IVIatinées en Soirées, LOKAAL 'T CENTRUM. Engeland. Duitschland. Spanje. BERIGTEN BETREFFENDE DEN OORLOG MET ATSJIN. Correspondentie. buitengewone CHARLES HENRICI. VRIJDAG: Matinee aanvang 2 uur. Soiree aanvang 8 uur. ZATÜRDAG: ld. Id. Id. ZONDAG: ld. Id. Id. Id. Id. DE T00VERWERELD, HET OPTREDEN VAN GYMNASTICI, Buro-erlijke Stand. Gemeente Helder. Burgerlijke Stand. Gemeente Texel. 282ste STAATS-LOTEBIJ. Marine-Haven Nieuwediep. SCHAGËÏTmARKT van HEDEN. onder den titel „Pathologie chirurgicale" zal gewaardeerd blijven als een der meesterwerken in het genre. Door nog andere geneeskundige werken maakte hij zijn naam bekend, maar vooral muntte hij uit als leeraar en practicus. Dr. Nélaton deed veel van zich hooren door twee even bekwame als gelukkige operatiën, de verwijdering van den kogel uit Garibaldi's voet en de genezing van het gezwel, waardoor het leven van den keizerlijken Prins werd bedreigd. De herfstviooltjes parfumeren sedert eenige dagen Parijs. Een statisticus heeft berekend, dat dagelijks een twintig duizend bouquetjes van die bloem worden verkocht, dat is dus voor twee duizend francs per dag. De Parijsche Opinion Nationale meldt het volgende: „Mevr. Marie R., 26 jaren oud, hoog zwanger, werd door een huurrijtuig omvergeworpen. Eenige personen schoten toe om haar hulp te verleenen, en tot hunne on beschrijfelijke verbazing aanschouwden zij een flinken jongen, door de vrouw allervoorspoedigst ter wereld gebragt ten gevolge van den schok en den schrik door den val ver oorzaakt. Dadelijk werd voor de kraamvrouw de vereischte zorg gedragen, en toen wilden de politie-agenten proces verbaal wegens onvoorzigtigheid tegen den koetsier opmaken, maar uit het rijtuig trof een kermende stem hun oor; zij openden het portier en zagen daar een 30jarige vrouw, die op hetzelfde oogenblik en tengevolge van dezelfde omstan digheden, welke de bevalling van mevr. R. hadden ver oorzaakt, van een stevigen jongen verlost was. De koetsier keek zeer vreemd toen hij tot de overtuiging was gekomen, dat hij, in plaats van een manslag döor onvoorzigtigheid te begaan, het ter wereld komen van twee Fransche bur gers bevorderd had. Te Poitiers hebben ongeregeldheden plaats gehad, die echter spoedig onderdrukt werden. De zingende menigte (men zong de Marseillaise) werd vergast op een koud bad uit «en brandspuit, door de politie aan den gang gemaakt, en spatte voor de waterstralen uiteen. Een Nederlandsch werktuigkundige, de heer Johan Pollen, heeft met den bekenden leeuwendooder Chéret eene kooi of knip, cage-silo genaamd, uitgevonden, die in Algerië, met name in Zeil, zal moeten bijdragen tot de uitroeijing der leeuwen, welke dieren daar de grootste ver woestingen aanrigten. Men kan dit nagaan als men weet dat er, volgens vrij zekere gissing, ongeveer 800 leeuwen in Zeil zijn, dat iedere leeuw gemiddeld 35 jaar oud wordt en dat hij jaarlijks aan den landbouwer op ongeveer 3000 francs te staan komt voor opgegeten of gedoode runderen, schapen, paarden, kameelen, enz. Daarbij moet nog worden gevoegd de indirecte schade, door de leeuwen berokkend, omdat de Arabieren dikwijls bossche» in brand steken, om de roofdieren te verdrijven. De woudbranden nu kosten veel aan den Franschen staat. In de cage-silo van de heeren Pollen en Chéret, die in een gemaskeerd gat in den grond wordt geplaatst en zichzelven sluit als de leeuw er in valt, wordt het dier levend gevangen, zoodat men het, zonder zijn huid erg te beschadigen, zal kunnen doo- den, of wel levend verkoopen aan den een of anderen dierentuin of menagerie. In 5 h 10 jaren hopen genoemde heeren, die eene maatschappij, „Lionnerie de Saint-Hubert," op aandeelen hebben opgerigt, de provincie Zeil van de leeuwen te hebben verlost. Het Spaansche stoomschip Murillo, dat in Febr. 11. het Engelsche schip Northfleet overzeilde en dat sedert door de Spaansche overheden is vervolgd en vrijgesproken is den 22 Sept. 11., zoodra het zich in de Engelsche wateren vertoonde, te Dover, op last van het Engelsche departe ment van koophandel aan den ketting gelegd. Ten behoeve van den Ashantijnschen oorlog zullen te Woolwich hangende bruggen van een ligte ijzercon structie, doch betrekkelijk aanzienlijke draagkracht worden vervaardigd, ten einde met gemak de menigte rivieren en kreeken te kunnen overtrekken, welke zich tusschen Cape Coast Castle en Commassie bevinden. Ook heeft men te Woolwich een menigte pontons aangevoerd tot zamenstelling van vlotten, welke pontons zijn vervaardigd uit waterdigt zeildoek, zoodat men ze evenals windkussens kan opblazen. Er zijn eenige machinisten aan de espeditie toegevoegd, om dienst te doen op den spoorweg, welken men van plan is naar het binnenland aan te leggen. Er zullen twee locomo tieven naar de Goudkust worden getransporteerd, met breede wielen, zooals men er thans in groote steden in de straten ziet gebruiken, doch die met een geringe wijziging op den gewonen spoorweg kunnen aangewend worden. Een dezer locomotieven is reeds in de Bonny geladen. Voor het transport van de goederen der expeditie zijn een menigte handwagentjes gereedgemaakt, die door hun vorm en nette bewerking bijzonder in den smaak vallen van de tallooze bezoekers der constructiewinkels. Er is sprake van de oprigting van een afdeeling berg- artillerie, doch men wil eerst afwachten welke berigten Garnet Wolseley zal zenden. De Tichborne-claimant wie hij ook wezen mag: een verlóren-gewaand edelman, of een weggeloopen slagter is zeker op weg om de populaire man in 't Vereeningd Koninkrijk te worden. Niet slechts dat hij in weelde leeft, en door tal van rijke beschermers op de handen gedragen wordt; doch overal waar hij als redenaar geliefd op te treden, om in 't openbaar zijne zaak te verdedigen of zijne grieven te luchten, vindt hij bij 't volk den bijval dien men alleen voor een held of een martelaar zou weggelegd wanen. Daarbij blijft 't nog niet. De regters en de jury, ten wier overstaan dit eindeloos proces gevoerd wordt, waren in den laatsten tijd 't doelwit van allerlei beleedigingen; zelfs hun leven werd bedreigd, voor 't geval dat zij zich vermeten zouden om den lieveling der natie, den zich noemenden sir Roger, in 't ongelijk te stellenIets dergelijks in Engeland, waar de eerbied voor de wet en de regterlijke magt welligt sterker is dan ergens elders, klinkt haast ongelooflijk. Het heeft dan ook een streng berispende uiting van den Lord Chief Justico ten gevolge gehad, benevens 't besluit, door de regtbank genomen, om den Claimant te verbieden aan eenige openbare meeting deel te nemen, op poene van onmiddellijk in de gevangenis gesloten te worden. De 98ste regtszitting werd jl. Vrijdag gehouden. Bij gelegenheid der kermis te Kurran, een stadje in Indië aan de Kietna, is een overzetboot die tot zinkens toe geladen was met bezoekers in het midden der riviergezonken. Van de 120 personen verdronken 90. De Koning van Italië heeft jl. Dingsdag ochtend met zijn gevolg een rijtoer door Berlijn en de diergaande gedaan en de overwinningszuil en andere merkwaardigheden be- zigtigd. Te 1| ure heeft de Koning een bezoek gebragt aan de Kroonprinses. Te 5| ure is te zijner eere gala-diner op het koninklijk slot gegeven. Eene bejaarde roomsch-catholieke dame is dezer dagen te Munchen overleden, die haar geheele vermogen, dat zeer aanzienlijk was, vermaakt heeft aan de Israëlieten. In haar testament leest men: „Gedurende mijn geheele leven heb ik mij moeite gegeven om de verschillende geloofsbelijdenissen te onderzoeken en ik heb bevonden, dat de joodsche de meest zuivere is; onder alle volken heb ik er geen gevonden, dat zulke goede en opregte beginselen had als de joden. Ik vermaak alzoo 60,000 thaler aan het israëlitisch kerkgenootschap, ten einde besteed te worden tot zulke liefdadige doeleinden, als het zal goed vinden aan te wijzen." De toestand van David Friedricli Strausz is, naar men berigt, hopeloos. De kwaal van den beroemden geleerde is maagkanker. Er behoort, zegt een Dnitsch verslaggever, een zeer groote dosis van optimisme toe om de gestalte en het uit wendig voorkomen van den Koning van Italië indruk wekkend en majestueus te vinden. Het ineengedrongen, breed geschouderde ligchaam van Victor Emmanuel, zijn korte hals, de eigenaardige vorm van het hoofd met de diepliggende oogen, de dikke zwarte glanzende baard, die met de knevels zamen moeten werken om zijn gelaat krijgshaftiger te maken, de lange krullende uiteinden der knevels, het eenigszins achterover geworpen bronskleurige gelaat, alles maakt hem tot een zonderling wezen. Toch heeft hij iets goedigs in zijn voorkomen, dat men gaarne ziet en tot sympathie stemt. De Koning is bijzonder spraakzaam en levendig. Dit bleek ook, toen hij des avonds de opera bezocht, waar hij op Italiaansche wijze luid bleef doorpraten, zonder zich om den zang en de muziek te be kommeren. Vaak hoorde men, ver boven de stem der eerste zangeres, die als Julia, in de Romea en Juliet, optrad, de trillende zware stem des Konings die zich met de beide aartshertoginnen onderhield. Voor de muziek had hij minder gevoel dan voor de prachtige inrigting van het gebouw en de decoraties. Naar verzekerd wordt, heeft de door de heeren Castelar, Serrano en Topete te Madrid gehouden conferentie de beste resultaten opgeleverd. Zij heeft het nog bestaande wan trouwen doen verdwijnen en de hoop doen ontstaan op het spoedig tot stand komen eener aaneensluiting tusschen alle liberale fractiën. Aan een brief, geschreven ter reede van Atsjin, wel willend aan de Leids. Crt. medegedeeld, is het volgende ontleend: Reede Atsjin, 13 Julij 1873. „Wij zijn den 12 dezer alhier ter reede aangekomen. Het is thans een geheel ander aanzien, dan toen ik voor de eerste maal hier aankwam. Wij lagen er toen geheel alleen en de reede was met Atsjinesche visscherspraauwen bezet. Nu liggen er 6 oorlogschepen, nl. de Zeeland, als wachtschip, de Soerabaija, de Sumatra, Maas en Waal, Siak en Hertog Bernhardbovendien kruisen er nog 7 a 8 oorlogschepen op de kusten. Toen wij van Singkel naar Atsjin stoomden, kwamen wij 's nachts den llden Julij de Watergeus tegen. Deze had eene praauw genomen, geladen met ammunitie en rijstde bemanning, bestaande uit 3 Arabieren en 20 Atsjinezen, werd door hem gevangen genomen. Deze menschen namen wij aan boord en gaven ze daarna aan de Zeeland over. Over dag zaten zij los met de noodige schildwachten er bij, 's avonds om 6 uur- kregen zij een ijzeren beugel aan den voet en werden allen aan een eind ijzertouw geregen, zoodat zij aan elkander op het dek lagen. De Citadel van Antwerpen heeft reeds 30 praauwen genomen, die allen verbrand zijn, nadat de lading aan boord was genomen. Ook een vreerad schip is genomen met 300 kisten kruid voor Atsjin. De Atsjinezen bouwden een paar dagen geleden een fort aan het strand, doch 17 schoten uit de Zeeland waren genoegzaam om den geheelen boel te vernielen. De weersgesteldheid is op het oogenblik zeer goed. Zoodra de defecten aan de ketels klaar zijn, gaan wij naar Edie, een Atsjinesche Staat op de ooskust van Sumatra. Men zegt dat men daar zeer vijandig is. Het is druk werken aan boord, de vuren worden nooit uitgehaald en wij liggen altijd met stoom op. Heden morgen bragt de hertog Bernhard een volle lading rooden wijn, klappen, pompelmoezen, sigaren, enz. om dit op de schepen uit te deelen; aan ons boord kregen wij ieder 9 flesschen wijn (waarmede wij 6 weken moeten doen) en voor de geheele bemanning 3 koeijen van het gouvernement. Van wege het Roode Kruis ontving ieder 100 sigaren, 1 pak tabak, 1 pijp, China'sappelen, citroenen en pompelmoezen. Dit maakt nog al wat uitonder anderen de Zeeland, bemand met 450 man, ontving 45,000 sigaren, enz. enz. „Hen burger, die niet lang genoeg hier is om zich geheel in den achterhoek te beschouwen," noeme aan de Kedaotie zijn naam 1 en het gezondene zal geplaatst worden. te geven door het, beroemde Gezelschap, onder directie van den heer brillante voorstelling van SSJDISCHE en CHIBTKSCHE TOOVRRIJ, door Professor ROBERTI MEUNIER. Grand succès. waaronder de Heer WILLIAM als HERCULES, de sterkste man der wereld. ENTREÉ VRIJ. J. B. LEIJDING. Opgave van af Dingsdag middag tot Donderdag middag. ONDERTROUWD: B. Weijens, koopman en A. Liedmeijer. GETROUWD: C. Klok en T. Grimme. H. Langhorst en G. Vennik. J. Keizer en P. A. Fortuin. BEVALLEN: G. te Buck, (D.). E. Deiss, geb. de Wijn, (D.). H. Been, geb. Bakker, (D.). T. Gomes, geb. Veenboer, (D.). M. E. E. G. de Visser, geb. Watjon, (D.). OVERLEDENA. M. T. Duijts, bijna 5 maanden. J. L. Dieterink, 9 maanden. F. Beukenkamp, 2 maanden. Levenloos aangegeven 1. Van 17 tot 24 September 1873. ONDERTROUWDGeene. GETROUWD: Haije Jappes Aenee en Teuuisje Koning. Albert Bakker Cz. en Jantje Burger. GEBOREN: Dirkje Jacoba, dochter van Dirk Bakker Jsz. en Grietje Eelman. Jantinus Gerardus, zoon van Willem Krijnen en Jantje Bremer. Jan, zoon van Jan Roeper en Johanna Helena Nieuwenhuizen. Willem, zoon van Jan Eelman en Ariaantje Keijzer. Gerrit, zoon van Pieter Krul en Geertje Gielepijn. OVERLEDENGeene. VIJFDE KDA.SSE. Dertiende lijst: No. 5780 10,000; No. 4058 en 9804 ieder ƒ1000; No. 3269, 8437, 10350,11389,12414,12763 en 18835 ieder ƒ400; No. 3957, 12717, 12942 en 14899 ieder 200; No. 478, 1146, 2343, 2403,3019,4244,6940, 7628, 9070, 9327, 9854, 9869, 9908, 11209, 15357, 16788, 17337, 17655 en 18781 ieder 100. Veertiende lijst: No. 13532 f 1500; No. 971, 12506, 14709 en 15210 ieder 1000; No. 13738 en 16279 ieder ƒ400; No. 2856, 5355, 6313, 10262 en 15961 ieder 200; No. 1944, 2005, 4837, 6411, 9039, 9382, 10134, 15435 en 19156 ieder 100. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 28 Aug. Koning d. Nederl. M.C.Braat. Bat.v.Suez&Padang 15 Sept. 24 Sept. Borneo. R.Berkelb.v.d.Sprenkel. Batavia via Suez. 22 Maria Elise. T. D. van Beursen. Samarang. Passagiers a/b Koning der Nederlanden: de heer K. Raat met echtg. en kind; dames: mevr. v. d. Ham; mej. Lina v. Os; II. RaatWijnmalenF. E. P. v. d. Bossche met 5 kind. en bed. de heer de Leeuw met echtg. en dochter: mevr. J. A. P. Thieme, geb. de Jongh van Arkel en 2 dochters; mevr. v. Asperen met 2 kind. en jufvr.mej. Zaalberg; de heer J. Kruyt met echtg. en 3 kind.; mevr. v. Dissel; mej. Ulfers; mej. A. E. v. Lungen en baboe; de heer A. P. Kuypers met echtg.; mevr. Bruch, geb. Lagerwey; de heer J. M. Verhey met echtg., kind en baboe; mej. J. E. Helb; mevr. Brouwer; de hk. G. Zimmerman; J. J. Bisschoff met echtg., 3 kind. en baboe; Keiler met echtg., 3 kind. en kinderjufvrouw; Hanegraaf; v. d. ChijsDiemont, kolonel detach.- komm., met echtg. en 3 kind.; J. Hamilton of Sjlv.ertonhill, kapt.; A. v. d. Leeuw, luit.jhr. A. P. Tindal, id.P. Schijff, off. v. gez.N. L. Holwerda, id.; D. Schippers; W. C. Meijer; G. Stof fers; Wallen; Lambertus Aling; Hammelberg en zoontje; J. Cramer v. Baumgarten; 18 onderofficieren en 282 militairen. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet) CL «3 CC Windiigting ■*$n Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh. procent. Toestand van de zeè. Stand. Afw. Stand. Afw. 24 12 _LS CO O cj "o 1 770.36 9.42 14.2 - 1.4 0.82 Vlak. 25 8 zo. 0.1„ 770.81 f 9.88 13.4 - 0.1 0.86 25 12 o. 0.5 770.29 f 9.36 14.6 - 0.9 0.87 u Weersgesteldheid- 24 Sept. 12 u. Digtbewolkt, mooi. 25 Sept. 8 u. Ligtbewolkt, beneveld, mooi. 25 Sept. 12 u. Helder, beneveld, mooiweer. PER TELEGRAAF. 7 Paarden f 100a220 Ossen - a Stieren 60 Gelde-Koeijen - Kalf-Koeijen V aarzen Hokkelingen 6 Nucht.Kalveren - VetteRammen - 1296 Schapen 85a215 180a330 260a290 120al40 a 16a 20 60a250 Lammeren f 18 a 28 6 Bokk. en Geiten - 4 a 14 50 Magere Varkens- 16 a 28 90 Biggen - 8 allj 30 Eenden c. 40 a 60 100 Kippen - 10 al75 Boter per kop -107^a Kaas per K.G. - 40 a 50 Kip-Eijeren per 100 -350 a370 - 21a 43 j Eend-Eijeren

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1873 | | pagina 3