Gemeenteraad van Texel. Beweg'ing'en van Zr. Ms. schepen in Netlerl. Oost-Inclië, dato 15 Julij 1873. Burgerlijke Stand. Gemeente Helder. Burgerlijke Stand. Gemeente Texel. Burgerlijke Stand. Gemeente Zijpe. Burgerlijke Stand. Gem. Anna Paulowna. 282ste STAATS LOTERIJ. Marine-Haven Nieuwediep. SCHAGER MARKT van HEDEN. Thurgauer Zeitung houdt de zaak voor eene ongepaste grap van den graveur van den muntstempel, die een Duitscher is, en meent, dat „de Bondsraad weten zal wat hem te doen staat." In Duitsche bladen wordt deze bewering tegengesproken, en verzekerd, dat zelfs het best gewapende oog niet in staat is om op de verdachte plaats een menschelijk aangezigt, laat staan dan bepaalde trekken te onderscheiden. Van 28 op 29 Aug. hebben zich te Weenen en in de voorsteden te zamen 61 nieuwe gevallen van cholera voorgedaan. Naar de Oesterr. Corresp. verneemt, zal de Koning van Italië, te Weenen tegen den 20 dezer arriveeren, en er acht dagen vertoeven. Zwitserland. Jl. Maandag werd te Genève het algemeen congres der Internationale geopend. Er waren dertig afgevaardigden opgekomen, te weten: uit Engeland, Frankrijk, de Elzas, Nederland, België, Italië en Spanje. Tot voorzitter werd benoemd de heer Werriken uit België. Spanje. Don Carlos heeft, in den vorm van een brief aan zijnen broeder don Alfonso van Bourbon, een manifest uitgegeven, waarin over zijne beginselen o. a. het volgende gezegd wordt: „Het Spaansche volk is gehecht aan de decentra lisatie; het heeft ze altoos lief gehad en gij weet, waarde broeder, dat, zoo mijne wenschen vervuld wierden, de gelukkige en edele Baskische provincie, in stede van gelijk gesteld te worden met de andere provinciën, gelijk de revolutionaire partij beoogt, het model zoude worden waarnaar de anderen zouden worden georganiseerd. Er bestaat op dit oogenblik in Spanje een zeer ernstige kwestie, die der financiën. Het tekort is tot een schrikwekkende hoogte gestegen; 's lands productieve krachten zijn niet bij magte het te dekkeneen staatsbankroet staat voor de deur. Ik weet niet of Spanje deze ramp zal kunnen ontgaanmaar zoo mogelijk, zal alleen de wettige Koning dit gevaar kunnen afwenden. Een vaste wil baart won deren. Wanneer het land arm is, dan moeten de ministers zuinig leven; ook de Koning, wien het voorbeeld van Hendrik de Bedelaar voor de oögen behoort te staan. Zoo de Koning het voorbeeld geeft, wordt alles gemakkelijk; opheffing van ministeriën, vermindering van de provinciën, afschaffing van vele betrekkingen, zuivering der administratie, en aan den anderen kant begunstiging van den landbouw, bescherming der nijverheid, aanmoediging van den koop handel. Ik meen het ware en het valsche in verschillende leerstellingen van den tegenwoordigen tijd te kunnen onder scheiden, en daarom beschouw ik het als eene groote dwaling, in Spanje te willen toepassen die handelsvrijheid, welke Frankrijk tegenstaat en door de Yereenigde Staten ver worpen is. Ik ben daarentegen overtuigd dat de nationale nijverheid op eene afdoende wijze beschermd behoort te worden. Bescherming der nijverheid moet onze leuze zijn." Verder wordt in het manifest gezegd, dat don Carlos niets anders beoogt dan het welzijn zijner onderdanen; en hij verzoekt zijnen broeder, „welke het benijdenswaardige voorregt heeft onder den onsterfelijken opperpriester te dienen," den apostolischen zegen des Pausen te vragen voor Spanje en voor don Carlos. Maarschalk Serrano heeft door tusschenkomst van een zijner intiemste vrienden aan den president van het Uit voerend Bewind doen weten, dat hij tot nu toe niet veel gewigt gehecht had aan den Carlistischen opstand en hij het er voor gehouden had, dat die beweging gemakkelijk kon worden onderdrukt. Maar sedert hij als 't ware geleefd had te midden der monarchale zamenzweerders te Biarritz, was hij van oordeel, dat er buitengewone middelen ver- eischt worden, om zijn vaderland te redden. Zijn degen bood hij aan het gouvernement aan, om, in welken rang dan ook de vijanden der vrijheid te bestrijden. Amerika. De commissie der bouwkundige ontwerpen voor de expo sitie, in 1876 te Philadelphia te houden, heeft 43 plantee- keningen voor het hoofdgebouw ontvangen, waarvan tien zijn waardig gekeurd met 1000 dollars te worden bekroond. Al deze ontwerpen worden aan de auteurs teruggezonden, vergezeld van een complete collectie photografische afbeel dingen der bekroonde plans met gedrukten tekst, en de uitnoodiging om aan den tweeden onderlingen wedstrijd te willen deelnemen. Aan den maker van het beste plan zal een belooning worden geschonken van 10,000 dolk, terwijl het ontwerp in eigendom overgaat aan de commissie. Bij het vellen van een bosch in de Miamivallei aan de Ohio, kwam uit een hollen boom een lijk te voorschijn, dat geheel was vergaan, met uitzondering, van een lederen portefeuille, die eenige geel geworden papieren bevatte. Het adres waar zulke portefeuilles en zulk papier te bekomen zijn, was er, helaasniet in vermeld. Daarentegen bevatte het aanteekeningen met potlood geschreven, die, ofschoon moeijelijk te lezen, toch nog konden ontcijferd worden. Uit die aanteekeningen bleek, dat het lijk, bij zijn leven, kapitein Roger van den Burg was geweest, een wapenbroeder van Generaal Washington. Hij werd den 3 November 1761 krijgsgevangen gemaakt door de rood huiden, ontsnapte en verborg zich in een hollen boom. Deze was echter dieper dan hij gedacht had, en toen hij uit zijn schuilhoek wilde komen, waren al zijne pogingen te vergeefs. Hij begreep, dat hij sterven moest. Van den Burg haalde toen zijne portefeuille uit en bragt, elf dagen lang, al zijne gewaarwordingen op het papier. In de nabijheid van Lima en Peru heeft een aard verschuiving plaats gehad, waardoor een deel gronds van 10,000,000 vierk. meters is verplaatst en verscheiden onge lukken zijn veroorzaakt. Een kleine stroom, die door een dal naar Lima vloeide, werd er plotseling door afgedamd en is 109 voet boven den gewonen waterstand gestegen. Er bestaat vrees dat de stroom eerlang zijn hinderpalen zal verbreken en Lima voor een deel zal worden over stroomd. Verschillende steden in Chili hadden groote schade geleden door aardbevingen. Vergadering van Dingsdag 2 September 1873. Afwezig de heeren S. Keijser, C. Reij en W. Hillenius, de laatste met kennisgeving'. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en met eene kleine wijziging goedgekeurd. 1. De Voorzitter stelt aan de orde het installeren der nieuw benoemde raadsleden, en noodigt den heer Bakker uit de betrekking van Voorzitter te willen overnemen hieraan gevolg gevende, worden door den secretaris de eeds-formulieren voorgelezen, waarna de heeren Loman, Langeveld, Mentz, Dros en Vlaming de eeden afleggen en door den heer Bakker worden geluk gewenscht met hunne betrekking'. De Burgemeester zegt den heer Bakker dank, ook namens de overige leden, brengt hulde aan de afgetreden leden, de heeren Koppen en Mantje, en neemt de betrekking van Voorzitter weder op zich. 2. De Voorzitter stelt aan de orde het benoemen van eenen wet houder in plaats van den heer Langeveld, die afgetreden zijnde, niet verlangt herkozen te worden. Met algemeene stemmen op één na wordt de heer Westenberg tot wethouder gekozen, die zich bereid verklaard deze betrekking op zich te nemen, waarop de Voorzitter ZEd. in korte bewoordingen geluk wenscht met zijne betrekking en daarin bevestigt. De heer Westenberg antwoordt op gepaste wijze, dank zeggende voor het in hem gestelde vertrouwen. 3. Wordt overgegaan tot de benoeming van twee ambtenaren voor den Burgerlijken Stand, in plaats van de heeren Loman en Langeveld, die als zoodanig waren afgetreden. Beide heeren worden met meerderheid van stemmen herkozen en verklaren zich bereid die betrekking aan te nemen. 4. De Voorzitter brengt ter tafel eenige provinciale bladen en circulaires. Aangenomen voor kennisgeving. Missive van den heer C. Tijs Zijm, die de benoeming van lid der plaatselijke schoolcommissie verklaart aan te nemen. Aan genomen voor kennisgeving. 5. Wordt op verzoek eervol ontslag verleend aan G. Smit, hulponderwijzer aan de school voor openbaar lager onderwijs te den Burg, ingaande 1 October aanstaande. 6. Wordt op verzoek, wegens vertrek naar elders, eervol ontslag verleend aan den heer A. Blom, als lid der plaatselijke school commissie, onder dankbetuiging voor de door hem bewezen diensten. 7. De Voorzitter brengt aan de orde de benoeming van een hoofdonderwijzer aan de school voor openbaar lager onderwijs aan den Burg, en stelt voor naar aanleiding van het vroeger besprokene het tractement daarvoor thans vast te stellen. Hij stelt voor dit te brengen op f 850. Na eenige discussiën hieromtrent wordt overeenkomstig het voorstel besloten. Daarna stelt hij voor de tractementen der hulponderwijzers te verhoogen en te brengen voor den Burg op f 475 en voor het Oude Schild, Oosterend en de Cocksdorp op f 450 per jaar. Na eenige besprekingen wordt dienovereenkomstig besloten. Wordt verder besloten voor de vacerende betrekking van hoofdonderwijzer aan den Burg op 1 Jan. 1874 eene oproeping van sollicitanten te doen, tot het houden van een vergelijkend examen. 8. De Voorzitter deelt aan de vergadering mede, dat hij niet heeft kunnen voldoen aan de hem opgedragen last om het perceel van den heer W. E. Bok te aanvaarden, tot het daarstellen van een post- en telegraafkantoor, aangezien de heer W. B. Bok, te Koog aan de Zaan, thans heeft verklaard niet genegen te zijn den grond voor die som af te staan, maar daarvoor verlangt f 1200 voor het geheel en f 800 voor de helft. Hij stelt voor hierin niet te tereden, maar het perceel toebehoorende aan D. Keijser, staande op de Steenenplaats aan te koopen en intusschen den heer Inspecteur over de Telegraphie te 's Hage mondeling daarover te spreken of te corresponderen. Dienovereenkomstig wordt besloten. 9. Er wordt gelezen een missive van den heer J. van Putten, te kennen gevende dat hij voor de betrekking van opzigter, het maken van bestekken en begrootingen en het houden van dagelijksch opzigt over de aan te besteden werken en wegen der gemeente eene belooning berekent ad f 300. Na eenige discussie wordt besloten deze zaak aan te houden tot eene volgende vergadering. 10. Er wordt gelezen een rekwest van eenige ingezetenen te Oosterend, verzoekende bestrating der Koeterbuurt. Wordt met het oog op de te doene bestedingen deze zaak aangehouden. 11. De heer K. Bakker zou het wenschelijk achten, ter voor koming van ongelukken, dat op de haven te Oude Schild eenige lantaarns werden geplaatst. Wordt opgedragen aan het Dagelijksch Bestuur om te trachten dit voor rekening der haven te doen bewerkstelligen. 12. De heer Zijm herinnert de Voorzitter aan de betaling der arbeidsloonen, voor het in orde brengen der brandkolken aan den Hoorn. De Voorzitter deelt aan de vergadering mede de vertraging dier betaling. De heer Zijm wordt gemagtigd deze zaak te regelen. 13. De heer Zijm herinnert den Voorzitter aan de stukjes grond achter den Hoorn, waarvan de opmeting reeds heeft plaats gehad. De Voorzitter zegt, deze zaak zoo spoedig mogelijk te zullen regelen.' Niemand meer het woord verlangende wordt de vergadering gesloten. Van Speijk, kapt. N. M. J. Kroef, wachtschip te Batavia. Prinses Amelia, kapt. P. van der Velden Erdbrink, wachtschip te Soerabaija. Roeikanonneerboot n°. 14, luit. 2de kl. F. J. Stok- huyzeu, wachtschip te Samarang. Djambi, kapt. J. P. Koopman, wordt te Onrust gereed gemaakt voor de tehuisreis. Vice- Admiraal Koopman, kapt.-luit. B. D. van ïrojen, ligt te Soerabaija in reparatie. Marnix, kapt-.luit. A. Rietveld, wordt te Onrust gereed gemaakt voor de tehuisreis. Bali, luit. 1ste kl. G. Door man, gest. in de wateren van Menado. Aart van Nes, luit. 2de kl, P. C. Pabst, tijd. komm., ligt te Soerabaija in reparatie. Ardjoeno, kapt.-luit. J. M. Broers, ligt te Soerabaija, zal door de keurings-commissie worden onderzocht. Borneo, luit. 2de kl. II. J. van der Mandele, tijd. komm., ligt te Soerabaija in reparatie. Banka, luit. 1ste kl. H. D. Guyot, vertrekt naar Soerabaija om te repareren. Suriname, luit. 1ste kl. D. G. E. Wolterbeek Muller, gest. in de Z.- en O.-afd. van Borneo. Madura, luit. lste kl. T. C. Gobée, gest. in de W.-afd. van Borneo. Zeeland, kapt. J. van Gogh; Metalen Kruis, kapt. B. H. Kip; Citadel van Antwerpen, kapt.-luit. J. W. Binkes; Watergeus, kapt.-luit. K. C. Bunnik; den Briel, luit. lste kl. H. J. van Broekhuyzen; Maas en Waal, luit. lste kl. L. C. Holtzapffel; Coehoorn, luit. lste kl. C. de Klopper; Schouwen, luit. lste kl. C. P. van der StarjRiouw, luit. lste kl. W. Steffens; Timor, luit. lste kl. C. II. Bogaert; Soerabaija, luit. lste kl. H. W. Walther; Sumatra, luit. lste kl. H. Dyserinck; Admiraal van Kinsbergen, luit. lste kl. H. P. König; blokkeren alle 13 Atsjin. Opgave van af Dingsdag middag tot Donderdag middag. ONDERTROUWDGeene. GETROUWD: J. de Ruiter en H. Groot. P. Nonnekes en A. Boon. W. Grande en M. Sok. H. J. Otten en M. van Steenbergen. BEVALLENJ. C. M. Hattinga Raven, geb. de Groote, (Z.). H. O. Buhse, geb. Haape, (Z.). J. Beukenkamp, geb. Roerdomp, (D.). G. Korenhof, geb. van Wilsem, (D.). OVERLEDENW. van Boom, geb. Schippers, 38 jaren. T. P. Snaphaan, 8 maanden. Van 27 Augustus tot 3 September 1873. ONDERTROUWD en GETROUWD: Geene. GEBORENDirk, zoon van Coruelis Krijnen en Niesje Kuiper. Pieter, zoon van Hendrik Witte en Cornelia de Waard. Elfje, dochter van Jacob Bakker en Hilgen Kooi. Petronella, dochter van Anthonie Meesters en Johanna van der Wal. OVERLEDENIda Trap, dochter van Maarten Trap en Dirkje Roosendaal, 7 dagen. Van 16 tot 31 Augustus 1873. ONDERTROUWD: Jan Biersteker en Maartje Bregmau, weduwe van J. Schrieken. Maarten Vriendjes, weduwnaar van G. Schrijver en Leentje Bakker, weduwe van J. Schrijver. GETROUWD: Gcr'rit van Pelt en Antje Grin. GEBORENPieter, zoon van K. Spaans en G. Braven. Frans, zoon van J. Mosk en T. Maarees. Bregtje, dochter van C. Schrijver en L. Visscher. Klaas, zoon van P. Paarlberg en N. Slot. Catha- rina Anna, dochter van J. Brammer en E. Smunk. Jacob, zoon van W. Breed en A. Delver. OVERLEDENJacob, 7 maanden, zoon van P. Brommer en J. Stins. Jan, 1 maand, zoon van G. Boontjes en N. Jongejan. Dieuwertje Kuiper, 83 jaren, weduwe van H. Out. Simon, 3 jaren en 6 maanden, zoon van S. Spaans en J. Kuijs. Jan Blokland, 63 jaren, echtgenoot van M. Langedijk. Jacob, 4 jaren, zoon van C. Swarthof en G. de Boer. Neeltje, 1 jaar, dochter van K. Noorden en A. de Leeuw. Van 1 tot 31 Augustus 1873. ONDERTROUWD en GETROUWD: Geene. BEVALLEN: T. Langedijk, geb. Bruineman, (D.) E. Hoppe, geb. Ottervisser, (D.). G. Rietvink, geb. Gorter, (Z.). A.Martinus, geb. Kamperman, (Z.) (wonende te Hoogeveen.) A. Wagen, geb. Over, (0.). T. Zwaan, geb. Kooger, (Z.). K. Hagenaar, geb. Knijnsberg, (D,J. C. Meeles, geb. Wardenaar, (Z.), T. Bakker, geb. Kamp, (Z.). OVERLEDENB. Geel, 10 jaren. J. Kooger, 5 jaren. S. M. Hoppe, 12 dagen. A. Kwaak, 2 maanden. E. Bennemeer, 4 jaren. A. Visser, 4 maanden. A. C. Zwaan, 13 dagen. VIJFDE KDA.SSE. Tweede lijst: No. 15338 25,000; No. 7257, 12229 en 16978 ieder ƒ400; No. 1444, 6785, 12909 en 16739 ieder 200: No. 2817, 16806 en 17004 ieder 100. Derde lijst: No. 2819, 5091, 13701 en 18563 ieder ƒ400; No. 5334, 8030 en 14409 ieder/200; No. 394, 3875, 4793, 5429, 6704, 8841, 10076, 14264,17974 en 18436 ieder 100. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet) <o cn Tren. i Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh.! procent. J Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 3 12 wzw. 0.8k. 759.09 - 1.28 16.8 - 1.7 0.89 Slecht. 4 8 wnw. 0.7 760.33 - 0.05 15.2 - 1.1 0.78 it 4 12 wtn. 3.5„ 760.51 f 0.13 15.9 - 2.5 0.75 ir Weersgesteldheid- 3 Sept. 12 u. Losbewolkt, mooiweer. 2 Sept. 8 u. Zwaar- en losbewolkt. 2 Sept. 12 u. Losbewolkt, mooiweer. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 16 Aug. Staatsraad v.Ewijck. H. Bakker. Batavia. 22 Anna Lueretia. A. G. Rijnsaardt. Soerabaija. 26 Thorvald. M. Christensen. St. John. 28 Suriname. H. Houtkoper. Parav. Card. 31 Petronella. L. Vliedorp. Soerabaija. 31 Anna Sophia. K. Hoekstra. Batavia. 31 Gesiena. J. S. Mulder. Soerabaija. 31 Anna Maria. D. W. Aden. Montevideo. Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. Binnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor. Herkomst. 2 Sept. Pacific. C. Johnson, van Vliet Co. New-York. 3 Ellsworth. F. Bruseh. Akyab. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Buiten— of Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. HelmePark. H. B. Barcham. Batavia v.Suez. Stukg. ZurMuhlen&Co. Egidia. II. J. Basberg. Helsingfors. Hout. Amons Co. Deodata. S. Andersen. Kotka. van Vliet 8c Co. Mindet. O. E. Olsen. Soderhamn. Amons Co. Apollo. E. Stephanson. Sundswall. Blikman 8c Co. Waldridge. .1. Douglas. Neweastle. Steenk. üuink.&Goedk. PER TELEGRAAF. 8 Paarden f 70al50 Ossen - a Stieren - 65a200 51 Gelde-Koeijen - 122a324 Kalf-Koeijen - 150a248 Vaarzen - 120al40 Hokkelingen - a 7 Nucht.Kalveren - 15a 25 VetteRammen - a 846 Schapen - 16a 39 Lammeren f 18 a 22 5Bokk. en Geiten - l^a 10 29 MagereVarkens- 16 a 22 Biggen - 6 a 8 Eenden c. a 90 Kippen - 10 al75 Boter per kop -105 a Kaas per K.G. - 35 a 45 Kip-Eijeren per 100 -330 a350 Eend-Eijeren a

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1873 | | pagina 3