B u ite n I a n d. ADVERTENTIE N. Benoeming-en, enz. Frankrijk. Duitschland. Spanje. Amerika. Burgerlijke Stand. Gemeente Helder. Burg-er lij ke Stand. Gemeente Callantsoog-. 282ste STAATS-LOTERIj" Marine-Haven Nieuwediep. Hoeksema aldaar, knecht bij den ijzersmid A. E. Stijkel, zou van den logementhouder H. Reining in de Wijkstraat, eenige huizen daar van af, een der omnibussen halen ter reparatie. Ongelukkigerwijze waren de paarden, die reeds een paar jaren voor dien wagen hadden geloopen, hoewel daaraan gewoon, thans niet van ooglappen voorzien. Door een voorbijrijdenden wagen werden de paarden schichtig en vlogen met geweld door de met marktpalen bezette Wijkstraat. Hoeksema, die op den bok zat, deed zijn best de paarden te houden, maar te vergeefs! Met geweld werd de wagen tegen een digt bij zijns moeders huis staanden boom geslingerd, en hij door den schok op de straatsteenen geworpen; het achterste rad van den zwaren wagen ging over zijn rug, een laatste stuiptrekking met de armen ende jongeling was niet meer. Verschrikkelijk gezigt voor zijne moeder, want juist tegenover haar venster werd hij vermorseld. De genees kundige hulp, die dadelijk tegenwoordig was, constateerde slechts zijn dood! De paarden, die doorholden, reden nog eenige marktpalen stuk, wierpen den wagen omver en werden eindelijk tot staan gebragt. Weer eene waarschuwing, dat men toch niet te voorzigtig met paarden kan omgaan. Uit het Noorden des lands meldt men, dat patrijzen aldaar dit jaar schaars zijn te vinden. De broedsels schijnen geheel mislukt te zijn wegens de gure dagen en nachten in het late voorjaar. Hazen treft men meer aan dan andere jaren. Ook bij ons schijnen de bedevaarten meer in zwang te komen. Voor acht dagen trok de zoogenaamde vereeni- ging van den H. Franciscus onder geleide van de Jezuïten naar de O. L. V. te Eoermondverleden Zondag kwam een processie uit Heerlen van nagenoeg 1200 personen een bezoek brengen aan de te Sittard vereerde O. L. V. van het Heilig Hart, terwijl nog processiën verwacht worden van 's Bosch, Maastricht en Aken. In de volgende week vertrekt van Sittard eene processie naar Issoudun, in Frankrijk. Berigten uit Batavia, dd. 19 Julij luiden o. a.: „Het Bat. Handelsblad deelt onder alle reserve het gerucht mede, dat Z. M. de Koning het door den generaal- majoor Verspeijck verzocht ontslag uit de dienst zou hebben verleend. „De heer Eead, onze consul-generaal te Singapore, is hier aangekomen en naar Buitenzorg vertrokken. Hij is vergezeld van zekere Toeankoe Arifin, die Atsjin door kruist heeft." „Te Batavia zijn aangekomen 41 krijgsgevangen Atsjinezen. Het zijn stevig gebouwde lieden met een brutalen oog opslag en een onverschrokken voorkomen. Ook zou, naar men wil, eveneens een sergeant-majoor hier gevankelijk binnengeleid zijn, die geruimen tijd geleden uit zijn garnizoen te Willem I deserteerde, te Deli aan wal stapte, van daar naar Atsjin overstak en gedurende den jongsten oorlog de Atsjinezen tegen onze troepen bijstond." De Groof, die te Brussel met zijn vliegtoestel zou opstijgen, maar wiens poging mislukte, zal nu den 7 Sept. te Luik van eene hoogte van 300 meters de lucht door klieven. De heer P. Visser, thans commies-verificateur van de 1ste cata- gorie te Helmond, is benoemd tot ontvanger der dir. belastingen, in- en uitgaande regten en aceijnsen te Wieringen. Benoemd tot lid vau het Hoog Militair Geregtshof den genera al- majoor op non-act. E. A. Jackson. Met ingang van 6 dezer is tot vice-president van den Eaad van Ned.-Indië benoemd de heer O. van Kees, lid van de Tweede Kamer laatstelijk lid in gemelden Eaad. Benoemd tot commissaris van politie te Amsterdam de heer L. G. Vernee, thans adjunct-comm. van het huis van correctie te Hoorn. Benoemd tot ridder der orde van den Nederl. Leeuwde majoor L. M. E. Wilhelmie, kommandant vau het Koloniaal werfdepot; de heer N. van Khijn, van het korps ingenieurs, mineurs en sap- peurs, werkzaam aan het departement van Oorlog; de heer J. C. Jansen, refendaris bij het departement van Koloniën. Oost-Indië. Ontslagen, op verzoek, eervol, uit 's lands dienst, met behoud van regt op pensioen, de kapt. ter zee bij het Indisch sedentair zeewezen op non-act. J. M. Kuijp, laatstelijk directeur ran het marine-établ. te Soerabaija, en de portier bij dat établ. A. Snellenbrink. Benoemd: bij de gouv.-marinc tot lsten mach., de 2de machinist J. H. de Hoog. Tot 2den maehin., de machin.- leerling 1ste kl. bij de Kon. Ned. marine F. M. Vermeer. Volgens Ia Semaine Financière, zal het gouvernement in staat zijn, den 4 dezer het saldo der oorlogscontributie, ten bedrage van 250 millioen, benevens den verschenen interest, aan Duitschland te betalen. De Fransche academie heeft den 28 Aug. eene zitting gehouden, waarin de belooningen voor betoonde deugd (prijs Monthyon) zijn toegewezen. Een dier prijzen is toe gekend aan zekere wed. Vendevelle, die haar meester, de heer Carafa, 36 jaar heeft gediend met een toewij ding, die zich nimmer een oogenblik heeft verloochend. Haar meester, een grijsaard die te Parijs woonde, werd in Julij 1870, even vóór het uitbarsten des oorlogs, door eene beroerte getroffen, waardoor hij volslagen doof en lam werd, zoodat hij aan het ziekbed gekluisterd bleef, ofschoon hij zijne verstandelijke vermogens volkomen bleef behouden. Die grijsaard nu stierf in Julij 1872, zonder dat hij iets 'e weten is gekomen van de rampen, die Frankrijk sedert 1870 getroffen hadden. Zijne trouwe dienstbode had zoowel den buiten- als den binnenlandschen oorlog, het eerste en het tweede beleg van Parijs, voor hem geheim gehouden. Zij wilde het lijden van den haar zoo dierbaren grijsaard niet verzwaren, door hem bekend te maken metdie verschrikkelijke gebeurtenissen. Yele voorzorgen moest zij daarbij gebruiken, een groote schranderheid ontwikkelen; maar zij slaagde volkomen in haar liefderijk werk. Het feit, zeide de secretaris der academie in zijn rapport, zou ongeloofelijk zijn, indien twee vrienden van den zieke, die leden zijn van de academie van fraaije kunsten, even als de heer Carafa als musicus er lid van was, ons niet persoonlijk de waarheid er van hadden bevestigd. De Progrès du Nord zegt: „Gisterenbragt de Belgische trein te Kijssel een reiziger aan, die aller nieuwsgierigheid wekte. Hij droeg een zwart zijden opperkleed, voorzien van den priesterlijken kraag, 't Was duidelijk zigtbaar dat hij een seintuur droeg, waarin zich twee pistolen bevonden. Zijn schoeisel bestond uit hooge kaplaarzen van verlakt leder en een vilten hoed dekte zijn hoofd. De reiziger droeg een degenstok met gouden knop. 't Was een man van 25 tot 30 jaar, van middelbare grootte; zijn gelaat toonde hardvochtigheid. Te Tourcoing had hij den commis saris van politie, belast met het onderzoeken der paspoorten, geantwoord„ik ben de pastoor Santa Cruz" en tegelijker tijd had hij dit door de noodige bescheiden gestaafd. Hij kwam van Antwerpen, waarheen hij zich, naar men zegt, begeven had, om zich in te schepen; waarheen is onbekend. Na een kort verblijf in de Scheldestad vertrok hij echter naar Eijssel om zich van daar naar Havre te begeven. Uit den trein stappende begaf hij zich, een sigaar rookende, naar het buffet, dronk een glas bier, kocht een Journal des Débats, nam een tweede glas, deed wat sigaren op en na een plaats eerste klasse voor Parijs genomen te hebben, verdween hij onder de menigte in de wachtzaal. De Times houdt het er voor, dat de reis van den Shah van Perzic geen vruchten zal dragen. Dat genoemd blad ditmaal op den Koning der Koningen terug komt, is echter minder ter wille van Perzië dan om den Sultan van Turkije de les te lezen. „Ook hij bezocht Engeland eenige jaren geleden en werd met dezelfde eerbewijzen ontvangen, en," zegt de Times, „wat is het gevolg geweest van zijn bezoek aan Europa, dat het wanbestuur in Turkije nooit zoo erg is geweest als tegenwoordig, 't Was nooit'veel bijzonders, maar de uitspattingen van het gouvernement te Konstantinopel zijn thans verachtelijker dan ooit, men leeft bij den dag, corruptie, verkwisting, enz. zijn scheering en inslag, de interest kan alleen betaald worden door leeningen aan te gaan en alle waarborgen zijn reeds lang verpand." 't Is wel om er over na te denken voor de gelukkige bezitters van Turksche fondsen. Te Woolwich heerscht groote bedrijvigheid tot het gereed maken van al het benoodigde voor den Ashantie- oorlog. Daaronder behoort eene batterij van koperen coehoorn-houwitsersvanls duim, die 12 pond schroot werpen. Aan de Telegraph wordt uit Taschkend, dd. 26 Aug. gemeld, dat, tijdens de afwezigheid van generaal Kaufmann, te Khiwa en in het Khanaat een ernstige opstand is uit gebroken tegen de Eussen. Er zouden 600 opstandelingen ter dood zijn gebragt en de stad Khiwa zou verwoest zijn geworden. Een vreeselijk ongeval, dat aan zes menschen het leven kostte, gebeurde bij den bouw der brug over de Tay, nabij Dundee. De Noord-Britsche spoorweg-maat schappij laat daar eene brug bouwen, de grootste en meest grootsche misschien ter wereld, en wel ter plaatse waar het water vijf kilometers breedte heeft. De werklieden waren bezig aan de fundeering van een pijler op ongeveer 800 meter van den oever, toen het bovengedeelte van den cylinder, waaruit door inpomping van lucht het water was verwijderd geworden, bezweek en het water natuurlijk inbrak. Zes mannen kwamen om, vier bleven als door een wonder behouden. Een knaap redde zich zwemmende en was nog van groote dienst bij de redding van den ingenieur en twee werklieden. Te Munchen is de zoogenaamde wonderdoctor Haubner, uitvinder van de cholera-druppels, van wier wonderdadige werking dagelijks attesten medegedeeld werden, overleden aande cholera. De berigten zijn even verward als altijd; de federale republiek wint veld, de Carlisten winnen veld en eindelijk winnen de insurgenten veld in Carthagena. Volgens de Correspondencia zal de betaling van de coupon in September aanvangen. Men rekene er echter wel op, dat zelfs pen aankondiging in het ofïiciëel orgaan der Spaansche regering geen waarborg oplevert voor de be taling der coupons. Werkelijk heeft, zegt de New-Yorksche correspondent van het Handelsblad, Anna Eliza Young, geboren Webb, voor de Salt-Lake-City eene aanklagt ingediend tegen haar zoogenaamden gemaal. Het volgende is een beknopt verhaal van hare lotgevallen en tevens eene korte opgave van de redenen waarom, en de voorwaarden waarop mevrouw Young XVII de echtscheiding verlangt. Miss Webb werd ongeveer in 1843 (het juiste jaartal heeft zij niet opgegeven) te Nauvoo in Illinois (het vroegere heiligdom der Mormonen) geboren, doch heeft sedert 1848 te Salt-Lake-City verblijf gehouden. In April van 1868 aanvaardde zij de pligten eener 1/54 echtgenoot van den profeet, maar reeds een jaar na de verbindtenis was de liefde van haar gemaal zoodanig bekoeld dat hij haar naar een zijner boerderijen, vier mijlen buiten de stad, zond, om daar door handenarbeid in haar eigen onderhoud te voorzien. Gedurende de vier jaren, welke zij daar door- bragt, werd zij slechts enkele, malen door Brigham Young bezocht en dan steeds met minachting behandeld. De opbrengsten van de boerderij werden door den profeet geïnd, en Anna Eliza moest zich met hare moeder met de armoedigste kleeding en voeding tevreden stellen. In 1872 werd zij door Brigham Young weder naar zijn paleis in Salt-Lake-City overgebragt, van waar zij korten tijd geleden, uit gebrek en uit vrees voor gewelddadige mishandeling, vlugten moest. Zij verklaart, dat hare gezond heid zwaar geleden heeft, doch dat zij uit gebrek aan geld, geen geneeskundige hulp heeft kunnen inroepen. Omtrent den toestand van Brigham Youngs geldmiddelen zegt zij, dat hij, bij een vermogen van 8,000,000 doll. een inkomen bezit van 40,000 doll. per maand. Op grond der bovengemelde grieven verlangt nu Anna Eliza Young: 1. Echtscheiding van Brigham Young; 2. eene som van 17,000 doll., om hare advocaten te betalen 3. dat Young veroordeeld worde de proceskosten te dragen; 4. eene maandelijksche toelage van 1000 doll., zoolang als het proces duurt, om in haar onderhoud te voorzien; 5. eene schadevergoeding of liever eene afkoopsom van 200,000 doll. Het geregtshof heeft op deze eischen den profeet gedag vaard, omvoor de regtbank te verschijnen en voor de aan klagt van mishandeling en de wettigheid der gevorderde schadevergoedingen te regt staan. (De echtscheiding wordt niet behandeld.) De mannelijke Mormonen, of liever de Mormonen van het mannelijk geslacht, noemen de geheele geschiedenis een zwendelarij en eene schandelijke speculatie op den geldbuidel van den profeet. Opgave van af Zaturdag middag tot Dingsdag middag. ONDEKTEOUWD en GETKOUWD: Geene. BEVALLEN: B. C. Krom, geb. Buikes, (Z.). M. E. Mulder, (Z.). C. Gerla, geb. de Eoos, (D.). J. M. Krap, geb. Poesenou, (D.). E. H. Krul, geb. Baan, (D.). G. Faber, geb. Scliellinger, (Z.). S. van Gelder, geb. de Jong, (Z). A. Kleijn, geb. Bakker, (Z.). H. J. van der Kraan, geb. Gorter, (D.). M. M. Meskes, geb. Vinke, (Z.). J. M. de Fauwe, geb. Mathieu, (Z.). A. Bielsma, Steggerda, (D.). J. L. Bomijn, geb. van Giessen, (D.). G. Gerst- hagen, geb. Dee, (Z.). OVERLEDENC. Homburger, 19 jaren. L, J. Kassies, 59 jaren. E. J. Mooij, 30 jaren. A. Komijn, 2 jaren en 6 maanden. C. Loscher, 3 weken. A. E. M. Visscher, 23 maanden. Van 1 tot 31 Augustus 1873. ONDEETKOUWD: Cornelis Vader, weduwnaar van Catharina Kos en Heintje Smit, wonende te Zijpe. GEHHWD: Geene. GEBOEEN: Geertje, dochter van Adriaan Vader en Geertje Kater. Jozef, zoon van Jan Filmer en Maartje Faber. Maria Catharina, dochter van Cornelis van der Oord en Geertje Blom. Aarjentje, dochter van Willem Govers en Trijntje Zeeman. Floris, zoon van Maarten Kruit en Maartje Brouwer. OVEELEDEN: Gerrit Kooij, 4 jaren en 6 maanden, zoon van Immetje Kooij. Grietje de liaan, 52 jaren, echtgenoote van Jan Weij Pz. Vier aangespoelde drenkelingen. V IJ F D El K L Al S 8 El. Eerste lijst: No. 6259 f 1000; No. 3584 400; No. 19942 200; No. 3287, 3472, 3516, 4222, 4530, 7273, 8732. 11428, 12687, 13120 en 15098 ieder 100. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet) ~CL, O co bh> P c O Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Voehtigli. procent, j Toestand van de zee. Stand, j Afw. Stand. Afw. 31 12 wtz. 0.2k. 758.51 - 2.29 17.5 - 1.2 0.73 Vlak. 1 12 zwtz. 10 757.23 - 3.61 18.6 - 0.1 0.88 Golvend 2 8 zw. 5 754.82 - 6.03 16.8 f 0.2 0.80 2 12 zw. 6 755.76 - 5.09 18.0 - 0.6 0.75 Weersgesteldheid r 31 Aug. 12 u. L gtbewolkt, mooiweer. 1 Sept. 12 u. Li gtbewolkt, winderig. 2 Sept. 12 u. idem. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 12 Aug. 31 Aug. Jason. P. A. de Boer. Bat.v.Suez. 16 Staatsraad v. Ewijck. H. Bakker. Batavia. 22 Anna Luc'retia. A. G. Kijnsaardt. Soerabaija. 26 Thorvald. M. Christensen. St. John. 28 Suriname. H. Houtkoper. Parav. Card. 31 ii Pelronella. L. Vliedorp. Soerabaija. 31 ii Anna Sophia. K. Hoekstra. Batavia. 31 Gesiena. J. S. Mulder. Soerabaija. 31 i, Anna Maria. D. W. Aden. Montevideo. Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. Binnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor. Herkomst. 31 Aug. Dagmal. Chr. Haave. van Vliet Co. Taganrog. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Buiten- of Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Carbon. G. Eeston. Newcastle. Steenk. ZurMühlen&Co. Zephyrus. T. Nicholson. Duink.&Goedk. GeorgeSmith.J. Marshall. Sunderland. C. Berghuijs. Vivid. W. Bedingfield. Success. B. James. Seaham. ZurMühlen&Co. Nelson. W. Lesleij. Libra. H. Jorgensen. Wijborg. Hout. Amons Co. MartinLuther. M. Eliassen. Drammen. v. Vliet Co. Herm.deEuiter. L. H.Draijer. Helsingfors. Blikman8cCo. Halfdan. T. Sivertseu. Soderhamn. Amons Co. Carolina. B. Bredensen. Sundswall. Heden beviel van een welgeschapen Zoon SOPHIA VAN GELDER, geboren DE JONG. Nieuwediep, 30 Augustus 1873. Eenige en algemeene kennisgeving. Bevallen van een welgeschapen Dochter H. J. GORTER» geliefde Echtgenoot van G. VAN DER KRAAN. Helder, 30 Augustus 1873. Algemeene kennisgeving. Voorspoedig bevallen van een welgeschapen Zoon OTTILIE HAAPE, geliefde Echtgenoote van G. BUHSE. Nieuwediep, 1 September 1873.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1873 | | pagina 3