België. Frankrijk. Engeland. Buitscklaiid. Zwitserland. Amerika. Spanje. Btiro-erlijke Stand. Gemeente Helder. w< Marine-Haven Nieuwediep. inconveniënt echter bestaathet togt op enkele punten vreeselijk, en ik sta er niet voor in, dat niet enkele bezoekers en vooral dames, hun kunstgenot met een flinke verkoud heid zullen moeten bekoopen. Gisteren ten 2 uur 15 min. is de Koning de groote zeesluis doorgevaren. De opening der haven- en kanaal- werken is dus thans een feit. Groot is de geestdrift der talrijke vreemdelingen en inwoners van Vlissingen. In den loop van den dag heeft Z. M. de troepen voor Atsjin geïnspecteerd. Gisteren avond zou de stad geïllumineerd zijn. Buitenland. Te Luik heeft zich onlangs het volgende voorgedaan. Een vrouw had haar echtgenoot uit de kroeg gehaald en bragt hem naar huis. De man wist geen beter middel om aan de handen zijner dierbare wederhelft te ontsnappen, dan zich te verdrinken. Hij sprong in de Maas. Zonder de hulp van een moedig burger, de heer van Moll, zou hij gewis verdronken zijn. Deze sprong mede te water en haalde den ongelukkige op het drooge. Maar naauwelijks had de geredde vasten grond onder de voeten, of hij wierp zich op zijn redder en gaf hem een geducht pak slaag. De politie kwam tusschenbeiden en nam den ondankbare in hechtenis. Hij is tot eene boete veroordeeld en daarop in handen gesteld zijnervrouw. Het volgende wordt medegedeeld nopens den uitslag der werkzaamheden van de krijgsraden, die zitting hebben gehouden van de onderdrukking der Commune tot heden. Van de 50,000 zaken, over welke die raden moesten be slissen, blijken 9200 te gering te zijn geweest voor een formeel onderzoek en zijn dus teruggenomen. In 23,500 gevallen is na voorloopig onderzoek afgezien van verdere behandeling; zij werden verklaard geen reden tot vervolging op te leveren. In 9600 gevallen is na formeele instructie en defensie vonnis geveld en 2750 beschuldigden zijn bij verstek veroordeeld; 2300 gevangenen zijn vrijgesproken. Er blijven nu nog 2700 zaken ter afdoening over en deze zullen vóór het einde van het jaar afgedaan zijn. Victor Hugö wordt wel zwaar beproefd in zijne familie. Zijn eenig overgebleven zoon Francois Victor Hugo ligt op het uiterste. De grijze dichter heeft twee jaar geleden ook een zoon verloren; een zijner dochters die met Vaequerie getrouwd was, is verdronken; eene andere dochter is vroeger overleden en ook heeft hij een derden zoon verloren. Verscheidene leden van het Fransche wetenschappe lijke Genootschap hebben in het laatst der vorige week, te Lyon, onder leiding van den aerenaut Poitevin, eene opstij ging beproefd, die goed geslaagd is, maar waarvan de afloop het door de geleerden op hunnen uitstap ondervonden genot tamelijk vergald heeft. Nadat men in minder dan twee uren tijds, dank zij een sterken zuidwestenwind, eene breedte van 200 kilometers had doorloopen, is, in den omtrek van het fort des Rousses, in de Jura, tot deneder- daling besloten, die echter, tengevolge van een aan de veiligheidsklep onstaan gebrek veel sneller heeft plaats gehad dan de heer Poitevin gewenscht had. Van de vijf Fransche en Italiaansche congresleden, die met den lucht reiziger in den mand hadden plaats genomen, heeft vooral de oudste hunner, de heer Martins, deken van de genees kundige faculteit te Montpellier, zware kneuzingen bekomen. De aëronaut Poitevin is er het best van allen afgekomen, Te Parijs zal eerstdaags een prachtuitgaaf der vier evangeliën verschijnen, die alles overtreffen zal wat ooit door de Fransche pers is voortgebragt. De 128 groote platen, waarvan de landschappen naar de natuur in het oosten geteekend zijn en waaraan de teekenaren 9 jaren besteedden, zijn door 16 der voornaamste graveurs in uit voering gebragt, die er 11 jaren aan werkten. Aan de letters is de uiterste zorg besteed en de tekst wordt opge luisterd door kapittel-vignetten, initialen en slot-vignetten, uit symbolische figuren en ornamenten, die de hoofdbeteekenis der hoofdstukken weergeven. Hieraan werd 7 jaren gewerkt en met de gravure waren 6 graveurs 8 jaren bezig. In Bossuets werken vindt men, in duizenden stukken verdeeld en verspreid, eene uitstekende vertaling der evangeliën. Deze is zorgvuldig verzameld en tot een geheel vereenigd. Een rekent dat deze onderneming den uitgevers, de firma Hacliette, op circa een millioen frs. te staan komt. Naar men berekent, zijn er sedert 't overlijden van den Prins Gemaal (die aan typhoïde koorts bezweek) door dezelfde ziekte in 't Vereenigd Koningrijk niet minder dan 500,000 personen ten grave gesleept. Met 't oog op dit feit veroorlooft zich de Pall Mali Gazette (zeker niet ten onregte) een bitteren uitval tegen het regeringsbeleid van de laatste jaren, dat, hetzij onder liberale of onder conservatieve vlag, zich zoo weinig bekreunde om den openbaren gezondheidstoestand. Candidaten bij de aanstaande verkiezingen, zegt de Gazette, mogen 't wél bedenken, dat op dit oogenblik niet „de emancipatie van den arbeid," of ,,'t onregt jegens Ierland," of „bezuiniging", of „uitbrei ding van 't kiesregt" bij 't publiek 't zwaarst weegt, doch eene veel gewigtiger kwestie: eene kwestie van leven en dooddie van sanitaire hervorming. De staat van zaken is ondragelijk geworden. Onze lucht blijft bedorven, ons water blijft besmet, onze spijzen en dranken worden met den dag méér vervalscht, en noodelooze ziekte en dood sluipen in allerlei vormen onze woningen binnen. Geen wonder, dat 't volk zooveel onverschilligheid of minachting aan den dag legt voor groote politieke vraagstukken zoolang 't grootste vraagstuk van alle, hoe te leven en gezond te blijven, door onze wetgevers ad calendas Graecas Verschoven wordt. Naar de Londensche Globe verneemt, is het stoomschip Murillo thans weder in de vaart tusschen Antwerpen en Spanje, maar bevindt de stuurman van dat schip, die daarover gezag voerde toen het de Northfleet overzeilde, zich nog steeds in hechtenis. M aar zijn de Internationalen vraagt de Times. Zij moesten te Genève zijn, waar hun zesde congres gehouden wordt, maar zij zijn er niet. Van alle bekende leiders van 1866 vindt men er slechts twee. Waar zijn de anderen? Zeven jaren zijn niet voldoende om een aantal bekende mannen te doen verdwijnen. En toch zijn zij verdwenen. Men moge het congres te Genève het zesde noemen, feitelijk is het 't eerste van eene nieuwe vereeniging, over welker doel en beginselen wij nog niet ingelicht zijn. Het oor spronkelijke doel van de Internationale was een „solidariteit" van den arbeid tot stand te brengen en door eene algemeene vereeniging de werklieden tegen de concurrentie van hunne kameraden in het buitenland te beveiligen. De organisatie ging uit van mannen, die zich lieten leiden door theoriën, die althans vooreerst niet te verwezenlijken zijn. De Parijsche Commune streefde er naar. Maar de lessen der Commune zijn niet geheel vruchteloos gebleven en de Internationale vindt zich in geheel andere omstandigheden geplaatst; wij hopen, dat zij een beteren weg in zal slaan. Congressen echter, waar door onbevoegden veel en heftig over onop losbare kwestiën wordt gepraat, kunnen onmogelijk eenigen stand voordeel aanbrengen. De correspondent van de Times deelt thans mede op welke wijze de Carlisten in hun oorlog gebruik maken van petroleum. Deze ontvlambare vloeistof wordt door de soldaten in een brandspuit gepompt en dan met een slang gespoten op het dak van het belegerd gebouw; als dit geheel ver zadigd is, wordt het beschoten met gloeijende kogels en een onbluschbare brand breekt uit. De koningsgezinden maken hiervan slechts gebruik als laatste hulpmiddel, en zij verontschuldigen zich deswege met hun gebrek aan artillerie. Te Wismar, in het groothertogdom Mecklenburg— Schwerin, wonen zeven barbiers, die te zamen tot nog toe een gild uitmaakten, waaraan van ouds het privilegie was verbonden, dat er buiten hen geen andere barbiers mogten zijn en dat bij overlijden van een der zeven aanwezige leden, de zoon of een ander nabestaande het bedrijf mogt overnemen. Het stedelijk bestuur heeft evenwel begrepen, dat het eindelijk tijd werd om die verouderde instelling af te schaffen en na langdurige onderhandeling hebben de barbiers zich hiertoe ook bereid verklaard, tegen eene schadevergoeding van 300 thaler ieder. Men wenschte wel dat het landsbestuur insgelijks kon besluiten om vele verou derde, tegenwoordig zeer nadeelige instellingen uit den weg te ruimen. Tot nogtoe schijnt het evenwel den moed niet te hebben om met den Hercules-arbeid in dien Augias stal een begin te maken. Met de taxatie der juweelen en andere kostbaarheden van wijlen hertog Karei van Brunswijk is jl. Donderdag te Genève een aanvang gemaakt. De taxateurs verklaarden dat hun werk in de eerste vier of vijf dagen niet zou kunnen afloopen. Zij vonden alles in de strengste orde gerangschikt. Voorloopig konden zij alleen zeggen, dat zij in de verzameling wel een grooten zwarten diamant van veel waarde hebben aangetroffen, die echter alleen voor een museum geschikt zou zijn, en ook wel een diamant van 60,000 en een van 20,000 fr., maar dat, naar het zich liet aanzien, er overigens geen enkel edelgesteente van boven de 1000 fr. in de collectie te vinden zal zijn. Bij het opmaken van den inventaris in de apartementen heeft men een aantal stukken gevonden uit eene correspondentie tusschen den hertog en Keizer Napoleon. Volgens de Swiss Times heeft zich te Genève een aspirant aangemeld voor de nalatenschap van den gewezen hertog Karei van Brunswijk. Het is een jong Franschman, die beweert een kleinzoon van den overledene te zijn. Naar zijne opgave zou de hertog gehuwd zijn geweest met eene dochter van den Engelsclien admiraal Shorpe en uit dit huwelijk eene dochter zijn geboren, maar zou de hertog, toen dit meisje den ouderdom van 18 jaren had bereikt, haar te gelijk met hare moeder hebben verstooten. Kort daarna zou de dochter met een Fransch edelman zijn gehuwd en uit dit huwelijk zou de aspirant geboren zijn. Hij had reeds dadelijk na het overlijden van den hertog aanzoek gedaan om, gelijk men het daar noemt, als „eerste rouwdrager" de hem toekomende plaats bij den lijkstoet in te nemen; doch daar niemand iets van hem of van het beweerde huwelijk wist, werd hem dit ten stelligste geweigerd. Gelijk men weet, waren de kisten waarin de kostbaar heden van den overledene werden bewaard, voorzien van lettersloten, die niemand kon openen, doordien alle pogingen om de ringen zoodanig aaneen te sluiten dat de daarop gegraveerde letters het geheime woord vormden, waren mislukt, waarna het geheim eindelijk door een vertrouwde van den hertog werd openbaar gemaakt. Volgens nader berigt nu waren het de drie woorden: Nice est mort. Te Ziirich worden pogingen aangewend om eene vereeniging op te rigten, wier leden zich moeten verbinden om bij testamentaire beschikking te bepalen, dat hun stoffelijk overschot niet mag worden begraven, maar moet worden verbrand. Naar men zegt, vindt het denkbeeld meer bijval dan men had vermoed. Het wordt vooral ondersteund door het dagblad te Andelfingen, op grond dat het in 't belang der algemeene gezondheid en financiën is, de begraafplaatsen te doen verdwijnen, en ten tweede dat het voor nagelaten betrekkingen een hoogst aanstootelijk denkbeeld blijft, dat de beenderen hunner geliefde dooden bij het ruimen der graven ergens in een afgelegen hoek op een hoop worden geworpen; het blad acht het veel beter de ascli van een afgestorvene in een urn te bewaren. Babij Arichah op het eiland Cap-Breton hebben 56 schepen schipbreuk geleden. a CL 1 o vU CfJ p Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. 1iP'a ■+J O LC e-> O O Toestand van de Stand. Afw. Stand, j Afw. zee. Een blok huizen op de Plaza Vapor te Havana is afgebrand, naar men meent, tengevolge van kwaadwilligheid, immers de brand is aan de vier hoeken tegelijk uitgebroken. De ramp heeft aan 20 personen het leven gekost en een schade van 8 milioen dollars veroorzaakt. Verschrikkelijke tooneelen hebben zich bij den brand voorgedaan. Uit Madrid wordt onder dagteekening van 1 dezer aan de Indépendance geschreven: „De dagbladen deelen een ernstig feit mede. De kommandant van een Duitsch fregat heeft bij zijne aankomst te Escumbrera de Amerikaansche, Engelsche en Italiaansche escaders doen salueren en den bevelhebber van elk escader aan boord een bezoek gebragt. Maar ten opzigte van de Fransche schepen en den Fran- schen bevelhebber heeft bij noch het een noch het ander gedaan, en wel op grond van eene innige verstandhouding tusschen de officieren der Fransche marine en die der opstandelingen." Ter vermijding van een langdurigen oorlog is Castelar voornemens 150,009 man van de reserve des legers en 500,000 man der militie onder de wapenen te roepen, met het doel het tooneel des oorlogs te bezetten. Men gelooft dat hij door dezen maatregel in den aanstaanden winter den krijg zal kunnen ten einde brengen. De Carlisten, die, in weerwil van voorgewende overwinningen in het noorden, slechts in staat zijn tot schermutselingen van weinig beteekenis, houden geen belangrijke plaats bezet. In Biscaye hebben de Carlistische overheden bij openbare aankondiging gelast, dat ieder die de mis niet bijwoont de geeselstraf zal ondergaan. Serano, Bregua en Olozaga zijn Zondag te Madrid aangekomen. Sagasta wordt heden verwacht. Een correspondent van de Times schrijft over de Carlisten en de kansen van don CarlosEen soldaat wordt als uitgerust beschouwd, wanneer hij wapens, 60 patronen, levensmiddelen voor één dag en een tweede hemd heeft. In het marcheeren zijn dc Carlisten onovertreffelijk, daar zij dikwijls 24 Engelsche mijlen in 6 uren afleggen, zonder dat men eenige vermoeidheid bij hen bespeuren kan. Hunne rantsoenen zijn dan ook zeer ruim: zij krijgen een pond vleescb, een pond brood, twee pinten wijn en bovendien nog een reaal (12J cent) soldij. De officieren krijgen niet zooveel traktement als die der republikeinen, maar zij hebben ook zooveel niet noodig. Het hoofdgebrek van deze krijgslustige vrijwilligers is hun tegenzin in het geregeld exerceeren en dienst doen, en daar de generaals wel weten, dat een ai te strenge tucht de gelederen spoedig zou dunnen, wordt veel tijd aan beuzelarijen verspeeld. Op dit oogenblik telt het Carlistische leger 22,000 goedgewapende soldaten, zonder de 11,000 welke don Alfonso in Catalonië onder zich heeft, en had men geweren genoeg, dan zou het, bij de massa vrijwilligers, die zich dagelijks aanmelden, niet moeijelijk wezen 50,000 man in het veld te brengen. Des Konings staf, die reeds 120 leden telt, wordt ook voortdurend talrijker; zoo wachten in Frankrijk niet minder dan twintig generaals op zijne toestemming om zich bij hem aan te sluiten. Slechts drie of vier Duitschers en even zooveel Franschen zijn bij zijn staf. Dat de Carlisten vóór de volgende lente naar Madrid zullen oprukken, houdt de correspondent van de Times voor hoogst onwaarschijnlijk, want de Kastiliaoen zouden een leger, dat slechts uit Navarrezen en Baskiërs bestaat, bij hunne bekende provinciale zelfstandigheid, slechts als indringers beschouwen en als vijanden bejegenen. Daarom moet don Carlos eerst trachten zich eenige uit Kastilianen bestaande bataillons te verschaffen, voor hij het wagen durft den Kastiliaanschen bodem te betreden. Opgave van af Zaturdag middag tot Dingsdag middag. ONDERTROUWD en GETROUWD: Geene. BEVALLENM. Boon, geb. Pauw, (Z.). G. M. Smit, geb. Simonides, (D.). G. L. Hopman, geb. Mulder, (D.). H. Kloppert, geb. Rietdijk, (D.). OVERLEDEN: M. B. Fluiter, 10 weken. iS.Jacobs, 2 maanden 7 12 z. Bk. 756.44- 4.49 13.0 - 5.0 0.86 8 12 zzo. 6„ 751.82 - 8.12 13.5 - 4.4 0.89 9 8 wzw. 5„ 757.53,— 3.4.2 14.0 - 1.9 0.67 9 12 zzw. 8„ 756.90 - 4.05 15.9 - 2.0 0.80, weingolv Weersgesteldheid7 Sept. 12 u. Zwaar- en losbewolkt, buijig. 8 Sept. 12 u. Digt- en zwaarbew., regenbuijig. 9 Sept. 8 u. Ligtbewolkt, mooiweer. 9 Sept. 12 u. Digtbewolkt, winderig. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 28 Aug. 6 Sept. Suriname. II. Houtkoper. Parav. Gard. 31 6 Anna Sophia. K. Hoekstra. Batavia. 5 Sept. 6 Kohinoor. J. H. Cooper. New-York. 7 Sept. Lida. J.W.C.VinkeMuller. Suriname. Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. Binnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor. Herkomst. 6 Sept. Argo. C. Gran. van Vliet Co. Rangoon. 7 Hermanuslsaak. W.W.Feenstra. ZurMühlen&Co. Suriname. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Buiten- of Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Stad Leijden. P. Huisman. Riga. Hout. ZurMühlen&Co. Barsingerhorn.S.v.d.Woude. Soderhamn. Blikman Co. Sundswall. A. M. Gundersen.Ekeness. Amons Sc Co. Johann.Margar.Pt.Gosselaar. Helsingfors. Blikman Co. Sherburn. R. Benson. Sunderland. Steenk.Duink.&Goedk. Bamborough. G. Beams. Newcastle. ZurMühlen&Co. Damiëtta. W. Fryett. Middlesbro. IJzer. Hoogl. v. Herw.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1873 | | pagina 3