en heeft een gunstig energiek gelaat. Denzelfden nacht was de geheele tent ingepakt en verzonden per extra-trein, bestaande uit 53 wagens, getrokken door 3 locomotieven. 600 bedienden van Barnum waren hiertoe werkzaam geweest. Voor den grooten reeds beschreven wagen en voor den olifant waren alleen 50 inan noodig. De geheele trein, met inbegrip van locomotieven, wagens, enz. behoort aan Barnum zelf. Het ophangen van Eorster heeft aanleiding gegeven tot eene ongelukkige navolging. James Montgomery, een jongen van 11 jaren, wilde zijn zusje een pleizier doen met haar te laten kijken hoe Eorster was opgehangen. Hij nam een gordijnkoord, bond dit om zijn hals en was dood vóór er hulp kwam. Wat zegt gij van de volgende manier om zijne zaak te doen bloeijen? Een doctor uit Connecticut trok zijne patiënten door op een hoorn, cornet a piston of zoo iets, geluiden na te bootsen van iemand die onder het mes was. Daar men nooit voorbij kwam, of men hoorde klaagtoonen en gillen, hield men hem natuurlijk voor een man van uitgebreide practijk en hij kreeg ze er ook door. De algemeene geest is hier zeer gastvrij, gul en royaal, wanneer men namelijk weet met wien men te doen heeft, en op dit punt, voor zoover ik het beoordeelen mag, zeer Oostersch. Soms evenwel laat men de gastvrijheid duur betalen. Eene jonge dame te Utica, die niet genoodigd was op de bruiloft van hare vriendin, heeft een eisch tot schadevergoeding ingesteld tegen den jongen echtgenoot, voor het gedurende twintig weken in den kost hebben van twee kanarievogels zijner vrouw a 3 dollar per stuk, welker verzorging gedurende de huwelijksreis zij van de bruid op zich genomen had, toen zij nog goede vriendinnen waren. Dit zoogenaamde auiten (een eisch tot schadevergoeding instellen) is ook een eigenaardig iets hier, dat men onmiddelijk in practijk brengt, wanneer men een hekel aan iemand heeft. Op de een of andere wijze, zooals hier met de kanarievogels, zoekt men iets tegen zoo iemand en suit met hem, meestal met gunstig gevolg. De dames vooral zijn hier zeer sterk in tegenover ontrouwe minnaars."

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1873 | | pagina 1