1873. N°. 80. Vrijdag 4 Julij. -yw*. Jaargang. Binnenland. Uitgever A. A. BAKKER Cz. M HELDERSCHE ]f U NIEUWEDIEPER COURANT. ,,Wjj huldigen het goede." .1.111 ^mn III.MMh .....H I.^. ■llll» >1—1 IIIIM—H—ü I—W Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zatuedag namiddag. Abonnementsprijs pet kwartaal1.30. franco per post - 1.65. VEKTltEKDAGEN DEB BRIEVENMAILS Naar Oost-Indië: via Triest 8 Julij 's avonds 6 u. 25 m. Marseille 17 Julij, 's avonds 6 u. 25 m. Brindisi 10 Julij 's avonds 6 u. 25 m. Curagao en Suriname, 16 Julij 's morg. 6 u. 25 m. Kaap de Goede Hoop, via Southampton: 13 Julij, 's morg. 6 u. 25 m. HELDER en NIEUWEDIEP, 3 Julij. Van avege de Vlaamsch-sprekende bevolking in België rijn in de laatste jaren min of meer luidruchtige kreten vernomen, kreten van verzet tegen de opgedrongen Fransche taal, kreten van gehechtheid jegens de oude vaderlandsche taal. Jl. Zondag is in dien geest te Brussel een landdag gehouden,- waaraan werd deelgenomen door een aantal deputatiën uit de provinciën. Met vlaggen en banieren werd een optogt gehouden door de stad, onder 't zingen van Vlaamsche volksliederen, die inzonderheid in het voorbijtrekken van het koninklijk paleis luide weer klonken. Gelukkig werd de orde niet verstoord. In de vergadering kwam vooral ter sprake de houding door de Vlamingen bij de verkiezingen in acht te nemen. Na de noodige discussicn werd deze motie aangenomen: „Aan geen candidaat zullen de Vlamingen hunne stem geven, wanneer hij zich niet formeel verbindt hun programma te verwezenlijken." Verschillende besluiten zijn genomen in 't belang der Vlaamsche propaganda, onder anderen is besloten tot het bijeenbrengen van een fonds, onder den naam van Vlaamsche penning, ter bevordering van kies- vereenigingen in de hoofdplaatsen der arrondissementen in de Vlaamsche provinciën. Een Hoofdbureau van het Wereldverkeer. Alle courantenlezers zullen dagelijks in die dagbladen, waarin de telegrammen worden opgenomen, bij vele telegrammen de woorden vinden medegedeeld„Reuters OJjice." En toch hoe klein zal het aantal dergenen zijn, die meer dan oppervlakkig bekend zijn met het ontstaan en de inrichting van deze in zeker opzicht de wereld beheerschende instelling. Zoo zal het dan voorzeker geen vruchteloos werk zijn, als ik u, lezers van couranten, eenige authentieke mede- deelingen doe over bet doel en de organisatie van de instelling, die wij telkens aangekondigd zien met de woorden„Reuters Office." Het komt in de geschiedenis wel hoogst zelden voor, dat zich uit niets langzamerhand een zoo uitgestrekte en prachtige instelling ontwikkelt, als bij Reuters Office het geval is, een instelling, die evengoed in ons land en Duitschland als op de Sandwichs- eilanden, evengoed te St. I'etersburg als te Wellingthon op Nieuw- Zeeland bekend is. Om echter de inrichting van deze groote en grootsche instelling goed te begrijpen moet de welwillende lezer eerst een goed begrip hebben van haar doel, want ten dezen opzichte heerschen vele, maar ongelukkig meestal valsche meeningen, waaraan gewoonlijk misverstand of onkunde ten grondslag ligt. Men meent over het algemeen, dat Reuters Office eigene telegraaf lijnen bezit en dat door haar hoofdkantoor te Londen iedereen dépêches kan afzenden, evenals dat bij de Rijkstelegrafen ieder oogenblik geschieden kan. Maar dit is een verkeerde meening. Keuters Office bezit geen eigene telegraaflijnen, maar verzendt hare bijzondere telegrammen even als ieder ander privaat persoon, dat is: door middel van de rijkstelegrafen en betaalt daarvoor ook met baar geld, met dit onderscheid echter, dat Reuters Office een maal in de maand zijn rekening afdoet, terwijl privaat personen verplicht zijn bij de afzending van elk telegram dadelijk te voldoen. De voor deze instelling jaarlijks voor telegrammen uit te geven som gelds bedraagt zeer vele duizende ponden sterling. Het doel van Reuters Office is om bet met weinig woorden uit te drukken, dit: politieke en commerciële tijdingen direct uit de beste bronnen te putten en deze zoo spoedig mogelijk aan de couranten en kooplieden te seinen. Daartoe is vooral noodig zulke 'genten te hebben, die de gewichtige tijdingen met weinig woorden, maar tocli duidelijk en gemakkelijk te begrijpen, aan het hoofd bureau te Londen telegrafeeren, vanwaar dan vervolgens diezelfde tijdingen aan de verschillende agenturen geseind worden. Reuters Office te Londen bestaat uit twee geheel van elkander gescheidene afdeelingen, namelijk: uit een commerciële en een staatkundige afdeeling. Wij willen eerst de eerste een weinig van naderbij beschouwen. De handel van Engeland oefent meer of minder invloed uit op den handel der geheele wereld en bet is daarom van belang de marktprijzen, de koersen der onderscheidene cfeolen aan de beurs en de stemming te Londen dadelijk aan de respectieve markten te seinen, die zich dan bij het koopen en verkoopen naar de prijzen te Londen, die toch de hoofdmarkt is, kunnen richten. Zoo heeft b. v. Duitschland behoelte aan de prijzen der manufacturen, Frankrijk aan die der landbouw-producten van olie, Rusland, Nederland, België, Italië, allen hebben hunne bijzondere artikelen, die te Londen aan de markt gebracht worden en daar koopers vinden. China zendt thee en zijde, Oost-Iudië boomwol, koffie, rijst, suiker, Amerika levert petroleum, terpentijn, buiden, enz. Van Trinidad komt cacao, van Chili ijzer, van Zanzibar specerijen, van Demerary rum, van Rio de Jaueiro koffie en van Mauritius suiker. Er zal wel geen artikel wezen dat in Engeland Bureau: MOLENPLEIN, N°. 163. In Spanje is weder een nieuw ministerie tot stand ge komen, thans niet door de Cortes, maar door den minister president gekozen. De leden van het bewind zijn gekozen, met uitsluiting van de linkerzijde en dit boezemt vrees in voor de handhaving der orde. In onderscheidene steden kan niet dan met groote moeite de rust bewaard blijven, en in de Kamer staat een heete strijd te wachten. Inmiddels is een afdeeling regerings-troepen door de Carlisten over vallen en op de vlugt gejaagd. Rooskleurig is dus de toestand van Spanje niet. Toch worden de houders van Spaansche schuldbrieven aangenaam verrast door de ver melding, dat de Julij-coupon betaalbaar is gesteld. De mailboot Prins Hendrik is 29 Junij het Suez-kanaal ingegaan, den 30sten ten 3 ure des namiddags te Suez aangekomen en denzelfden dag ten 6 ure des namiddags naar Batavia vertrokken. Volgens een hij het Departement van Koloniën uit Suez ontvangen telegraphisch berigt van den kommandant van het detachement suppletietroepen, onlangs aan boord van het stoomschip „Tromp" naar Nederlandsch Indië ver trokken, was dit vaartuig in de Roode Zee op 28° Noorder breedte op het strand geraakt, zonder dat er echter iets was beschadigd; drie stoomers boden hulp. Nadere berigten luiden, dat genoemde bodem op een koraalrif nabij Rax Garib is vastgeraakt. Een Egyptisch oorlogschip is ter adsistentie vertrokken. Men hoopt, dat het stoomschip vlot zal komen, zoodra een gedeelte van de lading zal gelost zijn. De Java passeerde Dingsdag avond Suez en zette de reis direct voort. Alles wel. Wij vernemen dat met de mailboot Conrad, ten dienste van de expeditie tegen Atsjin, o. a. 1400 kilogrammen lithofracteur zal worden verzonden. geen markt vindt. Alle zaken concentreereu zich echter niet te Londen. De noteeringen van manufacturen te Manchester zijn in deze artikelen prijsaangevend, evenals de boomwol te Liverpool, de veeprijzen te Birmingham, enz. Het is dus voor Reuters Office noodzakelijk, dat bet in iedere gewichtige handelstad een agent heeft, die dadelijk na het einde van de markt meldt hoe de stemming der artikelen, op de beurs verhandeld, was, en welke de prijzen der verhandelde artikelen waren; voornamelijk is dit noodzakelijk wanneer er de eene of andere gewichtige verandering heeft plaats gegrepen, die invloed kan hebben op de vreemde markten. Bij de keus van zulke agenten nu moet men met de grootste omzichtig heid te werk gaan. Vertrouwbaarheid, onomkoopbaarheid, een helder inzicht in en een grondige kennis van de zaken, die den agent zijn opgedragen, dat zijn de voornaamste eigenschappen, die Reuters Office vordert en vorderen moet, daar er zeer veel afhangt van de tijdingen, die door dat agentschap over de geheele wereld verspreid worden. Ik wil nu met het gezegde niet beweren, dat er door liet Reuters Office nooit een onjuiste tijding verbreid wordt, maar mogt het blijken, dat eeuige tijding ODjuist is, dan zal zij altijd op de eene of andere verklaarbare dwaling berusten. Men zal nu misschien vragenwat gebeurt er met die handels berichten en op welke wijze worden ze openbaar gemaakt? Dat zullen we aanstonds verklaren. Een Londensch koopman b. v. die te Hamburg, Parijs, New-York en Calcutta handelsvrienden en correspondenten heeft, zou het vrij kostbaar vinden deze dagelijks telegrafische tijdingen te zenden omtrent de markt, hare stemming en de prijzen die besteed worden, of van hen telegrammen te ontvangen over de prijzen en stemming van de Hamburger, Parijzer, New-Yorker of andere markten. Nu komt Reuters Office zulk een koopman te hulp. De koopman abonneert zich voor een jaar op alle handelsberichten die Reuters Office dagelijks van de markten ontvangt, waarbij de koopman belang beeft, terwijl zijne handelsvrienden van hun kant zich abonneeren op de Londensehe prijsnoteeringen van Reuters Office en zoodoende voor betrekkelijk weinig geld dezelfde tijdingen bekomen, die ze anders duur zouden moeten betalen. Dit gebeurt op alle plaatsen, waar men een agentuur van Reuters Office beeft en dat is weder in iedere handelsplaats van eenig gewicht. Nu echter is het een zaak van belang de telegrammen zóó bij de onderscheidene geabonneerdeu te bezorgen, dat b. v. A. ze niet vroeger ontvangt dan B., wiens kantoor soms een mijl verder dan dat van A. van Reuters Office verwijderd is. Dit moet verhinderd worden, want het voordeel van tijd, al is het nog zoo klein, is toch een voordeel en zou door A. ten nadeele van B. aangewend kunnen worden. Om dit nu te beletten heeft men een groot aantal boden noodig, die allen hunne bijzondere deelen van straten hebben en die de telegrammen met de grootst mogelijke snelheid bij de verschillende kantoren bezorgen. Te Londen maakt men hiertoe gebruik van jongens, die daartoe wegens hunne vlugheid en mindere grootte beter geschikt zyn dan mannen, en die zich in het gewoel van Londen sneller bewegen kunnen en daarom bet bezorgen van telegrammen zeer bespoedigen. Deze boden dragen de uniform van Reuters Office, nl. grijs met groen afgezet en zilveren knoopen. De staatkundige afdeeling van deze instelling is van die voor den handel geheel afgescheiden en, zoo als gemakkelijk te begrijpen is, veel saamgestelder dan de eerste. Even als door de eerste afdeeling de kooplieden, zoo krijgen door de tweede de redactiën van alle couranten in verschillende landen de nieuwste en belang- Prijs der Adverteatiën Van 14 regels 60 cent, elke regel meer 15 cent. Groote lettérs of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Benoemd tot serg.-maj. bij het Art. Vrijkorps alhier de serg. F. J. Bussing en tot korporaal het werkend lid L. Filarski. Op verzoek deelen we mede, dat de prijzen voor den Provincialen Schietwedstrijd op Zondag 6 dezer, des namid dags van 12 tot 4 ure, voor allen die van bewijzen van toegang zijn voorzien, te hezigtigen zijn in het lokaal Musis Sacrum. Verder déëlen we mede, dat de afmarsch van Mnsis Sacrum naar 't schietterrein zal plaats hebben op Zondag 's middags ten 12 ure, nadat de van buiten komende schutters ten 9 u. 45 m. aan 't station zijn verwelkomd met muziekuitvoering. Zondag avond zal er weder muziek uitvoering in Musis Sacrum zijn en 's Maandags namiddags op het schietterrein. De uitreiking der prijzen zal mede in Musis Sacrum op feestelijke wijze geschieden, Maandag 's avonds. H. M. de Koningin zal Zaturdag a. s. Middelburg en omstreken bezoeken. De Raad van State heeft in een zamenkomst met den staatsraad in buitengewone dienst, luitenant-generaal van Swietèn, van dezen op plegtige wijze afscheid genomen vóór zijn vertrek naar Atsjin als civiel regerings-commis- saris en militair bevelhebber. De vice-president hield eene hartelijke toespraak, waarop de luit.-generaal van Swieten in waardige taal antwoordde. De heer A. J. H. van der Toorn heeft zijn ontslag genomen als lid der Próv. Staten van Noordholland. De gewassen in den polder Eijerland, op Texel, staan over het algemeen voordeelig en beloven een goeden oogst. Tarwe en erwten zijn uitmuntend, aardappelen heel goed. Het vlas is tamelijk wel. Het drooge en koude weder in het begin van dit jaar heeft er nog al nadeelig op gewerkt. Men is nu bezig met het klavergewas te oogsten en de schapen te scheren. rijkste tijdingen. Als ik zeg: alle couranten, dan is het duidelijk, dat ik daarmede bedoel al die couranten, die bij Reuters Office geabonneerd zijn. En dat zijn slechts de beste en meestgelezene dagbladen, daar het bedrag van zulk een jaarlijksch abonnement waarlijk niet gering is. De agenten van Reuters Office voor deze afdeeling, zijn geheel en al afgezonderd van die der eerste af deeling, in vele gevallen kennen zij elkander in het geheel niet, met name in de residentie-steden van het vasteland, waar Reuters agenten meestal in de eene of andere betrekking tot het hof staan. De namen dezer agenten worden geheim gehouden en zijn, behalve aan den chef, slechts aan den secretaris bekend. Het voorname werk van deze beambten is: alle gebeurtenissen bij het bof zorg vuldig waar te nemen en, zoodra er ergens het een of ander van staatkundig gewicht voorvalt, dit aan het hoofdbureau te Londen te telegrafeeren. Zoo had bij voorbeeld Reuters Office in den laatsten oorlog correspondenten in de hoofdkwartieren van beide oorlogvoerende partijen, om dadelijk alle gebeurtenissen van belang aan het Londensehe hoofdbureau te kunnën mededeelen. In de politiek altijd het juiste te treffen, is wel voor niemand mogelijk. De agenten van Reuter worden door een zeer eenvoudig middel in dit opzicht voorzichtig gemaakt, dat daarin bestaat, dat oogen- blikkelijk ontslag de straf is voor eene bij dit departement begane nalatigheid, eene bedreiging, die op den voet gevolgd wordt door de straf, zooals eenige van de vroegere agenten maar al te zeer zouden kunnen bevestigen. Het is nu nog van groot belang, dat, mochten de telegrammen van Reuter door toeval of kwaad opzet eens in verkeerde handen vallen, de inhoud er van niet voor ieder verstaanbaar is, om redenen, die te zeer voor de hand liggen, dan dat ze nog nadere verklaring zouden noodig hebben. Om dit doel te bereiken maakt men gebruik .van een soort van cijferschrift, dat de telegrammen voor ieder onbevoegde onnut en onverstaanbaar maakt. Ieder der agenten heeft den sleutel tot dit schrift en zoo zyn de depêches veilig en dat nog te meer daar men heen en terug van een ander geheim schrift gebruik maakt. Een telegram in deze taal zou misschien zeggen, dat er heden een alligator gekocht was, hetgeen in de overzetting in de gewone taal misschien zou luidendat op de beurs de vraag naar aaudeelen van Eugelsche spoorweg-actiën zeer flauw was en dat de prijzen gedaald zijn. Het bureau van Reuter is nooit gesloten, maar dag en nacht open. Opdat dit geschieden kan, bestaat het dienstpersoneel uit twee afdeelingen, waarvan de eene voor den dagdienst, de andere voor den nachtdienst zorgt. Zij, die tot de laatste afdeeling be- hooren, maken den nacht tot den dag en gebruiken gedurende den nacht hunne maaltijden, die voor hen in liet bureau, dat zijne eigene koks, enz. er op nahoudt, klaar gemaakt worden. Er zijn ook sophas om te slapen, waschtafels en dergelijke zaken in de voor den nachtdienst bestemde vertrekken, zoodat de heeren, inge val er niets te doen mocht zijn, zich aan de rust kunnen over geven. De nachtdienst is zeer afmattend en het scherpe gaslicht werkt zeer nadeelig op de oogen. De dagdienst begint om 10 ure des morgens en eindigt om 6 ure des avonds, waarop de nacht dienst om 7 nre begint en den volgenden morgen om 9 ure eindigt. Het aantal personen, die in het Londensehe bureau werkzaam zijn, bedraagt vijf-en-dertig, van welke de meesten drie, velen ook meerdere talen verstaan. Van hier uit worden nu en dan enkelen als assistenten naar de hulpbureaux gezonden, zooals bij voorbeeld naar Amerika, naar Indië, naar China. De heeren worden tot hun werk voorbereid in de verschillende departementen

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1873 | | pagina 1