1873. N°. 86. Vrijdag 18 Julij. 31 Jaargang. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Verkiezingen voor den Gemeenteraad. Binnenland. g HELDERSCHE fl U NIÈÏIWEDIEPER «I RAVT. „Wij huldigen het goede," Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. A.bonnemeRt»prij8 per kwartaalf 1.30. franco per post - 1.65. Bureau: MOLENPLEIN, N°. 163. Prys der Advertentiën Van 14 regels 60 cent, elke regel meer 15 cent. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. enkel en zuinig, terwijl de verzanding van verschillende zeegraswaarden jaarlijks toeneemt. Sommige maaijers hebben dan ook hun werk gestaakt. De landbouwers in de omstreken van Schagen verklaren dat de opbrengst der aardappelen buitengewoon groot is. De hoedanigheid wordt met den dag beter en de prijzen zijn steeds dalende. Van ziekte is nog geen spoor waar te nemen. Men verwacht dat de prijs weldra tot 10 cents per 5 kop zal komen. De raad der gemeente Barsingerhorn c. a., heeft bij besluit van 10 dezer, behoudens nadere goedkeuring, bepaald dat de kermis te Barsingerhorn voortaan weder zal worden gehouden op den tweeden Zondag in Augustus en de beide daarop volgende dagen. Naar men verneemt heeft de heer C. Muller Cz., te Barsingerhorn, om redenen van gezondheid, ontslag verzocht uit zijne betrekkingen van secretaris dier gemeente en van secretaris en ontvanger van het algemeen burgerlijk armbestuur aldaar en is dat ontslag, bij besluit van 10 dezer, op eervolle wijze verleend. Met de voorloopige waarneming der betrekking van gemeente-secretaris is thans belast de heer P. Stuurman, tot dusverre beambte ter secretarie. Gisteren morgen heeft de luit.-generaal van Swieten per trein van 8 ure de residentie verlaten, om zich per overlandmail naar Indië te begeven, tot het aanvaarden van het opperbevelhebberschap over de tweede expeditie tegen Atsjin. In allen eenvoud heeft dit vertrek plaats gehad, met weglating van al wat naar eenige praal of militair vertoon zweemde, 't Was daardoor zooveel te plegtiger en harte lijker geworden. Door een digten drom van vrienden en bekenden omringd, stond daar de eenvoudige, waardige man de hartelijke handdrukken en welgemeende wenschen te ontvangen, die hem van alle zijden werden toegebragt. Onder de vele aanzienlijke inwoners der residentie mogt men o. a. opmerkeneenige leden van den Raad van State, nl. de heeren Bachiene, baron van Höevell, generaal van Muiken, Heemskerk Bz.; HH. Exc. de ministers van Oorlog, Buitenlandsche Zaken. Justitie en Koloniën; sommige oud ministers, de heeren Viruly Verbrugge en van Rees, beiden leden van de Tweede Kamer, de generaal de Stuers, majoor Voet, den gepens. schout-bij-nacht jhr. de Casembroot, onderscheidene hoofd- en verdere ambtenaren bij het minis terie van Koloniën en officieren van het Indisch leger, alsmede den generaal-majoor J. C. J. Smits, kommandant van het koloniaal militair invalidenhuis op Bronbeek, en eindelijk als lieftallige vertegenwoordigsters van Neêrlands vrouwenschaar de beide dochters van den minister van de Putte. Op het oogenblik dat generaal van Swieten zijne vrienden 't laatst vaarwel toeriep, werd hem door een der dames van de Putte een kleine, uiterst keurige bloemruiker aange boden als liefelijk symbool der opregte sympathie, die hij in het moederland achterlaat. De oude krijger, blijkbaar ontroerd, aanvaardde het souvenir met zekere plegtigheid en drukte er een hartelijken kus op. Met den heer van Swieten namen, behalve de kapitein Vervloet, die hem op reis als adjudant is toegevoegd, in den trein plaats de minister van Koloniën en den heer Fock, commissaris des konings in Zuidholland, die hem tot Rotterdam zouden vergezellen. Een oogenblik later zette de trein zich in beweging en liet allen, die aan dit stille uitgeleide hadden deelgenomen, diep getroffen. Een wensch zweefde echter op aller lippen, dat namelijk de moedige man die, ondanks zijn jaren, ondanks zijn familiebetrekkingen, ondanks de talrijke be zwaren en de ontelbare gevaren, niet heeft geaarzeld voor Neêrlands eer pal te staan, in het volgend jaar als over winnaar moge wederkeeren en dan met alle pracht en luister worden ingehaald. (Het Vaderland.) Naar het Dagblad met zekerheid verneemt, hebben zich weder verzwarende getuigenissen opgedaan tegen Behagel en Verlind, verdacht van medepligtigheid aan den moord aan de Bogt van Guinea, naar aanleiding waarvan gisteren een nieuwe instructie tegen hen voor den regter-commissaris heeft plaats gehad. Het Nederlandsch Zendeling-Genootschap hield jl. Dingsdag zijn 76ste jaarvergadering te Rotterdam, onder voorzitting van ds. Herman de Ridder. Er waren bij de opening ruim 60 leden tegenwoordig. Uit het verslag bleek, dat het Genootschap 19 zende lingen in zijne dienst had, 17 hulpzendelingen en 133 onderwijzers, voornamelijk op N. O. Celebes en Java. De ontvangsten bedroegen f 76,319, waarvan f 35,442 aan contributiën, waartegen echter de uitgaven klommen tot f 95,271. Het tekort was gedekt door de laatste overblijf selen van het fonds des Genootschaps aan te spreken; te gelijk waren maatregelen getroffen om de gewone vaste inkomsten te vermeerderen, en was dientengevolge het VERTREKDAGEN DER BRIEVENMAILS Kaar Oost-lndië: via Triest 22 Julij 's avonds 6 u. 25 m. „nu Marseille 31 Julij, 's avonds 6 n. 25 m. „nu Brindisi 24 Julij 's avonds 6 u. 25 m. Curagao en Suriname, 1 Aug. 's morg. 6 u. 25 m. f Kaap de Goede Hoop, via Southampton: 23 Julij, 's morg. 6 n. 25 m. Helder. Wit stembriefje. Uitgebragt 148 geldige stem men, volstrekte meerderheid 75. Hiervan bekwamen de heeren mr. K. J. C. Stakman Bosse (aftredend lid) 142 stemmen, J. Graat (idem) 136, P. Groen (idem) 132, B. K. Boom (idem) 125, B. Werendlijn Smit (idem) 123, C. Berghuijs (idem) 118, C. Giltjes 10, B. J. Her weijer 8, C. L. Loder en dr. P. Bakker ieder 5 stemmen. Alzoo zijn de 6 aftredende leden herkozen. Geel stembriefje. Uitgebragt 147 geldige stemmen, vol strekte meerderheid 74. Hiervan bekwamen de heeren B. J. Herweijer 46 stemmen, C. Giltjes 32, C. L. Loder li, dr. P. Bakker 9, F. Snel 7, H. G. Jansen, H. Bitter en P. J. Heijning ieder 5 stemmen. Alzoo herstemming tusschen de heeren B. J. Herweijer en C. Giltjes. [Reeds gisteren aan onze geabonneerden binnen de gemeente hij afzonderlijke billetten berigt Texel. Uitgebragt 258 geldige stemmenvolstrekte meerderheid 130. Hiervan bekwamen de heerenP. R. Mentz 201 stemmen, P. Langeveld 188, K. Mantje 146, D. C. Loman 128, A. Dros Az. 126, J. Pz. Witte 125, J, Jbz. Roeper 75, Jacob L. Brans 59, Auke Blom 55, Jan Jsz. Kalis 51, P. Klz. Bremer 42, IJ. Koppen 23, de overige stemmen verdeeld. Alzoo gekozen de 3 eerst genoemden en herstemming tusschen de heeren D. C. Loman, A. Dros Az., J. Pz. Witte en J. Jbz. Roeper. Zijpc. Uitgebragt 133 geldige stemmen, volstrekte meerderheid 67. Hiervan bekwamen de heerenG. Schuijt (aftr. lid) 86 stemmen, K. Francis 54, J. Brak (aftr. lid) 52, F. H. de Koning 44, P. Kistemaker (aftr. lid) 39, D. Bakker 38, E. de Boer 34, C. v. d. Oord 20 en werden op enkele anderen nog eenige stemmen uitgebragt. Alzoo gekozen de heer G. Schuijt en herstemming tusschen de heeren K. Francis, J. Brak, F. H. de Koning en P. Kistemaker. Callantsoog. Uitgebragt 20 stemmen, volstrekte meer derheid 11. Hiervan bekwamen de heerenC. Hoogschagen (aftr. lid) 20 stemmen, C. Hoek 10, A. Baken en D. de Graaf (aftr. lid) ieder 5. Alzoo gekozen de heer C. Hoog schagen en herstemming tusschen de 3 laatstgenoemden. Schagen. Uitgebragt 120 geldige stemmen, volstrekte meerderheid 61. Hiervan bekwamen de heeren: C. Smit (aftr. lid) 54 stemmen, Jb. Stammes 53, W. A. Hazeu 21, F. G. C. J. Heiligers 19, G. J. Muller 15, Jan Buis en H. B. Voorman ieder 15, C. Boonacker 8, enz. Alzoo herstemming tusschen de 4 eerstgenoemden. Winkel. Uitgebragt 109 geldige stemmen, volstrekte meerderheid 55. Hiervan bekwamen de heeren: A.Dekker (aftr. lid) 92 stemmen, H. Koomen (idem) 78, J. Wits- meer 64, Jb. Slooves (aftr. lid) 39, de overige stemmen verdeeld. Alzoo gekozen de 3 eerstgenoemden. Alkmaar. De aftredende leden, de hh. A. Maclaine Pont, J. C. Vonk, J. G. A. Verhoeff, P. A. van der Drift en M. Cohen Stuart zijn allen herkozen. Voor de vacature, ontstaan door het bedanken van den heer dr. C. J. de Lange, moet eene herstemming plaats hebben tusschen de heeren mr. C. R. H. van Lelyveld en C. Bosman. Beverwijk. Uitgebragt 93 geldige stemmen, volstrekte meerderheid 47. Hiervan bekwamen de heerenA. Magnin '2 stemmen, K. van Rijn 45, P. Verhagen 40, A. J. Gaykema 28 en J. Heuverkamp 8. Alzoo herkozen de eerst- en herstemming tusschen de 4 laatstgenoemden. Zaandam. Gekozen de heeren C. Korff en P. Keg. Herstemming tusschen de heeren W. van Hoorn, H. Vis Jr., P. Klüyver Jr., G. Kamphuys, J. H. Eillmann en mr. F. W. Smit. HELDER en NIEÜWEDIEP, 17 Julij. In Spanje wordt de toestand, zoo mogelijk, nog steeds ongunstiger. De regeringstroepen zijn bandeloos, want de krijgstucht schijnt maar niet gehandhaafd te kunnen worden; de republiekeinen stellen één soldaat hooger dan 10 officieren, en als een officier ongelukkig genoeg is streng te zijn in de krijgstucht, dan verloopt de gansche bende. In Madrid is men elk oogenblik bevreesd voor een oproer, en in vele andere groote steden gaat het niet beter. Onder de arbei dende klasse neemt de ontevredenheid toe en hebben hier en daar werkstakingen op groote schaal plaats. De noor delijke provinciën worden vreeselijk geteisterd door den burgeroorlog. Don Carlos is Dingsdag op Spaanschen bodem aangekomen. Omtrent de staatsschuld heeft de minister van Financiën zieh dezer dagen als volgt uitgelaten: „Het is volkomen waar, zeide hij, dat de financiën in een moeijelijken toestand verkeeren, maar wanhopig staan ze niethet land is bij magte zijne verpligtingen naar behooren en met eerlijkheid te vervullen. Ik kan aan de afgevaardigden de verzekering geven dat, wanneer de openbare orde maar hersteld is, het vertrouwen herleeft en de Cortes hare medewerking aan de regering zal verleenen, de dag weldra zal aanbreken waarop de Spaansche schatkist haar vermogen zal toonen om aan alle verpligtingen te voldoen zonder de uiterste grenzen der belastingheffing te hebben bereikt. Weinigen kennen het belastbare vermogen der natie, het is echter zeer aanzienlijk." In Engeland heeft het parlementslid HenryRichard weder eene poging aangewend, om aan 't oorlogvoeren een einde te maken. Zijne redevoering bevat belangwekkende zin sneden, b. v.„Wanneer de onderdanen roepen om brood, geven de regeringen hun kogels; als zij roepen om onder wijs geven zij hun militaire exercitiën; terwijl zij roepen om gezonde en (goede) woningen, bouwt men hun kazernen. Ook de wetenschap is door een rampzaligen geest bezeten, en legt zich met de borst toe op het uitvinden en volmaken van vernielingswerktuigen. De militaire uitgaven zijn in de laatste dertig jaren verdubbeld en het laat zich aanzien dat zij in de eerstvolgende 30 jaren op nieuw verdubbeld zullen worden; in de laatste 22 jaren zijn de schulden der Europesche Staten met 1500 millioen pond sterling toege nomen, waarvan 88 percent voor oorlogsuitgavenhij achtte het dringend noodzakelijk dat hieraan door eenig middel paal en perk worde gesteld, opdat er niet een alge meen bankroet van alle staten volgen zou" enz. Hij stelde voor den minister van Buitenlandsche Zaken te verzoeken, in onderhandeling te treden met de vreemde mogendheden over het zamenstellen van een wetboek van volkenregt en over het instellen van een geregtshof tot scheidsregterlljke beslissing van internationale geschillen. Hoewel de minister Gladstone het voorstel bestreed, werd het door het Lager huis zonder stemming aangenomen. Zr. Ms. instructiebrik Ternate, onder bevel van den luit. ter zee 1ste klasse Dinaux, is jl. Dingsdag alhier weder aangekomen. Zr. Ms. schepen Banda en Amboina zijn respectivelijk den 14 en 15 dezer te Port-Saïd aangekomen. Aanboord dier bodems was alles wel. Aangaande de mailboot Prins Hendrik is bij de Stoomvaart-Maatschappij Nederland het volgende telegram, dato Aden 10 Julij, van kapitein E. Oort, ontvangen: „Onmogelijk om hier een bodemstuk te gieten, zal een nieuw smeden; waarschijnlijk oponthoud 12 dagen." Het berigt, jl. Dingsdag door de dagbladen verspreid, is dus onjuist en de mailboot zal ongeveer den 22sten Julij e. k. weder gereed zijn om de reis naar Batavia voort te zetten. Jl. Dingsdag is bij de Directie der Marine alhier aanbesteed: de levering van aardappelen, ten behoeve van het Hospitaal der Marine, van en met 1 Augustus tot 30 November 1873. Ingekomen 3 inschrijvingsbilletten, van de heerenJ. H. Stooker f 4.54, W. Drijver f 4.52 en P. van Twisk f 4.47 per 50 kilogrammen. De politie heeft heden morgen alhier een vrouw gearresteerd, niet alhier woonachtig, die in verschillende winkels inkoopen heeft gedaan zonder te betalen. Ze stond juist gereed om met de stoomboot te vertrekken. Zestal te Zierikzeeds. B. W. Colenbrander, te Dragten ds. G. Buisman, te Wieringerwaarddr. J. C. Pool, te den Helder; ds. C. J. van Bemmel Suijck, te Keppel; dr. H. van Yeen, te Oude Pekela; ds. C. Maas te Zaandijk. Tot lid der Tweede Kamer is in het hoofdkiesdistrict Deventer gekozen de heer mr. A. Schimmelpenninck van der Oije, (anti-revolutionair) met 1072 stemmen. De heer mr. W. van der Kaay verkreeg 850 en de heer mr. G. Dumbar 170 stemmen. Tot lid der Prov. Staten van Noordholland is te Amsterdam gekozen de heer P. H. Holtzman. De hooioogst te Texel levert dit jaar een nog al ruim beschot, de kwaliteit over het algemeen voldoet zeer goed, terwijl het gunstige weder voor het winnen daarvan goed medewerkt. De prijzen blijven echter gemonteerd, te meer daar de oude voorraad in den afgeloopen winter verbruikt is. De zeegrasmaaijerij, voor eenige dagen te Texel begonnen, levert geen genoegzaam beschot; de plant staat

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1873 | | pagina 1