1873. N°. 121. Woensdag 8 October. 31 Jaargang. Alcmaria Yictrix. Uitgever A. A. BAKKER Cz. „Van Alkmaar begon de victorie!" Binnenland. HELDERSCHE EV NIEUWEDIEPER COURANT. „Wij huldigen het goede.' Verschijnt Dengsdag-, Donderdag- eu Zatukdag namiddag. A-bonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post - 1.65. Bnreau; 53 O L E W P L E IN, 1V0. 163. Prijs der Advertentiën Van 14 regels 60 cent, elke regel ineer 15 cent. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. VERTREKDAGEN DER BRIEVENMAILS 1 Naar Oost-lndië: via Triest 14 Oct. 's avonds 6 u. 25 m. Marseille 9 Oct., 's avonds 6 u. 25 ie. Brindisi 20 Oct., 's avonds 6 u. 25 m. Curagao en Suriname, 16 Oct., 's morg. 6 u. 25 m. Kaap de Goede Hoop, via Southampton: 13 Oct., 's morg. 6 u. 25 m. Heiligerlee, Brielle, Vlissingen, Enkhuizen, Alkmaar wat al namen, die de groote gebeurtenissen van ons verzet tegen de Spaansche dwingelandij in het geheugen roepen, gebeurtenissen die, nu zij in onze dagen voor de drie honderdste maal verjaren, aanleiding geven tot schitterende feesten, waarin zich de dankbare bewondering der daden van het voorgeslacht en de opprijsstelling der onschatbare zegeningen, door den kloeken zin en onbezweken moed der vaderen verworven, luide uitspreken. Voor Alkmaar is thans de blijde dag van feestelijke gedachtenisviering aangebroken het heeft zich sedert langen tijd daarop voorbereid, en niets ontzien wat strekken mag om het derde eeuwgetijde van het Ontzet tot een groot en heerlijk feest te maken. De burgers hebben begrepen, dat hunne stad in geen opzicht mocht achterstaan bij andere, die dergelijke heugelijke feesten te vieren hebben, ze veel eer moest overtreffen, immers: „van Alkmaar de victorie!" Van Alkmaar begon de victorie, toen bijna alles verloren, toen de zaak der vrijheid hopeloos scheen, toen Alva reeds meende gewonnen spel te hebben en zelfs de moedigsten het hoofd verloren; alleen niet Oranje, die, in het besef van de heiligheid en rechtvaardigheid van zijne zaak en die des volks, een verbond gesloten had met den „potentaat der potentaten", alleen niet de Alkmaarders, die, door den val van het dappere Haarlem wel onthutst, maar niet ver bijsterd, meenden, dat het beter was om als vrije lieden al vechtende te sterven, dan in slavernij te leven. Toen, dank zij het beslissend woord van den wakkeren burgemeester Floris van Teijlingen tot het bieden van tegenweer aan het, op zijne zegepralen hovaardige, Spaansche leger besloten was, vertsaagden de Alkmaarders niet, al konden zij tegenover de zestienduizend vijanden slechts een paar duizend weerbare burgers en'soldaten stellen, al deed don Frederik van Toledo hunne stad zoo nauw door een kring van schansen en wachten omringen, dat er, naar hij dacht, geen vogel uit of in kon. Wat zij in aantal tekort schoten, vergoedden zij door rustelooze inspanning van alle krachten, door eene ongehoorde dapperheid en doodsverachting, onovertroffen in de geschiedenis van eenig volk. Wèl deden de Alkmaarders door zoo te strijden; wat zou anders het lot der arme stad geweest zijn? Wij kennen het antwoord op deze vraag: Alva's goedertierenheid tot nog toe en vooral omtrent Haarlem betoond, had niet gebaat, het koppige Nederlandsche volk niet tot inkeer en onderwerping gebracht; hij zou dus met strengheid gaan handelen en Alkmaar tot een afschrikwekkend voorbeeld stellen werd de stad genomen, dan zou jeugd noch grijsheid gespaard worden en voor elke keel een mes gewet zijn. Ware dat geschied, wat zou het lot van het vaderland geweest zijnMaar, God lof! het is verhoed door den ongedachten tegenstand, aan nooit verwonnen krijgers ge boden door mannen, vrouwen en kinderen, ongewoon aan het voeren der wapenen en de gruwelen van den strijd, maar bezield door het vast besluit om het laatste toevluchts oord der vrijheid niet dan ten koste van hun leven prijs té geven. Mannen, vrouwen en kinderen, zeiden wij, burgers in één woord kunnen wij ze noemen, want het aantal soldaten binnen de belegerde veste was betrekkelijk teer gering; zoo zelfs dat een Spaansche vaandrig, die de bres binnengedrongen, maar vluchtende tot de zijnen teruggekeerd was, moest getuigen, geen harnassen maar slechts wollen en linnen kleeding gezien te hebben. Borst aan borst en arm aan arm stonden daar de Alkmaarders op den eeuwig gedenkwaardigen achttienden September, met hunne onbeschutte lichamen de vreeselijke bressen vullende, het vijandelijk vuur en staal trotseerende, zich werende met alles wat maar dood en verderf onder de bestormers kon verspreiden, door de hitte van het dolle gevecht tot razenden tegenstand en niets ontzienden moed vervoerd, standvastig, onvermoeid, heldhaftig, den geduchten storm weerstaande en afwerende, en nog eens, en nog eens, tot driemalen toe, „van Alkmaar de victorie!" Men leze het verhaal van dien strijd in den gespierden stijl van Hooft, in de levendige taal van Motley, in de prachtige versregels van Hofdijk, en bewondering vervult ons voor de kloeke Alkmaarders, die aldus hunnen plicht jegens stad en vaderland vervulden, en daardoor aanspraak verwierven op den altijddurende!! dank van stad en vader land beiden. Van dien dank zal blijken door de oprichting van het nationaal gedenkteeken, het beeld der overwinning, op de plek waar voor drie eeuwen de heete kamp voor vrijheid en vaderland gestreden werd, tusschen de Friesche-poort en den Rooden-toren. De Koning komt met de Prinsen de feestviering bijwonenhij zal den sluitsteen leggen van de fundeering, waarop het monument verrijzen moet, en de brieven zien, door.zijnen grooten voorzaat, den Vader des Vaderlands, tot bemoediging der Alkmaarders en tot erkenning van hunne dapperheid geschreven. Duizenden landgenooten, van nabij en van verre snellen toe, om te zien en te hooren, hoe Alkmaar zich tooit en jubelt, om deel te hebben in de algemeene vreugde, om door hunne tegenwoordigheid te getuigen, dat er een meer dan plaat selijk, een nationaal feest gevierd wordt, ter herdenking eener blijde gebeurtenis van nationaal belang. Zij ook komen daardoor hunne hulde brengen aan het kloeke, elke dwingelandij verfoeiende voorgeslacht, aan de daden van mannen als van Teijlingen, Cabeliau, Duivel, van der Meij en zoo vele anderen, aan de kleine stad, die den Spaan- schen trots vernederde, het Nederlandsche volk voorging op den weg der overwinning, en binnen welke, zoo als Motley zegt, de genius der vrijheid, alom verjaagd en verdreven, als op een laatste bolwerk stand hield, om straks zijn gebied weder uittebreiden en voor goed onder ons te vestigen. In de harten van alle Nederlanders, die hun vaderland liefhebben en de vrijheden, die zij er in genieten, waar- deeren, weerklinkt zeker op den dag van heden de zege kreet, die drie eeuwen geleden van Alkmaar is uitgegaan: HELDER en NIEÜWEDIEP, 7 October. De mailboot Sumatra is, den 1 dezer van hier te Batavia aangekomen. De mailboot Koning der Nederlanden, van hier naar Batavia, passeerde den 3 dezer, des namiddags, Gibraltar; alles wel. Omtrent de schipbreuk van de mailboot Prins Hendrik deelt het Handelsblad mede, dat de kleine eilanden, waarbij het ongeluk plaats had, uit koraalriffen bestaan, die in het gevaarlijkste deel der Roode Zee liggen. Het schip had op Java een volle retourlading ingescheept en had aan boord de volgende passagiers: 12 volwassenen en 3 kinderen lste klasse, 6 volwassenen en 3 kinderen 2de klasse en 74 terugkeerende militairen. Manifest en lijst van namen der passagiers, kunnen eerst met de mail, die na 4 Sept. Batavia verlaten heeft, hier aanko men. Uit de brieven van 27Aug. blijkt, dat destijds gouverne- mentèkoffij werd geladen te Samarang en Pekalongan, benevens 10,000 pikols rijst te Losaring (nabij Iridramajoe) en dat te Batavia verder zou worden aangevuld met koffij en tin voor particuliere rekening. Het Handelsbl. verneemt, dat de stoomvaartmaatschappij Nederland, de volle waarde der schepen door assurantie dekt, zoodat het eventueel verlies van dit schoone schip, hoe betreurenswaardig ook voor de regelmatige ontwikkeling der vaart, geen verlies van kapitaal aan de maatschappij zal veroorzaken. De afstand van the Brothers of Cosire tot Suez is 24 uur stoomens. Volgens nader telegram van den hoofdagent in Egypte, waren schip en lading van de Prins Hendrik totaal ver loren. De schipbreukelingen worden Vrijdag te Suez verwacht. De heer Anslijn vertrekt derwaarts om hen op alle mogelijke wijze te helpen. De mailboot Conrad is den 5 dezer, 's morgens ten 9 ure, van Batavia vertrokken tnet volle lading, 25 vol wassenen en 26 kinderen lste kl., 7 volwassenen en 4 kin deren 2de kl., benevens 52 soldaten. Jl. Zondag was het voor de Christ. Geref. gemeente alhier een belangrijke dag. Ds. Felix uit Groningen, haar vroegeren leeraar, was overgekomen om zijn ambtsbroeder en opvolger bij de gemeente in te leiden. Hij deed dat des voormiddags, met eene leerrede haar aanleiding van Coll. IV vs. 17. Des avonds aanvaardde de nieuwe leeraar, de heer de Visser, zijn predikambt alhier, met eene rede naar Efesen VI vs. 19. Beroepen te Harlingen ds. E. A. G. van Hoogenhuyze, pred. te Steenwijk; tot reizend predikant bij de Christ. Geref. gemeenten in Noordholland ds. J. van Andel, te Zutplien. Beroepen bij de Evang. Luth. gemeente te Zierikzee ds. C. H. Kindermann alhier. Het centraal bestuur vau het Algemeen Nederlandsch Werkliedenverbond heeft een door 3100 personen, uit 17 der voornaamste steden van Nederland, onderteekend adres aan Z. M. den Koning verzonden, waarin vezocht wordt, dat de arbeid van kinderen wettelijk geregeld moge worden. Het Rijks-telegraafkantoor te Texel zal open zijn: op werkdagen van 8 tot 11 ure voormiddags en van 12 tot 3 en 71 tot 9| ure namiddags; op Zon- en Feestdagen van 8 tot 9 ure voor- en van 12 tot 3 ure namiddags. In den loop dezer maand zullen van Texel naar New-York vertrekken, 18 personen, behoorende tot de arbeidende klasse. Zij hopen hun toestand daardoor te verbeteren. Men schrijft ons uit Anna Paulowna, dd. 5 October „Op de vergadering, jl. Donderdag in het logement „Veerburg" alhier gehouden, om te bespreken of de oprig- ting van eene kaasfabriek wenschelijk is, waren slechts negen personen tegenwoordig. Na eenige discussiën over de wenschelijkheid van oprig- ting, deed de heer A. J. Kaan uit de Wieringerwaard verslag van de uitkomst hunner fabriek over, het eerste jaar. Uit dit verslag bleek niet alleen dat de oprigting levensvatbaarheid had maar dat het zeer wenschelijk was, niettegenstaande men dat eerste jaar met allerlei weder waardigheden te kampen gehad heeft. De geheele vergadering was dientengevolge niet alleen van het wenschelijke overtuigd, maar allen beloofden hunne medewerking om zoo spoedig mogelijk tot de oprigting te geraken." Door stemgeregtigden manslidmaten der Herv. gemeente te Callantsoog, is jl. Zondag met algemeene stemmen tot predikant beroepen ds. A. F. van der Scheer, predikant te Gapinge, provincie Zeeland. Bij den feestlijken optogt te Hoorn, ter gedachtenis van de gevangeneming van Bossu en de overwinning op zijn vloot, zullen de voorwerpen, die toen buitgemaakt zijn en zich nog in het bezit bevinden van onderscheidene personen in omliggende plaatsen, medegevoerd worden. *0. a. ook de sierlijk zilver vergulden beker, die in de kajuit van Bossu veroverd is, alsmede zijn zwaard, een trompet en nog andere zaken, die op de veroverde schepen gevonden zijn. Men schrijft uit Brussel aan de Amst. Crt.: „De diefstal bij Penerande neemt in omvang toe. Men zou brieven ontdekt hebben, volgens welke de jonge burg graaf de Kerckhove aan het hoofd zou staan van een ware dievenbende, behoorende, gelijk hij, tot den hoogen stand. Reeds hadden die jonge heeren eenige andere diefstallen, waartoe kasteelen in het Noorden van Frankrijk gekozen waren, beraamd. In een van die brieven beklaagt een der zonen van Deby zich, dat hij geen genoegzaam aandeel heeft gehad in de gestolen voorwerpen. De in hechtenis genomen personen zijn mevrouw Deby en hare twee zonen; dit is zeker. Een van dezen is bijna idioot en zijn onvoor- zigtig praten heeft de justitie op het spoor 'gebragt. De vader, „de zotte Deby" bijgenaamd, is niet in verzekerde bewaring gebragtook hij is half zinneloos en zeer bekend door zijne excentriciteiten te Brussel, waar hij langen tijd gewoond heeft alvorens zich te Mechelen te vestigen. Zijne broeders, zeer geachte lieden, zijn geweest directeur der rijksstoeterij, burgemeester enz. enz. Bij deze gelegen heid wordt herinnerd, dat de over-oudgrootvader van den beschuldigde Kerckhove aan de galg gestorven is, als hoofd van een dieven- en rooversbende, onder den naam „de bok- rijders" in Limburg bekend." - Gisteren werd van wege de genie in het gemeentehuis te Naarden publiek aanbesteed: het verbeteren der batterijen aan de Karnemelksloot en het maken van een gemeenschaps- weg. Aannemer de heer van Rhijn, aldaar, voor f 89,975. Jl. Vrijdag is te Brielle het Geuzengesticht „Wil helmus van Nassauen" feestelijk geopend. Door middel van den telegraaf is Z. M. den Konir.g het beschermheer schap over dit gesticht aangeboden, en Z. M. heeft insgelijks per telegram doen weten, dat hij die waardigheid gaarne aanvaardde. Men leest in het U. D. het volgende: „Het Familieblad bevat onder het opschrift „gedachten over een gewigtig onderwerp" eenige beschouwingen over iets, dat in de laatste dagen meer algemeen aan de orde is gekomen en waaraan wij ook weldra een artikel denken te wijden, over: middelen om den oorlog te voorkomen. In het aangehaalde artikel wordt als zoodanig middel in overweging gegeven, het vormen van een bond tegen den oorlog. Alle natiën, die tegen den oorlog zijn, moeten een bond vormen, waarvan de leden zich verpligten, om niet alleen geen oorlog meer te voeren, maar elkander onderling te beschermen, wanneer anderen die vredelievendheid niet mogten eerbiedigen. Als alle Staten, die bij een oorlog niets te winnen, maar alles te verliezen hebben, zich tot één grooten bond vereenigden, dan zouden de niet tot den bond toegetreden mogendheden anderer grondgebied niet

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1873 | | pagina 1