1873. N°. 123. Zondag 12 October. 31 Jaargang, feÉP Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: MOLENPLEIN, N°. 163. PROVINCIE NOORDHOLLAND. AANBESTEDING. Het bouwen van eene School in de gemeente Helder. Binnenland. ffi»S N HELDERSTHE EN NIEUWEDIEPER COURANT ,,Wij huldigen het goede." O'Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. A.bonnemontsprijs per kwartaal1.30. franco per post - 1.65. Prijs der Advertentiön Van 14 regels 60 cent, elke regel ineer 15 cent. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. VERTREKDAGEN DER BRIEVENMAILS Naar Oost-lndië: via Triest 14 Oct. 's avonds 6 u. 25 m. u Marseille 23 Oct., 's avonds 6 u. 25 m. Brindisi 20 Oct., 's avonds 6 u. 25 m. Curagao en Suriname, 16 Oct., 's morg. 6 u. 25 m. Kaap de Goede Hoop, via Southampton: 13 Oct., 's morg. 6 u. 25 m. Op Donderdag den 30sten October 1873, des namiddags ten half drie ure, zal, onder nadere goedkeuring, aan het lokaal van het Provinciaal Bestuur te Haarlem, namens en voor rekening van het Bestuur der hierna te noemen gemeente, worden overgegaan tot de aanbeste ding van De aanbesteding zal plaats hebben bij enkele inschrijving, ingevolge art. 20 van het bestek. Het bestek en de teekeningen zijn, tegen betaling van één gulden, te verkrijgen aan bet lokaal van bet Provinciaal Bestuur voornoemd; aan het Bureau voor Buitenlandsche Paspoorten, gevestigd in het Raadhuis te Amsterdam, en aan de Gemeente-Secretarie te Helder. Gegadigden worden er aan herinnerd, dat de biljetten van inschrijving des middags ten twaalf ure vóór den dag der besteding in de bus moeten gestoken zijn, zoo als art. 63 434 der algemeene voorschriften bepaalt. Nadere inlichtingen zijn te bekomen bij dengene die daartoe door den Burgemeester der gemeente Helder zal worden aangewezen. De aanwijzing in loco zal geschieden op Maandag vódr de besteding. HELDER en NIEÜWEDIEP, 11 October. De mailboot Celebes passeerde jl. Woensdag morgen 6| ure Dungeness en de mailboot Borneo Malta. Voor eenigen tijd is alhier opgerigt onder de zinspreuk „Concordia" een vischclub. Het doel dezer vereenlging is, om door maandelijksche vriendschappelijke bijeenkomst de belangen der visscherij te bespreken en krachtig te bevor deren. Moge hare pogingen met de beste uitkomsten bekroond' worden. FEESTVIERING te HOORN, ter herinnering aan de roemrijke overwinning op de Spaansche vloot in den slag op de Zuiderzee, 12 en 13 October 1573. Op Maandag 13 en Dingsdag 14 dezer zal Hoorn het 3de eeuwfeest vieren van de overwinning door onze sckeepsmagt onder Cornelis Dirksz op den Spaanschen admiraal Bossu op de Zuiderzee behaald. In een hoofdartikel, geplaatst in ons vorig nominer, wezen wij op het gewigt van dit roemruchtig wapenfeit en werd aange toond hoeveel reden er aanwezig is, om die gebeurtenis van voor 300 jaren feestelijk te herdenken. Thans is het programma voor die feestviering in het licht ver schenen, waaraan wij het volgende ontleeuen. Op aanschouwelijke wijze zullen de feiten der geschiedenis door zinrijke voorstelling der hoofdpersonen, die daarbij eene meerdere of mindere rol gespeeld hebben, worden voorgesteld, 't Feest vangt aan op Maandag 13 dezer met den historischen optogt, die aldus wordt omschreven: Des morgens ten 10 ure zullen alle gecostumeerden en wie ver der aan den optogt deelnemen zich vereenigen op den Buiten- luijendijk, voor deze gelegenheid smaakvol gedecoreerd. Omstreeks 11 ure zal van Zr. Ms. instructie-vaartuig „Ternate," door den beer schout-bij-nacht, directeur der Marine, voor deze gelegenheid naar Hoorn gedirigeerd, een sloep gestreken worden, bevattende den graaf van Bossu met gevolg, benevens 's Prinsen luitenant, jonkheer Diderik van Sonoy en den dapperen admiraal Corns. Dirkszoon, burgemeester van Monnickendam. Onder voortdurend gebulder uit het geschut van bovengemelden bodem zullen de belden landen en verder de optogt worden zamengesteld. Afwisselend zullen op het feestterrein muziekstukken uitgevoerd worden door de stafmuziekkorpsen der Kon. Ned. Marine te Nieu- wediep en van het 7de reg. infanterie te Amsterdam, respectivelijk onder directie van de hh. kapelmeesters W. L. Weekesser en F. Sonneman. Ten 12 ure vangt de optogt aan, zich van den Buitcnluijendijk begevende door het plantsoen naar het Kleine Oost en zijn weg In de vorige week werden door 148 schuiten aan tong, tarbot, scholletjes en scharren f 2820 besomd, terwijl 1050 stuks rog f 321 opbragten. Z. M. de Koning is jl. Donderdag morgen 7| uur op bet Loo aangekomen, ten einde aldaar eenigen tijd verblijf te houden. - Tegen het denkbeeld om Z. M. den Koning, bij gele genheid der vieriDg van het 25jarig feest Zijner troons beklimming door de schoolkinderen een buldebewijs te doen aanbieden, is de Standaard opgekomen. Het motief daartoe was: de bijzondere school kan met de openbare niet loopen. De Asser Crt., deze oppositie vermeldende, voegt er deze opmerking aan toe „De Nederlandsche kinderen in politieke partijen te ver- deelen dat wenscht dr. Kuijper. Dat is werken aan 't geluk des volks voor de toekomst Dr. Kuijper laadt veel op zijn schouders." (D.) Bij de reeds vermelde sterkte der tweede expeditie naar Atchin, valt nog te voegen, dat de artillerie, die daaraan deelneemt, bestaat uit 3 batterijen berg-artillerie, houwitsers van 12 cM. Fransch model, en vierponds ge trokken geschut, model van majoor Wouters, en 14 getrokken twaalfponders met het noodige spoormaterieel, ten einde deze vuurmonden door de rijstvelden te kunnen bewegen. De reeds vermelde p. m. 100 cavalleristen zullen dienen als ordonnances, enz. De gezamenlijke troepenmagt der expeditie kan geschat worden op 9 i 10,000 man (de marine-landingsdivisie daaronder begrepen), waaronder p. m. 6000 infanteristen, gewapend met het Beaumontgeweer. De uit Nederland ontvangen Beaumontpatronen komen daarvoor goed te stade, omdat er veel Beaumontpatronen voor de schietoefeningen zijn gebruikt en zij niet in voldoend aantal in Indië konden worden vervaardigd, hetgeen meer speciaal te Soerabaija geschiedt. (H.) De Nederlandsche vereeniging tot afschaffing van sterken drank en de vereeniging tot beperking van openbare dronkenschap zijn dezer dagen beide te Rotterdam ver gaderd geweest. De eerste vergadering werd o. a. bijgewoond door den heer Hatton, afgevaardigde van de Independent Good Templars Society, die een millioen leden telt. Door ds. C. S. Adama van Scheltema werd er o. a. de stelling verdedigd, dat tot beteugeling der verderfelijke volksge woonte van drinken en schenken van sterken drank de best werkende maatregel het persoonlijk niet-drinken en niet-schenken is. Op de laatste vergadering werd meer bet noodzakelijke om wettelijke maatregelen tegen de dronkenschap te nemen, betoogd. Jammer genoeg, dat deze beide vereenigingen, die toch hetzelfde doel najagen, niet kunnen besluiten zamen te werken. Het „Eendragt maakt Magt" zou hier zeker zeer van toepassing zijn. (Vad.) Het Prov. geregtsbof in Noordholland, beeft in zijne vervolgenile langs het Groote Oost, Rooden Steen, Groote Noord, Kleine Noord, Vale Hen, Breed, Turfhaven, Gouw, Nieuwstraat en Kerkstraat tot aan den Rooden Steen, waar het schip der Ver eeniging „de Watergeus" zal blijven tentoongesteld. Aan den Rooden Steen zal door eene vrouw, gekleed in het costuum der 16de eeuw, den graaf een glas hier aangeboden wor den met de historische woorden„Mijnheer't is beter, dat gij tot ons komt, dan wij tot u komen. Ik breng 't u toe." Fin bij het Raadhuis wordt eene kleine halte gemaakt, om den graaf van Bossu gevankelijk naar het Weeshuis te geleiden. Programma van den optogt: 1. zes hoofdcommissarissen van orde; 2. eerewacht te paard; 3. muziek van het 7de reg. infanterie; 4. bestuur van de Vereeniging voor Volksvermaken; 5. tegenwoor dig bestuur van de stad Hoorn; 6. wapendrager van Hoorn; 7. twee boden; 8. Pieter Floriszoon, 9. Dirk Biberts Edam, en 10. Jan Allart Groot, burgemeesteren van Hoorn; 11. Jan van Eek, 12. Jan Jansen Molenwerf, en 13. Dirk Pieter Hoogerbeets, sche penen van Hoorn; 14. dr. Nioolaas Bulius, geleerde, later lijfarts van Bossu; 15. Clement Remmertz, en 16. Sijmon Fransen, wees- meesteren; 17. wapendrager van Enkhuizen; 18. Jacob Floriszoon, schout der stad Enkhuizen; 19. Teunis Simonsz., en 20. Herman Entes, burgemeesteren der stad Enkhuizen; 21. Dirk Brouwer, en 22. Pieter Luitges Buiske, voorname burgers van Enkhuizen (voorgesteld door het bestuur der Vereeniging voor Volksvermaken „Willem de Zwijger" van Enkhuizen); 23. wapendrager van de stad Edam; 24. schout en schepenen der stad Edam (voorgesteld door afgevaardigden uit de stad Edam); 25. wapendrager der steden Monnickendam en Medemblik; 26. wapendrager der dorpen Wijdenes, en 27. schout en schepenen dier gemeenten (voorgesteld door afgevaardigden uit die gemeenten); 28. wapendrager van Schellinkhout; 29. schout en schepenen van Schellinkhout (voor gesteld door leden van den gemeenteraad van Schellinkhout); 30. wapendrager van Scharwoude; 31. schout en schepenen van Schar- woude (voorgesteld door afgevaardigden uit die gemeente); 32. kapi tein Marten Merens; 33. zes soldeniers; 34. twee boden van Hoorn; 35. mr. Joost Huigesloot, schout, en 36. Aert Hendrikszoon, onderschout van Hoorn37. Cornelis Dirkszoon, admiraal der vloot en burgemeester van Monnickendam.; 38. Renoij, vaandrig zitting van jl. Vrijdag, Catharine de Vries Hakkebaard, huisvrouw van Obbe C. Wassenaar, kroeghoudster in de Kromelleboogsteeg te Amsterdam, schuldig verklaard aan den haar ten laste gelegden moedwilligen doodslag, en baar deswege, onder toepassing van verzachtende omstandigheden, veroordeeld tot een cellulaire gevangenisstraf van li jaar. Met betrekking tot den diefstal Penaranda, zoo meldt men o. a. uit Brussel aan de Amst. Crt., zijn nieuwe bijzonderheden bekend geworden. Men weet dat de dief, burggraaf de Kerkhove, na eenige dagen in Monaco te hebben vertoefd, waar hij met afwisselend geluk speelde, met eenige duizenden francs, boven en behalve de door hem gestolen waarden, zich naar Amerika begeven heeft. De jongste zoon van den heer Deby heeft uit de gevangenis aan zijnen biechtvader brieven geschreven, waarin hij verklaart vergund te hebben dat eenige der gestolen voorwerpen bij hem wierden verborgen, en dat gedaan te hebben, omdat de Kerkhove gedreigd had hem te dooden. Naar het schijnt is de justitie in het bezit geraakt van nog andere documenten, die het zwaarwigtige verlioogen van deze zaak, welke door geheel het land veel belangstelling wekt. Vreemd is het dat door den oud-minister Kervyn de Lettenhove aan bet gebeurde ruchtbaarheid is gegevenhij is nl. eigenaar van bet kasteel door den hr. Penaranda bewoond. Toen de heer Kervyn vernam dat de schuldige de zoon van een zijner collega's der regterzijde was, zou hij de vervolging wel hebben willen stuiten, maar het was te laat. Thans tracht men door de Catholieke bladen het publiek te doen gelooven dat de jonge de Kerkhove slechts het werktuig van de Debys is geweest; het tegendeel is echter waar. Door het Prov. geregtshof in Gelderland is A. Kaspers, uit Dieren, teregt, staande wegens wreede verminking van zijn jeugdig kind, veroordeeld tot 12 jaren tuchthuisstraf en twee geldboeten, ieder van f 25. Jl. Zondag werd te Ravenswaaij (classis Tiel) de heer J. W. Margadant, van Huisduinen, bevestigd door den heer J. A. van Krieken, consulent, naar Matth. XIII33, terwijl de bevestigde des namiddags zijn dienstwerk aan vaardde met eene rede naar 1 Cor. I 23a. Sedert het vertrek der troepen jl. Zaturdag is bet te Harderwijk, wat stiller geworden, zeker niet tot genoegen der groote en kliene kasteleins, die bier talloos zijn. Aan de militairen wordt ten minste ruimschoots de gelegenheid aangeboden hun premie te verteren. Men kan hier geen vier huizen ver gaan, zonder een groote of kleine kroeg te zien, zonder de huizen van nog minder gehalte meê te tellen. Ook in de kazerne zijn thans zeer weinig manschappen. Dagelijks worden er circa 25 man aangebragt, meerendeels door de Fransche wervers. In de kazerne zijn dan ook meerendeels Franschen of Belgen. De wervers ontvangen voor ieder man, dien zij aanbrengen, 78 gulden. Over het geheel is de geest der troepen uitmuntend. De een is bereid den ander te helpen. Een treffend voorbeeld zag ik nog van Ruichkaver; 39. Ruichhaver, kapitein aan boord van Dirkszoon; 40. Diederik Sonoij, gouverneur van den Prins van Oranje in ITolland's Noorderkwartier; 41. Joeliem Nievint, scheepsgeweldige; 42. Maximiliaan de Hennin, graaf van Bossu, admiraal der Spaan sche vloot; 43. Jan Floor, en 44. Klaas Wijbrandszoon, gecom mitteerden op de vloot; 45. Pieter Bak, Hoornsch scheepskapitein; 46, Frederik Taemszoon, Medemblikker kapitein; 47. Jakob Til, en 48. Jakob Trijntgens, Enkhuizer kapiteins; 49. kapitein Boer, van Sehellinkhout50. Jan Berkhout, kapitein der burgerwacht; 51. stafmuziekkorps van de Kon. Ned. Marine; 52. vaartuig „de Watergeus," eigendom der Vereeniging voor volksvermaken te Hoorn, als allegorie; Jan Haring ligt op het dek in der Staten of Prinsen vlag; 53. 4 soldaten; 54. Ewoud Meliszoon, kapitein der Geuzen; 55. twaalf geuzen; 56. Corquera, en 57. Lopez, kapiteins aan boord van den Spaanschen admiraal58. Maximiliaan, heer van Cruiningen, 69. Gerrit Pinsen, 60. Numan uit den Hage, 61. Gerbrand van Warwijk, 62. Gijsbrand van den Hardenbroek, 63. Blijenburg, 64. Joost van der Werven, 65. Bloemendaal, 66. Hans van der Molen, kamerling van Bossu, allen edellieden uit het gevolg van Bossu; 67. Lakeman, kapitein der burgerwacht; 68. 7 leden van de burgerwacht; 69. Spaansche soldaten; 70. Watergeuzen; 71. zes commissarissen van orde. De optogt zal des avonds met Chinesche verlichting herhaald worden, terwijl alsdan de muziekkorpsen van plaats verwisselen. Feestliederen zullen algemeen verkrijgbaar worden gesteld. Op Dingsdag 14 dezer, ten 11 ure, zal plaats hebben de pleg- tige onthulling van den gedenksteen, die de ouderlievende daad herinnert van Lambert Melisz, inwoner van Westzaan. De onthul ling heeft plaats door den burgemeesterde feestrede zal door den heer van Eek worden uitgesproken. Ten 12 ure des middags zal eene harddraverij worden gehouden, terwijl het feest aan den avond van dien dag zal worden besloten met een groot en schitterend vuurwerk, uit 14 nommers bestaande. Op beide dagen zullen matinees en soirees worden gegeven door de beide genoemde muziekkorpsen. Gedurende de feestdagen zal de raadzaal op 't Stadhuis voor 't publiek toegankelijk zijn, ter bezigtiging van 'tgeen daar tentoon gesteld is, op de gebeurtenissen van voor 3 eeuwen betrekking hebbende.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1873 | | pagina 1