ADVERTENTIËN. Duitschland. Spanje. China en Japan. Burg-erlijke Stand. Gemeente Helder. 282ste STAATS LOTERIJ. a- Marine-Haven Nieuwediep. ALKMA ARSCHE MARKT VAN GISTEREN. ALKMAARSCHE MARKT VAN HEDEN. Eer nog het officiëel rapport der parlements-commissie in zake de steenkool-industrie in het licht is gegeven, onder werpt de Times reeds de resultaten aan een voorloopige kritiek. Den eersten stoot tot de tegenwoordige hooge koolprijzen werd gegeven door de ontwikkeling der ijzer- industrie, ten gevolge van de meerdere vraag uit Duitsch- land na den oorlog en de geweldige uitbreiding van het spoorwegnet in Amerika; ook werkte mede het ontstaan van vele chemische fabrieken en andere groote inrigtingen. Nadat daardoor de behoefte aan kolen aanmerkelijk was toegenomen, en de groote strike (13 weken) der koolwerkers in Zuid-Walles tegenover de meerdere vraag het aanbod werkelijk verminderde, begon, deels reêds vroeger, de agitatie der werklieden om hooger loon en minder werktijd. Toen kwamen van alle zijden de verbruikers, uit vreeze voor verdere strikes en meer verhooging van prijs, de markt overstroomen en gaven alzoo den mijn-eigenaars eene welkome gelegenheid hunne noteeringen tot de hoogte der paniek op te schroeven. Eindelijk kwam daar nog bij, zeker slechts in minderen graad, de parlementsakte, waarbij de werktijd der jonge knapen tot 54 uren in de week wordt beperkt, waardoor toch de som der arbeidskrachten wordt verminderd. Alle gehoorde getuigen, zegt de Times, hebben eenstemmig als hun gevoelen te kennen gegeven dat de kolen nooit meer tot den prijs van voor een paar jaren zullen terugkeerenhet publiek hoopt, dat die profetie bloot ruste op den wensch der getuigen. Het vooruitzigt is allesbehalve lagchend, zegt de Times. De kolen zullen duur blijven nog duurder worden en welligt, binnen een niet al te verwijderd tijdstip, ons geheel gaan ontbreken. Wat dan? Steenkool is voor ons wat water voor den visch is. Steenkool betaalt onze schulden; steenkool houdt ons krediet staande; steenkool doet onzen handel bloeijensteenkool beheerscht de golven steenkool bindt al de wijd en zijd verstrooide deelen van dit groote rijk en volk te zamen. Wat zijn wij zonder steenkool? De Times heeft op die vraag voor 't oogenblik geen antwoord, dan een diepen zucht. Naar aanleiding van Zr. Ms. Nasr-Ed-Din's vertrek uit Engeland doet zich nu de vraag aan de Britsche natie voor, welke „impressie" de Shah van haar wel moet ont vangen hebben: welken indruk haar nijverheid, haar rijkdom, geheel haar maatschappelijk leven op den Oosterschen monarch gemaakt moeten hebben Een gunstigen, ongetwijfeld. De Shah kan niet anders dan veel bewonderd, veel benijd hebben. Te Teheran teruggekeerd, moet hij, rondziende om zich heen en denkend aan hetgeen hij in Europa zag, half in onzekerheid ver- keeren of hij niet gedroomd, of hij niet een wonderland aanschouwd heeft. En toch, toch zouden gewis zijne herinneringen minder rooskleurig wezen, zijne onvoldaanheid met den toestand van zijn eigen onderdanen minder bitter, zoo het hem vergund ware geweest een blik te slaan onder dat lagchend en glansrijk oppervlak van de Westersche zamenleving. De Daily News heeft daar een woordje over, dat wij aan de N. Éott. Crt. ontleenen Wij kunnen, zegt het Engelsche blad, op te veel goeds en groots wijzen, dan dat we ook niet ruiterlijk erkennen zouden, hoe er nog heelwat in ons midden is, waarop we een vreemdeling liever niet opmerkzaam maken. Niemand, b. v., zou 't dienstig geacht hebben, den Shah een wandeling te laten maken door de achterbuurten van ons Londen, en hem te doen zien in welke krotten de meerderheid van onze „beschaafde" bevolking haar leven slijt; of om hem een verversching aan te bieden in een van onze „jenever paleizen," een middagmaal in een van onze gewone restau raties; of wel, om Z. M. een microscopisch onderzoek te laten instellen naar de zamenstelling van 't water dat wij drinkenGesteld eens, 't ware den Shah in den zin gekomen om, als wijlen Haroun-Arraschid in zijn goede stad Bagdad, zich incognito onder ons te begeven. Zijn loffelijk streven, om de zeden en gebruiken van ons volk te leeren kennen, zou dan niet geheel vrij van gevaar zijn geweest. Zoo zou 't hem hebben kunnen gebeuren dat hij, op een fraaijen avond, in een van de hoofdstraten der metropolis, een van die straten, die algemeen vooronder steld worden bewaakt en beveiligd te zijn door een kost baar personeel van politie, plotseling overvallen werd door oen drietal schavuiten, die, na hem met slaan en schoppen bewusteloos te hebben gemaakt, hem zijn beurs en horloge souden ontnemen, en, zoo hij bij ongeval een kostbaren ring aan den vinger had, die niet gemakkelijk af te halen was, trachten zouden hem met hamerslagen den knokkel te verbrijzelen en den vinger met ring en al van de hand te rukken Aan minder gewelddadige, doch niet minder te duchten aanslagen zou de vorstelijke avonturier bloot staan. Brood, met krijt, aluin en gemalen beenderen ge- kruid, zou hem wachten aan 't ontbijtbier, indien de zoon les profeten er zijn lippen meê bezoedelen wilde, bier, met giftige en bloed-ontstekende inmengsels aangezet, zou hem gereikt worden door lonkende juffers, laag gekleed en hoog gekapt; aan wijnen, die blozen zouden bij 't aanschouwen 'an een druif aan Havana-sigaren, die te Bremen 't levenslicht zagen, zou hij zich kunnen tegoed doen; en s avonds, vermoeid van zóóveel genot, zou hij zich naar rijn hotel kunnen laten brengen door eene vigilante die laareven een poklijder naar 't hospitaal had vervoerd Hield Z. M. van nachtelijke uitstapjes, dan zou hij zijn weg kunnen nemen langs Kegent-street, de Haymarket en Strand (een der slagaderen van Londen), om op te merken hoezeer kuischheid bij ons in aanzien 'staat; of zou hij plaats kunnen nemen in een der volkstheaters in onze voorsteden, om zich een begrip te vormen hoe men zin voor 't schoone en ware bij de massa aankweekt. Of, zoo bij een minnaar was van toertjes ten platten lande, zou hij aP een Zondag avond kunnen afdwalen naar een liefelijk tapje in den omtrek en daar tot zijn verbazing ontwaren, ta er, hoe vermoeid en hongerig en dorstig hij wezen "•gt» geen stoel, geen voedsel, geen lafenis voor hem te krijgen was, daar alle herbergen ten negen uur gegloten waren. Z. M. zou dan kunnen vernemen, dat dit gedaan wordt met een edel doeltot 't tegengaan van dronken schap: en dat, ofschoon dit doel door den vaderlijken regerings-maatregel niet bereikt wordt f), de matige en dorstige burger zich nu maar moet getroosten om ter wille van zijn onmatigen medemensch te versmachten! Deze reeks van min-verblijdende bevindingen van een incognito Shah zou tot in 't oneindige verlengd kunnen worden. Zoo'n Shah zou er b. v. achter kunnen komen, hoe lang 't Tichborne-proces nu reeds geduurd heeft; hoe moordenaar op moordenaar straffeloos aan ons geregt ontsnapt en hoe moedwillige manslag ten onzent soms niet zwaarder gestraft wordt dan 't stelen van een stuk brood of een flesch wijnhoe uiterst klein de grootheid was van de Prinsen en lords, wier leelijke standbeelden of monumenten schier al de pleinen van Londen ontsieren. En wat niet al! Om kort te gaan, wil de Daily News dit slechs zeggen dat de Shah van Perzië, zoo hij langer in Engeland ver toefd had, wel bespeurd zou hebben hoe er onder al die wonderbare bedrijvigheid, welvaart en -weelde toch nog heelwat domheid en vooroordeel, misbruiken, barbaarschheid en ellende schuilen. Laat nu, zoo besluit de News, Z. M. Nasr-Ed-Din voortleven in zijne illusie; laat hij droomen van een Britsch Utopia. Doch wijzelf, wij mogen niet indommelen, als ware onze arbeid reeds voltooid. Wij moeten waken en werken, in 't vol besef van 't zeer vele dat ons nog te verrigten blijft. Hier wordt gezinspeeld op hetgeen verleden winter een Londensch handelaar, een zekeren heer Grey, overkwam. f) Ten bewijze kan 't onlangs door ons medegedeelde geval strekken, dat te Glasgow, waar de tapperijen den ganschenZondag gesloten zijn, een predikant zich van den kansel er over beklaagde, dat hij op zijn weg naar de kerk, op een Zondag ochtend, meer dan twintig beschonken personen ontmoet had. De werkzaamheden aan de nieuwe verdedigingswerken in den omtrek van Straatsburg worden met grooten ijver voortgezet. De op den linker-Eijnoever tusschen de dorpen Eeichstett en Lingolsheim gelegen zes forten, voor welke een diepe droge gracht ligt, zijn zoover voltooid, dat zij nu reeds voor een krachtige verdediging gebezigd kunnen worden. In de vorige maand is het garnizoen met de bezetting der forten twee dagen achter elkander gealarmeerd geworden om de troepen met de nieuwe inrigtingen bekend te maken. Thans wordt met kracht gebouwd aan de kazernen, welke achter de forten liggen en door hooge aarde wallen tegen een eventueel bombardement gedekt worden. Met den aanleg der forten bij Illkirch, station Graffenstaden enWangenau, welke door watergrachten omringd worden, is eerst in dit jaar een begin gemaakt, weshalve zij nog niet zoover gevorderd zijn als de andere. Doch in elk geval zal met het einde van dit jaar de nieuwe stelling op den linker- Eijnoever verdedigbaar zijn. Op den regteroever rondom Kehl zijn de plaatsen voor den aanleg van drie nieuwe forten aangewezen. In Saksen-Coburg bestond tot nu toe nog altijd de bepaling dat ongetrouwde mannen als zoodanig eene zekere belasting moesten opbrengen; dit geld werd besteed tot ondersteuning van behoeftige weduwen. Deze verouderde bepaling is thans door de regering opgeheven. De Gaceta behelst eene circulaire van de regering aan de natie, waarin gezegd wordt, dat eene uiterste poging wordt voorbereid om aan den burgeroorlog een einde te maken. De regering doet een beroep op alle Spanjaarden, en verklaart, dat zij de soldaten onder de wapenen zal houden totdat de binnenlands che vrede geheel hersteld zal zijn, en dat zij, indien noodig, de reserve onder de wapenen roepen zal. Volgens de laatste berigten uit Japan is het paleis van den Mikado te Jeddo den 5 Mei 11. tot den grond afge brand; verscheidene dames van 't hof moeten in de vlam men zijn omgekomen. Er zal nu een nieuw paleis worden opgerigt volgens Europeesch model. Opgave van af Donderdag middag tot Zaturdag middag. ONDERTROUWDS. Denneman, zeeman en A. Bakker. GETROUWDGeene. BEVALLEN: M. Smittenaar, (Z.). G. M. Schutter, geb. Spigt, (D.). M. Verfaille, geb. Wielick, (Z.). OVERLEDENC. Smeekens, 17 jaren. EERSTE K1LA.SSE. Vierde lijst: No. 758 ƒ2000; No. 5159 en 8861 ieder ƒ400; No. 4109 ƒ200; No. 8358 en 14094 ieder ƒ100. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet). Julij. Uren. 1 Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer c. §"S -4-> v M o o o Toestand van de Stand. Afw. Stand. Afw. zee. 12 zw. 0.4k. 758.16 - 1.98 19.6 8 zwtw. 0.2 755.97 - 4.14 15.9 12 zw. 4 ii 756.91 - 3.20 18.0 - 0.1 t 1-8 t 1.5 0.77 0.92 0.84 Vlak. Slecht»'. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming 29 Junij. Nehalennia. T. Hollanders. Batavia. 9 Julij. Casper de Robles. T.H.vanSIooten. Suriname. 9 12 Julij. A. M. E.* H. P. Kluit. Batavia v.Newc. *Ligt ter reede. Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. Binnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor. Herkomst. 11 Julij. Hercules. W. Ahlfors. Order. Bassein. 12 Cheviot. J. C. Telgate. Duinker&Goedk. Samarang. Binnengokomen Schepen bestemd hunne lading inde Buiten- of Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Salsette. J. Raison. London. Ballast. Hoogl.&v.Herw. iEriel. W. Shipley. Newcastle. Steenk. Duinker&Goedk. CharlesCapper. W, Wilson. Lissabon. Tarwe. Sherburn. R. Benson. Sunderl. Steenk. MaryFenwick. C. Richmond. Newcastle. de Vries Co. Success. B. James. Seaham. Zur Mühlen Co. Georgian. T. Shore. Taganrog. Lijnzaad. Hoogl.&v.Herw. Kaas. Aangevoerd 704 stapels, wegende 155095 kilogram. Kleine Hooi f Commissie f Middelbare f Laagste prijs f Kleine Gras f 39,26. Comm. f87,Middelb. f38, Laagste prijs f 22, Ter Graanmarkt bedroeg de aanvoer slechts 64 hectoliters, waar van 16 hectol. Tarwe, 12 hectol. Gerst, 30 hectol. Haver en 6 hectol. Bruine Boonen. Tarwe f 11 a 12,50, Gerst f 6 a 6,50, Haver f 4,50 a 5,25, Bruine Boonen f 12 a 14. 3 Paarden bov.'tjaar f 110a295 Veulens - a 8 Koeijen - 240a325 24 NuchtereKalveren- Ha 24 57 Schapen - 19a 42 33 Lammeren - 9a 16 70 Magere Varkens - 20a 25 171 Biggen ben. 10 w.- 6a 9 Bokken en Geitena Kleine dito c a Ezel f a Boter,per 0.680 K.G. c 80al00 Het uitnemend weder voor de hooioogst maakt dat de veehouders er niet aan kunnen denken met vee af te gaan. Ondertrouwd: PIETEE FEEDEEIK MAEMELSTEIN en MAEIA SUSANNA ELIZABETH PLAAT. Velp, 10 Julij 1873. Algemeene kennisgeving. Ondertrouwd H. KOEKEBAKKEE Jk. en S. HUIZING A. Burg op Texel, 12 Julij 1873. RECEPTIE: Burg op Texel 13 Julij. Waal op Texel 20 Julij. Getrouwd W. G E O O P F, Weduwnaar van Ida Pieterse en A. HOEN, Weduwe van W. Vlasblom. Helder, 10 Julij 1873. Getrouwd P. K A L F F en D. K K A M E K. Nieuwediep, 10 Julij 1873. Weersgesteldheid: 11 Julij 12 u. Ligtbewolkt, mooiweer. 12 Julij 8 u. Helder, ligtbewolkt, mooi. 12 Julij 12 u. Ligtbewolkt, mooi. Bevallen van een Zoon M. VEEFAILLE, geb. WIELICK. Helder, 10 Julij 1873. Voor de vele blijken van deelneming en belangstelling, bij hunne Vijftigjarige Echtvereeniging ondervonden, betuigen de ondergeteekenden ook namens Kinderen Behuwd- en Kleinkinderen hunnen hartelijken dank. Huisduinen, 14 Julij 1873. C. KWANT en E. VAN BEEDA. Door de Wed. KRUL en hare Kinderen wordt hartelijk dank betuigd voor de belangstelling onder vonden, zoowel bij de ziekte, het overlijden, als bij de begrafenis van haren geliefden Echtgenoot en hunnen beminden Vader. Wij betuigen, ook namens onze Kinderen, hartelijken dank aan allen, die ons bewijzen van deelneming hebben betoond gedurende de ziekte en bij het overlijden van onzen geliefden Zoon SAMUEL PIETEE. S. P. OVERDÜIJN. A. OVEEDUIJN, Donker. Eenige Kiezers voor leden van den 'Gemeenteraad te Anna Paulowna verzoeken hunne medekiezers, om op aanstaanden Dingsdag hunne stemmen uit te brengen als volgt: Rood stembriefje: den Heer J. A. ZUK MUHLEN. Wit stembriefje: de Heeren J. H. VAN FOKEEST VAN DEK PALM en Th. J. WALLEK.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1873 | | pagina 3