1873. N°. 90. Zondag 27 Julij. 31 Jaargang. Uitgever A. A. BAKKER Cz. MG™ BETREFFENDE DEN OORLOG MET ATSJIN. Binnenland. HELDERSCHE U NIEEWEDIEPER COURANT. ,,Wij huldigen het goede." Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaalf 1.30. franco per post - 1.65. Bureau: MOLENPLEIN, N°. 163. Prijs der Advertentiën Van 14 regels 60 cent, elke regel meer 15 cent. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. VERTREKDAGEN DER BRIEVENMAILS I Naar Oost-lndië: via Triest 5 Aug. 's avonds 6 u. 25 m. Marseille 31 Julij, 's avonds 6 u. 25 m. Brindisi 7 Aug., 's avonds 6 u. 25 m. Curagao en Suriname, 1 Aug. 's morg. 6 u. 25 m. Kaap de Goede Hoop, via Southampton: 3 Aug., 's morg. 6 u. 25 m. VERGADERING van den RAAD der gemeente ANNA PAULOWNA, op Woensdag den 30 Julij 1873, des namiddags ten 2 ure. Anna Paulowna, den 26 Julij 1873. De Burgemeester, C. E. PERK. Onderwerpen ter behandeling: 1. Aanbieding Gemeente-Rekening, 1872. 2. Vacature Hulponderwijzer. 3. Benoeming leden Burgerlijk Armbestuur. 4. Medeeling ingekomen stukken. Aan de berigten uit Batavia, loopende tot 18 Junij, ontleenen wij het volgende Dat de Atsjinezen niet lijdelijk de blokkade en het nemen Tan inlandsche vaartuigen door onze schepen aanzien, kan blijken uit het verzet, dat de Citadel van Antwerpen een veertiental dagen geleden ondervond, toen deze bodem zich meester wilde maken van een Atsjinesche sloep, welke izig was eene lading rijst te lossen. Niet alleen had men een hardnekkigen tegenstand te verduren van het goed bewapende inlandsche vaartuig, maar een der forten aan kust ondersteunde den tegenstand der opvarenden door een krachtig vuur op onzen oorlogsbodem te openen, het geen met niet minder hevigheid door het geschut van de Citadel van Antwerpen beantwoord werd; de onzen slaagden er evenwel in, sloep en lading prijs te maken. Nu de oorlog tegen Atsjin, ook blijkens de nota van den minister van Koloniën, hoofdzakelijk op aandrang van Engelsche zijde is ondernomen, is er geeno ongerijmdheid zoo groot, die te Penang niet gedrukt wordt. Zoo deelt de Penang Gazette van 31 Mei jl. mede, dat een „absurd" gerucht daar loopt, maar stellig geloof vindt onder de inlanders en de daar gevestigde Atsjinezen, dat de Nederlandsche regering een generaal van grooten naam had benoemd om in Indië de leiding der krijgsverrigtingen in Atsjin op zich te nemen, maar dat deze zoo beangst ïerd dat hij zelfmoord pleegde! Dat zulke onzin onder de op Penang wonende Atsjinezen koers vindt, vatten wij, maar niet dat een redacteur van een Engelsch blad er over spreekt. Met het doel om de aan Atsjin onderhoorige Staatjes gedurende den verderen loop van den oorlog tegen dat Rijk tot onthouding te nopen, heeft de regering aan de hoofden en de bevolking van die Staatjes eene proclamatie uitge vaardigd, waarin de aanleiding tot den oorlog kortelijk wordt aangewezen, en vervolgens wordt gezegd, dat bij de lervatting der vijandelijkheden de wapenen alleen zullen gekeerd worden tegen dezulken, die den Sultan omtrent ie welwillende bedoelingen van het gouvernement om den tain geleid en tot den oorlog medegewerkt hebben, en tegen ken, die hem steunen, in welken vorm ook, doch geenzins tegen die onderhoovigheden van Atsjin, die zich van alle inmenging in dezen oorlog van stonde af aan stipt zullen onthouden. In strijd met de geruchten, door boosaardigen verspreid, zoo leest men voorts in dat stuk, kan een ieder zich overigens verzekerd houden, dat de regering van Nederl.— Indië geen vijandschap jegens de Mohammedaansche gods- üenst koestertalom wordt die binnen haar gebied met volkomen vrijheid uitgeoefend. Men verzekert, dat de generaal-majoor Yerspijck, naar aanleiding van de benoeming van den generaal van Swieten tot opperbevelhebber der tweede expedie naar Atsjin, zijn ontslag heeft ingediend. Men leest in de Jav. Crt. het volgende: „In enkele dagbladen is gesproken van een protest, dat door den Sultan van Turkije zou zijn ingebragt bij de Nederlandsche regering tegen den oorlog met Atsjin. Deswege door den gouverneur-generaal per telegraaf om inlichtingen gevraagd, beeft de minister van Koloniën geantwoord, dat Turkije niet heeft geprotesteerd, noch bemiddeling heeft aangeboden. Thans zijn met de uit Nederland aangekomen bodems een 10 of lltal schepen langs de kusten van Atsjin kruisende. HELDER en NIEÜWEDIEP, 26 Julij. Beroepen bij de Doopsgezinde gemeente te Up, bij Landsmeer: ds. J. F. Bakker, van Zuid-Zijpe (mede beroepen te Midwolda). Op eene jl. Dingsdag te Schagen gehouden vergade ring zijn van wege het ambacht genaamd de Schager- en Niedorperkogge, tot hoofdingelanden van de Hondsbossche benoemd de heeren H. Koomen en Jan Spaans Jzn. Woensdag avond is de boerderij vanL. G., te Andijk, door den bliksem getroffen en totaal verbrand. Het perceel was niet tegen brandschade verzekerd. Voor eenige dagen is melding gemaakt dat een stoom boot van de heeren Bosman c. s. te Zaandijk bijna gezonken is, door overlading van passagiers. Het water stroomde van alle kanten binnen, het stond reeds Ij voet in de machinekamer en de opvarenden waren met moeite aan het dreigend gevaar ontsnapt, zoo heette het. Ziehier wat volgens den heer C. Bosman, eigenaar van de boot, is gebeurd. Er is geen water in de kajuiten binnengedrongen wat trouwens ook niet zou kunnen geschieden, daar de zoogenaamde vensters met patrijspoorten zijn gesloten en ook niet in de machinekamer. Bij het verlaten van den stijger te Zaandijk, maakte een der reizigers van de 2de kajuit gebruik van het privaat, door de belading van de boot het water in den trechter ziende, meende hij dat het water binnendrong; kwam ont steld op het dek roepen, dat de boot zinkende was, hetgeen een oogenblik onder de passagiers ongerustheid en ver warring teweeg bragt en waarbij een lOtal van de gelegen heid gebruik maakte op een nabijgelegen vlot te springen. Toen de kapitein zich echter van de onwaarheid van het alarm had overtuigd, is hij met ruim 200 reizigers, zonder verwijl, naar de bestemmingsplaatsen vertrokken." Vrijdag den 18 dezer stond voor het kantongeregt te Haarlem teregt de directeur van het Amerikaansche paarden spel J. W. Mijers wegens overtreding der zondagswet, terzake dat hij op Zondag 22 Junij jl. des morgens te Haarlemmermeer zijne tent op een weiland, gelegen aan den openharen weg, heeft doen opslaan, en des avonds van dien dag eene voorstelling heeft gegeven zonder de daartoe vereischte schriftelijke vergunning van het dagelijkscli bestuur dier gemeente. De aanklacht werd door drie getuigen, waaronder de burgemeester van Haarlemmermeer, bewezen en het Openbaar Ministerie concludeerde tot betaling van twee geldboeten, ieder van f 5, of één dag subsidiaire gevangenisstraf voor elke boete. Gisteren heeft de kantonregter in deze zaak vonnis gewezen en J. W. Mijers veroordeeld tot twee geldboeten elk van vijftig cents, of één dag subsidiaire gevangenisstraf voor elke boete en in de kosten van het proces. Ter vervulling van de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer D. M. Langeveld, werd jl. Dings dag tot wethouder te Velzen gekozen, het raadslid jhr. J. J. H. van de Poll. Op de Utrechtsche kermis was jl. Woensdag de concurrentie tusschen twee paardenspellen vrij levendig. Eerst trachtten zij elkander door schel en valsch getrom petter het geven van de laatste waarschuwingen onmogelijk te maken; daarna spanden zij alle krachten in om het geëerd publiek tot zich en van den mededinger af te trekken; eindelijk nam de linkervleugelman een kloek besluit en liet door zijn schreeuwer aankondigen, dat de burgers, boeren en heeren militairen de voorstelling konden zien voor niemendal. Wat zou nu de andere doen? Aan iederen kijker nog een dubbeltje toegeven? Hij nam zijn gemak en schee er voorloópig uit. Vier onderofficieren der infanterie uit Maastricht zijn jl. Dingsdag te 's Hertogenbosch gevankelijk binnengebragt, onder beschuldiging onlangs tusschen Maastricht en Val kenburg verschillende kruisbeeldjes en heilige kruisjes vernield te hebben. De gevangenen ontkennen hunne schuld. Te Sudloten bij Winterswijk is een heer voor zijne woning staande door den bliksem gedood. Dat de boerderijen te Uithuistermeede thans een buitengewoon hoogen prijs hebben bereikt, is daar dezer dagen weder gebleken door het verkoopen van de aanzien lijke boerenplaats van den heer E. E. O. Deze boerderij werd in het laatst der voorgaande eeuw aangekocht door den vader van O. voor f 4000 en in 1837 werd zij door O. aangekocht voor f 35,300 en nu dezer dagen weder verkocht voor de aanzienlijke som van f 105,500. Volgens het blad de Sociaal-Democraat zal voortaan de leus der socialisten niet meer zijn: „Weg met hetkapitaal!" maar „Hier met het kapitaal!" Zoowel in Engeland als in België zijn verscheiden personen tengevolge van de overmatige hitte op het veld bezweken. De nachtegaal, de eerste zanger der schepping, zoo als Chateaubriand hem noemt, bekoort door zijn zang elk gevoelig menschelijk hart. De Engelscliman James Bor- rington heeft jaren achtereen moeite gedaan om hem zijne melodiën af te luisteren, eene poging, reeds door vele anderen vóór hem beproefd, o. a. Aristophanes in zijn tooneelstuk „de Vogels, en is er ten laatste in geslaagd ze met de volgende klanknabootsingen terug te geven: Tiuu tiuu tiuu tiuu tiuu tiuu Spe tiu zzqua qnorror vivi tio tio tio tio tio tir qutio qutio qutio zquo zquo zquo zquo zi zi zi zi zi zi quorror tu zqua viviviqni dlo dlo dlo dlo dlo dlo quio trrrrrrr itz lü lii lü la la la li li li quio didl li li gia gia gia gia ti tüf tüf tüf tyf tyf tyf tif tif tif gi gi gi jo jo jo qui la ly li le lü didl jo gia quior zio zio zio vi. Met het oog op het beweren dat de zwaluwen zooveel nadeel doen aan de kersenboomen, 't koren en de druiven, heeft prof. Giebel te Halle 53 jonge zwaluwen onderzocht en bevonden dat er 46 bij waren, die zich uitsluitend met insecten, en niet meer dan 7, die zich met kersen enz. gevoed hadden. Een onderzoek, ingesteld op 46 oude zwaluwen, gaf nog beter resultaat. Daar waren maar drie kerseneters onder. Een Engelsch werk over Arabië beschrijft eene plant, die onder den naam van lachplant bekend is, en welker zaad ongeveer dezelfde werking op de menschen uitoefend als het lachgas. Deze plant groeit slechts in Arabië en de eigenaardige invloed op de lachspieren der menschen zijn eerst voor korten tijd ontdekt. Het zaad heeft veel over eenkomst met prinsessenboontjes en smaakt zoet; tot meel gemalen en opgegeten, brengt het die merkwaardige ver schijnselen te weeg. Zij die het gebruikt hebben beginnen weldra luid te lagchen, te dansen, te zingen en de grootste gekheden te doen. De vrolijke bui duurt ongeveer een half uur en het lagchen, dansen en zingen werkt ook aanstekelijk op de toeschouwers; zoodra de werking ophoudt, valt hij die er aan onderhevig was, dood vermoeid in diepen slaap en weet bij zijn ontwaken niets meer van hetgeen er gebeurd is. Aan de brieven uit Noordholland, voorkomende in de Gron. Crt., ontleenen wij de volgende regelen „Over 't algemeen wordt de Noordhollandsehe boer en de boerin (de laatste in den persoon van Dries Riek) door Hüdebrand vrij getrouw teruggegevende lezer heeft de Camera Obscura slechts op te slaan. Zeer waar is des schrijvers schildering wat aangaat de zindelijkheid en zucht tot opschik, die hier schier overal worden gevonden. Aan geen enkel in 't oogvallend stukje hout wordt de verwkwast gespaard. Zelfs de boomeD op het erf en langs den weg komen niet vrij, maar worden tot een 's manshoogte in een blaauw pak gestoken. Voor het overige schijnt groen hier de nationale kleur te zijn. Ook de hoerenhuizen van den jongsten datum zijn uitwendig nog voor drievierde gedeelte aan de gras- kleur gelijk; goten en lijsten deelen evenzoo in dit groene lot. Bijna alle landbouwers-woningen hebben een eenigszins pyrami- dalen vorm, dien men boven alle andere schijnt te verkiezen om eene groote massa hooi te kunnen opstapelen. Bij de voordeur, met snijwerk georneerd en met de grilligste kleuren, soms met goud afgezet, klopt gij meestal te vergeefs aan, zij verleent u zelden toegang tot de huisbewoners. Alleen in tijden van groote droefheid en vreugde, bij begrafenissen en bruiloften, om of de dooden ter hoofddeur uit te dragen of de feestgenooten er voor komend bij te ontvangen, wordt zij ontsloten. Nu, het deert ook niet om op zijde van de woning binnen te treden, veegt goed uwe voeten af, gij staat op heiligen grond, in den koestal, waarvan de Noordhollandsehe boer een hoekje tot zijn zomerverblijf, soms ook tot zijn winterappavteinent arrangeert. Gij wandelt op fraaije tapijten en waant u te zijn in een lang uitgestrekt salon, waarin ge, met al zijn eigenaardigheden, zeer gaarne een oogenblik toeft. Let eens op die verschillende fignren van zaagmeel in de "groep," aan welks rand de koeijen 's winters staanHildebrand zegt„gij zoudt er met uw besten rok in gaan zitten." Ziet op de net geverwde houten beschuttingen, die tusschen ieder tweetal beesten worden gevonden. Alle stijlen en posten zijn hagelwitblaauwe schotels, glanzend koperwerk en allerlei blinkende sieraden staan op den grond of zijn netjes opgehangen. In 't midden van het koestal-salon vindt ge eene in zijn soort kostbare étalage van planken, ruw van 't schuren, waarop eene menigte van geoliede en als gepolijste kaasjes pronken, om op den eersten den besten marktdag naar Hoorn te worden getransporteerd. Daar naast de kaaspers, de quintescens van alles, met allerlei schrille kleuren opgesmukt, zelfs het goud ontbreekt er niet aan. Karn en kaastobbe, kuipen en „koppen," waarin de kaas 'wordt geperst om er alle vochtdeelen aan te ontnemen, 't getuigt alles van de onberispelijkste reinheid en onvermoeide zorg van de Noord hollandsehe boerin. Inderdaad, van have zorg het meest. Want de man heeft, bij haar vergeleken, een leventje van een rentenier. Zij heeft de handen vol werk. Als 't „melkerstaid" is geweest, dan is haar arbeid keezen en wederom keezen. Hoe is het mogelijk, zoo mag men vragen, dat zij zich nog een paar dagen van de week met den man in 't Zondagspak kan

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1873 | | pagina 1