Buitenland. Frankrijk. Engetè? Oostenrijk. Denemarken. Spanje. Turkije Amerika. Burgerlijke Stand. Gemeente Helder. Burg-erlijke Stand. Gemeente Texel. Marine-Haven Nieuwecliep. SCHAGER MARKT van HEDEN. April (Gouvernementsblad No. 13), houdende opheffing der disci plinaire regtsmagt van de dislricts-eommissarissen en vaststelling van de daaruit voortvloeiende voorzieningen, behoorlijk aan haar doel zou beantwoorden. De Jardin des Plantes te Parijs wordt na den dood van het Nijlpaard, weder met een belangrijk verlies bedreigd. De rhinoceros lijdt aan ingewand-ontsteking en men vreest dat ook dit zeldzame en kostbare dier bezwijken zal. In de rue de Lille, 48, te Parijs, is een kerkje gebouwd, genaamd Chapelle Baptiste, uit vrijwillige bijdragen van leden der Protestantsche sekte, die Johannes den Dooper als haar voorganger of stichter erkent. Die sekte doopt slechts menschen, die tot rijpheid van oordeel zijn gekomen en wel gekleed in een wit kleed en door geheele onder dompeling. Dit doet de leeraar of predikant in een doop vont, die in de Chapelle Baptiste niet minder dan 2 meter 50 centim. lang, 1 meter 60 centim. breed en 1 meter diep is. Men gaat langs een marmeren trap van 6 treden af. Onmiddelijk nadat de leeraar den doopeling heeft ondergedompeld, rigt hij hem weêr op. De Chapelle Bap tiste is in zuiver gothischen stijl gebouwd en heeft 225,000 fr. gekost. Aan wederzijde zijn scholen der sekte verbonden. Te Parijs had de vorige week het volgende plaats. Twee straatjongens van naauwelijks 15 jaren, ontmoetten een blinde met een hond aan een koord. De een sneed het koord door en verwijderde zich met den hond, terwijl de ander aan het afgesneden touw den blinde naar een afgelegen plaats geleidde, waar hij hem plotseling overviel en het bedrag zijner ontvangen aalmoezen eischte. De hond had zich echter weten los te rukken en kwam zijn meester verlossen. De jeugdige aanrander werd zoo in het been gebeten, dat hij luid schreeuwen moest, waarop twee politie agenten toeschoten en zich van hem meester maakten. Het gebruik van paardenvleesch te Parijs neemt steeds in eene belangrijke mate toe. Gedurende het eerste halfjaar 1873 zijn aldaar 5681 paarden geslagt, die 883,840 kilogram bruikbaar vleesch hebben opgeleverd. In het eerste halfjaar 1870 (en dus vóór den oorlog) bedroeg het aantal geslagte paarden 1992, gezamenlijk 366;440 kilogr. opleverendeterwijl in het eerste halfjaar 1867 naauwelijks 160,000 kilogr. te Parijs genuttigd werden, afkomstig van 893 paarden. In de Fransche departementen neemt het gebruik in gelijke verhouding toe. Voor slagtpaarden wordt gemiddeld 125 a 150 fr. aan cjr eigenaars betaald. Voor de tweede maal is den Tichborne-clamaint een belagchelijk ongeval overkomen. Hij hield verleden Zaturdag te Loughborough, ten aanhoore van ongeveer 4000 personen, een redevoering, waarin hij zijn regt bepleitte en zijn grieven uiteenzette. Aan 't slot van zijn speech viel plotseling de stellage, die hem tot tribune diende, met groot gekraak ineen - en 't vette schepsel lag, met tal van vrienden en reporters van dagbladen, onder de ruïne bedolven. Gelukkig bedwam niemand letsel. En zóó grenzeloos was na dit accident de sympathie voor „sir Roger," dat eene dame zich niet weerhouden kon hem in het openbaar een kus te geven met de verzekering, dat, wie hem ook ver laten zou, zij voor zijn goed regt zou strijden. Zóó maakt men zich populair en bemind! Deze individu, die niets weet, niets kent, en, blijkens alle menschelijke bewijs voering, ook niets is wordt door kracht van onbeschaamd heid nog een profeet in zijn land! In het kamp van Dartmoor heeft in dit jaar de matigheids-vereeniging groote veroveringen gemaakt, onder de leiding van miss Robinson. Door deze edelaardige vrouw was in het kamp een groote restauratie geopend, waarin alle spijzen en dranken van beter hoedanigheid verkrijgbaar waren dan gewoonlijk in de cantines, zonder daarom duurder te zijn; sterke drank werd er natuurlijk niet geschonken. Bovendien vonden de begunstigers er de voornaamste dag bladen, een goede gelegenheid om briefwisseling te voeren en verdere geriefelijkheden, die in een kamp onbegrijpelijk welkom zijn, zooals een secure af- en toezending van geldswaarden, waarover altijd steen en been werd geklaagd zonder dat er ooit door een postadministratie verbetering in was gebragt. De restauratie werd steeds druk bezocht en de matigheids-vereeniging mogt zich tijdens den duur van het kamp in een menigte bekeerlingen verheugen. Deze welgeslaagde proef zal door miss Robinson in het kamp te Cannock Chase worden herhaald. Te Southampton is verleden Zondag een redding stoomboot van stapel geloopen, welke bestemd is om in alle weer en wind in het Kanaal te kruisen, ten einde schepen die van de koers zijn geraakt weer op streek te helpen. Dnitschland. Het gieten der groote Keizersklok voor den Keulschen Dom (gelijk men weet, uit veroverde Fransche kanonnen) is volgens een verslag uit Frankenthal mislukt. De berigt- gever schrijft dienaangaande van 20 dezer: „Gisteren na middag ten 4i ure werd in de werkplaats van den klok gieter Hamm alhier het werk aangevangen. Tengevolge der openbare uitnoodiging waren er 3000 personen van heinde en ver aangekomen, om van dien zeldzamen arbeid getuigen te zijn. De gloeijende massa der reusachtige kanonnen maakte eene verschrikkelijke en toch indruk wekkende vertooning. Nadat een uur te voren ongeveer 60 centners tin in het smeltsel waren gestort, werden de kranen geopend en met volle kracht stroomde de gloeijende massa in den vorm. Eensklaps hoorde men een knal, waarbij het uitstroomende gas de bovenste dek-laag ter hoogte van een huis naar boven slingerde. De aanwezigen en ook de directeur stonden verschrikt, en naar het zich laat aanzien is de gieting mislukt. Men vermoedt dat de lucht in de holte door de gloeijende massa te snel is verhit en daardoor eene ontploffing en scheuring heeft plaats gehad, tengevolge waarvan het gietsel niet in den vorm is ge bleven, maar de binnenruimte heeft gevuld. Althans, ofschoon men 600, in plaats van de noodige 500 centners metaal had gesmolten, was de hoeveelheid toch niet toereikend om den vorm te vullen. Waar het gebleven was, kon natuur lijk voor 't oogenblik niet worden opgespoord. Eerst eenige weken later, wanneer het metaal is afgekoeld, zal men de oorzaak kunnen vinden. De aanwezigen verlieten zeer teleurgesteld de werkplaats." Het Schumansfeest, te Bonn op den 17, 18 en 19 dezer gevierd, is naar wensch afgeloopen. Het graf van den beroemden toonzetter, nabij Bonn, was gedurende het feest met tal van bloemen en kransen versierd. Jl. Donderdag zijn te Weenen zes bureaulisten der ten toonstelling in hechtenis genomen, omdat het gebleken was dat zij reeds eenigen tijd van 20 tot 50 gulden daags van de ontvangen entreegelden hadden verduisterd. De ontbinding der Deensche afdeeling van de Internati onale heeft tengevolge gehad, dat zich terstond eene nieuwe vereeniging, onder den naam van „Democratisch Verbond," gevormd heeft, blijkbaar bestemd om het opgeheven genoot schap te vervangen. In de eerste bijeenkomst dezer ver eeniging heeft een redenaar verklaard, dat telkens wanneer het gouvernement van zijn regt van ontbinding gebruik maakte, er eene nieuwe socialistische vereeniging, onder een anderen naam of vorm, zou te voorschijn te komen. Een ander woordvoerder stelde voor, een monster-optogt te organiseren om van den Koning op het kasteel Cliristiaans- borg de kwijtschelding der straf van de drie veroordeelde hoofden der partij te gaan vragen. Een gedeelte der aan wezigen trachtten na de sluiting der meeting dit plan te verwezenlijken, maar de politie heeft hen uiteengedreven zonder dat daarbij de tusschenkomst der militaire magt noodig is geweest. De Koning heeft het door Pio c. s. ingediende verzoek om gratie van de hand gewezen. De eerst tegen den 23sten belegde, doch tot den 24sten dezer uitgestelde bijeenkomst van de meerderheid der Cortes- leden, welke met ongeduld werd verwacht, is thans gehouden. Daarin is besloten den heer Castelar te verkiezen tot voor zitter en den heer Gil Berges tot ondervoorzitter der Cortes, keuzen welke eenen waarborg geven voor de krachtige handhaving der orde en der republiek. Ook is er besloten de door de regering aangevraagde credieten en ligtingen toe te staan. De minderheid daarentegen blijft zich ver zetten tegen de financiëele voorstellen der regering, welke nederkomen op het volgende: 1. uitgifte van 1200 millioen aan hypotheekbrieven, af te lossen uit de opbrengst van den verkoop van domeinen en lands-bezittingen, door ver koop der nog in de schatkist liggende schuldbrieven en schatkistbilletten; 2. vooruitbetaling van 700 millioen aan belastingen, des noods te heffen door middel eener gedwongen leening rentende 6 pCt. en aflosbaar binnen tien jaren; 3. het te gelde maken der schuldbrieven wegens den ver koop der Rio-Tintomijnen, der zoutmeren van Torrevieja en het verkoopen van overtollig materiëel van het leger en de vloot. In de Cortes heeft de heer Castelar eene rede gehouden. Hij verklaarde, dat hij aan de discussie alle vrijheid laten, doch geen persoonlijkheden dulden zou. Zijn politiek voegde hij er bij zou die zijn, welk in 't programma omschreven stond. Boven alles wenschte hij de nationale eenheid en de intrigiteit van Spanje te handhaven. Maar hij verlangde ook te waken voor orde en gezag, daar anders de republiek te niet zou gaan. Daarom drong hij aan op de noodzakelijkheid om de tucht in 't leger te herstellen. De Shah van Perzië heeft jl. Zaturdag met den Sultan een uitstapje in de omstreken van Konstantinopel gedaan en het overige gedeelte van den dag in gezelschap van den Sultan doorgebragt. Vrijdag werd door den Shah ontvangen een deputatie van Israëlieten, aan welke hij, gelijk aan die te Berlijn, Parijs en Londen, de verzekering gaf de Israë lieten in zijn land zoo veel mogelijk te beschermen. De Shah heeft zich jl. Maandag van Konstantinopel naar Perzië ingescheept. Samuel Baker is jl. Zondag met zijn echtgenoote te Cairo aangekomen. De President der Noord-Amerikaansche Unie heeft het vonnis goedgekeurd, waarbij 't beruchte gewezen hoofd der Modoc-Indianen, „kapitein Jack" en 5 der zijnen ter dood worden veroordeeld. Den 3 October a. s. zullen zij in 't fort Clamath worden opgehangen. Professor Hayden, die met een gezelschap van natuur kundigen een wetenschappelijken togt naar het Rotsgebergte in het westelijk gedeelte van de Vereenigde Staten heeft ondernomen, heeft berigt gezonden, dat men op den 23sten Julij den top van den Mount Lincoln had hereikt, welks hoogte 14,300 voet bedraagt. Van daar uit werden minstens 15 bergtoppen waargenomen, die zich alle ongeveer 14,000 voet boven de oppervlakte der zee verheffen, terwijl men tevens in het gezigt had gekregen de hoogste bergspits (17,000 voet) van Noord-Amerika, bekend onder den naam van 't Heilige Kruis, naar de beide ontzaglijk breede spleten aan de oostzijde van den bergtop, die elkander in een regten hoek kruisen en het geheele jaar door met sneeuw zijn aangevuld. Opgave van af dag Dingsmiddag tot Donderdag middag. ONDERTROUWD: P. S. de Beer, kleermaker en E. Vleesch- houwer, onderwijzeres, wonende te Amsterdam. GETROUWD: J. Dalmeijer en D. Wielick. B. J. Faure en M. A. van Dongen. J. W. Bergmann en T. van den Heuvel. D. Boon en S. J. Visser. BEVALLEN: H. Dorsman, geb. Kamp, (Z.). M. E. Achter berg, geb. Röther, (D.). M. Durer, geb. Smeets, (Z.). A. Koene, geb. Rieuwers, (Z.). E. Dekker, geb. Peeters, (ZB. Heijman, geb. de Vries, (Z). OVERLEDENL. Polak, 8 jaren. A. E. Das, geb. Frank, 33 jaren. C. W. Kosten, 1 jaar. Van 20 tot 27 Augustus 1873. ONDERTROUWD: Jonas Sckagen en Martje Visser. GETROUWDGeene. GEBORENJan, zoon van Arie Scbaatsenberg en Trijntje Schoen maker. Ida, dochter van Maarten Trap en Dirkje Roosendaal. Cornelis, zoon vau Arie Schoenmaker en J annetje Mulder. Gerard, zoon van Jacob van der Kooi en Soutje van der Ploeg. Cornelis, zoon van Dirk Kooiman en Cornelisje Vlaming. Antje, dochter van Jacob Huisman eu Antje Maas. OVERLEDENJan Schaatsenberg, 6 uur, zoon van Arie Schaat- senberg en Trijntje Schoenmaker. Betje Verbaarsehot, 39 jaren, gehuwd met Jacobus Simonis Gerlake Kuiper. Jan van Slooten, 15 jaren, wonende te Urk. Eliza Langeveld, 21 jaren, zoon van Pieter Langeveld Mz. en wijle Aafje Duinker. Dirk Bakker, 32 jaren, weduwnaar van Willempje Keijser. Jannetje Daalder, 78 jaren, weduwe van Leendert Boon. Een levenloos. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 11 Aug. 27 Aug. Pollux. J. W. Wilkens. Genua. 12 Jason. P. A. de Boer. Bat.v. Suez. 16 Staatsraad v. Ewijck. H. Bakker. Batavia. 22 Anna Lucretia. A. G. Rijnsaardt. Soerabaija. 26 Thorvald. M. Christensen. St. John. 28 Suriname. H. Houtkoper. Parav.Card. Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. Binnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor. Herkomst. 26 Aug. Rusus. E. Christensen. v. Vliet Co. Wilmington. 27 EuricaMerello. F. Michelini. Order. Rangoon. 28 Chiara. A. Canevaro. ZurMühlen&Co. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Buiten- of Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Houtvaart. M. E. Visser. Nerva. Hout. Amons Co. A. R. Falck. H. J. Hut. Helsingfors. Delft. W. J.v. d. Meer. Sundswall. Duink.&Goedk. West-Friesland. M. Thomasz. Riga. v. Vliet Co. Zeehond. D. Coole. Musgrave. D. Conally. Newcastle. Steenk. ZurMühlen&Co. Koning d.Nederl. M. C. Braat. Batavia v. Suez. Stukg. de Vries Co. PER TELEGRAAF. 4 Paarden f 60al80 Ossen - a Stieren - 75al60 40 Gelde-Koeijen - 130a330 Kalf-Koeijen - 160a322 Vaarzen - 110al30 Hokkelingen - a 12 Nucht.Kalveren - 12a 23 VetteRammen - a Schapen - 22a 39 Lammeren f 17 a 22 4Bokk. en Geiten - l^a 15 41 Magere Varkens- 13 a 21 10 Biggen - 6^a 8 Eenden c. a 100 Kippen - 10 al50 Boter per kop -110 a Kaas per K.G. - 40 a 50 Kip-Eijeren per 100 -350 a Eend-Eijeren a Een schoolgebouw op de Weener tentoonstelling. De volgende beschrijving wordt in de Wekker gegeven vau een schoolgebouw, in de Oostenrijksehe afdeeling op de Weener tentoon stelling ingekomen: Reeds de stand moet kenner en leek bevallen, 't Bevallige schoolgebouw staat midden in een netten tuiner naast ligt een fraaije speelplaats voor den zomer; daarachter is een gym nastiekzaal voor den winter, waaraan de woning van den onder wijzer verbonden is. Overal is, behalve op doelmatigheid, ook gelet op de eischen der gezondheids- en schoonheidsleer. Langs goed onder houden, lieve wegen komt men door afzonderlijke toegangen in de woning van den onderwijzer. Die woning is eenvoudig en nederig, maar bevallig, ruim en doelmatig; de onderwijzer moet in zijn eenvoudige huiselijkheid een voorbeeld voor de gemeente zijn. 't Eigenlijke schoollokaal is zoo doelmatig mogelijk ingerigt. Zonder dat men al te kwistig met de ruimte te werk is gegaan, is 't gebouw ruim, hoog, licht en smaakvol; overal stroomen de levensbronnen, licht en lucht overvloedig naar binnen. Nergens is een spoor van weelde te ontdekken, doch alles ademt een geest van orde en zinde lijkheid 't bevallige schoolvertrek maakt een weldadigen indruk op de binnentredende kinderen, wekt ze op tot opmerkzaamheid en brengt door zijn harmonische inrigting de bij 't onderwijs zoo onmisbare opgeruimdheid teweeg. De tafels en banken zullen onge twijfeld de goedkeuriug van alle onderwijs-vrienden wegdragen; de leermiddelen zullen voldoen aan de eischen, die men voor een plattelandsschool behoort te stellen, ja eenige er van zullen zelfs die eischen overtreffen. Wat verlichting, luchtverversching en verwar ming betreft, zullen onze plattelandsgemeenten werkelijk veel van dit schoolgebouw leeren kunnen, 't Kleinere vertrek voor vrouwe lijke handwerken, dat tegelijk de grootere verzameling van leer middelen bevat, zal den landbouwers aantoonen, hoe gemakkelijk men die door de vrouw van den onderwijzer kan laten onderwijzen. In hetzelfde vertrek worden in den winter de knapen geoefend in 't behandelen van eenvoudige werktuigen. Zomers staan draai- en schaafbank op de speelplaats of in de gymnastiekzaal. Die werk tuigen kosten zamen niet meer dan 30 gulden. De verbinding van schoolvertrek, speelplaats, gymnastiekplaats voor den zomer en gymnastiekzaal is buitengemeen gunstig geslaagd. Deze nette, doelmatige inrigting zal duidelijker spreken dan alle verordeningen te zamen. Een gymnastiekzaal naar 't model der wereldtentoon stelling zal weiuig geld kosten en toch doelmatig zijnze zal gemak-

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1873 | | pagina 3