1873. N°. 83. Vrijdag 11 Julij. 31 Jaargang. Uitgever Bureau: A. A. BAKKER Cz. BEB1GTEN BETREFFENDE DEN OORLOG MET ATSJ1N. Binnenland. MELDERSCHE m MEUWEDIËPER C0URANT. ,,Wij huldigen het goede." Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. f, franco per post - 1.65. MOLENPLEIN, N°. 163. Prijs der Advertentiën Van 14 regels 60 cent, elke regel meer 15 cent. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. VERTREKDAGEN DER BRIEVENMAILS Naar Oost-lndiê: via Triest 22 Julij 's avonds 6 u. 25 m. Marseille 17 Julij, 's avonds 6 u. 25 m. Brindisi 24 Julij 's avonds 6 u. 25 m. Curagao en Suriname, 16 Julij 's morg. 6 u. 25 m. Kaap de Goede Hoop, via Soutliampton: 13 Julij, 's morg. 6 u. 25 m. Berigten uit Batavia, Atsjin, enz., loopende tot 24 Mei, luiden o. a. „Een Belg die de expeditie naar Atsjin medemaakte, werd hevig geblesseerdde linkerhand werd hem afgekapt, van de regter werden vier vingers afgeslagen, dan nog werd hem een zeer diepe wond op het hoofd en een andere aan de ruggegraat toegebragt, en toen eerst stortte hij met een „Leve het Vaderland!'' neder, Hij is echter als door een wonder aan den dood ontsnapt; hij is tegenwoordig te Batavia en herstellende. De naam van dien brave is van Overmeieren." Aan het mailoverzigt van de Indiër (Nieuw Bat. Hbl.) is het volgende ontleend „De regeringskommissaris, de heer Nieuwenhuizen, is gister alhier teruggekeerd. Ook de stoomschepen Djambi en Sumatra liggen thans hier ter reede. De eerste bragt de kolonel Koopman aan. Wij vernemen dat na zijn vertrek van Atsjin de blokkade terstond met wat meer ernst heeft plaats gehad en o. a. een brik onder Engelsche vlag bij onderzoek bleek geschut tusschen peper te hebben geborgen, voor de hoofdplaats van Atsjin bestemd. Het schip is naar Pinang opgebragt. De commissie van enquête over de Atsjinesche expeditie is aldus zamengesteld: mr. der Kinderen, president, gene raal Verspijk, kolonel Kroessen, waarnemend lid van de Algemeene Rekenkamer, kolonel Hoedt, opzettelijk van Soerabaija opgeroepen, kolonel Maarschalk, de inspecteur over het loodswezen de Laat de Kanter, en de majoor Schrüder, lid van het Militair Hooggeregtshof. Als secre taris fungeert de 1ste luit. der infanterie van Ham. Volgens het Alg. Dagbl. van Nederl.-Indië is de formatie der tweede Atsjinesche expeditie vastgesteld, maar zal zij geheim gehouden worden. Een schrijven uit Penang luidt: Een schoener van de westkust rapporteert dat een Hol- landsch stoomschip met vier praauwen onder Atsjinesche vlag op sleeptouw gepasseerd is. Het berigt vereischt bevestiging. De invoer van rijst naar de havens is verboden en ons gouvernement weigert passen voor het transport van opium naar Atsjin af te geven. Den Plollanders echter is toegestaan vee, pluimgedierte, enz. uit te voeren. De kooplieden van Penang vinden dat eenigszins onbillijk. HELDER en NIEUWEDIEP, 10 Julij. Volgens bij het Departement van Marine ontvangen tele grammen, zijn de schroefstoomschepen Banda en Amboina, luit. ter zee 1ste kl. C. F. T. van Woelderen en jhr. A. F. Meijer, den 7 Junij te Malta binnengekomen, en zouden zij, na kolen ingenomen te hebben, de reis naar Oost-Indië voortzetten. Aan boord van die beide schepen was alles wel. Zr. Ms. stoomschip Valk, onder bevel van den kapt. luit. ter zee A. Dronkers is jl. Dingsdag middag naar Engeland gestoomd om van daar naar hier over te brengen twee stoom-kanonneerbooten. Volgens telegram is de mailboot Prins Hendrik den 8 dezer te Aden gearriveerd met troepen en specie ex Tromp; troepen en passagiers waren zeer welvarend. De mailboot was van Perim geassisteerd door de mailboot Java, wegens een klein gebrek aan de machine, dat te Aden eenige dagen oponthoud zal veroorzaken. De mailboot Prins van Oranje heeft een zeer merk waardig voorwerp medegebragt, nl. een schoon exemplaar van den Koran, dat door den heer J. H. A. IJssel de Schepper, kapitein der infanterie, gevonden is den missigit Tan Groot-Atsjin bij het lijk van een gesneuvelden priester. Dit niet slechts om zijnen oorsprong, maar ook om de aan- teekeningen op de eerste bladen belangrijke handschrift is door den heer IJssel de Schepper uit het bivouac zeestrand te Atsjin den 27 April aangeboden aan den hoogleeraar de Goeje en door dezen aan de Leidsche verzameling van bandschriften geschonken. Z. K. H. de Prins van Oranje heeft jl. Dingsdag incognito een bezoek gebragt aan de mailbooten Conrad en Frins Hendrik, en Z. K. H. Prins Hendrik, gisteren tot het zelfde doel alhier aangekomen, vertrok heden namiddag weder. Met genoegen vernemen wij, dat de plannen gelukt zijn, om in deze gemeente weder een concert-gezelschap op te rigten. Onze verdienstelijke gemeente-bouwmeester G. Scholten is met ingang van 1 Sept. benoemd tot adjunct-directeur bij de gemeentewerken te Rotterdam. Bijna dertien jaren was de heer Scholten alhier met een bijzonderen ijver werkzaam. Iets wat men niet moet verzuimen bij te wonen is de humoristische soiree musicale van den heer Reichmann op Donderdag den 17 dezer. Alle dagbladen, zonder onderscheidt, spreken even gunstig over dezen virtuoos. Wij nemen hieronder de recensie van de „Nieuwe Arnh. Crt." op, omdat daarin een paralel getrokken wordt tusschen Meijers Amerikaanschen circus en den heer Reichmann; de recensie luidt: „De heer Reichmann heeft gister avond op zijn humo ristisch muzikale soiree getoond, wat geoefendheid en talent vermag. Waar Meijer's Grand Amerikan circus 120 personen, 140 paarden, 5 olifanten, 5 leeuwen, een orchest, honden, ezels en gedresseerde paarden voor gebruikt, nl. om het publiek een paar uren bezig te houden, dat gelukt onzen vluggen muzikalen humorist geheel alleen op onverbeterlijke wijze. Aanstonds bij den aanvang van de voorstelling, brengt hij zijn auditorium in de vrolijkste stemming door zijn muzikaal lagchen. In den beginne lacht hij alleen, doch bij het einde van het stuk wordt hij door het geheele gezelschap gesecondeerd. Wij achten het eene bepaalde onmogelijkheid onder dat aanstekelijk lagchen zijn ernst te bewaren; zelfs de ernst van een wit gedasten aanspreker zou er niet tegen bestand zijn. Het verder voorgedragene, hoewel van de meest uiteenloopende verscheidenheid, droeg alles den stempel van opwekkende vrolijkheid, als daar was: No. 4. Eene onverstaanbare declamatie, No. 5. Een virtuoos der toekomst, No. 6. De ontstemde piano. No. 7. Imitatie eener speel doos, getuigde bovendien evenzeer van zijne buitengewone kunstvaardigheid op het klavier, als voor de deugdelijkheid van het instrument. Na de pauze viel aan No. 10. De muzikale loterij en No. 7. De hooge rijschool a la Renz, een buitengewoon succes ten deel. De heer Reichmann bezit in hooge mate al de vereischten van een aangenaam stem-orgaan, beschaafde manieren, vlugge gestes, bewegelijke phvsionomie, veel smaak en tact en een goede muzikale ontwikkeling, waardoor hij ook het publiek op eene ernstige wijze aangenaam zou kunnen bezig houden. De lezer zij wel indachtig, dat hij hier niet te maken heeft met eene gewone reclame; de rdactie kan op goede gronden verzekeren, dat de heer Reichmann, juist in tegen overstelling van Meijer, veel meer geeft dan zijn eenvoudig programma zou doen denken; hij noemt zich zeiven „paro dist," doch 't is hem gelukt alle platheid te weren. De soiree is verre van ernstig, zij is vrolijk tot in 't uitgelatene toe, maar steeds blijft, bij alle parodie, de heer Reichmann een beschaafd man en een volslagen musicus. Naar men verneemt, zullen binnen een niet ver ver wijderd tijdstip op de verschillende spoortreinen rijtuigen of afdeelingen van rijtuigen 3de kl. aanwezig zijn, uitslui tend bestemd voor vrouwen. Het jl. Zondag gevallen onweder schijnt vooral in Overijssel, Gelderland en Noordbrabant hevig gewoed te hebben. Van verscheidene plaatsen in die provinciën wordt gemeld, dat de bliksem is ingeslagen en dat door wind, hagel en regen hier en daar nog al schade is toegebragt. Als een bewijs van het meer en meer toenemend gebrek aan predikanten diene, dat op 1 Julij jl. het aantal predi- dantsvacaturen het cijfer 174 heeft bereikt (waaronder de Waalsche gemeente niet is begrepen). Het getal proponenten bedraagt negen, van welke op genoemden datum drie, een of meerdere beroepen hadden. Beroepen te Rotterdam ds. S. S. de Koe, pred. te Buitenpost. Bedankt voor het beroep naar Haarlem door ds. E. F. Kruijff, pred. te Velp; naar Zierikzee door ds. S. Lieftink, pred. te Kinswerd; naar Utrecht door ds. A. H. de Hartog, pred. te Rotterdam. De uit Indië verbannen voormalige redacteur van de Samarangsche Courant mr. C. P. K. Winckel heeft, zich hier te lande als advokaat gevestigd en daartoe voor den Hoogen Raad den gevorderden ambtseed afgelegd. Voor het te Alkmaar op te rigten monument is tot op heden bij de algemeene commissie ingekomen circa f5700. Naar de Amst. Crt. van goeder hand verneemt, wijden burgemeester en wethouders te Amsterdam hunne zorgen aan het nagaan van de ruwe wijze van vervoer der nuchtere kalveren, opdat er einde kome aan de klagten, die met betrekking tot dat vervoer op de nu gebruikelijke wijze herhaaldelijk zijn gerezen. Reeds vóór eenigen tijd heeft het dagelijksch bestuur berigten in het buitenland naar de regeling dezer zaak doen inwinnen, zoodat, met grond mag worden verwacht dat weldra ten dien opzigte verbeteringen zullen worden ingevoerd. De feesten ter viering van het 25jarig bestaan van het Delftsche studentencorps hebben jl. Maandag een aan vang genomen. Nadat de oud-studenten door de leden van genoemd corps in het gebouw der Polytechnische school ontvangen waren, begaf men zich in feestelijken optogt, met muziek en banieren, naar het feestterrein. De maskerade, voorstellende den intogt van Karei van Egmond binnen Arnhem in 1492, door uitmuntend schoon weder begunstigd, heeft jl. Dingsdag avond in de beste orde plaats gehad. Omstreeks 150 personen, waaronder een 60tal te paard, namen aan den optogt deel. De costumes waren voor het meerendeel zeer prachtig, vooral dat van den hoofdpersoon, Karei van Egmond, hertog van Gelre, graaf van Zutphen, enz., voorgesteld door den heer B. J. van den Berkhof, en muntten bovenal uit door historische getrouwheid. Van 5 tot 8| ure trok de luisterrijke stoet door de straten der stad, en vervolgens, na eene pauze op het feestterrein, nogmaals bij fakkellicht. De geheele stad was feestelijk verlicht. De toevloed van nieuwsgierigen, ook uit andere plaatsen, was ongemeen groot. Jl. Dingsdag hield het 27ste Landhuishoudkundig congres te Delft zijn eerste algemeene vergadering. De vergadering werd gepresideerd door mr. M. A. M. 's Grave- sande Guicherit, die de werkzaamheden opende met een uitvoerige toespraak, waarin hij o. a. de wenschelijkheid om ook hier te lande een afzonderlijk departement van algemeen bestuur, waaraan alles zou kunnen worden toe vertrouwd wat met de volkswelvaart zoowel op intellectueel als stoffelijk gebied in verband staat, in het leven te roepen uitvoerig betoogde. Onder de ingekomen stukken vermelden wij een schrijven van den heer Staring, die voorstelt dat het congres zich tot de regering zal wenden om aan te dringen op de oprigting van een rijkslandbouwschool; een schrijven van de centrale commissie van landbouw en nijverheid te Groningen ten gunste van het oprigten van kamers van landbouw van staatswege. Langdurige discussiën hadden plaats over de verschillende uitgebragte rapporten, o. a. over het rapport, uitgebragt door den heer J. H. Roemeling over de mogelijkheid om de klei uit de rivieren en rivier monden aan te wenden tot verbetering van slechte gronden. Het rapport luidde zeer gunstig voor slibbing en herbeslibbing. Het congres werd gisteren voortgezet. (Vad.) Het volgende congres zal gehouden worden te Zierikzee. Uit Gouda wordt gemeld, dat het kindje hetwelk bij de botsing van twee treinen op Zaturdag middag onder een trein geraakte, niettegenstaande spoedig aangebragte hulp, dienzelfden dag overleden is. Naar het U. D. verneemt is tegen den wisselwachter L., van den Nederl. Rijnspoorweg, aan wien het geweten wordt dat jl. Zaturdag middag voor het station te Gouda de sneltrein uit 's Hage met dien van Rotterdam in bot sing kwam, een regterlijk onderzoek ingesteld; hij is voor- loopig uit de dienst der maatschappij ontslagen. Door de Pomologische vereeniging te Boskoop is jl. Dingsdag eene tentoonstelling gehouden van aardbeziën, alsmede, ter opluistering, van rozen, bloemen, conifeeren, enz. welke aan het voorgestelde doel beantwoordde en door velen van elders werd bezocht. Voor de uitgebreidste en schoonste verzameling werd de eerste prijs toegekend aan den heer C. G. Overeynder (firma C. Ottolander Zoon); de tweede prijs, voor de schoonste nieuwere soorten, aan den heer K. van Nes Pz. terwijl voor de schoonste nog niet in den handel voor komende, en door den inzender zelf uit zaad gewonnen, de derde prijs werd toegekend aan den heer I. van Veen Cz. Verder was ter beschikking van de commissie van beoor deeling gesteld eene som van f 5 door een der begunstigers der vereeniging en wel van den heer B. R. de Breuk, te Nieuwediep, voor genoemd doel. De commissie daarvan een dankbaar gebruik makende, en gaarne het verdienstelijke en goede erkennende, kende de helft daarvan toe aan den Heer Hadriaan Nes, voor de door hem uit zaad verkregen aardbeziën-variëteiten en de andere helft aan den heer C. B. van Nes, voor eene door hem ingevoerde in Nassau gevonden aardbeziën-variëteit, die als eene aanwinst be schouwd mag worden. De tentoonstelling kon gerekend worden ruim 100 soorten te bevatten. De generaal van Swieten zal volgens het D. Woensdag 16 dezer de residentie verlaten om per Fransche mail de reis naar Batavia te aanvaarden. Per Hollandschen spoorweg zijn gister in twee en tachtig treinen vijf en twintig duizend menschen van 's Hage naar Delft vervoerd. Te Goes is aan eene der hooge ramen van het stad huis eene eerste proefneming gedaan met den reddingzak, zijnde een zak van zeildoek, lang 25 meters en een omvang

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1873 | | pagina 1