EEN FLINKE JONGEN ADVERTENTIËN. provinciale staten van noordholland. Buitenland. Frankrijk. Engeland. Duitschlanii. Oostenrijk. Aioerika. Burgerlijke Stand. Gemeente Helder. Burgerlijke Stand. Gemeente Texel. Marine-Haven Nieuwediep. SCHAGER MARKT van HEDEN. Zitting van Dingsdag 1 Julij. In deze zitting is onderzocht ie geloofsbrief van den heer J. Prins, op nieuw gekozen in het kiesdistrict Zaandam en is tot diens toelating besloten. Genoemde keer heeft daarop zitting genomen. Met 36 tegen 18 stemmen is besloten de begrooting voor 1874 en andere stukken van financiëlen aard niet in de afdeelingen te behandelen. Die stukken zijn daarop gesteld in handen eener commissie, bestaande uit de heeren Westerwoudt, van Wessem, J. Prins, Bruijn, Opperdoes Alewijn, van Eik, Giilcher, P. N. Muller, Insinger, van Tienen en van Stralen. Eene missive van Gedeputeerde Staten betreffende het adres van de afdeeling Hoorn en omstreken van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw, houdende verzoek om vaststelling eener provinciale verordening op het rijden met hondenkarren, is gesteld in handen van de heeren Heydanus, Bosch Reitz, C. Muller Cz., Conijn, Spekham Duyvis, Langerliuizen en van Valkenburg. Eene missive van Gedeputeerde Staten betreffende de verbetering van den weg door het dorp Schermerhorn is gesteld in handen van de heeren Büchner, Keyzer, Hulst, Maclaine Pont, van Bommel, van Lennep en H. J. Kist. Eene missive van Gedeputeerde Staten betreffende den waterstand op het IJ is voor de leden ter visie gelegd. Eene missive van Gedeputeerde Staten betreffende de zaak der afschaffing van tollen op wegen in de provincie is gesteld in handen van de heeren Oorver Hooft, Bos, Kooiman, Wiegel, Philips, Hoeufft van Velsen en Jordens. De ontwerp-reglementen van bestuur voor den polder Beschoot, den Dorregeesterpolder, den polder de Zien, het Koegras, de banne Westwoud en de voordragten tot wijziging van eenige bijzondere reglementen van bestuur voor waterschappen zijn gesteld in handen van de heeren van Tets, van der Kaay, Versteegh, Donker, van Akerlaken, Stant en Teding van Berkhout. De aanvragen om toepassing van art. 36 der wet op het lager onderwijs ten behoeve der gemeenten Huizen, Krommenie, Cailants- oog en Marken, en eene missive van Gedeputeerde Staten betreffende het verzoek van het gemeentebestuur van Terschelling om subsidie ten behoeve van het zeevaartkundig onderwijs aldaar zijn gesteld in banden van de heeren Eendorp, Stakman Bosse, Korff, Merens, Baoter, Six en van Stralen. In deze vergadering is ingekomen een brief van den minister van Binnenl. Zaken, houdende uitnoodiging om over te gaan tot de benoeming van een lid voor de Eerste Kamer der Staten-Generaal in de plaats van den heer Messchert van Vollenhoven, benoemd tot lid van de Tweede Kamer. In den tuin van den toren St. Jacques te Parijs had verleden Zaturdag een ontzettend voorval plaats. Ten 4 nre, toen de tuin vol met wandelaars was, hoorde men eensklaps een verschrikkelijk geschreeuw uit de menigte opgaan. Een man, die voorgaf het monument te willen bezigtigen en daartoe met den portier naar boven was gegaan, sprong over de balustrade van den toren af. Het geschreeuw verdubbelde toen men het hoofd van den ongelukkige tegen het eerste balcon, dat zich 20 meters horen den grond bevind, zag verpletteren en het ligchaam op het plat van de eerste verdieping nedervallen, waar het tegen een lange ijzeren stang zoodanig teregtkwam, dat het regterbeen zich losscheurde en voor de voeten van een 5jarig meisje nederviel. In tegenwoordigheid van den commissaris van politie had dadelijk de lijkschouwing plaats, waarbij men echter de identiteit van den persoon niet kon uitvinden. Hij droeg een wit overhemd, een grove broek en pet. De portier heeft verklaard dat de ongelukkige hem zeer beleefd heeft gevraagd hem tot boven in den toren te geleiden en eenmaal daar gekomen, hem een hevigen stoot heeft gegeven en zich daarna naar beneden heeft gestort. In de zitting van het Hoogerhuis werd dezer dagen, naar aanleiding eener interpellatie van lord Ettrick, door den hertog van Argyle de toezegging gedaan dat de rege ring maatregelen zou beramen om de verwoestingen, door roofdieren in Britsch-Indië aangerigt, te beperken. Hoe dringend noodig dergelijke maatregelen zijn, kan blijken uit de volgende feiten: Jaarlijks worden in 't Indische schiereiland gemiddeld 10,000 menschen door tijgers gedood. In 1869 werden door ééne tijgerin 127 personen verslonden't monster deed gedurende eenige maanden 't verkeer langs een boschweg geheel stilstaan. Een tijger in 't gewest Naydunka maakte in 1867, 1868 en 1869 respectivelijk 27, 34 en 47 men- schelijke slagtoffers; eens bragt hij een geheel gezin van vader, moeder en drie kinderen om; nog in de week vóór hij geschoten werd, doodde hij zeven menschen. Bovendien berekent men, dat, tegen één mensch, wel zestig tamme buffels (de voornaamste rijkdom van de landbouwende bevolking) door roofdieren worden weggevoerd, 't Gevolg "i in 't klein, dat de aldus beroofde landbouwer tot armoede vervalt; in 't groot, dat geheele districten door de bevolking ontruimd worden. Zoo wordt in 't officiële verslag over dit onderwerp een geval vermeld, waarin eene enkele tijgerin de oorzaak was van de ontvolking eener welbebouwde landstreek van 250 vierk. Eng. mijlen oppervlakte. In de boschstreken ontmoet men telkens verlaten dorpen, wier weerlooze bewoners slechts door een algemeene verhuizing wisten te ontsnappen aan de dagelijksche aanvallen van oen of meer tijgers in den omtrek. t Eenige afdoende middel is hier 't uitloven van premiën (hooger dan de tegenwoordige) op 't dooden van groote roofdieren; hetzelfde middel, dat paal en perk zou stellen aan de nog veel schrikbarender slagting, door ver giftige slangen jaarlijks onder de Hindoes aangerigt. 't Tegenwoordige systeem is ten eenenmale onvoldoende. Er Z1jn namelijk gouvernements-tijgerdooders, of shikaries, die voor eiken staart een zekere som ontvangen. Maar deze heden onderscheiden zich zóó weinig door ijver, dat 't aantal wilde dieren veeleer toe- dan afneemt. Er wordt zelfs beweerd, dat al te naauwgezette pligtsbetrachting den shikaries slecht bekomen zou, daar de Britsch-Indische heeren liefst voor zichzelf 't gevaarlijk genot behouden van de jagt op 't „koninklijk wild." Op een Hindoes of wat zou dan minder gelet worden. Wel moet 't een vlek heeten op de beschaving van den mensch der 19de eeuw, dat hij al zijn vernuft spitst op de vervaardiging van werktuigen om zijn evenmensch te dooden, an toch zoo weinig nog deed om zijne soort te beschermen tegen de vraatzucht van wilde beesten. In het Tichborne-proces heeft een nieuwe getuige, miss Weid, een non van de orde van den Goeden Herder, te Bristol, verklaard, dat de tegenwoordige eischer in geen enkel opzigt gelijkt op den echten Roger Tichborne. Een predikant te Glasgow deelde verleden Zondag van den kansel aan zijne hoorders mede, dat hij, op zijn weg naar de kerk, niet minder dan drie-en-twintig beschonken personen ontmoet had. Of de man dit feit geheel of gedeel telijk toeschreef aan de doodelijke verveling, die de Schot- sche „Sabbath" aan allen oplegt, vinden we niet vermeld De burgemeester van Cambridge is jl. Zaturdag op laffe manier beetgenomen. Hij kreeg 's morgens ten 11 ure het volgende telegram„Van luit.-kolonel Hamilton aan den edel-achtbaren burgemeester van Cambridge. Z.K. majesteit de Shah van Perzië wenscht en route uw aca demiestad te zien. Hij zal met een extra-trein ongeveer ten 1 u. 10 m. aankomen. Zorg er voor, dat ge eene eerewacht gereed hebt en dat, zoover de tijd vergunt, alles gereed worde gemaakt voor zijn ontvangst." De kanselier van de academie, de burgemeester en de raad, de vrijwil ligers en een ontzaggelijk groote volksmenigte stonden aan het station, waar ze ten laatste ontdekten, dat ze door een laffe grap misleid waren. Overal hingen vlaggen uit en de geheele stad was in rep en roer. De toorn van het volk op den onbekenden bedrieger was zeer groot. De Shah geeft trouwens aanleiding tot een groot aantal dwaasheden, daar hij de verbeelding van het volk bijzonder prikkelt. Lieden, wier verstandelijke vermogens eenigzins zwak zijn, beginnen zich voor te stellen, dat zij de Shah zijn. In Queenstown is een professor O'Leary ongelukkig genoeg door deze zielsziekte aangetast. Verleden week liep hij door de straten der stad, in een costuum dat het uniform van den Shah moest voorstellen. Hij had een geel lederen pak aan, een korte broek en was gewapend met een zwaard, een pistool, pijl en boog en een grooten knots; terwijl hij een gouden kroon op had. Hij werd op zijn wandeling door een groote menigte gevolgd, waaronder vele emigranten zich bevonden, die in den waan waren, dat hij een Indiaan was en dat zij in Amerika een groot aantal dergelijke wezens zouden zien. Prof. O'Leary begon ten laatste echter de menschen aan te vallen. Bij de Royal Cork Yacht-Club viel hij met zijn knots een heer aan, die in het werkhuis moest vlugten. Met zijn pijlen schoot hij op de menigte, die hem geen koninklijke eer bewees. Zijn pistool schoot hij af boven het hoofd van een meisje, dat met aarbeziën liep en dat op den grond neerviel van schrik. Ten laatste werd hij in hechtenis genomen. r Te Berlijn zijn tegenwoordig te zien de Russische boschmenschen. De eigenaardigheid van deze familie Festijeff bestaat daarin, dat zij geheel met haar begroeid is, zoodat zij, om goed te zien of te hooren, de haren moeten weg strijken. Geleerden als Virchow en anderen staan voor de echtheid van dit natuurverschijnsel in. De ouders van den vader onderscheidden zich in geen opzigt van andere menschen. Zijn jongste zoon is drie jaar en eveneens geheel begroeid, maar diens haar is zeer blond, zoodat hij niet het poedel achtige voorkomen van zijn vader heeft. De cholera heeft sedert 19 Mei eenige personen aan getast in Saksen en op twee dorpen bij Dresden. In Oosten rijk bedroeg het aantal aangetasten van 15 April tot 1 Mei in Boheme 49, in Galicië 430, van 20 April tot 1 Mei, in Hongarije 1125. Jl. Zondag namiddag ontlastte zich boven de stad Weenen een vreeselijk onweder. Ten half twee begon het vreeselijk te regenen, terwijl nu en dan een bliksemschicht het lucht ruim doorkliefde. Ten half vier had er op nieuw zulk een wolkbreuk plaats; middelerwijl pakten zich donderwolken zamen, die zich ten 4 uur ontlastten. Honderduizenden hadden zich met het prachtige weder des ochtends naar het Prater begeven, dat thans in een meer was herschapen. De verwoestingen door den storm, den hagel en den regen in het Prater aangerigt zijn zeer aanzienlijk. Vooral leed het geboomte zeer. Porsche stammen braken als waren 't stroohalmen. Gelukkig werd het tentoonstellingsgebouw betrekkelijk nog al gespaard - de regen en hagel drongen slechts in enkele afdeelingen van het hoofdgebouw door, b. v. in de groep XIV van Amerika, de afdeeling waar de Lyonsche zijde was tentoongesteld, enz. Een zooge naamde ballon captif van 140,000 fr. waarde werd van de touwen weggerukt en verdween in het luchtruim. De schade, die door dit onweder in de stad werd veroorzaakt, is hoogst aanzienlijk. Volgens de New-York Tribune vervaardigt een man in Maine zeer goed verkoopbare oesters van zemelen, sago, zout en water. Zij worden in gebruikte oesterschelpen gedaan en de randen weer goed toegelijmd. Zij moeten in oesterputten door gentlemen, mits in den laten avond, met smaak verorberd worden. Opgave van af Dingsdag middag tot Donderdag middag. ONDERTEOUWDGeene. GETROUWD: P. Graaff en W. Smit. J. Provo en C. Mets. M. Oudkerk en M. Cohenno. BEVALLEN: A. Kok, geb. Graaff, (Z.). L. Ros, (Z.). M. Kersloot, geb. Evers, (ZS. Govers, geb. Smit, (Z.). OVERLEDENN. Krul, 66 jaren. Levenloos aangegeven 1. Van 25 Junij tot 2 Julij 1873. ONDERTROUWD: Klaas Bakker Tijsz. en Grietje Verberne, weduwe van Cornelis Witte. GETROUWDMaarten Teunis Zegel en Trijntje Bakker. Willem Zegel en Martje Kleijn. GEBORENLeendert en Catkarina, zoon en dochter van Teunis van der Wal en Maartje de Boer. Teunis, zoon van Cornelis Dogger en Cornelia Hemelrijk. Wijbrand, zoon van Wijbrand Krijnen en Aaltje Snip. OVERLEDENAnna Corlina Elisabeth, 2 maanden, dochter van Hendrik Meijer en Johannetta Sophia Visser. Neeltje, 2 maanden, dochter van Kleijs van Lenten en Elisabeth Peper. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet). g [Jren. Ij Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh.; procent. 1 Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 2 12 nwtw. 0.5k. 763.69jf 3.28 14.6 - 4.2 0.80 Vlak. 3 8 zotz. 0.5„ 762.84 2.47 17.2 f 0.2 0.82 3 12 zwtz. 4„ 762.51 f 2.14 18.6 - 0.2 0.82 Slechtw. Weersgesteldheid: 2 Julij 12 u. Ligtbewolkt, mooiweer. 3 Julij 8 u. Ligtbewolkt, beneveld, mooiweer. 3 Julij 12 u. Ligtbewolkt, helder, mooiweer. Z0ilklaarliggen.deen vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming 22 Junij. 2 Julij. India Packet. G. Diepering. Batavia. 27 2 JacobaenChristina. P. J. Mulder. Batavia. 29 Nehalennia. T. Hollanders. Batavia. 3 Julij. Albatros. H. H. Koch. Suriname. Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. Binnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor. Herkomst. 2 Julij. Suriname. II. Houtkoper. ZurMühlen&Co. Suriname. 3 I, Antilope. R. Evans. Duink.&Goedk.Taganrog. 3 Eber. T. Gurich. Order. New-York. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Buiten- of Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Goede Verwacht. D. Dekker. Helsingfors. Hout. Hoogl.8cv.Herw. A. R. Falck. H. J. Hut. Amons Co. Andreas. A. Backer. Abö. van Vliet Co. Prinds Oskar. G. Christensen. Borgo. PER TELEGRAAF. Paarden Ossen 2 Stieren 20 Gelde-Koeijen Kalf-Koeijen Vaarzen Hokkelingen 15 Nucht.Kalveren VetteRammen 180 Schapen f a - 190a200 - 90a320 - 260a270 - 110a - 8a 18 - 22a 42 150 Lammeren f 8 a 16 lOBokk. en Geiten - I-Ja 10 26 MagereVarkens- 15 a 21 45 Biggen - 8 a 12 Eenden c. a Kippen - a Boter per kop - 87-Ja KaasperK.G. - 40 a 50 Kip-Eijeren per 100-300 a380 Eend-Eijeren -325 a Vijftigjarige Echtvereeniging VAM L. HARTOG EN D. P. A D R I A A N. 1Algemeene kennisgeving. (1 Felicitatie op Zondag 6 Julij 1873, in de Zaal der Jongelings-Vereeniging. Heden overleed mijn geliefde Echtgenoote NEELTJE BLAAUBOER, in den ouderdom van 31 jaren en ruim 6 maanden. St. Maartensbrug in de Zijpe, 1 Julij 1873. C. J. THOMASZ. Eenige kennisgeving. Heden overleed, 11a een langdurig maar geduldig lijden, mijn waarde Echtgenoot en onze beminde Vader KLAAS Jnsz. KRUL, in den ouderdom van ruim 66 jaren, na voorzien te zijn van de Troostmiddelen der Kerk. Helder, 2 Julij 1873. De Wed. K. J. KRUL en Kinderen. Strekkende deze tot algemeene kennisgeving. De ondergeteekenden betuigen hunnen hartelijken dank voor de blijken van belangstelling, ondervonden bij hunne 25jarige Echtvereeniging. W. J. DUINKER en Echtgenoot. Tegen goed loon kan aan de Snelpersdrukkerij dezer Courant geplaatst worden, die zijn opleiding wenscht te ontvangen.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1873 | | pagina 3