Benoeming-en, enz. Buitenland. België. Frafikrijk. Engeland. Duitschland. Oostenrijk. hebbende voor 1 a 2 menschen. Zij dient om bij brand de bovenbewoners van het huis, voor wie de redding binnendoor is afgesneden, zonder levensgevaar door te laten glijden en ook zaken van waarde naar beneden te krijgen. De zak wordt op zeer eenvoudige wijze aan het raam der kamer, waar zich in gevaar verkeerende personen bevinden, vastgemaakt. Die personen gaan er in staande houding één voor écn of met een kind bij zich in en glijden zonder het minste gevaar naar beneden, waar het andere eind van den zak wordt vastgehouden en de personen opgevangen worden. De proef is uitstekend geslaagd. InFriesland sterven tegenwoordig langs den Woudaijk veel mestkalveren en meestal zéér plotseling. Men vooronderstelt dat overdreven voedering, daaruit voortvloeijende beroerte, daarvan oorzaak is. Ook ten vorigen jare zijn een menigte in die streken plotseling gestorven. Een verschrikkelijk voorval heeft jl. Zondag avond na afloop van Meijers paardenspel te Wolvega tusschen dat dorp en Blesse plaats gehad. Een boerenknecht uit Steenwijkerwold, die den circus bezocht had, naar huis terugkeerende, ontving een doodelijken steek in den onder buik van een persoon uit Steenwijk, die beschonken midden op den weg lag en door eerstgenoemde uit bestwil ter zijde werd gelegd. De vermoedelijke dader zou met den ver- slagene geconfronteerd worden. De heer J. Kramer, hoofdonderwijzer te Grootegast, is benoemd tot brievengaarder aldaar, ingaande met primo Julij. Daar, waar de gelegenheid zulke weinig tijdroovende posten kan toevoegen aan weinig beduidende inkomsten (f 500) voor betrekkingen, welke men beter diende te be zoldigen, zullen hoogere autoriteiten een zeer goed werk verrigten om de tractementen van zoodanige ambtenaren daardoor te stijven. De bijkers uit de noordelijke gewesten zijn met hunne stallen uit Holland teruggekomen, zeer tevreden over den uitslag hunner reis. Er wordt een hoogstvoordeelig honig- en wasjaar tegemoet gezien. In de Noordstar komt een uittreksel uit een parti culieren brief voor, waarin de verdachten van den moord van mevrouw van der Kouwen een hoofdrol spelen. De schrijver acht het niet onwaarschijnlijk dat de verdachten uit gebrek aan wettelijk bewijs nog weer zullen worden losgelaten, hoewel ieder van hun schuld overtuigd is en een jury hen zeker zou veroordeelen. De Jong is nog altijd even lastig, en de schrijver vindt het vreemd dat de bijzit van de Jong niet gearresteerd is. Aangaande den moord aan de Geestbrug schrijft hij, dat de kantonregter te Voorburg veel moeite heeft gedaan om den dader op te sporen, maar te vergeefs. Men leest onder den titels „Veelbelovende vooruit- zigten* het volgende in de Gron. Crt. ■jEt nos! Wij hebben, o constitutioneele broedervolken, die 't geluk geniet parlementen te bezitten, wier discussiën drama's zijn, wij hebben hier ook iets! O, Eranschen en Spanjaarden, o, Grieken en Italianen en die inwoners zijt der zoo uitstekend geregeerde model-republieken van Zuid- Amerika, onze Tweede Kamer volgt naar de mate van hare kleinheid uwe Nationale Vergadering, uwe Cortes, uwe Congressen. Zij is voorloopig nog een goed eind ten achter, maar de prijzenswaardige ijver, door haar in den laatsten tijd ontwikkeld, .belooft veel. Nog eenige zittingen als de afgeloopen week heeft gezien, nog een paar leden, die van het becatechiseeren der ministers hunne liefhebberij maken, nog eenige tooneelen als die van Maandag.... en het buitenland, in zooverre het zich bezig houdt met wat er omgaat in dit kleine landje aan Europa's westhoek, zal, naar 't Binnenhof ziende, zich de oogen wrijven, om met verbazing te vragen, of de vermaarde Hollandsche bedaard heid plotseling eene mythe is geworden en of de leden onzer Tweede Kamer zich den toornenden Achilles tot voorbeeld stellen. Inderdaad ligt - heeft men het Vad. gelezen, dat het fijne van de zaken kan weten eene vergelijking tusschen den heer Jonckbloet en den driftigen held van Homerus voor de hand. De schoone Briseïs, wie de eerste als zijn wettig eigendom beschouwt, is dan de ministeriëele portefeuille, die Geertsema-Agamemnon zich heeft toegeëigend, niets is eenvoudiger dan deze paralel. Mits men in 't oog houde, dat de werkelijke Achilles zich pruilende in zijne tent terugtrok en Achilles-Jonckbloet eene taktiek volgende, die nog aanbevelenswaardig is in 't aangezigt van den gemeenschappelijken vijand den aanvoerder van 't leger uitdaagt. Het is een heete dag geweest die Maandag voor onze Tweede Kamer, en zoo het loopende gerucht van een duel tusschen den minister van oorlog en den heer de Roo zich had bewaarheid, dan zou -ft bewijs geleverd zijn, dat het stormachtigste parle ment ons weinig meer vooruit was. Misschien, want wij vorderen snel, komt het nog wel eens tot zoo iets „eervols." Misschien beleven wij 't nog, dat onze afgevaardigden deli- bereeren met eene dolk aan hunne regter- en een pistool aan hunne linkerhand. Thans is men nog bij figuurlijke dolkstooten en methaphorische kogels gebleven, maar de eersten waren scherp en de laatsten goed gemikt. De parlementaire vorm bleef zooals het dan ging bewaard, maar de parlementaire waardigheid was gevloden uit de Tweede Kamer. Het was geen discussie, het was bijna een gekibbel. Men heette te spreken over een staatkundig vraagstuk, men streed over persoonlijke kwesties. Duidelijker dan ooit is nu gebleken, dat de atmosfeer op 't Binnenhof eene onzuivere is, eene atmosfeer, waarin de intrige, de kleingeestigheid, de wrok uitstekend welig tieren, maar die hoogst nadeelig werkt op den wetgevenden arbeid. Er komt nagenoeg niets tot stand. De censuswet zoo goed als verworpen, de regterlijke organisatie verworpen; de afschaffing der plaatsvervanging verworpen. En wel zoo, dat niet ligt een volgend ministerie deze onderwerpen opnieuw aan de orde zal stellen. En wel zoo, dat de natie een porti pris begint te vermoeden bij de alles ver werpende heeren. Het is om er moedeloos bij te worden, om een afkeer te krijgen van het parlementair regime. Het is een wonderlijke toestand. Men heeft een ministerie, dat, zoo niet meer kracht, toch met de beste bedoelingen opgetreden, telkens op onverklaarbare wijze gedwarsboomd, niets liever zou doen dan aftreden, maar zedelijk gedwongen is te blijven. Er is eene meerderheid, waarop geen oogen- blik valt te vertrouwen en waarvan enkele leden in edele grootmoedigheid en zelfverzaking het spel van den vijand spelen. Er is eene oppositie, die bij dien stand van zaken alles kan tegenhouden, maar onmachtig blijft om zelf iets positiefs te doen. En de verkiezingen, in .plaats van dien toestand te verbeteren, hebben hem nog zooveel mogelijk verergerd. De oppositie is aangegroeid, die leden der liberale partij, die men verkapte opposanten zou kunnen noemen, zijn niet vervangen door meer betrouwbare. Hoogst waarschijnlijk zal de nieuwe Kamer doen als de oude, dat is nagenoeg niets doen. Een treurig vooruitzigt opent zich voor wie het wel meenen met de belangen van het vaderland. Dubbel treurig voor wie met ons die belangen het meest gebaat -achten door eene ruime, eerlijke en krachtige toepassing der liberale beginselen." Zoowel in Engeland als in Rusland sterven jaarlijks omstreeks 100,000 personen, tengevolge van het misbruik van sterke dranken, en de helft der krankzinnigen zijn mede jeneverdrinkers. Uit een Indisch dagblad: Door een gelukkige, die dezer dagen zijn vurig verlangen om in gouvernementsdienst te treden voldaan zag, en in zijn vreugde ook gaarne een ander helpen wilde, werd, in antwoord op een paar hem gevraagde inlichtingen aangaande het afgelegde examen, het volgende briefje geschreven: Waarde Vrind! Nu ik door mij examen, gij durf niet trots mij verzoekt inlichting geven, door mij oplossing van die vraagstuk van mij verzoekt. En toch die inlichting hebben geven zal, door mij te toonen wil uw vrind, zie hieronder? Twee losledige lijnhoeken staat gelijk de natuurkundige verhouding van een cirkel in de middellijn, plus tweemaal die bovenhoek, van bovengenoemde cirkel. Ziedaar alles NB. Ik ben solliciteer opziener Uw warme vrind. waterstaat, al geplaatst, lekker Ja? D. M. S Mijn examen heeft mij met goed (opz. waterstaat), gevolg afgelegd. Benoemd zijn: tot dammeester van den zeedijk Nieuwendam, gemeente Monnickendam, P. Bertoen tot heemraad van den Anna Paulowna-Polder, .T. van Gijtenbeek; in het bestuur van den Ter schellingerpolder, tot dijkgraaf, A. B. Mentz en tot heemraad S. D. Pais; tot dijkgraaf van den polder Oostzaan, J. Zwart Pz., en in het hoogheemraadschap Amstelland, prov. Z.- en Noordh. en Utrecht, tot dijkgraaf J. II. Cordes en tot hoogheemraden mr. J. G. Kruimel, W. I. Doude van Troostwijk, jhr. H. J. Rutgers van Rozenburg en L. Pott. De luit. ter zee 1ste kl. J. A. E. Dinaux, behoorende tot de rol van het wachtschip te Willemsoord en als bevelhebber gedetacheerd aan boord van liet instructievaartuig Ternate, wordt met den 20 dezer op non-act. gesteld. Oost-Indtë. Ontslagen eervol uit 's lands dienst, met behoud van regt op pens'ioen, de ambtenaar op wachtgeld G. A. A. W. Muller, laatstelijk 1ste machinist bij de gouveruements marine; tijdelijk gedetacheerd: bij het marine-etablissement te Onrust, de luit. ter zee 1ste kl. bij de Kon. Nederl. marine O. J. Marinkelle, ten einde de betrekking van ekwipagemeester bij dat etablissement te vervullenbenoemdtot opperloods C. J. Borter, thans loods bij het loodswezen. Zeven personen, meerendeels vroeger in handen der justitie geweest, zijn tot gevangenisstraf (afwisselende van 4 tot 10 maanden), veroordeeld, ter zake van stoornis der orde bij de mislukte opstijging van den „vliegenden man." Zij hadden namelijk den heer Groof vervolgd en geroepen: „Sla hem doodhang hem oprustige toeschouwers en zelfs den commissaris van politie, die Vincent de Groof beschermde, verwond. Laatstgenoemde, Pitje de Vogel, zal een nieuwe proef wagen te Londen; hij zal zich en zijn toestel laten opvoeren door een ballon, dezen keer vrij een kans te meer om den hals te breken. Maxime du Camp maakt in zijn werk over Parijs ook melding van de vondelingen. Daaruit blijkt, dat vóór het bestaan der vondelingshuizen in de zestiende eeuw, deze ongelukkigen werden verkocht. De prijs per stuk was één franc. Sommigen werden aangenomen door mede lijdende menschen, anderen door koorddansers enz. of ook wel door personen, die kinderbloed noodig hadden voor de zamenstelling van hunne dranken. Hun aantal bedraagt tegenwoordig gemiddeld 6000 's jaars, waar van twee derden slechts tijdelijk worden overgegeven aan de publieke zorg. Het reglement voor de vondelings huizen schrijft voor, dat zij onderrigt moeten genieten op de parochiescholen, wat intusschen niet belette dat in 1869 van de 8000 kinderen, welke in de termen vielen, 2000 van alle onderrigt verstoken waren gebleven. Vondelingen behooren in den regel tot de oppassende jeugdige leden der maatschappij. In 1869 stonden er van de 9000 vonde lingen tusschen de dertien en twintig jaar, slechts 13 voor de politie te regt. De ondervinding heeft geleerd, dat pogingen om hen voor den landbouw op te leiden gewoonlijk mislukken, terwijl zij daarentegen meer aanleg toonden voor ambachten. De Shah van Perzië en zijn gevolg zaten bij aankomst te Parijs in tien rijtuigen. In het eerste, met vier paarden bespannen rijtuig, voorafgegaan door een peloton curassiers, was de Shah aan de regter zijde van den maarschalk Mac- Mahon gezeten de twee overige plaatsen werden bezet door den Perzischen gezant te Parijs, Nazar-Aga en den hertog de Broglie. Evenals in de overige hoofdsteden, die de Shah reeds bezocht heeft, hebben de schitterende diamanten, waarmede het hoofddeksel, de borst, de sabel, enz. van den vorst bedekt waren, de bewondering der Parijzenaars zeer opgewekt. De koetsier, de bedienden of lakkeijen en de voorrijders van het rijtuig van den Shah droegen de oude keizerlijke liverei. Verscheidene der rijtuigen van het gevolg waren insgelijks uit de voormalige keizerlijke stallen af komstig. Van Passy af tot aan het gewezen Palais-Bourbon was de weg, dien de stoet langs reed, door twee rijen militairen afgezet. Talloos was de volksmenigte die van de intrede getuige was en den vorstelijken reiziger levendig toejuichte. Bij de groote revue die Donderdag, ter eere van den Shah, in het Bosch van Boulogne zal worden gehouden zullen 161 bataillons, 51 eskadrons en 50 batterijen artil lerie vereenigd zijn, te zamen een effectief van 125,000 of 130,000 man vormende. De Nationale Vergadering heeft jl. Dingsdag met 326 tegen 256 stemmen besloten, die wapenschouwing en corps en in officiëel costuum bij te wonen. Men weet dat de internationale commissie tot vast stelling der lengte van den meter verleden jaar in de maand October te Parijs is vergaderd geweest en dat daarin toen 28 staten der beide werelddeelen werden vertegenwoordigd. Er werd toen onder meer vastgesteld de vorm en de wijze van uitvoering. De stof zou bestaan uit platina en een tiende iridium, een metaal dat het minst smeltbaar en het meest vast of hard is onder alle metalen. Dat mengsel is onlangs gesmolten in de werkplaats' van den bekenden Sainte-Clair Deville. In drie kwartier was er 9 kilogram platina en 1 kilogram iridium, onder de werking van een oxygeen- en een hydrogeenvlam, gesmolten. Men ziet hieruit over welk eene verbazende hitte de mensch thans weet te beschikken. De gieting heeft plaats gehad in een vorm, die uit dezelfde stof bestond als de oven zelf, dat is uit een blok van koolzure kalk, welks wanden, door de verschrikkelijke hitte, na het gieten waren veranderd in bijtende kalk. De vloed van het metaal was volkomen helder en in den vorm afgehaald zijnde, behield de staaf hare blinkende oppervlakte. In dezen toestand zal zij nu aan smeden, walsen of pletten en trekken worden onder worpen, om den aangenomen vorm des meters te ontvangen. De gieting zal nu met 200 kilogram van het metaalmengsel worden herhaald. Dat zal eene voorbeeldelooze gieting zijn de moeijelijkste die tot hiertoe in de metaalbewerking der meest weerstand biedende metalen is geschied, en die aan de verschillende natiën de meest onveranderlijke maateen- heid zal verschaffen. Het bestuur van Londen heeft maatregelen genomen in verband met het naderen der cholera. Er zijn twee beambten aangesteld, een geneesheer en een inspecteur, om op al de binnenvallende schepen toezigt te houden. De eerste op een wedde van 400 p. st. de andere van 120 p. st. In Schotland bij Dundee wordt over de Tay-baai eene brug gelegd, die onder de grootste der wereld moet gerekend worden; de brug zal 3096 meters lang zijn, met 89 bogen, waarvan 14 elk 16 meters spanning zullen hebben. De pijlers zullen worden gemaakt van plaatijzeren cylinders, die men zal laten zinken en daarna met beton zal volstorten; het werk is aangenomen voor ruim 2| millioen gulden. Zooals bekend is zal 17, 18 en 19 Aug. e. k. in de Beethoven-Halle te Bonn het groote muziekfeest gehouden worden, ter eere van de nagedachtenis van Robert Schumann. Een gelukkige gedachte voorwaar mag het genoemd worden, zoo aan de talrijke vereerders van dien genialen componist de gelegenheid te geven, om zamen op te gaan naar de plaats, waar zijn gebeente rust, en daar in zijne meesterstukken den grooten toondichter te verceren, die, al werd hij in de kracht van zijn leven weggerukt, zich toch eene eereplaats heeft weten te veroveren in de rij der corypheën van onze muzikale wereld. Met voorbeeldigen ijver heeft het feestcomité al het mogelijke gedaan, om den feestgangers een waardig, rein, verheven genot te verschaffen. Op den eersten dag zal Schumans vierde symphonie en „das Paradies und die Peri" op den tweeden dag onder anderen Goethe's „Faust" ten gehoore worden gebragt, terwijl de derde dag aan kamermuziek is gewijd. Dat de uitvoering Schumann waardig zijn zal, wie betwijfelt het, die inzage nemen kan van de breede lijst van meesters, die hunne medewerking hebben toegezegd! Aan de heeren Joachim uit Berlijn en von Wasielewski von Bonn, als feestdirecteuren, is de leiding van orkest en koor opgedragen. Even als op het Beethoven-feest in 1871, wordt de partij der blaasinstrumenten door de bekende kunstenaars uit Hannover bezet, terwijl ook verder, zoo in orkest als in koor, alleen aan voortreffelijke executanten eene plaats is bereid. Als solisten zullen optreden de dames Clara Schumann, Marie Wilt, Amalie Joachim en de heeren Diener, Stock- hausen, Schülze, Rudorff, Straus, von Königslöw, Linder en Muller. Van Stockhausen wacht ons „die Löwenbraut;" Joachim vervult de eerste vioolpartij in het strijkkwartet en piano kwintet; mevr. Schumann heeft met Rudorff de uitvoering der variatiën op zich genomen. Uitsluitend voor den duur van het geheele feest is a 7 thaler toegang te bekomen, tegen franco toezending van het bedrag aan den heer S. E. Delimon, Neugasse, No. 49, te Bonn. De plaatsen worden 15 Julij verloot en van 10 Aug. af zijn de plaatskaarten verkrijgbaar bij den heer Gustav Cohen, Markt No. 11 te Bonn. Uit Weenen schrijft men onder dagteekening van 5 Julij, dat uit de officiële opgaven blijkt dat in den laatsten tijd inderdaad 4 cholera-gevallen zich hebben voorgedaan, waarvan 3 den dood der lijders ten gevolge hadden. Van eene epidemie kan intusschen geen sprake wezen; de ge vallen waren geheel op zich zeiven staande en geven geen grond tot ongerustheid. Ook in den zomer van 1867

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1873 | | pagina 2