1873. N°. 108. Zondag 7 September. 31 Jaargang. BEKENDMAKING. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: MOLENPLEIN, N°. 163. IIEUERSCHE EN NtEUWEDIEPER (OIRWT „Wij huldigen het goede." Verschijnt Dingsdag-, Dondebdag- en Zatubdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaalf 1.30. franco per post - 1.65. Prijs der Advertentiën Yan 14 regels 60 cent, elke regel meer 15 cent. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. VERTREKDAGEN DER BRIEVENMAILS Naar Oost-lndië: via Triëst 16 Sept. 's avonds 6 u. 25 m. u Marseiüell Sept., 's avonds 6 u. 25 m. Brindisi 8 Sept., 's avonds 6u. 25 m. i, Curagao en Suriname, 16 Sept.. 's morg. 6 u. 25 m. Kaap de Goede Hoop, via Southampton: 13 Sept., 's morg. 6 u. 25 m. De BURGEMEESTER der gemeeDte HELDER, brengt ter voorkoming van ongelukken ter openbare kennis, dat op een der dagen van de volgende week, bij gunstige gelegenheid, door de bemanning van Zr. Ms. Raderstoomschip „VALK" op het zeestrand bewesten Kaaphoofd, eenige exercitieworpen met de mortier van 12 cM. zullen worden gedaan. Helder, De Burgemeester voornoemd, 6 September 1873. STAKMAN BOSSE. Binnenland. HELDER en NIEÜWEDIEP, 6 September. De mailboot Prins Hendrik, kapt. E. Oort, isjl. Donder dag ochtend ten 9 ure, van Batavia naar hier vertrokken, met volle lading en een aantal passagiers, benevens 74 soldaten. Naar men met zekerheid verneemt, zoo meldt men uit 's Hage aan de Haarl. Crt., is de heer van Lijnden van Sandenburg bijkans gereed met de taak tot Kabinets formatie, hem door Z. M. den Koning opgedragen. Hoewel onderscheidene personen worden genoemd voor de ver schillende portefeuilles, en waaronder er zijn, die door den heer van Lijnden in de laatste dagen geraadpleegd of uit- genoodigd zijn om deel van het nieuwe Kabinet uit te maken, zoo kunnen nog niet met voldoende zekerheid be paalde personen worden genoemd. Evenwel verneemt men, dat voor de portefeuille van Koloniën de heer van Lijnden zich heeft gewend tot den oud-raad van Indië van den Bossche, die in de provincie Limburg woonachtig is. Met dezen zou het kabinet voltallig zijn en de voordragt aan Z. M. spoedig geschieden. De Staatscourant van 5 dezer behelst een bij de regering ingekomen uitvoerig rapport van Zr. Ms. Raad van Legatie te Londen over de oorzaken van de laatste duurte der steenkolen in Engeland. De vraag, of de duurte der steenkolen moet beschouwd worden als een natuurlijk gevolg van de vrije werking der oeconomische regelen van vraag en aanbod, wordt beves tigend beantwoord en dit verschijnsel wordt vooral aan meerder verbruik in het buitenland toegeschreven. Voor de 100 plaatsen, die op de Koninklijke Mili taire Akademie te Breda open waren, hebben zich slechts 32 adspiranten aangebodenen van dezen hebben niet meer dan 18 aan het examen voldaan, als: 4 voor de infanterie, 1 voor de kavallerie, 5 voor de genie, allen voor Indië; 3 voor de kavallerie en 5 voor de genie hier te lande. Men meldt aan de KI. Crt. dat generaal Verspijck zal deelnemen aan de tweede expeditie tegen Atsjin. Beroepen te Nijmegen ds. W. Kijnders, te Alkmaar; te de Wilp (classis Groningen) de heer M. Wassenaar, pred. te Oude Schild op Texel. Bedankt voor het beroep naar Marken door ds. K. G. J. Wieringa, pred. te Hoorn op Texel. Voor den bouw van een boothuis in de duinen ten behoeve der Noord- en Zuidhollandsche reddingmaatschappij te Texel, hebben itigeschreven de heeren Reijer Daalder te Texel voor f 3550.50; Gebr. Moorman te Helder voor f 2689 en J. van der Kloot te Texel voor f 2535. Als een bijzonderheid mag van Texel bërigt worden lat in de raadsvergaderig van jl. Dingsdag als lid is geïn stalleerd de heer P. Langeveld, die binnen eenige dagen zijn 89ste levensjaar zal intreden, en nog lust en kracht gevoelt genoemde betrekking te aanvaarden en tot welzijn tan zijn medeburgers mede te werken, na reeds 46 jaren als raadslid groote diensten aan Texel te hebben bewezen. Het beurtschip van Wieringen naar Alkmaar isjl. Dings dag namiddag op de Zuiderzee omver gewaaid en gezonken. De vier opvarende personen, die in een zeer liagchelijke positie verkeerden, zijn door een in de nabijheid liggende tjalkschipper gered. Van de lading, voor het meerendeel ®it tarwe bestaande, zal, indien het weder gunstig blijft, nog een gedeelte, hoewel zwaar beschadigd, gered kunnen worden. Men meldt ons uit Wieringerwaard, dd. 4 Sept: „Maandag jl. had een bijna GOjarige arbeider van een landbouwer alhier de onvoorzigtigheid, om gedurende liet dorschen zijn hand te ver in de machine te voeren, met het ongelukkig gevolg, dat dezelve geheel verbrijzeld werd. Op den laten avond van dien dag werd nog tot de ampu tatie van den arm besloten, welke kunstbewerking door den heer Haremaker met goed gevolg verrigt werd." De heer E. M. van Mattemburgh, rijksontvanger der belastingen te Hoorn, vierde den 3 dezer zijn 40jarige dienst bij het Rijk; hij ontving bij die gelegenheid van verschillende zijden blijken van hoogachting en belangstelling. Jl. Donderdag morgen sloeg te Hoorn de bliksem in den windhontzaagmolen „de Rob," behoorende aan den heer J. Bloem, zonder brand doch wel belangrijke schade' te veroorzaken. De molen is tegen brandschade verzekerd.Te Purmerend is dien middag ten ongeveer 1 ure de bliksem uit eene waarschijnlijk boven de Rijp en omstreken (1| uur gaans van daar) ontlastende donderbui langs den telegra-af draad in het telegraafbureau geslagen en heeft daar een der beide toestellen voor 't oogenblik geheel onbruikbaar gemaakt, daar enkele deelen zijn verbrand en een gedeelte der machine is gesmolten. Verdere ongelukken zijn daar door niet veroorzaakt. De bliksem is waarschijnlijk door do verdere geleiding in den grond gegaan. Dienzelfden dag is de bliksem geslagen in de korenbergen van de hoeve genaamd „de ijzeren boerderij" nabij Nieuw-Vennep (Haar lemmermeer). Het woonhuis en de stal zijn behouden gebleven, doch de schade aan verbrand graan moet ruim f 30,000 bedragen. Te Haarlem is het Evang. Luth. weeshuis getroffen, zonder dat evenwel brand werd ver oorzaakt. Ook is het huis van den manufacturier Griindeman aldaar getroffen en eenigzins beschadigd. Tijdens het on weder boven Leiden woedde, is het academisch ziekenhuis getroffen, eveneens zonder ernstige gevolgen. Dienzelfden middag is te Zaandam in den pelmolen St. Pieter de bliksem geslagen, zonder echter brand te veroorzaken, doch de schade aan de fabriek is belangrijk en de verwoesting bijna onbegrijpelijk. De uitslag der jl. Woensdag te Krommenie gehouden verkiezing van een hoofdingeland voor het bestuur van den Hondsbossche, in het 2de district (hoofdplaats Krommenie), is, dat eene herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren H. Stant, te Wormer, die 55, en D. Knijper Plan- teijdt, te Uitgeest, die 39 stemmen verkreeg. Er zijn 142 geldige stemmen uitgebragt. Jl. Dingsdag heeft de verpachting plaats gehad van het regt tot het ophalen van beer, asch en vuilnis te Zaan dam, op do bezwarende voorwaarden eenigen tijd geleden door den raad vastgesteld. Er is slechts één inschrijvings- billet ingekomen en wel van de heeren Kaan en Spaans, gefortuneerde grondbezitters te Wieringerwaard en te Bar- singerhorn. De eerste 7 jaren bieden deze inschrijvers f 500, en voor het tweede zevental jaren' f 1000 aan. Aangezien zij eene kleine wijziging in de voorwaarden verlangen, zal de raad moeten beslissen. Neemt deze de inschrijving aan, dan is het met 1 April a. s. verboden faeces te laten vloeijen in het water. Die de zich in die gemeente bevindende walgelijke slooten kent, zal zulk een maatregel allezins toejuichen. En niet minder de inschrijvers, die ten volle beseffen de waarde van het tweeregelig rijmpje Mest op het land Is geld in de hand. (Arnh. Crt.) Zooals reeds gemeld is, zal van 26 tot 30 dezer de algemeene tentoonstelling plaats hebben der Hollandsche Maatschappij van Landbouw, in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam. Het gelijktijdig invallend 25jarig bestaan der afdeeling Amsterdam zal haar luister bijzetten. Behalve het hoofdbestuur en het bestuur der afdeeling heeft zich eene commissie gevormd voor de feesten, be staande uit de heeren C. A. A. Dudok de Wit, N. Wafel bakker en G. F. Westerman. Het programma omvat o. a. het volgende: De opening der algemeene tentoonstelling zal plaats hebben Vrijdag den 26sten teil 12 ure; Zaturdag 27 ten toonstelling van paarden en vee op de veemarkt van 113 uur; Zondag 28: bezigtiging der tuinen van het genootschap Natura Artis Magistra, waar dien dag toegang hebben al de leden der Hollandsche Maatschappij van Landbouw met eene dame, op vertoon van hun diploma; Maandag 29: Algemeene vergadering ten 12 ure in het Paleis voor Volksvlijt, daarna ten 5| uur gemeenschappelijke maaltijd in het Amstel-HotelDingsdag 30: tentoonstelling van honden en pluimgedierte van 113 ure in den tuin van het Paleis voor Volksvlijt; harddraverij van paarden van zessen klaar, in de Plantage Middellaan. Tot sluiting der feesten groot vuurwerk in den tuin van 't Paleis. Gedurende deze vijf dagen, dagelijks des morgens en des avonds muziekuitvoering in het Paleis. Bij genoegzame deelneming Woensdag 1 October togt per stoomboot van de heeren Goedkoop, naar Zaandam en het Noordzeekanaal. Door welwillende beschikking van de besturen dier inrig- tingen hebben de leden persoonlijk, op vertoon van hun diploma, vrijen toegang gedurende de dagen der tentoon stelling op de terreinen der Kon. Ned. Tuinbouw-Maat- schappij Linnaeus; en tot de drie Sociëteiten „Groote Club," „Arti et Amicitia" en „Zeemanshoop." Aan deze tentoonstelling is nog eene loterij verbonden, tegen een gulden per lot, waarvan de trekking zal plaats hebben op Maandag 6 October ten 12 ure, in het stadhuis aldaar. Als prijzen zijn reeds aangekocht de met de eerste prijzen bekroonde: graanmaaijer, grasmaaijer, hooischudder en hooihark. Men schrijft uit Amsterdamdd. 1 September aan de Asser Crt. „De zaak der sigarenmakers loopt ook hier ten einde. In den loop dezer week gaat de fabriek van den heer Lioni, bestaande uit circa 40 a 50 personen, weder den arbeid hervatten, tegen voorwaarden als waarop ook deUtrechtsche sigarenmakers aan het werk zijn gegaan. Slechts een drietal werklieden van die fabriek blij ven weigeren. Niette verwonderen is het, of meerderen zullen nu volgen. Ook zal er dan nevens den Nederlandschen Sigarenmakersbond een nieuwe vereeni- ging van sigarenmakers, in vorm gelijk aan de Utrechtsche, ontstaan. Tevens zullen nog éénmaal de afgevaardigden van verschillende vakvereenigingen alhier zich als commissie van verzoening tusschen de nog onwillige fabrikanten en gezellen vormen en ten slotte is er nogmaals een zamen- komst van fabrikanten en bestuurders van den Nederl. Sigarenmakersbond tegen 15 September vastgesteld. Of dit laatste op 15 September nog wel noodig zal zijn wordt betwijfeld. Waarschijnlijk zal wel een klein getal werkstakers den Ned. Sigarenmakersbond blijven handhaven en dat kleine getal zal dan, voor zich zeiven arbeidende en verkoopende, het aantal kleine baasjes met een paar dozijn vermeerderen. Naar mijit berekening is aan de werkstakers f 25,000 a f 30,000 ondersteuning verstrekt. De diamantslijpers en de Engelsche en Duitsclie vereenigingen hebben die gelden voornamelijk gegeven." Te Amsterdam overleed dezer dagen de heer W. J. Jolly, in leven gepensioneerd schout-bij-nacht. Door het personeel der rijks-telegrafisten te Amsterdam is een adres, voorzien van 81 hunner handteekeningen, aan Z. M. den Koning opgezonden, klagten bevattende betref fende onvoldoende bezoldiging. De heer Oscar Carré zal in den aanstaanden winter met zijn circus en het geheele thans in Weenen werkzame personeel, voorstellingen geven in een circus, dat in den tuin van het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam zal worden opgeslagen. Jl. Zaturdag avond is even buiten Haarlem een meisje, dat van een familiepartij huiswaarts keerde, door een mans persoon, die haar scheen te hebben gewacht, met een mes verwond geworden. De dader heeft zich voor de gevolgen zoo bevreesd gemaakt, dat hij zich heeft verdronken; zijn lijk is Maandag onder de gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude uit het water opgehaald. Jl. Donderdag avond is, na eene korte ongesteldheid, te 's Hage overleden dr. M. Hoek, hoogleeraar in de wis- en natuurkunde aan de hoogeschool te Utrecht. De Nederlandsche Vereeniging tot het verleenen van hulp aan zieke en gewonde krijgslieden in tijd van oorlog, zal den 17 dezer, des voormiddags ten 11 ure, in het lokaal Diligentia te 's Hage haar algemeene vergadering houden. Behalve de gewone werkzaamheden van administratieven aard zullen dan in behandeling komen: a. een mededeeling van het besluit van het hoofdcomité op het voorstel-Perk, in de algemeene vergadering van 1871 aan het hoofdcom- mité ter overweging gegeven; b. een voorstel van het comité te Gorinchem, bedoelende een verdeeling der goederen in het centraalmagazijn geborgen, onder de com- mités, overeenkomstig derzelver behoeften, in zoover namelijk als het hoofdbestuur oordeelt, dat de tijdsomstan digheden een opruiming toelaten; dit voorstel staat natuurlijk in naauw verband met de te nemen beslissing over de bestemming der goederen in het centraalmagazijn; e. een voorstel van het comité te Utrecht: „proeve van een algemeen reglement voor de comités van het Roode Kruis," bij missive door het bestuur van het Utrechtsch comité aan de besturen der comités gezonden. (D.) Het „Hotel de 1'Europe" te 's Hage, dat bij openbare veiling f 50,000 opbragt, is voor eene som van f' 61.000 overgegaan in handen van den kastelein in den Zoölogisch Botanisclien tuin, H. J. Bongers. Een heer, jl. Dingsdag te één uur bij het aankomen van den Rotterdamschen trein te 's Hage den Stationsweg passerende, ontdekte dat een vrouw, met een kind in de armen op het trottoir gezeten, hevig beefde. Hij sprak haar aan, doch ontving geen antwoord: de arme vrouw was ongesteld. De onbekende heer haalde water en brood in een naburige woning en nu bleek de vrouw door geeuw honger te zijn overvallen. Vreeselijk lot! Een weduwe, moeder van drie kinderen, te Rotterdam woonachtig, die naar Leiden geloopen was om hulp te vragen bij haar

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1873 | | pagina 1