Benoemingen, enz. Frankrijk. Oostenrijk. Spanje. Burg-erlijke Stand. Gemeente Helder. 282ste STAATS LOTERIJ. Marine-Haven Nieuwediep. gevallen. Te Gralatz stierven van 1216 Julij 22 personen. In Krajova en Turna-Severin was in het midden van Julij de cholera vrij erg. Ook in Sofia en omstreken (Bulgarije) was zij uitgebroken. In Pesi kwamen van 18 Julij 70 gevallen, waarvan 40 doodelijke, voor; van 915 Julij 160 gevallen, waarvan 80 doodelijke. Over geheel Hongarije heeft zich de ziekte verspreid. In de provincie Treviso (Italië) waren van 16 Julij 20 nieuwe gevallen, 10 dooden en bleven den 6 Julij 16 onder behandelingin de provincie Venetië waren die cijfers 37, 23 en 35. Deze opgaaf is echter verre van volledig. Met goed gevolg is voor eenigen tijd een vierde telegraafkabel gelegd, ter verbinding van Europa met de Vereenigde Staten van Amerika. De Pranschen hebben, gelijk bekend is, de gewoonte om met alles den draak te steken, om alles, zelfs het edelste en eerbiedwaardigste, te blagueren, en als zij een aardigheid kunnen zeggen of een spotternij kunnen debi teren, ontzien zij niets of niemand. Zoo heeft Sardou in Nos bons villageois de pompiers ten platten lande in een belagchelijk licht gesteld, maar nu hebben die lieden ook weder bij de ramp te Rueil getoond, dat zij niet verdienen bespot te worden. Sardou doet thans amende honorable en hij heeft verklaard, dat genoemd stuk in Frankrijk niet meer zal worden opgevoerd, ten minste niet onder zijne goedkeuring. Zoo als men weet zijn de Engelschen meesters in de rozenteelt. Een Engelsch blad bevat den volgenden raad voor liefhebbers van bloemen. Een enkele bloem die men rijp laat worden en van welke zaad komt, put de kracht eener plant meer uit dan een dozijn nieuwe knoppen. Snijdt daarom zooveel mogelijk uw bloesems af voor ze beginnen te welken. Versiert er uw kamer mede, zendt aan uw vrienden, die geen bloemen hebben, bouquetten. Gij zult ondervinden dat gij meer bloemen krijgt naarmate gij ze meer afsnijdt. Voornamelijk moeten rozen die beginnen te welken, afgesneden worden, opdat de kracht in de wortels blijft en nieuwe wortels voor het volgende jaar uitschieten. Men moet nooit op rozenstruiken bottels laten komen. Aan den heer A. Vonk, te Alkmaar, is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als 2de luit. bij de dd. schutterij aldaar, ouder gebondenheid tot het volbrengen van de op hem rustende verplig- tingen als gewoon lid der schutterij bij de reserve, met al de ge volgen daaraan bij de wet gehecht. Voorts zijn bij dedd. schutterij te Alkmaar benoemdtot kapt. a la suite de heer S. C. Coster, thans 1ste luit.; tot lsten luit. J. Holtz, thans 2de luit.; tot 2de luits. W. Verbeet en C. J. Voute, thans schutters. Aan den heer dr. A. T. von Aken is op zijn verzoek, eervol ont slag verleend als directeur en leeraar der Rijks hoogere burgerschool te Alkmaar, en in diens plaats als zoodanig benoemd de heer dr. J. D. Boeke, leeraar aan genoemde school. Tot hulponderwijzers aan de openbare burgerschool te Alkmaar zijn benoemd de heeren L. M. J. Erdsieck te Hoogwoud en E. Yogeleuzang te Alkmaar. De luit. ter zee 2de kl. H. Quispel, geplaatst als off. van politie bij het Kon. Instituut voor de Marine te Willemsoord, wordt met den laatsten dezer op non-activiteit gesteld en met 1 Sept. e. k. vervangen door den luit. ter zee 2de kl. I. P. J. Lucardie. De luit. ter zee 2de kl. jhr. F. G. M. van der Wijck, laatst be hoord hebbende tot de rol van het schroefstoomschip Amstel, gesta tioneerd te Suriname, en vandaar den 28 Julij jl. in Nederland teruggekomen, is met dat tijdstip op non-activiteit gesteld. Buitenland. Er is schier geen plaats, die van de Duitsche bezet ting bevrijd wordt, of zij zendt er den heer Thiers hare dankbetuiging voor. Op nieuw vindt men in de bladen vele van die adressen. Onder de 272 getuigen, door het openbaar ministerie gedagvaard in zake Bazaine, bevindt zich maarschalk Mac Mahon niet, omdat deze, naar het schijnt, als hoofd van den Staat niet voor een regtbank geroepen kan worden. Desniettemin zal hij worden gehoord om inlichtingen te geven, en zijne tegenwoordigheid tegenover den beschul digde zal voorzeker niet een der minst belangwekkende episodes van het proces opleveren. Op de lijst der getuigen komen o. a. voor: de maarschalken Canrobert en Leboeuf, de generaals Changarnier, de Ladmirault, de Palikao, de Laveaucoupet, Jaeras, Coffinières, Frossard, Bourbaki, Magnan, Lebrun, Leflo, Gagneur en Soleillade kolonels d'Audlau en Stoffels; en van civiele personen: Gambetta, de Keratry, Jules Favre, Tachard (gevolmagtigd minister), Rameau (maire van Versailles), Regnier (rentenier), Garrigues (huurkoetsier), Marchal (spijkermaker), enz. enz. Madame Jeannette Robin, een allerliefste blondine van 20 a 25 jaren, voer onlangs met de stoomboot van Calais naar Dover. Ilaar lijdend voorkomen wekte groote bezorgdheid van de overige passagiers en men vreesde dat de zeeziekte een crisis zou verhaasten die, te oordeelen naar het uiterlijk voorkomen van de dame, bovendien niet lang meer op zich zou laten wachten. De overtogt geschiedde echter gelukkig nog zonder ongeval en zoodra zij aan land stapte, zette men haar voorzigtig in een armstoel, terwijl men diep medelijden had met de arme vrouw, die jammerlijk steunde. Een op den havendam staande beambte scheen zich echter bijzonder voor de schoone Frangaise te interesseeren. Hij naderde haar, bood haar heel beleefd zijn hulp aan, terwijl hij verklaarde eenige geneeskundige kennis te bezitten en ofschoon de dame hem verzekerde, dat zij zich weer heter gevoelde en dringend verzocht haar naar een hötel te dragen, zoo wist hij haar toch te overreden dat dit niet zonder gevaar kon geschieden. De lijderes, zwichtende voor die philantropische autoriteit, werd nu in een zijkamer van bet tolkantoor gedragen en onverwijld werd een baker ont boden. En geen kwartier verliep er, of de dame was gelukkig verlost vantwee mantilles, vijftien kanten sluijers, zeventien stuks kostbare kant, twaalf paar zijden kousen, zeventien stuks band en vier dozijn zijden zak doeken. Moeder en kinderen zijn, naar omstandigheden, Aielvarende. E&gelacd. Een verschrikkelijk ongeval heeft jl. Zaturdag plaats gehad op den zoogenaamden tourist-trein van Londen naar Schotland. De trein bestond uit 25 waggons en was vol. Op de hoogte van Wigan gekomen, waar hij met een snelheid liep van 35 mijlen per uur, raakten de zeven achterste wagens los en werden, juist ter hoogte van het station te Wigan van den London and North Western Railway, op zij geworpen. Vier rijtuigen werden vernield; drie vielen onderst boven, waarvan een op den platform teregtkwam. Tien personen werden op de plaats gedood, terwijl men verwacht dat eenigen der dertig gewonden het niet zullen te boven komen. De bladen bevatten de namen der omgekomen personen. De oorzaak van het onheil is nog onbekend. Wat het eindelooze Tichborne-proces betreft, 't is niet onmogelijk, dat het eene nieuwe phase zal intreden, waardoor 't óf gelukkig beslecht, óf nog veel ingewikkelder worden zal. Volgens een brief in de Valparaiso West Coast Mail, zou er namelijk een tweede Claimant ontdekt zijneen tweede persoon die aanspraak maakt op den naam en de goederen van den dood gewaanden en zoo onverdiend onsterfelijk geworden sir Roger Doughty Tichborne. Deze persoon zou onlangs door een Engelsch koopvaardij-kapitein bij toeval aangetroffen zijn op een der Zuidzee-eilanden. Hij zou daar op de wijze van Robinson Crusoë beland en tot Koning verheven zijn door de eilanders, die ech ter ten strengste er voor schijnen te waken, dat hun vorst hun niet ontsnappe. Deze Koning ondanks zichzelf had zich aan den Engelschen kapitein bekend gemaakt als den eenigen en waarachtigen sir Roger. Dezer dagen is door eene nog onbekende oorzaak brand ontstaan in de Elzasser boerenwoning op het plein der wereldtentoonstelling. Deze woning is geheel afgebrand, doch de brandweer slaagde er in, de verdere uitbreiding van het vuur te voorkomen. De Shah heeft zich jl. Zaturdag van het door hem bewoonde kasteel Laxenburg (omstreeks een uur afstand van Weenen gelegen) naar die stad begeven en is aldaar aan het station door den Keizer opgewacht. De twee monarchen hebben zich daarna met hun gevolg in een rijtuig naar de tentoonstelling begeven. De Weeners zijn geraakt over de onbeleefde houding van den Shah tegenover de Keizerin, welke met eene formeele beleediging gelijk staat. Hij liet haar namelijk weten dat hij haar wel zou laten zeggen wanneer hij haar kon ontvangen. De Keizerin is daarop naar huis teruggekeerd. Het fregat Friedrich Karl heeft met het Engelsche pantserfregat Siftsure op den 1 dezer de fregatten der opstandelingen Vittoria en Almansa, die zich met het doel om de open stad Almeria te bombarderen voor Malaga bevonden, gedwongen naar Carthagena terug te keeren, waar de Vittoria en Almansa geblokkeerd worden gehouden. Contreras blijft tot nader order aan boord van de Frie drich Karl. Volgens een telegram uit Gibraltar van den 2 dezer hebben de aldaar aanwezige vreemde oorlogschepen eene vijandelijke houding aangenomen tegen de in opstand ge komen vaartuigen. De gevangenhouding van Contreras (hij is gijzelaar) is het resultaat eener overeenstemming tusschen de kommandanten van de Duitsche, Engelsche en Fransche oorlogsbodems. De Almansa en Vittoria worden begeleid door Engelsche en Duitsche schepen, die dien dag vóór Carthagena zouden aankomen. De geheele staf van Contreras is met hem aan boord van de Friedrich Karl. Men beweert, dat Pruissen li millioen vraagt tot dek king der kosten van het opbrengen der Vigilante. In de groote steden van Andaluzië, die in de laatste weken allen meer of min door opstanden geteisterd werden, zijn het nog alleen Cadix en Carthagena, waar de opstand nog in vollen gang is. Grenada maakt zich gereed tot onderwerping; Sevillais door regeringstroepen bezet; Almeria, waar de oproerige partij niet best slagen kon, heeft den door Contreras beproefden aanval met goed gevolg afge slagen, en in Malaga is de burgeroorlog ten minste voor- loopig ten gunste der regering beslist. Er heeft een zware brand gewoed te Portland in Oregon. 355 huizen zijn vernield en 150 huisgezinnen zonder dak. De schade wordt begroot op 1,500,000 dollars. Opgave van af Zaturdag middag tot Dingsdag middag. ONDERTROUWD: H. L. Vrieslander, koopman, en U. Prins. GETROUWDGeene. BEVALLEN: M. J. Kikkert, geb. Dekker, (Z.). OVERLEDEN: W. van der Kruik, 39 jaren. P. Schuil, 57 jaren. H. L. Tiebackx, 11 dagen. H. Vissel, 44 jaren. P. Klaver, 20 jaren. H. de Jonge, 15 jaren. DERDE KLASSE. Eerste lijstNo. 6574 2000; No. 3596 en 14496 ieder 1000; No. 902 en 2988 ieder ƒ400; No. 8056 en 10986 ieder 200; No. 927, 5724, 5919, 6262 en 16753 ieder 100. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 5 Julij. 5 Aug. Prins van Oranje. E.W.Fabritius. Bat. v.Suez. 10 Sumatra(ex-Salsette). J. Raison. 27 ii Amstelstroom. J. Appel. Soerabaija. 29 Ant.Hendr.Carolina. M.Hoedemaker. Suriname. 3 Aug. Jonge Jan. C. J. Itz. Batavia. Passagiers a/b Prins van Oranje: 1ste kl. de hh. G. T. W. Borel, detach.-kommandant; J. C. de Ruijter de Wildt, M. Boek, Baron van Verschuur, W. F. L. de Vriese, G. J. W. Hoogwinkel, G. J. Buijskes, H. A. Sirks, E. Voetelink, J. II. Strootman, W. H. Dittlof Tjassens, J. Akkersdijk, E. J. L. Herens, J. C. Schön- stedt, Uijt den Boogaard, A. H. Warren, J. M. II. Bisdom, M. de Boer, Vinkhuijzen (onzeker); J. D. Kramers, eehtg. en 3 kind. 1). Brakel, echtg. en kind; W. E. van lugen en echtg.; L. Harlof, echtg., 3 kind. en Jav. bed.; H. A. Schenau en echtg.; mevr. de wed. Schmid en 3 kinderende hh. Tegelberg en echtg.; O. J. Wentzel. 300 militairen, waaronder 12 onderofficieren; 1 Jav. bediende. Passagiers a/b Sumatra: Air. J. J. van Angelbeek met echtg. en 5 kind.; de heer W. Meijer; Mr. van Ronckel; mevr. de wed. Hageman en 4 kind.: de heer IC. J. Swart met echtg. en 2 kind.; mej. L. van Haften; de hh. Serrière met echtg. en 6 kind., H. Messer, T. C. Jonker, C. Elenbaas met echtg. en 4 kind., H. G. Stal, P. Lichthart, J. P. van Roosmalen, A. Coomans met echtg. en 3 kind., E. Dacknian, mevr. de Jonge met zuster en 1 kind, C. Cornelissen met echtg. en kindM. WilbersC. van der Bijl A. Scheers; F. H. J. Courbois met echtg. en 4 kinderen; T. de Vink; C. de Vink; A. W. Hasselbach met echtg. en 2 kind.; J. H. Muller met echtgenoot. Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. Binnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor. Herkomst. 3 Aug. Julie. C. Fockenberghe. Hoogl.&v.Herw. Samarang. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Buiten- of Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Pleiades. W. Brown. - Newcastle. Coaks. ZurMühlen&Co. Heemse. W. W. Visser. Nerva. Hout. van Vliet Co. Alpha. J. D. Hilden. Riga. n Henr.Ger.Susanna.K.Krijnen. Sundswall. Amons Co. Frits. O.Christensen. Nerva. Noord-Holland. T. B. Bloos. Riga. HenrietteMaria.J.P.Oldenburger.Sundswall. Duinker&Goedk. Angenieta. G. E. Visser. Helsingfors. Blikman Co. Helena. J. T. Teensma. Sundswall. n Brouwershaven.P.J.L.Teensma.Nyland. u MargarethMilne. T. A. Olsen. Soderhamn. Amons Co. Lina&Johanna.H.H.O.vanWijk.Riga. Hoogl.&v.Herw. Pieter. G. Oostervink. Amons Co. Christiane. A. Schjervig. van Vliet Co. Sherbnrn. R. Benson. Sunderland. Steenk. Duinker&Goedk. Recovery. J. Johnson. Newcastle. Nelson. J. Air. Seaham. ZurMühlen&Co. Success. B. James. Lamb. J. Phillips. Sunderland. de Vries Co. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet) en 9 «T< Uren. ij Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh. procent. Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 3 12 wzw. 6k. 1 764.12f 3.73 19.4 - 0.8 0.73 weingolv 4 12 zwtz. 3.7 762.22,f 1.84 19.4 - 0.7 0.81 Slecht. 5 8 wtz. 5„ 758.56- 1.83 17.6 - 0.7 0.88 weingolv 5 12 :wtn. 5 w 759.74 - 0.65 18.2 - 2.0 0.80 n Weersgesteldheid- 3 Aug. 12 u. Bewolkt, mooiweer. 4 Aug. 12 u. Ligtbewolkt, mooi. 2 Aug. 8 u. Digtbewolkt, winderig. 2 Aug. 12 u. Digtbewolkt, winderig. De Friedricli Karl en de Vigilante. In een paar brieven van den Temps wordt o. a. het volgende gemeld omtrent de geruchtmakende daad van kapitein Werner, die het Spaansche insurgentenschip, de Vigilante, zoo bijzonder knap handig heeft in beslag genomen. „Men meende eerst, dat de kommandant van het Pruissische schip had gehandeld volgens het besluit van den Spaanschen minister van marine (het besluit, waarbij de schepen der opstandelingen als zeeroovers worden aangemerkt), maar dat is niet juist. De heer Werner was niet officieel in kennis gesteld met dat stuk en hij las het eerst in 't Staatsblad toen hij de Vigilante reeds had genomen. Hij heeft gehandeld volgens de wetten van het interna tionale zeeregt.... De Vigilante is een wachtschip met stoomvermogen, gewapend met een grooten draaibus. Het lag voor anker in de haven van Alicante en zijne equipage was trouw gebleven aan de Spaansche regering. Daar kwam op eens het fregat der opstandelingen, de Vittoria, en eischte de Vigilante op. Had het schip onder stoom gelegen, dan zou het zeker ontsnapt zijn na het fregat gegroet te hebben met een stevigen kogel, die de heeren cantonards niet weinig zou hebben verschrikt. Maar thans was het onmogelijk te vlugten en de manschap begaf zich aan land, om niet te worden gevangen gemaakt. De Vittoria nam dus het kleine schip zonder slag of stoot, en mijnheer de afgevaardigde Galvez, de burgerlijke chef der opstandelingen van Carthagena, begaf zich aan haar boord na stoom te hebben laten maken. Hij stevende dadelijk naar Torrevieja, ging aan land en eischte 4000 piasters, die hem werden uitgeteld. Zeer trotsch op zijn heldenfeit en uitmuntend in zijn schik, hoewel hij zeeziek was, keerde Galvez naar Carthagena terug. Maar daar ontmoette hij op eens de Friedrich Karl, een fraai gepantserd fregat, dat hier sinds eenigen tijd kruiste. Als men vlugt, kan men nooit te veel vlaggen uitsteken. Zoo had de Vigilante drie, een Spaansche, een roode en een driekleurige. Dat beviel de Friedrich Karl niet, die, om te weten waaraan hij zich te houden had, het signaal gaf om de ware vlag te toonen. Dadelijk verdwenen de roode vlag en de driekleur. Maar dat was nog niet genoeg. Gebruik makende van zijn regt, liet de commodore Werner de heeren van de Vigilante, die hij dwong bij hem aan boord te komen, een klein examen ondergaan. „Waar is uw kommandant?" „Wij hebben er geen." „Gij hebt geen zeeofficier aan boord?" „Neen." „Aan welke mogendheid behoort gij?" „Aan het canton Murcia." „Die mogendheid ken ik niet. Maar wat doet gij hier in volle zee met een oorlogschip, gewapend met kruid en kogels „Een pleizier- togtje," antwoordt Galvez, die niet op zijn gemak was. „Dan is het goed," zegt de commodore, „en ik weet, wat mij tc doen

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1873 | | pagina 3