J. A. MEIJER ADVERTENTIËN. EVANGELIE EN VRIJHEID. Frankrijk. Burg-erlijke Stand. Gemeente Helder. Burg-erlijlte Stand. Gem. Anna Paulowna. Burgerlijke Stand. Gemeente Zijpe. Marine-Haven Nieuwecliep. ALKMAARSCHE MARKT VAK GISTEREN". ALKMAARSCHE MARKT VAN HEDEN. Kerkvoogden der Hervormde Gemeente Hoofdgracht. K 25. bruik van sterken en was dan zoo driftig en kwaadaardig, dat zijn vrouw en kinderen hem steeds ontvloden. Zoo ook Zondag; hij was weder beschonken en voer in zijn jeneverwoede tegen vrouw en kinderen uit zóó zelfs dat de oudste jongen, een knaap van 13 jaren, naar zijn baas, den landbouwer Yan Soon, in de buurt liep om hulp te vragen. Diens 18jarige zoon Jean ging meê, maar helaas! 't koste hem het leven. Hij wilde den dronkaard tot bedaren brengen, doch deze greep in zijn razenij een mes en stak het den jongeling in den buik; de arme knaap wankelde, viel tegen de deur en was een lijk. De moordenaar verborg zich dadelijk op een zolder, maar weldra werd hij door de justitie opgespoord en naar de gevangenis overgebragt. Zijn arme vrouw en kinderen werden het zwaarst getroffen. Een makelaar in granen, die, door een spoorweg ongeluk bij Kortrijk, onbekwaam om te werken geworden was, krijgt van de maatschappij Royale Beige, waarbij hij zijn leven tegen spoorwegongelukken had verzekerd, eene uitkeering levenslang van 300 franken 's weeks. Als men al hetgeen in de laatste weken geschreven en gedrukt is over de kansen van den graaf van Chambord op den Franschen troon bij elkaar kon voegen, zou men een vrij lijvig boek hebben, waarvan echter de slotrede zou zijn, dat hij nog niet veel gevorderd is. Door al dat geschrijf en gewrijf ontstaan er meerdere partijen en partijtjes en nog kleindere partijtjes. Volgens een dagblad kan men de leden der Nationale Vergadering verdeelen in acht soorten of partijen en zouden er 120 leden zijn die niet tot een partij behooren. 't Is te verwachten dat de Nationale Ver gadering, als zij weder bijeenkomt, een vermakelijk tooneel van Babelsche spraakverwarring zal opleveren, misschien wel erger. De heer Thiers is jl. Donderdag uit Zwitserland te Parijs aangekomen. Engeland. Voor de expeditie tegen de Ashantijnen is een spoorweg korps van 50 machinisten georganiseerd. Zij dragen een graauwe uniform, een lossen wapenrok, aan den hals laag uitgesneden, met drie zakken naar buiten. Hun helm weegt slechts 12 lood en is van kurk. De troepen der expeditie zullen op dezelfde wijze gekleed worden. Intusschen voorzien de kooplieden van Birmingham de Ashantijnen van geweren en kruid. Ook Amerikanen en Franschen voeren oorlogsbehoeften voor de Afrikanen aan. Van beide natiën is een schip aan de kust in beslag genomen. Volgens de laatste berigten hadden de Ashantijnen groot gebrek aan levensmiddelen. De Goudkust is thans in staat van blokkade verklaard. Het departement van Koophandel heeft eene opgaaf openbaar gemaakt omtrent de spoorweg-ongelukken, welke in 1872 zijn voorgevallen. In 1145 gevallen zijn de slagt- offers om het leven gekomen, en in 3038 gevallen zijn zij gekwetst. Hierbij dient echter te worden opgemerkt, dat van 1145 sterfgevallen slechts 24, één op de 171 millioen reizigers, aan de spoorwegmaatschappijen kunnen geweten worden, en dat al de andere het gevolg zijn van onvoor- zigtigheid der reizigers. Een ballontogt, jl. Maandag nabij Londen met een wetenschappelijk doel ondernomen, heeft bewezen dat, op een hoogte van circa 10,000 voet, de atmospherische lucht stroom (althans op dien dag en die plaats) zich niet van 't Westen naar 't Oosten, doch van 't Noorden naar 't Zuiden bewoog. Een nieuwe reden om er den Amerikaan- schen professor Wise c. s. geluk meê te wenschen, dat er van hun trans-atlantiscji luchtreisje voorloopig niets komen zal. De heer Hugessen, vice-minister van koloniën en afgevaardigde, die dezer dagen tot zijn kiezers te Deal het woord voerde en o. a. in het breede over den Ashantijnschen oorlog sprak, eindigde met de volgende woorden: „Zij, die den oorlog betreuren, moeten bedenken dat uit het kwade het goede kan voortkomen. De oorlog zou leiden tot de afschaffing van afschuwelijke Heidensche gewoonten, welke de uitgebreide vruchtbare landstreek, waarvan de Goudkust de grens is, tot schande strekten, en indien de tweeling zusters Christendom en Beschaving de voetstappen van het Britsche leger volgden, zouden het Engelsche geld en het Engelsche bloed niet nutteloos verspild zijn." Duitschland. De Kroonprins en Kroonprinses van Denemarken zijn, met hunnen zoon, jl. Donderdag avond te Berlijn aange komen op hunne reis naar Muskau, het landgoed van Prins Frederik der Nederlanden, grootvader der Kroon prinses. HH. KK. HH. hebben gisteren morgen de reis voortgezet. Te Maintz is een burger tot 35 kreutzer boete ver oordeeld, omdat hij, op den gedenkdag van Sédan, bij wijze van vlag zijn belasting-billet had uitgestoken. Oostenrijk. De Koningin der Nederlanden is gisteren incognito te Weenen aangekomen. Overeenkomstig haren wensch is een officiëele ontvangst achterwege gebleven. De. baron van Heeckeren, de Nederlandsche gezant, met het personeel zijner legatie, heeft H. M. aan het Wester-spoorwegstation ver welkomd. De wereldtentoonstelling te Weenen is in de maand September met het drukste bezoek vereerd. Zij werd bezocht door 1,229,000 personen, waarvan, in een rond cijfer, 980,000 den entrée-prijs in geld of in gekochte kaarten betaalden. Bij de Deensche afdeeling in het tentoonstellingsge bouw te Weenen is gestolen een glazen kistje, bevattende eenige kostbaarheden ter waarde van 1530 gulden. Naai de meening der Justitie kan het niet door een der bezoe kers zijn weggevoerd, maar moet de dader onder de beambten of bedienden gezocht worden. Italië. Ob de jl. Woensdag gehouden receptie heeft de Paus zich als volgt uitgelaten„Men heeft ons willen nopen Rome te verlaten, maar ik zal het nooit doen." Amerika. De financiëele crisis in Noord-Amerika, die zoo velen ten verderve is geweest, begint gelukkig blijkens de tele grammen der laatste dagen tot bedaren te komen. De toestand wordt van lieverlede beter en de kalmte keert terug. In een artikel, dat de Money Market Review wijdt aan de crisis, wordt als de oorzaak daarvan het volgende opgegeven De aanleg van groote openbare werken en de algemeene uitbreiding van den handel hebben een vermeerderde vraag naar gangbare munt veroorzaakt; maar even als hier te lande is deze vraag op verre na niet het geheele jaar door even groot, en doet zij zich buitengewoon krachtig gelden op sommige, regelmatig terugkomende tijdstippen. Welnu, de opgaven der New-Yorksche banken toonen, dat de maand, waarin hare leeningen en voorschotten gemeenlijk een maximum bereiken, de maand Augustus is, en dat er in den regel na dien tijd eene daling ontstaat tot November of December toe, als wanneer een minimum bereikt wordt. De paniek kwam dus voor op een der oogenblikken, waarop de vraag naar voorschotten het grootst is." De New-York Tribune maakt gewag van een pro fessor, die beweerde, dat het menschelijk oog in staat was om het meest woeste dier in bedwang te houden. Als bewijs van zijne stelling ging hij in een veld, waar een stier graasde. Hij zag hem met zijne oogen doordringend aan. Daarop nam de stier hem op de horens en wierp hem 27 voet hoog, waarna de professor aan de andere zijde van den muur teregt kwam, gelukkig zonder zich ernstig te bezeeren. Het geloof aan de magt van het menschelijk oog is door dit voorval, waarvan duizenden getuigen waren, aanmerkelijk afgenomen. Men schrijft uit Monroe (Onachita-Louisiana): „De regter Crawford en de attorney Gharris, van het 12de regterlijk district, zijn beiden vermoord op 12 mijlen ten zuidwesten van Wimsboro, in de parochie Franklin, terwijl zij de zittingen van het hof in die plaats gingen openen. Verscheidene schoten zijn op hen gelost. De moordenaars zijn onbekendmaar men denkt, dat de dubbele moord het gevolg eener wraak is. De twee slagtoffers waren huisvaders." Te Lancaster, in Pennsylvanië, heeft men een huis van drie verdiepingen, 20 voet breed en 20 voet diep, van baksteen gebouwd, in den tijd van 10^ uur. Honderd werklieden arbeidden er aan. De fondamenten waren gelegd en al de materialen op het terrein. Elk kwartier maakte een photograaf eene afbeelding van den toestand van het gebouw. Men begon ten 6 ure en ten 4| kon het huis verhuurd worden. Het was kant en klaar, behalve dat natuurlijk de ver w, kalk, behangsel, enz. nog droogen moesten. Opgave van af Donderdag middag tot Zaturdag middag. ONDERTROUWD: W. C. Grotjan, zeeman en J. Hendriks. M. J. Waas, koopman en D. Broekman, wed. M. M. van Praag. GETROUWD: A. G. F. van Nieuwenkuijse en E. Verfaille. BEVALLEN: G. Bethlehem, geb. van Leeuwen, (ZM. C. Fiorani, geb. Smit, (Z.). M. J. Eskens, geb. Koenhaart, (D.). A. van der Poll, geb. Roodt, (Z.). H. van Geijl, geb. Kulkman, A. J. Wiedenhoff, geb. Lehmkühl, (D.). OVERLEDEN: G. Daalder, 20 maanden. M. Zeeuw, 7 dagen. W. Mooijman, 90 jaren. Van 16 tot 30 September 1873. ONDERTROUWD en GETROUWDGeene. BEVALLEN: A. Koegelberg, geb. Dekker, (Z.). G. Grin, geb. Zeriks, (Z.), T. Kooij, geb. Prins, (D.). C. Crum, geb. Aalbers, (Z.). M. Mone, geb. Siewers, (D.). M. Schagen, geb. jonker, (D.). OVERLEDEN: J. Kistemaker, landbouwer, 53 jaren. D. Kater, 17 maanden. T. van der Vliet, 4 maanden. Van 16 tot 30 September 1873. ONDERTROUWD: Geene. GETROUWD: C. van Sebeijen en A. Koning. GEBOREN: Neeltje, dochter van C. Nieman en V. Zandburg. Trijntje, dochter van C. Broekhuizen en M. Blaauw. Louise Marie Charlotte, dochter van G. H. F. Meijer en A. C. C. Habermann. Cornelia, dochter van C. Keizer en M. Nottelman. Pieter, zoon van C. Molenaar en C. Kater. OVERLEDENCornelis, 34jaren,zoon van J. Brak en N.Tuinman. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 29 Sept. Pieter Adolf. J. G. de Roever. Batavia. 2 Oct. Celebes. C. A. Bakker. Batavia v. Suez. Passagiers a/b. van de Celebes de heer W. E, van Kerver, echtg. en 5 kind.; raej. v. Meerten; C. R. v. d. Meer, echtg. en 2 kind.; mevr. v. d. Koet en 4 kind.de heer A. Hoogveld, echtg. en 3 kind.; mevr. Boonck, geb. v. Brem; de hh. B. v. Vianen, echtg., 3 kind. en baboe; F. C. W. Lebsen, echtg., 6 kind. en baboeL. Pieters; M. Kaufman en echtg.G. v. Mill, echtg. en kindL. F. Ie lloy F. H. Terpoorten; G. SturzeniggerJ. Mackenzie, echtg., 2 kind en baboe; mevr. Schuurman; mej. P. Reufde hr. M. v. d. Meer; mej. de Raadt en baboe; de hh. C. Klammer en echtg.F. Standt; A. Siewenett; mej. W. Muller; mej. E. v. Rohden; de hh. W. Plesca, nicht en kind; J. v. Vuuren, eehtg. en 2 kind.C. Gebhart; ofFie. van gez. 2de kl. Mayo, Galton en Groth; benevens een deta chement kolonialen, sterk 260 man, komm. de kapt. D. de Graeff, met echtg. en 3 kind.; de luits. Klute, van Merkelsteyn en W. A. M. Gobel. Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. Binnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor. Herkomst. 3 Oct. Guaymas. H. Heijenga. Dnink.&Goedk. Macassar. 4 Hans. C. Ie Moult. Order. Japan. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Buiten- of Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. MariaCatharina. J. Sluisman. Lovisa. Hout. Blikman Co. Oscar I. T. Neuman. Kötka. van Vliet Co. Kroonpr.Louise. W. Nielsen. Ekeness. Amons 8c Co. Her.Gerard.Sus. K. Krijnen. Sundswall. Brodrene. C. Eliassen. Drammen. van Vliet 8c Co. Sceptre. N. Forsdike. Sunderland. Steenk. Duinker8cGoedk. Lanchester. C. Hammond. Kepier. C. Mohrke. ZurMühlen8tCo. Brotherly Love. J. Moffet. Newcastle. Baltimore. W. de Wijn. Aggösundet. Hout. de Vries 8c Co. Huldren. E. Pettersen. Kroonstadt. van Vltet 8c Co. Vestalinden. C. G. Morck. Riga. Lizzie Tindie. J. Tindie. Newcastle. Steenk. Duink.ScGoedk. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet) O !d Windrigting en Kracht. Barometer Stand. I Afw. 3 12 zzw. 0.7k. 4 8 zwtw. 1.2„ 4 12 w. 5„ 761.12 f 0.34 766.85|f 3.88 757.82j 2.91 Thermometer C. Stand. I Afw. 17.6 15.8 16.0 f 3.0 f 3.5 t 18 Toestand van de zee. 0.96 Vlak. 0.93| 0.92,weingolv Weersgesteldheid- 3 Oct. 12 u. Digtbewolkt, beneveld, vochtig. 4 Oet. 8 u. Digtbewolkt, beneveld, mooi. 4 Oct. 12 u. Digtbewolkt, beneveld. Kaas. Aangevoerd 569 stapels, wegende 120063 kilogram. Kleine Hooi f Commissie f Middelbare f Laagste prijs f Kleine Gras f38,Comm. f41,Middelb. f 43,60. Laagste prijs f 18, Ter Graanmarkt bedroeg de aanvoer 2531 hectol., waaronder 712 Tarwe, 124 Rogge, 205 Gerst, 715 Haver, 247 Boonen, 177 rood Mosterdzaad, 12 Karweizaad, 339 Erwten. Tarwe f 13 a 14, Rogge f 9 a 10, Gerst f 7 a 7,75, idem Chev. f8 a 8,60, Haver f 4 a 5,25, Paardenb. f 7,70 a 8,25, Bruine Boonen f 12 a 13, rood Mosterdzaad f 17 a 18,85, Karweizaad f 17 a 17,50, Erwten: Groene f 14 a 16,50, Graauwe f 16 a 17, Vale f 9 a 10,60, Witte f 11; alles per hectoliter. 8 Paarden bov.'tjaar f 63a275 Veulens - a 6 Koeijen -192a275 7 NuchtereKalveren- 17a 26 362 Schapen - 21a 62 Lammeren - a 142 Magere Varkens - 16a 25 280 Biggen ben. 10 w.- 6a 8 7 Bokken en Geiten - 5a 9 Kleine dito c a Ezel f a Boter,per 0.630 K.G. e90 alOO LIJST VAN IIKIEVUÏ, geadresseerd aan onbekenden, verzonden door het Post kantoor alhier, van 1 tot 15 Sept. 1873. J. B. de Jong, C. Timpels, J. R. Klusman, J. de Boer, E. Wouters, Blom 8c Comp. en Wed. A. Hofkamp, allen te Amsterdam; K. Hassems, te Batavia; M. C. Alberts, te HellevoetsluisA. Eelman, te Monnikendam. I)e Directeur van het Postkantoor te Helder, H E R W E IJ E R. Ondertrouwd: P. VERFAILLE, van den Helder, EN J. VOORN. Alkmaar, 2 October 1873. Getrouwd A. G. F. VAN NIEUWENHUIJSE EN E. VERFAILLE, welke tevens hunnen hartelijken dank betuigen voor de vele bewijzen van belangstelling bij hun huwelijk ondervonden. Helder, 3 October 1873. Bevallen van een welgeschapen Zoon G. BETHLEHEM, geb. VAN LEEUWEN. Nieuwediep, 2 October 1873. alhier, maken aan belanghebbenden bekend, dat wegens de herstellingswerken aan den toren van de NIEUWE KERK, de klok STIET kan geluid worden. Helder, 4 October 1873. KIESVEREENIGING VERGADERING in TIVOL1, op Dingsdag 7 Octoher a. s., 's avonds ten 8 ure. De kiesgeregtigde leden der Hervormde Gemeente te Helder, die prijs stellen op de handhaving van het beginsel van vrijheid in dit kerkgenootschap en nog geen leden van bovengenoemde Vereeniging zijn, worden dringend uit- genoodigd als zoodanig tot haar toe te treden en daardoor haren invloed voor vermindering of eindelijk verval te bewaren. Men wordt verzocht zich daartoe op den avond der Vergadering bij het Bestuur aan te melden. Namens het Bestuur, D. DE LANGE, Voorzitter. J. P. VAN VARIK, Secretaris. berigt door dezen voor het naderend saizoen ontvangen te hebben de NIEUWSTE DESSINS in WOLLEN STOFFEN voor HEEREN-COSTUMES, OVERJASSEN, DEMI— SAISONS en BROEKEN; alles in eene ruime keuze.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1873 | | pagina 3