Benoemingen, enz. Frankrijk. Engeland. Duitschland. i Zwitserland. Rusland Spanje. Amerika. INGEZONDEN. Gemeenteraad van Texel. Burgerlijke Stand. Gemeente Helder. steken om met een kostelijken schat van gond en juweelen en het snoer van bloedkoralen, ruim als knikkers zoo groot, omhangen, „te warschip" (uit logeren) te gaan, terwijl haar waakzaam oog toch zoo onmisbaar is. Kan de Noordhollaudsche boerin eene oppassende vrouw worden genoemd, zij mag in den regel ook eene liefhebbende en goede moeder heeten. Ik wijs u bijv. op het lagchend wicht, dat ginds, midden in het woouvertrek, in den schommel zich wiegelt. Aan een paar stevige touwen, die aan den zolder zijn bevestigd, hangt een kleine schommel, ingerigt als een kinderstoel. Hoort het vrolijke „knechtje" of „meidje" schateren vdn genoegen, als de gelukkige moeder het schommeltouw achterwaarts trekt en met stevige hand weer vooruitstoot. Als wilde het „poppie" zoo ook den ganschen dag eenige voeten boven den vloer heen en weêr zweven, 't zou moeder niet vervelen, men moet de „kainders" immers zooveel maar mogelijk is pleizier doen, opdat ze ook hierdoor veel van „moetje" leeren bouden! Herbenoemd zijn tot plaatsvervangend kantonregter te Hoorn de heer mr. G. E. Termaat, en te Zaandam de heer C. Hondius. De off. van adm. 3de kl. D. J. van Oosterzee, laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost-Indië en van daar den 20 dezer in Nederland teruggekeerd, wordt met dat tijdstip op non-activi teit gesteld. Oost-Indië. Ontslagen: eervol uit 's lands dienst, de 2de machin. bij de gouv.-marine E. W. Abels. Benoemd: bij de fabriek voor de marine en het stoomw. te Soerabaija, tot lsten comm. de 2de comm. bij die inrigting C. Y. Ortliebtot machine-opsteller, G. W- A. Hamel, laatstelijk baas bij den stelwinkel van genoemde inrigting, onlangs van verlof uit Nederland teruggekeerdtot lsten opziener voor het vak van scheepsb. bij het marine-établ. te Onrust, de 2de opziener voor het vak van scheepsb. bij het marine-etabl. te Soerabaija C. Grondhouttot 2den machin. bij de gouv .-marine, de machin.-leerl. 1ste kl. bij de kon. Ned. marine J. P. Nickel; tot 2den opz. voor het vak van scheepsb. bij het marine-établ. te Onrust, de comm. voor het vak van scheepsb. bij het marine-établ. te Soerabaija E. J. van Dijk; tot comm. voor het vak van scheepsb. bij het marine-établ. te Soerabaija G. Landzaat, laatstelijk die be trekking bekleed hebbende, onlangs van verlof uit Nederland terug gekeerd; tot lsten baassmid bij het mariue-établ. te Soerabaija, Th. Kuijpers, thans met de waarn. dier betrekking belast; tot comm. voor het vak van scheepsb. bij het marine-établ. te Onrust, de vice-comm. bij genoemde inrigting J. C. Olmer, tijdelijk, gedet. bij het marine-établ. te Soerabaija. Overgeplaatst: van het marine-établ. te Onrust naar dat te Soerabaija, de commandeur voor het vak van scheepsbouw D. Putman. Buitenland. De Kamer van Vertegenwoordigers heeft de wet, rege lende het gebruik der Vlaamsche taal in regtsgedingen, aangenomen. Door het aannemen van eenige amendementen is het gebruik van die taal in onderscheidene gevallen facultatief gesteld. Te Hal, nabij Brussel, zijn dezer dagen vier leeuwen uit een menagerie ontsnapt. De burgemeester vroeg onmid- delijk bij den minister van Oorlog hulp aandientengevolge werden een twintigtal scherpschutters uitgezonden om er jagt op te maken, en wel met gunstig gevolg. De Shah van Perzië heeft tijdens zijne tegenwoordig heid te Parijs het beschermheerschap op zich genomen van het genootschap van vooruitgang, dat zich ten doel stelt bijgeloof en vooroordeelen tegen te gaan en dat door den heer Marius Cazeneuve is opgerigt. Art. 1 der statuten van die vereeniging omschrijft duidelijk de strekking. Het luidt: „het genootschap bestrijdt het ongeloof en de voor oordeelen, het duel en den zelfmoord, de kwakzalverij en de hazardspelen." Bij den vreeselijsen brand die dezer dagen te Parijs woedde, het groote magazijn le grand Monge en aangren zende perceelen in de asch legde, en waarbij zooveel menschen jammerlijk zijn omgekomen, heeft eene der in- wonenden de redding van haar leven aan- haren papegaai te danken gehad. Zij lag in diepen slaap en zou onge twijfeld verbrand zijn, indien de vogel, den rook bemerkende die in het vertrek drong, niet luidkeels zijn geheel repertoire was gaan kakelen en haar daardoor gewekt had. Ijlings ontvlood zij, reeds niet zonder levensgevaar, den dreigenden - vuurdood, met achterlating van alles wat zij bezat, haar trouwe papegaai uitgezonderd. Ook te Parijs heerscht een drukkende warmte, zoodat aldaar jl. Maandag tien personen op den publieken weg zijn neergezegen en enkele gevallen een doodelijken afloop hadden. Te Vincennes werd een armoedige vrouw van tachtig jaren, tengevolge van een zonnesteek bewusteloos in een greppel liggende, door een voorbijganger ontdekt. Niet zonder zware inspanning beurde hij haar op en droeg haar naar een apotheker, alwaar zij door doeltreffende en gelukkig nog tijdig aangebragte hulp, werd bijgebragt. De menschlievende voorbijganger was de hertog van Nemours. Door eene vrij ernstige ongesteldheid van een der jury leden in de zaak Tichborne heeft er een oogenblik kans bestaan dat dit uiterst langdurig proces weêr van voren af aan zou moeten beginnen. Gelukkig evenwel is de man weêr hersteld. In deze dagen van tropische hitte hadden regters en jury-leden natuurlijk ontzaggelijk veel te ver duren. Met het oog op de hitte werd dan ook aan den advocaat Keneqly verlof gegeven om te pleiten zonder pruik. De Pall Mali neemt natuurlijk deze gelegenheid te baat om aan te dringen op de afschaffing van dit dwaze over blijfsel uit den pruikentijd. Stukken ijs, zegt het blad, zouden bij het Tichborne-proces en bij de tegenwoordige hitte vrij wat practischer zijn. Spanje's financiëele commissie heeft te Londen mede gedeeld, dat de minister van Financiën het geld heeft gezonden, noodig ter betaling van de coupons. Op den eersten Woensdag in Augustus zal de betaling aanvangen. De jury te Frankfort heeft de meeste der aange klaagden ter zake van het bier-oproer schuldig verklaard aan storing van den vrede des lands, en het geregtshof heeft de raddraaijers Israël Schebore en Kropp veroordeeld tot tuchthuisstraf van 4 jaren en tot het verlies hunner burgerschapsregten voor den tijd van tien jaren. Aan de andere 44 aangeklaagden zijn straffen opgelegd, verschil lende van twee jaren tuchthuisstraf tot negen maanden gevangenisstraf. Onder de badgasten te Baden-Baden bevindt zich eene dame, die bekend staat als ijverende voor de eman cipatie der vrouw. Om zich als zoodanig in de badplaats kenbaar te maken, heeft zij zich op het vreemdelingen register aldus laten inschrijven„Mevr. Rosa Schreiber, met echtgenoot, kind en dienstbode, uit Presburg." De krokodil, die voor den Hamburgschen dierentuin was bestemd, doch bij de ontscheping nabij Geestemiinde in het water is gesprongen, is doodgeschoten en thans te Hamburg publiek tentoongesteld. In het kanton Aargau hebben de armen-doctors het werk gestaakt. De regering geeft hun namelijk nog altijd, even als voor 50 jaren, slechts 70 centimes voor elk bezoek, 't zij digt in de nabijheid, 't zij op grooten afstand. Men verwacht dat aan de billijke eischen der medici zal worden voldaan. Te Ragaz is de echtgenoote van den voormaligen minister president, vrijheer von der Pfordten, door den spoortrein overreden en terstond aan de gevolgen overleden. Volgens den Golos, zijn de vredesvoorwaarden met Khiwa als volgt vastgesteld: De Khan van Khiwa betaalt eene oorlogsschatting van twee millioen roebels binnen 7 jarentot aan de afbetaling zullen Schurachau en Kunknad door de Kussen bezet worden gehouden. Khiwa blijft eene zelfstandige staat, onder het beheer van den tegenwoordigen Khan. De grens van Khiwa wordt voortaan gevormd door de rivier Amudarija; de bezittingen van Khiwa op den regteroever der rivier worden voor de door Rusland ge boden hulp aan den Emir van Bokhara afgestaan. De doodstraf is afgeschaft. Het vertrek der Russische troepen uit de stad Khiwa, onder bevel van generaal Kaufmann, is op 15/27 Augustus a. s. bepaald. Het Pruissisch fregat Friedrich Carl heeft een kleine stoomboot der insurgenten genomen, die op weg was naar Almeria, met het doel om aldaar een opstand te bewerken. De aanvoerder der insurgenten te Carthagena bevond zich aan boord. Het fregat heeft zich met zijnen prijs naar Gibraltar begeven. Een berigt uit Madrid dd. 25 dezer luidt De generaal Contreras heeft gedreigd, een voor Carthagena geankerd Pruissisch vaartuig in beslag te zullen nemen, indien de door het Pruissische fregat Friedrich Carl opge- bragte stoomboot niet wordt teruggegeven. Er is een ge rucht in omloop, volgens hetwelk de opstandelingen te Carthagena den Pruissischen consul aldaar als gijzelaar zouden hebben gearresteerd. Maar dit schijnt niet waar te zijn. De Amerikaansche bladen komen met verontwaardiging op tegen een schandelijken handel in kinderen, die thans in de Nieuwe Wereld gedreven wordt. Een met dit doel opgerigte maatschappij brengt geheele ladingen kinderen naar Amerika, waar zij de jongens tegen een bepaalden prijs per hoofd verkoopt en de meisjes aan de laagste mis handeling prijs geeft. De jongens moeten zien, dat zij als orgeldraaijers zooveel verdienen om zich vrij te koopen, en de meisjes bevolken later de huizen van ontucht. In één week zijn, zoo meldt de New-York Times, honderd van die ongelukkige kinderen aangekomen, en drie stoom- booten met dergelijke lading zijn op weg. Heer Redacteur! Dezer dagen kwam mij een vroeger nummer van uw blad voor oogen, waarin geklaagd werd over onvoldoende geneeskundige hulp te Sckagen. Over dien toestand laat ik u zelf oordeelen, na op gave van eenige punten van vergelijking met naburige gemeenten. Sehagen heeft op eene betrekkelijk digte bevolking van ruim 2600 inwoners twee geneesheeren. Een daarvan kan wel door ligchaamsgebreken niet uitgaan, maar heeft toch een zeer drukke praktijk. De naburige gemeenten Zijpe en Anna Paulowna hebben op eene bevolking van 6700 inwoners 5 geneesheeren. Die drie gemeenten hebben dus een geneeskundige op p. m. 1300 inwoners. Maar tusschen de Zijpe en de Noordzee liggen de gemeenten Petten en Callantsoog met te zamen 1000 inwoners en aan de oostzijde St. Maarten met p. m. 1100 inwoners, die ook uit de Zijpe genees kundige hulp moeten ontvangen. Daarbij komt, dat Zijpe, Petten en Callantsoog voor het grootste deel nog geen harde wegen hebben, terwijl de bevolking zeer verspreid woont. Om Sehagen liggen de gemeenten Barsingerhorn met 2300 inwoners en 2 geneeskundigen, Harenkarspel met 1800, Nieuwe Niedorp met 1400, Warmenhuizen met 1160 en Oude Niedorp met 1100 inwoners, elk met één geneeskundige. Als men nu nog in aanmerking neemt dat Sehagen dagelijks nog bezocht wordt door geneeskundigen uit den Helder en de Zijpe, dan kan men, dunkt mij, niet zoo erg klagen over onvoldoende geneeskundige hulp te Sehagen, en komt het mij voor dat het niet noodig is met groote kosten voor de gemeente een derde geneeskundige te benoemen." Q. Vergadering van Vrijdag 25 Julij 1873. Afwezig de heeren H. Bakker en J. T. Zijm. Na opening der vergadering worden de notulen der voorgaande zitting gelezen en goedgekeurd. I 1. Voor kennisgeving worden na mededeeling aangenomen de provinciale bladen no. 47, 48, 49, 50 en 51 en de circulaires no. 34 en 36. 2. Wordt besloten op zijn verzoek een eervol ontslag, onder dankbetuiging voor de bewezene diensten, te verleenen aan den wel-eerw. heer P. van Huchten, R. C. pastoor en priester te den Burg op Texel, als lid der plaatselijke schoolcommissie. 3. Yoordragt van de plaatselijke schoolcommissie, tot aanvulling der vacerende betrekking door het te verleenen eervol ontslag aan den heer P. van Huchten, bestaande uit de heeren C. Boldingh en W. D. Westenberg, beiden candidaat-notaris alhier. Wordt besloten de benoeming uit te stellen tot eene volgende vergadering. 4. Rapport der plaatselijke schoolcommissie, betreffende den toestand van het lager onderwijs aan den Burg. Na geheele voorlezing herinnert de heer Mentz aan de belofte, door den heer Brouwer vroeger afgelegd, om zijn eervol ontslag zelf aan te vragen en dringt aan om in strijd met het advies van de schoolcommissie alsnog afdoende maatregelen te nemen. De heer Keijser stemt met den heer Mentz in, dat het beter is om den tegenwoordigen toestand niet te bestendigen, maar om te beproeven alsnog den heer Brouwer tot zijne vroegere belofte te doen t'erugkeeren. De Voorzitter herinnert de vergadering aan de bepaling der wet, waarbij de wijze van het verleenen van ontslag aan de hoofdonder wijzers is vastgesteld. De heer Westenberg stelt voor om aan het Dagelijksch Bestuur op te dragen, den heer Brouwer het gevoelen van den Raad mede te deelen, dat in het algemeen zijn aftreden in het belang van het onderwijs wordt wenschelijk geacht, met magliging tevens om boven zijn pensioen nog f 100 's jaarlijks uit te keeren. Over eenkomstig dit voorstel wordt besloten om den Voorzitter te mag- tigen om met den heer Brouwer in dien geest te onderhandelen. 5. Missive van de plaatselijke schoolcommissie, inhoudende ver zoek om aan J. P. Quant, hoofdonderwijzer te Oost, eene gratificatie te verleenen van f 100, wegens financiëelen achteruitgang en talrijk huisgezin. Overeenkomstig het voorstel der plaatselijke school commissie wordt hiertoe besloten. 6. Rekest van ingezetenen ;aan den Koog, inhoudende verzoek om een straat of grindweg voor rekening der gemeente door het dorp aan te leggen. Op voorstel van den heer S. Keijser wordt besloten, het rekest te wijzen van de hand, maar het Dagelijksch bestuur op te dragen een onderzoek in te stellen en zoo mogelijk verbetering aan te brengen. 7. Rekest ingezetenen van het Nieuwe Schild, om verbetering van het voetpad van daar naar Oosterend. Wordt voor kennis geving aangenomen, onder aanbeveling aan het Dagelijksch Bestuur die zaak te onderzoeken. S. Missive van HH. Gedep. Staten, betreffende de verordening op het vervoer van lijders aan besmettelijke ziekten. Wordt besloten deze verordening te wijzigen, ingevolge de door den minister van Binnenlandsche Zaken gemaakte bedenking. 9. Missive van HH. Gedep. Staten, inhoudende goedkeuring der Staten van af- en overschrijving en der onvoorziene uitgaven over 1872. Wordt voor kennisgeving aangenomen. 1(1. De Voorzitter stelt aan de orde het onderzoek van de ge loofsbrieven der nieuw benoemde leden P. Langeveld en P. R. Mentz, en benoemt als commissie voor dat onderzoek de heeren Westen berg, Reij en Bruijn. Daarna wordt de vergadering voor een half uur geschorst. Na opening wordt bij monde van den heer Westenberg mede gedeeld, dat de commissie geene aanmerking op de geloofsbrieven heeft en mitsdien tot toelating adviseert. Op voorstel van den Voorzitter wordt alsnu met eenparige stemmen besloten tot toe lating van voornoemde lieereD Langeveld en Mentz als leden van den Gemeenteraad. 11. De Voorzitter noodigt den héér Mentz uit, om rapport uit te brengen namens de commissie betreffende de wjjziging der school gelden en het verleenen van gratificatie aan het onderwijzers-personeel op dit eiland. Na geheele voorlezing wordt o^ voorstel van den heer Keijser besloten het rapport met al de bijbehoorende stukken ter secretarie te deponeren ter nadere kennisname, voor de leden van den Gemeenteraad, om daarop later terug te komen en eene verordening ten aanzien der schoolgelden vast te stellen. De Voorzitter zegt den rapporteur dank voor zijn rapport. 12. De Voorzitter brengt ter tafel de gemeente-rekening over 1872 en stelt voor om die ter visie te leggen en dezelve bepaal delijk te onderzoeken en te beoordeelen zooals dit steeds plaats had door al de leden van den raad, die zich daartoe beschikbaar wilden stellen. Wordt dien overeenkomstig besloten en bepaald dat het onderzoek zal geschieden aanstaanden Donderdag ten raadhuize 's morgens 10 ure. 13. De Voorzitter stelt aan de orde de plaats gehad hebbende inschrijving van het onderhoud der grindwegen, en berigt dat slechts één inschrijvingsbiljet is ingekomen, 't welk de begrooting overtreft. Hij stelt voor om de aanbesteding niet te gunnen, maar dit jaar op de gewone wijze te handelen, en later voor een geheel jaar de aanbesteding op nieuw te beproeven. De vergadering ver- eenigt zich hiermede bij meerderheid van stemmen. 14. De Voorzitter deelt aan de vergadering mede dat door hem en heeren wethouders de opname der kas en boeken van den gemeente-ontvanger heeft plaats gehad en dat dezelve in orde be vonden zijn. Wordt aangenomen voor kennisgeving. 15. Missive van den heer Lindgreen, inhoudende verzoek om een goot voor en langs zijn huis. Wordt aangenomen voor kennis geving en in handen gesteld van het Dagelijksch Bestuur. 16. Er wordt besloten, op voorstel van den Voorzitter, te ver leenen een gratificatie aan de hoofdonderwijzers te Oude Schild, de Cocksdorp en Oostereud, voor extra diensten in de school gedu rende de vacaturen der hulponderwijzers, respectivelijk groot f 40, f 50 en f 75 en een toelage van f 15 aan den kweekeling Hillenius, te Oude Schild. 17. Mededeeling van den Voorzitter betreffende een verschil van gevoelen omtrent de uitlegging van een art. van het bestek voor de bouwing van de school te den Burg. Wordt besloten de regeling dezer zaak aan het Dagelijksch Bestuur over te laten. 18. De heer Bakker stelt voor om voortaan in de Heldersche en Nieuwedieper Courant te publiceren de zittingen van den raad en de te behandelen onderwerpen. Dienovereenkomstig wordt besloten. 19. De heer Mantje vraagt eenige inlichtingen over een rijweg te Oosterend welke de burgemeester belooft, na opname in loco, te zullen geven. Niemand verder iets hebbende voor te stellen wordt de ver gadering gesloten. Opgave van af Donderdag middag tot Zaturdag middag. ONDERTROUWD: B. Breetveld, sjouwerman en M. H. van Stelten. T. Warnar, koopman en J. Bonifacius. J. Buis, machinist bij de Marine en N. Koorn. GETROUWD: Geene. BEVALLENM. H. van Stelten (Z.). T. Kiesewetter, geb. Klaassen, (D.). M. W. Minneboo, geb. Penninkhof, (D.). R. J- van Gunst, geb. Adama, (Z.). C. Kwist, geb. de Bruijn, (Z.). OVERLEDENA. Noot, 3 weken. M. Troost, geb. Zundedorp, 55 jaren. E. van der Wooning, 24 jaren. H. J. Schuhman, 50 jaren.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1873 | | pagina 2