Openbare Verkooping, El BEDDEK MET TOEBEBOOREN ADVERTENTIËN. AANBESTEDING. Benoemingen, enz. STATEX-GENERAAL. Buitenland. Engeland. Burgerlijke Stand. Gemeente Helder. Burgerlijke Stand. Gem. Anna Paulowna. Burgerlijke Stand. Gemeente Zijpe. Marine-Haven Nieuwediep. ALKMAARSCHE MARKT VAN GISTEREN. ALKMAARSCHE MARKT VAN HEDEN. s. Ab. asjes Het BOUWEN van eene SCHOOL voor ruim 400 kinderen. Nu, beste Pieter, dat weet gij zelf wel, ik schrijf zoo maar het een eu ander van zijnen brief. Den 17 April is Jan naar het hospitaal te Padang gegaan en bevond zich daar den 9 Mei goed aan het beteren, alles gaat mooi en hij is bijna genezen. De leden van het Roode Kruis komen dikwijls en brengen dan van alles mede: tabak, sigaren, zeep, toiletdoozen en eau de cologne. Zij ondervinden daar zeer veel belangstelling, alle dagen een halve flesch wijn, biefstuk, enz., daar is het wel bij uit te houden. Hij zegt, n moet niet ongerust om mij wezen, men sterft niet voor zijn tijd door een wonder ben ik nu gered en dat houwen geneest weêr dig; hebt u toch geen angst voor mij." Aan H. O. graaf van Limburg Stirum is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als majoor-commandant der dd. schutterij te Zwolle. Benoemd tot opzigter van den polder Westzaan de lieer P. O. Dekker, te Zaandam, thans opzigter van den polder Oostzaan. De kapitein van Kesteren, van het 7de reg. infanterie te Amster dam, is benoemd tot regiments-adjudant, in de plaats van den naar Atsjin vertrokken kapitein-adjudant baron Aerssen Beijeren van Voshal. Eerste Kamer. Zitting van Donderdag 17 Julij. Een vijftal wetsontwerpen van ondergeschikt belang werden achtereenvolgens met algemeene stemmen aangenomen, nadat door de ministers van Koloniën en Financiën eenige inlichtingen desbetreffende waren verstrekt. Het openbaar gemaakte eindverslag nopens het onderzoek van t wetsontwerp tot herziening van de belastbare opbrengst dei- gebouwde eigendommen luidt gunstig. Verreweg de meeste leden hebben er hunne goedkeuring aan gehecht. Zitting van Vrijdag 18 Julij. De heer van Goltstein heeft, met het oog op de parlementaire gebeurtenissen en den politieken toestand van den laatsten tijd, verlof gevraagd en bekomen tot het doen eener interpellatie en gevraagd: „Heeft het kabinet zijn ontslag aan den Koning aangeboden, en zoo niet, op welke wijze ziet het kabinet den tegenwoordigen toestand in, en welke voornemens heeft het?" De minister van Financiën, alleen ter vergadering tegen- oordig, verklaarde de vragen te zullen mededeelen aan zijn ambt genoot van Justitie, tijdelijk voorzitter van den ministerraad en zal daarover een onderling overleg moeten plaats hebben, zoodat hij het tijdstip van het antwoord nog niet bepaald kan opgeven. De aan de orde zijnde wet tot herziening der grondbelasting voor gebouwde eigendommen is, na velerlei discussie, aangenomen met 22 tegen 12 stemmen. In de avondzitting heeft de minister van Justitie, naar aanleiding der interpellatie van den heer van Goltstein, verklaarddat de minister van Oorlog, na de intrekking der militiewet, aan Z. M. den Koning zijn ontslag heeft gevraagd; dat dit verzoek door den Koning aan den ministerraad teruggezonden is om consideratie en advies. De ministerraad overweegt welk advies hij aan den Koning zal geven, zoowel daarover als omtrent datgene wat in de bestaande omstan digheden daarvan het gevolg zal moeten zijn. Die omstandigheden zijn hoogst ernstig, zoowel met het oog op het afgeloopen zitting jaar en den uitslag der jongste verkiezingen, als vooral ook lettende op de politieke rigtingen die zich meer en meer afscheiden, zoo mede op den nog niet geëindigden strijd met Atsjin. De ministerraad zal de vraag; „wat te doen" overwegen met al den ernst die het belang van het vaderland vordert, en vertrouwt dat de Kamer goed zal keuren dat de regering de strekking harer overwegingen niet bekend make, zelfs niet aan deze Kamer, voor dat de uitkomst daarvan aan het oordeel en de beslissing van het geëerbiedigd hoofd van den staat zal zijn onderworpen. De heer van Goltstein bedankt den minister voor zijne inlichtingen, en hoopt dat die overwegingen spoedig tot een goed en gewenscht einde zullen gebragt worden. De heer Cremers wenscht dan ookmaar geheel afgescheiden van de bedoeling van de heer van Goltstein, heden aan zijn wensch verbonden. Hiermede is de interpellatie afgeloopen en de Kamer gescheiden. België. De ex-Koningin van Spanje is met hare kinderen te Brussel aangekomen. De rederijkerskamer „het Kersouwken" te Leuven, een der oudste kamers, zal spoedig haar 400jarig bestaan vieren. Bij die gelegenheid zal er een litteraire en muzikale soiree plaats hebben, waartoe alle Vlaamsche kamers zullen worden uitgenoodigd. Frankrijk. Juist drie jaren na de oorlogsverklaring van Olivier en Gramont aan den Koning van Pruissen, 15 Julij 1870, juist drie jaren nadat bij deze gelegenheid in de straten van Parijs de Marseillaise gezongen en de kreet: „Leve de oorlog! Naar Berlijn!" aangeheven werd, beraadslagen de Pranschen over het vieren van een feest bij gelegenheid van de volkomene bevrijding van het grondgebied, daar de laatste der Duitsche bezettingstroepen zich tot den aftogt gereed maken. De Franschen zijn het nog niet eens over hetgeen gebeuren moef op den dag van het vertrek van den laatsten Duitschen soldaat. Wat de regering betreft, deze heeft reeds een besluit genomen tot een officiële handeling. Naar verzekerd wordt, zal het vertrek der Duitsche troepen uit de vier departementen, welke zij nog hezet houden, gevierd worden met een plegtige en zeer luisterrijke diepst in de Parijsche hoofdkerk, door maarschalk Mac Mahon, de ministers, de afgevaardigden en de overige greote staatsligchamen bij te wonen. De Catholieke organen toonen zich met dit denkbeeld hoogelijk ingenomen. Jl. Maandag avond ten 10| ure is te Parijs een schrik barende brand uitgebarsten in de modemagazijnen op den hoek der straten Monge en Mouffetard. Men kent de oorzaak niet, maar de gevolgen zijn zeer rampzalig. Het vuur, door vele ligt brandbare stoffen in de magazijnen steeds gevoed, verspreidde zich met ongehoorde snelheid en had weldra de bovenste verdiepingen bereikt; binnen een kwartier stond het geheele gebouw in vlam. De angstkreten der bovenbewoners mengden zich met die der winkelbe dienden in de achtermagazijnen; de trappen branden, alle uitgangen waren versperd. Een der bovenbewoners, vijfde ver dieping, een onderwijzer aan het Collége Rollin, knoopte beddelakens aan elkander en hoopte langs deze af te glijden, maar óf dat de lakens vlam vatten, óf dat hij bedwelmd werd en losliet, hij viel op den grond, brak den schedel en was dadelijk een lijk. De brandblusschers stormden intusschen aan. Met den bijl maakten zij een uitgang voor de ongelukkige winkelbedienden, die geheel verbijsterd met gescheurde en halfverbrande kleederen, als ziuneloozen om de magazijnen bleven dolen, de een den ander roepende, en eenige schreijende als kinderen. Allen waren echter niet behoudendrie, Caillet, Comte en Gilet, zijn in de vlammen omgekomen. Jl. Woensdag morgen heeft de Shah eenige dames en heeren in het paleis Bourbon ontvangen en hun zijne kostbaarheden meer van nabij laten zien. Tot eene dame, die niet genoeg hare bewondering kon te kennen geven, zeide de Shah in zijn gewoon neger-Fransch: Diamants vous pas besoin! Brillez assez sans cela!" Die galante Pers Het woord „Pers" doet nu denken aan de „stoompersen" Marinoni, die 2000 groote dagbladen per uur afdrukten en de verbazing van den groot-vizier en andere adjudanten van den Shah hebben opgewekt. Zij hebben er eene aan gekocht, om naar Teheran te doen overbrengen. De stad Parijs heeft den Shah een prachtig album met 65 photographiën van de schoonste gebouwen en ge- zigten dier stad als een souvenir aangeboden. Gedurende de feestelijkheden te Versailles ter eere van den Shah heeft de politie onder de Engelsche zakken rollers een ware razzia gehoudenmeer dan 40 dier behen- digen zijn in de knip geraakt. Toen zij elkander in zoo grooten getale aan het politiebureau zagen, riep een hunner blijkbaar een „aristocraat" minachtend uit't Is om van het vak een walg te krijgen. Wegens den oorlog van Atsjin heeft de gouverneur- generaal van Indië alle Britsche onderdanen onder zijn autoriteit gelast, streng de neutraliteit gedurende den oorlog in acht te nemen en de wetten van Britsch-Indië en het volkenregt niet te overtreden, op de bekende straffen. De Shah van Perzië heeft aan de „Evangelische Alliantie," aan de te Londen en Bombay gevestigde Parsi's en aan sir Mozes Montefiore, op een hem toegezonden adres, doen antwoorden, dat in zijn rijk reeds algemeene godsdienstvrijheid bestaat, en dat hij met groote zorg en naauwlettendheid zal blijven voortgaan op den weg van regtvaardigheid tegenover allen. Amerika. Als tegenwoordig iemand honderd jaar of ouder wordt, is dit wel een zeldzaam maar toch geen ongehoord feit. Zeldzamer nog is het dat, volgens den New-York Herald, de heer John Owens den leeftijd van honderd veertien jaar en zes maanden bereikte, en wat dit vooral merkwaardig maakt, is zijne levenswijze. Algemeen toch wordt beweerd, dat bezigheid van den geest het leven verlengt en luiheid, met al de gevolgen van de rust, nadeelig werkt. De heer Owens nu heeft zijn leven lang niets uitgevoerd met zijn hoofd, want de man had volstrekt geen opleiding ontvangen. Voorts beweert men, dat gebruik van sterken drank het ligchaam slooptOwens was wel geen dronkaard, maar een vriend van een glas whiskey, en gebruikte dien drank in groote hoeveelheid. Tabak in eiken vorm is vergift, zegt men; deze honderdjarige rookte of pruimde den geheelen dag. De man, die een zich zelf verwoestend leven leidde, heeft nooit een dokter geraadpleegd, omdat hij nooit ziek was. Bovendien was hij zeer gezien en geacht bij allen, die hem kenden en de New-York Herald verzekert, dat „engelen zijne ziel begeleidden naar de vreedzame oorden der geluk zaligheid." Opgave van af Donderdag middag tot Zaturdag middag. ONDERTROUWDE. C. Graavendaal, timmerman bij de Marine en G. de Vries. C. van Vliet, melkverkooper en D. Koningstein. GETROUWD: J. Weduwer en C. J. Leffelaar. G. Leen en A. Berg. J. H. L. Volmuller en C. Pinxter. J. van Duin en C. M. Duijvetter. H. Baas en L. den Hartog. BEVALLEN: G. Twist, geb. Keijzer, (D.). L. T. Koek, geb. Kaletzki, (Z.). E. C. Hulst, geb. Holleman, (D.). T. van Rijn, geb. Former, (D.). OVERLEDEN: C. Boon, 20 jaren. S. Drijver, 12 dagen. P. Hardebol, 12 weken. E. Streutker, geb. Wijkman, 51 jaren. Van 1 tot 15 Julij 1873. ONDERTROUWD: Geene. GETROUWD: L. van Brederode en O. Smaal. BEVALLEN: J. Doorn, geb. Poll, (D.). J. M. Verheul, geb. van den Bos, (Z.). A. M. van der Waal, geb. Schenke, (Z.). G. Kranenburg, geb. van Groningen (Z.). M.van Baaren, geb. Mulder, (D.). OVERLEDENP. Sweris, 9 maanden. J. Kuiper, 4 maanden. K. S. de Hartog, 4 weken. J. Volder, 34 jaren. Van 1 tot 15 Julij 1873. ONDERTROUWD en GETROUWD: Geene. GEBORENCornelis Henderieus, zoon van S. Thoes en M. C. de Wit. Maartje, dochter van K. Francis en M. Boontjes. Jan, zoon van P. Zeeman en M. Schrijver. Hendrik, zoon van M. Prins, geboren te Alkmaar. Jan, zoon van G. Boontjes en N. Jongejau. Maartje, dochter van K. Scbuijt en T. Bregman. Aafje, dochter van S. Kossen en A. Doorn. Catbarina Maria, dochter van J. Bruin en M. Breed. Antje, dochter van P. Spaans en J. Kuis. OVERLEDEN: Jan, 17 jaren, zoon van P. Pool en T. Komen. Neeltje Blaauboer, 31 jaren, echtgenoot van C. J. Thomasz. Antje, 17 dagen, dochter van S. Quax en J. Tromp. Cornelis, 11 weken, zoon van J. Slikker en N. Weij. Paulus Bas, 56 jaren, echtgenoot van T. Leeflang, overleden te Alkmaar. Pieter, 15 dagen, zoon van Jm. Kreijger en M. Kossen. Neeltje van Driesch, 59 jaren, wed. van Jan Kuit. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet). Windrigting en Kracht. Barometer Stand. zwtz. wnw. ii 14k. 15„ 759.05 761.74 763.65 Afw. 0.91 f 1.80 t 3.71 Thermometer C. Stand. I Afw. 19.2 14.8 15.0 - 0.5 - 3.1 - 4.7 Toestand van de zee. 0.77 0.78 0.75 Weersgesteldheid; 18 Julij 12 u. Bewolkt, winderig, regenbui. 19 Julij 8 u. Ligtbewolkt, wind, onstuimig. 19 Julij 12 u. Ligtbewolkt, winderig. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 29 Junij. Nehalenuia. T. Hollanders. Batavia. 9 Julij. Casper de Robles. T.H.vanSloolen. Suriname. 12 Cornelia. H. Croese. Batavia. 15 ii 17 Julij. Vier Gebroeders. C. v. d. Zee. Atsjin v.Newe. 16 de Hoop. A.W.Ouwehand. Curatjao. Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. Binnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor. Herkomst. 17 Julij. Anita. C. J. S. Bruhu. Duinker&Goedk. Batavia. 18 HermannBehrent. G. Delwitz. Taganrog. 18 Jemina. J. M. Grimstead. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Buiten- of Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Margareth. H. Norbom. Hernosand. Hout. van Vliet 8c Co. Plutus. J.Christiansen. Amons 8c Co. Sverre. H. Schoug. Sundswall. van Vliet 8c Co. ClausThomesen.A.Larsen. Nerva. Hermanos. P. Araldsen. Husund. ZurMühlen 8c Co. Minerva. H. A. Maas. Lovisa. Amons 8c Co. Kaas. Aangevoerd 713 stapels, wegende 155615 kilogram. Kleine Hooi f Commissie f Middelbare f Laagste prijs f Kleine Gras f36,Comm. f37,Middelb. f 36,50. Laagste prijs f 18, Ter Graanmarkt bedroeg de aanvoer slechts 85 hectoliters, waar onder 10 hectol. Tarwe, 15 hectol. Rogge, 12 hectol. Gerst, 39 hectol. Haver, 3 hectol. Karweizaad en 6 hectol. Koolzaad. Tarwe f 12, Rogge f 7,50, Gerst f 6,50, Haver f 4,10 a 5,26, Koolzaad f 12,50; alles per hectoliter. 6 Paarden bov.'tjaar f 70a250 Veulens - a 12 Koeijen - 215a325 25 NuchtereKalveren- 17a 28 117 Schapen - 19a 35 Lammeren - a 72 Magere Varkens - 18a 26 157 Biggen ben. 10 w.- 8a 11 Bokken en Geitena Kleine dito c a Ezel f a Boter,per 0.630 K.G. c 86a 95 Vijftigjarige Echtvereeniging gj VAN E N NEELTJE TIJSEN Wieringen, 20 Julij 1873. Golvend. Hol in z. Golvend. Veertigjarige Echtvereeniging VAN PIETER HEIJBLOK, EN MAARTJE SIEUWERTS. Oudesluis, 14 Julij 1873. Hunne dankbare Kinderen en Behuwdkinderen. Uit aller naam, P. Heijblok Jr. 5 OOOCOCOOOOOOODOOQOCGOGOOOOOOOCPQOQ0308 Het GEMEENTEBESTUUR van UITGEEST zal op DI.VOSB Vti den £9sten .1 I I.I.I 1873, des middags te 12 uren, in de herberg „DE OOIJEVAAR" aldaar, bij enkele inschrijving aanbesteden: Bestekken voor dit werk zijn, van Maandag 21 Julij af, tegen betaling van 25 cent per exemplaar te bekomen ter Gemeente-Secretarie van Uitgeest en bij den ontwerper de Heer F. J. KRIEGER, Opzigter van den Provincialen Waterstaat, te Alkmaar, en de teekeningen zullen dan daar ter visie liggen. Aanwijzing in loco wordt gedaan op Vrijdag den 25sten Julij 1873, des voormiddags te elf uren. op DOXUKRBAO Jtl .111,1 J a. s., des voormiddags 10 uur, in het lokaal „KONINGSKROON," in de Koningstraat te Helder, ten overstaan van den Deurwaarder J. W. VAN DER WAL Cz., en hetgeen verder zal worden aangeboden. Daags te voren te bezigtigen. Diegenen welke genegen zijn Goederen in te krengen, kunnen zich aanmelden aan voornoemd lokaal.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1873 | | pagina 3