1873 N° 103. Woensdag 27 Augustus, 31 Jaargang, Uitgever A. A. BAKKER Cz. BERM BETREFFENDE M OORLOG MET ATSJL\~ Binnenland. ÜELDERSCHE E\ NiEUWEDIEPER COURANT. ,,Wij huldigen het goede." Verschuilt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaalf 1.30. 9 franco per post - 1.65. Bureau: MOLENPLEIN, N°. 163. Prijs der Advertentiën Van 14 regels 60 cent, elke regel meer 15 cent. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. VERTREKDAGEN DER BRIEVENMAILS Naar Oost-lndië: via Triest 2 Sept. 's avonds 6 u. 25 m. Marseille 28 Aug., 's avonds 6 u. 25 m. Brindisi 8 Sept.,'s avonds 6 u. 25 nt. per Jason, 30 Aug., 9 u. 45 m. voorm. Cura$ao en Suriname, 1 Sept.. 's morg. 6 u. 25 m. Kaap de Goede Hoop, via Southampton3 Sept., 's morg. 6 u. 25 m. VERGADERING van den RAAD der Gemeente TEXEL, op lïingfsdng 3 September a. s. Punten van behandeling: 1. Installatie nieuwe leden van den Raad. 2. Benoeming Wethouder. 3. Benoeming Ambtenaar Burgerlijken Stand. 4. Ingekomen stukken. Texel, 26 Augustus 1873. De Burgemeester, D. C. L O M A N. Blijkens een bij het Departement van Koloniën ontvan gen regerings-telegram, gedagteekend Buitenzorg 25 Aug., is de luit.-generaal J. van Swieten aldaar in welstand aangekomen. De berigten, met de laatste mailboot uit Singapore en Penang ontvangen, zijn van dien aard, dat men aan een vredelievende oplossing bijna geen geloof kan slaan; van den kant der Atsjinezen ten minste schijnt men meer dan ooit oorlogzuchtig gezind en op een krachtigen tegenstand bedacht te zijn. „BreDgen wij," zegt de Javabode, „alles wat men ons van geloofwaardige zijde meldt met elkander in verband, dan voelen wij ons gedrongen met den meesten ernst bij de regering er op aan te dringen, dat toch ditmaal alle maatregelen zóó genomen worden, dat zelfs de gedachte aan een échec niet mogelijk is, en dat zij daartoe toch trachte behoorlijke inlichtingen omtrent den juisten staat van zaken te verkrijgen. Dat zij toch alles in bet werk stelle om niet alleen het succes op Atsjin te verzekeren, Brieven uit Keunemerland. XIII. Alkmaar, 24 Augustus 1873. Den een en twintigsten, verjaardag van den slag van Kijkduin, was het ook van het begin van Alkmaars beleg, en uit alles blijkt, dat wij den keugelijken herinneringsdag van het einde daarvan Haderkomcn. Op het Doelenveld is men reeds begonnen de kolossale feesttent, zoo breed als onze grootste zaal lang is, op te slaan, de manufacturiers geven ons sierlijke uitstallingen in de nationale en stedelijke kleuren, de boekhandelaars een berg van feestlectuur te aanschouwen, de jeugd heeft zich reeds met oranje, rood wit en blauw of rood en wit getooid en trekt 's avonds reeds zingende door de straten, de Alkmaarsche Courant loopt over van advertentiën, waarin vlaggen, lampions, groen, bloemen, boeken, liedjes, kamers, sigaren, enz. voor de feestdagen worden aangeboden, en jon ze couranten-jongens, Jan Slap c. s., hebben reeds afspraak gemaakt Om gedurende dien tijd hun werk te staken, overtuigd dat „de boel toeb in de war zou loopen." Meer eu meer doe ik de over tuiging op, dat ik mijn feestbudget te laag geraamd heb, hoe goed ik ook meende er over gedacht te hebben. Verbeeld u: pas had ik ingeschreven voor de illuminatie en versiering onzer gracht, of twee achterburen, in zondagsgewaad, komen mij uitnoodigen ook voor de versiering hunner straat bij te dragen, en weinige dagen later komen weêr twee andere personen, om mij te berinneren, dat de steeg, waarin mijn pakhuis staat, evenmin onversierd mag blijven. Als goed Alkmaarder verbond ik mij om aan den optocht deel te nemen, maar mijn oudste jongen heeft mij sedert weten te overtuigen, dat hij, zoo niet de middelen, dan toch de noodige lengte heeft om insgelijks een rol te vervullen. Voor de algemeene feestviering schreef ik, naar mij dacht, voldoende in; de feestcom missie oordeelde, dat het geheel niet voldoende was, en alzoo werd mij later nog eene lijst voor het schoolfeest aangeboden. En nu zijn wij nog slechts aan het voorspel, wie weet welke misrekeningen mij nog te wachten staan! Maar geloof niet, dat ik mij daarover beklaag, ik houd mij stellig overtuigd het volgende eeuwfeest niet te zullen beleven, en heb de wraak der „Spanjaarden" over ons triumfvieren niet te duchten. Ik noemde zoo even het schoolfeest. Zoudt gij het wel gelooven, dat de directie der „christelijke" school, hoe tijdig ook uitgenoo- digd, voor de deelneming harer scholieren bedankt heeft en een eigen schoolfeest organiseert? Toch is het zoo, men wil het stelsel van isolement zelfs bij ons eeuwfeest huldigen, zeker ter gedachte nis van de voorbeeldige eendracht, welke de Alkmaarders in 1573 deed overwinnen. Maar laat ik mijne goede stemming niet be derven en mij vleien met de hoop, dat enkele wanklanken in de algemeene feestvreugde zullen verloren gaan, dat goed weder onze vierdagen zal begunstigen en dat de verschijning der cholera geen spaak in het wiel zal steken. Aan die gevreesde ziekte werden wij op de warme Julidagen herinnerd, toen men goedvond ter verfrissching der drukkende atmospheer teer te branden, op voorstel dergezondheids-com- maar ook om de orde en rust op Sumatra's Westkust te bewaren en door wijze maatregelen alle reden tot onge rustheid in Midden-Java weg te nemen." De Javabode klaagt zeer over het gemis aan gemeen- schappelijken goeden zin onder de hoogere autoriteiten in Indië, een gevolg van de krenking en onjuiste beoordeelingen, waaraan velen hebben blootgestaan. De enquête, zegt het Alg. Dagbl. v. N.-I., wordt voort gezet en zal, indien slechts de helft waar is van hetgeen men elkander verhaalt, het bewijs leveren, dat wij op den 16 April zonder het te weten in den kraton zijn geweest en den 17den zonder noodzaak tot den terugtogt besloten hebben. Over het ontslag van den generaal Verspijck hoort men niet meer spreken. De Locomotief deelt mede, dat in een buitengewone zitting van den raad van Nederl.-Indië is besloten om den gouverneur van Sumatra's Westkust Netscher, den secre taris der kust Stibhe en den resident der Padangsche Bovenlanden van Beest Holle, die in strijd met de Java bode en Indiër beweerden, dat alles op de kust naar wenscb was, ter verantwoording te roepen en hen, indien zij zich niet behoorlijk verdedigen kunnen, gestreng te straffen. HELDER en NIEUWEDIEP, 26 Augustus. De mailboot Prins van Oranje is den 23 dezer van Suez naar Java vertrokken. De mailboot Koning der Nederlanden, van Java naar hier, passeerde den 23 dezer Kaap Espichel (Portugal); alles wel aan boord. Het detachement suppletietroepen, dat bestemd is om met de mailboot Jason via Suez naar Java te vertrekken, zal Zaturdag a. s. alhier embarkeeren. Het onweder dat beden nacht heerschte heeft in onze gemeente geen onheilen veroorzaakt. Nabij den Burg op Texel werd een schuur, die gevuld was met hooi, door den bliksem getroffen; een en ander, naar wij vernemen verzekerd, werd geheel door brand vernield. Te Oude Schild nam men een brand waar aan de Frie- sche kust. missie! Dat vat gij voorzeker niet, welnu, ik wil liet u verklaren. Voor het maken der beide kostbare bruggen, waarover ik u vroe ger schreef, werden de monden van twee voor de scheepvaart onmisbare, onderling verbonden grachten gelijktijdig afgedamd; de eene, door een paar zijspruiten met het kanaal verbonden, hield zich tamelijk, de andere verspreidde een afsehuwelijken stank, waarvoor zelfs Amsterdammers hun neus sloten en waardoor de verf der huizen eene potloodkleur aannam. Het benoodigde ijzer werk had zich langer doen wachten dan bedoeld was en de hitte had het kwaad vergroot, maar de gelijktijdige afdamming was in elk geval een fout. Aan gepruttel ontbrak het niet, en B. en W. kondigden af, dat zij, hoezeer door bevoegden geïnformeerd, dat er geen gevaar voor de gezondheid te duchten was, echter geen bezwaar hadden tegen het voorstel der gezondheids-commissie! Gelukkig heeft dat noodeloos gesmook maar kort geduurd en men eenige andere desinfectie-middelen aangewend, tot het mogelijk werd een der afdammingen door te steken. Tot onze troost na den ondervonden last en tot vergoeding van het vele geld voor den bouw onzer bruggen, moge strekken, dat de eene, die haast voltooid is, er goed uitziet. Tegen anderen stank, veroorzaakt door het te vroegtijdig ruimen der privaten, vooral op de zomer-avonden zoo hinderlijk, en het ongedekt aan de deur zetten der tonnen is een groot, aantal inge zetenen opgekomen, waarvan ongelukkig niet veel gevolg te wachten is, zoolang het contract met den tegenwoordigen pachter van het vuilnis duurt. De gemeenteraad hield zich verder bezig met de hoogst langwijlige kwestie nopens het gebruik van gemeente-water voor het bergen van houtvlotten, waarvoor immer meer ruimte be- noodigd ismet de aanvraag der bouwlustige eigenaars van het terrein der Binnenbanen, om ruiling van grond en subsidie voor den aanleg van een weg langs de te stichten villa's, waarop gun stig beschikt werd: met het vaststellen eener verordening op de bewaarplaatsen van aardolie, waarbij het voorstel om eene stedelijke bewaarplaats te bouwen verworpen werd; met de verzoeken om traotementsverhooging van de hulponderwijzers, de commiezen ter secretarie, de agenten van policie en de markt- en keurmeesters der veemarkten, die allen zich in de verwerving eener meer of minder belangrijke verhooging mochten verblijden. De dienst van 1872, begroot op f 150,000 in ontvang en uitgaaf, had eene ont vangst van f 187,000 en een batig saldo van bijna f 16,000 opgeleverd, en het kon dus wel wat lijden. De periodieke verkiezingen hebben de samenstelling van den gemeenteraad onveranderd gelaten. In Plicht en Hecht werd de herkiezing van den burgemeester en een der wethouders nadrukke lijk bestreden, maar de ter hunner vervanging voorgestelde candi- daten vonden evenmin bijval, zoodat deze vereeniging slechts drie der aftredenden aanbeval en zich overigens onthield. De kiezers toonden het in deze niet met P. en 11. eens te zijn, want de beide aangevochten raadsleden werden met vrij groote meerderheid herkozen. De conservatieven wensebten den heer Cohen Stuart, de catholieken hunnen geloofsgenoot, den wethouder van der Drift te doen vervangen, en werkten dus in hunne aanbevelingen elkan- De 22ste verjaardag van Prins Alexander der Neder landen, werd gisteren alhier op de gebruikelijke wijze gevierd. Het ministerie dat reeds voor de terugkomst des Konings de portefeuilles ter beschikking van Z. M. had gesteld, heeft in den buitengewonen ministerraad, Zaturdag jl. gehouden, het verzoek om collectief ontslag nader aan Z. M. onderworpen. In goed onderrigte kringen wordt verzekerd, dat thans een conservatief kabinet, met opname van eenige kerkelijke elementen, zal worden geformeerd. De ministers van Justitie en van Koloniën zijn gisteren middag in een bijzonder gehoor bij Z. M. den Koning toegelaten. H. K. H. de vorstin von Wied heeft een prachtig gouden horlogieketting doen geworden aan den heer Heücke- roth, kapelmeester bij de dd. schutterij te Groningen, met een vereerend schrijven van HDs. geheimraad, voor de opdragt van een zeer schoone nocturne voor piano. De heer Groen van Prinsterer vierde jl. Zaturdag zijn 72sten verjaardag. Jl. Zondag nacht is op 65jarigen ouderdom plotseling te 's Hage overleden de heer mr. H. U. Huguenin, raads heer in den Hoogen Raad. De Maatschappij van Landbouw „Noorderkwartier" en de afdeeling Haarlemmermeer der Maatschappij van Landbouw zijn o. a. op de Weener tentoonstelling bekroond. Naar men verneemt, heeft het comité voor den Noord- hollandsch-Frieschen Spoorweg zich door het ontvangen antwoord des ministers volstrekt niet laten ontmoedigen, maar besloten tot krachtiger handelen, om de zaak tot stand te brengen. (Vad.) Jl. Vrijdag avond is de Vlie-telegraafkabel hersteld en daarmede de op 6 dezer ingevallen storing opgeheven. Dezer dagen is te Enkhuizen een nieuw flink gebouwd schoollokaal in het Bosch ingewijd. Het gebouw dient tot school voor lager en meer uitgebreid lager onderwijs, voor voorbereidende klasse dezer school en bevat tevens een zaal voor gymnastiek-onderwijs in het algemeen. Te Amsterdam werd gisteren aanbesteed het maken van gebouwen en eenige andere werken op het stations terrein te Utrecht; minste inschrijver de heer J. Kooy, voor de som van f 203,300. der in de handmaar zij bedrogen waarschijnlijk elkander, want de door hen ter vervanging voorgedragen candidaten verwierven slechts 182 en 165 van de 498 uitgebrachte stemmen. De stem ming voor eene buitengewone vacature had geen resultaat, en bij herstemming verkreeg de candidaat van P. en E., de industrieel C. Bosman, evenveel stemmen als die van Vaderland en Koning, de president der rechtbank van Lelyveld. Nog waren er 2 stem men uitgebracht op G. Bosman, welke het stembureau van onwaarde meende te moeten verklaren, omdat er werkelijk een persoon van dien naam bestaat, en het achtte den heer van Lelyveld, als de oudste der beide candidaten, verkozen. De commissie tot onder zoek van den geloofsbrief, niet eenparig dit gevoelen deelende, heeft tijd van uitstel voor haar rapport gevraagd en bekomen. Ziedaar eene nieuwe kwestie, waaruit al weêr te leeren valt, dat elke stem van beteekenis kan zijn. Had niet een bejaard heer, die zich per vigilante naar het stadshuis liet brengen, bij abuis de verkeerde helft van zijn stembrief, waarop zijn adres, in de bus gestoken, deze moeilijkheid ware vermeden. Met de verkiezing van een predikant is men evenmin gelukkig geweest: de heer van der Linde te Hoevelaken heeft gemeend zijn vredig leven niet in eene zeer verdeelde gemeente te moeten ver gallen. Spreekt het gerucht van zijne verdraagzaamheid en milden zin waarheid, dan is zijn besluit zeker te betreuren, kwaliteiten, als hem worden toegeschreven, zijn in de hervormde gemeente alhier dringend noodig. Ik wil er niet meer van zeggen, vergelijk slechts hiermede wat ik straks van het schoolfeest verhaalde. Dergelijk feest der afdeeling van het Schoolverbond, waarvan de goede werking op het trouwe schoolbezoek proefondervindelijk ge bleken is, trof gunstiger weder dan 's jaars te voren, en bleef dus in omgekeerde reden tot het zendingsfeest, waarvan onze bezoekers ditmaal doornat te huis kwamen. Behalve met Max Reichmann amuseerden wij, dat zijn de lui die zich niet het air geven van naar eene badplaats te gaan (onze zwem- en badinrichting schijnt bij andere plannen gedeponeerd te zijn), met de uitvoeringen van ons stedelijk muziekcorps en van dat van het 7de regiment, welke men bij voorkeur zoo laat's avonds houdt, dat het moeite kost den terugweg door den donkeren Hout te vinden, en dat de laatste maal een heer in het water is terecht gekomen. Wie meenen mocht, dat zoo late Hout-feesten de zede lijkheid bevorderen, toont de mindere klassen al zeer weinig te kennen. Dartelheid en pret schijnen bij velen wel op den voor grond te staan en levensdoel te zijn, en de loonsverhooging waar naar men tracht, schijnt daarvoor wel het meest bestemd te zijn. De heden begonnen kermis zal er waarlijk niet minder druk om gevierd worden, al zullen de Octoberdagen verzuim van arbeid en extra-uitgaven meebrengen. De werklieden-vereeniging, die „zedelijke en stoffelijke" ver betering in haar vaandel voerde, maar zich alleen aan het laatste liet gelegen liggen, heeft, door geldelijke ondersteuning aan de werkstakeude sigarenmakers te verleenen, haar laatste crediet ver speeld en haren uit meer gegoede burgers bestaanden raad van voorlichting van zich vervreemd.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1873 | | pagina 1