ADVERTENTIËN. Benoeming-en, enz. STATEN-GENERAAL. Buitenland. Frankrijk. Diiitscbiand. Oostenrijk. Amerika. INGEZONDEN. Burgerlijke Stand. Gemeente Helder. 282ste STAATS-LOTEKIJ. Marine-Haven Nieuwediep. ALKMAARSCHEMARKTVAN GISTEREN. ALKMAARSCHE MARKT VAN HEDEN. In plaats van hulpvaardigheid voor, vindt men bij ons, inzonderheid in de groote steden, tegenkanting tegen de politie. Mogt het anders worden! Mogt zulk eene volksovertuiging als in het vrije, volks gezinde Engeland heerscht, ook in ons vaderland gevonden worden I" Benoemd tot ridder 3de kl. der orde van den Gouden Leeuw van Nassau de heer jhr. P. D. van Citters, lid der Gedep. Staten van Zeeland. Tot officier der orde van de Eikenkroon zijn benoemd de heeren J. F. W. Conrad, hoofdingenieur van den waterstaat in Zeeland A. C. Broekman, sectie-ingenieur bij de Staatsspoorwegen te Vlis- singen; mr. Ph. J. Callenfels, kommandant der eerewacht tijdens de jongste feesten en kantouregter te Vlissingen en W. C. van Duuren Dulith, kommandant der schutterij te Vlissingen, en tot ridders dier ordeW. de Ivruijff, oudste lid der feestcommissie en lid van den gemeenteraad te VlissingenP. J. Neijt, bouwkundige bij de Staatsspoorwegen te Vlissingen. Met ingang van I Oct. a. s. zijn bij liet dep. van Marine bevorderd, tot commies de adj.-commies F. K. C. de Jongh van Arkel en tot adj.-commies de 1ste klerk J. A. Sillevis. Met ingang van 1 Oct. a. s. is bevorderd tot lsten klerk bij het dep. van Marine de 2de klerk bij dat dep. T. Kruseman. Met ingang van 1 Oct. a. s. zijn benoemd tot student voor de mil. geneesk. dienst bij de zeemagt de jongelingen P. Stolp en J. C. C. W. Roldanus. Tweede Kamer. Zitting van Vrijdag 26 September. De Voorzitter heeft mede gedeeld het wederantwoord van den Koning op het adres, luidende „M. H., ik verzoek u aan de Kamer mijn dank over te brengen voor haar adres van antwoord en haar te verzekeren dat ik met genoegen de vernieuwde betuiging ontvang van hare bereidvaardigheid tot hervatting harer werkzaamheden." Tot rapporteurs voor de Indische begrooting zijn benoemd de heeren Fabius, Mirandolle, Nierstrasz, van Akerlaken en Gevers. Op de nieuwe begrooting van Oorlog is een algemeene verhooging der soldijen voorgedragen, beloopende behoudens eenige kleine afwijkingen op dien regel 10 cents voor de adjudanten-onderofficier, de sergeantenmajoor en de sergeanten of fouriers bij de verschillende korpsen; 5 cents voor de korporaals, de korporaals-scherpschutters of appointés en de tamboers, hoornblazers en trompetters 1. kl.; 4 cents voor dezelfden 2. kl.; 4 cents voor de soldaat-vrijwilligers of scherpschutters bij de infanterie; 10 cents bij de kavallerie, veld en rijdende artillerie; 5 cents bij de vesting-artillerie, voor de pontonniers en torpedo-korpsen en de genie. De onderofficieren en minderen, in afzonderlijke betrekkingen bij de staven en compagniën der korpsen ingedeeld, zijn mede voor een soldij-verhooging uitgetrokken, en wel in de verhouding, die aan hen, met wie zij in graad gelijkstaan, is toegewezen. België. Men meldt uit Brussel, dd. 25 dezer: „Een groot schandaal is heden het onderwerp van alle gesprekken een diefstal bij nacht met inklimming en braak, gepleegd door lieden behoorende tot de groote wereld Ongeveer een maand geleden werd te Saint-Michel, een dorp nabij Brugge, op het kasteel van den heer de Pena- randa, terwijl deze met zijn echtgenoot op reis was, de geldkist opengebroken, en daaruit werden meer dan 80,000 fr. aan obligatiën en aandeelen gestolen; aan de contante penningen, aan het zilverwerk en aan de kleinodiën was geen hand geslagen. Blijkbaar was de diefstal gepleegd door lieden welke het huis zeer goed kenden, en regtstreeks op de geldkist waren afgegaan. Aan de vensters vond men touwladders. Na zeer langdurige nasporingen heeft het >arket van Brugge eindelijk doen in hechtenis nemen, te üechelen, mevr, de Bie en hare twee dochters, behoorende tot den grand of eigenlijk au plus grand monde. Manneken-pis, 't beeldje, dat sedert den dood van zijn ouden kamerdienaar geen officiëele kleêren werd aange- ïokken, is ter gelegenheid van den 43sten verjaardag der onafhankelijkheid weder eens aangekleed. Deze oudste burger van Brussel werd versierd met een zijner prachtigste uniformen: geborduurden rok, claque met driekleurige oocarde, de degen op zijde. Een burgerlijke decoratie is op de borst van 't bronzen beeldje vastgehecht en aan een sjerp 't grootkruis, hem door Lodewijk XV vereerd. De Parijsche bladen deelen thans een statistiek mede tan de officieren, die gedurende den oorlog van 18701871 gesneuveld zijn. Het gezamenlijke aantal dier gesneuvelden beeft, volgens die opgave, bedragen 2193, en welgene raals 32, officieren van den staf 38, der gendarmerie 12, tier Keizerlijke garde 56, der infanterie 1515, der kavallerie "1, der artillerie 128, der genie 35, der mobile nationale fardé 186, der gemobiliseerde idem 66 en der vrijcorpsen 33. Het aantal gekwetste officieren heeft nagenoeg viermaal meer dat der gesneuvelden bedragen. Minstens de helft der gekwetste officieren zijn later weder in actieve dienst ge- heden. In verhouding tot het effectief der wapens en oorpsen, waartoe de gesneuvelden behoorden op het oogen- blik van het uitbreken van den oorlog, heeft de infanterie ijd voor zooveel de officieren betreft) verreweg het meest geleden, namelijk 11.7 pet.; daarna volgen: de Keizerlijke garde 9.8 pet.de artillerie 6.4 pet.de generaals 6 pet., enz. De kavallerie heeft het minst geleden, nl. 2.4 pet. Engeland. Aan de Times wordt uit Indië berigt, dat de afgodskar Juggernouth) in Madura twee mannen doodde; denkelijk geschiedde dit ten gevolge der vrijwillige opoffering van le slagtoffers, die, door dweepzucht gedreven, voor den wagen van Juggernouth liggen gaan om overreden te worden. Het Engelsche bewind is dus nog niet volkomen er in geslaagd die gruwelijke opofferingen te stuiten. Tengevolge van de pogingen der Londensche politie, om de moordenaars te ontdekken van de vrouw, wier mis handeld lijk in de Theems is gevonden, is het gebleken, dat er op dit oogenblik te Londen niet minder dan 20 vrouwen worden vermist, van welke de betrekkingen kon den vermoeden, dat de gevonden overblijfselen afkomstig waren. De politie heeft hierdoor handen vol werk gekregen. -Jl. Maandag bereikte het Tichborne-proces den hon derdsten dag in dit jaar. Zelden hoorde men zulke tegen strijdige getuigenissen afleggen in een regtsgeding. Bijzonder geldt dit ten opzigte van de bewering van de zijde der tegenwoordige bezitters van het Tichborn-eigendom, dat de eischer, een jong mensch zijnde, op den arm getatoueerd is geworden. Daarentegen zweren zijne vroegere kame raden in het regiment karabiniers (waarbij sir Roger de Tichborne diende) dat zij den eischer als sir Roger her kennen en dat deze niet getatoueerd was. Het gala-diner, dat jl. Dingsdag ter eere van.den Koning van Italië in de Witte Zaal van het Koninklijk slot te Berlijn gegeven is, moet ongemeen schitterend geweest zijn; 240 personen hadden uitnoodigingen ontvangen. Keizer Wilhelm en Koning Victor Emmanuel waren naast elkander onder den troonhemel gezeten; naast den Koning had de Kroonprinses, naast den Keizer Prinses Carl plaats genomen. Tegenover Hunne Majesteiten zaten de Italiaansche minister Minghetti en graaf Moltke. Prins Bismarck was dien dag nog niet te Berlijn aangekomen. De toast des Keizers op zijn gast luidde: „Op de gezondheid van mijnen broeder en vriend, Z. M. den Koning van Italië," waarop deze antwoordde met de woorden„Op de gezondheid van mijnen vriend en ouden bondgenoot, Z. M. den Keizer." Koning Victor Emmanuel zou gisteren avond regtstreeks van Berlijn naar Italië terugkeeren. - Roderick Benedix, de bekende schrijver van blijspelen, is te Leipzig overleden. Het internationaal Congres voor landbouw, boschcultuur, enz. te Weenen heeft besloten, zich tot de Oostenrijksche regering te wenden, met verzoek om met alle Europeesche staten overeenkomsten te sluiten ter bescherming der voor den landbouw nuttige vogels, en wel op de volgende grond slagen Het vangen en dooden der insecten-etende vogels is onvoorwaardelijk verboden. Er wordt een internationale commissie van deskundigen benoemd tot het opmaken eener lijst van vogelsoorten, op welke geen jagt mag worden gemaakt. Uitgezonderd van I Maart tot 12 September is het verboden vogels te vangen die grootendeels van granen en zaden leven. Het vangen met strikken of lijm is verboden. Het uithalen van eijeren of jongen en in 't algemeen het storen van nesten wordt alleen toegelaten bij die van schadelijke vogelsoorten, vermeld op een lijst, op te maken door een internationale commissie. Het is ten allen tijde verboden, insecten-etende vogels, hetzij levend of dood, of hunne nesten, ten verkoop aan te biedende verkoop van andere soorten van vogels is alleen verboden gedurende den tijd waarin zij niet mogen gevangen worden. Op deze bepalingen kunnen, mits alleen tot een zuiver wetenschappelijk doel, uitzonderingen worden gemaakt. De luchtballonreis van prof. Wise is opgegeven. Den 10 dezer is een poging gedaan om den ballon te vullen, doch wegens harden wind slaagde men niet. Den 12 dezer werd de poging herhaald, doch de ballon scheurde, waarna de onderneming werd opgegeven. Prof. Wise had dezen uitslag voorzien; de ballon was van katoen gemaakt, terwijl de luchtreiziger hsweerde dat zijde noodig was, omdat die sterker is en beter vernis aanneemt. De kosten waren daarvoor te groot. Mijnheer de Redacteur! In onze goede gemeente is men totaal ongevoelig voor muziekaal genot. Wanneer dit niet reeds voor lang bewezen was door den dood van Apollo, door liet weinig succes van de herhaalde uitvoe ringen door het stafmuziekkorps der Marine in Tivoli, dan zouden de laatste acht dagen voldoende geweest zijn om ons van die treurige waarheid te overtuigen. Een muziekkorps toch als dat van het 7de regiment infanterie, dat zich onlangs herhaaldelijk hier deed hooren, mag zelfs bij vrij hooge eischen goed genoemd wordendat korps gaf twee concerten' en eene matinee in Musis Sacrum en één concert in Tivoli, en bij alle die uitvoeringen was de opkomst van het publiek genoegzaam nul. Men zag eenige officieren met hunne familiën en voor de rest nog eens nul. Is het te verwonderen, mijnheer de redacteur! wanneer in het vervolg goede muziek zich niet aan een dergelijk fiasco waagt? Maar laat men hier dan ook nimmer meer hooren van die klaagliederen: „er is hier niets, men hoort hier nooit iets;" laten we ons dan liever officiéél beschouwen als in den achterhoek. Laat ons storm loopen naar de onmogelijkste tooneelvoorstellingen, liefst zoo verschrikkelijk mogelijk, maar dat we dan ook ronduit verklaren, dat in onze gemeente geen publiek bestaat, dat prijs stelt op wat schoons en goeds. Dan ten minste zullen we verschoond blijven van de herhaalde mislukte pogingen om iets tot stand te brengen op muziekaal ge bied; dan zal iu het vervolg aan een goed muziekkorps, dat overal elders gretig ontvangen wordt en in volle zalen speelt, het onaan gename gevoel gespaard worden, om hier voor stoelen en tafels op te treden. Ik weet niet wat de reden is van die algemeene onthouding, en daarom vraag ik u in gemoede, mijnheer de Redacteur! was er iets tegen dit muziekkorps, of zou het werkelijk waar zijn, dat in onze goede gemeente geen gevoel voor muziek bestaat? Uw Dw. Dienaar, Een hurger, die toch nog niet lang genoeg lüer is, om zich geheel in den achterhoek te beschouwen. Opgave van af Donderdag middag tot Zaturdag middag. ONDERTROUWD: E.Kerkhof,stoker enH.Henkes. C.Koppenol, matroos bij de Marine en N. Koopman, wed. J. Barendse. GETROUWDGeene. BEVALLENF. C. van den Berg, geb. van Dijk, (Z.). N. Bontes, geb. Tromp, (D.). T. Blankman, geb. Hoogendijk, (Z.). VV. Dekker, geb. Copier, (D.). E. Edcius, geb. Sluijs,. (D.). M. A. E. Nipius, geb. Sariemijn, (D.). G. Keijzer, geb. Catlender, (D.). E. J. Kamp, geb. Zuidewind, (Z.). A. M. C. van Loo, geb. Vogt, (D.). OVERLEDEN: B. J. Scboon, 49 jaren. C. J. Fritz, 16 dagen. J. Haak, 43 jaren. V IJ F D p: K. L, „V R R E. Vijftiende lijst: No. 187, 1099, 1805, 8119, 16527 en 18474 ieder ƒ1000; No. 217, 1405 en 14851 ieder ƒ400; No. 1912, 2507, 4286 en 5950 ieder ƒ200; No. 660, 1958, 4097, 5012, 5708, 6723,9884,10339,10709,13044,17423, 18094, 18098 en 19079 ieder 100. Zestiende lijst: No. 14509 prijs ƒ1000 en premie ƒ30,000; No. 2070, 9477 en 18289 ieder ƒ1000; No. 14128, 14310 en 15214 ieder ƒ400; No. 10658, 14881, 14916 en 18544 ieder 200; No. 3035, 3142, 5881, 7394, 8784, 9734 en 15384 ieder 100. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 28 Aug. 27 Sept. Koning d. Nederl. M.C.Braat. Bat.v.Suez&Padang 22 Sept. 26 Maria Blise* T. D. van Deursen. Samarang. 25 27 Henriëtte. W. B. Schill. Suriname. *Ligt ter reede. Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. Binnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor. Herkomst. 27 Sept. Duke. W. White. ZurMühlen&Co. Rangoon. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Buiten- of Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor, de Beurs. L. B. Nielsen. Riga. Hout. Amons Co. Fauna. J. O. Maulin. Ekeness. Alma. O. Ambjornsen. Pikala. Lymplia. A. Wang. Drammen. van Vliet Co. Enigbeden. T. Olsen. Margeretha. H. Norbom. Sundswall. Noordholland. T. B. Bloos. Svartvick. Amons Co. Fredcr.Theodor. R. Rab. Riga. Blikman Co. Kepier. C. Mohrke. Sunderland. Steenk. Duink. Goedk. Finchale. C. Meid. ZurMühlen&Co. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet) Windrigting en Kracht. Barometer Stand. Afw. 12 zw. 0.4k. 8 zoto. 0.5 12 Izzo. 0.6„ 768.02 764.68 764.16 7.10 3.77 f 3.25 Thermometer C. Stand. 1 Afw. -tJ (U -S u O O t> °- Toestand van de zee. 15.1 9.0 16.7 - 0.3 - 4.0 f 1.4 0.84 0.93 0.72 Vlak. I I Weersgesteldheid- 26 Sept. 12 u. Hélder, beneveld, schoonweer. 27 Sept. 8 u. Beneveld, schoon, dauw. 27 Sept. 12 u. Nevelig, zeer schoon. Kaas. Aangevoerd 515 stapels, wegende 108950 kilogram. Kleine Hooi f Commissie f Middelbare f Laagste prijs f Kleine Gras f 38,50. Comm. f41,25. Middelb. f43, Laagste prijs f 18, Ter Graanmarkt bedroeg de aanvoer 2686 hectoliters, waarvan 665 Tarwe, 217 Rogge, 439 Gerst, 926 Haver, 60 Boonen, 131 rood Mosterdzaad, 22 Karweizaad, 226 Erwtten. Tarwe f 13 a 14, Rogge f 9 a 9,50, Gerst f 6,75 a 7,75, idem Chev. f 8 a 8,75, Haver f 4 a 5,25, Bruine Booneu f 15, Paardenb. f 8,50, rood Mosterdzaad f 17 a 18,50, Karweizaad f 16 a 17, Erwten: Groene f 14 a 16, Graauwe f 15 a 17, Vale f 9,50 a 11, Witte f 11; alles per hectoliter. 11 Paarden bov.'tjaar f 45a225 Veulens - a 5 Koeijen -195a275 12 NuchtereKalveren- 14a 19 362 Schapen - 21a 56 Lammeren - a 105 Magere Varkens - lGa 28 372 Biggen ben. 10 w.- 6a 9 S Bokken en Geiten - 5a 9 Kleine dito c a Ezel f a Boter.per 0.630 K.G. c90al02J Ondertrouwd B. W E IJ E N S EN A. LIEDMEIER. Helder, 24 September 1873. Algemeene kennisgeving. Ondertrouwd R. J. BUISMAN EN F. K A P T E I N. Helder, 25 September 1873. Voor de belangstelling, betoond bij onze 40jarige Echtvereeniging, betuigen wij bij dezen onzen hartelijken dank. J. NIEUWENHUIZEN. T. NIEUWENHUIZEN—SMIT.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1873 | | pagina 3