31 Jaargang. 1873, N°. 117. Zondag 28 September. Uitgever A. A. BAKKER Cz. HELDERSCHE EN JVIEUWËDIEPEH COURANT. „Wij huldigen het goede. Verschijnt Dingsdao-, 1)oxderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. f franco per post - 1.65. Bureau: MOLENPLEIN, N°. 163. Prijs der Advertentiën Van 14 regels 60 cent, elke. regel meer 15 cent. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. VERTREKDAGEN DER BRIEVENMAILS: Naar Oost-lndiê: via Triest 30 Sept. 's avonds 6 u. 25 m. u Marseille 9 Oct., 's avonds 6 u. 25 m. Brindisi 6 Oct., 's avonds 6 u. 25 m. Curagao en Suriname, 1 Oct., 's morg. 6 u. 25 m. Kaap de Goede Hoop, via Southampton: 3 Oct., 's morg. 6 u. 25 m. Binnenland. HELDER en NIEUWEDIEP, 27 September. De mailboot Borneo is jl. Donderdag morgen ten 10 ure Dungeness gepasseerd. Alles wel aan boord. De mailboot Holland is jl. Donderdag morgen te Port-Saïd aangekomen, en zou den volgenden dag de reis voortzetten. Aan boord was alles wel. Heden morgen is een werkman uit Amsterdam, aan boord van de mailboot Koning der Nederlanden, in 't ruim gevallen en heeft zich zwaar bezeerd. Hij is naar het hospitaal gebragt. Op het Raadhuis alhier is gisteren avond aanbesteed het maken van een gemetseld riool in de Koningstraat, met het leveren en stellen der noodige syphons. Er waren ingekomen 12 billetten, als van de heeren: H. J. Janzen f 4067, J. v. d. Woude f 3999.99, Vos Duinker f 3936, Gebr. Moorman f 3864, W. v. d. Wooning f 3618, H. J. Rippens f 3598, P. Verhey f 3568, B. Swets f 3529, Gebr. Klein f 3495, S. Gooien f 3384, Gebr. Korf f 3300 en P. Spruijt f 3292. Het werk is aan den laagsten inschrijver gegund. In de op gisteren gehoudene vergadering van het departement Helder der Maatschappij tot Nut van 't Alge meen is besloten tot oprigting eener volkszangschool voor kinderen van 814jarigen ouderdom. Het theoretisch en practisch onderwijs aan deze inrigting, dat gedurende anderhalf uur per week zal worden gegeven, zal geleid worden door den heer Egbers, plaatselijk muziek-directeur, aan wien een hulponderwijzer zal worden toegevoegd. Tot commissarissen van deze school zijn benoemd de heeren P. Uurbanus, C. Boon en G. E. Kloosterhuis. Verder werd door de vergadering besloten tot bestendiging van de Een belangrijke vergadering van het Alg. Nederl. Vredebond. Aan het Vaderland ontleenen wij de volgende regelen omtrent deze bijeenkomst: In eene openbare vergadering van het Algemeene Nederlandsche Vredebond, gehouden in de groote zaal der Vrijmetselaarsloge te 's Hage, heeft jl. Dingsdag avond de feestelijke ontvangst plaats gehad van den heer Henry Bichard, lid van het Engelsche Lagerhuis. Achter in de zaal was een tribune opgerigt, waarboven eene keurige trophee zich verhief, in welker midden de beeldtenis van den ontw.erper van een algemeen vredebond was geplaatst. Aan de tafel van het bestuur werd op een sierlijken zetel de eereplaats, overschaduwd door een palmboom, bekleed door den heer Henry Bichard, den apostel van den vrede. De vergadering werd geopend met een uitstekend schoone voor- dragt van het Engelsche Volkslied, gevolgd door het: „Wien Neêrlandsch bloed," gezongen met begeleiding van een serafine orgel door eenige heeren, die op de tribune hadden plaats genomen. Daarna nam de heer van Eek het woord. In een welsprekende rede zeide de spreker, dat, om het doel van het Vredebond te bereiken, men zoowel behoefte aan de medewerking van de mannen als van de vrouwen had, zoowel behoefte aan de zachtheid en de liefde der vrouw als aan de mannelijke kracht. Evenzeer onder de pessimisten als onder de optimisten kon men rekenen op geest verwanten, die wilden zamenvverken om te komen tot de afschaffing van het regt om oorlog te voeren. Hoewel er reeds eeuwen waren voorbijgegaan zonder dat de gruwelen van den krijg waren ver minderd, behoefde men niet te wanhopen om eenmaal het doel van het Vredebond naderbij te komen. Men heeft slechts te letten op de teekenen des tijds; dat het begrip van orde, van veiligheid voor personen, kortom de grond slagen, waarop verder kan wordeu voortgebouwd, in de geheele beschaafde wereld werden waargenomen, viel niet te betwisten. Spreker wees er op, welke krachten de legers zelfs op voet van vrede eisehten. Op ons Staatsbudget is meer dan een derde be stemd voor uitgaven, die niet noodig moesten zijn: deze krachten worden onttrokken aan den bloei van het vaderland. Die straf zou blijven bestaan voor de natiën, zoolang het edel doel van afschaf fing van den oorlog niet was bereikt. Beeds hadden Engeland en Amerika zich verstaan door eene schikking van de Alabama- kwestie, waardoor, in plaats van door een bloedigen oorlog, het verschil op minnelijke wijze was beslecht. Uithoofde van zijne pogingen om het grootsche doel der vredebonden te bevestigen, was de heer Bichard boven allen lof verheven. Nog onlangs heeft hij op nieuw zich verdienstelijk gemaakt door zijn voorstel om een adres aan de Koningin van Engeland te rigten betreffende het in 't leven roepen van internationale scheidsgerigten. De adhaesie van een aantal mannen van gezag was daar, om de beschuldiging, welke tegen het Vredebond was ingebragt, alsof de voorstanders niet practisch zouden zijn, voldoende te weerleggen. Al was het ledental klein, het was niet te klein om, waar 't edele beginselen volksvoordragten gedurende den volgenden winter, terwijl de commissie, daartoe tot heden werkzaam, tot voortzetting van hare taak toch werd uitgenoodigd. Met dankzegging aan heeren bestuurderen der spaarbank werd de rekening over het afgeloopen boekjaar goedgekeurd. Evenzoo werd goedgekeurd de rekening en verantwoording van den pen ningmeester van het departement. Tot leden van het bestuur werden herkozen de heeren A. van Yoornveld, P. Uurbanus en J. G. R. Vos, Tot de betrekking van pre sident werd, daar de heer Vos zich niet weder herkiesbaar stelde, uit de bestuursleden gekozen de heer J. H. Kremer. Aan den aftredenden president werd, bij monde van den heer Oudenhoven, den dank der vergadering gebragt. Langdurige discussiën werden gevoerd over de opwek king van meerdere belangstelling in de buitengewone ver gaderingen door wijziging te brengen in de werkzaamheden. Per extra-trein kwam hier gisteren aan een detache ment koloniale militairen, sterk 300 man, onder bevel van den kolonel Diemont, dat terstond werd ingescheept aan boord van de tot vertrek gereed liggende mailboot Koning der Nederlanden. Het voornemen bestaat, wederom in het volgend jaar in de verschillende kampen gedeelten van het leger te vereenigen, om er gedurende eenigen tijd op ruimer schaal te worden geoefend, en tevens de overigen in de garni zoenen gecombineerde manoeuvres te doen uitvoeren en ze te oefenen in het bezetten en de verdediging van forten, en in de torpedo-dienst. Hiertoe zullen bij de korpsen infanterie van de divisie, welke het kamp bij Milligen zullen betrekken, de miliciens van al de ligtingen, die met groot verlof zijn, onder de wapenen worden geroepen, ter wijl dit alleen met de miliciens van een der twee oudste ligtingen zal plaats hebben bij de infanterie-korpsen, die niet kampeeren, en met de beide ligtingen bij de regimenten vesting-artillerie. Ook zal ter completeering van de esca- drons, die zullen kampeeren, een lOOtal miliciens van een der ligtingen, die zich met groot verlof bevinden, worden opgeroepen tot bijwoning der najaars-oefeningen. Beroepen te Oosterend ds. J. F. L. Muller, pred. te Haringcarspel en Dirkshorn; te Wadenoijen dr. W. C. van Manen, pred. te Winkel. Bedankt voor bet beroep naar Zierikzee door ds. O. Geerts, pred. te de Rijp. m—aoMumagjMUJMBgniwM—lim i ii u iiniiwmminwggaga gold, met vrucht werkzaam te kunnen zijn en de krachten van het Nederlandsch Vredebond werden in het buitenland niet versmaad. De heer Bichard drukte zijn leedwezen uit over de ongelukkige gebeurtenis bij den torenbouw vau Babel, waardoor spraakverwar ring was ontstaan. Maar al gebruikte hij de Engelsche taal, toch wist hij dat velen onder het gehoor hem zoudeu verstaan. Hij kon de Hollanders de eer niet ontzeggen, dat zij uitmuntende linguïsten waren. Hij achtte 't een eersten pligt zijn dank te betuigen voor de belangstelling van het publiek in de beginselen, door hem voorgestaan, en verheugde zich dit te kunnen doen op dezen bodem, waar men altijd den vrede had lief gehad, waar de vrijheid haar zetel had gevestigd en waar altijd verdrukten gastvrij waren ont vangen. Hij zeide, dat het hoofddoel van de partij des vredes is de regering der wet in plaats te stellen van de. regering des ge- welds, met omkeering van de spreukMagt is regt. Naar de afschaffing van den krijg behoorde ieder te streven, al wordt 't door de tegenpartij onbereikbaar en een utopie genoemd. Als twee personen een zaak door minnelijk overleg kunnen schikken, waarom zouden twee gouvernementen niet hetzelfde kunnen doen? Maar als 't gouvernementen betreft, zijn 't niet de vorsten die persoonlijk met elkander strijden dat laten zij over aan hel arme volk. In den regel geldt 't een twist, waarin het volk weinig belang stelt eu waarvan het hoegenaamd niets weet. De afschaffing van den oorlog is een volkszaak, omdat de oorlog drukt op het volk, dat er goed en bloed voor moet missen en er nooit bij winnen, maar altijd verliezen kan. Door spreker werd aan Nederland de lof toegekend van de gods- gerigteu vroeger te hebben afgeschaft dan Engeland, waar die tot in 1808 nog wettelijk hebben bestaan. Wat de beschuldiging betrof dat men utopieën zou najagen, er waren vroeger wel meer ideeën voor utopieën uitgekreten, die later practicale zaken werden genoemd. Daar was de godsdienstvrijheid, die thans door alle beschaafde volken als een vaste stelregel wordt gehuldigd en wereldburgerregt heeft verkregende afschaffing der slavernij, die eerst verguisd, thans algemeen ingang heeft gevonden de handelsvrijheid, die een fait accompli is geworden. In 1849 had de beroemde Bichard Cobden, met wien spreker 25 jaren had zamengewerkt, een motie in het Parlement gedaan, die toen met een meerderheid van 79 stemmen werd verworpen; een motie van Bichard, die hetzelfde bedoelde, was nu onlangs met een meerderheid van 10 stemmen aangenomen. De beslechting van de Alabama-kwestie is voor allen een spoorslag om voort te gaan op den ingeslagen weg, vooral in het vaderland van Hugo de Groot, den eerste die een wetboek voor de verplig- tingen der natiën onderling heeft opgesteld, waardoor de weg dien men betreden moest, werd afgebakend. Na een woord van opwekking tot de vrouwen te hebben ge sproken, wendde de heer Bichard zich ook tot de welopgevoede jongelingen; het jonge geslacht is geroepen om de denkbeelden, voor wier vestiging en verspreiding thans wordt gewerkt door de vrienden van de orde, eenmaal ten uitvoer te brengen. Bede, regt- Door het Prov. kerkbestuur van Noordholland is op zijn verzoek wegens volbragten diensttijd en ligchaamszwakte, eervol emeritaat verleend aan den heer J. Willems, pred. te Hem, in te gaan 23 November a. s. Tot hoofdingeland van den Hondsbossche en Dninen tot Petten in het 5de district van duinkavel is verkozen de heer Jacob Jz. Brasser. Men schrijft ons uit Alkmaar, dd. 26 dezer: „Ter herdenking van het 3de eeuwfeest van Alkmaar's ontzet in 1573 en aan het bezoek door Z. M. den Koning bij die gelegenheid aan Alkmaar gebragt, wordt aan 's Rijksmunt te Utrecht een gedenkpenning geslagen, waarvan exemplaren ter gemeente-secretarie op schriftelijke aanvrage voor ieder verkrijgbaar zijn, tegen betaling van f 10.voor een zilveren en f 3.voor een bronzen penning. Men is hier reeds druk bezig met het gereed maken van versieringen. Het feest belooft prachtig te zijn; het pro gramma kan in het begin der volgende week afgedrukt zijn." De beschuldigde A. I. Haarmans is door het Prov. geregtshof in Noordholland schuldig verklaard aan enkelen diefstal en moedwilligen doodslag, voorafgegaan door een wanbedrijf, en veroordeeld tot een tuchthuisstraf van zeven jaren. Van de beschuldiging van landlooperij is hij vrij gesproken. Gisteren middag ten 12 ure is in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam de 21ste algemeene tentoonstelling geopend, welke de Hollandsche Maatschappij van Landbouw houdt bij gelegenheid van hare op a. s. Maandag te houden 27ste algemeene vergadering. De opening geschiedde door den heer van der Öudermeulen, vice-president der Maat schappij, met weinige woorden, waarin de groote verdiensten van prof. van der Boon Mesch, den voorzitter, die door eene ernstige ongesteldheid genoodzaakt was geweest het voorzitterschap neder te leggen, in herinnering werden gebragt. De wethouder Driessen vertegenwoordigde met den heer de Neufville, bij afwezigheid van den burgemeester, het dagelijksch bestuur der stad; vele burgerlijke en militaire autoriteiten woonden de plegtigheid bij. Eene inzending die nooit te voren op eenige Neder landsche tentoonstelling van landbouw prijkte mag bijzonder belangrijk heeten, nl. eene verzameling scheikundige werk tuigen en chemicaliën, voor den landbouw geschikt, door de firma B. J. Kipp en Zoon, te Delft. Men vindt daarbij vaardigheid, mensehelijkheid, beschaving zijn de sterkste krachten, waardoor de oorlog kan worden vernietigd. Ook door den heer Eield, advocaat te New-York, werd de ver gadering kortelijk toegesproken. Hij betuigde zijn sympathie voor onze landgenooteu, met welke hij zich gaarne wilde vereenigen in het vervullen der eervolle taak om een internationaal vreedzaam verkeer te stichten. De heer Field zal deelnemen aan het congres, dat te Brussel in de maand October zal bijeenkomen tot vaststelling der beginselen eener internationale codificatie. Op voorstel van den heer Baehieue werd: 1. den heer Bichard dank gezegd voor al wat door hem reeds op dit gebied is verrigt; 2. de wensch uitgedrukt dat weldra door het Engelsche gouverne ment uitvoering worde gegeven aan het voorstel betreffende de internationale arbitrage, welke zaak Nederland zeker zou bevorderen; 3. werd bijval geschonken aan de pogiog van het congres van regts- geleerden te Gent, waar ons land door prof. Asser was vertegen woordigd, om een internationaal volkenregt vast te stellen, en tevens aan het streven van het aanstaande congres te Brussel, hierboven vermeld; 4. hulde te brengen aan den heer Frédéric Passy, den voorzitter der Société des amis de la Paix. De heer Henry Bichard is benoemd tot eerelid van den Neder- landschen Vredebond, waarvan hem in de openbare bijeenkomst kennis werd gegeven, ouder aanbieding tevens van een fraai album met de portretten der hoofdbestuurders van den bond en der bestuursleden van de llaagsche afdeeling. Onder de liederen welke werden gezongen behoorde ook het volgende heerlijk vredelied, door dr. Beets gedicht: In onze dagen zij het Vrede, volmaakte Vrede en stille rust: het laatste twistvuur zij geblusoht, het oorlogszwaard blijve in de schede. Ontzweef ons niet, begeef ons niet, Gij, Engel, die den Vreê gebiedt. De herder weide zijne schapen langs batterijen zonder nut; in schaduw van 't verroest geschut leg zich 't verzadigd ooi te slapen 't nieuwsgierig lam zie vrolijk op en steke in d'ijzren mond den kop. Het land zij vol van gouden halmen, vau witte zeilen 't golfgebruis, van blijde liedren ieder huis, het Heiligdom van dankbre psalmen; de burger, die het minst bezit, steke ook zijn stukjen vleeseh aan 't spit. Ontzweef ons niet, begeef ons niet, Gij, Engel, die den Vrêe gebiedt.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1873 | | pagina 1